Zeer bevredigende voortgang bij wapenstilstands-overleg Tweede Kamer begon worsteling door berg amendementen Bij het afscheid van KardinaaldeJong Politieke kwesties zullen niet ter sprake komen Zit er bij U wellicht een spook aan tafel?" DAGBLAD VOOR ALKMAAR En toch bestaat het monster Vandaag weer bijeenkomst Den Haag lacht en griezelt Belastingontwerpen moesten menige veer laten EN OMGEVING Indonesië beperkt personeelsbezetting Communisten volop met goud bestikt //i Monster weer in Loch Ness gezien Noord-Koreaanse voorstellen Nieuuu Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) nHD] VANHEDEN Pagina 1 Woensdag 11 Juli 1951 46e Jaargang No. 12216 Kantoren: HOORN, Draofslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, lel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BIJ HOGE COMMISSARIAAT TE 's-GRAVENHAGE DJAKARTA Dr Icksan, inspecteur-generaal van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, die 24 Juli naar Europa zal vertrekken om een inspectie te houden; bii de vertegenwoordigingen van Indo nesië in Europa, heeft in een onderhoud met „Antara" mede gedeeld, dat speciale aandacht zal worden geschonken aan het Hoge Commissariaat te 's Gra- venhage. dat naar ziin mening te veel personeel heeft. Hii zeide. dat een reorganisatie-commissie kort geleden een plan heeft ont worpen. volgens hetwelk het aantal personeelsleden van 600 zou worden teruggebracht tot 250. welk aantal volgens de heer Icksan nog te hoog is. Voorts zullen zoveel mogelijk Neder landse afdelingshoofden worden vervangen door Indonesiërs. Op groots opgezette wijze herdenkt men momenteel te Heerenveen het 400-jarig be staan van deze plaats. Ten toonstelling en feestelijkheden trekken duizenden bezoekers en bij avond geeft de illumi natie het Friese Haagje op sommige punten een sprook jesachtige sfeer. De oude windmolen biedt met zijn verlichte contouren tegen de donkere avondhemel een prachtige aanblik broek en „volop goudstiksel". De delegatie der V.N. vertrok in vijf hef schroef vliegtuigen. Tegen zonsopgang was een convooi van zeven vrachtauto's en drie jeeps met voedsel en andere zaken de tocht van 18 kilometer naar Kaesong begon nen. Joy heeft aan het begin van de bijeenkomst meegedeeld, dat zijn delegatie geen politieke of economische kwesties wil be- MOENSAN De vijf geallieerde opperofficieren meldden Dinsdagavond na vier uur besprekingen met de communistische commandanten over een staken van het vuren in Korea „zeer bevredigende voortgang" aan generaal Ridgway. Over de eerste officiële bestandsconferentie werd officieel zeer weinig mee gedeeld. Verklaard is, dat de twee admiraals en drie generaals van de geallieerden van gevoelen zijn, dat zij vorderingen heb ben gemaakt in de richting van een agenda ter bespreking van een staking van het vuren. Vice-admiraal Charles Turney Joy, leider van de onderhande laars der V.N., noemde de con ferentie „openhartig maar vor melijk". Gezeten aan een kale houten tafel in wat eens een luxueuze villa is geweest, bijna precies op de 38ste breedtegraad gele gen, hebber, beide partijen een agenda ingediend en daarna op twee bijeenkomsten over deze agenda's van gedachten gewis seld anderhalf uur 's mor gens en twee en een half uur 's middags. Vandaag komt men om 10 uur weer bijeen. Admiraal Joy heeft aan ver slaggevers eer, met potlood ge schreven verklaring «overhan digd, waarin wordt gezegd, dat zijn delegatie „vol vertrouwen hét liare zal doen om een eervol bestand tot stand te brengen op voorwaarden, die bevredigend voor de Verenigde Naties zijn". Het woord „eervol" was dik on derstreept. Dinsdag mochten geen corres pondenten mee naar Kaesong, maar misschien zullen Woens dag enigen hunner de delegatie vergezellen. Wel hebben eer, communisti sche fotograaf en een fotograaf van het Amerikaanse leger ge durende de besprekingen foto's genomen. e De Chinese generaals droegen geen distinctieven, doch werden door de andere communisten met „generaal" aangesproken. Alle communisten droegen een uniform met rode bies op de spreken, evenmin als militaire aangelegenheden die geen ver band met Korea houden. Het hoofdkwartier van het achtste leger te Seoel heeft be kend gemaakt, dat de Noorde lijken een geallieerd voorstel tot vorming van een tien mijl brede „neutrale corridor" door Koemt- sjon, Kaesong en Moensan van de hand hebben gewezen. Dinsdagavond trilde het hoofd kwartier van de V.N. in Moen san van tiid tot tijd, toen gealli eerde. artillerie doelen langs de Imdjin bombardeerde ter onder steuning van de landstrijdkrach ten, die in Niemandsland pa trouilleerden. Gemeld werd dat er versterking van communis tisch artillerie- en mortiervuur in het gebied ten Noord-Oosten van Kaesong was waargenomen, doch aan het grootste deel van het Koreaanse front was er slechts licht contact. Prinses Margaret heeft rode hond LONDEN Buckingham Pa lace heeft bekend gemaakt, dat Prinses Margaret lijdt aan rode hond. De prinses, die de volgende maand haar 21ste verjaardag zal vieren, werd Donderdag jl. ziek tijdens een auto-rit naar een ten toonstelling in Cambridge. LUNCHMUZIEK Z. K. H. Prins Bernhard heeft op 5 Juli j.l. aan boord van Hr. Ms. „Soemba" de mijnenveegoefening Facto tum van zeer nabij meege maakt. Hoe dichtbij dit was, bleek wel, toen de Prins met zijn gevolg aan tafel zat en een van de in de omgeving vegende mijn-sweepers een oefenmijn oppikte en tot ont ploffing wist te brengen. Het gehele schip schudde maar de lunch smaakte daarna des te beter. DEN HAAG „Wij vallen het spook zien, wij willen het spook zien," zo klinkt het tegenwoordig 's avons als een spreekkoor uit honderden kelen van de opgeschoten jongeren, die uren wachten op de klopgeest, die zeven avonden achtereen de familie Leichsenring, Paets van Troostwijkstraat no. 47 te Den Haag en hun bovenburen met een aanhoudend geklop uit de slaap gehouden heeft. Het spook laat zich echter de laatste avonden niet horen. Alleen 's ochtends om half acht, tegen één uur en later om half zes werden enkele klopgeluiden gehoord. Vergeleken bij het geweld van Zondagavond net een pneu matische boor vielen deze klopgeluiden echter in het niet. Ondertussen heeft men de oor zaak van het lawaai nog steedis niet kunnen achterhalen. De po litie heeft Zondagavond vastge steld, dat het geluid tussen de (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gistermiddag begonnen met het afgraven van de berg amendementen, die op de belastingontwerpen zijn ingediend, een berg, die van de andere kant nog groeit, omdat steeds nieuwe amendementen worden ingezonden. Het eerste, dat in behandeling kwam, deed ai direct de strijd in volle hevigheid ontbranden. Het was een amendement-Lucas (k.v.p.) dat mogelijk wilde maken, dat de verzwaring van de vermo gensbelasting bij de bepaling van het zuiver inkomen kan worden afgetrokken. De heer Lucas kreeg bijval van de heren v. d. Wetering (c.h.), v. d. Heuvel (a.r.) en Ritmeester (v.v.d.) De heren Hofstra (p.v.d.a.) en Hoogcarspel (com waren echter van mening, dat 't zeer willekeu rig zou werken. Minister Lieftinck was het hiermede geheel eens. Ook hij ging er van uit, dat hier- Het befaamde monster van Loch Ness in Schotland be staat. Gemeentesecretaris J. Harper Smith en zijn zoon hebben het gisteren gezien, zo meldt A.P., toen zij op het meer waren gaan vissen. Op jiog geeri and^Thdlve kilome- ter van hun roei boot dook het op Het had een periscoop op de grote zwarte kop en bewoog zich een kwartier lang bijna even snel als een stoomboot door het water, een breed schuimspoor ach terlatend. Harper Smith Jr. had zijn camera thuxsgela- ten, omdat het regende toen ze van huis gingen. Anders had de gehele wereld het monster eindelijk eens kunnen zien. Jammer! door op de eerste plaats de gro tere vermogens zouden worden geholpen. Toch deed hij tegelijker tijd een poging om aan een nade rende nederlaag te ontkomen. Had de minister reed» een wii- zieine aangebracht, die voorkomt dat het srezamenliike bedrag van inkomsten en vermogensbelasting meer dan 90 net. van het inko men zal bedragen, nu deed hii nog een stap verder door dit percen tage on 80 oct. te beoalen. Ziin tweede concessie hield in. dat de eerste f 25.000 van de voorge stelde verhoging zouden worden vriieesteld. Was deze mogelijkheid beter dan het amendement-Lucas? De minister beweerde van wel, vooral ook omdat zijn voorstellen maar 4K millioen zouden kosten, ter wijl hij de kosten van het amen dement op 7% millioen begrootte. Desondanks bleef de heer Lucas vasthouden. Had zijn amendement onvolkomenheden; de concessies, die de minister nu te elfder ure aanbood, hadden deze evenzeer Bepaald opmerkelijk was zijn me dedeling, dat een grens van 80 pet. bij het mondeling overleg geen genade had kunnen vinden. Elke andere regeling is nu echter blijkbaar beter dan de mijne, zo riep de k.v.p.-woordvoerder ver bolgen uit, zeker als die minder kost! Ondanks de waarschuwing van de minister, dat bii het eerste amendenment al direct 7% mil lioen zou worden verbruikt, waarvoor men straks toch com pensatie zou moeten vinden, werd het met 49 tegen 33 stemmen aan genomen. Tegen stemden de P.v.d.A., de Communisten en ook vijf leden van de K.V.P.-fractie lieten de heer Lucas in de steek. Het wa ren mej. Klompé en de heren van Vliet, Droesen, Koersen en Fens. Waarom zij aan de voorstellen van de minister de voorkeur zouden willen geven, werd niet medege deeld. Zo had de minister om kwart voor drie zijn eerste ne derlaag te pakken, een nederlaag, die hem kennelijk niet onberoerd liet. Leeftijdsgrens Vervolgens kwam de leeftijds grens voor de kinderaftrek aan de orde. Het verzet van de K.V.P.- fractie had de minister inmiddels reeds bewogen om een wijziging aan te brengen. De bestaande re geling voor aftrek voor kinderen boven 16 jaar zal voor één kind gehandhaafd blijven indien dit kind deel uitmaakt van een gezin met drie of meer kinderen. De heer Hofstra wilde met deze wij ziging genoegen nemen, ofschoon hij er om technische redenen niet enthousiast over was. De heer Lucas kwam verklaren dat ziin fractie slechts genoegen zou kunnen nemen met een uit breiding van de faciliteit tot twee kinderen en leeftijdsgrens niet van zestien maar van zeventien iaar. (Vervolg op pag. 5) H.M. de Koningin woont dansavond Mariemma bij Gisteravond woonde H. M. de Koningin met een aantal door haar geïnviteerde gasten de tweede dansavond bij, die Ma riemma in het Kurhaus te Sche- veningen gaf. Het bezoek droeg een niet- officiëel karakter. eerste en de tweede etage van daan kfvam. Daar loopt een gas leiding door. Zou dat de oorzaak zijn? „Onmogelijk", zeggen de zoge naamde deskundigen. Andere spookverklaarders wijten de klop geluiden aan de defecte water leiding of aan ontploffende gas sen in de riolering of aan 'n ver zakkende fundering. De politie haalt de schouders op voor deze theorieën. Een kwa jongensstreek dan? Ook dat is niet vastgesteld kunnen worden. De twee rechercheurs die van gisteravond zes uur af in het spookhuis op de klopsignalen hebben zitten wachten om deze mogelijkheid te onderzoeken heb ben niets gehoord, waarop zij af konden gaan. Zo duurt het mysterie dan voort tot groot verdriet van de bewo ners van de Paets van Troost wijkstraat. Al dadelijk na school tijd verdringen zich talrijke kin deren voor het huis van de fa milie. Met de neus plat tegen de TERUGTREKKING VAN ALLE BUITENLANDSE STRIJDKRACHTEN Volgens Radio-Moskou hebben de Noord-Koreanen Dinsdag te Kaesong bij monde van het lid hunner delegatie kolonel-generaal Nam Ir de volgende voorstellen gedaan: 1. Beëindiging van alle gevech ten; 2. terugtrekking der strijd krachten van beide partijen van de 38ste breedtegraad; 3. terug trekking van de buitenlandse strijdkrachten uit Korea. Volgens Radio Peking heeft Generaal Nam Ir voorgesteld, zich tien kilometer van de 38e Breedtegraad terug te trekken. De Amerikaanse afgevaardig den, aldus dit radiobericht, ant woordden dat hun delegatie niet bevoegd was beslissingen te ne men in politieke aangelegenheden en dat naar haar mening de drie voorstellen niet alleen van mili taire, doch ook van politieke aard raakten. Voorts had generaal Nam Ir voorgesteld onmiddellijk bespre kingen te voeren over het uitwis selen van krijgsgevangenen. Aangaande net voorstel om alle buitenlandse troepen zo spoedig mogelijk terug te trekken, zei de generaal: „met het terugtrekken van de buitenlandse troepen zou het beëindigen van de Koreaanse oorlog en de vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie in principe reeds verzekerd zijn". Beide partijen besloten de bij eenkomst te vfrdagen. ruit gedrukt keken zij naar bin nen in de verwachting, wellicht het spook aan tafel te zien zitten. Anderen gingen met hun oren tegen muren en deur om even tuele klopgeluiden op te vangen. Tegen acht uur werd de belang stelling van de groteren zo groot en zo hinderlijk het verkeer moest worden omgelegd dat de politie met zachte dwang de me nigte voor het spookhuis begon uiteen te drijven. De agenten hadden echter hun hielen nog niet gelicht of alle nieuwsgierigen stroomden weer samen voor no. 47. Af en toe riep een grappenmaker „ssst" om dan in de doodse stilte die daar op volgde te verklaren „mijn been slaapt." Later op de avond, werd het nogal erg rumoerig. Opgeschoten jongens en meisjes begonnen een spreekkoor aan te heffen, afgewisseld met toepasse lijk gezang als „Hoort, wie klopt daar kinderen", en het „Boem, boem, boem, refrein" van „Het ding" lied. Tegen 't middernachtelijk uur begon men eindelijk naar huis te trekken. Het is te hopen, dat het raadsel spoedig zal zijn opgelost, want de bewoners van 't spook huis vrezen, dat zij zenuwziek zullen worden, wanneer de druk te nog enige dagen zo zal voort gaan. De vreugde in Nederland en het Aartsbisdom in het bijzonder bij de benoeming van Mgr. Dr. Alfrink tot 67ste bisschop van Utrecht sinds de H. Willibrord, werd onmiddellijk reeds ge temperd, niet alleen omdat dit betekende het zich terugtrek ken van Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong als aarts bisschop, maar vooral ook om de enigszins tragische omstan digheden, waaronder dit geschiedde. Want op betrekkelijk nog jonge leeftijd, Zijne Eminentie wordt in September a.s. pas 66 jaar, ziet deze Kerkvorst zich gedwongen, door een ernstig verval van krachten, zich geheel uit de leiding van het Aartsbisdom terug te trekken, om deze aan jongere en krach tiger handen over te dragen. Wie Zijne Eminentie de laatste jaren van nabij heeft gevolgd, weet hoe hij alleen met een uiterste wils- en krachtsinspan ning zijn zware en verantwoor delijke taak heeft willen blijven waarnemen, maar ook hoeveel moeite en pijnlijke offers hem dit heeft gekost. Eerst toen het hem duidelijk was, dat ondanks deze vaak bovenmenselijke krachtsinspanning, hij zijn hoge ambt niet meer kon vervullen, zoals hij dit in een hoge plichts betrachting wenselijk achtte, deed Zijne Eminentie aan de H. Vader het verzoek hem een coadjutor aan te wijzen. En hoe wel Rome in een voortvarend heid, welke ongewoon is, aan dit verzoek gevolg heeft gegeven, heeft Kardinaal de Jong de da tum van de bisschopswijding niet meer af willen wachten, maar reeds in de afgelopen da gen zich teruggetrokken in het klooster van de zusters in Amers foort, nadat hij de bestuursbe voegdheden voor een belangrijk deel aan zijn opvolger had over gedragen. Meer dan iets anders zegt de ze loop van de gebeurtenissen KOMT ER VREDE IN KOREA? Negen Zuid-Koreaan- se verkenners hadden zich in Poesan netjes opgesteld voor een groet aan hun broe ders-verkenners over de qehele wereld. Ko men ook zij naar de Jamboree? hoe het gestel van Zijne Emi nentie is ondermijnd en hoe hij tot het laatste ogenblik getracht heeft zijn hoge ambt te blijven waarnemen. De tragiek van dit alles wordt nog verergerd, omdat wij weten, dat hij vooral in de voor hem zo zware en moeilijke bezettings jaren, met wegcijfering van zich zelf, onver noeid en onversaagd op de bres heeft gestaan om de belangen van Zijn land en Zijn kerk te dienen en hoe hij voor al in die jaren geleden heeft, omdat printers en leken, die niet anders deden dan datgene wat de Kardinaal hun had opge dragen, daarvoor door de vijand zijn mishandeld en gedood. Wat hij niet kon en mocht verhinde ren, omdat hij nimmer in strijd wilde komen met de uitoefening van zijn plicht, hoe zwaar dit soms ook was. Ook na de c stige ongesteld heid, welke hem in October 1942 overviel en welke zich zo ern stig liet aanzien, dat de H.H. Sacramenten der Stervenden hem moesten worden toegediend, ging hij, nauwelijks hersteld, weer door om moedig en onbe vreesd op de bres te staan uoor de grote belangen welke hij had te behartigen en waarbij geen enkel dreigement van de zijde van de vijand hem ooit een duimbreed kon doen afwijken. Een nieuwe ondermijning van zijn physieke krachten moest hij twee jaar later, ook nog tij dens de bezetting, ondergaan door een ernstig auto-ongeval bii Apeldoorn. Toen dan ook de be zetting achter de rug was, bleek deze krachtige en nog zo veel belovende kerkvorst, eigenlijk 'n gebroken man te zijn. Maar door dat hii zich nimmer spaarde is deze sloping van zijn gestel in de jaren daarna krachtig voort gegaan en heeft hem nu op 65- jarige leeftijd vrijwel machteloos gemaakt. Maar al heeft dan zijn Episco paat, naar menseliike bereke ning te kort geduurd: het is voor de vaderlandse kerk en voor het Aartsbisdom in het bijzonder van een grote en rijke betekenis ge weest. (Vervolg op pag. 31 AALMOEZENIER BROUWER NAAR KOREA DEN HAAG Majoor-aalmoe zenier G. Brouwer C.S.Sp, is van groot verlof teruggeroepen om met het aanvullingsdetachement Verenigde Naties naar Korea te vertrekken om daar majoor aalmoezenier L. C. v. d. Vrande M.S.C. af te lossen. Aalmoeze nier Brouwer was reeds eerder bij de troepen in Indonesië werkzaam en de laatste tiid be last met de geestelijke verzor ging van de ontheemden uit In donesië.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1