J.V.C won de finale om hef Gouden Kruis RAAD-NAPRAAT M, Af No Nort Scholen bekampten elkaar in het Zomerbad d< 40ste Alkmaarse bedevaart naar Onze Lieve Vrouw ter Nood Twintig jaar Alkmaarse Boys Openbare voordrachtsoefening Nieuwe trips op der Katholieke het programma Reisvereniging ALKMAAR EN OMSTREKEN ïim Auto sloeg over de kop Een geslaagde feestavond Leerlingen van Mej. Annie Veenenhos VZV bijna KNVB'er Damkampioenschap van Alkmaar ASSEN schien Drents mige in de strijd i ni's en Een gc geleder En wie geschel als een Om noj Nortier keer te gevrees „Vlucl Het jo derde PAGINA 2 MAANDAG 9 jULI 1951 ALKMAAR In een sportieve strijd hebben Zaterdag de leer lingen van lagere en middelbare scholen elkaar bestreden in het water van het zomerbad. Het waren de jaarlijkse schoolzwem- wedstrijden, waarvoor ook deze keer weer veel belangstelling was. In de morgenuren kwamen de jongens en meisjes van de la gere scholen aan de start. Om negen uur sprak de heer Mol, hoofd van de Jan Ligthart- school, een kort woord om de wedstrijden te openen. Daarbij wijdde hij enkele woorden aan de nagedachtenis van de zo juist overleden oud-inspecteur, de heer G. Chr. Dun, die de meeste kin deren goed gekend hadden, een man, die voor de acties der jeugd altijd een warmkloppend hart heeft gehad. Om twaalf uur was de jonge ren-kamp ten einde. Inspecteur Vernooy, die ook van zijn belang stelling had blijk gegeven, zoals vele ouders en ook het onderwij zend pers'oneel, reikte de prijzen uit. 's Middags kwamen de oude ren aan de beurt, de leerlingen van de middelbare scholen. Uitslagen Lager onderwijs: Meisjes: 25 m. schoolslag: 1. J. Schut, Lindenschool, 21.2 sec., 2. A. v. Twuijver, Vondelschool, 21.5 sec.; 3. G. Klijnsma, Juliana- school, 22 sec. 25 m. vrije slag: 1. A. Keppel, Nic. Beetsschool, Heiloo, 17.3 sec.; 2. IJ. de Wit, Vondelschool, 18.5 sec.; 3. N. Sneek, Lindenschool, 19.5 sec. 3 x 25 m. estafette: 1. Linden school 57 sec.; 2. Bosb. Teuss.sch. 65.4 sec.; 3. Vondelschool 65.8 sec. Schoolprijs meisjes L.O.: 1. Tesselschadeschool 205.2 pnt.; 2. Bosboom Touss. school 206.7 pnt.; 3. Jan Ligthartschool 214.5 pnt. Jongens, 25 m. schoolslag: 1. H. Smit, Bosb. Touss.sch. 21 sec.; 2. J. Bos, Wilhelminaschool 22.1 sec.; 3. A. Koeman, Nic. Beets school 22.3 sec. 25 m. vrije slag: 1. A. Martin, Tes.sch.sc-h. 16.1 sec.; 2. R. Bult huis, Julianaschool 17 sec.; 3. R. Zomerdijk, Tes.sch.sch. 17.5 sec. 3 x 25 m. estafette: 1. Nic. Beetsschool 57.4 sec.; 2. Linden school 59 sec.; 3. Bosb. Touss.sch. 60.2 sec. Schoolprijs jongens L.O.: 1. Nic. Beetsschool 183.8 pnt.; 2. Lindenschool 185.9 pnt.; 3. Bosb. Touss.school 188.1 pnt. Voorgezet onderwijs t.e.m. 15 jaar. Meisjes: 25 m. schoolslag: I. B. Bijl, Midd. Meisjesschool, Bergen, 20.6 sec.; 2. A. Haeck, idem; 3. A. Boxem, Gymnasium; 4. G. Visser, H.B.S., allen 20.7. 25 m. vrije slag: 1. T. Tanking, Ulo Juliana 14 sec.; 2. D. Dreeuws HBS 15.8 sec.; 3. B. v. Wilgen burg, HBS, 16.8 sec. 3 x 25 m. vrije slag: 1. HBS, 50.6 sec.; 2. Ulo Juliana 52.5 sec.; 3. Midd. Meisjesschool, Bergen, 56.5 sec. Schoolprijs meisjes V.O., groep I: 1. HBS 170.3 pnt.; 2. Ulo Ju liana 178.9 pnt.; 3. Midd. Meis jesschool, Bergen 181 pnt. Voortgezet onderwijs t.e.m. 15 Advertentie CV**1 U presteert méér onder het genot van de getonde en „erlrisewb jaar. Jongens: 25 m. schoolslag: 1. N. v. Driel, Ulo, Alkmaar 18.7 sec.; 2. J. Presser, VGLO, 19 sec.; 3. B. Strijbis, HBS, 20 sec. 25 m. vrije slag: 1. W. Luinge, HBS, 15 sec.,; 2. H. Kiers, Ulo Alkmaar 15.7 sec.; 3. M. Postma, VGLO, 15.8 sec. 3 x 25 m. estafette: 1. VGLO 47.6 sec.; 2. HBS 49.1 sec.; 3. Ulo Alkmaar 50.8 sec. Schoolprijs jongens V.O. t.e.m. 15 jaar: 1. VGLO 159.6 pnt.; 2. Ulo Alkmaar 161.6 pnt.; 3. HBS 162.2 pnt. Voortgezet onderwijs boven 15 jaar. Meisjes: 50 m. schoolslag: 1. L. Spierenburg, Ulo Alkmaar 40.1 sec.; 2. C. Cloeck, Midd. Meis jesschool, Bergen 46.2 sec.; 3. T. Schot, Ulo Alkmaar, 46.6 sec. 25 m. vrije slag: 1. F. Rente naar, Midd. Meisjesschool, Ber gen 16 sec.; 2. T. Schats, Ulo Alkmaar 16.1 sec.; 3. L. Verheul, Midd. Meisjesschool, Bergen, 16.8 sec. 3 x 25 m. estafette: 1. Ulo, Alkmaar, 48.8 sec.; 2. Midd. Meisjessch. Bergen 50.2 sec.; 3. Midd. Meisjessch. Bergen II 54 7 sec. Schoolprijs V.O. meisjes boven 15 jaar: 1. Ulo Alkmaar, 234,2 pnt; 2. Mid. Meisjessch. Bergen 250,4 pnt; 3. Huishuidsch. 266,6 pnt. Jongens: 50 m. schoolslag: 1. H. de Jong, Ulo Alkmaar 34; 2. S. Fraay, Amb.sch. 40; 3. F. Bie- leveldt, Ulo Alkmaar 40,5. 25 m. vrije slag: 1. A. Blank voort, H.B.S. 13,5; 2. H. Gerrit sen, Kweeksch. 13,8; 3. K. Besse, Ulo Alkmaar 24,8. 3 x 25 m. vrije slag: 1. Ulo Alkmaar 42; 2. 'H.B.S. 43,2; 3. Amb.sch. 44,5. Schoolprijs jongens boven 15 jaar: 1. Ulo Alkmaar 210,8 pnt; 2. H.B.S. 217,4 pnt; 3. Amb.sch. 233 pnt. BESTUURDER ZWAAR GEWOND ALKMAAR. Gistermorgen reed een auto, een personenwagen van een dokter uit Beverwijk, op de Kennemerstraatweg, ter hoogte van de Kattenberg, tegen een boom aan. Vermoedelijk tenge volge van het springen van een band raakte de bestuurder zijn stuur kwijt. De wagen sloeg enige malen over de kop en de bestuur der werd daarna zwaar gewond opgenomen. Hij is naar het Cen traal Ziekhuis te Alkmaar over gebracht. „OLYMPUS" TE ZAANDAM Prachtige resultaten ALKMAAR Ook nu weer behaalden de athleten van Olym pus prachtige resultaten op de wedstrijden te Zaandam. Promo veerde J. Kroon vorige week op de 100 m, ditmaal toonde hij zich de sterkste op de 800 m, door als le te eindigen, wederom in pro- motietijd. G. Fransen maakte dit succes volmaakt, door beslag te leggen op de 2e plaats. De 3000 meter bracht een ver rassing! G. v.d. Schot voor het eerst uitkomend op dit nummer, eindigde met gering verschil als 2e. Bravo! Ook op de 100 m he ren er> 1500 meter jun. A, wa ren zij in de voorste gelederen te vinden. De dames wilden voor de heren niet onderdoen. T. Schuyt werd bij het ver springen le en op de 100 m be zette zij de 2e plaats. Volledige uitslagen waren: Heren 100 meter: 2e J. Kroon, 12.5 sec.; 800 meter: 1. J. Kroon, 2.10.9 min.; 2. G. Fransen 2.11.10 min.; 5. G. Kroon; 3000 m: 2 G. v.d. Schot 10.11.10 min. Jun, A. 1500 m: 2. P. Schou ten 4.36.0 min.: 4. J. Borst 4.49.0 min. Dames finale 100 meter: 2. T. Schuyt, 14 sec.: 5. A. v. Weste- rop 14.8 sec.: Verspringen: 1 T. Schuyt 4.71 meter En nu Zondag a.s. Medemblik! ALKMAAR Het feit, dat de bekende Alkmaarse Voetbal vereniging „Alkmaarse Boys" haar 20-jarig bestaan vierde, kon vanzelfsprekend niet onopgemerkt voorbijgaan. Nadat Zater dagmiddag eerst de Boysjeugd haar feest gevierd had, kwam des avonds in ,,'t Wapen van Heemskerk" de grote Boys-familie bijeen om het twintigjarig bestaan op feestelijke wijze te vieren. De avond werd geopend door de voorzitter van de feestcommis sie, de heer F. Keesen, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de ere-voorzitter, Kos ter en v. d. Horst, trainer Mijn- ders en de Rode Kruis-mensen. Namens de damesleden werd daarna het woord gevoerd door mevr. Indri, die dank bracht aan de ouders der jeugdleden voor de geschonken bijdragen, waardoor in totaal een bedrag van f 121.30 bijeen gebracht kon worden. In overleg met de voorzitter werd namens de jeugd-afd. een vlag aangeboden. Het resterende be drag werd de voorzitter overhan digd. De heer Maas voerde namens de jubileum-commissie het woord en bood namens allen de vereniging een geluids-installatie aan, waar bij hij de voorzitter als symbool de microfoon van deze installatie overhandigde. Hij bracht allen dank, die aan de bonen-actie hadden medege werkt, in het bijzonder mej. Tim merman, die een doos bonbons werd aangeboden voor het vele werk door haar bij deze actie verricht. Ook de supportersvereniging bleef niet achter en bij monde van de heer Sehurink werd een geschenk in envelop aangeboden. De voorzitter, de heer J. Gouds blom. bracht dank aan allen die aan de voorbereiding van dit ju bileum hadden medegewerkt en voor het cadeau de vereniging aangeboden. Hij herinnerde er aan, dat de vereniging die voor 20 jaar met een scheepsroeper begonnen, thans kon bogen op 'n eigen geluidsinstallatie. In de toekomst rekende hij ook weer op de onmisbare steun van de sup portersvereniging. Daarna was het woord en de daad aan de artisten van de Ca baretrevue „Tutti Frutti", die in een vlot tempo een zeer geva rieerd programma voor het voet licht brachten. Het is niet moge lijk het gehele program te ver- ALKMAAR In de concert zaal van „Huize Westerlicht" gaven de leerlingen van de zang lerares mej. Annie Veenenhos een openbare voordrachtsoefe- ning. Uit de aard der zaak heeft een dergelijke avond geen con cert-karakter, en daarom was het goed gezien de zaal zo ge zellig mogelijk in te richten. Mej. Veetnenbos opende de avond met een hartelijk welkom aan allen en deelde mede. dat enkele oud-leerlingen in het buitenland succes hadden o.a. Mevr. Bogaards, die te Washing ton zong en het oordeel was: „You have had a good teacher". Hierna kwamen zich heel wat amateurs op vocaal gebied aan ons voorstellen. Er was een zeer uitgebreid programma samen gesteld. dat over 't algemeen zéér bevredigend werd uitge voerd. Dat het geluk op een voor- drachts-oefening wel eens wis selvallig is, en niet iedereen de zelfde stemmiddelen bezit is dtiidelijk. Hoofdzaak is. dat on der de bekwame leiding van de lerares der zangkunst serieus wordt beoefend. Al de te zingen werken in het bijzonder te bespreker» zou ons beslist te uitvoerig doen zijn en daarom doen we een keuze uit stukken die opvielen door goede voordracht en met fraai stemge luid werden gezongen. Voor de pauze hoorden we zeer verdien stelijk zingen. „Die beide Grena- dieren van Schumann. De Bar carole van Offenbach heel goed, en een zéér muzikaal en vlot ge zongen aria uit Madame Butter fly van Puccini. En ook na de pauze konden we prestaties be luisteren die innerlijk doorleefd werden gezongen, o.m. van Ri chard Srauss, Hugo Wolf e.a. Techniek alleen is niet vol doende en daarom heeft het ons genoegen gedaan dat er vaak ook met goed tekstbegrip werd gezongen. De klavier-begeleidin gen werden gespeeld door de pia nist Jan Couvée, en dit was hem wel toevertrouwd. Menig lied kreeg hierdoor een kleurrijke omlijsting. De aanwezigen volg den met grote aandacht 't pro gramma en lieten het aan harte lijke waardering niet ontbreken. Ook voor mej. Veenenhos heeft deze avond zeker een succesvol verloop gehad. W. Schreurs Kringzwemkampioenschappen in het zomerbad ALKMAAR A.s. Zaterdag avond half acht organiseert DAW in het Zomerbad aan de Sport- par'klaah te Alkmaar de jaarlijk se, Kringkampioenschappen. wel ke dit jaar zijn aangepast aan die van de Nationale kampioenschap pen. melden, maar we kunnen wel zeggen, dat de aanwezigen zich uitstekend hebben geamuseerd. Wedstrijden Zondagmiddag hebben het te genwoordige Boys-elftal 1 en 2 een wedstrijd gespeeld tegen het oude eerste en tweede elftal, waaraan nog een prettig ruënie in het clublokaal bij de heer Mo lenkamp was vooraf gegaan. Het waren beide prettige wed strijden, aardig ook als schouw spel en het bleek, dat de „oudjes" het lang niet verleerd waren, maar ja, snelheid en uithoudings vermogen waren voor de meesten het grote struikelblok. De uitslag doet eigenlijk weinig ter zake, maar in beide ontmoetingen werd het 32 in het voordeel van de huidige elftallen. Vermelden we nog dat de nieu we geluidsinstallatie reeds in ge bruik was genomen en uitstekend voldeed. ALKMAAR. Of de veertigste Alkmaarse Bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, waar aan door ongeveer 700 pelgrims werd deelgenomen, geslaagd is, kan slechts de tijd ons leren. Het hangt er maar vanaf in hoeverre deze bid- en boetetocht in staat zal blijken, bij te dragen tot het ideaal, dat Z.H. de Paus zo scherp formuleerde, toen Hij 't H. Jaar gebed opstelde, waar Hij aan God op voorspraak van de H. Maagd vraagt: berusting en gezondheid aan de zieken, geloofskracht aan de jongens, aan de meisjes rein heid, aan de vaders voorspoed en heiligheid in hun gezin en een gunstig resultaat aan de Moeders van Haar opvoedende taak in het gezin. In ieder geval is er gebeden, veel gebeden! In devote stemming ondernam men de reis naar Ma ria's heiligdom, hetzij per trein, hetzij per fiets of te voet. Men had des ochtends vroeg reeds de stille H.H. Missen in de St. Josephpa- rochie bijgewoond en gecommuni ceerd, Anderen, die dat niet ge daan hadden, naderden tijdens de plechtige Hoogmis in de grote ka pel tot de H. Tafel. De Solemnele Hoogmis werd ge celebreerd door de zeereerw. heer pastoor G. L. Binkhorst O.P., met assistentie van de weleerw. heren kap. P. v. d. Heijden te Heiloo als diaken en pater P. B. Trooster O.P. als subdiaken. Als tekst voor zijn predicatie koos kapelaan v. d. Meijden de woorden Monstra te esse Matrem, toon dat gij onze Moeder zijt. In poëtische bewoordingen stelde hij ons het ideaal beeld van de Moe der voor ogen en paste dit toe op Maria. Zij is ons aller Moeder, om dat wij door het bezit der heilig- makende genade deel uitmaken van het Corps Christi Mysticum. Hij beval de intenties van de Bedevaart, de terugkeer van alle afgedw'aalden, vooral van de lan den achter het IJzeren Gordijn, nog eens aan en riep op tot boete en versterving. Onder directie van Cas Himmel- reich voerde het kerkkoor van de St Josephparochie de driestemmi ge Mis van San Lorertzo Perosi uit, en zong na de plechtigheid het Ave Maria van Wiht. Daarna ba den de pelgrims de Gebeden voor de Jubilé-aflaat, welke door de Directeur, de weleerw. pater J. M. Frehe werden voorgebeden. Men herhaalde deze gebeden in en bij de Kleine Kapel van Genade-oord; waarna des middags nog eenmaal in de grote en den kleine kapel. Nadien wemelde het in de café's en restaurants van etende mensen. Om één uur werd door pastoor Brinkhorst met assistentie van pa ter M. G. A, A. Colbé als diaken en pater W. H. P. Marcelis als subdiaken, het plechtig Lof gece lebreerd. waaronder processie met het Allerheiligste, dat langs de paden van het Heilig Oord werd rondgedragen, terwijl het zingen van Maria-liederen werd afgewis seld met het bidden van de ro zenkrans. De weleerw. heer B. Tetteroo, kapelaan te Heiloo, hield de pre dicatie, waarin hij Maria vooral toonde als de Moeder van Smar ten. Zij zal óns aller en geheim ste lijden b'ëgti.ipen. omdat haar leven een groot lijden is geweest in vereniging met dat van haar Goddelijke Zoon. In haar leven heeft Maria waarlijk een zee van smarten over zich heen voelen gaan. Inderdaad zijn wij bij Haar. die bidden in de hoop, dat zij onze smarten zal wegnemen, aan het goede adres. Men moet echter, aldus de gewijde spr. het lijden niet enkel opvatten als een straf, die wij zo spoedig mogelijk van ons afgenomen willen zien, maar ook als een belangrijk middel tot ho gere volmaaktheid, tot het ver krijgen van de inwendige vrede en het geluk, zoals alleen het lij den, mits met de juiste intentie ondergaan, ons die kan verschaf fen. Christus heeft Zijn eigen moeder niet voor het lijden ge spaard. Als wij dus het lijden op nemen naar het voorbeeld van Maria is Gods Hand over ons, en Maria, die niet alleen is de Moe der van Smarten, maar ook de oor zaak van onze vreugden, zal ons helpen en tenminste de kracht schenken, om in ootmoAl en ge duld Gods wil te volbrengen. Omstreeks half drie was de be devaart ten einde. TENNIS ALKMAAR. Zaterdag 14 en Zondag 15 Juli worden op de 8 tennisbanen van het Gemeentelijk Sportpark alhier de districtskam pioenschappen van het district Noord-Holland Noord gespeeld, aan welke wedstrijden wordt deelgenomen door de sterkste spelers en speelsters van dit dis trict. Voor de liefhebbers van de tennissport zullen vele interes sante partijen gedurende het ko mende en het volgende week-end te zien zijn. De leiding van de wedstrijden berust bij de Alk maarse tennisclub „Inside". AUTO TE WATER ALKMAAR. Een Haarlemse automobilist, die op het Zeglis zijn wagen had geparkeerd en even *n praatje stond te maken met een visser, die juist zijn hengel had uitgeworpen, kwam, te laat, tot de ontdekking dat hij vergeten had de handrem van zijn auto vast te zetten. Terwijl de man nov stond te praten reed de wa gen heel kalm het water in. Een kraanwagen moest er aan te pas komen om de auto op het droge te brengen. De vis heeft die dag daar niet meer gebeten. f25.000 voor 19520 's-GRAVENHAGE. In de 513e Staatsloterij, 4e klasse, eerste lijst is op nr. 19520 de f 25.000. gevallen. PRACHTIGE TIJD VAN JETTY PIERSMA Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Zaanlandse Bad en Zweminrichting organiseerde „Nereus" nationale zwemwedstrij den, welke voor de deelnemende DAW-ers enkele goede resultaten opleverden. Zo bezette Jetty Piersma de vierde plaats in de nieuwe kringrecordtijd van 3.07.7, waarmee zij zich met één slag temidden van Neerlands beste schoolslagzwemsters plaatste. Het was jammer, dat zij niet in de sterkste serie was ingedeeld; hier won Annie de Groot van de ADZ in 3.02.2 na spannende strijd met Tonny Hom van „de Robben" die 3.03.6 maakte. De derde plaats was voor Ria Brouwer van de HDZ in 3.07.6. Leida Spierenburg verbeterde haar persoonlijke re cordtijd tot 3.17.9. Ook André Slikker zorgde voor een verrassing door de 100 M. vlinderslag af te leggen in de nieuwe kringrecordtijd van 1.15.3, waarmee hii vierde werd. Dik- staal van „Het IJ" won hier in 1.14.3, gevolgd door Hofman en Bonte van „Haarlem", resp. in 1.14.7 en 1.15.0. De enige DAW-er, die met een prijs naar huis terug kon keren, was J. Nierop Groot, die zeer goede tweede werd op de 50 M. vrije slag jongens, in 32.3. R. de Vust van ZAR werd winnaar in 31.9. Klaas Besse maakte op dit nummer de goede tijd van 34.2. Hannie Termeulen van de HDZ won na een spannende strijd met A. de Jonge van de ADZ de 100 M. vrije slag dames in 1.10.1, De beide Alkmaarse meisjes G. de Waard en T. Schats speelden met resp. 1.16.0 en 1.22.7 hier geen rol van betekenis. A. Slikker startte eveneens op de 100 M. vrije slag heren, waar op hij de matige tijd noteerde van 1.06.4. EXAMEN 1951-'52 DANSINSTRUCTIE Te Rotterdam werd dezer da gen het vierdaagse Congres van de Ned. Bond van Dansleraren gehouden, waaraan het examen verbonden was voor het nieuwe werk van 19511952. Het examen werd, afgenomen door het paar Len Scrivener en Nellie Duggan, wereldkampioenen. Tot de geslaagden behoorde ook het paar P. KempenE. Kempen- Hagenaar, dat te Alkmaar, Seha- gen en Hoorn cursussen verzorgt. In Res. IC is geen winst meer te halen, want ook nu weer alles gelijk Uitslagen: R.K.AVICRipperda Stand: Ripperda 3 2 0 R.K.AVIC 3 2 0 Bloemendaal 3 1 0' WSV '30—VVB (besl.) Stand: WSV '30 3 2 0 VVB 3 1 0 Watervogels 2Schagen 2 W.-Frisia 4Helder 3 Stand: 3—1 1 4 t 4 2 2 3—1 Waterv. 2 Helder 3 W.Frisia 4 Schagen 2 Succes 2 VZV—MFC 1 4 2 2 2—2 0—0 5—3 4—4 3—3 4—4 2—4 4—1 Ernst en luim wisselden zich af toen de Raad j.l. Donderdag avond zich bezig hield met het verzoek van de Stichting R. K. Ambachtsschool Sint Willibrord om te willen verklaren, dat de oprichting en instandhouding van een R. K. Nijverheidsschool voor jongens te Alkmaar noodzakelijk is. Gelukkig, dat de humor bij de behandeling van dit voor Ka tholiek Alkmaar en Omgeving zo belangrijk agendapunt niet ont brak, want ruim vier uur debat teerde de Raad over het verzoek. Toen loco-burgëmeester van Slin gerland het voorstel van de meer derheid van het College om het verzoek af te wijzen in stemming bracht, waren wij blij, niet omdat we door het debat enige hoop hadden gekregen, dat de Raads- meerderheid toch nog accoord zou gaan met het Katholieke verzoek, maar omdat nu het einde van de discussie was aangebroken. Te leurstellend en onbegrijpelijk was de houding van de P.v.d.A. Te leurstellend omdat de K.V.P. van haar partner in het College an ders had bogen verwachten. On- begrijpelijk, omdat enerzijds de woordvoerder van de P.v.d.A. zich eens verklaarde met de opvatting, dat het standpunt overwonnen is, volgens hetwgelk ouders geen aanspraak kunnen maken op con fessioneel onderwijs voor hun kinderen, anderzijds omdat de meerderheid van het Collgee van oordeel is, dat in 1957 de nood zaak van een R. K. Ambachts school zonder moeite aantoonbaar zal zijn. De wethouder van Onderwijs, de heer Bakker, vonden wij zeer zwak in zijn verdediging van het meerderheidsvoorstel. De wethou der achtte het nu niet het juiste tijdstip een noodzakelijkheidsver klaring af te geven. Maar terecht wees de heer Venneker er op, dat al geeft de Raad nu een derge lijke verklaring de school toch eerst in 1953 kan beginnen. Wan neer regeren vooruitzien betekent, dan is o.i. het juiste tijdstip nu aanwezig. De heer Sietsma had zakelijke bezwaren, die eveneens niet sterk genoemd kunnen wor den. Hoge financiële kosten zijn aan de stichting van een katho lieke school niet verbonden, al thans niet voor de gemeente. Uit breiding van de bestaande neu trale school zou ook met kosten gepaard gaan. Vrees voor ontvol king van de huidige school was ook een argument van de tegen standers. Neemt men echter in aanmerking, dat ons volk nog steeds in getal toeneemt dan moet dit bezwaar ook licht wor den opgenomen, want dan kan men verwachten, dat steeds meer jongelui een opleiding op de am bachtsschool zullen volgen. Al be zigde de heer Sietsma dan ook een welwillend woord tegenover de voorstanders van principieel onderwijs, zijn wij toch van me ning, dat van huis uit ingegeven antipathie tegen het bijzonder was het anti-papisme waarom de heer van der Borden zijn stem te gen het verzoek uitbracht? De heer van der Borden sprak wel van steun aan de school met de Bijbel. Maar wordt de Bijbel op Katholieke scholen niet onder wezen? Intussen, de heer Hoytink die zijn vriend van der Borden zou trachten te bekeren slaagde hierin niet. De Christelijk-Histori- sche afgevaardigde motiveerde zijn stem voor het meerderheids- Stand: VZV MFC Meerv. A. 7—2 3—4 1—5 Kampioenschap van Nederland: Zatcrdaamiddacrcomnetitie: HuizenSparta E. 10 Huizen kamp. v. Nederl. Stand: Huizen 4 3 1 0 7 7—2 Sparta E. 3 1 0 2 2 5—6 Quick B: 3 0 12 1 3—7 Kruis: 1—0 Finale Gouden JVC 1—OSV 4 onderwijs de tegenstanders bij het l voorstel op financiële gronden. bepalen van hun afwijzend stand punt mede zal hebben geleid. Typerend was de uitspraak van een van de protestants-christelijke leden van de P.v.d.A.-fractie,de heer Kirpensteyn, die het niet no dig vond, datf jongens van veer tien jaar bijzonder ambachts- onderwijs volgen, althans neutraal onderwijs vond hij niet schade lijk. Waar de doorbraak al niet toe kan leiden. Scherp principieel werd de zaak door de heer Hoytink onder de loupe genomen.. „Er is geen over wonnen standpunt, de schoolstrijd gaat door", zo betoogde deze anti- revolutionnaire vertegenwoordiger en hij sloeg o.i. de plank niet mis, toen h;j zei, dat alle adviezen aan het College uitgebracht berusten op de vraag: ben ik voor of tegen bijzonder onderwijs? Spreker zag hét als een gewetenszaak, reden waarom hij voor het verzoek en tegen het voorstel van de meer derheid van het College zou stemmen. De heer Hoytink zei uit ervaring te weten, dat er vele ouders zijn, die principieel nijver heidsonderwijs voor hun kinderen verlangen. Waar er binnen enkele jaren toch een ambachtsschool bij moet komen, moeten we nu niet gaan praten over financiën. De hêer Hoytink wijdde ook nog eni ge woorden aan de politieke ach tergrond van de zaak en hij zag het afwijzend meerderheidsvoor stel van het College als een vrucht van de Rooms-Rode sa menwerking. Hij verweet de P.v.d A. haar woord niet te zijn nagekomen. Ook in 1949 wist men, dat de stichting van een katholieke ambachtsschool ontvol king van de bestaande teweeg zou brengen. De houding van de heer van der Borden (C.H.) week wel zeer af van die van de heer Hoytink. Leedvermaak om het feit, dat de K.V.P. door haar partner in het College in de steek werd gelaten leek bij hem te overheersen. Of Van V.V.D.-zijde werd het woord gevoerd door de heren Holsmuller en Berkhouwer. De heer Hols muller ontwikkelde voornamelijk de reeds bekende financiële be zwaren, terwijl de heer Berkhou wer onomwonden zei tegen het bijzonder onderwijs te zijn. Hij verweet de P.v.d.A. woordbreuk doch hij vergat, dat hij ook een stok had om te slaan, indien de P.v.d.A. vóór de noodzakelijk heidsverklaring had gestemd. De heer Berkhouwer slaagt er dik wijls in de lachers op zijn hand te krijgen doch slaat dan wel eens door. Zo toen hij zei, dat wanneer in Venezuela een Ne derlandse machine komt men toch niet gaat vragen of er katholieke of andersdenkende arbeiders aan hebben gewerkt. Of de afwijzing van het Katho liek verzoek politieke gevol gen zal 'hebben, moet de toekomst leren. Wel geloven wij, dat bij vele katholieke kiezers de liefde voor de Rooms-Rode samenwer king bij het stadsbestuur aardig zal zijn bekoeld. Eerst afwijzing van de gezinstarieven, thans wei gering van de katholieke am bachtsschool. Opmerkelijk is, dat de P.v.d.A. ook elders het verzoek om principieel ambachtsonderwijs afwijst. Antipathie tegen de bij zondere scholen is, wij zijn het geheel eens met de heer Hoytink, de achtergrond. De schoolstrijd gaat door en het is o.i. noodzake lijk, dat ook op het gebied van het Nijverheidsonderwijs wette lijke voorzieningen wórden ge troffen, opdat het in het vervolg zal zijn uitgesloten, dat een ge meente als Alkmaar met een groot percentage katholieken en een katholieke omgeving geen principieel vakonderwijs kan krij gen. En de meerderheid van de Alkmaarse Raad moge bedenken, vooral waar het hier een begin sel-kwestie geldt: het een eis is van democratie, dat de meerder heid ook rekening houdt met de wensen van de minderheid. M. P. J. Beslissineswedstriid 41: SRC 3—ZAP 3 1—4 (ZAP 3 kampioen) Behoudens de wedstrijden voor de bezetting van de een na on derste plaats in de Res. 1 C, en om twee plaatsen in <fe KNVB, kunnen wij thans een streep zet ten onder het seizoen 50/51. JVC mag thans het Gouden plaje voor 1 jaar in haar kast op hangen door 'n keurige overwin ning op OSV 4 gisteren in Berk hout. Zij hebben de punten lang niet cadeau gekregen, maar ver diend waren ze. Daar was ieder een van overtuigd. Óm KNVIB-er te worden speel den gisteren VZV en MFC waar bij VZV voor MFC ook te sterk bleek, 4I op Medemblik wil toch wel wat zeggen. De be slissing zal nu we! volgende week vallen, wanneer Meerv. A. naar 't Veldt gaat en wanneer Meerv. dan weer verliest mogen zij een beslissing spelen met de Eland uit de afd. Amsterdam om de 5e plaats in de KNVB. Voor het kampioenschap van Nederland Zaterdagmiddag Comp wist Huizen beslag te leggen door een overwinning op Sparta E. waardoor zij ongeslagen kampi oen zijn geworden. Om een beslissing teforceren in de Res. 1 C voor de bezetting van da eon na onderste plaats schijnt nogal moeilijk te zijn, daar hier de clubs het niet tot een overwinning meer kunnen bren gen. Helder 3 Watervogels welke beide 1 wedstrijd wisten te win nen brachten het gisteren niet verder dan een gelijk spel waar door in daze kleine competitie weer van alles mogelijk is. Wan neer zal hier de streep onder ko men? WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond: NU EN DAN REGEN Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe vrij krachtige Zuide lijke wind, later ruimend naar Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 4 2 0 10 4 1 0 9 4 1 1 9 3 1 1 7 2 3 1 7 I 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4 0 3 4 3 0 1 4 1 Benoeming Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pas toor van de nieuw opgerichte Pa rochie „Christus-Koning" te Am sterdam, de Weleerw. Heer J. M. H. van de Berg, die Kapelaan was te Amsterdam (H.H. Mart. van Gorcum). RIEBEEK NEEMT DE LEIDING ALKMAAR Na verleden week in puntenaantal met kop- ganger Hemels gelijk gekomen te zijn, heeft Riebeek hem thans van de eerste plaats verdrongen. Wel kon hij het tegen De Jong niet verder brengen dan remise, maar Hemels staat in zijn afgebroken party tegen Oud zeer ongunstig. Schuit leverde een keurige pre statie door de titelhouder van het vorig jaar, Fr. Slot, remise af te dwingen. De stand in de eerste klasse A is thans: N. Riebeek 6 M. Hemels 5 Fr. Slot 6 N. Oud 5 H. Kruider 6 W. Piederiet 6 Th. de Haas 6 H. de Jong 6 J. Schuit 7 K. Tuinman 5 In de eerste klasse B leed M. A. Langras zijn eerste nederlaag te gen Boop. Mekken handhaafde zijn leidende positie door remise te spelen tegen Bak, die zich uit stekend weerde. Woonijk verze kerde zich van promotie naar I A door van Bijwaard te winnen. De afgebroken partij tussen Verver en Bijwaard werd zonder verder spelen remise gegeven. De stanr in I B is: J. Mekken 7 3 4 0 10 G. Woonijk 7 4 12 9 P. Booy 7 3 3 1 9 M. A. Langras 6 3 2 1 8 J. Jorna 6 2 2 2 6 L. Verver 6 0 4 2 4 C. Bak 6 1 1-4 3 C. Bijwaard 7 115 3 Zoals blijkt uit de stand, kan M. A. Langras door een overwin ning op Bak nog gelijk komen met Mekken. In de tweede klasse speelde de steeds gevaarlijke de Wijn een prima partij tegen lcopganger Mie- dema en wist tenslotte remise te behalen. Stam en Langras Sr. speelden een merkwaardige op- sluit-partij, die ook remise liep. Witte behaalde een mooie over winning op N. Visser, terwijl Korn Lengers aan zijn zegekar bond. De stand is: J. Miedema 6 D. Stam 7 T. Korn 7 M. J. LangrasSr. 5 C. Balder 7 J. Witte 7 P. de Wijn N. Visser 7 N. Lengers 8 De gedetailleerde uitslagen lui den: Eerste klasse A: Ma HemersN. Oud afgebr.; N. RiebeekH. de Jong 11; Fr SlotW. Piederiet 2—0; Fr. Slot—J. Schuit 1—1. Eerste klasse B: C. BakJ. Mekken 11; P. BooyM. A. Langras 20; G. WoonijkC. Bijwaard 20; L. VerverC. Bij waard 11. Tweede klasse: C. BalderN. Visser 11; N. LengersT. Korn 02; P. de WijnJ. Miedema 11; D. StamM. J. Langras Sr. 1—1; J. Witte—N. Visser 2—0. ZEVENTIENDE EEUWSE KERK WORDT GESLOOPT PURMEREND. Het uit de zeventiende eeuw stammende kerkgebouw van de Ned. Her vormde Kerk te Graft zal binnen kort worden gesloopt. Deze histo rische kerk. die zeer verwaarloosd was, zou enorme kosten bij res tauratie vergen. Daarom heeft monumentenzorg de sloping goed gekeurd. Op 27 Juli a.s. zal op het raadhuis te Graft de aanbesteding hiervan plaats vinden. Geslaagd ZUID-SCHARWOUDE. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch in genieur de heer C. Moolhuyzen alhier. 5 1 0 11 4 3 0 11 4 1 2 9 3 1 1 7 3 1 3 7 3 1 3 7 3 1 4 7 0 2 5 2 0 1 7 1 Na de succesvolle tochten, in de afgelopen weken door de jonge en bloeiende afdeling van de Ned. Katholieke Reisvereniging die in Alkmaar is opgericht, gehouden, staan er weer nieuwe trips op het programma. In de eerste vacan- tie-week op Zondag 15 Juli een mooie tocht naar Texel. Per tou ringcar wordt naar Den Helder gereden, vandaar vaart men per boot naar Oudeschild, waar weer de bus klaar staat voör een rond rit over het eiland, waarbij te vens een bezoek gebracht wordt aan het natuurreservaat, de vo gelbroedplaats de Muy. Maandag 16 Juli volgt een tocht door de prachtige bossen van de Utrechtse en Gelderse val lei naar de Veluwe. Er wordt een bezoek gebracht aan het jacht slot „St. Hubertus" en aan het nationale park „De Hoge Velu we". Dinsdag 17 Juli een dagtrip naar het bekende vogelpark te Alphen aan den Rijn, „Avifauna" dat onlangs nog is uitgebreid. Tevens wordt onder deze rit een bezoek gebracht aan Bloemendaal, Scheveningen en Den Haag, waar het Panorama- Mesdag wordt bezichtigd. Speciale attractie. De afdeling Alkmaar van de Ned. Kath. Reisvereniging, die het reizen in katholiek verband pro pageert, heeft ter ondersteuning van haar ledenwerf-sfctie een aantal gratis reizen beschikbaar gesteld, zodat degene, die nieuwe leden werft, mee kan loten naar een grats reis. Op elke vijf en twintig aange brachte leden wordt door de af deling Alkmaar een dagtrip ver loot. Bovendien heeft het Cen traal Bureau te Amsterdam voor iedere 500 leden een gratis bui tenlandse reis ter verloting. Hier aan kunnen zowel het nieuwe lid als de aanbrenger meeloten. Besturen van verenigingen ma ken wij er op attent, dat de af deling Alkmaar van de Ned. Ka tholieke Reisvereniging ook reizen samenstelt en organiseert voor verenigingen e.d. die een of meer dagen uit willen. Desgewenst wordt dan ook een reisleider be schikbaar gesteld, zódat men tij dens de reis ook van alle zorgen af is. Om nog n T.T.-races Noordwijk enthousia: antwoord We krege van de he misdadig zoals de f cieerde le Bij de: races beb dan 100.0 met allerle zende au1 dacht roe toe in gan plaatsen o Ook de Assenaren reusachtig! bij laten t Assen i; gen werelc gend en café's. Over de ven we ni de eerste gen in Dre I ASSEN, 2 reursloopba te zijner er plaat kwarr voelde zich ders, een k: zij de eerste op en neer waarbij het meer plezic stuk de Ital den gelukgc verstond, m you". Vui pits, afgepal Duke. Veertien r wereldgesch motoren, op en Pagani - geworden r niek, dat nieuze cons werd voortc wist wat vc baan op ce de, dat zijn vergeten te bare" macl Als een tl de zware mc liet startsein, te figuur vi Umberto Ma start. Piet N te praten en schijnlijke niet bij macl uit le drukk „dat rot joel Uit de de naar voren j van allen zat kop te pakki halen was vormd: voori op zijn mage spoor Duke Guzzi, Pagan lera. De spannin de weilanden mend. Met ei hoger lag dai van vorig jai dit vijftal vo ronde viel Rt voorop. Wat i vecht! Negen ronc derson. in vie volgen, maar vallen was z eind van zijn Hoe lagen jacht van tv.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2