Op 3 September wordt Japan gerehabiliteerd „Nederland mag niet afwijzend staan jegens atoomonderzoek" Onderhandelingen te Kaesong onverwacht afgebroken Heiligschennende diefstal uit kapel van werkkamp DAGBLAD VOOR ALKMAAR Touwtrekken om de duiten Alle voor-oorlogse overzeese bezittingen afstaan Noorwegen bouwde kernreactor Nederland levert uranium ENGELAND GERESERVEERD OVER HARRIMAN'S REIS Voor ƒ75.000,- ontvreemd EN OMGEVING VREDE VAN VERZOENING Een melkboer ging aan de zwier. Plan Schaman in Bonn aanvaard Ook in ons land een kernreactor Rode posten lieten auto met persvertegenwoordigers niet door Scheepsberichten Communisten-vlag op Bondsdaggebouw Petsche aangezocht voor premierschap Speelgoedtreinen reden op elkaar Stoffelijke resten verdwenen Een oudje van 103 Aflossing voor Korea-detachement Twee verstekelingen spronaen overboord Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Vrijdag 13 Juli 1951 4 46e Jaargang No. 12218 Kantoren: HOORN. Draafslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Op het Parlementsplein te Teheran kwam een groot aantal demonstranten hijeen om te protesteren tegen de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof te Den Haag in zake het Perzische olie-geschil. WASHINGTON (A.P.) De Ver. Staten en Groot-Brittannië hebben gisteren formeel de „vrede van verzoening" met Japan bekend gemaakt, die zij naar verwachten door ongeveer 50 landen, w.o. Nederland en Indonesië, zal worden ondertekend. Het verdrag, dat door Dulles enig in de geschiedenis is ge noemd, zal op 3 September te San Francisco getekend worden. Het berooft Japan van zijn vooroorlogse overzeese bezittin gen, o m. van Korea en Formosa, maar staat het toe zioh opnieuw te bewapenen en herstelt het ver slagen keizerrijk ook in andere opzichten tot de status van een gelijkwaardige souvereine staat in de vrije wereld. De ondertekening zal gevolgd worden door een Amerikaans- ROTTERDAM. Een 32- jarige melkbezorger uit Rot terdam wilde schijnbaar wel eens iets meer van de we reld zien dan alleen maar zijn wijk. Toen hij dan ook op 30 Juni jl. zijn wagen bij de fabriek had neergezet, verdween hij, maar hij nam zijn weekontvangsten ad. f242 mee. Een enkele reis naar Den Haag was spoedig gekocht en na twee dagen in de hofstad te hebben ver toefd, trok onze man naar Utrecht. In de omgeving van deze stad werden enkele uitstapjes gemaakt. Daarop ging hij weer naar Den Haag terug, maar een paar dagen later was zijn geld op en toen fungeerde hert Haagse bos als zijn hotel. Dinsdag j.l. meldde de man zich bij de Haagse politie, omdat hij geen uitweg meer zag. BONN (Reuter) In een de bat van acht uur heeft de meer derheid van de West-Duitse bondsdag zich zonder dat tot stemming werd overgegaan in eerste lezing voor het plan-Schu- mann uitgesproken. De meerderheid werd gevormd door de regeringspartijen (Chris- telijk-Democratische Unie, Vrije Duitse Party en de Duitse Par tij) en door de vertegenwoordi gers van de Beierse Partij en van de Bond van ontheemden en ontrechten. Als enig voorbehoud stelden de regeringspartijen dat de geallieerde controle op de Rühr-industrie moet worden op geheven, voordat het plan in werking treedt. De regering be schouwt dit reeds als gegaran deerd door de geallieerde ver klaringen. Japans pact, dat de Ver. Staten toestaat troepen en militaire bases in Japan te behouden. Het verdrag verplicht Japan onmiddellijk onderhandelingen aan te knopen met geallieerde mogendheden, die gedeeltelijk door Japan bezet zijn geweest, zo dat het deze landen kan helpen de door de bezetting aangerichte schade te vergoeden. Voor de schadeloosstelling van ontberingen, die geallieerde krijgsgevangenen in Japanse han den hebben geleden, zal Japan zijn bezittingen in landen, die neutraal waren of tezamen met de geallieerden in oorlog waren, vermaken aan het internationale Rode Kruis. Commentaar te Djakarta Indonesische autoriteiten heb ben gisteren verklaard, dat de aanspraken op schadeloosstelling van Indonesië ten laste van Japan zullen worden gehandhaafd. Het bedrag waarop Indonesië aanspraak maakt en dat is ge- baseed op een door Nederland na de oorlog gemaakte schatting kan naar een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken te kennen gaf nog niet worden gepubliceerd. Maar het is een hele hoop geld, zei hii. ACHT MAN GEDOOD BIJ VLIEGTUIGONGELUK PARIJS (Reuter). Bij Dakar is een Franse militaire Dakota neergestort en in brand gevlogen. Acht personen zijn in de vlam men omgekomen. De negen over levenden zijn in ernstige toestand naar het ziekenhuis overgebracht UTRECHT „Wanneer wij nagaan, daf een gram uraan, als energiebron gelijk Ie stellen is met 25 ton koolstof; wanneer wij in het oog houden, dat men in Engeland in 1954 een vlieg dekschep met atoom-energie hoopt te drijvendat de Verenigde Staten reeds voor 1953 projecten hebben, een duikboot met atoom-energie uit te rusten en dat daar plannen in uitvoering zijn voor de atoomaandrijving van bommenwerpers, dan spreekt het wel vanzelf, dat een volk, dat zijn blik voorwaarts gericht houdt, niet afwijzend kan blijven staan bij het onderzoek der atoomkern-energie". land zullen in totaal 3 a 4 ton gouds zijn. Er is een plan ontworpen de reactorwerkzaamheden in drie stadia uit te voeren. In het eer ste (Noorse) stadium zal o.m. ook de mogelijkheid en de wen selijkheid worden onderzocht van een kernreactor in Nederland door de studiegroep in Neder land, die het Kjeller-speurwerk zal voorbereiden en verwerken. Het tweede stadium, waarin Nederland het onderzoek zelf standig ter hand neemt, betreft eventueel de bouw in ons land van een kernreactor met een ver mogen van 5000 KW (de Noorse reactor heeft slechts een vermo gen van 100 KW). Het derde sta dium tenslotte omvat de even tuele bouw van een kernreactor van 1 millioen KW voor energie productie. De energie reactor met een vermogen van 1 millioen KW zal zulk een bedrag vergen, dat dit de draagkracht van een klein land te boven gaat, weshalve sa menwerking met een of, zo no dig, meer andere kleine landen noodzakelijk zal blijken. Prof. dr. J. M. W. Milatz, hoog leraar in de proefondervindeiyke natuurkunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, zeide dit aan een redacteur van het A.N.P., toen hij enkele nadere bijzon derheden vertelde over de sa menwerking tussen Noorwegen en Nederland op het gebied der atoom kern-energie. Het bleek mogelijk met Noor wegen direct zaken te doen. Men ziet in dat land het belang van de kernenergie volkomen in. Noorwegen, met zijn kleine be volking maar zeer belangrijke scheepvaart (uitgebreider dan die van Nederland) is overtuigd, dat toepassing van kernenergie bij de scheepvaart grote bezuinigingen kan opleveren. In Noorwegen was men dan ook al overgegaan tot de bouw van een kernreactor. Noorwegen miste echter het volstrekt onont beerlijke metaal: uranium. Nederland heeft, merkwaardig genoeg, uranium ter beschikking, gevolg van de vooruitziende blik van prof. dr. W. J. de Haas te Leiden, op wiens voorslag voor de oorlog eer; aanzienlijke hoe veelheid van dit metaal tegen de toen nog geldende lage prijs werd aangekocht. Het benodigde uranium voor het reactoronder- zoek in Noorwegen, dat te Kj el- Ier zal geschieden, wordt dus door Nederland beschikbaar ge steld. Daarenboven nog getraind personeel. De kosten voor Neder- KERSEN PLUKKER VIEL UIT DE BOOM De landarbeider G. Willems te Ewijk bij Nijmegen, is bij het plukken van kersen uit de boom gevallen. Hij liep zware inwen dige kneuzingen op en werd naar het Canisiusziekenhuis te Nijme gen vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is bezweken. W. was gehuwd en vader van 7 kin deren. MOENSAN (Ass. Press) - Gewapende communistische wacht posten hebben gisteren, zoals gemeld, een onderbreking in de Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen veroorzaakt, doordat zij 20 geallieerde journalisten weigerden door te laten naar Kae song, dat in vijandelijke handen is. Gen. Ridgway besloot hierop de geallieerde delegatie bevel te geven niet vandaag naar Kae song te gaan. Op het algemene hoofdkwartier te Tokio werd me degedeeld, dat de besprekingen tijdelijk waren afgebroken. Een adjudant vertelde, dat gen. Ridgway er op stond, dat het gehele geallieerde konvooi van 17 voertuigen, waarmee de jour- LONDEN (Reuter-A.P.) Groot-Brittannië heeft voorzichtig gereageerd op president Truman's interventie in de Anglo- Iraanse oliecrisis. Gevraagd naar commentaar op de a.s. reis van Harriman naar Teheran, zei een woordvoerder van het Foreign Office: iedere stap, die gedaan kan worden om de Perzen te overreden tot aanvaarding van de uitspraak van het Haagse Hof zal ons zeker welkom zijn. Verenigde Naties zou brengen, Perzië zou antwoorden door in beslag genomen documenten van de Anglo-Iranan, waaruit Britse inmenging in Perzische binnen landse aangelegenheden zou blij ken, te produceren. Mossadeq, die ruim een uur lang sprak, waarbij zijn stem tussenbeide tot een gefluister daalde, verklaarde verder, dat hij niet zou aftreden voordat zijn taak, het nationaliseren van de Perzische olie voltooid zou zijn. Staat van oorlog tussen België en Duitsland opgeheven BRUSSEL (Reuter) Don derdagavond heeft de Belgische premier Pholien in de Senaat medegedeeld, dat de staat van oorlog tussen België en Duits land met ingang van Donderdag was opgeheven. Het is duidelijk, dat Groot- Brittannië een voorzichtig stand punt inneemt t.o.v. Harriman's reis om: 1. niet de indruk te wekken, dat het tegen elke prijs een re geling wenst. 2. Iran niet de indruk te ge ven, dat het zich van de hulp van Amerika verzekerd heeft om een diplomatieke kongsi te gen Mossadeq te vormen. De Britse ambassadeur in Per zië, Sir Francis Shepherd, heeft verklaard, dat hij „niet veel ziet" in het aanstaande bezoek van de speciale adviseur van president Truman. Averell Har riman, aan Teheran, aangezien Perzië de aanbevelingen van het Haagse Hof reeds heeft afgewe zen. De Perzische premier, Mossa deq. heeft Donderdag in de Madjlis verklaard, dat wanneer Engeland het oliegeschil voor de nalisten reisden, in zijn geheel of anders in het geheel niet naar Kaesong zou gaan. Autoriteiten te Tokio hebben bekend gemaakt, dat de wapen stilstandsonderhandelingen te Kaesong niet zijn afgebroken omdat er geallieerde correspon denten zaten in de auto die is tegengehouden, maar uitsluitend omdat de auto is tegengehouden. Het bezwaar van de geallieerden is, dat de communisten belem meringen in de weg hebben ge legd aan een noodzakelijk deel van de delegatie van het UNO- opperbevel naar Kaesong. De fundamentele twistvraag was: „wie heeft het recht te zeg gen wie Kaesong binnen mag komen?" Vervullen de communisten bij de wapenstilstandsonderhandelin- CAMERONIA, Djakarta- Rotterdam, pass. 11 Juli Gibraltar. WILLEM RUYS, Djakarta- Rotterdam, 12 Juli te Southampton. VOLENDAM, 11 Juli van Rotterdam naar Montreal. BONN (DPA-Reuter) Voor de ogen van talrijke Bondsdag afgevaardigden ontvouwde zich Donderdagmiddag door middel van springstof voor een raam van het Bondsdaggebouw een grote blauwe vlag van de in de Bondsrepubliek verboden com munistische „Vrije Duitse Jeugd" (FDJ). Men was midden in het debat over het Plan Schuman. De vlag werd verwijderd en alle deuren van het gebouw wer den gesloten. gen de rol van „gastheren", zo als sommige communistische bla den hebben gebluft, zodat zij kunnen bepalen wie wel en wie niet mag komen? Of staan beide partijen op gelijke voet? Generaal Ridgway en admiraal Joy hebben er geen twijfel aan laten bestaan hoe zij er over denken. Het opperbevel van de U.N.O. is niet van plan de tweede viool te gaan spelen bij de onderhan delingen, zoals het volgens som mige schrijvers van politieke be schouwingen bezig was te doen. Door ijzeren balk gedood De 34-jarige ongehuwde arbei der M. M. uit Hengelo is op het fabrieksterrein van de Machine fabriek Gebr. Stork te Hengelo door een ijzeren balk van 3500 kg getroffen en op slag gedood. PARIJS (AFP) De presi dent van de Franse republiek. Vincent Auriol, heeft Donderdag de oud-minister van Financiën Maurice Petsche gevraagd, of hij onder de huidige omstandigheden bereid is een nieuwe regering te vormen. Petsche antwoordde, dat hij pas Dinsdag antwoord zal kun nen geven. Henri Queuille, aftredend Frans minister-president, heeft om gezondheidsredenen het ver zoek van de president om een nieuwe regering te vormen van de hand gewezen. VROUW GEDOOD LONDEN (Reuter) De „loco motieven van Emmett" zijn op het feestterrein van het „Festival of Britain" op elkaar gereden. Een vrouw is tengevolge van de botsing overleden en 13 personen liepen verwondingen op- Beide locomotieven met hun ketels in de vorm van theepotten, de hoge schoorstenen en de meest on waarschijnlijke apparaten, ont spoorden en de eerste wagons van de „trein" werden vernield. De politie heeft een onderzoek inge steld. De treinen, ontworpen door de tekenaar Emmett van „Punch", die zich steeds bezig houdt met wonderlijke voertuigen en vooral locomotieven, die de zonderling ste avonturen meemaken, reden gewoonlijk slechts met een snel heid van ongeveer 12 kilometer. Het traject is een halve kilometer op het enkel spoortje. Het tra ject is een halve kilometer lang- Bij de botsing reden de voertui gen pal op elkaar in. EEN VREEMDE ZAAK ESCHWEGE (Hessen-Nassau) (D.P.A.) Bij het opgraven van de stoffelijke resten van vier Nederlandse staatsburgers op het kerkhof te Eschwege (Hessen- Nassau) bleek, dat twee van de vier kisten leeg waren. Een ka pitein van het Nederlandse leger, die in opdracht van de Neder landse Rijksdienst voor identifi catie en berging voor het over brengen naar Nederland zou zorgdragen, tracht nu de zaak tot klaarheid te brengen. VERJAARDE TE NIJMEGEN NIJMEGEN Gisteren vierde mej. Schultz in het protestants verblijf voor ouden van dagen „Levensavond" te Nijmegen haar 103e verjaardag. Het was het ver langen van de jubilaresse, die zich nog zeer fit gevoelt en gister ochtend haar ontbijt met alle soorten van genoegen genoot, dat aan het feest geen luidruchtig karakter zou worden gegeven- Zij werd door de directrice en door de talrijke huisgenoten gelukge wenst op haar kamertje. Zij toon de zich zeer verheugd met de vele bloemen. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, heeft in de loop van de middag een be zoek aan de oudste inwoonster van Nijmegen gebracht 250 MAN VERTREKKEN 's-GRAVENHAGE - Een nieuw Nederlands aflossingsdetachement voor Korea, ter sterkte van on geveer 250 man, onder wie 22 officieren, zal Zaterdag 21 Juli met het Amerikaanse troepen schip „General Mac Rae" van Rotterdam vertrekken. Ook een Belgisch detachement zal die dag te Rotterdam worden ingescheept. Met ditzelfde schip zal eind Augustus het oorspronkelijke Ne derlandse detachement onder commando van de luit.-kolonel W. D. H. Eekhout uit Korea naar Nederland terugkeren. Onvoor ziene vertraging voorbehouden wordt het begin October in Ne derland verwacht. KINDERMOORD IN STADSKANAAL? GRONINGEN. Veertien da gen geleden stonden een drietal personen uit Stadskanaal terecht. Zekere N. W„ zijn zuster S. W. en de dienstbode G. Z„ beschul digd van kindermoord. De recht bank achtte intussen het bewijs niet geleverd dat het kind nog leefde toen het in het water werd geworpen en sprak daarom alle drie beklaagden vrij. 's-GRAVENHAGE. Het Zweed se schip „Faxen" heeft een ra diobericht uitgezonden, waarin werd medegedeeld, dat twee ne gers, verstekelingen, vermoede lijk gisterenmiddag omstreeks half vier op een afstand van een mij] van Dungeness overboord ziin gesprongen. Het stoomschip deelde later mee dat een van de twee ver stekelingen weer terug was aan boord. Een ander schip had hem opgepikt en teruggebracht De andere verstekeling wordt nog vermist. ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft in de buurt van Charlois in Rotterdam-Zuid een jongeman van 20 jaar aan- De Canadese aalmoezenier, majoor Roy Dunford, in Korea, gebruikt de hulzen van afgeschoten granaten als kerkklokken. Oorspronkelijk afgeschoten door het bekende Canadese artil lerie-detachement „Heli's Bells", kondigen deze geïmprovi seerde klokken thans de kerkdiensten aan voor de soldaten. gehouden, die verdacht wordt van een serie euveldaden, waar van een heiligschennende dief stal het hoogtepunt vormde. Het betreft hier de 20-jarige machinebankwerker W. H. Hij was ontvlucht uit het Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort en had in Rotterdam-Zuid werk en een kosthuis gevonden. Maar de vorige week verdween hij met geld van zijn patroon en van zijn kostbaas, totaal f 420. Op straat was hij een vriend, de 20-jarige isoleerder J. R. te gengekomen, wie hij het geld liet zien. Samen spraken ze toen af naar Amsterdam te gaan om goede sier te maken. Mogelijk hadden zü nog andere dingen 'in de zin, want waarom kochten zij anders daar een luchtdrukpistool? Hun eerstvolgend bezoek gold Ossendrecht. Daat zette hü een inbraak op touw in het werk kamp van Onze Lieve Vrouw Vrouw ter Duinen. Die leverde hem eerst een eenloops jachtge weer op en een verrekijker. Ten slotte belandde hij echter in de buurt van de kapel. Daar brak hij het bovenstuk af van de in goud en zilver ge vatte en met kostbare edelste nen versierde monstrans en eigende zich ook een tweetal Hostiedoosjes toe, totaal voor 'n waarde van f 15.000.Het jacht geweer en de verrekijker, die naar verhouding nu weinig waar de meer hadden, werden wegge worpen en de reis ging daarop terug naar Rotterdam. Bij juwe liers werd getracht het goud en de edelstenen te verkopen. Dit was echter nog niet gelukt, toen de politie H. in de kraag greep en achter slot en grendel bracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1