Laatste van de nieuwe fregatten te Nieuwediep aangekomen Overste van Huize St. Louis gaat Alkmaar verlaten Veel belangstelling voor jeugdbescherming Een B.S.-administratie maakte twee ton weg Moeilijkheden gerezen rond laadvermogen vrachtauto's Athletiek- en zwemwedstrijden voor de katholieke scholen Maar blauw-blauw laten Hekkesluiter „Van Zijll" liep één dag te snel Wagt ALKMAAR OMSTREKEN Contact tussen politie en jeugd Pro Juventute DA.W. overwon twee maal Inzameling voor vluchtelingen Terugtrekken der troepen uit Korea Hof van Arbitrage niet meer erkend Dieliss te laa PAGINA 2 WOENSDAG 11 JULI 1951 ALKMAAR Naar wi.i dezer I Broeder Overste van Allernaar af- aagcn vernamen, zal de Eerwaar- scheid gaat nemen- In zes jaar tl e* KmorloK TT l*h<lniic mr<v«c-4n irnn Ia J1. .1 1 de Broeder Urbanus, overste van het broederhuis St. Louis aan de Nassaulaan en tevens hoofd der St. Aloysius-school Alkmaar gaan verlaten. Zoals in vele Orden en Congre gaties gebruikelijk is, vinden er na bepaalde perioden veranderin gen plaat;, tengevolge waarvan de Paters of Broeders worden overgeplaatst- Bij de broeders van St. Louis, die hun moederhuis in Oudenbosch hebben, vindt dit om de zes iaren plaats. Zodoende gaat nu de Eerwaarde Broeder Urba nus, die zes jaar in Alkmaar heeft gestaan, begin Augustus naar Oudenbosch terug waar een ka pittel zal beslissen, welke de vol gende standplaats zal zijn. Broe der Urbanus, die zitting had in het bestuur van de plaatselijke onderwijzersvereniging „St. Au- gustinus en ook, als enige religi eus in het land, in het hoofdbe stuur van de Diocesane Vereni ging, was in Alkmaar en wijde omgeving een geziene figuur op onderwijsgebied. Hij heeft hier, op de rustige en bezadigde, steeds vriendelijke manier, die hem eigen is, steeds prettig gewerkt. De jeu^d waarover hij gesteld was. vónd hij aanhankelijk en goedwillend, de burgerij van Alkmaar sympathiek. Het is dan Ook met een zeker leedwezen, dat ALKMAAR. Enkele weken geleden schreven we over de nieuwe methode van bestraffing, die de Alkmaarse kinderpolitie heeft ingevoerd, om sommige de licten van niet al te ernstige aard, zoals enkele vormen van jeugd- baldadigheid, te straffen. Dit wordt gedaan in de vorm van een strafklas. Uiteraard is dit contact tussen jeugd en politie, althans voor de jeugd, niet zo heel erg prettig, het missen van een vrije middag is nu eenmaal een ge voelige straf. Maar dat het ook anders kan, bewees wel de spor tieve strijd, die er, onder toezicht van de kinderpolitie, dezer dagen op het Sportpark werd gestreden door twee elftallen van jongens, die op de meest plechtige wijze beloofd hadden niet meer als schuldigen in de strafklasse te zullen verschijnen. Het politie-flüitje van de agent Lamberts deed die middag dienst als scheidsrechtersfluit en toen inspectrice mej. mr. X. J. Stel lingwerf zelf eens een kijkje op het veld kwam nemen, waren de jongens volop in hun spel ver diept. Vele jonge Alkmaarders zijn door deze sportieve „stunt" depolitie met andere ogen eaan bekijken: En daar gaat het toch maar om!. T.T.-RACES TE ALKMAAR ALKMAAR De Directie van <Je Strafgevangenis is op het idee gekomen de gedetineerden voor een korte ïïpos weer eens in het volle leven te plaatsen door hen Maandagavond een uitzending te laten beluisteren, welke Zater dag opgenomen was op een Wi re Recorder door <Je firma Ypma alhier, van de T.T-races te As sen. Deze opname, welke uitstekend geslaagd is, werd door de gede- tineerd.en zeer gewaardeerd, wat voor een niet gering deel te dan ken was aan de daar bekende onderwijzer, de heer G.H. Vroo- me. die voor de uitzending een overzicht gaf van het ontstaan van deze wereldberoemde races. Raadsvergadering ALKMAAR De Gemeente raad zal op 26 Juli in vergadering bijeenkomen. LOOP DER BEVOLKING ALKMAAR. In Alkmaar ves tigden zich in Juni: Wed. M. SchutTismaar, van Bussum naar Kennemerstraatweg 105; C. J. de Vreede, R.K., van Amsterdam naar Overdiestraat 26; J. Kremers, van Langedijk naar Steynstraat 7; A. de Just Mulder, van Kampen naar Gees- terweg 1; P. Delver, met gezin, van Schagen naar Houttil 26; F. van Duin, van Roosendaal naar Metiusgracht 9; T. DelverLan- gendijk, van Schagen naar Hout- til 26; M. A. Th. de Boer, R.K., van Delft naar Langestraat 47; H. Ellen, van Schoonebeek naar J. v. Stolberglaan 14; M. G. Th. S. Wiggerman, R.K., van Wagenin- gen naar Regulierslaan 26; P. A. J. Spape, van Tilburg naar Sta tionsstraat 84; W. de Koning, R.K. van Amsterdam naar Metiusgracht 6; J. P. Hoppener, van Haarlem naar Kinheimstraat 12; P. J. Oos- terbaan, R.K., van Amsterdam naar Verdr. Oord 72; L. Post, van Arnhem naar Stationsstraat 40. Uit Alkmaar vertrokken in de eerste helft van Juni: H. L. Eijkelhof, R.K., van Land- straat 63 naar Den Helder; M. Smit, met gezin, van Bruinvis straat 42 naar Canada; J. C. Was sing, met gezin, van Oudorper- dijkje 41 naar Lessard, Canada; W. J. Wassing, met gezin, van Landstraat 8 naar Lessard, Ca nada; J. N. Boon, R.K., van Von delstraat 22 naar Amsterdam; L. J. Kingma, van Papaverstraat 10 naar Baarn; J. ten Hoeve, met gezin, van Akkerhoornbloemstr. 11 naar Hengelo; E. B. Zweden, van Emmastraat 28 naar H.Hugowaard L. A, Dekker, van Nieuwpoorts- laan 192 naar Koedijk; C. G. Slij- derink, van Rekerstraat 50 naar Oudorp; H. B. Swaagman, van Hoofdtstraat 124 naar Kuinre; J. G. Minnema. van Boezemsingel 59 naar Ermelo; G. Tames, van Leliestraat 7 naar Heiloo; G. van der Haagen, van Comansstraat 10 naar Amsterdam; A. Sneekes Komen, van Vogelenzang 29 naar Anna Paulowna; P. J. Kopjes, van Rochdalestraat 39 naar Koedijk; J. H. Blekenpol, van Boezemsingel 44 naar Hengelo en G. J. Dekker- Reijmer, van P. L. Takstraat 3 naar Rotterdam. zijn er vele vriendschapsbanden gelegd, die wel niet direct ver broken zullen worden, maar waarvan de onderhouding toch een ander aspect gaat krijgen. Dat is nu eenmaal zo, als men de stad uitgaat. Vooral is dit het geval waar de broeders van St. Louis buiten schoolverband zoveel goed werk voor de jeugd doen. Wij herinneren bv. aan het contact dat de broeders hebben met AFC, met het jongen.ïgilde, met de bloeiende zweefvliegcluib St. Fi- delis en de Emigrantencursus. Broeder Urbanus. die in ziin huis nog drie andere hoofden van scho len telde, zal zeker in Alkmaar een lege plaats achterlaten. Schaakkampioenschappen Alkmaar en omstreken ALKMAAR Van de gister avond gesipeelde wedstrijden kunnen nog de volgende uitsla gen worden gemeld. Hoofdklasse A: E. G. KaiserC. Meijer 1—0; A. HoltesR. Leddy 10; P. See- wakTP. Deugd 'AVz. Eerste klasse: B. Veltman—J. de Waal 10 Van de eerste klasse ziin de eerstaankomenden van de ver schillende groepen nu bekend n.l- Pieterse, Schaaps en v.d. Slui.js. Gisteravond werd de eerste partij in de finale gespeeld tussen v.d. Sluijs en Schaaps, welke werd gewonnen door A- Schaaps- In de tweede klasse groep A behaalden v. Ekeren, Wortel en Sohultz elk drie punten, zodat in z.g. Bliksempartijen van 10 min. moest worden beslist- Wortel wist beide partijen te winnen, zodat hij in de finale komt met mej Bouman van groep B en P- Höteman van groep C. In de Hoofdklasse zullen waar schijnlijk Kaiser. Holtes en See- wald in de finale uitkomen. ALKMAAR Onder voorzit terschap van Mr. A. W. Holsteyn vergaderde de afdeling Alkmaar van „Pro Juventute" dezer dagen in het Gerechtsgebouw aan de Geestersingel. l)oor de vergade ring werd besloten deel te nemen aan de Stichting Jcugdclubhuizen te Alkmaar, die in oprichting is. Voorts ligt het in het voorne men van het bestuur, om in de herfst een voorstelling te organi seren van het bekende Kinder circus uit Amsterdam. Uit bet jaarverslag van de se cretaris, Mr. H. Lesterhuis, bleek, dat de kalenderactie een groot succes was geworden. Ruim 3000 exemplaren werden er verkocht hetgeen meer is dan een jaar te voren. Het blijkt overigens, dat het werk van „Pro Juventute" bii velen sympathie ontmoet en het gevolg daarvan was, dat verschil lende tientallen nieuwe leden ge boekt konden worden. Ook in Den Helder bestaat veel medeleven en op den duur zal men wel kunnen overgaan tot het oprichten van een zelfstandige afdeling aldaar. Gememoreerd werd het af scheid van de heer J. H. Wiggers die vele verdiensten voor de Vereniging heeft. Mr. A. J- L. EEN AVONTUURLIJK MENS ALKMAAR Voor de Alk maarse rechtbank stond Dinsdag tereoht D. T. uit Alkmaar, ver dacht van diefstal- Zijn zaak was aangehouden om een reclasse- ringsrapport over de man in te kunnen winnen. Daaruit bleek, dat men hier met een avontuur lijk mens te doen had, die zijn normale werk graag in de steek laat om te kunnen werken bij een kermis-exploitant of een cir cus.. Wat dat laatste betreft had hij ziin kans dezer dagen gemist. De officier van Justitie Mr. J. C. V- Meischke, eiste een gevange nisstraf van negen maanden met aftrek tegen hem. De rechtbank doet over veertien dagen uit spraak- ALKMAAR. Dinsdagavond werden in het zomerbad drie wed strijden gespeeld in de waterpolo- competitie, waarvan DAW er 2 wist te winnen. Het eerste herenzevental speel de tegen De Bruinvissen uit Den Helder. Hoewel de strijd aan vankelijk gelijk opging, mede door zeer goed keepwerk van de Helderse doelman, wist DAW daarna enkele goede doelpunten te scoren. Na de rust raakten De Bruinvissen kennelijk vermoeid, waardoor de snellere DAW-ploeg de stand op 90 wist op te voe ren. De Alkmaarders staan nog steeds ongeslagen aan de kop van de ranglijst, doch er zullen nog enkele moeilijke klippen omzeild moeten worden aleer zij de kam- pioensvlag kunnen hijsen. De dames van DAW traden in het strijdperk tegen hun Helderse sportzusters en wisten het ook al tot een overwinning te brengen, al ging het hier moeilijker. De Bruinvissen namen aanvankelijk zelfs een voorsprong, doch DAW wist de stand spoedig op 31 te brengen, mede door enkele goede doelpunten van Hetty Boxem en Janny Nol. Nadat de Helderse dames er 32 van gemaakt had den scoorde DAW nog tweemaal. Het tweede herenzevental bracht het er niet zo goed af tegen de leidende club DWT II uit Haar lem. Toch vertoonde het spel vele goede kanten en de uitslag 04 behoeft de Alkmaarders niet te ontmoedigen, integendeel! DAW tegen VZV Naar we vernemen zal Zater dag na afloop van de Kringzwem- kampioenschappen in het Zomer bad een polowedstrijd gespeeld worden tussen DAW en het sterke VZV uit Velsen. Daar de DAW- heren op het ogenblik zeer goed in vorm zijn, mogen we hier een zeer spannende wedstrijd ver wachten. L.T.B.-EXCURSIE BEEMSTER. Het bestuur der L.T.B., afd. Beemster, heeft haar leden in de gelegenheid ge steld zich op te geven voor hun jaarlijks uitstapje, dat zal plaats hebben op 19 Juli a.s. Bezocht zullen worden o.a. de Grasdro gerij te Avenhorn, het Stamboek- bedrijf te Blokker, 't K.I. station te Sijbecarspel, de Abdey van Egmond en de sluizen van IJmui- den. Zo ziet men dat er voor elk wat wils is. Men vertrekt 's mor gens plm. 7 uur van huis per touringcar. De gelegenheid tot opgave voor deelneming aan deze trip bestaat na de H.H. Missen in het verenigingsgebouw. Liesker verliet het bestuur we gens vertrek uit Alkmaar. Hem werden woorden van dank bij ziin afscheid door de voorzitter toegevoegd. Mr. G- van Hilten sprak aan het slot van de verga dering woorden van waardering voor het vele werk. dat de voor zitter zich voor Pro Juventute ge troostte- De exploitatie-rekening vertoonde een batig saldo van ruim f 1000,terwijl er reeds een reserve van f 2176,kon worden gevormd voor het te stichten doorgangs- en observatie huis. waaraan dringend behoefte bestaat. De begroting 1951 wordt geraamd op f 10.300 aan ontvang sten en f 13-700 aan uitgaven. EEN GROOT SUCCES ALKMAAR. De inzameling, die Zaterdagmiddag werd gehouden ten bate van de vluchtelingen in de Duitse kampen voor ontheem den. is een groot succes geworden. Er werd wel een wagonlading kle ding ongehaaid en tevens werden er door de Alkmaarse burgers honderden paren schoenen be schikbaar gesteld, terwiil er ook veel soeelgoed werd opgehaald. Het comité verzoekt ons alsnog mede te delen, dat de dames, die zich beschikbaar hadden gesteld om te helpen sorteren, verwacht worden in het pand Luttik Ou dorp 11. Ook werd er door ver schillende bedrijven in de stad toegezegd, verpakkingsmateriaal beschikbaar te stellen. Dit kan nog gebruikt worden en zij, die nog iets aan het comité willen doen toekomen, kunnen dit even eens aan het Luttik Oudorp be zorgen. Mochten er voorts nog in gezetenen zijn, die Zaterdag niet in de gelegenheid waren hun goe deren af te staan, dan is er in de middaguren nog gelegenheid, goe deren aan het magazijn Luttik Oudorp. af te geven. Aan gelde lijke giften kwam een bedrag van rond f 100,binnen. NIEUWE GLADIOOL VAN BIJZONDERE LENGTE ALKMAAR. In Café-Restau rant Schuyt op het Stationsplein heeft de bloemkweker P. Leyen uit St. Pancras een paar nieuwe soorten gladiolen aan zijn relatie getoond. Daaronder was de „Nor thern Queen", een bijzonder lange soort, die 2.18 M. lang was en waarmede de kweker m 1950 te Haarlem op de gladiolenkeuring de beker won. Dit kasproduct wordt beschouwd als een der sterkste gladiolensoorten. Verder zagen wij nog bijzonder mooie bloemen als de rode „Grand Monarch" en de donkerrode „New-York", de gevlekte „Pacto- lus" en de zeer fraaie „Memorial Day", een paarse gladiool. Ook de „Harry Hopkins", een der mooi ste en duurste soorten, bleek met succes door de heer Leyen ge kweekt te zijn. ALKMAAR. Morgen, Don- Daarom jongelui, toont je ech- derdag 12 Juli, organiseert de te sportvrienden en vriendinnen, R.K. schooisportcommissie haar volgt de aanwijzigingen die op jaarlijkse zwem- en athletiek- school gegeven ziin, loopt niet wedstrijden. Vele scholen heb- op de ingezaaide velden en laten ben weer op deze wedstrijden ingeschreven. Door omstandig heden moesten de meisjesscholen verstek laten gaan, hetgeen door de commissie hevig betreurd wordt. In het Zomerbad beginnen om 9 uur de wedstrijden, waarbij de heer v. d. Griendt, directeur van de zwecmbaden zijn ipupillen weer zal starten. Wij hopen op mooi, warm weer, want die factor verhoogt altijd de gezelligheid en het enthousiasme bij de wedstrijden. Voor deze keèr heeft de com missie een nieuwe groepering in gevoerd, om de deelname zo on beperkt mogelijk te maken. Ongeveer 200 jongens verschij nen aan de start. Eerst de afd. D. en C, daarna de estafettes. Daarna de afd. B. en A. met als slot de estafettes van deze afde lingen. Wij nodigen een ieder, die belangstelling heeft voor onze mooie-zwemsport ook de bestuursleden van de K.Z.V. Alk maar en Omstreken uit, om deze wedstrijden met hun be zoek te vereren. De heer G. Ver- nooy, Inspecteur van L.O. reikt na afloop de mooie wisselprijzen uit. Vele prijzen zijn weer aan gekocht. In de middag verzamelen de deelnemers zich onder leiding van hun onderwijzer(es) op de sportvelden van het Gemeente lijk Sportpark. Aan ieder jurylid, aan iedere school zijn tijdig de instructies verzonden, nauwkeurig uitgeti- med door de technisch leider, de heer W. van Kesteren. Wanneer ieder zich stipt aan deze richtlijnen houdt, moeten deze wedstrijden glad en zonder rimpeltje verlopen. Niet minder dan 400 leerlingen nemen goed voorbereid aan de wedstrijden deel. Uiteraard neemt dit een zeer minutieuze voorbereiding met zich mee. Maar als we dan weer getui gen zijn van hardlopen, ver springen, balwerpen, estafettes, dan weten wij dat deze moeite dankbaar beloond wordt door de prima prestaties van onze leer lingen. De rekenkamer zal al deze ge gevens verwerken en wanneer de totaal uitslag onder spanning bekend wordt gemaakt, zal de Hoogeerw. heer Deken Jacobs aan de gelukkigen de mooie prijzen uitreiken. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geboren: Alida Huberta, dochter van A. J, Tol en E. H. Nieuwboer; Adrie, doch ter van C. H. Kloosterboer en M. IJff. 'Ondertrouwd: Jn. Slacht, 52 jr. en Cornelia Blankenspoor, 48 jr.; Marinus de Snayer, 23 jaar en Dirkje Bon, 23 jaar; Klaas Ak kerman, 26 jaar en Truitje Har- tog, 25 jaar. Getrouwd: Johannes Laan en Anna Maria Commandeur; Geert Sparrius en Greta Jacoba Schui tenmaker; Willem Klaas Pelkes en Hendrika Jacoba Knij. Overleden: Samuel de Hart, 82 j. Fanfarecorps Eensgezindheid" EGMOND BINNEN Op het muziekconcours georganiseerd door „Eensgezindheid" te Heiloo op Zondag 8 Juli j.l. onder aus piciën van de Algem. Ned Unie van Muziekverenigingen, behaal de 't fanfarecorps „Eensgezind heid" uit Egmond Binnen in de le afdeling Fanfare een eerste prijs met 391 punten. Voor de directeur, de heer Toon de Vries en leden een mooi suc ces. Zondag 22 Juli a.s. zal men trachten eenzelfde resultaat te bereiken op 't concours te Aals meer. wij ons dankbaar tonen, dat ons gemeentebestuur deze velden geheel gratis voor ons beschik baar stelt. Daarom jullie toege wenst, een fijne sportdag. L. Rietveld, secr. Rippingstr. 36, tel. 5113. In aansluiting op het vooraf gaande is het misschien aardig te vermelden dat plm. 20 leerlingen van de St. Laurentiusschool v.g- l.o., het H.L.O. diploma (Harmo nische Lichaams-Ontwikkeling) gaan behalen, waarvoor zij Vrij dagmiddag de 10 km moeten wandelen binnen 'n bepaalde tijd en dat de behaalde diploma's nog voor de vacantie aan hen zullen worden uitgereikt. De onderde len verspringen, hardlopen, hoogspringen, balwerpen, fietsen en zwemmen zjjn reeds afge werkt en daarvoor behaalden 21 jongens voldoende voor deze eisen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST W ARMENHUIZEN Op 17 Juli a.s. viert het echtpaar G. J. Morsch zijn gouden huwelijks feest. In Warmenihuizen zijn bei de echtelieden geen onbekenden, de heer Morsch immers was ja renlang caféhouder in „De Lin- denboom". Geboren in 1874, groeide hij in de zaak op, om na zijn huwelijk in 1901 gedurende enkele jaren elders te gaan wo nen. Maar sinds 1904 heeft hij, tot op 71-jarige leeftijd toe, de zaak van zijn ouders gedreven. Daarna deed hij deze aan zijn zoon over. De bruid in Oudorp geboren, heeft geruime tijd in Bergen gewoond en kwam jn Warmenhuizen in dienstbetrek king. Het echtpaar heeft 2 kin deren en 18 kleinkinderen. Tij dens zijn jaren in „De Linden- boom" is de heer Morsch ook nog loonploeger geweest. Op la tere leeftijd begaf hij zich in de graanhandel. In de kringen van beroeps- en eieen vervoer is nogal wat beroe ring gewekt over de manier waar- on door de Rijksdienst voor het Wegverkeer bii het uitgeven van nieuwe kentekenbewijzen waarop het door riiksdeskundigen be- naalde tonnage van vrachtauto's wordt genoteerd, te werk wordt gegaan. De dienst houdt zich nl. aan het draagvermogen dat door de fabrieken bjj de aflevering is ver meld. In vervoerskringen acht men dit onjuist, omdat de fabrie ken om verkooptechnische rede nen de „reserve-capaciteit" hoog plegen te houden. Het is in ons land dan ook gewoonte om wa gens met een „fabriekslaadver- mogen" van 3.5 tot 4 ton als 5- tonner te beschouwen, zulks aan de hand van practijkervaringen, waarbij kracht van de motor, sterkte van overbrenging en chassis en maat en aantal banden, evenals het feit dat men op onze vlakke wegen heel wat meer kan vervoeren, dan in een bergland schap, een rol spelen. Houdt de Rijksdienst in tegenstelling tot DRONKEN MATROOS ALKMAAR. Op het Luttik Oudorp raakten gisteravond twee matrozen, die zich zeer luidruch tig gedroegen, in conflict met omstanders. De matrozen bleken onder invloed van sterke drank te verkeren. Een van hen, die 'n defect rijwiel aan de hand had, vroeg bij een rijwielhandelaar 'n sleutel, welke hem werd gewei gerd. Een der omstanders echter was hem behulpzaam, maar hij werd daarvoor beloond met een slag tegen zijn hoofd. De man werd met een grote wond van drie cM. lengte aan de slaap op genomen. De politie heeft de twee matrozen met behulp van de ma rechaussee naar het bureau kun nen overbrengen Zij werden la ter voor onderzoek aan de Kon. Marechaussee overgeleverd. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Wil lem P. R., zoon van P. de Rover en M. C. W. de Boer; Agnes S., dochter van P. C. J. van Duyn en A. M. van Ewijk; Gerardus W. M., zoon van J. H. Jansen en C. Buysman. Gehuwd: Jacobus J. M. Groot huizen en Maria Th. Halm. Overleden; Adriana Verweij, 71 jaar, wed. van L. v. Zoonen. Geslaagd ST. PANCRAS Dezer dagen slaagde onze plaatsgenote mej. B. Kroonenburs voor de Vereniging van Leraren voor het diploma Ned. Handelscorrespondentie te Alkmaar. GOUDEN JUBILEUM BROEK OP LANGENtDIJK Vijftig jaar geleden kwam Pie- ter W. van der Molen te Broek od Langendijk als arbeider in dienst bij de fa. K. Wagenaar Gz. Dinsdag 10 Juli vierde hij zijn gouden jubileum in dienst van de firma, nu als procuratiehouder, naaste medewerker van de di recteur. In het sociale leven heeft de heer v.d. Molen een belangrijke plaats ingenomen. Dit werd ge memoreerd tijdens de 's middags in hotel Welgelegen gehouden receptie. Dat ziin werk door velen wordt gewaardeerd, is op deze receptie onomwonden gebleken. Tal van sprekers 'hebben het woord ge voerd, waarbii de goede karakter eigenschappen van de jubilaris naar voren werden gebracht. Tal van geschenken werd over handigd. De heer Wagenaar bood de jubilaris een radio-toestel aan Burgemeester Schelhaas, namens het gemeentebestuur een tweetal boekwerken en aan de firma, die 1 Juli 75 iaar bestond, het eerste door de gemeente uitgereikte herinnex-ingswandbord. waarmee zowel de firma als alle medewer kers werden gehuldigd. De collega's uit het bedrijf bo den bij monde van de heer Pos- thuma een radiotafel aan. Voorts werd 'het woord gevoerd door vertegenwoordigers van de vei ling (de heer S. de Boer Kz.), de handel (de heer H. Stenne- berg), de tuinbouw (de heeT Jb. de Vries), en tenslotte sprak Ds. Melchers. Het was een voor de de Rijksverkeersinspecties die de tonnage's hoger aanüouden aan haar maatstaven vast, dan zou de vervoerscapaciteit van het Nederlandse autopark met onge veer 20 procent verminderen en zouden vele vervoerders in ern stige financiële moeilijkheden ko men te verkeren, die slechts op gelost zouden kunnen worden door de gestegen kosten per ton/kilometer in de tarieven door te berekenen. Er is over deze situatie thans overleg gaande. Diploma electrisch lasser TUITJENHORN Onze plaats genoot, de heer Jo. Duin, be haalde het diploma electrisch lassen. SLUITSTUK ZILVEREN PRIESTERFEEST WIERINGERWERF. Vrij dagmiddag om kwart over een zal de schooljeugd van de parochie Wieringerwerf zich in „De Maaier" verzamelen alwaar door hen in een speciaal daartoe ge leerd spel de pastoor der parochie gehuldigd zal worden in verband met diens onlangs gevierde zil veren priester-jubileum. In har monische samenwerking tussen onderwijzend personeel en de jeugdleiders zijn enkele nummers ingestudeerd. De middag zal be sloten worden met het optreden van de bekende artist Willy Albert. JONGEREN K.V.P. WIERINGERWERF. Vrij dagavond a.s. zullen de KVP- jongeren uit de Wieringermeer in „De Maaier", te Wieringerwerf komen om te luisteren naar het verslag dat zal worden uitge bracht door de leden die onlangs een bezoek aan Duitsland brach ten. In het kader van het inter nationaal jongeren-contact waren dit voorjaar een aantal jonge Duitsers de gast van de Wierin- germeerbewoners, terwijl in Mei j.l. enige Wieringermeerders een tegenbezoek aan Duitsland brach ten. Van hun bevindingen zullen zij a.s. Vrijdag verslag uitbrengen. D.W.O. VOETBAL SLOOTDORP. Door bespre kingen met het Flevo-bestuur is er een regeling tot stand geko men, waardoor DWO de volledige beschikking zal krijgen over het sportterrein te Wieringerwerf. De deelname aan de competitie, die in September a.s. begint, is daardoor voor alle elftallen ver zekerd. Ook de training is nu gewijzigd. Voor deze week geldt de volgende regeling: Donderdagavond 7.30 uur voor allen die als senioren in de com petitie zullen uitkomen. Vrijdagavond van 67.15 uur adspiranten tot 15 jaar. Vrijdagavond 7.30 uur adspi ranten van 15, 16 en 17 jaar. Alles te Wieringerwerf. Dan zal tevens een oefenwed strijd voor de adspiranten worden besproken. Personen, die zich nog wensen op te geven als lid van DWO, worden dringend verzocht, dit te doen vóór Zaterdag a.s., daar de elftallen moeten worden opgege ven voor de a.s. competitie. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. IETS KOELER Veranderlijke bewolking met en kele regen- of onweersbuien. Matige en tijdelijk vrij krachtige zuid-westelijke wind. Iets koeler. NIET OP DE AGENDA VAN KAESONG Schout bij Nacht Arleigh Burke een lid van de delegatie der Ver. Naties, heeft verklaard, dat zijn delegatie niet het terugtrekken der buitenlandse troepen uit Korea op de gaande besprekingen zou behandelen. De Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee, heeft inmiddels te Poesan door een woordvoerder laten verklaren, dat „indien een wapenstilstand zoals voorgesteld zou worden bereikt zulks zonder zijn toestemming en ondanks zijn voorstellen" zou zjjn. De president zou „liever ster ven" aan een vrede te zien voor een algehele overwinning of een algehele nederlaag. DOOR PERZIE 's GRAVENHAGE. De Iraan- se gezant in ons land, de heer Hoessein Navob, heelt gisteren aan de president van het inter nationaal gerechtshof, prof. J. Basdevant, de tekst overhandigd van het telegram, dat door de Perzische minister van Buiten landse Zaken, B. Kazemi aan Trygve Lie, de secr. generaal van de V.N. werd gezonden. Daarin werd meegedeeld dat de Iraanse regering haar verkla- ïing van 2 Oct. 1931 met betrek king tot de aanvaarding van de bindende jurisdictie van het hof intrekt. De gezant deelde nog mee, dat de intrekking van de onderteke ning van de conventie van 1931 betekent, dat Iran nog voor twee jaar gebonden is, daar een opzeg gingstermijn van twee jaar m acht genomen moet worden. DE „TROMP" IN ABERDEEN H.M. „Tromp" wordt op 13 Juli voor een weekend-bezoek in de Schotse haven Aberdeen ver wacht. Het stadsbestuur treft voorbereidingen voor de feeste lijke ontvangst. Uitstapjes voor de 410 officieren en manschappen en een voetbalmatch tegen een Brits leger-elftal worden georganiseerd. ELIZABETH EN PHILIP NAAR CANADA LONDEN Clarence House, de woning van Prinses Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh, heeft thans medege deeld, dat de prinses en de her tog op 25 September uit Liver pool zullen vertrekken voor een bezoek aan Canada. De reis zal gemaakt worden met het Cana dese passagiersschip „Empress of France". 's-GRAVENHAGE. Versche nen is een nota van de Minister van Oorloc naar aanleidinc van het verslae der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging van het achtste hoofdstuk A der Rijksbegroting over het dienstjaar 1948 (Begroting van Oorlog). Aan de nota is het volgende ontleend: Met betrekking tot het bij art 19b aangevraagde bedrag van f 272.010.97 betreffende de ad ministratie van gewest X van de Binnenlandse Strijdkrachten moge heer1 Van der M^ln^zimTmilTe het volgende worden medege en ook voor de N.V. K. Wage- I deeld. naar zeer gedenkwaardige dag. In hoeverre deze administratie DEN HELDER. Met de ontvangst van de laatste der zes fregatten, Hr. Ms. „Van Zijll", werd Dinsdagmorgen in de haven van Den Helder een stukje vaderlandse geschiedenis afgesloten. Wij, mertsen uit deze tijd, zullen ons dit feit niet zo zeer bewust zijn. En weinigen, die van deze ontvangst getuigen waren, zullen er ook aan hebben gedacht. Wellicht vond dit zijn oorzaak in de naargeestige motregen, die de gehele morgen neer-stoof of misschien heeft het een andere oorzaak. Hoe het ook zij, de Koninklijke Marine heeft nu de beschikking over zes fregatten, die de Amerikanen in het kader van de militaire hupverlening hebben overgedragen. Evenals Maandag, toen Hr. Ms. fregat „de Zeeuw" aankwam, ook nu de matrozenkapel van 't vliegveld Valkenburg ter be groeting op 'het Wierhoofd opge steld en de Commandant Mari tieme Middelen „Willemsoord" was bij afwezigheid van de C.Z.M. ter inspectie en ver welkoming aanwezig. Kolonel D. J. Kommer hield na de inspectie op cCe boeg een korte toespraak, waarin hij de bemanning mee deelde, dat de „van Zijll" a.s. Maandag weer zee zal moeten kiezen en dan weer wordt ingedeeld bii het oefensmaldeel 5. Het speet hém, dat hierdoor aan de bemanning geen verlof kon worden verleend hoog stens een week-end maar hij beloofde de Jannec. dat zij ver lof krijgen, zodra de oefeningen met het smaldeel dit toelaten en als tijdstip noemde hij begin Augustus. Ofschoon deze mededeling na tuurlijk een tegenvaller beteken de voo_r de bemanning, was er niet éen schepeling te vinden, die er over morde. Integendeel. We kregen juist zeer enthousi aste verhalen te horen over de oefeningen in Amerika en 't be zoek aan New Castle, waar zo als bekend het 300-jarig bestaan der stad werd gevierd. Ook over de thuisreis waren allen zeer te spreken- Het weer was de gehele reis uitstekend geweest en hierdoor was het ook mogelijk om een dag eerder de thuishaven te bereiken, dan oor spronkelijk was uitgetimed. De „van Zijll' was twee dagen latei- uit Arnerika vertrokken dan „de Zeeuw" en het was dus logisch geweest, indien de „van Zijll" eerst vandaag in Den Helder was gearriveerd. Maar zoals we al sdhreven. 't Prachtige weer heeft de reis bespoedigd. Eerst bij Den Helder kwam het slechte weer.. De „van Zijll," die deze reis heeft gemaakt onder commando van ltz. I. J. A. Bientjes, is ge noemd naar Kapitein Abraham Ferdinand van Zijl1, die in 1640 het levenslicht aanschouwde- Ka pitein van Zijll diende bij de „Admiraliteit van Amsterdam" en vocht als luitenant aan boord van „De Vergulde Zon" in de slag bij Lowesoft. Hij onderscheidde zich in de tweede Engels-Nederlandse oorlog en vocht in alle zeeslagen in het jaar 1666. In 1688 was hij commandant van de „Elswoud" tijdens de ex peditie van Willem II naar Enge land. In 1697 overleed hij in West Indië, waarheen hij in hetzelfde iaar als commandant van de ,,'t Loo" was gevaren. Dit is het eerste schip, dat de naam „van Zijll" draagt. niet klopt, is niet met zekerheid aan te geven. Genoemd gewest bestond uit zes districten, t.w. Centrum, Noord, Oost, Zuid, West en randgemeenten, alsmede uit circa 30 diverse onderdelen, sta ven en diensten. Al deze onderdelen voerden op hun eigen wijze en naar eigen inzicht de geldelijke administra tie. Bovendien heerste groot ge brek aan ter zake kundig admi nistratief personeel. Menigmaal werd een lid, dat zich in de illegale periode bijzon der had onderscheiden, doch ove rigens verstoken was van admi nistratieve kennis of inzicht, als administrateur aangesteld en als zodanig te werk gesteld. „Niet verantwoord." Gebleken is, dat vele betalin gen geschieden op „niet te ver antwoorden wijze", d.w.z. zonder bewijsstuk of zonder deugdelijk bewijsstuk, terwijl in meerdere gevallen zelfs generlei aanteke ning van deze uitgaven werd ge houden. Door een accountant is getracht aan de hand van de aanwezige bewijsstukken enerzijds en van de verschafte fondsen anderzijds achteraf een gedelijke verant woording op te bouwen, waarbij voor het „tekort" van f 272.010.97 geen of geen aan normale eisen beantwoordende bewijsstukken konden worden gevonden. Uit het hiervoren gestelde blijkt echter, dat dit in genen dele be wijst, dat dit bedrag verduisterd en/of ontvreemd zou zijn. Vorenbedoeld accountantsonder zoek, alsmede een vanwege het Ministerie ingesteld onderzoek door de koninklijke marechaussee, heeft geen grond opgeleverd om een strafrechtelijke vervolging in in te stellen tegen een of meer der voormalige functionarissen bii bedoeld gewest, terwijl het in verband met de ten dele zeer ge brekkige of afwezige administra tieve bewijzen en gegevens niet mogelijk is en bovendien ook mo reel niet verantwoord zou zijn, bepaalde personen alsnog gelde lijk geheel of gedeeltelijk aan sprakelijk te stellen voor de ont brekende kasbewijzen. Uitbreiding van pseudo- vogelpest te Oostxaan OOSTZAAN De pseudo vo gelpest breidt zich in Oostzaan nog steeds uit. Thans is het po- liersbedrijf van B. K. met deze vogelziekte besmet verklaard. Circa 300 kippen zullen door het destructorbecTriif te Purme- rend worden vernietigd. k.- - Groot was dt op de premies Wim van Est de Fransman met forse tre\ Leveque. Voo ANGERS, Din meter heeft li In ruim twee op de vierde Coppi, Magni was ook, dat bij de Belgen genoegen teru Want Woutje drie en dertig van Est troon was, zulk een dan afwachte meest zuivere ook van de fa Van waar vreugde ondar. sen terugvall* Est. Alleen al gruwelijke pe< sterke coureur verkleinde, is tijdrit. Want de grootste étappe, die vc veel inspannini driemaal van i selen, dan zou soepele cadan stens vier of minuten mind om de finish ken. Dan zou Bobet niet me« hebben bedraj Woutje Wai ter voor een wonde; een kender werd dat Wim Die riveerd was kon gaan. In rijdend, zo legde de kle lander beslag Achter Koble grootheden, n als Leveque dagenlang trui en ook in dezelfde finishte. De grote etappe? Wel ze st plaatsen, m« verschil in leefde tot één grootse onze favoriet wat, zegt de naar, met éi op de allerg Koblet. Ma< bii de Zw: volger van moest de win 11 JULI H. Paus Van de historie, de rijke anderd „Ik wil zit me het evai aan de was zee] voorstel huis tot Pausen Wat had voor de het thans schoppen steun vo< nieuwe wat voc geloof is. Maar len, ook situeerden enkele de bijzon de", zo dooddoen had Paus mannen, samenwei bouw

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2