EERSTE TRIOMPH VOOR DE BELGEN K.V.P.—hoewel teleurgesteld steunde de minister Voorting op 57 seconden op vierde etappe-plaats Vlucht in de nacht" Gebruik van leugenverklikker is niet geoorloofd RADIO Sluiting eeuwfeest van Heilig Scapulier Nogmaals: belastingontwerpen Naar wij vernemen Katholiek Politiecongres Dreiging van kabinetscrisis beïnvloedde de stemming 'n Minister, die wef 'n oester wilde zijn door E. J. Rath SVERWACHTINC ld door het KNMI te ;eldig van Donderdag- Vrijdagavond: BUIEN bewolkt met enkele akke tot matige wind lijk tussen West en Zd. :randering in tempera- tming Grondkamer :ijn benoemd tot leden irondkamer Noord-Hol- eren N. Eelman te Den xel) en W. Kroon te Geslaagd 1CUM Voor het exa- tenschappeljjk Arohief- der 2e klasse, slaagde J. Zonjee te Castri- ATIS CONCERT DUINVERMAAK N. In verband met delingen-seizoen hebben vereniging Bergen" en r Accordeonclub BAV" enomen een gratis con- evon. As, Maandag 16 half negen, vindt dit aats in „Duinvermaak", eveneens gratis, een bal is. DONDERDAG 12 JULI 1951 tlijke opzet was geweest openluchttheater, doch vroeg de V.V.V., onbe- genoeg, een vrij hoge (f 100.Te meer is eleurstelling, aangezien et kinderkoor had kun- ïden. Toch hoopt men i tijd met de V.V.V. nog enkomst aan te gaan. EST RONDOM IER W. BEENTJES kN MILL-HILL [CUM. Zaterdagavond r W. Beentjes aan de de gemeente Castricum- k plechtig worden inge- arna zal door de Neo- plechtig Lof worden ge- norgen om P uur zal plaatsgenoot Kapelaan de predicatie worden Beentjes is Zondag j.l. ill (Engeland) tot pries- :1 en heeft in het St. lospital te North-Chaam i H. Mis voor ouders en en opgedragen, ij vernomen hebben zal (entjes niet naar de rtrekken, doch zijn in- en in Vaticaanstad te ouden van dagen 1D-BINNEN. De tocht dagen is vastgesteld pp is a.s. Dc route gaat via gedeelte van de Wie- lerMedemblikHoorn endam. Vandaar een e naar Marken v.v. »n diner te Amsterdam, Ongetwijfeld een tocht, in de smaak zal vallen, vorden medegedeeld, dat agelijk per touringcar tl worden. dia naar Rotterdam ID AAN ZEE. De iten-kampioenselftallen 2 van Egmondia maak- eloning van hun presta- Dcht naar Rotterdam, ijk werd er ook gevoet- en 3 kampioenselftallcn es won A met 30 een en C met 50 een me leen B moest met 41 spit delven. Op 20 Juli jongens var. Xerxes een ek bi enger. voetballen werd Rotter- htigd. Via Den Haag en igen ging het in ijltempo riem, waar de jongens rnn een cow-boy-film N OM DE BEURS 1GEKMEEK. Het re- 3 weer had in elk geval enstelijke kant, want t kte een zeer talrijk ek. Op 't ogenblik zijn aar niet denderend veel doen maar dat neemt dat de diverse boxhou- lk geval betere kansen ij de aanwezigheid van sen dan van 200. An- du men b.v. gemakkelijk landbouwwerktuigen laatsen indien dergelijke maar op korte termijn waren, t-leverbaar zijn had ook g op de nieuwste vin- oogstgebied, de Hume- wer welke door het ledrijf Westra uit Kol let beursplein werd ge- ;erd. De Hume is een imdsoortige verschijning e gehele omvangrijke illatie achter op de hy- hefinrichting van de n dit geval een 24 pk. Irown, is gemonteerd, ot gevolg heeft dat men nnen maaien de tractor ijk achteruit moet stu- •erband daarmede heeft alleen de tractor uitge- 5 versnellingen plus drie gen op de aftakas, voorzien van een ach- ggrichte zitting naast met een compleet stel shandel en pedalen, elk ks gekoppeld op de orgi- Hume maaier heeft een Ite van meer dan twee a is speciaal bestemd aaien van erwten, kool wij, spinazie en andere die zonder gebusseld p zwad worden gelegd, ne kan onder iedere eldheid perfect werk cn „stroppen" van het zelfs bij stromende re- tisch uitgesloten omdat nde harken dit vrijwel oment van afmaaien op rede transportband wer- tra geveerde geleide en het mes over de ge- gte dragende glijders er kort afmaaien moge ijl het volstrekt overbo- een pad opvoer te zich- i. omdat de wielen al- r op 't afgemaaide veld t is en zeer doelmatige maar zoals we reeds rijwel niet te leveren, ra er een heeft weten itigen. is iaarom onge- en verdienste. Cot du Towrmalet -ta Senfinetle Mont Venloux 970 m. 1912 m. /Col de Peyresourde UI Col de Sagnes L 1563 m rCol du Portel d'Asp i 1069 w. I NA ÉÉN DAG RUSTEN: DE BERGEN IN! 1 Ze tlappe 15e Etappe J 17e Etappe 19e Etappe j 20e Etappe j 21e Etappe j 23a Etappe Limoges, Woensdagavond Limoges, 240 kilometer van An gers, is bereikt. Alle renners zijn naar bed en ze zullen nog wel een paar uurtjes (we bedoelen heel wat uren) slapen. Ook wij gaan straks om een gat in de dag te slapen. Monsieur Goddet is zo vriendelijk geweest om ons en de renners een dagje vrij te geven. En dat ene dagje hebben we beslist nodig om niet volkomen geknakt uit de bergen te komen en om de hoop levendig te houden, in een goede geestesgesteldheid Pa rijs te bereiken. We kwamen vandaag dus in Limoges. Hon derdtachtig kilometer konden we volstaan met een sukkel drafje, toen begon het vuurwerk; Belgisch vuurwerk! Er zou en er moest een etappezege uit het vuur gesleept worden. Wardje van Ende vormde de inleiding tot een algemeen Bel gisch offensief. Rosseel zorgde voor het sluitstuk. Goed dan de Belgen vierden hun eerste en grootse victorie, maar weer lag Nederland voor aan in de course. Nu was het Gerrit Voorting, die precies 57 seconden achter de winnaar, be slag legde op de vierde plaats, achter de tweede man van de Fransen Geminiani en in het grote peloton lagen Wagtmans en van Est weer vooraan bii de grootheden Koblet, Bobet en Coppi, geen seconde meer prijs gevend. Wat was de achtste etappe overigens saai. In het begin ten minste. Het leek wel of de tijd rit zoveel van de coureurs ge vraagd had, dat ze eigenlijk niet meer rijden konden. Steeds gro ter werd de achterstand op het tijdschema, alles bleef compact bijeen, pechvogels, zoals Faan- hof, werkten zich zonder pijn op eigen krachten weer in het pelo ton. Alle kleine heuveltjes, spelde- prikjes in dit wisselende par cours, leverden geen kansen op voor scherpe demarrages van attente driestelingen, want die waren er niet eens! Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten stemmen rustig en stalen de zenuwen. PROGRAMMA VRIJDAG IS JULI 1951 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22-40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 818 Gram. muz.; 850 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. muiz. (9.30 935 Waterstanden); 10.00 „Kin deren en mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram. muz.; 10 30 Voor de vrouw; 10.45 Piano recital; 1.15 Radiofeuilleton; 11.35 Tenor en orgel; 12 00 Musette- orkest; 12.30 Land- en t u inbouw- mededelingen; 12.33 Gram. muz.; 12.45 Sport en prognose; 1300 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram. muz'-; 13.20 Theaterorkest 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kamer orkest; 15-00 Voordracht; 15.20 Gram. muz.; 16.00 Gram. muz.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Film programma; 17.20 Muzikale cau serie; 1800 Nieuws; 18.15 Sport; 18-22 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Gram. muz.; 19.15 Prijzenpraatje; 19.30 „Een sterk volk", causerie; 19.45 Berichten en toespraken; 2000 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 2010 Gram. muz.; 20.30 „Benelux", causerie; 20.40 „De Godsdienstige ontwik keling in de jeugdjaren", causerie 21.00 Gram. muz.; 21.45 Buitenl. weekoverzicht; 22.00 Dansmuziek; 22.25 Gesproken Portret; 22.40 „Vandaag causerie: 22.45 Avond wijding; 2300 Nieuws; 23.15 24 00 Gram. muz. HILVERSUM n 298 m 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7-30 Gram. muz.; 7-45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gram. muz.; 9.15 Voor de zieken: 9.30 Gram. muz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram. muz.; 11.30 Viool en piano; 1200 Gram. muz.; 12-15 Marinderskapei (123012.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal dub- belkwartet; 13.45 Gram. muz.; 14.00 „Nu komt de tijd om violen te zaaien", causerie; 14-15 Gram. muz.; 15.00 Voordracht; 15.20 Pia no-kwartet; 15.50 Gram- muz.; 16.00 Angelsaksische muziek; 16.30 Gram- muz.; 16.40 Voordracht; 17 00 Verzoekprogramma voor de jeugd; 17.30 „Als niet-Fries te midden van de Friezen", causerie; 17.45 Surinaamse volksmuziek; 18.00 Wervingspraatje Koninklij ke Marine; 18.10 Bariton en pia no; 18.30 „Nijvere handen bezig aan de nieuwe vertaling", cause rie: 18.45 Kerkkoor; 19.00 Nieuws en weerberichten; 1915 Rege ringsuitzending; „Verklaring en toelichting"; 19.35 Een goed woord voor een goede zaak; 19.40 Radio- krant; 20 00 Nieuws; 20.05 Om roeporkest en solist; 21.00 „Het Evangelie onder het Oude Volk in het Nieuwe Amerika", cause rie; 21.20 Klassieke muziek; 22.00 Vocaal ensemble en solist; 22.30 „Langs wegen van Kunst en schoonheid", causerie; 22-45 Avondoverdenking; 2300 Niieuws; 23.15—24.00 Metropole orkest en solist- Een enkele dappere Zo af en toe waagde wel eens eentje een klein uitlooppoginkje, maar niemand had dan zin om mee te gaan en dus viel de dappere strijder weer terug in het peloton. De felle Ward van Ende was de eerste der dolle ridders. Voor de ravitaillerings- post in L' Hommaize had de kleine Belg een voorsprong van twee minuten op twee Luxem burgers, die juist uit het pelo ton weggespurt waren, maar zich weer lieten terugvallen. Dapper reed de Belg door. maar alleen tegen negentig anderen, dat was toch wel te veel. Koblet er tussen uit! Vlak voor Poitiers begon het eigenlük pas interessant te wor den. Piots stoof Koblet uit het peloton weg. Coppi, Bartali, Bo bet en Magni veerden op. Binda stormde in zijn jeep naar voren. Dat kon niet geduld worden. In eens was het hele peloton klaar wakker. Er werd gespurt, en hard, op Koblet, die inmiddels gezelschap had gekregen van de gele trui drager Leveque, die z'n ereteken in gevaar zag en vlak er achter zat nog een groepje, waarin Faanhof het hardst» trok. Dertig kilometer hielden de driesten het uit. toen lag alles. Ward van Ende ook weer bij een. Dat was bijna zestig kilo meter voor de eindstreep. Lang duurde de rust niet. Weer sprong een groep, weg en deze vluchtelingen hadden meer kans. Tien man sterk waren de de- marranten en onder hen bevond zich Gerrit Voorting. Het groepje slonk tot negen, toen Sciardis terugviel, groeide aan met de Belg de Hertog, die van Steenkiste en Rosseel kwam assisteren en werd op enkele honderden meters gevolgd door een groepje van vijf renners, met al weer een Belg er in. Ook deze achtervolgers konden de kopgroep bereiken en in geslo ten gelid, met lichte, maar vast beraden pedaaltred ging het op de finish aan. Zou een massale sprint de beslissing moeten bren gen? Nog een ontsnapping Toch niet, want enkele kilo meters voor Limoges sprongen Rosseel en Lauredi uit de kop groep weg. In ernkele seconden werden meters voorsprong be reikt en spoedig waren ze onbe reikbaar voor de overigen. Ros seel won de sprint; in het twee de groepje verraste Geminiani Gerrit Voorting voor de derde plaats en daarna kwam met bijna vijf minuten achterstand het grote peloton binnen. Wim van Est en Wagtmans zaten tus sen de sprinters, belust op een premie, Gerrit Peters voerde de rest van de groep aan. De pech vogel Faanhof en Hans Dekkers, door een lekke band achterop geraakt, hadden eer» grotere achterstand. Maar ze waren nog ruim op tijd binnen. Na een dag rusten gaat Ne derland mee de Pyreneeën in met een ploeg om nog trots op te zijn. Zes man, sterk gewa- MGR. HUIBERS DRAAGT PONTIFICALE H. MIS OP MERKELBEEK. (K.N.P.) Op Zondag 15 Juli zullen op vele plaatsen in Nederland en Enge land kerkelijke of buitenkerke lijke plechtigheden worden ge houden om de ontelbare welda den» te herdenken, welke de ge lovigen door het dragen van Ma ria's kleed, het H. Scapulier, van God hebben ontvangen. Op deze dag wordt het Zevende Eeuw feest van het H. Scapulier geslo ten, dat op 16 Juli 1950 overal met grote luister en onder aan moediging van Paus en bisschop pen is begonnen. Officiëel worden in ons land de sluitingsplechtigheden ver richt door de bisschop van Haar lem. Mgr. J. P. Huibers, die Zon dag 15 Juli in de kathedrale ba siliek van Haarlem een Ponti ficale H. Mis zal opdragen. Geheel Katholiek Nederland zal in de feestviering kunnen delen door de medewerking van de K.R.O., die op Zondag 15 Juli uit Groenlo een Pontificale Hoogmis uitzendt waarbij de musicus Ed. Stam zijn speciaal voor dit eeuwfeest gecompo neerde Mis zal uitvoeren. Pseudo-vogelpest in Arnhem Op een pluimveebedrijf aan de Klingelbeekseweg te Arnhem is pseudo-vogelpest geconstateerd. De veeartsen ij kundige dienst heeft ong. 1700 besmette kippen vernietigd. pend met een schitterend mo reel en eikaars beste vrienden. We gaan de bergen in, nu is het maar de vraag hoe de Nederlan ders deze krachtproef doorstaan. Worden de Pyreneeën heelhuids genomen, wel dan hebben we goede moed voor dc Alpen. 1. Rosseel (Belg.) 7.08.20 (met bonificatie 7.07.20); 2. Lauredi (Frankrijk) 7.07.50; 3. Geminiani (Frankr.) 7.09.17; 4. Voorting (Ned.) z. t.; 5. Diederich (Lux.) z. t.; 6. Cogan (West Zuid West Frankrijk) z. t.; 7. Desbats (W. Zuid West) z. t. en een groep van negen renners in 7.09.17; 23. Coppi (It.) 7.13.28; 24. Koblet (Zwits.) z. t.; 25. Bartali (It.) z. t.; 33. Van Est (Ned.) z. t.; 34. Wagtmans (Ned.) z. t.; 36. Bobet (Frankrijk) z. t. Op de 38ste plaats ex aequo een groep van 40 renners onder wie Peters (Ned.), Ockers (Bel gië), Meunier (West Zuid West), Biagioni (It.), Muller (Frank rijk), Magni (It.) en Baldassari (Frankrijk), allen in de zelfde tijd als Coppi; 84. Faanhof (Ne derland) 7.14.27; 98. Dekkers (Ned.) 7.23.59. Creton van lie de France heeft de strijd gestaakt. Algemeen klassement: 1. Leveque (West Zuid West) 44.57.21; 2. Bauvin (Oost Zuid Oost) 44.58.40; 3. Diederich (Lux.) 45.04.06; 4. Koblet (Zwits.) 45.04.23; 5. Lucien La- zarides (Frankrijk) 45.04.25: 8. Bobet (Fr.) 45.05.52; 10. Coppi (It.) 45.06.27: 11. Geminiani i (Frankrijk) 45.06.39; 14. Magni (It.) 45.08.50; 15. Van Est (Ned.) 45.08.50; 21. Bartali (It.) 45.10..37; 28. Wagtmans (Ned.) 45.12.35; 60. Met de tijdrit nog in de be nen stonden Gerrit Voorting en Wout Wagtmans klaar om zich van proviand te voorzien voor de volgende zware etappe. Wout Wagt mans (met bril) speelde gis teren een grote rol, Voorting was vandaag naar Limoges de beste Nederlander. Peters (Ned.) 45.24.35; 72. Faan hof (Ned.) 45.28.28; 75. Voorting (Ned.) 45.29.06; 97. Dekkers (Ne derland) 45.59.03. Ploegenklassement: 1. Frank rijk 134.50.06; 2. West Zuid West Frankrijk 134.52.19; 3. Italië 135.00.30; 4. België 135.02.46; 5. Oost Zuid Oost Frankrijk 135.07.11; 6. Zwitserland 135.16.54; 7. Luxemburg 135.19.33; 8. Nederland 135.31.58; 5-jarige jongste deelnemer aan V.V.V. fietstocht 's-HERTOGENBOSCH. De jongste deelnemer aan de drie daagse VVV-fietstocht door Bra bant, die 19, 20 en 21 Juli zal worden gehouden, is het vijfjarige Fransje Wittens uit 's Hertogen bosch. Frans, die een Montessori school bezoekt, gaat elke dag een uurtje trainen. Hij zal straks ong. 90 KM per dag hebben te fietsen. De oudste deelnemer is de 73- jarige heer v. Woerkom uit Den Bosch, die voor de zevende maal de tocht meerijdt. De oudste deel neemster is mw. SlagerCordes uit Vught, die hoewel 70 jaren tellend, ook voor de zevende maal de driedaagse mee gaat maken. breidt de gevreesde pseudo-vo gelpest zich nog steeds uit. Deze week werden vier nieuwe geval len geconstateerd, n.I. in Eder- veen en Ede. Enkele duizenden kippen werden vernietigd.... hebben douane-beambten nabij Nispen in West-Brabant twee vrachtwagens aangehouden, die elk een vracht van vijf ton oud ijzer op ongeoorloofde wijze ver voerden. Drie mannen werden, verdacht van smokkel, gearres teerd.... is gisteren onder grote belang stelling het stoffelijk overschot van de A.N.P.-redacteur Max Petzoldt te Amsterdam ter aarde besteld.... besloot de georganiseerde melk handel te Rotterdam een week lang 10 ct. per kg. verkochte mar garine af te dragen aan het Rode Kruis.... vertrekt vandaag de K.L.M.-Con- stellation „Prinses Beatrix" voor de 500e K.L.M.-retourvlucht naar Zuid-Amerika.... WILKES TOCH WEER NAAR ITALIË TERUG? Internazionale vertrouwt er op dat Faas Wilkes het volgend jaar met de club zal meespelen, aldus werd door de manager Aldo Gatti verklaaard. Gatti zei, dat de club tot op heden niets van Wilkes gehoord heeft hoewel verondersteld werd dat hij zijn nieuwe contract voor 10 Juli zou aanvaarden. Wilkes is op het ogenblik met vacantie in Nederland. LANDBOUWER DOOR BLIKSEM GEDOOD Gistermorgen werd de land bouwer H. J. van de Ven te Cas teren, gem. Hoogeloon (N.Br.), door de bliksem getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer ver voerde met paard en wagen twee varkens toen het hemelvuur hem trof. Het paard en de twee var kens werden eveneens gedood. I Van de Ven was 40 jaar oud, gehuwd en vader van vijf kinde ren. trouwbaar is. Reeds om het feit van technische redenen moet worden vastgesteld, dat de ver andering in het lichaam, welke de leugenontdekker registreert, niet alleen voorkomt bij degenen, die schuldig zijn, maar ook bij onschuldigen en wel tengevolge van schaamte, eenvoudig van wege het feit, dat men van een bepaald iets wordt verdacht. ROTTERDAM (K.N.P.) „Zo wel het waarheidsserum, o.a. pentotal, als wel de lie-detector ofwel de leugenverklikker moe ten worden afgewezen op grond van het feit, dat daardoor de morele en geestelijke vrijheid wordt aangetast". Dit verklaarde Mr. A. H. M. H. Receveur, advo- vaat-generaal te 's-Hertogenbosch en voorzitter van de Stichting Politie-vakopleiding van „St. Mi- chaël", in zijn inleiding: „Het zoeken naar waarheid", op de tweede dag van het driedaagse congres van de Katholieke Poli tiebond „St. Michaël" te Rotter dam. Spreker wees er op, dat het volgens de Katholieke ethiek ver boden is om bij verhoren door valse voorspiegelingen en be dreigingen bekentenissen uit te lokken, omdat daardoor de wet telijke vrijheid wordt aangetast. Ook het gebruik van de Wire- Recorder acht de spreker onge oorloofd, zeker wanneer het er om gaat om op die wijze in het geheim opgenomen bekentenissen tegen anderen uit te spelen ten einde op die manier nieuwe be kentenissen uit te lokken. Mr. Receveur verklaarde over de Lie-detector, leugenontdekker, dat dit apparaat volkomen onbe- Advertentie) HET GEHEIM De ervaren textielvakman zegt: Het brillante effect van nieuwe stoffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne stof het speciale alkalivrije wasmiddel, dat er bij hoort. U kunt Uw 6jne stoffen nieuw houden floor deze ook zo te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKA1.1* VRIJ, IS VEILIG ALKALIVRI.I Het Hoofdbestuur van de Ka tholieke Politiebond St. Michaël is herkozen. Tijdens dezelfde ver gadering keurden de deelnemers unaniem het voorstel van het hoofdbestuur goed om het lid maatschap van het Internatio naal Christelijk Vakverbond, in de afdeling Bonden voor Over heidspersoneel, aan te vragen. Eveneens werd unaniem goed gekeurd, dat het hoofdbestuur zal trachten om via overleg met de betrokken 'journalistenorganisa ties verbetering te brengen in de huidige verhouding pers en po litie. BURGEMEESTER D'A ILLY IN HET ONGELIJK GESTELD AMSTERDAM. Mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Am sterdam, is door de President der Amsterdamse Rechtbank, mr. C. W. Thöne, in kort geding ver oordeeld. De burgemeester was als ge daagde partij opgeroepen, omdat hij als hoofd van het gemeente bestuur aansprakelijk werd ge steld voor de vordering van een woning aan de Plantage Kerk- laan. De eiser was de Amster dammer Rootlieb, die werd bij gestaan door mr. P. J. M. Ruysè- naars. De President stelde hem in het gelijk en legde, zoals ge bruikelijk is, de gedaagde partij de verplichting op de kosten van het geding te betalen. Bovendien zal de burgemeester er zorg voor moeten dragen, dat dc vordering van de bewuste woning wordt gestaakt. VGRAVENHAGE In de gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Goedhart (Arb.) verlof ge vraagd de regering vragen te mogen stellen over de activiteiten van de stichting ,,Door de eeuwen trouw" en het „Bureau der z.g. republiek der Zuid-Molukken", de personen met wie deze instellingen opereren en de maatregelen, welke de regering daartegen heeft genomen. Heden zal op deze interpellatie- aanvrage worden beslist. Er moest nog gestemd worden over een aantal in de vergadering van 1.1. Dinsdag behandelde amendementen op het wetsont werp tot wijziging van het be sluit op de inkomstenbelasting 1941, van het besluit op de loon belasting 1940 en van de wet op de Vermogensbelasting 1892. Het amendement-van den Heu vel (A.R.), beogende de onbil lijkheid om inkomens van dezelf de grootte uit loon en uit bedrijf verschillend te belasten, werd verworpen met 61 tegen 24 stem men. Het amendement-Hoogcarspel (C.P.N.) om de progressie van de extra winstbelasting sterker te maken, werd met 78 tegen 6 stemmen verworpen. Met 56 tegen 29 stemmen werd aanvaard het amendement-Lucas (K.V.P.) om de bestanddelen van de winst, waarvoor een bijzonder tarief is voorzien, buiten het ex tra tarief van het nieuw in te voegen artikel 48a (de extra winstbelasting) te houden. De minister verklaarde, dat als het betrokken onderdeel van het onderhavige artikel 1 van het ontwerp niet zou worden aanvaard, de regering geen kans zou zien de nodige dekkingsmid delen op voor haar te rechtvaar digen wijze te vinden. De heer Oud (V.V.D.) vroeg of dit een kabinetskwestie bete kende, waarop de minister te kennen gaf niets aan zijn verkla ring te hebben toe te voegen. Het onderdeel (extra winstbelasting) werd goedgekeurd met 61 tegen 26 stemmen. Alvorens gestemd werd over artikel 1 verklaarde de heer Romme (K.V.P.dat zijn fractie teleurgesteld is door de verwer ping van het amendement-Lucas inzake de kinderaftrek. Nu de Kamer haar beslissing heeft ge nomen zou de grootst mogelijke meerderheid der fractie het on juist vinden haar stem aan arti kel 1 te onthouden. Hoewel zij ernstige bedenkin gen heeft tegen de regeling van de kinderaftrek en de regeling inzake de winst zal zij haar stem niet aan het artikel onthouden. Het artikel werd daarop aan vaard met 55 legen 32 stemmen. Artikel 2 (kinderaftrek loon belasting) werd met 47 tegen 39 stemmen aangenomen en artikel 3 (kinderaftrek vermogensbelas ting) werd z.h.s. goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der omzetbelasting. De heer Hofstra (Arb.) verde digde een amendement om uit de tabel van het weeldetarief ds barometers te doen vervallen. De minister nam dit amende ment over. De heer Verkerk (A.R.) wilde om redenen van economische aard vrijstelling van oesters en zalm van het verhoog de tarief. De heren van der Zaal (A.R.), van Dis (S.G.) en Hof stra (Arb.) sloten zich daarbij aan, waarop de minister te ken nen gaf bijna te verlangen een oester te zijn, niet om in zijn schulp te kruipen, maar om iets deelachtig te worden van de goe de zorgen, die de Kamer aan dit artikel besteedde. Hij ontried het amendement, dat daarop werd verworpen met 43 tegen 39 stem men. De in het ontwerp opgeno men tabellen van goederen, waar op de belasting verhoogd wordt, werden met 63 tegen 19 stemmen goedgekeurd. Artikel 1 van het ontwerp werd aanvaard met 57 tegen 23 stemmen. Tenslotte heeft de heer Lucas (K.V.P.) nog een amendement toegelicht om in de considerans van het wetsontwerp tot uiting te brengen, dat tot dekking van de bijzondere uitgaven voor de defensie tot een totaal van f 250 millioen voorzieningen worden getroffen. De heer Hofstra (Arb.) achtte deze aanvulling overbodig en de minister bleek geen behoefte te hebben er iets over te zeggen. De stemming over het amende ment werd aangehouden tot van daag, Donderdag. DEENS JACHT BIJ TERSCHELLING GESTRAND TERSCHELLING. Gistermor gen liep het Deense motorjacht „Sally Ann", van Nykoping op het eiland Falstar, op de Wester- gronden bij Terschelling aan de grond. De reddingboot „Branda- ris" van de K.N.Z.H.R.M. voer onmiddellijk ter assistentie uit en wist het jachtje met vier man aan boord onderweg van Cuxha- ven naar Dover vlot te slepen. Teneinde knoeierijen bij verkiezingen tegen te gaan, heeft men in Cuba een nieuwe methode ingevoerd om stemmen uit te brengen. De kiezer is voortaan verplicht zijn naam in te schrijven, zijn vingerafdruk te laten maken en zich te doen fotograferen, alvorens hij gaat stemmen. Hij ontvangt dan een kaart met handtekening, foto en vingerafdruk, zodat hij op afdoende wijze is geïdentificeerd. Als proefkonijn voor deze methode fungeerde de ex-president Fulgencio Batista, die zich voor de verkiezingen in het volgend jaar candidaat heeft gesteld. FEUILLETON 74) Men ge bruikte die machines veel voor leerlingen, juist omdat ze zo ge hoorzaam en veilig waren; maar het zou wel niet om die reden zijn, dacht ik, dat Lazarro het gekozen had. Ik had zelf van zo'n vliegtuig gebruik gemaakt, toen ik mijn proeven nam met mijn kompas. Ik kon er tamelijk goed mee om gaan, voldoende ten minste om er de waarnemingen mee te doen, die ik nodig had, maar ik zou niet durven beweren, dat ik er volkomen vertrouwd mee was. In mijn jonge jaren had ik een veel minder degelijk en standvastig vliegtuig leren besturen, maar daarmee had ik veel beter voort- gekund. Ik had me zelfs weieens verbeeld, dat ik een tamelijk handige piloot begon te worden; maar nu had ik veel minder ver trouwen in mijn kunst, al waren de machines stukken beter. Trou- wens, ik was zoveel ouder ook. Als jongeling was ik steeds met een fier gevoel de lucht in ge klommen, in mijn latere jaren had ik moeten constateren, dat ik steeds een zuchtje van verlich ting slaakte, als ik na een vlucht de grond weer raakte. Ik was alleen opgestegen, de laatste tijd, als de omstandighe den zo gunstig mogelijk waren. Want het was mij er alleen maar om te doen, de werking van mijn kompas te controleren. De vlie gerij als beroep te beoefenen wenste ik niet en ik achtte me zelf er niet geschikt voor ook. De tijd, dat ik voor mijn plezier in een vliegtuig was gestapt, lag ver achter me; en ik had me voorgenomen, nooit meer te vlie gen, nadat ik het bewijs had ge leverd, dat mijn kompas aan alle eisen beantwoordde. Ik was ver zadigd van vlieggeneugten; rei zen over land ging me voor het vervolg vlug genoeg. Ik keek, zonder doel, wat meer links en rechts de tuin in, maar toen keerde mijn blik terug naar de gele vleugel, en zag ik, dat die trilde, ik begreep, dat La zarro met de motor aan 't werk was, maar zien kon ik hem niet; hij bleef achter de garage ver borgen. Een ogenblik later ech ter kwam hij er achter vandaan, om op enige afstand naar de ma chine te kijken, en ik trok me ver genoeg van het raam terug, om niet gezien te worden, als hij in mijn richting mocht kijken. Ik meende het manneke te horen fluiten hij was tevreden over zijn werk. Hij had zijn vliegtuig in elkaar. Het enige beletsel, dat hij nog vóór zich had, was de muur; hij zou al heel precies te werk moe ten gaan, wilde hij met zo'n korte startbaan hoog genoeg komen, om die hinderpaal te nemen. Maar als hij zioh daar zorg over maakte, liet hij er toch niets van blijken. Voor zover ik kon na gaan, vervolgde hij kalm en ze ker, nuchter en practisch zijn werk, om de kist gereed voor de vlucht te maken. Aan het wel slagen der opstijging scheen hij niet te twijfelen. Terwijl ik, een eindje van het raam, naar hem stond te kijken, hoorde ik in de voorkamer Pur vis spreken. Hij praatte met eni ge stemverheffing. De kans, een stukje van het gesprek daarbin nen op te vangen, trok me meer aan dan de aanschouwing van Lazarro; ik liep dus naar de schuifdeuren en drukte mijn oor tegen een der brede panelen. „Ik zou wel gek zijn!" riep Purvis uit. „Ik weet nog niet eens, of het ding deugt. Wacht maar, tot 't geprobeerd is." Vinton sprak veel rustiger. Ik moest me inspannen, om zijn woorden op te vangen. „Ik heb helaas nu direct geld nodig", zei hij. „Lazarro zit aan 't laatje", ant woordde Purvis. „Zijn agenten betalen geen cent, voor hij een seintje geeft." „Valt er dan niets af, omdat ik het kompas heb opgedoken?" vroeg Vinton. „Als 't nu eens niét deugde, had ik dan al die moeite voor niets gedaan?" Wat Purvis hierop antwoordde, verstond ik niet, maar bevredi gen deed het Vinton blijkbaar niet; hij antwoordde althans; „Da's allemaal goed en wel, maar ik wil weieens een bewijs van goede trouw zien. Ik vraag niet om 't hele bedrag, maar ik wil er vast iets van hebben. An ders schiet je me maar vijf mille voor." „Ik? En als 't nu eens niet deugt, en ze er geen cent voor geven!" vroeg Purvis. „Dan leg ik er vijf mille op toe!" „Dan had je je voorwaarden anders moeten stellen. Je riskeer de dus, dat je zelf ook voor niets werkte!" ,,'t Hele zaakje is toch zeker een gokje?" bromde Purvis. „Ik heb een kansje gewaagd en dat zul jij ook moeten doen." „Terwijl Lazarro niets ris keert?" „Financieel riskeert hij niets, nee", gaf Purvis knorrig toe. „Hij loopt alleen de kans, dat hij zijn nek breekt, als dat ding tegen die stenen muur aan de achter kant te pletter slaat." „Wat ik hem van harte toe wens", zei Vinton rustig, op zijn vriendelijkste toon, „als 't mocht blijken, dat het kompas een vod is." „Wat schieten we er mee op, of hij zijn nek breekt? Dan we ten we niet eens, of 't ding goed was of niet. Dus da's gokje num- mero twee." „Waarom werkt hij ook zo achterbacks? Waarom heeft hij niet geprobeerd het ding. op dé gewone manier te kopen?" vroeg Vinton. (Wordt vervolgd.:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3