Koblet", Bobet, Coppi en Magni grote winnaars in tijdrit '85 km) Bij het afscheid van Kardinaal de Jong Zware straffen opgelegd aan Haagse oplichters Herriot weer Kamervoorzitter; Auriol begint overleg Kath. Politiebond waarschuwt tegen vijfde colonne Tourklassement weer op z'n kop Wagtmans op de elfde plaats Dielissen kwam te laat binnen Naar wij vernemen: De reis van Schacht naar Indonesië En tegen huidige nivelleringspolitiek Textielfabrieken moeten sluiten Het blijft wachten op zomerweer WOENSDAG 11 JULI 195) PAGINA 3 Groot was de voorsprong van het groepje van vijfdat in de zesde étappe beslag legde op de premies en als eerste finishte. Enthousiast was heel wielrennend Nederland, want Wim van Est vocht ook mee in die voorste gelederen. Hier ziet u hem trekken, achter de Fransman Muller. Eén met z'n fiets, dat vxis Wim van Est op z'n best. De rug gebogen met forse tred voortsnellend. Achter hem de andere vluchtelingen: Bauvin, Carrea en Leve que. Voor Wim van Est betekende deze slag een winst van zes en zestig plaatsen in het klassement. ANGERS, Dinsdagavond. Eén etappe van precies 85 kilo meter heeft heel het algemeen klassement op z'n kop gezet. In ruim twee uur fietsen werd bereikt, dat plotseling Koblet op de vierde plaats troont, op de hielen gezeten door Bobet, Coppi, Magni en Bartali. Resultaat van deze coupe de pèdale was ook, dat niet Stan Ockers maar Demulder de grote man bij de Belgen is geworden. Maar ook Nederland kon weer met genoegen terugblikken op de zevende etappe van de Tour. Want Woutje Wagtmans maakte een geweldige sprong van de drie en dertigste naar de twee en twintigste plaats en Wim van Est troont nu op de veertiende plaats. Hoe het mogelijk was, zulk een revolutie in de kopgroep na zes dagen van niets dan afwachtende grootheden? Er werd ditmaal gereden op de meest zuivere wijze. Een tijdrit, die alles vroeg van de renner, ook van de favorieten als Coppi, Bobet of Koblet. Van waar deze Nederlandse vreugde ondanks het vier plaat sen terugvallen van Wim van Est. Alleen al de wetenschap, dat gruwelijke pech de kans van de sterke coureur uit St. Willebrord verkleinde, is verheugend in een tijdrit. Want had de Brabander, dé grootste vechter in de vorige étappe, die van hem verbazend veel inspanning had gevraagd, niet driemaal van fiets moeten verwis selen, dan zou hij in een gestage soepele cadans doorrijdend min stens vier of misschien wel vijf minuten minder gereden hebben om de finish in Angers te berei ken. Dan zou zijn achterstand op Bobet niet meer dan twee minuten hebben bedragen. Woutje Wagtmans zorgde ech ter voor een flinke pleister op de wonde; een wonde die nog ste- kender werd, toen bekend werd, dat Wim Dielissen te laat gear riveerd was en naar huis terug kon gaan. In een magnifieke stijl rijdend, zo soepel en zo gedurfd, legde de kleine, lachende Neder lander beslag op de elfde plaats. Achter Koblet, Bobet en enkele grootheden, maar voor een leider als Leveque, voor Jean Diederich, dagenlang drage* van de gele trui en ook voor Stan Ockers, die in dezelfde tijd als Wim van Est finishte. De grote favorieten voor deze etappe? Wel ze staan op de eerste vier plaatsen, met eigenlijk slechts een verschil in seconden. Frankrijk leefde tot diep in de avond in één grootse roes. Louison Bobet, onze favoriet en wie doet hem wat, zegt de Fransman, was win naar, met één seconde voorsprong op de allergrootste favoriet: Hugo Koblet. Maar het wilde er niet in bij de Zwitsers. Hun Hugo, op volger van de dolle Ferdi Kubler moest de winnaar zijn. „Kijk maar 11 JULI: H. Paus Pius I (140-156) Van deze Paus verhaalt de historie, dat hij het huis van de rijke senator Pudens ver anderd heeft in een kerk. „Ik wil met mijn gehele be zit me in dienst stellen van het evangelie", zo had hij aan de Paus gezegd en hij was zeer gelukkig, toen op voorstel van de Paus zijn huis tot eerste kerk van de Pausen werd uitgekozen. Wat had men toen veel over voor de godsdienst! Wat is het thans anders! De bis schoppen vragen om onze steun voor het bouwen van nieuwe kerken, een werk wat voor het behoud van het geloof absoluut noodzakelijk is. Maar nog altijd zijn er ve len, ook onder de beter ge situeerden, die maar een enkele cent in de schaal van de bijzondere noden gooien. „Ja, de belasting, eerwaar de", zo zeggen zij. Ja, die dooddoener kennen wij! Dan had Paus Pius toch andere mannen, waarmee hij kon samenwerken voor de uit bouw van het christendom. IN DESERTO eens op m'n chronometer," riep de verontwaardigde Zwitserse ploegleider de hele avond in An gers en elk jurylid, dat hij maar te pakken kon krijgen, werd er bij gehaald. En ja het was waar Hugo Ko blet had toch gewonnen! Hij fi nishte niet in een tijd van 2 uur 6 minuten 40 seconden (Bobet 2.06.39) maar in 2.05.40. Dus een minuut eerder. Weg was de ene seconde voorsprong van Bobet. Heel duidelijk stond er nu: 59 se conden achterstand. Alles wat in Frankrijk meeleeft met de Tour de France kreeg haast een klap met een zware moker. Er was een flinke deuk geslagen in de weer hoog opgeleefde hoop. Hoop, die door de slag van de uitgekookte Binda, al een tikkel tje getemperd was en die nu op z'n hooptepunt, vlak voor de „bergen" weer getemperd werd. Want voor specialist Fausto Coppi en voor de gevreesde Mag ni en ook voor Bartali, die toch eigenlijk nog zo „oud" niet is, werd de sterke Koblet winnaar. Coppi had ruim 4 sec. langer werk, Magni bijna 3 minuten en Bartali ruim vijf. Ja en dan zegt de tijd van Wout Wagtmans nog veel meer, want die was ruim zes minuten hoger dan die van Koblet. Wat de overige Nederlanders deden? Gercit Peters stelde eigenlijk wel wat teleur. Van hem verwaeiitte iedereen veel meer dan een heel bescheiden 60ste plaats. Voorting finishte nog drie plaatsen hoger, Dekkers werd 93ste en Faanhof 98ste. Die lissen, de ongelukkige, werd 109 en moet met de Noord-Afrikanen Fernandez, Zelasco, Soler en Ke- baili, met de Luxemburger Biver, met de Fransen Chapatte, Queug- net, Beyart en Maillfait en de Italianen Zanazzi en Lambertini, zijn koffers pakken. Voor hem is werd pseudo-vogelpest geconsta teerd op het pluimveebcdrijf van de heer J. van Ginke! te Eder- veen, waar ongeveer 500 kippen werden gehouden kwamen in 1950 ruim 400.000 buitenlandse toeristen naar ons land tegen 315.000 in 1949. In to taal werd in 1950 een bedrag van ruim 58 millioen gulden aan deviezen achter gelaten is gisteren in Den Haag 'n ver drag getekend tussen ons land en de leden van het Britse Gemene best, waarbij wij ons verplichten de grond te verkrijgen waarop zich in ons land de begraafplaats en graven bevinden van de ge allieerden zijn gisternacht uit de etalage van een juwelierszaak te Deurne ongeveer 100 gouden trouw- en andere ringen ontvreemd. De etalage werd met een steen ver brijzeld. Van de dader ontbreekt elk spoor werd te Hilversum een 74-jarige man, die per rijwiel de weg overstak, door een wielrenner aangereden. De oude man werd tegen de grond geworpen en hij kwam met het hoofd op de trot toirband terecht en overleed in het ziekenhuis PARIJS. Dinsdag is de 79- jarige Edouard Herriot, leider van de radicalen, herkozen als voor zitter van de nieuwe Franse Na tionale Vergadering. De officiële uitslagen van de stemming voor het voorzitterschap waren: Her riot (radicalen) 334, Noel (Gaul list) 135, Cachin (communist) 90. Bij de eerste stemming behaal de Herriot de vereiste absolute meerderheid. Na de verkiezing van Herriot diende premier Hen ri Queuille het ontslag van zijn kabinet in. Vanmorgen zal pres. Auriol be ginnen met parlementaire leiders uit te nodigen om de kansen voor de vorming van het 15de Franse kabinet na de oorlog te bespreken. In de wandelgangen van het parlement beschouwt men als gegadigden: Maurice Petsche, conservatieve minister van finan ciën in de laatste regering. Rene Pleven, radicaal-gezinde voorm. eerste minister en Rene Mayer, radicaal, minister van justitie in de aftredende regering. Aangenomen wordt, dat Au riol slechts parlementsfracties en partijsecretarissen zal raadplegen Pakjes voor militairen in Korea Tussen 15 en 28 Juli kunnen weer luchtpostpakketjesi. mits niet aangetekend, tot een maxi mum gewicht van 500 gram worden verzonden aan de mili tairen behorende tot het Neder landse detachement in Korea tegen betaling van het normale internationale tarief. (zonder luchtrecht). Deze mogelijkheid bestaat niet voor pakjes bestemd voor de opvarenden van H.M. Ms. „Van Galen". om te voorkomen dat hij met ge neraal de Gaulle besprekingen moet voeren. De Gaulle is voor zitter van zijn partij. Men verwacht, dat vóór de volgende week geen nieuwe re gering zal worden gevormd. COMMUNISTISCH BLAD VERBODEN HAMBURG Dinsdag is voor de duur van 90 dagen het communistische Hamburgse blad „Norddeutsche Volksstimme" verboden wegens het aanvallen van het prestige der Westelijke bezettingsstrijdkrachten- Het is het 13de communistische blad in West-Duitsland dat door een verschijningsverbod werd ge troffen, Nog slechts 2 bladen mogen verschijnen. DE WILLIBRORDUSFONTEIN Succes bij opgraving? WOLSUM. Bij de opgraving te Wolsum, waar men zoekt naar een in 1511 genoemde Willibror- dusfontein, meent men reeds suc ces te hebben. De opgraving, die geschiedt door de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, staat onder leiding van drs. Halbertsma, die ons des gevraagd meedeelde, dat men na eén dag graven reeds een z.g. dobbe gevonden had, die waar schijnlijk met de gezochte fontein in verband gebracht kan worden. Calvinistische leerstoel in Delft Bij de afdeling der algemene wetenschappen aan de Techn. Hogeschool in Delft zal een leer stoel wordengevestigd in de Calvinistische wijsbegeerde, bij zonderlijk in haar betrekking tot de techniek. M'n fiets, dat is het belang rijkste in de hele Tour, zegt Gerrit Peters en daarom zal hij ook nooit eerder aan de start gaan, dan dat hij weet, dat alles in orde is. En dat het in orde was heeft de Haar lemmer al heel wat keren laten zien de Tour afgelopen. Jammer ge noeg, want al was hij dan niet één van de grote Nederlanders, als helper en ploegmaat kan eigen lijk niemand gemist worden. Tenslotte nog de uitslagen: 1. Koblet, Zwitser!, 2.05.40; 2. Bobet, Frankrijk, 2.06.39; 3. Cop pi, Italië, 2.06.44; 4. Magni. Italië 2.08.32; 5. Barbotin, Fr., 2.09.33; 6. Gldschmidt, Lux., 2.10.43; 7. Bartali, Italië, 2.10.54; 8. Biagioni, Italië, 2.11.21; 9. Geminiani, Fr., 2.11.36; 10. Lazarides, Fr., 2.11.55; 11. Wagtmans, Nederland, 2.12.19; 16. Leveque. zwz, 2.13.13; I®. Die derich, Lux., 2.13.24; 19. Bauvin, ozo, 2.13.31; 20. Ockers, België, 2.13.33; 21. Van Est, Nederland, zt.57. Voorting, Neder!, 2.18.40; 60. Peters, Nederl., 2.18.47; 93. Dekkers, Nederl., 2.23.18; 98. Faan hof, Nederl., 2.24.24. Algemeen klassement: 1. Le veque 37.43.43; 2. Bauvin 37.45.02; 3. Koblet 37.50v55; 4. Lazarides 37.50.57; 5. Biagioni 57.51.40; 6. De Mulder 37.51.57; 7. Bobet 37.52.24; 8. Coppi 37.52.59; 11. Magni 37.54.47; Diederich 37.54.59; 14. Van Est 37.55.22; 18. Bartali 37.57.09; 19. Geminiani 37.57.22; 20. Goudschmidt 37.57.32; 21. Oc kers 37.57.39; 22. Wagtmans 37.59.07; 66. Peters 38.11.07; 72. Faanhof 38.14.01; 82. Voorting 38.19.49; 91. Dekkers 38.25.04. Ploegenklassement 7e étappe: 1. Italië (Coppi, Magni, Bartali) 6.26.10; 2. Frankrijk 6.27.48; 3. Zwitserland 6.38.Ó4; 4. België 639.53; 5. Luxemburg 6.40.19; 8. Nederland (Wagtmans, Van Est, Voorting) 6.44.32. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 113.19.012. Italië 113.20.06; 3. West Zuid West Fr. 113.24.28; 4. België 113.36.52; 5. Oost Zuid Oost Fr. 113.39.20; 6. Zwitserland 113.46.22; 7. Luxem burg 113.47.31; 8. Nederland 113.55.35; 9. Ile de France 113.57.14 10. Spanje 114.08.58; 11. Parijs 114.14.58; 12. Nrd Afr. 115.07.05. (Vervolg van pag. 1) Trouwens ook reeds vóór 1935, toen hij als aartsbisschop van Rusio tot coadjutor van wijlen Mgr. Jansen door de H. Vader werd benoemd, had hij een rijke staat van verdiensten ach ter de rug. Na in Rome gepro moveerd te zijn tot doctor in de wijsbegeerte en godgeleerdheid, werd hij in Nov. 1914 benoemd tot professor in de Kerkgeschie denis aan het Groot-Seminarie Rijsenburg. waar hij ruim 20 ja ren werkzaam is geweest en in die tijd zijn beroemde handboek in 4 dln. schreef van de Kerk geschiedenis, dat in verschillen de talen is overgezet. Later werd hij president van het Groot- Seminarie en heeft in deze be langrijke functie zijn persoonlijk stempel gezet op de opleiding van tal van priesters. In 1933 werd hij benoemd tot Kanunnik- Poendtentiaris, om 2 jaar later te worden aangewezen als mede helper en opvolger van Mgr. Jansen. Zijn grote activiteit, zijn meer dan buitengewone talenten kwa men echter eerst tot volle ont plooiing op de zetel van St. Wil- librord. De geweldige stuw kracht, door hem in de oorlogs jaren ontwikkeld, is uitvoerig beschreven in het bekende werk van Magister pater Stokman O.F.M. Tot welk een nationale figuur hij in die jaren is uitge groeid, bleek wel uit de be schouwingen in alle bladen bij zijn verheffing op Kerstmis 1945 tot Kardinaal, waarvan de toen malige minister-president ge tuigde, dat deze hoge onder scheiding door het gehele Ned. volk werd toegejuicht. De vol gende dag kwam dan ook niet alleen de gehele wereldlijke overheid van Rijk. Provincie en Stad de nieuwe Kardinaal ge lukwensen, maar ook het be stuur van de Synode van de Ned. Herv. Kerk, terwijl de Joodse Opperrabijn met grote dankbaarheid getuigde van het moedig optreden van de Kardi naal ten bate van zijn ongeluk kige Joodse landgenoten. Na de oorlog heeft de Kardi naal niet alleen alles gedaan voor de materiële opbouw van het kerkelijk leven, door een grootse hulpactie voor herbouw van de vernielde kerken maar hji deed ook alles om de stoffe lijke nood in zijn Aartsbisdom te lenigen. We noemen hier zijn actie ten bate van de getroffenen in de Betuwe, de voortzetting van het in de bezetting opge richte fonds voor de „Bisschop pelijke Noden" om de oorlogs slachtoffers op die wijze te steu nen; zijn milde giften om het ontwrichte Katholieke organisa tieleven weer op te bouwen enz. Maar daarnaast vergat hij de geestelijk-godsdienstige behoeften niet en meer dan een van zijn voorgangers heeft hij zich her haaldelijk door een persoonlijk en schriftelijk woord van de kansels tot de gelovigen gericht om het door de oorlog onder mijnde godsdienstig leven weer 's-GRAVENHAGE De Haagse rechtbank deed gistermorgen uitspraak in de ingewikkelde oplichterszaak, die 14 dagen ge leden voor dit college uitvoerig werd behandeld. Negen van de veertien verdachten in deze aifaire hebben thans terechtgestaan sn hun vonnissen vernomen. Zij worden er van beticht, diverse lieden voor duizenden guldens tezamen belopend een bedrag van ruim een millioen te hebben opgelicht. De rechtbank veroordeelde H. K. uit 's Gravenhage tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek (eis: twee jaar gevange nisstraf m.a.). A. J. W. M. B. ver tegenwoordiger van beroep even eens uit 's Gravenhage, werd ver oordeeld tot 9 maanden met af trek (eis: 1 jaar m.a.). De Haagse boek- en kunsthan delaar G. S. die aan de oplichtin gen van de combinatie in de ja ren 1948 tot 1950 bijna f 30.000 zou hebben verdiend, hoorde zich veroordelen tot 2 jaar en zes maanden met aftrek (eis 3 jaar). De Haagse tolk T. B., die een adellijke dame tot slachtoffer had gehad en haar aan de hand van allerlei fantastische verhalen f 10.000 gulden en juwelen afhan- gig had weten te maken, werd veroordeeld tot 2 jaar met aftrek (eis 3 jaar m.a.). De Rotterdamse chauffeur W. van W. die bovengenoemde adel- VIJFJARIG MEISJE VERDRONKEN In de Oude IJsel is gistermor gen net lijkje drijvende gevonden van het vijf-jarig dochtertje van de familie E. te Doetinchem. Hvt meisje was sedert Maandagmid dag vermist. Zoals bekend is de voormalige Duitse minister van Financiën, tijdens het Nazi-bewind, Schacht, onderweg naar Indonesië om al daar als financieel adviseur van regering te Djakarta te fungeren. De minister van Financien, Wibisono, heeft intussen aan Aneta desgevraagd medegedeeld, dat de regering officieel nog niet op de hoogte is van het bezoek van Schacht. De minister zeide, dat dr. Sumitro inderdaad op dracht van de regering ontving om deskundigen in het bankwe zen en op het gebied van finan ciën en economie in Europa aan te werven. Het bankwezen in In donesië dient uitgebreid te wor den o.a. door het vervolmaken van de Bank Negara (Staats bank) en de Bank industrie. Ont kennend, dat Schacht fascist is en er op wijzend dat hij gedenazifi- ceerd is, zeide Wibisono, dat het bezoek van Schacht zeker door de regering gewaardeerd zou worden aangezien de deskundigheid van Schacht nuttig zou kunnen zijn voor de opbouw van Indonesië. lijke dame voor f 1300 oplichtte werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden (eis 2 jaar m.a.). Op dez'e adellijke dame zou ook de Haagse radiotelegrafist R. B. K. J. van B. het voorzien hebben. Hij zou haar onder voorwendsel dat hij 'n handel in kantoorbenodigd heden wilde beginnen, f 1800 af handig hebben gemaakt. Hij werd echter door de rechtbank vrijge sproken, omdat het tenlaste ge legde feit niet wettig en overtui gend bewezen werd geacht. De Haagse grossier W. J. H. lichtte, aldus de tenlastelegging, eerst een Rotterdamse zakenman, voor f 26.000 op, en daarna de meergenoemde Haagse freule, in combinatie met een zekere G. (die thans voortvluchtig is) voor f 175.000. Van dit laatste bedrag ontving hij „slechts" f 29.250. De rest nam G. op zijn vlucht mee. H. werd tot 3 jaar m.a. veroor deeld (eis 4 jaar). De Haagse koopman A. van B. zou diverse personen in binnen- en buiten land voor een totaal bedrag van 200 a 300.000 gulden hebben op gelicht. Hij werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf m.a. (eis 4 jaar zonder aftrek). te verankeren in de oude tra ditie en de aloude Kath. begin selen. Zolang zijn lichamelijke krach ten het nog even toelieten, kwam hij telkens op belangrijke Kath. samenkomsten, om daar, hoewel het spreken hem de laatste ja ren zeer moeilijk afging, toch nog zijn gelovigen persoonlijk toe te spreken ten einde hen aan te moedigen tot een meer verdiept geloofsleven. Maar vooral ontroerde hij daarbij, door de vaderlijke goedheid en liefde, welke bij elk contact met hem, zo duidelijk zichtbaar waren. Kort, maar door zijn eenvoud zo treffend ontroerend, was zijn afscheidsboodschap enkele weken geleden in onze kerken voor gelezen, toen hij de gelovigen vroeg, wanneer hij zich straks in de eenzaamheid van het Amers- foortse zusterhuis had terug getrokken, hem in hun gebed niet te vergeten. Met Zijne Eminentie Kardinaal de Jong verlaat een vader en bisschop de stoel van St. Willi- brord wiens naam in de ge schiedenis van de Ned. Kerk provincie met grote dankbaar heid nog lang zal blijven voort leven. Overigens verlaat Zijne Emi nentie ons nog niet in alles. Hij blijft nog Kardinaal en aarts bisschop en in belangrijke zaken zal de Coadjutor zeker nog in nauw contact met hem staan, al ligt het wel in de bedoeling, dat practisch het bestuur van het Aartsbisdom aan Mgr. Alfrink wordt overgedragen. Kardinaal de Jong zelf werd op 12 Sept 1935 coadjutor, maar toen een half jaar later, op 8 Febr. 1936, Mgr. Jansen, op eigen verzoek, door Z. H. de Paus eervol ontslag kreeg als aartsbisschop, werd op 14 Febr. d.a.v. Mgr. de Jong ge heel als aartsbisschop geïntroni- seerd. Zijn ontslag heeft Kardi naal de Jong nog niet genomen en het is ook niet bekend, dat dit in zijn voornemen ligt. Alle banden worden dus nog niet ver broken. Een volledig afscheid behoeft het op dit moment dan ook nog niet te zijn. Maar nu Zijne Eminentie zijn taak gro tendeels aan zijn opvolger over draagt en zich terugtrekt in een bescheiden kloosteromgeving, is er zeker alle reden, hem nu de dank te vertolken voor het vele wat hij aan de kerk en aan het Kath. volk van Nederland gege ven heeft in zijn rijk en zo vruchtbaar priesterleven. Daarbij uiten wij de wens en de bede, dat de goede God hem hier nog een rustige en rijk-gezegende levensavond moge schenken. J. H. ROTTERDAM. „Het is diep treurig, dat de overheid niet ogenblikkelijk en zonder scrupules uit de rijen der gezagsdragers de elementen verwijdert, die een gevaar kunnen vormen voor ons volksbestaan. Wij verzoeken der halve de regering met alle klem en met alle aandrang, waarover wij beschikken: Laat geen. vijfde colonne toe in de rijen der Ne derlandse ambtenaren." Aldus de heer J. P. H. Körner, voor zitter van de Katholieke Politie bond St. Michael, in zijn ope ningsrede van het 37ste Honds- congres, dat gisteren te Rotterdam begon. Deze dringende waarschuwing richtte de heer Körner tot de regering, terwijl hij sprak over het opvoeren van de weerbaar heid van het Nederlandse volk, waarbij de politie een zeer be langrijke taak heeft. Over de sociale positie der politie zeide hij, dat deze nog steeds aan een ernstige crisis blootstaat. „Verle den jaar constateerde ik, dat er een wanverhouding bestond tus sen de lonen en salarissen van de werkers in de particuliere sector en die der ambtenaren en dat on ze salarissen procentueel niet in gelijke mate waren verhoogd. Deze uitspraak heeft nog niets van haar juistheid ingeboet. Ze ker ons land is arm en ook wij politie-ambtenaren, zullen onze vrijheid moeten kopen of beta len. Maar 't gaat er hier om, of wij kunnen zeggen, dat ieder Ne derlander een evenredig deel bij draagt aan onze armoede. Is dit niet het geval dan wordt hier groot onrecht gedaan aan het beginsel van de verdelende recht vaardigheid. En dit geschiedt als bij de ambtenaren een grotere daling van de nevensstandaard plaats vindt dan bij de overigen. Waar wij eveneens tegen ageren is de politiek der nivelle ring, die de regering meent te moeten volgen. En het is waar lijk niet alleen en ook niet op dé eerste plaats, dat wij dit doen terwille van ons hoger personeel. Wij zien deze politiek als een neëel gevaar voor onze gehele bevolking." Het congres hield zich gisteren voorts bezig met de verhouding politie-publiek. In een voorstel MOTORKOTTER OP MIJN OF OP WRAK GELOPEN? 's GRAVENHAGE. In aan sluiting aan de berichten betref fende het ongeluk met de Duitse motorkotter nabij Terschelling, deelt de „Marvo" mede, dat over de oorzaak van het ongeluk nog niets met zekerheid kan worden vastgesteld. Het is n.l. niet zeker of het schip op een mijn of op 'n wrak van een gezonken schip, dat Westelijk van de plaats van het ongeluk ligt, is gelopen. Dit „gevaarlijke wrak" staat op de zeekaart aangegeven. Marine-autoriteiten stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. werd aangedrongen op scholing van de leden in de katholieke maatschappijleer en de juiste be leving van de beroepsmoraal ten einde het isolement te doorbre ken waarin de politie-ambtenaar zich tengevolge van zijn beroeps- chauvinisme bevindt en waar door hij zich boven of naast het publiek voelt staan. De heer Körner deed voorts een klem mend beroep op de pers om meer begrip voor bet uitermate moei lijke .werk der politie, dat dikwijls ten onrechte aan ma teloze critiek blootstaat. Het over grote deed der vergadering ver klaarde zich tegen elke „doofpot" politiek. IN SURABAJA SURABAJA (Pi Aneta). Naar Pi-Aneta verneemt, zullen binnenkort vijf textielfabrieken te Surabaja tot sluiting overgaan. Deze vijf fabrieken hebben in totaal ong. 1500 arbeiders in dienst. Het zijn de fabrieken Baswedan 1 en 2, Brantas, Benang Mas en Batu Gunung. De beslis sing om deze vijf fabrieken te sluiten werd op 30 Juni dooi;, de directies genomen. Zij zullen de productie staken, zodra de grond- stoffenvoorraad, die niet verder zal worden aangevuld, ver werkt is. Reden van de sluiting is vol gens de directies de economische politiek van de regering, die het de textielbedrijven onmogelijk maakt met succes te concurreren tegen de geïmporteerde (speciaal de Japanse) textiel, die sinds enige tijd in grote hoeveelheden Indonesië binnenkomt. (Van onze weerkundige medewerker) Terwijl het weer geduren de het weekend meeviel, al waren er plaatselijk zware buien; gisteren bleek op nieuw dat de tijd blijkbaar nog niet rijp is voor stand vastig zomerweer. Een ac tieve storing zette in snel treinvaart koers over de Oceaan naar Ierland waar hij afboog naar het Noord-Oos ten om meteen vaart te min deren. Het frontensysteem trok gisteren over ons land en bracht hier weer lang durige regenbuien, behalve in het Zuid-Oosten. Zo meld de Eelde tussen 7 en 19 uur 8 mm. en Leeuwarden 5 mm. Eindhoven daarentegen no teerde 0. Achter het kou front stroomt nu koelere lucht naar onze omgeving, die mogelijk morgen ons land zal bereiken. Een ander ge vaar dreigt uit Frankrijk, waar een onweerstoring tot ontwikkeling is gekomen. Een en ander is er de oorzaak van, dat het weer de eerste dagen nog erg wisselend zal zijn. Het technisch bedrijf van de K.L.M., dat na de oorlog weer van de grond af moest worden opgebouwd, is thans in zijn geheel op moderne en doel treffende wijze ge huisvest. Enige dui zenden personen leve ren hier hun belang rijke bijdrage voor het op regelmatige wijze uitvoeren van de vele luchtdiensten der K.L.M. De lucht vloot gaat er op de helling, in de stalling en in de „schoon heidssalon". Zeer be kwame deskundigen zijn voortdurend in de weer de uiterst ge compliceerde motoren, van welker goede wer king zo veel afhangt met de grootste zorg te controleren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3