Broeders met de blauwe koorden werken een eeuw in Nederland Engelse filmmaatschappij liet N.S.-treinstel in brand steken Iers Episcopaat wijst liberale beschuldiging af GERRIT PETERS - uitstekende vvijfde 58 seconden na winnaar Meunier DE PRIJSPUZZLE VAN DE WEEK Voortreffelijk jeugdwerk van actieve congregatie OPVOEDING EN VAKOPLEIDING Bij opnamen in 7945 van „De slag om Arnhem Saaie derde Tour-etappe Op één na alle Nederlanders finishten in het a rote peloton LAGA in finale van Challenge Cup Gerrit Peters DE BEURS ZATERDAG 7 )ULI 1951 PAGINA 5 Hebt u „Boeje" gekend? Die kwajongen met dat gouden hart? Natuurlijk, u hebt hem op het toneel gezien of op het witte doek in een donkere bioscoopzaal. En anders hebt u zijn avon turen wel gelezen, die Brusse zo boeiend beschreven heeft. Dat kinderleven moet u wel ontroerd hebben. En u moet sym pathie hebben gekregen voor het voortreffelijke werk van de „Broeders met de blauwe koorden", die van boefje een bruik baar mens wisten te maken. Welnu, diezelfde „Broeders met de blauwe koorden", die van een kwajongen een flinke kerel weten te maken en van een middenstandsjongen een uit stekend vakman vieren dit jaar het feest van het honderd jarig bestaan van hun congregatie. Dat is de congregatie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten, in 1851 gesticht door de Amster damse pastoor P. Hessveld. in nauwe samenwerking met de Jesuïetenpater A. Frentrop. „Broeders met de blauwe koor den" heten de leden van deze congregatie in de wandeling of „broeders van de Heibloem". En onder die bijnamen zijn de drie honderd harde werkers die deze Vaderlandse broeder-congregatie telt. populair geworden in katho liek en niet-Katholiek Nederland. De broeders houden zich bezig met het jeugdwerk, en dat in z'n meest sympathieke vorm. Zii be lasten zich met de zorg van de minder-goed verzorgde jeugd. En dat zijn dan vandaag de dag zeker geen „boefjes" meer. maar jongelui, die het in het leven nu eenmaal niet zo goed getroffen hebben als u en ik. Hun taak is overigens veelzij dig. Het werk voor de onverzorg de jeugd is wel het voornaamste aspect van de activiteit der con gregatie. maar niet het enige. Tn de Amsterdamse Jordaan is die activiteit begonnen, in de Elandstraat, waar ook thans nog Huize Aloysius staat. Daar leven de broeders mee met hun pupil len. Daar tintelt het van jeugdig élan en daar worden jongens tot mannen en vaklieden. Zo is het in de „Heibloem" aan de rand van de Peel, zo in 't Jongens-internaat „Sint Lauren- tius" te Rotterdam, zo was het in Stokershorst" bii Nederweert, eenmaal Boefjes home dat na de oorlog nog slechts 'n puin hoop was en zo in het nieuwe „Johannahof" in Tilburg. En dan zijn we nog niet eens volledig, want ook het Vincentiustehuis bii Lichtenvoorde zou nog te noemen zijn. Daar worden jongens als uw eigen kinderen, maar die thuis de gunstige omstandigheden mis sen, die u de uwen scheppen kunt. opgevoed tot kerels van stavast. Tot vaklieden ook, want overal hebben de broeders van O.L Vrouw van Zeven Smarten de vakopleiding van hun leer lingen ter hand genomen. Middenstandsvakopleiding Trouwens, niet tot de onver zorgde jeugd alleen strekt zich de werkzaamheid der congrega tie uit. In Voorhout hebben de broeders de leiding van de be kende Bisschoppelijke Nijver heidsschool. Het vorig jaar vier de dit Internaat voor de midden stand zijn 25-jarig bestaan. Pro gressief als de broeders zijn. ex perimenteren zii hier met ver nieuwingsmethoden in het vak onderwijs enmet uitsteken de resultaten. Men ziet het. de taak van de Congregatie is een veelzijdige. De broeders trokken bovendien naar de Missie, naar China eerst, en later uit China verdreven naar Nieuw Guinea en de Kei-eilanden. Dertien honderd jongens wor den door de broeders met de de blauwe koorden opgevoed en opgeleid. Onverzorgde jeugd en middenstandsjongens. Vier hon derd hebben zich onder hun hoe jaar in ons land. werken dus 'n eeuw lang aan het geestelijk en tijdelijk heil van ons vaderland. Dat is een vierenswaardig feit: een eeuw voortreffelijk werk. Viering van het eeuwfeest Op 15 September gaat men dat eeuwfeest dan ook vieren. Dan komen alle leerlingen van alle de geschaard in de missielanden. Die broeders werken nu 100 huizen die de Congregatie be heert, met autobussen naar Am sterdam om het feest van „hun" broeders mee te vieren. En daar komen bovendien heel hoge autoriteiten aan te pas, want de Broeders en hun werk worden gewaardeerd en dat verdienen zii. En dan is er op 20 September van 3 tot 5 uur 's middags een receptie in de Elandstraat en bovendien verschijnt er een boek. „Eeuwige Jeugd" heet dat en die titel karakteriseert dunkt ons uitstekend de honderdjarige Congregatie der Broeders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten. Wii hebben dat boek al op onze schrijftafel liggen. Het ziet er welverzorgd uit en de inhoud is meer dan lezenswaard. Het is niet-duur en als de jongens er straks mee bij U komen colpor teren, stuur ze dan niet door. want U zult met dat boek. dat aansluit op de tradities van de volksalmanak enkele plezierige uren beleven. Wij stellen ons voor °P de inhoud van „Eeuwige Jeugd", het eeuwfeestboek van de „Broeders met de blauwe koorden", binnenkort nog uit voeriger terug te komen. MEINE POT UITGEWEKEN NAAR FRANKRIJK? BRUSSEL. Meine Pot, de vroegere ambtenaar van het Ne derlandse consulaat te Antwerpen die Woensdag voorwaardelijk werd veroordeeld wegens verval sing van paspoorten, is Donder dagavond op vrije voeten gesteld. De vreemdelingenpolitie heeft hem evenwel geen vergunning gegeven om nog in België te ver blijven en men neemt aan, dat hij inmiddels naar Frankrijk is uitgeweken. HARING EN JENEVER VOOR ZUID-AMERIKANEN De ministers van Economische Zaken van de landen, die Prins Bernhard gedurende zijn laatste goodwillreis naar Zuid-Amerika heeft bezocht, alsmede een aantal andere autoriteiten in Argentinië, Chili en Uruguay zullen dezer da gen een vaatje haring en een fles jenever ontvangen als spe cifieke voorbeelden van Neder landse exportproducten, zulks op initiatief van het bedrijfsleven dat de gekweekte goodwill wil benut ten. INTERNATIONALE KAASCONFERENTIE Op uitnodiging van de Italiaan se regering begint op 17 Juli 1951 te 's-Gravenhage een „diploma tieke kaasconferentie" ten vervol ge op de in Mei te Stresa gehou den kaasconferentie, waar het tot standkomen van een conventie ter bescherming van de benaming van kaassoorten het doel is ge weest. Op dood spoor Toen in de bezettingstijd de diesel-tractie, wegens gebrek aan DUBLIN (KNP) Mgr. John doen. Zij willen dit echter vermij- d'AHon, aartsbisschop van Ar-1 den om „niet in de partijpolitiek te van magh en Primaat van Ierland, heeft tijdens een bijeenkomst te Maynooth op energieke wijze alle beschuldigingen, dat de Ierse bisschoppen zich met politieke kwesties zouden bemoeien, afge wezen. De Primaat verklaarde uitdrukkelijk, dat het Episcopaat noch wenst, noojj het voornemen koestert in welke zuiver politieke kwestie dan ook in te grijpen. Het voelt zich evenwel gerecht vaardigd en zelfs verplicht om zijn stem te verheffen, indien bij politieke vraagstukken ook kwes ties van godsdienstige en morele aard betrokken zijn. Deze verklaring heeft de Ierse Primaat afgelegd naar aanleiding van de aanval van liberale krin gen op de bisschoppen wegiens hun critiek op het plan voor de volksgezondheid van het thans afgetreden kabinet Costello. Ter wijl de bisschoppen in het plan van de toenmalige minister van Volksgezondheid Browne een ge vaar zagen voor geloof en zeden, waren bepaalde liberale kringen van mening, dat de bisschoppen niet gerechtigd waren hun oor deel over dit plan uit te spreken. De discussies hadden het aftreden van Dr. Browne tengevolge- Als argument tegen de verwar rende gevolgen van de opvatting, dat de bisschoppen zich nooit en te nimmer met politieke vraag stukken mogen inlaten, haalde Mgr. d'Alton een verklaring aan van een Amerikaanse senator, die letterlijk had gezegd: „Het ligt uitsluitend en alleen in de macht van het parlement een wet uit te vaardigen, dat alle kinderen met blauwe ogen bij de geboorte moe ten worden gedood". Men heeft ook aanstoot geno men, zo verklaarde Mgr. d'Alton verder, aan de wijze, waarop de bisschoppen hun inzichten hebben kenbaar gemaakt. Gewoonlijk delen de Ierse bisschoppen hun mening over belangrijke vragen in een vertrouwelijk onderhoud aan de Ierse premier mede. Het staat hun eohter ook vrij, aldus de Ierse Primaat, om dat op an dere, mëer openlijke wiize te worden betrokken. Sedert Ierland een eigen rege ring heeft, zo besloot Mgr- d'Alton zijn verklaring, hebben de Ierse bisschoppen slechts zelden hun mening over politieke kwesties naar voren gebracht en dan nog slechts, wanneer zij krachtens hun ambt uitdrukkelijk daartoe ver plicht waren. De „Batjan" in Aarhus AARHUS, 6 Juli (Ritzau) De Nederlandse visserijpolitie- kruiser „Batjan" is vanochtend voor een driedaags bezoek de haven van Aarhus in Denemar ken binnengelopen. De comman dant, kapitein-luitenant M. B. Beudeker, werd door de haven commandant en een vertegen woordiger van het Belt-marine commando verwelkomd. Tropische siervisjes gestolen Uit het aquarium van Artis te Amsterdam heeft een onbekende kans gezien een 25-tal tropische siervisjes weg te nemen. Boven in iedere bak van het aquarium be vindt zich op manshoogte een luikje, waardoor het voedsel voor de vissen wordt gedaan. Het vermoeden bestaat, dat de dief het luikje heeft geopend en met een netje in de naar boven -ko mende visjes heeft geschept. Weer pseudo-vogelpest te Barneveld Barneveld heeft weer te kam pen met pseudo-vogelpest. Op verschillende plaatsen in de ge meente is deze gevreesde vogel ziekte weer uitgebroken. Ver scheidene duizenden kippen moesten reeds gedood en vernie tigd worden. In verband hierme de is een ophokgebod uitgevaar digd voor een gedeelte van de gemeente Barneveld. Merkwaar dig is, dat de ziekte in verschil lende gevallen juist daar uitge broken is, waar zij vorig jaar ook heeft geheerst. brandstof moest uitvallen door de Nederlandse S] zijn UTRECHT, (A.N.P,) Zoals bekend hebben de Nederlandse Spoorwegen een eis tot schadevergoeding van 50.000 pond in gediend bij het Engelse Hooggerechtshof in hun zaak tegen de Gaumont Distributors Ltd en C. T. Brock and Son Fire works Ltd. Deze zaak zou 17 Juni dienen voor de Kings Bench Division (een afdeling van het Engelse Hooggerechtshof) doch Councel Hodgson vroeg dezer dagen de zaak te verwijzen naar een officiële scheidsrechter. Justice Hilberg ging hiermede accoord. Bij opnamen in Septem ber 1945 gemaakt voor de film „Theirs is the glory" (De slag om Arnhem) zijn verloren gegaan een vrijwel onbeschadigd diesel-me chanisch rijtuig alsmede een even eens vrijwel onbeschadigd diesel- electrisch driewagen-treinstel. Bij de luchtlandingen in de om geving van Arnhem in September 1944 zijn ook filmoperateurs ge daald. maar de door hen gemaak te opnamen zijn in handen van de Duitsers geraakt en nimmer meer te voorschijn gekomen. Het was dus noodzakelijk voor de bedoel de film nieuwe opnamen te ma ken. Mede daardoor is aanvanke lijk de indruk gewekt, dat de film werd gemaakt door het Engelse leger, maar een onderzoek, in 1945 en 1946 ingesteld, heeft uitgewe zen dat dit niet het geval was. De opnamen geschiedden voor ver antwoordelijkheid van de Gaumont British, die echter weer verzekerd is bij Lloyds, die der halve voor de uit een en ander voortvloeiende schade aansprake lijk is. door de Nederlandse Spoorwegen twee diesel electrische driewagen- treinstellen en twee dieselmecha- nische rijtuigen geplaatst op een stuk buiten gebruik zijnde spoor lijn tussen OosterbeekLaag en de, als gevolg van oorlogshande lingen in 1940, eensporig gewor den, vroeger dubbelsponge, brug over de Rijn. Dit materiaal is daar blijven staan en in 1945 stond het er nog. Het dichtst bij de brug staande driewagentremstel was toen echter uitgebrand, maar het overige materiaal was slechts zo licht beschadigd, dat de herstel- kosten naar raming slechst onge veer f 10.000 zouden hebben be dragen. In September 1945 be stonden er plannen om dit mate rieel, dat toen al door spoorweg personeel werd bewaakt, weg te halen, hetgeen echter moeilijk heden opleverde in velband met toen nog niet herstelde baanbe- schadiging. Zover kwam het echter niet, want op 13 September 1945 ver schenen in deze omgeving man nen in Engelse uniform, die het dus vrijwel onbeschadigde ma terieel binnentraden. Kort daarop werd van een punt van ongeveer 5 of 600 meter af stand een schot (met los kruit) uit een machtig mortier gelost en vlak daarna steeg een rook wolk uit een der rijtuigen. Deze rookwolk was klaarblijkelijk getimedop het mortierschot. Die rookwolk was echter de in leiding van het einde van het diesel-electrische driewagenstel De scène van dit brandende spoorwegmateriaal is echter niet in de film zelve ingelast geweest. Door een toevallige samenloop van omstandigheden bevond zich die dag in de nabijheid van dit spoorwegmateriaal een particu lier (de heer Wesselink uit Oos terbeek), die met een kleinbeeld- camera opnamen maakte en ook het gebeuren met de gestroom lijnde rijtuigen in een serie opna men heeft vastgelegd. Deze opna men die door de vervaardiger ter beschikking van de Ned. Spoor wegen zijn gesteld, vormen be langrijke aanwijzingen voor wat zich heeft afgespeeld. De heer Wesselink zal met zijn foto's dan ook als getuige voor de Spoor wegen optreden, met spoorweg mannen en particulieren, die eveneens het een en ander heb ben aanschouwd. f425.000 schade Daar de schadevergoeding klaarblijkelijk niet door overleg In de halve finale van de Grand Challenge Cup gaf Laga een de monstratie van sterk en beheerst roeien. De Nederlandse ploeg was van start af duidelijk superieur en geen ogenblik in gevaar. Toen er 500 meter was afge legd hadden de Nederlanders met een tempo van 31 reeds 'n halve lengte voorsprong. Barcelona roeide toen met 38 slagen per mi nuut. Larga vergrootte geleidelijk aan de voorsprong waardoor het na 750 meter leidde met twee lengten. Daarna liep Laga meer en meer uit en ging met 2% leng te voorsprong als eerste over de finish. De tijden van Baga en Lady Margaret Club Cambridge, die morgen in de finale uitkomen kunnen niet vergeleken worden, want beide ploegen roeiden onder verschillende omstandigheden. Zo wel de Nederlandse als de Engel se ploeg hadden wind tegen, doch deze was niet constant en ver anderde van tijd tot tijd in sterkte. kon worden geregeld (de eis van de Spoorwegen bedraagt onge veer f425.000 voor de herbouw van het vernielde materieel en ongeveer f 71.000 voor geleden bedrijfsschade) heeft de N.V. de Nederlandse Spoorwegen de Gau mont British gedagvaard. De be handeling van de zaak zo ver telde dr. J. H. van der Meulen, chef van rechtszaken van de al gemene dienst der Ned. Spoorwe gen aan een redacteur van het ANP is opgedragen aan mrs. de Brauw en Wijckerheld Bisdom te 's-Gravenhage, die in Londen worden vertegenwoordigd door de rechtsgeleerden Stephenson, Harwood en Tatham. Bij de schriftelijke voorberei ding heeft na een aanvankelijke ontkenning van verantwoordelijk heid, de gedaagde inmiddels de verantwoordelijkheid erkend, zo dat het nu hoofdzakelijk zal gaan over de vaststelling van het scha- decijfer. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 6 Juli. Op Vrijdag 6 Juli was de aanvoer op de vee markt te Leiden: 4 fokstieren. 7 slachtdieren, 75 kalf- en melk koeien 675975, handel zeer traag; 180 varekoeien 450775, tamelijk: 120 vette koeien 725 1025. vrij goed; 10 vaarzen, 20 graskalveren, 41 vette kalveren, 170 nuchtère slachtkalveren 40 58, goed; 13 nuchtere fokkalveren 60110, goed; 40 vette schapen 110130. traag; 127 weidescha- pen 85110, zeer traag; 300 zuiglammeren 7090. vrij goed; 437 weidelammeren, zeer traag; 48 zeugen, 332 schrammen 60 95, stug; 872 biggen 3248, stug; 7 paarden, 5 veulens, 28 bokken en geiten 1540. matig. LE TREPORT, Vrijdagavond Kees Pellenaers heeft het zelf niet mogen zien, die fantastische eindspurt van Gerrit Peters. Op de laatste meters voor de eindstreep van de lange, lange Avenue met op de achtergrond de steile witte krijtrotsen en nog verder een rustig kabbelende zee, was plots de witte trui van de Haarlemmer naar voren komen schieten. Vlak voor hem beukte Stan Ockers met woeste bonken op z'n pedalen, maar nog gracieuzer, nog in drukwekkender was de spurt van Peters op de allerlaatste meters. Drie soepele halen en hij was Bclgië's grootste kanspaard enkele centimeters voorbij, en amper twee seconden later stoof hij als eerste over de eindstreep. Eerste van een peleton waarin „alles" zat. Fausto Coppi, Bartali, Magni, Bobet, Kubler, Diederich, maar ook Wim van Est, Wout Wagtmans, Faanhof, Voorting en Dek- kers. Op één na alle Nederlanders in de hoofdgroep die meer dan honderd man telde. Het was na Gent de grote revanche en het be tekende nog veel meer: herstel van 't moreel. Zoais gezegd, Kees Pellenaers heeft het niet kunnen meemaken. Hij was bij Wim Dielissen, die een kleine dertig kilometer voor de finish de zo gevreesde klap had gekregen. „Ik kan niet meer" zuchtte de jonge Eindhovenaar steeds. Maar dat nam de „Pel" met. „Doorvechten, ik blijf bij je" zo hielp de sympathieke Neder landse ploegleider zijn pupil door de zwarigheden. Dielissen begon weer te draaien, spurtte naar vo ren en arriveerde in z'n eentje; bijna negen minuten achter Meu nier, maar nog vóór Zaaf, die zulke dolle dingen had gedaan. Meunier. een van de rasnaard- .tes van de Franse West-Zuid- West-nloee. werd de winnaar van de derde étanne. Vlak voor Rossi. Willv Kemii en Bauvin. Acht kilometer voor Abbeville was Rossi aan de haal eetraan uit het Dotdicht eesloten neleton. Hii zou voor de tweede keer een étanne on z'n naam h ren een. Maar even later had hij al gezelschap: Meu nier, Bauvin en Kemp. Deze drie hadden nog geluk gehad om aan het wakend oog van de grote bazen te ontglippen, maar Ockers, Magni en Geminia- ni, die het ook probeerden, kre gen doodeenvoudig geen greintje kans. Daar zorgde Bobet en zijn knechten wel voor. Slapende karavaan. Dood en saai was overigens deze course. Half slapend en nog stijf van de zware rit door het Belgenland waren de renners van start gegaan H.et viertal, dat gis teren te laat was aangekomen (o.a. Schoenmakers) had geen startvergunning meer gekregen, zodat de Nederlandse ploeg al één man minder telde. Maar nu, nu zou het voor de anderen worden erop of naar huis terug. Het mo reel was aangetast, dat in de eerste plaats moest hersteld wor den. En het was de kleine, steeds maar lachende Wagtmans, enfant terrible, die er voor zorgen zou. Al vlak na de start was weer een van die warmbloedige Noord- Afrikanen er tussen uit tretraan: Abdulka Zaaf. Rosseel en Wart- mans snroneen mee. want het mocht dan ziin. dat die Belerische casseien een hel waren, in elk plaatsie. dat voor de Franse erens eenasseerd werd. Iacren flinke hooDies keiharde Beleische francs en die vormden een heetbeeeerde buit. Het peleton liet de drieste rid ders rustig gaan. Daar in die lange compacte sliert ging het verder in een sukkelgangetje. En zo was het heel goed mogelijk, dat na 77 kilometer trappen tegen de felle Zuidwester in, dit drietal een voorsprong had van 2 min. 30 sec., die later zelfs uitgroeide tot bijna vier minuten. Toen kreeg Wagtmans voor de zoveelste maal in deze drie dagen pech. Hij werd plat gereden en moest zich in het peleton laten vallen. Zaaf. de eenzame. Zaaf en Rosseel draaiden door, maar nog voor de grens bereikt werd, lag ook de Belg weer in het peleton. Alleen de dolle Zaaf vocht door, behield z'n voor sprong tijdelijk, maar vergde zo veel van z'n krachten, dat hij bij de ravitailleringspost in St. Pol weer was ingehaald. Niets te beleven. En wat er toen ettelijke kilo meters gebeurde was de moeite van het aankijken niet waard. Niet één scheen zin te hebben in een ritje apart, alles bleef com pact bijeen. Tot acht kilometer voor Abbeville Rossi de benen nam, een voorsprong kreeg van bijna twee minuten, maar later werd ingehaald door Meunier, Kemp en Bauvin. Bijna een mi nuut later finishte het peleton, maar eerst deed zich, enkele tien tallen meters voor de finish nog een ongeluk voor. On de smalle boulevard zocht iedereen naar een eunstiee posi tie. Het werd een eeduw van ie- welste met als trevolv een val partij met wel tien renners en de Fransman Quentin werd toen zo erustic cewond. dat hii meteen de striid moest staken. De klassementen na deze derde etappe zijn: De uitslag luidt: 1. Meunier (Fr. WZW) 7.05.14 (met bonificatie: 7.04.14); 2. Rossi (Zwits.) z.t. (met bonificatie: 7.04.44); 3. Kemp (Lux.) z.t.; 4. Bauvin (Fr. OZO) z.t.; 5. Peters (Ned.) op 58 sec.; 6. Ockers (Belg.) 7. Gueguen (Fr.); 8. Remy (Fr.); 9. ex aequo: Bobet (Fr.); Gauthier (Fr.); Goldschmidt (Lux.); Wagt mans (Ned.); Dekkers (Ned.); Faanhof (Ned.); van Est (Ned.); Voorting (Ned.); Huber (Zwit.); Koblet (Zwit.); Bartali (It.); Cop pi (It.); Magni (It.); en nog een 64 renners. Algemeen klassement: 1. Diederich (Lux.) 19 uur en 8 sec.; 2. Ockers (België) 19.02.49; 3. Meunier (Fr. West Zuid West) 19.03.00; 4. Redolfi (lie de France) 19.03.36; 5. Bauvin (Oost Zd Oost) 19.03.52; 6. Rossi (Zwit.) 19.04.00; 7. Geminiani (Fr.) 19.04.29; 8. De- mulder (België) 19.04.35;; 9. Kemp (Lux.) 10.04.44; 10. Marinelli Horizontaal: 5 Sporeplant 7 Schrede 9 Roofdier 11 Ligpl. v. schepen 13 Zoetwatervis 15 deel van het oor 16 Sierplant 19 Metaal 20 Geur 22 Herfstbloem 24 Glansverf 25 Kleverige stof 27 Godin der aarde 29 Treuzel 30 Groet 31 Plakmiddel 33 Goede vorm 36 Dorp in Gelderl. 37 Zangvogel 39 Kattenkruid 40 Glazen veranda 42 Muzieknoot 43 Teken 45 Kledingstuk 46 Op dit ogenblik 47 Voorzetsel 49 Volgend op 50 Titel 51 Levensbestemming 53 Over 54 De eerste Vrouw 55 Scherp voorwerp 57 Spil 58 Pluimveeproduct 59 Familielid 61 Losplaats 62 Etagewoning 64 Woning van zeil doek 66 Ten bedrage van 67 Uitschot 69 Deel van het jaar 74 Bosgod 76 Gewicht 77 Loon 79 Hoofddeksel 80 Looprek 81 Halt 82 Boom 84 Gebogen been 86 Wijfjesschaap 87 Zeer harde wind 89 Ellende 91 Spijsbereider 92 Schermbloemige plant 94 Orgaan 95 Eierpannekoek 97 Pluis 98 Geneesmiddel 100 Telwoord 102 Bedorven Verticaal: 1 Onvruchtbaar 2 Masthout 3 Italiaanse rivier 4 Ledig 5 Rijschool 6 Graafwerktuig 7 Test 8 Bladgroente 9 Toespijs 10 Glanszijde 11 Mannetjesbij 12 Deel van een huis 13 Hoen 14 Bar 17 Hoofdtelwoord 18 Streling 21 Hemellichaam 23 Voertuig 26 Verharde laag 28 Boom 30 Maand 32 Honingdrank 34 Voorzetsel 35 Voorzetsel 36 Water in Utrecht 37 Schadelijk insect 38 Volkomen rechte lat 40 Tafelvaatwerk 41 Loot 44 Nevens 45 Leefregel 48 Lofdicht 52 Boom 55 Tam 56 Leeuw met mensenhoofd 59 Roofdier 60 Bloeiwijze 63 Onderricht 65 Drinkgerei 68 Ontwortelen 69 Slechts 70 Reeds 71 Vis 72 Nummer 73 Beest 75 Opplakbriefje 77 Glazen klok 78 Jongensnaam 80 Mannetje van de geit 81 Uitgang van de overtreffende trap 83 Kleine vijver 85 Slecht snijdend 87 Alstublieft 88 In de grond levend dier 89 Vlaktemaat 90 Roem 93 Zeehond 96 Plukje haar 99 Persoonl. voornaam woord 101 Voegwoord (lie de France) 19.04.49; 11. Des bats (West Zuid West) z.t.; 12. Huber (Zwit.) 19.04.50; 13. ex aequo: Remy (Fr.) 19.04.58, Bar tali (It.)Coppi (It.); Magni (It.); Koblet (Zwit.); Derijcke (België); Rosseel (België); Baldassari (Fr.) Bobet (Fr.); Gauthier (Fr.); Lu- cien Lazarides (Fr.); Beyaerts (lie de France); 27. Wagtmans (Ned.) 19.05.31; Faanhof 53e ex aequo met de Zwitsers Geo Wei- lenmann en Sommer in 19.08.20; 80. Peters (Ned.) 19.11.03; 82. van Est (Ned) 19.13.30; 90. Dekkers (Ned.) 19.17.05; 103. Voorting (Ned.) 19.20.28; 114. Dielissen (Ned.) 19.29.47. Ploegenklassement: 1. Luxemburg 57.10.14; 2. Bel gië 57.11.17: 3. Zwitserland 57.11.50 4. West Zuid West Frankrijk 57.13.23; 5. Ile de France 57.13.23; 6. Frankrijk 57.13.33; 7. Italië 57.14.02; 8. Oost Zuid Oost Frank rijk 57.14.46; 9. Spanje 57.16.02: 10. Parijs 57.16.36; 11. Nederland 57.21.06; 12. Noord-Afrika 57.29.38 AMSTERDAM, 6 Juli. Van zelfsprekend bleef de aandacht vandaag geconcentreerd in de Philips-hoek, waar de oude aan delen voor het eerst ex dividend en ex claim noteerden en ook de nieuwe aandelen, dit wat 1951 betreft voor de helft winstgerech tigd zijn voor het eerst verhan deld werden. De koersontwikke ling oordeelde men ter beurze zeer gunstig. Gisteren na beurs kwam er nog vrij veel aanbod los waardoor de claimprijs inzake tot f 95, dit betekent een koers van 138 voor de nieuwe aandelen. De eerste notering voor nieuwe Phi lips was 145, slot 146%, een ver betering dus van 7 punten. De oude aandelen golden ca. 151 ex clusief 12 pet. dividend tegen gis teren 158, dus een verbetering van ca. 5 punten. Slotnotering 152 Wanneer men het gemiddeld verschil nagaat tussen de oude en nieuwe soorten dan blijkt dit van daag het dichtst bij 6 pet. te lig gen hetgeen impliceert dat in brede kring voor 1951 op een on veranderd dividend van 12 pet. wordt gerekend. Ook aandelen Kon. Olie noteer den er 8 pet. slot dividend (in terim dividend 4 pet.). Het hoofd fonds lag eveneens vrij vast nl. 278 a 279, tegen gisteren 284, een verbetering dus van ca. 3 punten. Voor 't overige had de markt een vrij onbelangwekkend ver loop. De industriemarkt was na genoeg prijshoudend, uitgezon derd Unilever, die ruim 1 lager was. Scheepvaartpapieren goed prijshoudend, Cultures onveran derd. De beleggingsmarkt hand haafde zich gemakkelijk en was hier en daar iets hoger. Amerika nen in navolging van Wallstreet vast, agio onveranderd ca. 12'/i% Rantsoenering spiritus opgeheven De rantsoenering van spiritus welke gold voor grootverbruikers is met ingang van a.s. Maandag opgeheven. Een snuggere De Arbeidsinspectie vestigde in 1949 de aandacht van een werk gever van vreemde nationaliteit er op dat de dagverlichting van een werklokaal in zijn fabriek on voldoende was. De dubbele hoe veelheid glasoppervlak was ver eist. Wat deed de werkgever? Hij voorzag in de tekortkomingen door het aanbrengen vandub bele ramen. Zouden we toch nog van een gesloten puzzle-seizoen kunnen genieten, deze zomer? Uw redac teur begint er enige hoop op te krijgen, 'want de bijna zomerse Zondag deed vele lezers naar bui ten trekken. De meesten vonden echter toch nog tijd om zich even aan de dubbele puzzle en Lafon- taine te wijden. En dit is het re sultaat. 1. Verzet der Ned. Bisschoppen, R. de Moei, Ged. Gracht E 99, Schagen 2. De Hackaerts door Senta Centervalt, J. A. Visser, Zesste- denweg 34, Grootebroek. 3. Het oude huis, door Arthur v. Schendel, H. van Wely, Cos- terstraat 12, Alkmaar. 4. De heidekkers door Henriët- te Brey, S. Wijte, Wogmeer B 32, Spierdijk. 5. Ik. schrijf een dagboek, door Annie Westerman, mej. C. Ur- sem, Jan Glijnisweg 53, Heerhu- gowaard. Hiernaast dan weer een ortho doxe kruiswoordpuzzle van royale afmetingen. Wij geven nog even de voorwaarden voor deelneme: Invullen en open enveloppe met opschrift „Prijspuzzle Noorder pers" normaal als brief ge frankeerd toezenden aan het bureau vandit blad. dat de oplos singen tot en met Donderdag a.s. inneemt. Veel succes. OPLOSSING VORIGE WEEK Lauwertak - Anderhalf - Folke- thing - Ondermyrien - Nomina tief Troubadour - Autodidact Interlaken - Negentien - Een dracht. De uitspraak is van Lafontaine Naam en adres: -en „Tijd en geduld doen meer dan kracht of geweld ooit kurmen be- Woonplaats: reiken".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5