Geschiedenis van Kerken Pausen VAN HOUTEN Coöperatieve aardappel hutten te Obdam feestelijk in gebruik gesteld Onderwijs is jaren en jaren ten achter, betoogt professor Gielen ENGELS voor Koreanen en Nederlanders Kousenhandelaar lichtte importeur op Mr. Jan Derks over de humor en het kind Uit „prut" verrezen Capaciteit van een millioen kg. in object van 130.000 gld. Nieuw decreet tegen Hongaarse Kerk Werd Mgr. Stepinac vrijheid beloofd? Wielrenner kwam om hef- leven Pachterswoningen worden herbouwd De hogere zin van 't verleden Het Nederlandse merk met Wereldreputatte Van 't Korea-detachement In Breda in de val gelopen Veilingoverzicht PAGINA 4 VRIJDAG 6 )ULI 1951 OBDAM. „Uit prut verrezen" had gistermiddag een ondeu gende geest gekalkt op de slinternieuwe pootaardappelhutten op het Veilingterrein van Obdam, juist voordat burgemeester de Boer ze officieel in gebruik zou stellen. En „prut" mag dan geen hoog-Hollands zijn: het woord was waar. Letterlijk uit de modder is 't nu zo indrukwekkende bouwwerk opgetrokken. Vijftig dagen waren gesteld om de vier koelruimten met een to tale capaciteit van 96 spoorwagons een millioen kilo op te leve ren. Winter en voorjaar smeten echter zo'n kwistige scheut water op het vette veilingterrein, dat nu en dan de werkers gewoon uit de klei getrokken moesten wor den en soms hun laarzen daarbij achterlieten. Enfin, het is gebeurd. Zij het dan in 250 dagen en waren de aannemers Borst en Klaver met hun mannen niet zulke doorknede vaklui geweest, het zou nog ééns zo lang geduurd hebben. Deze lie den speelden het klaar de isole rende Atlasbetonsteen uiter mate geschikt voor dergelijke bouwsels zelf te maken, toen de aanvoer van modellen uit Duitsland stagneerde. De hulde, die een bijna twintig- stemmig koor van sprekers deze werkers van hoog tot laag en daarbij niet in laatste instantie de knappe electrische installateur Klaver toezong, mag dan ook dik onderstreept worden. Hulde overigens, waarin allen, die hier hun steentje bijdroegen, ten volle moeten delen. Het is maar even een aanpak, in de moeilijke tijd, die wij nu beleven, 130.000 gulden te steken in een tuinbouwobject. En dat object dan zo uit te dok teren, dat ook de minder draag- krachtigen er hun deel in heb ben. Want dat is in Obdam wer kelijkheid geworden een wer kelijkheid, die tot navolging strekt. Van toen en nu. Voordat burgemeester de Boer schaar in de hand de hutten officieel in gebruik stelde, nam veilingvoorzitter de Wijs de ge legenheid waar om een hartgron dig „weg met de kuil" uit te roe pen. Het is in Obdam en omge ving afgelopen met de „onder zeeërs", de knollen, die in de kuilen zo lustig spruiten, dat de bouwer er al dik voor de winter wel van af moet. De aardappelteelt is een „big business" geworden: een groot industrie en rijke bron van de viezen. Daarom deed de heer de Wijs ook met klem een beroep op de overheid om de bouw van aardappelbewaarplaatsen te sub- sudiëren in een mate, die even redig is met de subsidiëring van veeteelt, landbouw en grote tuin bouw. Vier en vijftig deelnemers schouwden daarna toe, toen bur gemeester de Boer het rood-wit- blauwe lint van hut 3 doorknipte en zo plechtstatig als het hem maar mogelijk was een versierd karretje met kisten „poters" naar binnen duwde. Er waren er trou- De communistische Hongaarse regering heeft ,naar in Vaticaan stad bekend is geworden, een de creet uitgevaardigd volgens het welk zij met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1946 de benoe mingen van alle bisschoppen en oversten van religieuze congre gaties niet erkent, tenzij deze met haar toestemming zijn geschied. Daardoor worden de bisschop pen van Szekesfehervar en Gyór van hun zetels ontzet. Daar dit decreet een tastbare rechtsver krachting betekent wordt in Rome ten zeerste getwijfeld aan 't door ons gisteren onder voorbehoud gepubliceerde bericht, als zou het Hongaarse Episcopaat aan de re gering trouw hebben beloofd. Be doelde verklaring is naar alle waarschijnlijkheid een falsificatie. BELGRADO. Naar van offi ciële zijde in Belgrado verluidt, zou de Joegoslavische regering het Vaticaan hebben doen weten, dat zij bereid is, mgr. Stepinac vrij te laten op voorwaarde, dat hij het land onmiddellijk verlaat. De Nuntius in Belgrado zou op 2 Juli de Joegoslavische regering hebben medegedeeld, dat het Va ticaan het Joegoslavische aanbod van de hand had gewezen. TWEE ANDERE GEWOND Tijdens een trainingsrit van en kele Zaanse wielrenners in de Wijde Wormer is de 20-jarige amateur Klaas de Lange gister avond om 8 uur dodelijk veronge lukt. Bij het passeren van een stilstaande auto op de provin ciale weg tussen Koog-Zaandijk en Purmerend botste het groepje renners, waarin de Lange mee reed, tegen een uit de tegenover gestelde richting naderende per sonenauto. Twee der wielrenners, de amateur Arie Kleijn en de nieuweling Cor Blaauw, beiden eveneens uit Zaandam, liepen lichte verwondingen op. De Lange werd zwaar gewond en overleed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis in Purmerend. wens méér, die toeschouwden. Beide wethouders b.v., de heer Tichelaar namens de rijkstuin- bouwconsulent, opzichter v. d. Laan van het bouwbureau van de Stichting voor de Landbouw, no taris Appel, de heer Vegten, secr. van de Prov. Bond van Vei lingen, de heer G. Laan, hoofd van de tuinbouwschool, de heer van Herwijnen, hoofdcontroleur van de Plantenziektekundige Dienst, de heer Bier voor het P.E.N., de heer Giessen, architect, geflankeerd door de heer v. d. Dries (van de isolerende Atlas- betonstenen en van het zelfdra gende, uit holle buizen opge bouwde dak, directeur van de Nefumij, en de directeur van Smits bouwbedrijf te Beverwijk. En deze lange lijst zou nog in- completer, wezen dan zij toch al moet zijn, indien we niet even wezen op de mannen van de Coöp. Boerenleenbank, die het klaarspeelden ook de kleine man aan z'n trek te laten komen. Maar daarover wilde kassier Theunis liever niet te breedvoerig zijn. 't Zijn daar voortvarende mannen in Obdam. Neem nou Pieter Leek met z'n 65 jaren de nestor van de deelnemers in de poterhutten. „Ik doe 't voor jullie", had hij tot z'n nog wat sceptische zoons ge zegd, 'n jaar geleden en hij hakte de knoop door. Tweeduizend inwoners is niet veel. Maar een bewaar- ruimte voor een millioen kg aardappelen is wél veel. De Noordhollandse tuinbouw le vert zo'n 40 millioen kilo. En voor nog geen derde daarvan is er bewaarruimte. Dat wist Pieter Leek en daarom was hij vóór Samenwerking. Amper was de burgemeester met zijn karretje de diepe hut binnen, of de 32 machtige venti latoren begonnen hun lied te zin gen. Een lied van samenwerking, zoals kassier Theunis het noemde en hij sprak de wens uit, dat de bewaarplaats de naam zal mogen voeren „Coöperatieve Poterbe waarplaats". In café Stein, waar het met alle officiële personen dra gezellig was, werd dit „feest van Obdam" nog lang voortgezet. Hier trad ook het koor van sprekers zie boven op en het spreekt van zelf, dat menigeen duchtig in de bloemetjes werd gezet, letterlijk en figuurlijk. Hier glorieerde vooral het bestuur met de heren de Wijs en Dekker aan het hoofd. En verdiend want dit was ten slotte hun dag. WIERINGERMEER. On Vriidae 27 Juli a.s. zal door de Rentmees ter der Domeinen in de Wierin- eermeer worden aanbesteed de herbouw van 18 nachterswoningcn Het betreft 8 woningen aan het Wagenpad (Lammers, Janssen, Smit, Kerckhoffs, Giesen, Crijns, Temmexmman en Bartelink), 3 woningen aan de Oosterterpweg (v. Strien, v. Gaaien en van Cam- pen), 2 woningen aan Scherven- weg (mevr. Kaan en de Milliano) 2 woningen aan de Oostermidden- meerweg (Sijtsma en Kielstra, alsmede de woningen van de pachters Stam (Oosterkwelweg), Kiepma (Medemblikkerweg) en Kerckhaert (Medemblikkersluis- weg). Van deze 18 gezinnen zijn er 14 woonachtig in de zo uiterst vochtige en ongezonde wagenber- gingnoodwoningen, terwijl de ge zinnen Riepma en Kerckhaert nog steeds in hun evacuatieoord Medemblik woonachtig zijn. Laten wii honen dat dit eerste wonineen"-bestek. snoedig door meerdere gevolgd zal worden. Behalve bovenvermelde 18 stuks, moet herbouw van 225 nachters- wonineen nog ter hand genomen worden. Uit de Staatscourant Bij K.B. is het vliegerkruis toe gekend aan de zeemiliciën ser- geant-vliegtuigschutter C. Sauer. is het bronzen kruis toegekend aan de marinier der 1ste klasse B. W. Reurling; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de referenda ris in vaste dienst bij het minis terie van Marine J. H. de Bruin, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den kapitein-ter-zee P. F. M. van de Lint. (Advertentie) CACAO CHOCOLADE PUDDINGPOEDER KOFFIE THEE BOLSWARD In een zeer gezellige sfeer organiseerden de afde lingen Leeuwarden en Sneek der St. Lebuirrus vereniging hun vier de Onderwijzersdag, die begonnen werd met een gezongen H. Mis in de Parochiekerk van Bolsward, opgedragen door pastoor F. Mets, Bisschoppelijk inspecteur in het Dekenaat Sneek. Om half elf opende de voorzitter de heer Roelants de bijeenkomst in de Doele en heette alle aanwezigen van harte welkom, met name de bur gemeester van Bolsward, de inspecteurs Sipkema en Schipper, de algemene voorzitter, de heer Wilschut en de heren geestelijken. Spr. bracht hulde a. d. Amelander collega's die ook de reis hadden gemaakt en daarvoor niet minder dan drie dagen moesten uittrek ken. Na pastoor Mets die de leer krachten de betekenis van een diep godsdienstig leven onder ogen bracht, wees de heer Wil schut bijzonder op de verant woordelijke taak van de onder wijzer. Daarna werd het woord gegeven aan prof. Gielen die in een scherpzinnig betoog inging op de toekomstige ontwikkeling van het onderwijs. Het onderwijs, aldus de spreker is jaren en jaren achter. We moe ten niet vergeten, dat de taak van het onderwijs voornamelijk een maatschappelijke is. Toen in 1806 Van den Ende zijn wet op het onderwijs schiep, vervulde de school een maatschappelijke taak, die aan die tijd was aangepast: n.l. bestrijding van het analpha- betisme. De school was dus op de eerste plaats gericht op een bij brengen van kennis. Wanneer we echter de ontwikkeling van de schoolwetgeving zien, dan moeten we bekennen dat alle latere wet ten slechts een verlengstuk zijn van de wet Van den Ende, terwijl toch de maatschappij ontzaglijk is veranderd. We behoeven maar de ontwikkeling te zien van het perswezen, van de radio, de film, de sport en het verkeer. Het tegenwoordige kind onder gaat totaal andere invloeden en staat bloot aan andere gevaren en zorgen. Van analphabetisme is geen sprake meer. In de 19e eeuw hebb.en we een industriële revolutie gekend, een vervanging van lichamelijke kracht. Maar de revolutie die zich heden ten dage voltrekt, is 'n vervanging van geesteskracht. En we gaan naar een zeer verkorte arbeidsdag. De school moet 't kind plichts betrachting, verantwoordelijkheid en vrije tijdsbesteding leren. Een totale vernieuwing is niet te koop. Primair is nodig dat de leerkrachten zich in de sociale problemen inwerken. Vooral de vorm van „Visiting Teacher" valt aan te bevelen. Bovendien, moet de leerkracht een sterk geloof hebben, want alleen een gods dienstig sterke persoonlijkheid kan de tegenwoordige moeilijkhe den oplossen. Aldus kunnen we het kind vormen tot een goed staatsburger met een degelijke katholieke overtuiging in deze tijd. Mr. Jan Derks sprak over het onderwerp „De humor en het kind". Humor veronderstelt, dat men iets of iemand in zijn be trekkelijkheid ziet. Bovendien zien we, dat het betrekkelijke niet als iets normaals wordt geken schetst. Aldus leidde Mr. Derks zijn humoristische causerie in. Dat het kind bijzonder voor werp van humor zal zijn, laat zich begrijpen, omdat 't toch een verkleinde volwassene genoemd kan worden. Toch is ook het kind zelf schepper van humor en ge niet hij ervan. Dit is met vele voorbeelden uit het dagelijkse le ven te staven. Nu zit er in die humor een gro te paedagogische waarde. Aan perversiteit vooral van het kind, wilde de spreker niet geloven. Daarom moeten wij veel zoge naamde verkeerde dingen niet te zwaar nemen en er een drama van maken. Leer het kind het mooie van orde. Leer het ook het betrekkelijke en dus belachelijke van verstoring van die orde in zien en de kwaal zal veel gauwer genezen dan met dramatiseren. Wij katholieken mogen blij zijn met onze gezonde en humoristi sche kijk op het leven, met de Roomse blijdschap, die het be trekkelijke van veel, zelfs het dierbaarste in het leven in ver band met ons hoogste doel, zo hartversterkend kan doen ge nieten. RIJKS H.B.S. Eindexamen afd. B (groep 4) ALKMAAR Geslaagd ziin de volgende candidaten: J. A. Mars uit Alkmaar; P- Wil lig uit Akersloot; P. C. Schol uit Egmona aan Zee; IJ- van Steeg uit Heiloo: S. C. Voogt uit Oud karspel. Afgewezen 1- In de liturgische gebeden der Kerk vinden wij altüd ook haar dogmatische gedachten zeer zui ver uitgedrukt. Reeds vanuit de christelijke Oudheid stamt het gezegde dat „het richtsnoer van het bidden" tevens ook „het richtsnoer voor het geloof" vormt. De Oratie van de vierde Zondag na Pinksteren brengt ons aldus in herinnering dat 's werelds hoop geleid wordt volgens het plan en de orde die God heeft vastgesteld. God is de Heer der geschiedenis. Gelijke wapenen Wij vragen slechts dat de din gen en gebeurtenissen zich vreedzaam en goedschiks mogen richten naar Zijn wil. Hem ont- snapt niets. Hij schonk Zijn schepselen hun eigen zelfstan digheid, hun eigen natuurwetten en werkzaamheid, maar tegelij kertijd is het mysterievol zó, dat zij hun algehele afhankelijkheid, ten opzichte van Hem volkomen bewaren. God is de ware werke lijkheid van de dingen, voorval len en verschijnselen. Voor wie God in alles vermogen te zien, spreekt alles een taal: „Nichts geschicht von ungefahr, alles kommt vom Höohsten her". Alleen zó bezit het verleden een hogere zin. De geschiedenis heeft haar werkelijk zeer hoge betekenis. Nergens komt dit zo goed uit als ten overstaan van ons ge loof in Gods Openbaring. Ons Christendom is niet een door mensen in elkaar gezette theo rie, wankel en onbestendig. Het heeft een hechtere grondslag en steviger innerlijke structuur: het is een onaanvechtbaar historisch feit. Eenmaal heeft God tot ons gesproken door de Profeten en tenslotte door Zijn Zoon Zelf. De Menswording en al de grote beils-mysteries door Christus verricht. Zijn Lijden, Dood en Verrijzenis, Zijn Hemelvaart en de zending van de H. Geest zijn geschiedkundige feiten. Het feit der Openbaring ent dat van de goddelijke stichting der Kerk zijn, behalve dat zij voorwerp zijn van eigenlijke geloofsweten schap, dit ook in de volle zin van de louter natuurlijke we tenschap, met name ook van die der geschiedkunde. Wij kunnen de in hun wezen bovennatuur lijke feiten als historische feiten ook wetenschappelijk vaststel len. verklaren en bewijzen. De mogelijkheid van deze we tenschappelijke historiciteit is van belang niet enkel opdat ons geloof redelijk en verantwoord zou zijn, maar zij wordt ook ver eist als afweer tegen diegenen die ons standpunt weigeren in te nemen en die beweren dat juist de geschiedenis het louter menselijk karakter van 't Chris tendom en van de Kerk bewijst. Toen Paus Leo XIII in 1885 on bevreesd de toegang tot de histo rische pauselijke archieven ont sloot, verklaarde hij daarom zijn handelwijze met deze woorden: „Omdat de vijandelijke pijlen bij voorkeur van de geschiedenis plegen gevraagd te worden, is 't nodig dat de Kerk met gelijke wapenen optreedt en zich daar het sterkst beijvert om de aan vallen af te slaan waar zij het heftigst wordt aangevallen". Kerkgeschiedenis Een middel ter verdediging, maar nog meer ter verdieping en bevestiging van ons geloof is de geschiedenis der Kerk: Zii is zo als het Vaticaans Concilie ver klaart, een deugdelijk afdoend bewijs voor de goddelijkheid van haar oorsprong. In de loop der eeuwen door de mensen af breuk gedaan aan haar heilig heid evengoed als deze ook weer uitstraalt in anderen of niet in ieder werkelijk aanwezig is in meer in het verborgen blijvende zielen. Het juiste standpunt ech ter is, niet om Christus te toet sen aan de christenen, maar om in de kerkgeschiedenis in alle eerlijkheid en waarheid de chris tenen te toetsen aan Christus. Met dit inzicht in de hogere zin van de geschiedenis die men terecht de leermeester van het leven noemt, zal men zeker be langstelling hebben voor het „Handboek van Kerkgeschiede- (Eigen correspondentie) Het was tijdens een patrouille deze winter, dat soldaten van het N.D.V.N., op zoek naar de vijand, in een kampong een jongen van een jaar of zestien vonden. Het jog werd meege nomen en zoals gewoonlijk aldra tot „houseboy" aangesteld, een baantje, waar alle Koreaanse jongens wild op zijn. Aan het front in Korea draagt aalmoezenier pater L. v. d. Vrande M.S.C. in de open lucht de H. Mis op voor de mannen van het Nederlands detachement. De jongens noemden hem „Charlie". Charlie had echter wei nig taalgevoel, sterker nog hij had een hekel aan praten en hield dan ook de eerste tien dagen angstvallig zijn mond- Toen hoorden ze hem zeggen „O.K." en dat was een sein. Een sein om hem een woordenboekje te geven. „KoreaansEngels". En warempel. Charlie begon ijverig te studeren. Een paar dagen later ontdekten de soldaten ergens in een half vernield en vervallen huis een „badkamer" zoals de wijdse beti teling gold voor een stenen kuip met stookgelegenheid- Onmiddel lijk werden er plannen gemaakt een „badhuis" te openen. House- boys sleepten water aan en Charlie stookte met Koreaanse deskundigheid het vuurtje onder de kuip. Een der soldaten wilde Charlie duidelijk maken dat het water niet geüjk de Japanners plegen te doen gloeiend heet gestookt diende te worden en stak daartoe zijn vinger in het water, deed als of hij zich brandde en schudde vervolgens met het hoofd. Charlie keek de soldaat aan. Een glimlach trok over zijn gezicht en toen zei hij, langzaam maar overduidelijk: „Iseewhatyoumean- nottoohotay?(Ik zie wat u bedoelt: niet te heet, hè?" We hebben een jeep-chauffeur, een klein kereltje, dat maar nau welijks boven de onderkant van zijn voorruit uit komt kijken. Een en ander neemt echter niet weg, dat onze „driver" zich overal vlot beweegt en om de drommel niet op zijn mondje is gevallen. „Engels spreken?" vertelde hij aan iedereen. „Iedereen verstaat me hoor. Och je praat maar wat en maakt wat gebaren en dan moet je zien. Nee, nergens moeite mee hoor". Op een keer waren we de weg kwijt. „Wacht even", zei de chauf feur. „Wacht even, ik zal die M.P.'er even Op een kruispunt van twee wegen-door-het-puin stond een brede, grote Amerikaanse M-P.- man. De jeep stopte op twee cen timeter van 'smans tenen en het stemmetje van onze driver begon een eenzijdige conversatie in drivers-Engels. De grote kerel stond met een vragend gezicht het voor hem blijkbaar onverstaanbaar relaas aan te horen en wachtte geduldig tot het kleine chauffeurtje uitge praat was. Toen antwoordde hij, bescheiden, en met een blik op ons rood-wit-blauwe vlaggetje voorop: ,,I' am sorry Sir but I don 't speak Dutch('t Spijt me, maar ik ken geen Hollands. Ie Luit W. W. DUSSEL nis" dat door eer> bescheiden, zijn naam verborgen houdende Seminarie-leraar werd samenge steld (Een uitgave van de R.K. Boekcentrale te Amsterdam). Het is niet zonder werkelijke verdienste geschreven en te waarderen om de bondige wijze van uiteenzetten der feiten, hun oorzaken en gevolgen, zonder dat er begrijpelijkerwijze aan spraak gemaakt kan worden op vermelding van al de bijzonder heden. Het werk is bedoeld als leerboek. Daarom wordt de tekst van elk hoofdstuk ingedeeld door een korte samenvatting en be sloten met een overzichtelijke tabel die de kerngedachte en de hoofdindeling passend doen uit komen. Talrijke kaarten en illu straties vergezellen doorlopend de tekst, terwijl overtollige be lasting met z.g. wetenschappe lijk apparaat werd vermeden. Het schijnt ons toe. dat dit leer boek, gegroeid uit de practijk van het onderwijs, een grote voorlich tende en tevens vormende taak kan vervullen zowel bii onze jongere als oudere generaties die vanuit hun oprechte liefde voor de Kerk een duidelijk overzich telijk beeld van haar geschiede nis willen hebben. Geschiedenis der Pausen In ditzelfde verband zouden wij onze lezers nog eens willen wijzen od een ander werk waar wij reeds eerder hun aandacht op gevestigd hebben. Het is „de Geschiedenis der Pausen" door Prof. Dr. Gaston Castella, dat in maandelijkse afleveringen ver schijnt bii Romen en Zonen te Roermond. Dit boek. dat monu mentaal van uiterlijke verzor ging en illustratie is. is geschre ven in een boeiende verhaal trant en groepeert rond de Pau sen als hoofdpersonen de volle dige Kerkgeschiedenis en bijzon der de geschiedenis van de Wes terse cultuur. Met aflevering 7 (er zullen waarschijnlijk 18. ten hoogste 20 afleveringen komen) ziin we al genaderd tot het tijdvak van de breuk in de christelijke eenheid van het Westen door het Protes tantisme. Door 15 eeuwen kerk geschiedenis is men wel met reuze schreden heen gegaan, nu ongeveer een derde van het ge hele werk voltooid is. Voor de 4 nog volgende eeuwen blijven de andere twee derden over, maar op grond van hetgeen vooraf- §ing. is de verwachting gegrond at deze samenvattende geschie denis der Pausen inderdaad zal geven wat haar titel belooft. De grote lijnen van de gehele, dat is goddelijke zowel als men selijke werkelijkheid die het historische Pausdom is. ziin hier met voorzichtigheid van oordeel en met de scheppende, hand van de echte geschiedschrijver gete kend. Als het waar is. dat de ge schiedenis een machtig tegen wicht vormt tegen de geestelijke beperktheid, die een van de grootste zwakten van onze mo derne samenleving is. dan wordt dit wel zeer duidelijk aangetoond door het grootse werk van Ca stella. Het richt de blik verrui mend en verrijkend op de weid se werkelijkheid die de door het Pausdom geleide en bestuurde Kerk is. Haar wisselvallig lot in de loop der eeuwen, in de sfeer van de mensheid waarin zii be staat maar waarboven zij zich tegelijkertijd vrij verheft, wordt hier met meesterlijke hand be schreven. In een land als het onze waar de liefde voor Kerk en Pausen altijd groot is, is ongetwijfeld ook bij velen de belangstelling aanwezig om voor deze beide ge schiedeniswerken de aandacht te hebben die zij verdienen. H. J. (Van onze correspondent) Dezer dagen heeft de Ensche- dese recherche de hand kunnen leggen op de 41-jarige Zwolse textielkoopman J. v. d. B. die zich op geraffineerde wijze aan oplichting had schuldig gemaakt. De man die in de oorlog goede zaken had gedaan en soms be dragen van flOO.OOO in zijn porte feuille meedroeg verdiende de laatste Bid blijkbaar niet meer zoveel. Hij zon derhalve op mid delen om zijn verdiensten te vermeerderen en nam daartoe zijn toevlucht tot oneerlijke practijken. Vanuit een hotel te Enschede belde hij de Textiel-, Tricotage- en Kousenimporthandel „Impor- tex" op. Hij gaf zich uit voor een bekend zakenman uit Deventer en vertelde dat zijn zoon toeval lig in Enschede was. Daarbij deed hij het verzoek om aan deze laatste een partij kousen mee te geven. Hij was er dringend om verlegen. Even later stapte hij naar een taxichauffeur op dé markt en vroeg deze hem naar „Importex" te rijden en daar een pakje af te halen. Bij „Importex" was men vol komen te goeder trouw zodat men daar een pakje met 48 paar nylonkousen meegaf. Op de markt nam de Zwollenaar het pakje van de chauffeur in ont vangst, betaalde de rit en ver dween. In zijn hotel aangekomen belde hij opnieuw de groothan delaar op en vertelde op om standige wijze dat eeni pakje van 48 paar nylonkousen voor een zaak als de zijne toch eigenlijk helemaal niets te betekenen had. Daar was hij in een dag door heen. Men had hem net zo goed 96 paar kousen mee kunnen ge ven. Op deze wijze kreeg hij het gedaan dat hij nog eer»s 48 paar kousen kreeg toebedeeld waarop hij eveneens van de diensten van de niets vermoedende chauffeur gebruik maakte. De nota zou men maar naar Deventer sturen. Toen men het bedrog ontdekte was de vogel allang gevlogen en in geen velden of wegen meer te bekennen. Door een toevallige omstandig heid kon in deze zaak klaarheid worden gebracht. De Politie te Breda had n.l. een soortgelijke puzzle op te lossen. Tien dagen eerder, op 15 April, was een Bre dase kousenleverancier naar la ter zou blijken eveneens door J. v. d. B. op dezelfde wijze bii de benen genomen. Ook in dit geval beschikte men slechts over een vaag signalement dat weinig of geen houvast bood. Het toeval hielp de politie ech ter nog verder. Voor de recht bank te Breda werd een vrij Advertentie WE',AA/S DE „$LA/SKE ZJJ/S GEDAA/S? AEE,EEA1 corset VANTEKOR^AA/N/ 9<Jcoio) V0CHIKG BOEycpy CORSETRY JAE.ten KORTE/S AAR MIE/ST 21 AL KW AAR. BELGISCHE MIJNWERKERS STAAKTEN 24 UUR Meer dan 20.000 mijnwerkers uit het mijngebied van Bergen in België hebben Donderdag 24 uur gestaakt, volgens vakbondsfunc tionarissen als protest tegen het besluit van de regering om een militaire oefentijd van twee jaar voor Belgische dienstplichtigen in te voeren. Het merendeel der stakers ging naar de „Tour de France" kijken. omvangrijke smokkelzaak in ny lonkousen behandeld. Teneinde zoveel mogelijk kousenhandela ren van verdachte allure bijeen te krijgen werd iedereen in den lande die daarvoor in de termen viel als deskundige of getuige in deze zaak gedagvaard. Op de dag van de zitting verscheen de Bre dase recherche in gezelschap van de chauffeur die in Breda onge wild en ook niets vermoedend als handlanger dienst had ge daan in de rechtszaal. De opzet gelukte want de opdrachtgever die als zodanig door de chauffeur werd herkend, bevond zich on der de getuigen en kon worden gearresteerd. Hij legde een vol ledige bekentenis af. Ensohedese rechercheurs kwa men naar Breda omdat de man aanvankelijk ontkende iets met de Enschedese zaak uitstaande te hebben. Gisteren viel hij echter helemaal door de mand. In Breda was het hem gelukt 165 paar ny lonkousen ter waarde van ruim f900 op de kop te tikken. In En schede bedroeg de buit zoals ge zegd 96 paar ter waarde van f600. BROEK OP LANGENDIJK. De aanvoeren van vroege aard appelen waren de afgelopen week zeer aanzienlijk, waarbij echter nog lang niet van een overvoerde markt kon worden gesproken. De laatste dagen van Juni begon de prijs toch bedenkelijk te daren met f 14.10 als laagste notering. In de nieuwe week was de koop lust weer wat groter. Hierbij kwam bovendien, dat enkele par tijen voor export gekocht wer den. Deze export is bestemd voor overzee. Alvorens verscheept te kunnen worden moeten deze aardappelen een aantal dagen on der controle blijven staan tenein de het optreden van ziekte in uit gevoerde aardappelen te voor komen. Maandag was de hoogste markt weer gestegen tot f 21.20 en Woensdag kon zelfs ruim 23 cent genoteerd worden. Rode eer stelingen beginnen wat meer in de aandacht van het publiek te komen en noteerden gemiddeld 2 cent per kg hoger dan de blanke. Dore's zijn nog niet zo gewild. Zij kunnen ongeveer de midden- prijs van de blanke eerstelingen maken met f 19.30 als hoogste markt. Ook de kleinere maten hielden goed prijs drielingen van 15 tot 17 cent en kleine van 12 tot 17. 28 Juni werd de eerste rode kool aangevoerd, zoals al tijd uit St. Pancras. Hiervoor werd 18 tot 24 cent betaald. De volgende dagen was er al gere geld enige aanvoer, die vlot werd verkocht tussen 16 en 25 cent. Er wordt al voor export gekocht naar België terwijl ook Frankrijk be langstelling heeft. De vooruit zichten voor de vroege kool zijn wellicht niet zo slecht als men bij het Centraal Bureau van Vei lingen wel veronderstelt, wegens de zeer ongunstige prijsregelingen die voor dit product is uitgeko men. De inventarisatie geeft weer 40 pet. teeltinkrimp te zien. Het totaal is 270 ha. waarvan ruim 110 in Noordholland. Deze verhouding heeft nogal opzien gebaard, Bloemkool was matig in prijs, voor I A betaalde men van 19 tot 22 en voor I B van 10 tot 15 ct. Tomaten blijven prijzig; de A's brengen ruim 90 cent op en de C's ruim 80. Bospeen noteerde 25 tot 27 cent, wat in verhouding tot hetgeen elders wordt betaald te laag is. Te Noordscharwoude brengen de aardbeien van f 1.75 tot f 2.50 per slof op. Dit is een vrij goede prijs: de aanvoeren zijn echter te gering om van de grote vraag naar industrie-aard beien voldoende te kunnen pro fiteren. OMZET GROENTEN VEI LI NG Z.O. BEEMSTER De omzet van de Groentenveiling B. P. en O. beliep tot 17 Juni jl. f 482.388,56 tegen f 599.899,71 in hetzelfde tijdvak in het afgelopen jaar. Alzo f 117.511,15 minder in 1951.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4