Indonesië kan zonder de het niet stellen Nederlanders Truman roept ambassadeur uit Perzië terug Turpin is wereldkampioen door zege op „Sugar" Ray Leeftijdsgrens op 17 jaar voorkinderaftrek Regering overweegt plan burgerlijke dienstplicht Oan alle katholike Friezen en Friezinnen Een openhartig woord Zij zijn de enigendie ons land door en door kennen DE HOPELOZE LEGPUZZLE DER FRANSE POLITIEK Engelsen wijzigen hun tactiek Vaste kern van 40.000 man? Yn en buten Fryslan Schoolstrijd in Mexico Richtlijnen van het Episcopaat BEURSOVERZICHT Vliegtuig stortte op raffinaderij Earls Court schudde op z'n grondvesten De onoverwinnelijke op punten geslagen Eerste Kamer over Sociale Zaken Vijftig doden bij verkeersramp <~heepsberichten WOENSDAG 11 JULI 1951 HAGINA 5 DJAKARTA (Aneta) „Laten wij open kaart spelen. Kunnen wij zeil ons land besturen? Moeten wij vreemde krachten, die ons land worden aangeboden, weigeren? Wanneer wij er van overtuigd zijn, dat wij met onze eigen krachten kunnen werken, laten wij dat dan bewijzen. Laten wij dan hard werken en de zevenurige werkdag te niet doen, teneinde ons land op te bou wen. Doch wanneer wij eerlijk zijn, moeten wij erkennen, dat wij nog vreemde krachten nodig hebben. Waar kunnen wij die perso nen vinden, die ons land door en door kennen, 't Antwoord heeft men niet ver te zoeken, aangezien alleen de Nederlanders aan de gestelde eisen voldoen", aldus schrijft het blad „Abadi" (Ma- sjumi) in een artikel over de Nederlandse ambtenaren naar aanleiding van de binnenkort verstrijkende termijn van twee jaar, die in de overeenkomst van de ronde tafelconferentie vast gelegd is inzake de tewerkstel ling van Ned. ambtenaren bii de Indonesische regering. „Abadi" vervolgt, dat reeds vele Nederlanders naar Neder land zijn teruggekeerd zonder 't einde van de termijn van twee jaar af te wachten. Daaronder waren er natuurlijk, die zich niet aan nieuwe verhoudingen heb ben kunnen aanpassen, doch ook mensen die om andere redenen naar hun vaderland zijn terug gekeerd, mensen, die er aan twij felden of in Indonesië hun lijf en goed gegarandeerd kon wor den geacht wegens de vele moor den op Nederlanders. Velen heb ben ook ontslag gevraagd, aan gezien hun positie als adviseur hier als van generlei waarde be schouwd wordt. Indonesië kan het niet Het is best te begrijpen, dat na vijf jaren van striid voor de onafhankelijkheid tegen de Ne derlanders, vele Nederlanders door de Indonsdërs worden ge wantrouwd. Velen onzer ziin be vreesd voor een evt. geheime activiteit, die de Nederlanders zouden kunnen voeren, teneinde in Indonesië wederom de heer schappij te verkrijgen. Er is nu echter een ding, dat de massa is ontgaan: op 4 Juli hebben de laatste Nederlandse militairen Indonesië verlaten en de aan wezigheid van de militaire mis sie, die uit slechts weinige leden VOOR ORGANISEREN VAN BEDEVAARTEN DEN HAAG (K.N.P.) Het Nederlandse Episcopaat heeft de Vereniaine tot Samenstelling van Nederlandse Bedevaarten (secre tariaat: Pastoor H. Eras. Taalstr. 51. Vught) erkend en aangewezen als de instantie voor het organi seren van nationale bedevaarten. Als enige instantie is aan deze V.N.B. de oodracht verstrekt overleg te plegen met instanties of organisaties, die het initiatief nemen tot bepaalde bedevaarten naar het buitenland en te zorgen, dat de richtlijnen van de Congre gatie van het H Concilie bii de bedevaarten worjen in acht ge nomen. Dit houdt dus in, dat alle ver enigingen en comité's, die een bedevaart willen organiseren, toestemming moeten hebben van de V.N.B., Taaistraat 51, Vught. De reeds bestaande bedevaarten naar Kevelaer, Banneux en Beauraing vallen niet onder dit voorschrift. Bovendien gaf het Episcopaat aan de V.N.B. op dracht een nauwe samenwerking der bestaande Lourdesbedevaar- ten te bevorderen. Aan touringcar-ondernemingen e.a. wordt geen toestemming ver leend, omdat deze niet voldoen aan de kerkelijke eisen voor de bedevaarten. AMSTERDAM RUBBER VAST AMSTERDAM, 10 Juli. Het verslag van de Javasche Bank, dat een duidelijke schildering geeft van de situatie in Indonesië, was ter beurze onderwerp van gesprek. Hierbij sloten zich aan de jongste opmerkelijke rede voering van Soekarno en 't ver slag van de Amsterdam Rubber. De gunstige jaarstukken van laatstgenoemde maatschappij hadden vandaag ter beurze een 5 pet. koersstijging voor dit fonds ten gevolge. Hoewel het verslag nog niet algemeen bekend was, In het algemeen echter heerste er voor de papieren der in Indo nesië werkende maatschappijen, een iets betere stemming, en vooral acht men het van beteke nis, dat de President der Indone sische Republiek in zijn redevoe ring de vinger heeft willen leg gen op enige wonde plekken. Cul tuurfondsen waren over de gehele linie vriendelijker gestemd. HVA en Deli-maatschappij waren aan de vaste kant en de behaalde koerswinsten bleven in het ver dere verloop behouden. Zelfs wist Amsterdam Rubber op het hoogste punt van de dag, n.l. 116% de markt te verlaten. De affaire was wel niet van grote omvang, maar de verbeterde ten- denz gaf de gehele markt enige steun. Wat Philips betreft, hier werd een voortzetting van de vraag geconstateerd, oude aandelen wa ren circa 7 pet. hoger op 167 en de nieuwe klommen op tot 158, overeenkomend met een claim- pr"'s van f 145. Het hoogste punt bleef echter niet behouden en de oude stukken liepen tot 163 ach teruit, waarmede echter nog be hoorlijk boven het vorig slot ge noteerd werd. Daarentegen waren Internatio nale fondsen gedrukt, Olie moest 3 pet. prijsgeven tot 280 om daar na tot 278 in te zakken, Unilever werd 2 pet. lager gewaardeerd. Scheepvaartpapieren konden slechts met moeite handhaven. Voor het eerst werden vandaag verhandeld de claims houthandel Alberts, voorspruitend uit de aan delen emissie ten bedragevan f. 630.000 tegen 107% pet. in de verhouding van 1 op 2. Er werd een claimprijs vernomen van f 20 tegen een theoretische waarde van f .40. Nederlandse Staatsfond sen hadden een zeer kalme markt de nieuwe dollarlening Philips handhaafde zich op het gisteren verlaagde peil, n.l. 106, de oude dollarlening zakte van 103V< tot 102 in. Op de Amerikaanse markt bleef het agiopercentage onver anderd 12 pet. Een tweemotorig vliegtuig van de Anglo-Iranian stortte gisteren kort na het opstijgen van het vliegveld in Abadan brandend op de gebouwen van de raffina derij. De piloot en één inzitten de arbeider kwamen in de vlam men om. Het vuur kon spoedig worden bedwongen. bestaat, is een gevolg van de wens van de Indonesische rege ring zelf. Dit feit plus de gedachtengang en overtuiging van de meeste Ne derlanders in Indonesië, dat de Ned. regering hier nimmer meer zal kunnen overheersen zijn de redenen om het wantrouwen ten opzichte van de Nederlanders te doen verdwijnen. Thans is een exodus van Ned. experts en des kundigen gaande, omdat zii niet vertrouwd worden. „Abadi" besluit met het uit spreken van de hoop, dat deze kwestie de volle aandacht van de regering zal hebben, nu wil voor het aflopen van de termijn van twee jaar staan, opdat wij dg experts en deskundigen niet zullen verliezen. BUITENLANDS OVERZICHT Schildpadden, die overigens wel van water houden, kunnen ook van het goede te veel krijgen, zoals bij de overstromingen in Kansas (V.S.). Vele landerijen en plaatsen in dit district hadden te lijden van het hoge water en op den duur werd het zelfs de schildpadden te gortig. TEHERAN Volgens het Franse persbureau A.F.P. is uit Washington gemeld, dat de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, Henry Crady, is teruggeroepen. Deze stap heeft in officiële kringen te Teheran een zekere verrassing gewekt, te meer, omdat Crady tot op heden als de mogelijke bemiddelaar tussen de Perzen en de Britten werd beschouwd. Volgens A.P. is in het ge schil een scherpe wending in de Britse tactiek aan de dag getre den. Tot nu toe had Engeland steeds gedreigd alle Britse tech nici terug te trekken en de Per zen in hun olie te laten gaar ko ken zonder overigens met de uit voering van die bedreiging al te veel haast te maken. De nieuwe politiek zou er op Nooit is een winnaar enthousiaster toegejuicht dan Turpin na zijn prachtige zege op de als onoverwinnelijk beschouwde Sugar Ray. Earls Court schudde op zijn grondvesten in een tumult dat minuten en minuten lang aanhield. Turpin bracht tenminste 8 ronden op zijn naam. Het was Robinson's tweede nederlaag in 130 wedstrijden. Weinigen hadden de Brit een kans gegeven en bij de bookmakers stond Robinson dan ook !,4 genoteerd. Reeds onmiddellijik na de eer ste gongslag liet Turpin zien dat hij er egn ernstige zaak van wilde maken. Binnen enkele seconden was er van de fraaie gepomadeer- de kuif van Sugar Rav nog maar weinig over toen Turpin er enkele malen zijn vermaarde linksen door had gehaald. Het was de Brit. die het initiatief nam en wel zo fel, <ïat hij een paar maal een waarschuwing van de Schotse scheidsrechter Henderson in ont vangst moest nemen wegens sto ten, die Robinson in de rug trof fen. Ook in de tweede ronde de monstreerde de uitdager een licht overwicht, hoewel nu ook Robin son danig van zich af beet. De ware Robinson zag men echter pas in de derde ronde toen hij Turpin's kaak trof met een linkse directe als een bliksemschicht Ook de vierde ronde bracht sla genwisselingen aan beide zijden zonder dat van een overwicht van een van beiden sprake was. Daarna kwam Turpin weer zo fel uit zijn hoek dat de Amerikaan enkele minuten lang door de ring werd gejaagd, waarbij hij een paar harde linksen moest incasse ren. Het gevecht groeide tot een titanenstrijd. De zevende ronde zou van be slissende betekenis worden. Met een van zij» beruchte linkse „spe cials" sloeg Turpin een hevig bloedende wonde boven Robin son's linker oog. Met rechtse en. linkse zwaaislagen stortte Robin son zich in de aanval, maar Tur pin liet dit bombardement rustig over zich heen gaan en met zijn tactische en hechte verdediging slaagde hij er zelfs in de op zijn naam te brengen. ronde Voor Robinson was het duide lijk met deze oogwond zou het niet mogelijk zijn een puntenzege te behalen, dus wa5 er maar één keuze: een snelle knock out of het verlies van de titel. Robinson kwam als een tijger uit zijn hoek toen de gong voor de achtste ronde sloeg. Linkse en rechtse hoeken flitsten naar het hoofd van zijn uitdager, die hem echter stevig van repliek diende. Een korte periode van herstel van de wereldkampioen volgde en in de elfde ronde en twaalfde ronde haalde hij een belangrijk deel van zijn achterstand weer in. Er was op dat moment nog een kans op een uitspraak: onbeslist. Turpin riskeerde niets Maar na de dertiende ronde was het pleit zo goed als beslist. Met moeite kwam Robinson de drie minuten door. De laatste twee ronden brachten nog opmer kelijk veel activiteit van beide boksers, maar toen het einde daar was, was geen twijfel moge lijk. De scheidsrechter liep recht streeks naar Turpin en presen teerde de Brit als de nieuwe we reldkampioen. De revanche is 26 September in New York. BRAND OP NEDERLANDSE TANKER SAIGON Aan boord van de Nederlandse tanker „Abinda" heeft in de haven van Nhabe brand gewoed, die volgens de po litie is ontstaan toen een vat ben zine bii het hijsen naar beneden stortte. Eén Vietnamese arbeider werd gedood, vijf liepen ernstige brandwonden op- fericht zijn, zolang mogelijk te lijven en is in de plaats geko men van het gepraat van nog geen week geleden over de slui ting van de grote raffinaderij te Abadan en de stopzetting van het werk op de olievelden in de om geving. „We hebben altijd wel gezegd, dat de Engelsen bluften, toen zij dreigden heen te gaan," was het commentaar van een Perzisch persoonlijkheid op de nieuwe wending van zaken. De verandering van tactiek is blijkbaar voorgeschreven door Londen waar de labourregering door de conservatieven onder vuur genomen is, omdat zij zou spreken over toegeven. Het is geen geheim, dat er tus sen Whitehall en de Britse di plomaten in Perzië verschil van mening bestaat over de politiek van „uitzingen". Laatstgenoemden zeggen, dat de Britse technici in het smoorhete gebied van de Perzische Golf geen zin hebben om voor front soldaten in de zenuwoorlog te spelen. Verscheidene afgevaardigden in de Perzische Madjlis oefen den gisteren critiek op het ge leid van Mossadeq. Het tumult was tussenbeide zo hevig, dat men de aan het woord zijnde sprekers nauwelijk kon verstaan. De voorzitter moest herhaalde malen de leden tot de orde roe pen. Het debat ging over de inhoud van de documenten, die de po litie in de kantoren van de An glo-Iranian in beslag heeft geno men. Men eiste, dat alleen de Madjlis deze kwestie verder zou behandelen. De Perzische autoriteiten heb ben te Abadan een uitgaansver bod tussen middernacht en vier uur 's morgens afgekondigd ver moedelijk om het toenemend aan tal inbraken in woningen van Brits oliepersoneel te beperken. De Eerste Kamer is gisteren begonnen aan de begroting van Sociale Zaken De heer v. Lies hout (K.V.P.) kon zich met het loonbeleid van de regering wel verenigen maar wenste grotere prijsbeheersing. De hulpverle ning aan kleine zelfstandigen achtte hij geheel onbevredigend, evenals de behandeling van de materie der beroepskeuze voor lichting. De regeringszorg voor blinden noemde hij „droevig". Staatssecretaris dr. van Rh ij n zegde later toe. te pogen volgend jaar een hoger bedrag voor blin denzorg op de begroting te bren gen. Mej. Tjeentk Willink (P. v. d. A.) vond het onbevredigend dat de Dienst voor Maatschappe lijke Zorg niet onder Sociale doch onder Binnenlandse Zaken valt en hield een principieel be toog voor het particuliere en kerkelijke maatschappelijke werk. Minister Joekes deelde o.m. mede. dat een commissie het vraagstuk bestudeert van de on voldoende loonverschillen tussen geschoolde en ongeschoolde ar beid. Ook wordt een commissie voorbereid die de materie der beroepskeuze-voorlichting gaat bezien. De Franse President is begon nen met een consultatie van de politieke partijen, om te komen tot een nieuwe Franse regering, welke op het 17 Juni gekozen parlement zal kunnen steunen. De heer .'.uriol heeft daarbij reeds onmiddellijk ervaren, dat hij hier niet voor een gemakke lijke taak staat en dat, hoewel de jongste verkiezingen een meer. derheid gebracht hebben aan de democratische partijen van de Troisième Force, hét niet zo ge makkelijk zal zijn op dit demo cratische allegaartje een regeer- krachtig kabinet te plaatsen. Voor een belangrijk deel is dit te wij ten aan de tweeslachtige houding van de Franse socialisten, die zoals ook de socialisten elders bijv. in België er een speciaal soort socialisme op na houden, dat ze wel democratisch noemen, zoals trouwens ook de commu nisten hun socialisme noemen, maar waarvan toch de democratie met enige reserve moet worden aanvaard. Kort voor de verkie zingen hebben de Franse socialis ten een congres gehouden, dat eens duidelijk aan zou geven- wat de Franse kiezers van de socialis ten te verwachten hadden. Daar bij is toen een program aanvaard, dat misschien uit een partij-poli tiek pogpunt niet onverdienste lijk was. maar dat voor een com promis-program met andere par tijen tal van lastige obstakels bliikt te bevatten. Zo is. om bij de arbeiders in gevlei te komen, een glijdende loonschaal beloofd aan het ge hele overheidspersoneel. Maar de inwisseling van deze belofte heeft financiële consequenties, welke de andere partijen niet wensen te aanvaarden. Men zegt daar. dat de uitwerking van het militair nrogram. waarmee overigens de socialisten ook instemmen, zulke zware offers van de gehele bevol king vraagt, dat het niet aangaat het overheidspersoneel van het brengen van deze offers vrij te (Stellen, wat trouwens financieel ook niet mogeüik is. De huidige Minister van Financiën Pctsche heeft dan ook reeds verklaard niet meer in aanmerking te wil len komen, wanneer de socialisten aan deze eis vasthouden. En zijn partijgenoot, de heer Pléven, heeft gezegd, dat wanneer de socialis ten zeggen, de bewapeningsvoor- stellen te willen aanvaarden, zii ook de moed moeten hebben dit t.a.v. de financiale consequenties te doen en dat de politiek van de kool en de geit te sparen, bene den de houding is, welke men in deze tijd van egn ernstige demo cratische partij mag verwachten. (Vervolg van pag. 1) Onderwijl deden de commu nisten echter een poging om als derde met de buit te gaan strij ken. De heer Hoogcarspel (com.) had een amendement, dat de leeftijdsgrens op 19 jaar wilde brengen en toen de minister verklaarde, dat hij wel met een' grens van 17 jaar genoegen wilde nemen, was het zifn fractiegenoot Wagenaar, die een amendement van deze strekking indiende. De minister haastte zich daarop om zelf met een soortgelijke wijzi ging te komen, 'n onverkwikke lijk spel dat voorkomen had kun nen worden, wanneer de minis ter eerder met deze concessie over de brug was gekomen. 's-GRAVENHAGE Naar A.P. meldt overweegt de regering een dienst voor burgerlijke verdedi ging. De beslissing hiertoe hangt af zowel van politieke als finan ciële overwegingen, waarvan het resultaat, naar verwacht wordt, bekend gemaakt zal worden bij de opening van de Staten-Gene- raal in September. De verplichte dienst zou van toepassing zijn op Nederlandse mannen en vrouwen tussen 20 en 60 jaar. Hij zou een kern van arbeiders van de burgerlijke verdediging omvatten, terwijl een groot deel der bevolking opgeroepen zou tholiken fan Nederlan frege mei to pilgrimearjen nei it meast Noardelïke Beafeartsplak fan Nederlan: Dokkum. Dêr. op it Martlersfjild, dêr 't St. Bonifaes en syn gesellen har leafde foar Christus en har ropping: üs folk to bringen ta it lo: fan Christus to wezen, mei har bloed bisegele hawwe, sil it Kristenfolk mei de wapens fan frede: leauwe. bidde en offerje, har dead wreke. Beafeartsjen, binammen nei Dokkum (it is ommers „Sa fier fuort", en „der is dêr ommers neat to bilibjen"!) is in dreech krewei. Soe dv tocht fan St. Bo nifaes net helte dreger west hawwe? Hjj wie in al man, hie net it geriif fan trein, auto of touring car. Mar what hij al hie wie it moedige herte fan in leauwich en warber Kristen. De leafde fan Christus hat him treaun. De Beafeart nei Dokkum is in died fan tankberens foar hwat hij foar üs dien hat, fan earher- stel foar hwat oan him misdien is. En as it in Beafeart is, dy 't fan üssels ündernomen wurdt mei karakter, styl, offersin en leauwe, kin it in wer opnimmen wurde fan hwat him üt 't han- nen slein is: in folk winne foar Christus. Alles hwat jong is, binammen fan herte. lykas St. Bonifaes, en moedich en tankber foar hwat it seis oan lok en rikens woun hat yn Christus, komt nei Dokkum, 6 Augustus! Alderein likegoed as jongerein, en manlju net min der as froulju, feinten likegoed as fammen. Beafeartsjen is gjin privileezje foar „braven en frommen", dizze Beafeart alteast moat wurde in tsjügenis fan moedich leauwe, en hjoeddeiske Kristlike Offersin in ienfaldich bildenis fan moderne Katholiken. Op 6 Augustus giet eltse Ka tholieke Fries fan Nederlan. dy dizze dei frijhalde kin. nei Dok kum. Under lieding fan Mgr. Huurdeman. as Forfanger fan S. Emininsje Johannes Kardinaal de Jong, geane alle Katholike Frie zen mei om op foarspraek fan St. Bonifaes, troch bidden en troch boetsjen, fan God to freegjen de fuortsterking fan üs leauwe en defriidom fan de Tsierke or de hiele wrald. Lit it nou ris net sitte. Jo per- soanlik kinne meiwurkje dat dizze tweintichste „Nationale St. Bonifatius-Bedevaart naar Dok kum" slaget. P Fr. HALVARD HETTEMA O.F.M. worden voor diensten als bijv. het beschermen van fabrieken van militaire betekenis. Het plan, dat zich uitstrekt over de periode van 1951'54, zal naar schatting 80 millioen gulden kosten en er zullen 200.000 personen bij betrokken zijn, waarvan 40.000 die er een volledige dagtaak aan hebben. Het zou het mogelijk maken om de betreffende personen binnen drie dagen te mobiliseren. Men verwacht dat de training in October zal beginnen, wan neer het materieel ervoor ver kregen zal zijn. In principe is overeenkomst bereikt over de samenwerking tussen de Nederlandse en Belgi sche burgerlijke verdediging. In geval van noodtoestanden kun nen Nederlandse ploegen naar Antwerpen gezonden worden of Belgische eenheden naar plaatsen in het Zuiden van Nederland. MEXICO In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn op 150 kilometer van Mexico-City 50 personen om het leven gekomen, toen de bestuurder van een autobus, ondanks de waarschu wingen van de 60 passagiers, de rivier de Atoyac bij een door waadbare plaats probeerde over te steken, hoewel er een sterke stroom stond. De bus raakte in een twee meter diepe kuil en verdween tenslotte in de stroom. Slephts tien inzittenden gelukte het door de ramen naar buiten te komen. Nadat het amendement-Hoog- carspel (com.) inzake een leef tijdsgrens van 19 jaar was ver worpen, kwam een amendement- Lucas in stemming, dat de be staande regeling voor twee kin deren gehandhaafd wilde zien. Ook dit amendement werd ver worpen en wel met 39 tegen 49 stemmen. Voor stemden de KVP. de communisten en het kath. lid van de PvdA, de heer Ruygers. De heer Hofstra had voordien verklaard, dat er nu al 7''t mil lioen door de heer Lucas ver bruikt waren en dat de Kamer zich dus geen verdere luxe kon veroorloven. Voor de KVP was de verwerping van het amende- ment-Lucas aanleiding om tegen het desbetreffend artikel te stemmen. Voor wie onderwijl de draad mocht zijn kwijt geraakt en zulks zou ons niet verbazen, zij nog vermeld, dat de leeftijds grens voor de kinderaftrek dus bij 17 jaar is komen te liggen, terwijl de bestaande regeling ge handhaafd blijft, voor één kind. mits behorende tot een gezin met drie of meer kinderen. De debatten werden aan het einde van de middag- en het begin van de avondvergadering voortgezet met een duel over 'n amendement-Hofstra (P.v.d.A.), om de geldigheidsduur der extra- inkomstenbelasting op bedrijfs winsten met handhaving op vijf jaar te doen aanvangen in' 1950 i.pl.v. 1951, en een amen- dement-Lucas (K.V.P.) om die geldigheidsduur tot drie jaar te rug te brengen. De heer Hofstra vond dit laatste in strijd met de regeringsverklaring, waarin voor vier jaar 500 millioen per jaar aan extra-uitgaven voor de de fensie is begroot. Men zou dus hoogstens tot een dekkingsplan voor vier jaar kunnen komen. De minister verklaarde zich ver volgens bereid de geldigheids duur tot vier jaar te bekorten. De heer Lucas trok toen zijn amendement in. Aangaande het amendement-Hofstra was de mi nister er niet van overtuigd dat de nadelen van het verlenen van terugwerkende kracht tegen de voordelen zouden opwegen. Het amendement werd met 56 tegen 27 stemmen (P.v.d.A. en C.P.N.) verworpen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) wilde per amendement de onbil lijkheid wegnemen die er z.i. schuilt in het verschillend belas ten van inkomens van dezelfde grootte uit loon of bedrijf, maar de minister achtte het volkomen juist en geoorloofd, winstinko mens een groter offer op te leg gen. De stemming werd aangehou den tot vandaag, evenals die over een amendement-Hoogcars- pel om de progressie in de extra- winstbelasting sterker te maken. De minister zeide, geen behoefte te hebben aan dit communistisch aanbod om nu meer geld voor de defensie-plannen beschikbaar te stellen.... Blijven dc socialisten dan ook in deze dualistische houding volhar den, dan doen de radicalen niet mee en de rechts-radicalen hele maal niet. En dan heeft de Troi sième Force geen meerderheid meer. Er is bovendien nog iets anders Om een deel van de anti-gods- dienstige arbeiders te winnen, hebben de socialisten op hun partijcongres weer de oude anti- clericaal uitgehangen en met na druk verklaard, dat zij aan het bijzonder onderwijs geen verdere steun zullen verlenen. Nu is echter uit de verkiezings uitslag gebleken, dat het nieuwe Franse parlement, voor het eerst sinds tientallen jaren, een meer derheid heeft van voorstanders van het bijz. onderwijs. De Kath. M.R.P. met de rechts-radicalen en Gaullisten vormen de meerder heid en deze partijen hebben zich bij de verkiezingen uitgesproken voor een verbetering van het subsidiestelsel voor het bijzonder onderwijs en ook de radicalen van Herriot hebben daartegen geen ernstige bezwaren. Alleen de socialisten en de communisten zijn er tegen, maar vormen nau welijks een derde van het parle ment. Begrijpelijk is 't dan ook, dat de katholieken er op aan dringen, dat de nieuwe regering verder werkt in de richting van de gelijkstelling. Gebeurt dit niet dan doen zij niet mee, zo hebben Bidault en Schuman verklaard. Maar zonder de katholieken heb ben de democratische groepen geen meerderheid meer. Zo zijn er nog wel meer moei lijkheden met de socialisten. Hun socialisatieprogram, dat zij twee weken geleden ook op het Int. Socialistisch Congres in Frank fort als een belangrijk punt van de 3e Socialistische Internatio nale hebben doorgedreven waarmee ook onze P. v.d. A. lelijk zit ongescheept vindt geen meerderheid in het nieuwe parlement Nu zetten de socialisten wel 'n hoge borst op en beweren, dat zij, na de Gaullisten en commu nisten, de sterkste partij zijn ge worden, maar dat danken zij meer aan het voor hen gunstige kiesstelsel, dan aan de winst van het roder-gemaakt program on der de kiezers, want als het hier op aankomt, winnen de commu nisten het toch altijd. Zo hebben de socialisten nu moeten consta teren, dat ondanks het rode ac centueren van hun program, zij sinds 1945 meer dan de helft van hun kiezers verloren hebben en niet eens aan de communisten. Jacques Fauvet heeft dezer da gen in „Le Monde" een geogra fische analyse van de socialis tische positie gegeven en daaruit bleek, dat de rode toespitsing van het socialistische program meer winst heeft opgeleverd voor de radicalen en Gaullisten dan voor henzelf en datode socialisten veel meer aan deze partij verloren hebben dan zij wonnen van de communisten. Hetzelfde had trou wens Jules Moch, een der rode partijleiders, reeds vóór de ver kiezing gevreesd, wat hem zeer kwalijk genomen is. Het heeft hem zelfs zijn zetel in het partij bestuur gekost. Er gaan dan ook reeds stemmen op, die zeggen, dat men een sterker regering kan vormen door een samengaan met de Gaullisten ,dan met de socialisten. De radicaal André Philip zegt, dat het parlement 'n meerderheid moet zoeken voor het radicale lees liberale partijgrogram en dat de socialis ten binnen zes maanden hun po litieke vergissing al zullen inzien en hun ongemotiveerde eisen zullen laten vallen, want in de oppositie samen met de commu nisten worden ze helemaal dood gedrukt Uit dit alles blijkt intussen wel, dat de vorming van een nieuw kabinet buitengewone moeilijk heden zal scheppen. Ook buiten Frankrijk wordt met grote span ning afgewacht, hoe de heer Auriol uit deze legkaart een op lossing zal weten te vinden. MEXICO-CITY, (KNP) De organisatie van Katholieke ouders en het Comité voor de bescher ming van de rechten van het ge zin, en de school in Mexico heb ben een landelijke actie ingezet, (eneinde een einde te maken aan het onderwijs-monopolie van dc staat. Te dien einde hebben zii een open brief aan president Aleman gezonden, waarin zij hun eisen uiteenzetten. Tegelijkertijd richt ten 22 dagbladen jn de steden, 67 bladen op het platteland en 45 radiostations tot de Mexicaanse regering een appèl, waarin wordt gewezen op het natuurlijke recht der ouders om zelf de opvoeding van hun kinderen te bepalen als mede op de internationale over eenkomst betreffende de rechten van de mens, waarmede ook Me xico zich door zijn lidmaatschap van de Verenigde Naties accoord heeft verklaard. De actie der Katholieken wil de wijziging van een artikel uit de Mexicaanse grondwet bewer ken, die nog dateert uit 1913, toen de regering van Mexico zich positief tegen de Kerk keerde- Bedoeld artikel, dat in 1934 nog werd aangevuld en gewijzigd in een voor de Katholieken ongun stige zin, verbiedt aan priesters, aan congregaties en aan alle or ganisaties van godsdienstige aard scholen op te richten en te onder houden. De wijziging van dit ar tikel in 1934 maakte het tot dus verre a-godsdienstige onderwijs atheïstisch en socialistisch Willem Buys, Djakarta Rotterdam, passeerde 9 Juli Gibraltar, 13 Juli te Rotterdam verwacht. Oranje. AmsterdamDja karta, 10 Juli rede Bela- wan. Garoet. RotterdamDjakar ta. 9 Juli van Suez

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5