Provinciale Staten behandelen verschillende subsidievoorstellen Noordzee werd schoongeveegd Tochtgenoten van St. Frans roepen de jongeren „Factotum" is verleden Vlucht in de nacht Land- en tuinbouwonderwijs worden beter betaald RADIO Compagnons ...en route! Voor honderd procent tevreden Lectuurvoorziening op het platteland Puckkreeg niets Firefly neergestort, piloot gedood Troonsafstand van Koning Leopold Brand aan boord van Ned.tankboot Luchtbrugmonument in West-Berlijn door E. J. Rath PAGINA 4 WOENSDAG II JULI 1951 In de Februari-vergadering van Prov. Staten was aangehouden een voorstel tot subsidiëring van de lectuurvoorziening ten plattelande. Enkele Statenleden wensten nadere cijfers over de exploitatie-rekening van de Kath. Centrale Stichting voor Lectuurvoorziening, die in eerste instantie wel 'n staatje van uitgaven had overgelegd, doch niet van ontvangsten. Thans bleek, dat er over de eerste jaren gewerkt was met 'n renteloze lening van het bisdom Haarlem en met voorschotten van de penningmeester. Zowel over 1949 als over 1950 was er echter een belangrijk nadelig saldo. Ced. Staten hadden reeds eerder voorgesteld de Kath. Centrale, omdat deze in 1949 was opge richt, ook over dat jaar met terugwerkende kracht f 10.000.subsidie te verlenen; over 1950 zou dit ook het geval zijn met de Centrale Ver. voor Reizende Bibliotheken, waarvan ook de Mij. tot Nut van 't Algemeen profiteert. namens G.S. kwam op hetzelfde neer. Nadat een voorstel-Proper, om f 5000.subsidie te geven, met 46—10 st. was verworpen, onderging 'n voorstel-Tonino, die de grootte van het subsidie-be drag in het midden liet, een zelfde lot, zij het met 3719 st. Voor de sympathieke „Puck" 'n grote tegenvaller; hopelijk houdt Puck het uit tot de Sta ten de begroting gaan behande len. v.v.v. De heer Blaauboer (V.V.D.) diende een motie in, die ten doel had ook aan de Centrale Ver. over 1949 eenzelfde bedrag aan subsidie toe te kennen. Namens Ged. Staten verklaarde drs. v. d. Donk (K.V.P.) zich te gen deze motie; eerstens, omdat de Kath. Centrale Stichting veel eerder geregistreerd had en voorts, omdat de Centr. Ver. v. Reizende Bibliotheken, cum fuo ,,'t Nut" reeds jaren best jrden en dus over 1949 niet die moei lijkheden hadden als de pas-op gerichte Kath. Centrale. De heer Blaauboer handhaafde zijn motie, die door een meer derheid van 50 tegen 7 st. werd aangenomen. „Puck" Minder succes had de heer Tonino (K.V.P.), die een pleit rede hield voor de toneelgroep „Puck", die voor het seizoen 1950/'51 een subsidie van f 5000 had gevraagd, waaromtrent Ged. Staten afwijzend adviseerde. De heer Tonino wees er op, dat het werk van „Puck" niet te verge lijken is met dat van andere to neelgroepen; de jonge acteurs zijn volwaardige beroepsspelers, waarvan er sommigen 'n goede positie bij „Comedia" of A.T.G. hebben prijsgegeven, om zich uit meer-idealistische overwegingen aan dit toneel-door-en-voor de jeugd te wijden, met het doel de jeugd ook toneel-minded te ma ken. Juist omdat „Puck" voor de jeugd optreedt, zijn de in komsten niet groot en is subsi die 'n levenskwestie. Hij vond steun bij Mr. Proper van de C.P.N., doch bestrijding bij de Amsterdamse wethouder van kunstzaken, Mr. de Roos, die de hele P.v.d.A.-fractie achter zich had. Mr. de Roos ontkende, dat „Puck" 'n nieuwe verschijning was in de toneelwereld en ont raadde het nemen van inciden tele beslissingen, waar hot gaat over subsidie aan toneelgroepen; bij de begroting wilde hij het geval in het kader van het ge heel nog wel eens bekijken. Het betoog van Drs. v. d. Donk PROGRAMMA DONDERDAG 12 JULI 1951 HILVERSUM I 402 m 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8-00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 715 Gram. muz.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8-15 Gram. muz.; 9.00 Morgenwijding; 915 Gram. muz.; 9-30 Waterstan den; 9.35 Gram. muz.; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gram. muz.; 10-50 Voor de kleuters; 11-00 Ka merorkest; 11.40 „Muziek in de Oudheid", causerie; 12.00 Zang en piano; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 „In 't spion netje"; 12-38 Cowboy liedjes; 13.00 Nieuws; 13-15 Metropole-orkest; 1345 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gram. muz.; 14.00 „Zi- geunerliebe", operette; 15 00 Voor de zieken; 16 00 Gevarieerd pro gramma; 16.55 Gram. muz.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram. muz.; 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: Ben Siegers en Eric Tuts „Melodieën van hof en veld in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18-20 Sportproble- men; 18.30 Orkestconcert; 19.00 „Voor burger en militair"; 19.10 Amusementsmuziek; 19.40 „Stu die-voorlichting voor a.s. studen ten"; 2000 Nieuws; 20.05 Actua liteiten; 20.15 Holland Festival: Concertgebouw-orkest en soliste; 21.05 „Ellen", hoorspel; 22.00 Int. koorzang Festival; 22.30 Gram. muz- Intermezzo: Gesproken brief uit Londen: 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 KRÖ, 10.00 NtCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7-15 Ochtendgym nastiek; 7-30 Amusementsmuziek; 7-45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de huisvrouw: 9-40 Gram- muz.; 10.00 Gram- muz.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Vocaal kwar tet; 11.00 Voor de zieken; 11-45 Mannenkoor; 12-00 Angelus; 12.03 Gram.muz. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.50 Sport; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws: 13.20 Gram. muz.; 13.45 Zang en orgel; 14.00 Gram- muz.; 14.45 Voor de vrouw; 15-15 Gram. muz.; 15.25 Kamermuz.; 16.00 Bij bellezing; 16 45 Gram. muz.; 17-Ó0 Voor de jeugd; 17.30 Metropole orkest; 18.00 Verzoekprogramma: 18.30 „De klok horen luiden, maarcauserie; 18.45 Leger des Heils-muziek; 19.00 Nieuws; 19-15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 „In dienst van het Vader land", causerie; 19.40 Radiokrant; 2000 Nieuws; 20.05 Gram. muz.: 20.45 „Schilderijen en Oude Kant", klankbeeld: 21.30 Mari nierskapel; 22-15 Buitenl. over zicht; 22.35 Orgelconcert: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.152400 Gram. muz. Voor de jaren 1949 en 1950 was de subsidie aan de Prov. V.V.V. van f 15.000 tot f 20.000 verhoogd. De hoge kosten van het door de Prov. V.V.V. uitge geven drukwerk dwingen haar echter tot opvoering van haar budget. Daarom stelden Ged. St. voor de subsidieverhoging van f 5.000.tot wederopzeggens te verlenen. Nadat Ged. Staten de heer Vol kers hadden verzekerd, dat dit subsidie in geen enkel opzicht verband hield met het tekort van de tentoonstelling „Van de Wad den tot het IJ" werd conform besloten. Land- en tuinbouw onderwijs Bij de begroting had de heer van Groeningen (K.V.P.) een warm pleidooi geleverd voor een betere honorering van het land en tuinbouwonderwijs. Bij mi nisteriële beschikking van 12 Maart '51 is het Rijkssubsidie voor algemene land- en tuin- bouwcursussen van 1 Oct. '50 af van f 3.tot f 3.50 verhoogd; ook voor cursussen aan volwas senen bedraagt de verhoging f 0.50 per lesuur. Ged. Staten stelden in verband hiermede voor nog een provinciale bij drage per lesuur toe te kennen, hetgeen neerkomt op een provin ciale bijdrage van f 15.000. voor de hele provincie. Nadat de heer v. Groeningen Ged. Sta ten voor deze houding dank had gebracht, werd conform besloten. Andere subsidies De Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haar lem, die om f 1000.subsidie had gevraagd, vond 'n pleitbe zorger in de heer Doek (P.v.d.A.) en ondanks het afwijzend advies van Ged. Staten, die het meer 'n plaatselijke dan een Provinciale aangelegenheid vonden, werd het subsidie met 41 tegen 12 st. verleend. Een voorstel van de heer Pro per (C.P.N.) om de Stichting „Donemus" (Documentatie in Nederland voor muziek) f 5000.- subsidie te verlnen, werd con form het advies van Ged. Sta ten verworpen. De Volksmuziekschool te Am sterdam kreeg 'n subsidie van f 6.700.als Prov. bijdrage in het tekort van f 51.600. Het Amsterdams Conservato rium kreeg over 1950 een aan vullend subsidie van f 400.en over 1951 een (verhoogd) subsi die van f 6.230.mits Rijk en gemeente Amsterdam samen minstens f 51.020.bijdragen. De Ver. v. Alg. Scheepvaart- belangen te A'dam kreeg over 1950/51 'n bijdrage van f13.500 in de z.g. vaste lasten en f 7.500 voor het bevaarbaar houden van het Noordzeekanaal en andere kanalen; de N.Z.H.V.M. kreeg f 2.915.subsidie, om ook bij ijsgang de dienst op Marken te kunnen uitoefenen. „Veenstreek" Na enige discussie werd beslo ten tot een maximum van f 100.000.aan de Stichting „Waarborginstituut voor de Veenstreek" 23 pet. te vergoeden van de verliezen welke door deze stichting zullen worden ge leden, op de door haar aan tuin ders verleende borgstellingen. Deze stichting stelt zich ten doel de verbetering en intensivering van de tuinbouwcultures in de Veenstreek. Aan de uitvoerige discussie over dit punt werd deelgenomen door de heren Groen en Schipper (K.V.P.), Vol kers (C.P.N.), Mr. van Vugt (A.R.) en Addens (Arb.). Mr. van Vugt bracht enkele ju ridische correcties aan tengevolge waarvan alleen tuinders in de provincie woonachtig, van deze credieten kunnen profiteren. Een motie-Volkers om de ren te maximaal 4Vs pet. te doen zijn, kon worden ingetrokken, omdat Ged. Staten toezegden, hiernaar te zullen streven. Een tweede motie-Volkers strekkende tot het verlenen van 25 pet. van het crediet a fond perdu, werd ver worpen met alleen de C.P.N. voor. Een groot aantal andere voor stellen van formele aard pas seerden zonder discussie de ha mer van de voorzitter. Mag ik U voorstellende Tochtgenoten van St. Frans". Vind U de naam dichterlijk of romantisch? Maar zijn wij, jonge mensen dan niet dichterlijk, en romantisch? En overigens: „What's is a name?" Terzake. De Tochtgenotenbe- weging bestaat in 1952, 25 jaar. Dit jubileum wordt internatio naal in Rome gevietd. De bewe ging is namelijk 'n internationale jongerenbeweging: „Les Compag nons de St. Francois", „Geiahrten des Heiligen Franz", „Tochtgeno ten van St. Frans". De Nederlandse groep bestaat uit enkele honderden jongens, meisjes en gezinnen. Ik zal U niet langer in 't onze kere laten over 't doel en de idee van de Tochtgenotenbeweging. Welaan dan: De beweging ont stond in Frankrijk, bijna 25 jaar geleden. Aanvankelijk 't groepje jonge mensen die, net jachtende leven van de moderne grootstad moe, hun heil zochten in de sere ne rust van 't platteland, om daar ver van dancing en straatrumoer, rust te zoeken in 'n leven verbon den met de natuur. Het was 'n typisch verschijnsel in die dagen, deze trek naar bui ten. In Duitsland ontstaan de Wandervogelgroepen. Daar is de Quickborn en nu ook in Frank rijk: „Les Compagnons de St. Frangois". Want al spoedig had men het vaag, humanistische „terug naar de natuur" idee, positieve in houd gegeven door het op te ne men in de Christelijke levens visie, door 't te plaatsen in het verkwikkende licht van de Heils gedachte. Hun tochten werden bedevaar ten, pelgrimages naar de beroem de heiligdommen van de „Oudste dochter der kerk": La Salette, Chartres, Lourdes, Lisieux. Dit is n.l. de kern van 't tocht genoot zijn; Je leven zien als n moeizame, inspannende tocht naar God, vol van gevaren en hindernissen maar ook geladen met de gespan nen verwachting naar 't Einddoel, 'n Hoopvol uitzien naar de „Stad op de berg", 't Eeuwige Jeruza lem. Er is 'n oud Duits Pelgrimslied: Wir sind nur Gast auf Erden, Und Wandern ohne ruh; Mit mancherlei Beschwerden, Der Ewigen Heimat zu. Deze pelgrimages van de Tocht genoten zijn voorafbeeldingen van hun grote levenstocht. 't Zijn middelen maar ook niet meer dan dat, om zich hun „op weg zijn" sterker bewust te maken. Op tocht moet je je aanpassen aan je medetochtgenoten. Je leeft 'n weeklang primitief, verstoken van modern comfort. Je slaapt in 't stro van 'n gastvrije boer en je eet langs de weg in de schaduw van oude bomen. Je voeten (want 't is 'n pelgrimstocht te voet) zul len pijn doen en de riemen van je rugzak zullen in je schouders snijden. De zon zal branden op je hoofd en de regen zal je shirt doorweken. Maar je bent vrij! Je bent zor geloos overgegeven aan de voor zienigheid. Des morgens onder de gedialogeerde H. Mis is God bij je gekomen om je sterk te maken voor de moeilijkheden van de komende dag. En als je 's avonds in je ruige bed ligt in een stal waarvan het dak glim pen van de heldere sterrenhemel doorlaat, dan zul je intens dank baar zijn voor alles wat je die dag meegemaakt hebt. Voor het stuntelige maar oprecht gemeen de gebed van die arbeider uit de Zaanstreek, bij het verweerde kruis aan de rand een een ko renveld. Voor je gesprek onder weg met die „lotgenoot" van je, die ook trouwen wil. Voor de meditatie van de aalmoezenier, een kleine jongensachtige Fran ciscaan uit een oud Fries stadje, vanmiddag in de, misschien wat erg bont-geschilderde, maar van een onaardse rust vervulde dorpskerk van X. Onze tochten zijn: Voor de jongens: van 28 Juli 4 Augustus naar Dokkum. Voor de meisjes: van 4 Aug. tot 11 Aug. naar Katwijk aan de Maas. Zij die hieraan deel willen nemen en verdere gege vens willen ontvangen melden zich aan het secretariaat: mej. R. van Mil, Hoge Rijndijk 249 te Zoeterwoude. GEZONDHEID EN LEVENSVREUGDE VOOR BLEEKNEUSJES In 1939 werd te Eg- mond aan Zee de eer ste steen gelegd voor het Beatrixhuis van de Chr. Gezondheids- en Vacantiekoloniën. Tijdens de oorlog „ontfermden" de be zetters zich over het vacantiehuis met het gevolg, dat er niets van over bleef. In 1949 werd met de herbouw begonnen en het Beatrixhuis van nu, een smaakvol en fraai ingericht ge bouw, huisvest een schare van over de honderd kinderen, die volop kunnen genie ten van de prachtige natuur en de zee,. Foto onder: Het mooie en prettig ingerichte Bea trixhuis op de heuvel. Foto boven: Als het weer het verblijf in de openlucht niet toe laat, vermaken de kleinen zich in de ge zellige zaaltjes. Er worden spelletjes ge daan of er wordt een prachtig verhaal voor gele, zen, waar met aandacht naar geluis terd wordt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 9 Juli - De geallieerde oorlogsbodems, die in de afgelopen tien dagen „Factotum" hebben opgezet en schoon geveegd, zijn intussen weer naar hun eigen wateren en eigen thuishavens vertrokken. Het magische vierkant met zijn hon derd oefenmijnen bestaat nu nog alleen maar voor de diverse marinestaven, die binnenskamers nog wel de nodige puntjes op de even nodige „i'tjes" zullen zetten, natuurlijk. Maar Fac totum als geheel genomen 'is uitstekend verlopen, de mine sweepers hebben zich van hun beste zijde laten kennen en de opvarenden ervan al even goed. Dag en nacht in touw, hebben ze toch als rasechte zeelui ieder uur van het etmaal afgesjouwd, met als resultaat, dat de honderd oefenmijnen veilig en wel konden worden geruimd. Dat de Nederlandse Koninklijke Marine bijzonder gesteld is ge weest op de leiding van deze ge allieerde mijnenveegoefening was op de laatste conferentie, gehou den in de Marinekazerne van de hoofdstad, duidelijk waarneem baar aan de woorden van vloot voogd C. W. Slot. Deze schout bij nacht heeft immers de leiding ge durende de afgelopen tien dagen gehad over de vijftig sweepers en wat daar al verder aan vast zit. Rond hem zat de staf geschaard, kapitein ter zee L. H. Quant, com. mandant van de Mijnendienst (kennelijk nog nagenietend van zijn voortreffelijke vlootrevue voor Scheveningen), lt.z.I. H. S. J. Elfferich de mentor van de planning en lt.z.I J. W. Caspers, die te zorgen had voor de bevoor rading van oorlogsbodem en ma- riman. Welnu, Factotum is geslaagd, was hun algemeen oordeel en „we zijn voor honderd procent tevre den. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat er geen moeilijkheden zijn geweest en geen fouten zijn gemaakt. Een mens is nooit vol maakt, ook niet onder de strafste discipline, die er bij dergelijke ge compliceerde oefeningen moet zijn. Maar de taalperikelen ver minderen voortdurend en het zal niet lang meer duren, of men zal zonder een enkele fout elkaar heen-en-weer in optima forma kunnen begrijpen en verstaan. Al zal de zoetgevooisde Romaan nog wel eens driedubbel moeten slik ken, voordat hij de juiste klank van het Engels ook het zee mans-Engels zal weten te vin den. Ook is b.v, ook terdege geble ken, dat er eenheid moet worden gebracht in de vecgmethode der geallieerde landen. Er zijn er bij, die in de oorlog met mijnen geen ervaring hebben opgedaan en der halve nog het vooroorlogse sys teem hebben. Maar ook dat zullen de Marinestaven wel weten uit te dokteren voor eventuele volgende Factota of hoe ze dan zullen wor den gedoopt. Dat ook de medewerking van de civiele autoriteiten met name die van Amsterdam, den Haag, Scheveningen en IJmuiden op hoge prijs werd gesteld, bleek overduidelijk uit de dankwoorden van schout bij nacht C. W. Slot. Men heeft de deelnemers aan deze grote oefening op alle mogelijke manieren hulp geboden, men heeft hen bovendien met allerlei verrassingen in de diverse steden welkom geheten en ervoor ge zorgd, dat naast de inspanning de noodzakelijke ontspanning niet ontbrak. Terloops kwamen de jongste mijnontploffingen bij Terschelling en het aanspoelen bij Vlissingen ter sprake. In de wateren boven de Friese eilanden bevindt zich nog een groot mijnenveld, en om dit geheel te kunnen schoonve gen, zou de Marine vijf en twintig jaren bezig zijn. Dit is natuurlijk onbegonnen werk en na verloop van vijf, zes jaren zal waarschijn, lijk de uitwerking ervan wel zijn genivelleerd. Maar er is een uit stekende vaarroute en als de schepen die precies houden kan er (menselijkerwijze gesproken) niets gebeuren. De mijnen bij Vlissingen waren vermoedelijk oefenmijnen. Tot slot benadrukte schout bij nacht C. W. Slot het nut van de oefeningen voor de opvarenden zelf. Het mijnenvegen is een van de eentoningste functies, die er bestaan en de afgelopen tien da gen hebben de marinemannen daarom aan schade kunnen inha len, wat ze anders bij de werke lijke veegdiensten bijna steeds moeten missen. Zjj hebben n.l. tientallen keren mijnen kunnen ophalen en detoneren, waardoor ze vertrouwen krijgen in de Mij nendienst en in hun eigen werk. Hetgeen, psychologisch gezien, een van de grootste factoren is. Het gebeurt niet altijd (pers mensen zijn wat critisch, weet U) maar namens de deelnemende journalisten aan Factotum heeft de voorzitter van de Federatie van Nederlandse journalisten de heer J. J. v. Mechelen de Konink lijke Marine .schout bij nacht C. W. Slot en de Marinevoorlichtings dienst dank gebracht voor de per fecte voorlichtingsorganisatie en de uitstekende behulpzaamheid in deze technische oefening. Waar door het geheel aan het Neder landse volk op zo bevattelijk-mo- gelijke wijze kon worden mede gedeeld. H.H. WIJDINGEN Op Zondag 8 Juli werden in de kapel van het Missiehuis St. Franciscus Xaverius te Teterin- gen door Z. H. Exc. Mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, de volgende fraters S.V.D. tot Diaken gewijd: P. van Adrichem, Naaldwijk; J. van Baal, Utrecht; N. Beute- ner, Maarssen; Th. de Boer, Bo- venkarspel; A. Dupont, Den Bosch H. van Engelen, Utrecht; A. de Groot, Utrecht; G. van der Heijdt Breda; H. Hendriks, Heijthuijsen; J. de Hollander, Rotterdam; Steph. Kopong Keda, Flores (In donesië); J. Niessen, Beesel; Sj. van Paridon, Amsterdam; J. Sim mers, Zierikzee; J. Umans, .Am sterdam; A. Verschuur, Utrecht. De vier lagere wijdingen wer den toegediend aan de fraters: A. Ekkelboom, Millingen; H. Giezeman, Den Haag; M. Opden- acker, Boorsem (België); F. Ver- staelen, Stejjl; G. Veugelaars. Roermond; J. Ypma, de Rips. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR De Meervoudige Kamer deed bij monde van de president, Mr. A. D. van Regte- ren AltenaDinsdagmorgen de volgende uitspraken: C. B. uit Medemblik, die al eerder terecht heeft gestaan we gens verduistering en valsheid in geschrifte werd nu conform de eis van de Officier van Justitie veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, door te brengen in de Jeugdgevangenis te Zutphen. Uitspraken: A. C. de B. te Pet ten f "40 of 20 dagen- J. S. G. te Sehagen, mishandeling vrijge sproken. P. Th. van S- te Texel, meineed, zes maanden gevange nisstraf met aftrek. C. O. Bever wijk .besturen van 'n auto onder invloed van alcohol, f 250 of 50 dagen- K. W. de G. Aanrijding f 40 of 20 dagen. Vrt-te varkensmarkt Leiden LEIDEN, 10 Juli. Aanvoer 271 stuks. Notering in centen per kg levend gewicht, zware 186 174. Vlotte en oplopende han del. Gistermorgen is een vanaf het Britse vliegkampschip „Indomi table" opererende Firefly van hef vierde squadron van de Marine Luchtvaart Dienst bij een lan dingspoging wegens motorstoring op zee neergestort. De piloot, de sergeant-vlieger J. M. van den Akker uit Vlaar- dingen kwam daarbij om het le ven, een tweede inzittende bleef ongedeerd. Het ongeluk geschied de in de Firth of Clyde aan de Westkust van Schotland. Het squadron was destijds voor oefe ningen gestationneerd in Noord- Ierland en later in Cornwall. BRUSSEL. De plechtigheid van de Troonsafstand van Koning Leopold III zal Maandag 16 Juli, te 12 uur, plaats hebben in de grote balzaal van het Kon. Paleis te Brussel. Ongeveer 200 personen zullen de plechtigheid bijwonen: Kar dinaal van Roey, de leden van de regering, de drie oudste Ministers van Staat, afvaardigingen van Kamer en Senaat, de Bisschop pen, afvaardigingen van de over heidslichamen, de gouverneurs van de negen provinciën en de burgemeester^ van de provincie hoofdsteden. Fotografen en cineasten zullen niet worden toegelaten. Er zullen redevoeringen wor den gehouden door de Koning, de Koninklijke Prins, de eerste mi nister en de voorzitters van de drie grote partijen, Lefèvre, Bu- set en Motz. SAIGON. 11, Juli (Reuter). In het oliedepot te Saigon heeft zich een ongeluk voorgedaan aan boord van het 3359 ton metende Nederlandse tankschiD „Adinda", waarbii een Vietnamese arbeider om het leven kwam en viif arbei ders brandwonden oDlienen. Bij lossingswerkzaamheden brak een strop, waarin zich olievaten bevonden. De Vietnamese arbei der werd dodelijk door de vallen de vaten getroffen. Bij het neerstorten van een vat in het ruim ontstond een vonk, waardoor brand uitbrak. Tenge volge hiervan liepen vijf arbei ders brandwonden op. Na anderhalf uur had men de brand bedwongen. Het schip is inmiddels Dinsdag naar Haiphong vertrokken. BERLIJN. In tegenwoordig heid van tienduizenden West- Berlijners is op het „Luchtbrug plein" van het vliegveld Tempel hof een 21 M. hoog monument onhuld door burgemeester Ernst Reuter, ter nagedachtenis van de 31 Amerikaanse en 39 Britse vlie gers en vijf Duitsers, die het leven verloren tijdens de operatie „Luchtbrug" van 26 Juni 1948 tot 30 Sept. 1949, toen de Russische blokkade West-Berlijn afsneed van bevoorrading over land. Generaal William Turner, die de operatie leidde, herinnerde aan de duizenden Berlijnse vrouwen, die hielpen de stenen uit de stra ten halen voor het aanleggen van de startbanen op Tegel, Gatow en Tempelhof. Hij zei: „Het monu ment is een waarschuwing aan de gehele wereld, dat vrije man nen bereid zijn hun leven te geven voor de beginselen waarin zij ge loven." ONTWERP DEFINITIEVE OUDERDOMSVOORZIENING Naar minister Joekes gisteren in de Eerste Kamer heeft mede gedeeld, is door hem een voor ontwerp van wet voor een defi nitieve ouderdomsvoorziening opvolger van de noodwet-Drees bij de ministerraad aanhangig gemaakt. Indien deze zich er mee verenigt, zal de minister het advies van de S.E.R. en de sa laris-commissie ad hoe inwinnen. LOCOMOTIEF BOTSTE TEGEN PERSONENTREIN UTRECHT. Gistermorgen is op het Centraal station te Utrecht tijdens het verwisselen van de lo comotief voor een trein van Rot terdam naar Enschede, een elect, locomotief te hard tegen de stil staande trein gebotst. Een aantal reizigers in het eerste rijtuig liep daardoor lichte verwondingen op. Vijftien reizigers werden voor onderzoek en behandeling naar 't Stads- en Academie-ziekenhuis vervoerd. Zij konden inmiddels allen op eigen gelegenheid hun reis vervolgen. FEUILLETON 73) Er stonden bronzen en marmeren koppen en beelden op voetstukken, en een paar ervan herkende ik als copieën van klassieke werken, maar dan zeer mooie copieën, meesterstukken op zichzelf. Enige der grootste schilderijen waren voorzien van een speciale electrische verlichting, er» bij enkele knipte ik de lampjes aan om de doeken te bekijken. Het licht viel ook op de kleinere stukken, die naast de grote hingen. Er waren in 't geheel een vijftig a zestig schilderijen en sommige waren getekend met namen, die een voldoende verklaring vormden voor de ijzeren staven, waarmee Rufus Jennings zijn bezit had bevei ligd. Ik liep naar het middelste raam en keek de achtertuin door. Die was zoals ik in het donker al vermoed had, min stens ever» diep als breed. De garage kon ik nu ook zien. en i de grote uitgestrektheid kort geknipt gras er achter, zich uit strekkend tot de muur in de verte. Ik bleef een paar minuten naar dat grasveld staan kijken. Voor een stuk grond, dat niet gebruikt werd, was het merk waardig goed onderhouden. Ik had 's nachts verondersteld, dat het gereserveerd was voor ten nisbanen of zo iets van dien aard. et» nu dacht ik: dat zoiets er nog niet van gemaakt is komt misschien, doordat de eigenaar nog twijfelde, hoe hij de wegen en paden naar het huis en naar elders zou laten lopen. Er was, zoals Mary me verteld had, nog geen andere inrit, dan die van de grote weg naar de garage liep, een eind van het grote midden hek af. Opzij van de garage en er achter, naar de kant van de muur, was de grond vlak en glad, en dicht begroeid. Men had er heel wat heesters en mooie bloembedden een plaats kunnen geven, maar de laatste eigenaar van het huis had er blijkbaar weinig zorg over ge maakt, welke indruk zijn bezit voor het oog maakte. Er was niets dan de bloementuin dicht bij het huis, en, zoals ik nu ont dekte, een paar kleine bedden vlak onder de muur. Voor de rest was Rufus Jennings tevre den geweest met een groene vlakte. Zo stond ik te kijken, en te mijmeren over de geringe ijver van de overledene voor tuinaan leg, tot mijn blik starend bij de garage bleef wijlen, en daar iets opmerkteiets achter de ga rage. Mijn aandacht was getrokken door iets, dat bewoog. Eerst was het een schaduw op het gras, daarna drong er iets geleidelijk mijn gezichtsveld binnen, achter de hoek van het gebouwtje van daan. Ik wist, dat Lazarro daar aan 't werk was, en ik vroeg me af: wat zou dat zijn? Het leek me een dikke zwarte streep, die langzaam opschoof, tot ik een scherper indruk kreeg van een bepaalde vorm, al bleef die nog gedeeltelijk onzichtbaar. Het flitste door mijn geest, wat het voor een vorm was, en ik verbaasde me zozeer, dat ik mijn adem inhield. Het was de bovenste vleugel van een tweedekker. Verschillende raadsels van dit huis: de geheimzinnige pakkisten in de garage, de luidruchtige ar beid van Lazarro en zijn zwarte medewerkers, het vervoer van mijn vliegtuigkompas naar deze woning dat alles kreeg zijn verklaring bij die ene snelle blik. Toch kreeg ik in 't eerst nog een volledige indruk van de ge waagdheid, de brutaliteit zelfs der onderneming. Lazarro was méér dan een deskundige op het ge bied van werktuigen: hq was pi loot. Zijn taak was het, mijn uit vinding practisch op de proef te stellen. En voor vliegveld ge bruikte hij het achtererf der villa van wijlen Rufus Jennings! Het punt was goed gekozen. Wilde men de onderneming ge heim houden, dan had men slecht een betere plek kunnen kiezen, zo dicht bij een stad en een spoorwegstation. Aan de ene kant liep, zoals ik reeds vermeld heb, de grond op, hetgeen voldoende bescherming gaf tegen onbeschei den blikken van die zijde, en het meest nabije huis aan de andere kant stond ver weg en ging bo vendien schuil in dicht geboomte. De bewoners zouden gebruik moeten maken van een kijker, om in bijzonderheden te kunnen waarnemen, wat er op het bui ten van Jennings gebeurde. Ook van de nieuwsgierigheid der voorbijgangers op de weg was niets te vrezen, daarvoor zorgde de hoge muur. De heren hadden heel lang moeten zoeken nu zij het niet geraden vonden, ge bruik te maken van de startba nen der officiële vliegvelden om een plek te vinden, beter ge schikt voor hun doel dan dat gladde grasveld. Zelfs de afstand naar de stenen muur aan de ach terkant was groot genoeg; een ervaren vlieger dat zou La zarro wel zijn kon er, in ge val van nood, met een licht be laden machine makkelijk over heen komen. Wie kon die Lazarro zijn? Ik herinnerde me niet, in mijn lec tuur over vliegwezen en vlieg sport ooit zijn naam te hebben ontmoet. Ofschoon, dacht ik, in een land, waar zoveel honderden mannen de luchtvaart beoefenen, bewijst dit nog maal heel weinig. Er was nu genoeg van het vliegtuig zichtbaar, om het mij mogelijk te maken, het type te herkennen. Het was een type, dat ik kende. Het muntte niet uit door snelheid, maar het was een volkomen betrouwbare kist; vooral om het gemak, waarmee het kon opstijgen en landen in moeilijke omstandigheden, genoot het een reputatie, door geen an- de: overtroffen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4