De arbeider in de U.S.A. werkt gemakkelijker dan de Europeaan 25 Nederlanders kwamen te Amersfoort aan Honderd jaar Gemeentewet Tweede Kamer aanvaardde wet op de herkapitalisatie Beter onderwijs en persoonlijk belang bij het bedrijf Uit Rusland terug Herdenking bewijst de saamhorigheid van lands- en plaatselijk bestuur Weinig succes voor C.P.N.-interpellatie J-OóiefótGa tje5 en Jlo55e/3[<LG.clje5 Jaarprogramma Katholieke Actie Naar wij vernemen: VRIJDAG 6 JULI 1951 PAGINA 3 hi een bijeenkomst van leden van de Haagse afdeling van het Nederlands Instituut van Efficiëncy heeft de voorzitter, de heer H. Reinoud, een overzicht gegeven van zijn bevindingen op economisch gebied in de Verenigde Staten, waar hij onlangs een studiereis heeft gemaakt. De heer Reinoud is hoorddirec- teur voor financieel economische zaken der P.T.T. Hij heeft vooral de oorzaken van het hogere levensniveau en de hogere productiviteit van Amerika bestudeerd en tevens veel aandacht besteed aan de interne verhoudingen tussen werkgevers en werknemers in de bedrijven. Enige conclusies waartoe de heer Reinoud was gekomen, wa ren o.m. deze dat men over Ame rika sprekende vooral niet moet generaliseren. Er zijn grote ver schillen in dit land, waarbij o.m. de tegenstelling in welvaart en ontwikkeling tussen Noord en Zuid opvallend is. In het alge meen is waar dat de mogelijkheid om voor een massale markt te produceren de kostprijs aanzien lijk lager stelt, terwijl ook de uit stekende technische outillage, die in Amerika onmisbaar is om het enorme gefbied te kunnen exploi- tereit, de productiviteit nog ver der opvoert. Er zijn echter in Amerika ook toestanden, o.m- op landbouwge bied, die met die in verschillende agrarisch nog weinig ontwikkelde Nederlandse provincies zouden kunnen worden vergeleken, waar mechanisatie nog vrijwel niet is doorgedrongen. Ook zijn het niet alleen de 12 millioen negers die op een lager levensniveau leven dan de Europese arbeiders. Het totaal is wel ongeveer 20 a 30 millioen op een totale bevolking van 150 millioen, waarvan het grootste gedeelte inderdaad van alles bezit waaraan de Europese arbeider niet toekomt. Onderwijs tot 18 jaar Voor de verhoudingen in het bedrijfsleven achtte de heer Rei noud het van zeer grote betekenis dat de Amerikaan tot zijn 18de jaar onderwijs blijft volgen. Hij is mede daardoor veel gemakke lijker hanteerbaar en lijdt niet aan minderwaardigheidsgevoelens voelt zich niet gekrenkt wanneer hij werk moet doen dat in zijn gedachten niet bij zijn opleiding past; want alle Amerikanen zijn voortreffelijk opgeleid. Het on derwijs is gratis en het zit heel anders in elkaar dan bij ons. Er wordt op de scholen veel meer op teamwork gewerkt en de zelf werkzaamheid is een paedago- gisch doel van de eerste rang- Et wordt veel meer sport onderwe zen terwijl ook door een sociolo gische opleiding de leerlingen met groepsprdblemen worden ver trouwd gemaakt. De Amerikaanse arbeider is door al die factoren veel meer productivity-minded. De verzorging in sociale zin is voortreffelijk, vooral binnen de bdrijven. Maar wederom geldt dat in het Zuiden al deze voor delen veel minder zrjn. Er wordt dan ook nog hard gewerkt aan verbetering in al deze opzichten. Een slagzin in Amerika is o-m. „In I960 alle Amerikanen min stens twee jaar middelbaar on derwijs." De heer Reinoud waarschuwde iedere Nederlander die naar Amerika gaat om dit land niet met culturele hoovaardij tegemoet te treden. Het onderwijs in Ame rika biedt z.i. ook op cultureel ge bied grote mogelijkheden. Arbeidstoestanden In minstens vijftig procent van dc Amerikaanse bedrijven wordt volgens zijn schatting nog op stukloonbasis gewerkt. Soms worden de premies die daarbij worden gegeven wel eens zo hoog, dat men van jaarpremies kan spreken. Ook vrouwen werken er veel intensiever dan wij- Een van de oorzaken waarom het be drijfsleven in Amerika zo floreert was volgens het oordeel van een deskundig man, die hij in Ameri ka ontmoette, o.al het grote aan tal voortreffelijk geoutilleerde kleinere bedrijven, dat met 50 tot 100 man personeel zeer goede bestaanskansen heeft naast de grote bedrijven. De arbeiders worden omtrent allerlei onder7 werpen uitstekend voorgelicht. Ook de wijze waarop zij him spaargeld kunnen beleggen wordt in de grote bedrijven in speciale cursussen uiteengezet. De Ame rikaanse arbeider is daarbij sterk geïnteress/serd. Overal is hij bezig een kleine vermogensbezit- ter te worden. De vraag of in Amerika harder gewerkt wordt dan in Europa is den- Er wordt vaak met zeer korte werktijden en dan zeer in tensief gewerkt. De grote oorzaak van de rijk dommen van Amerika is echter gelegen in de grote hulpbronnen en het enorme afzetgebied. Ook de organisatie van het bedrijfs leven is er zeer scherp, terwijl de grote persoonlijke belangstel ling van de arbeider, die vaak met zijn spaargeld aandelen koopt van de maatschappij waarbij hij in dienst is, een en ander nog in de hand werkt. FILM OVER KOREA EEN HELDEN-EPOS (Eigen bericht) Het mag enigszins cru zijn om 't te beweren, maar oorlogen zijn voor de filmmaatschappijen al tijd dankbare onderwerpen ge weest. Zo ook de jongste strijd in Korea. Columbia heeft een dra matisch verhaal gecomponeerd en verfilmd van een groep Ameri kaanse Korea-vrijwilligers en in roulatie gebracht onder de titel: A Yank in Korea (Ned. titel: Het epos van Korea). Uitgebracht door de Europa film N.V. krijgt deze film de volgende week in Utrecht en Arnhem z'n première. Het is de eerste rolprent over Korea. SUIKERWERKINDUSTRIE PROTESTEERT De Nederlandse Cacao-, Cho colade- en Suikerwerkindustrie heeft in een telegram aan de mi nister van Financiën en de leden van de belastingcommissie der Tweede Kamer haar bezorgdheid uitgesproken over het voornemen om het zogenaamde tussentarief van de omzetbelasting met 1 pet. te verhogen. „Suikerwerken en Chocolade worden hierdoor aldus het tele gram met 75 pet. meer belast dan soortgelijke waren, zoals ban ket, bakkersartikelen en biscuit, terwijl al deze artikelen eenzelf de functie vervullen. Dit wordt ,een niet te verdedigen onbillijk heid geacht tegenover een indus trie, waarin ruim 15000 arbeiders een bestaan vinden en die in 1950 voor plm. 170 millioen gulden niet zo eenvoudig te beantwoor- exporteerde." AMERIKAANS ONDER MINISTER IN KOREA GEWOND TOKIO. Woensdag is de Amerikaanse onder-minister voor het leger, Alexander, gewond ge raakt, toen een licht vliegtuig, waarin hij als passagier meevloog, aan het Oostelijke front in Korea tggen een bergwand botste. Alexander en de piloot zijn m een ziekenhuis opgenomen. Zeventienjarig meisje vermist De hoofdinspecteur van politie te Noordwijk verzoekt namens de ouders opsporing, aanhouding en terugbrenging van de minderja rige Margaretha Johanna Diels, geboren te Noordwijk op 18 Mei 1934, zonder beroep, wonende v. Limburg Stirumstraat 52 te Noordwijk. Signalement: lang 1.60 meter, gezet postuur, blond haar, bruine ogen, kunstzijden japon, met blauwe, rode en gele ruiten, bruine schoenen, vermoe delijk rode sokjes. Zij heeft op 16 juni jl. om 13.00 de ouderlijke woning verlaten en is daarin tot op heden niet teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. sert ging op 17-jarige leeftijd als lid van de waffen SS naar Rus land. Enige van zijn lotgenoten vertelden dat H. Mussert door zijn broer is bewerkt om niet naar Nederland terug te keren. De jongeman maakte tot Fried- land deel uit van het transport. De heer Woning van de Rijks recherche, die met maj. Wellema, hoofd van de opsporingsdienst bij de aankomst van de Nederlanders in Amersfoort tegenwoordig was, deelde mede. dat de gerepatriëer- den binnen enkele dagen zullen worden vrijgelaten. Enige van de ex-gevangenen, die bij verstek reeds zijn veroordeeld, zullen zich later nog moeten verantwoorden. Hun aantal is nog niet bekend. Er was voor de aankomst van dit transport opnieuw veel be langstelling van familieleden. Enkelen van hen wachtten reeds van Zaterdag af in Amersfoort op de terugkeer van hun verwan ten. H. M. Koningin Juliana heeft Donderdag een deputatie van de Internationale Katholieke Gidsenconferentie, waaraan door vertegenwoordigsters van 15 landen wordt deelgenomen, ten paleize Soestdijk ontvangen. (Vervolg van pag. 1 Minister van Maarseveen constateerde vervolgens dat de nood voorziening 1948 voor de gemeente-financiën nog niet heeft bereikt wat men er in bestuurlijk opzicht van heeft verwacht: de mogelijkheid om de zorg voor het evenwicht van de eigen financiën weer bij de gemeenten zelf te doen berusten. De minister gewaagde er ten slotte met waardering van, dat de gemeenten de door de wet van Thorbecke geboden gedegenheden op bewonderenswaardige wijze hebben verstaan en aangegrepen. Mogen wij er met Gods genade in slagen de grondslagen voor de verdere werkzaamheid der ge meenten aan de nieuwe tijd aan te passen en te behouden, aldus de minister. Burgemeester Oud noemde, in antwoord op de rede van mr. van Maarseveen, de bereidheid der ge meentebesturen voor deze gele genheid raadsvergaderingen te beleggen, en de bereidheid van de minister om te willen spreken, het beste bewijs voor het saam horigheidsgevoel, dat centrale re gering en locale besturen bezielt. Dat dit saamhorigheidsgevoel er is, mag men geen geringe zaak noemen. Want men bedenke, al dus mr. Oud, dat de verhouding tussen centraal en plaatselijk be stuur niet altijd gemakkelijk is. Men kan op een herdenkingsdag licht vervallen in de fout, de din gen te gaan idealiseren, te doen alsof alles botertje is tot de boom. De minister heeft dat niet ge daan. Hij heeft ons de realiteit laten zien, die ons leert, dat het, in het bijzonder door de grote financiële noden van onze tijd, niet gemakkelijk is, de gemeente lijke zelfstandigheid zo tot haar recht te doen komen, als wij, gemeentebestuurders, het zo gaar- Woensdagavond omstreeks half twaalf arriveerden 25 van de 65 uit Russische gevangenschap ont slagen Nederlanders in het demo bilisatiecentrum „Het Boskamp" te Amersfoort. Zij hadden de reis van Oldenzaal af per autobus ge maakt onder escorte van mare chaussee en Rijkspolitie. Negen Nederlanders zjjn ziek in een hospitaal .in Friedland bij Goettingen in Duitsland achter gebleven. Hun namen zijn J. van Eijk. geboren in Haarlem; H. J. Gordebeke, geb. in Nijmegen; C. G. Hinten, geb. in Amsterdam; J. Huismans, geb. in Amsterdam; P. Kleingansey, geb. in Heino; A. Knijff, geb. in Utrecht; Th. J. Koenen, geb. in Roermond; Th. J. A. Ligtvoet, geb. in Tilburg en P. A. Wasman, geb. in Rotterdam. De overige 31 Nederlanders, waaronder Hendrik Mussert een neef van de ex-leider van de NSB gaven er de voorkeur aan in Duitsland te blijven. H. Mus- iHIHIHIIIHIHIinillllHIllillllllHIlHIIHIHIIHIIUIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIHHIIIIIInilUIIHilllHIllllHliaillHIHIIIIIIllllllltHlllillllllHIIIIIIIIIillilllllllliUlllllUIIIIIIIIIIMHIllllllllllillllllilllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllIlllllltllllllllllllllH.llllIllltlllllllllllllllllNlllllllllllllllHIIIIIIIIHIIIIIlllHIMlllltllHIIIIIIIIIiMI; H. M. de Koningin bezocht openluchttheater H. M. de Koningin heeft gister avond onofficeel een bezoek ge bracht aan de opvoering van „The Knight of the Burning Pestle" door „The Young Vic" in het Bloemendaalse openluchttheater. ne zouden willen. Dat ondanks harde woorden welke nu en dan gevallen zijn het saamhorigheids gevoel bewaard is gebleven, heeft de herdenking van dit eeuwfeest duidelijker dan ooit bewezen. Zij is een beeld geworden van de richting, waarin zich in ons land de bestuurverhoudingen bewegen. „Het jaar 1951 sluit een eeuw van rijke gemeentelijke werk zaamheden af. Moge Gods rijkste zegen rusten op gemeentelijk- en landsbestuur, in hun onderlinge samenwerking, ook in de nieuwe eeuw, die komen gaat", aldus be sloot mr. Oud. (Van onze parlementaire redacteur) Enkele weken terug had de heer Wagenaar (comm.) verlof gekregen om de minister van Buitenlandse Zaken vragen te mogen stellen over de politiek van de regering ten aanzien van het Verre Oosten. Deze interpellatie werd gisteren in de Tweede Kamer gehouden, maar de bedoeling, die bij de heer Wagenaar had voorgezeten, was inmiddels door het vredes aanbod van Malik doorkruist. De heer Wagenaar gooide het nu dan ook maar over deze boeg en trachtte het voor te stellen alsof Amerika nimmer vrede had gewenst, maar hiertoe nu door een nieuw „Stalingrad" werd gedwongen. Intussen liet de communistische afgevaardigde een lelijke politieke steek vallen, toen hij betoogde, dat deze ontwikkeling een les in hield voor hen, die een kruis tocht tegen het bolsjewisme pre dikten. Het bolsjewisme heeft dus toch blijkbaar wel iets met Korea te maken gehad! Minister Stikker verspilde wijselijk niet al te veel woorden aan dit stukje communistische demagogie. Wel somde hij nog eens de feiten op, zoals die zich werkelijk hebben voorgedaan. Voor het overige achtte hij het niet opportuun om op dit ogenblik een dis.cussie te voeren, die de sfeer zou kunnen vertroebelen. Door de andere fracties werd niet aan het debat deelgenomen. Ook de opmerking van de com munist Paul de Groot, dat zulks „verlegenheid was over een mis lukte politiek" gingen zij stilzwij gend voorbij. Een communistische motie, die o.m. terugtrekking van de troepen begeerde, werd met 7 tegen 72 stemmen verworpen. De Kamer aanvaardde voorts z.h.s. het wetsontwerp op de Her kapitalisatie 1951. Slechts de communisten verklaarden zich tegen. De bedoeling van dit wets ontwerp is, om door middel van enkele belastingfaciliteiten her kapitalisatie te vergemakkelijken. Zulks is gewenst in verband met het feit, dat na de oorlog in ver schillende bedrijven een groot verschil is ontstaan tussen het nominale en het reële kapitaal, als gevolg van de aanwas van de reserve. De heer Hoogcarspel (comm.) achtte het omzetten van reserves in kapitaal in strijd met de po gingen, die anderzijds worden aangewend om de investeringen te beperken. Dr. Lucas (KVP) wees er echter op, dat deze be perking intussen zo weinig mo- De Spandau-gevangenis te Berlijn, waar de oorlogsmisdadigers van het voormalige Nazi-regiem hun straf uitzitten, is waar schijnlijk de enige plaats in Duitsland waar de vier bezettende machten samenwerken. Met een korte plechtigheid wordt iedere maand de wacht overgedragen. Links Franse, rechts Russischevmilitairen 6 JULI: Octaafdag van Petrus en Paulus Toen op een lichte maan nacht Petrus met zijn gezel len aan het vissen was op het meer van Genezareth, verscheen de verrezen Hei land op de golven en vol liefde stapte de onstuimige apostel Petrus uit 't scheepje om uit het water naar Jezus toe te gaan. En het ging: het water was als een vast pad en vol enthousiasme stapte Petrus voort. Maar plotseling kijkt hij naar be neden: hij ziet het water en het lijkt of Christus is ver dwenen: hij begint te zin ken en in zijn angst steekt hij vertwijfeld zijn handen uit: „Heer red mij, ik verga". Het geloof van de apostel was nog niet sterk genoeg om door te blijven stappen over het pad, dat in het wa ter was gemaakt. Zo is het bij vele mensen: ze begin nen vol vertrouwen met een novene, vragen om uitkomst in een moeilijke zaak; om werk, om genezing van een ziekte. Maar na enige tijd, wanneer ze nog niet ver hoord zijn, kijken ze naar beneden, en dan denken ze plotseling: „Mag ik dit wel vragen? Luistert God nog wel naar mii?" en ze verliezen de moed. Dat is kleingelo- vig. Denk aan Petrus en steek direct uw handen uit: God is U altijd nabij! IN DESERTO I Oaf'rs William Oatis, die 69 I dagen lang in de Pan- 5 crac-gevangenis rijp is gemaakt voor de verto- ning, die de communis- ten „proces" noemen, heeft bekend gespion- neerd te hebben. Waar- 1 uit die spionnage be- I stond? Letterlijk: uit het I verzamelen van inlich- I tingen, die niet uit offi- ciële bronnen afkomstig 1 waren. Oatis verzond o.m. telegrammen, waar- in werd gemeld, dat of- I ficiële personen van het I Praagse vliegveld wa- ren vertrokken, of al- I daar gearriveerd. Hij meldde ontslagen en ar- restaties onder de leden van de Tsjechische re- li gering. Hij maakte noti- ties in zijn particuliere notitieboekjes. Die noti- ties betroffen zaken, die door de regering niet of- ficiëel gepubliceerd wa- ren. leder van ons Denkende vanuit dit 1 Tsjechische, hooggt-offi- 1 ciële standpunt, zijn wij, I de krantenmensen van i het Westen, dus alle- i maal spionnen. Want wij I schrijven onze kranten vol met nieuws, dat bij- i na geheel uit niet-offi- ciële bronnen komt. Wij I hebben zelfs iets tegen 1 officiële bronnen. Al I was het alleen maar. i omdat de inlichtingen daaruit alle kranten te il gelijk bereiken. Wij mis- sen niet graag „het pri ll meurtje". Wij zijn de an- 1 dere vakbroeders graag een slag vóór. Maar bo- venal: wij doen iets graag zelf. Wat je 1 wordt voorgezet met een ruim gebaar, is niet 1 zo aantrekkelijk. En als 1 dat gebaar dan nog bij- i zonder ruim is, dan is de krantenman al gauw 1 wantrouwig 5 Het mooie Maar het mooie is, dat wanneer wij, kranten- mensen, hier in Neder land dan werkelijk „spionnen" zijn vol gens de Tsjechische en communistische begrip pen dan zijn onze collegae van „De Waar heid" 't ook. En wel op de eerste plaats. Want als er één krant is, die bepaald van nature een afschuw heeft van „of- fiëel" nieuws en „offici ële" commentaren, dan is „De Waarheid" het wel. Wat mogen we der halve anders verwach ten, dan dat deze re dactie zich nog vandaag als één man gaat aan geven bij de Amster damse rechter? Wegens „spionnage Gebroken In die 69 dagen, dat Oatis zonder contact met de buitenwereld in de Pancrac-gevangenis werd vastgehouden, is er iets met deze man ge beurd. Wij huiveren bij de gedachte, wat dé rode politie met deze „goeie, hardwerkende jongen", zoals zijn va der van hem zei, heeft uitgehaald. Hoe kan 'n vrij en democratisch denkend man anders tot besluit van zijn beken tenissen zeggen: „Het spijt mij, dat ik mij in dit land heb bezig ge houden met spionnage. Ik deed het niet omdat ik een vijand ben van de arbeidersklasse, ik kom zelf uit de arbeiders klasse voort. Ik deed het alleen omdat ik naar de verkeerde orders uit het buitenland luisterde en omdat ik onder invloed kwam van verkeerde mensen hierin Tsjecho- Slowakije. Ik heb mij zelf benadeeld, mijn Er is nog maar weinig dat de journalist in het bijzonder ontroert. Vraag hem in de ochtenduren, wanneer de nacht edities „dicht" zijn en de rotatiepers stampend in beweging is gekomen of er nog nieuws was en hij zal zich niet meer weten te herinneren dan een vage en verwarde opeenhoping van branden, ongelukken, moorden, oorlogen, Tweede Kamer nog algemener: binnenland, buitenland, sport en gewest. Maar het gebeurt toch wel, dat hij even is blijven staan. Dat hij in de stapels nieuws, die de persbureaux, de eigen redac ties en de correspondenten van binnen en buiten de grenzen hem voorschuiven, iets heeft gezien, dat hem stil maakt. Dat is deze week voorgekomen, toen de Associated Press- correspondent William Oatis voor het volksgerecht te Praag is verschenen. vrienden benadeeld en de republiek schade toe gebracht en haar vijan den geholpen. Ik heb schade toegebracht aan de zaak van de vrede en geholpen aan de oorlog. Ik herhaal dat dit alles mij spijt. Uw veilig heidsdienst pakte mij en nu weet u alles van mij." Daf wereldje Aan deze zijde van het IJzeren Gordijn en niet eens zo ver van huis in Hamburg om precies te zijn keert de vroe gere parachutisten-gene raal Hermann Ramcke thuis. Ramcke heeft in Frankrijk een vonnis wegens oorlogsmisdaden uitgezeten. Hoor, wat de Duitsers van plan wa ren. Een deputatie van het gemeentebestuur naar het station, muziek van de brandweer en duizenden langs de rou te om de generaal te be groeten. Men verwacht, dat de leden van de Duitse parachutisten organisaties, de „groene duivels" zich langs de weg van het Rijnland tot Hamburg zullen opstel len. Slapend stemmen In New York zit een zekere Dr. Polgar, die beweert tachtig millioen mensen tegelijk via de televisie te kunnen hyp notiseren. „Stelt u zich eens voor", deelde de doctor glunderend mee" dat op een gegeven mo ment tachtig millioen mensen de deur uit zou den lopen om een be paald merk tandpasta te kopen of dat ze allemaal terwijl de leiders van de republikeinen en demo craten hulpeloos zouden toezien, hun stem op Ho- ratius Hazepeper zouden uitbrengen voor het presidentschap Het is maar goed, dat de hypnotiseurs het - zelfs in de U.S.A. niet voor het zeggen hebben. Petroleum Te Kimball in de staat Nebraska (U.S.A.) werd de eerste petroleumbron in exploitatie genomen. De plaatselijke krant vond, dat woorden al leen niet vermochten deze gebeurtenis volko men recht te doen we dervaren. De uitgevers lieten daarom op elk exemplaar van het blad een druppel petroleum van de nieuwe, welvaart brengende bron vallen, opdat de lezers 't nieuws ook zouden kunrten rui ken! Olie Nog meer olie, thans de Perzische. De evacua tie van de Britse des kundigen is in volle gang en het ziet er naar uit, dat een van de rijkste oliegebieden van het midden-Oosten weldra geen druppel meer zal leveren. Maar over die evacuatie. De rector van de Schotse kerk te Aba- dan heeft ook zijn spul letjes ingepakt. Het. or gel ging in kratten met bestemming Schotland. Vervolgens pakte hij zijn hondje in en adres seerde het kratje aan een dame in Engeland. Op de kist schreef hij in blokletters: „Ik ben doof en heb maar drie gezon de pootjes. Weest als 't u belieft voorzichtig met me Zwemmen In Thailand heeft het er even om gespannen. Daar brak n.l. een op stand uit, onder auspi ciën van de Marine. De Minister-President, die juist bezig was een schip te water te laten, werd gevangen genomen en op een oorlogsbodem inge sloten. Toen regerings troepen het schip in brand bombardeerden, vluchtte de premier met drié matrozen, sprong het water van de haven in en zwom naar de kant. Onderweg werd één man gedood, maar de premier bereikte in zijn ondergoed veilig de wal, waar hij tot het invallen der duisternis schuilde, 's Avonds hield hij een radiorede tot de rebellen, die zich de vol gende dag overgaven. Onontwikkeld Daar was in Den Haag een socialistische bijeen komst over de hulp aan onontwikkelde gebieden. En daar sprak niemand minder dan prof. Fahren- fort van de P.v.d.A. Wat zei die professor? „In Nederland wordt kinder bijslag gegeven. Dat is de wonderlijkste politiek die je kunt bedenken. Het is eigenlijk een waan zinnige politiek". In de zaal zat zonder te pro testeren mr. Joekes die nog niet zo lang geleden als Minister extra kin derbijslag voor gr^te ge zinnen heeft bepleit. Wij zouden onbeleefd zijn, indien wij verband zochten tussen deze vin ding van het professorale brein en het onderwerp van bespreking: de o n- ontwikkelde gebieden. gelijk de wezenlijk productieve bedrijven mocht treffen en de bedrijven, waarom het hier gaat, vallen zeker in deze categorie. Hun reserves tonen zulks aan. Minister Lieftinck, die in deze dagen nu niet bepaald met bijval verwend wordt, toonde zich zeer gelukkig met de algemene in stemming; Zelfs zij n grote rivaal, de heer v. d. Heuvel (A.R.) had het een goed ontwerp genoemd. Bij deze lofprijzing had hij zich als „de goede moordenaar" ge voeld Het debat werd be sloten met een uitvoerige discus sie over een amendement-Hofstra (P.v.d.A.), dat de Kamer tenslotte z.h.s. aanvaardde, nadat ook de minister er zijn goedkeuring aan had gehecht. BELASTINGDEBAT GAAT DINSDAG VOORT Zoals wel te verwachten viel, kon ook gisteren het belasting debat nog niet worden hervat. Tijdens dè middagvergadering van de Tweede Kamer deelde de voor zitter mede, dat het overleg tus sen de commissie van rapporteurs en de minister een uitvoerig ver slag zou opleveren, dat eerst a.s. Maandag in het bezit van de leden zal kunnen zijn. In verband hiermede werd besloten om het belastingdebat Dinsdagmiddag voort te zetten. „CHRISTUS, HOEKSTEEN VAN HET GEZIN" DEN HAAG (K.N.P.) In gezamenlijk overleg hebben de Katholieke Actie, de Katholieke standsorganisaties, vrouwen- c\ jeugdbeweging, als jaarprogram ma 1951-1952 voor geheel Ka tholiek Nederland vastgesteld het herstel in Christelijke geest van huwelijk- en gezinsleven. Onder het motto, „Christus, hoek. steen van het gezin", zullen al deze Katholieke organisaties en bewegingen in aansluiting op de Vastenbrief van het Episcopaat dit herstel van huwelijks- en ge zinsleven tot hun voornaamste actiepunt nemen. Het leidinggevend orgaan van de Katholieke Actie in Neder land, Actio Catholica, dat begin Juni als afzonderlijk nummer de belangrijke publicatie heeft uit gegeven „Experimenten in de zielzorg" publiceert thans in een nummer van 250 pagina's een verantwoording en uiteenzetting van dit jaarprogramma, waarin leidinggevende artikelen zijn op genomen van Dr. A. H. Maltha O.P., Mgr. A. M. Jansen en Her man Divendal. EEN OPLOSSING IN 's-CRAVELAND Naar wij vernemen is de con troverse in het gemeentebestuur van 's-Graveland door bemidde ling van Gedeputeerde Staten van Noordholland opgelost. Beide par tijen: burgemeester contra wet houders, hebben een streep onder het verleden gezet; de achterstand ter secretarie is weggewerkt met assistentie van ambtenaren der Provinciale Griffie. OUD-WETHOUDER BAKKER OVERLEDEN Op 72-jarige leeftijd is te Hil versum overleden de heer B. H. Bakker, die 23 jaar oud-wethou der en zesmaal loco-burgemees- ter van Hilversum tijdens lange burgemeesterloze perioden is ge- geweest, het laatst van de bevrij ding af tot April 1946, toen de onlangs overleden burgemeester, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, werd geïnstalleerd. Bij die gelegenheid toonde de Hilversumse burgerij haar erken telijkheid en waardering voor de ze scheidende bestuurder, die vele jaren de financiën en het. onderwijs der gemeente leidde, door hem een auto te schenken. brengt mr. Norris Edward Dodd, de 71-jarige directeur-generaal van de Wereld-voedsel-organisatie van de V.N. vandaag vanuit Brus sel een bezoek aan ons land op doorreis naar Scandinavië.... wordt jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, van 1935 tot 1937 mi nister van Waterstaat en van 1942 tot 1945 minister van Oorlog in Londen, Zaterdag 70 jaar heeft de thans besloten asperge campagne in Noord-Limburg een aanvoer van anderhalf millioen kilo belopen. Gemiddelde op brengst f 2. is er een Goois Jongerenparle- ment opgericht waarin, op initia tief van de K.V.P. jongeren en de P. v. d. A. jongeren-organisatie „Nieuwe Koers", vertegenwoordi gers van de vijf grootste politieke partijen zijn opgenomen.... zullen in vele winkels en bedrij ven dezer dagen voedselbonnen van f 0.25 worden aangeboden. De opbrengst is bestemd voor de aankoop van voedsel voor India. De actie wordt georganiseerd door dc Nederl. Jeugdgemeenschap....

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3