Morgen bestijgt Mgr. Alfrink de zetel van Sint Willibrord Communisten genegen Kaesong tot neutraal gebied te maken Botsingen in Perzië Branden en overstromingen teisteren Kansas (U.S.A.) DAGBLAD VOOR ALKMAAR Helen Chapin was de bruid Na de weemoed van een afscheid een grote vreugde voor het volk Achteruitstelling van grote gezinnen wekt scherp protest Journalisten toegelaten besprekingen hervat EN OMGEVING WELKOM AAN DE COADJUTOR Vacantiebegin nam droevig einde In funnel bekneld geraakt en gedood Lt.-Gen. Cramer onder bus gedood Helen Chapin trad in het huwelijk Vierdaagsegoederen verbrand Vier millioen man Botsing tussen India en Pakistan? Londen- Leeds-express vloog in brand Eerste doden in drama oliegeschil Italiaanse kabinet biedt ontslag aan „De onverzoenlijken verzoenen" Scheepsberichten Trapezewerkers van 15 meter neergestort Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per rand., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. BÜ contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 16 Juli 1951 46e Jaargang No. 12220 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 r Delegaties v. Belgische, Luxemburgse en Nederlandse ministers onder voorzitterschap van de drie Eerste Ministers hebben in de Korenbeurs te Goes een conferentie gehouden met het doel eens geheel openhartig een algemeen overzicht van alle Benelux-problemen te geven. De 16 ministers (8 Belgische, 6 Nederlandse en 2 Luxemburgse) en de secretaris- meraal van de Benelux bijeen. Wanneer morgen onder gejubel van klok en orgeltonen vanuit de oude Metropolitane van Sinte Catharina, kond zal worden gedaan, dat de zetel van St. Willibrord door Mgr. Dr. B. J. Alfrink als aartsbisschop-coadjutor is beklommen, dan zal er vreugde zijn in het gehele aartsbisdom. Want al heeft het tragische afscheid van Zijn Eminentie Johannes Kardinaal de Jong op deze feestvreugde ongetwijfeld een schaduw geworpen, hetgeen de nieuwe kerkvorst met een zo fijn begrepen piëteit, ook bij de grootse wijdingsplechtigheden van morgen, tot uiting heeft willen laten komen, toch wordt de nieuwe aarts bisschop met blijdschap en vertrouwen begroet. En heerst er vreugde dat juist hij tot de hoogste volheid van het priesterschap in Gods Kerk is geroepen en met het bestuur van het aarts bisdom door Z. H. de Paus is belast. Want dit mag, zonder enige schijn van een afgesleten gemeen plaats te zijn, naar waarheid worden geconstateerd, dat deze benoeming in heel ons land met grote instemming is begroet en algemeen opnieuw als een zicht bare „providentia Dei" in Gods Kerk is beschouwd. Want zij die de nieuwe kerk vorst van meer nabij kennen en zijn gang naar dit hoogste ambt van nabij hebben gevolgd, verkla ren om strijd, dat moeilijk een betere keuze uit de priesters van het aartsbisdom voor dit hoge ambt kon zijn gedaan. Alle krin gen, waarmee Mgr. Alfrink meer direct mee in aanraking gekomen is, zo schreef prof. Post in ons blad van Vrijdag 1 Juni, hebben niet alleen zijn benoeming ge wenst, maar vonden hem ook de beste man voor deze hoge plaats en toen dan ook deze benoeming uit Rome afkwam, was er in deze kringen grote vreugde. Een waardevoller testimonium is wel moeilijk denkbaar, want prof. Post duidde deze kringen aan, niet alleen als die van de priester-hoogleraren van Rijsen- burg en de collega's professoren DAME UIT DOKKUM ERNSTIG GEWOND (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag is de 30-jarige mevrouw de Jong uit Dokkum, die met haar man per bromfiets op vacantietocht naar Holland was, op de Afsluitdijk nabij Korn- werderzand een ongeluk over komen. Bij het passeren van een uit tegenovergestelde richting ko mende bromfietser week zij te ver uit naar rechts, waardoor zij van het fietspad raakte. Zij begon te slingeren, waarop een botsing met een andere bromfietser volg de. Mevr. de Jong werd met een schedelbasisfractuur naar het zie kenhuis te Harlingen veryoerd. Haar toestand is zeer ernstig. van Nijmegen, maar ook van de pastoors bij wie hij zo gaarne op hoge feestdagen kwam assisteren om weer eens het eenvoudige parochiële zielzorg-werk te doen. Als man van de wetenschap heeft de nieuwe aartsbisschop veel gemeen met zijn hoge voor ganger, die evenals hij in Rome gestudeerd heeft en daarna bijna geheel zijn priesterleven aan de wetenschap heeft gewijd. (Vervolg op pag. 3) U.S.A. wijzen Hongaarse diplomaten uit WASHINGTON (A.P.). Twee Hongaarse diplomaten, onder wie de plaatsvervangende chef van de Hongaarse legatie, zijn gisteren uit de Ver. Staten uitgewezen. Dit is het Amerikaanse ant woord op de uitwijzing van twee Amerikaanse functionarissen uit Boedapest, iets meer dan een week geleden. VADER VAN ELF KINDEREN De 47-jarige boerenarbeider G. Rensen uit Maasland is, toen hij op een hoog beladen vrachtauto met hooi lag, bekneld geraakt tus sen het hooi en een tunnel. De man was op slag dood. De chauf feur heeft het slachtoffer voor dat hij de tunnel doorreed ge vraagd of de wagen niet te hoog was geladen. Als het niet ging, zo werd afgesproken, zou de heer Rensen wel roepen. Daartoe heeft hij echter geen gelegenheid meer gehad. Het slachtoffer laat een vrouw en elf kinderen achter. FRANCO GOOIT HET ROER OM MADRID (A.P.). Uit gezag hebbende bron wordt vernomen dat generaal Franco binnen een week een nieuwe regering zal be noemen met instructies, de be trekkingen van Spanje met de democratische'wereld nauwer aan te halen. PRINSES BEATRIX KAMPEERDE HAAMSTEDE. Onze kroon prinsse Beatrix, kampeerde de afgelopen week met haar school klas je, onder leiding van het on derwijzend personeel, op Schou- wen-Duiveland. Ongestoord door de bevolking kon het clubje ge nieten van het vele natuurschoon dat Westelijk Schouwen biedt. Er werd een tocht op de Oosterschel- de gemaakt en een bezoek ge bracht aan het mooie historische Zierikzee. MAASTRICHT. Zaterdag en Zondag hield de Kath. Bond „Voor het grote gezin" in de Stadsschouwburg te Maastricht zijn centrale raads vergadering, tevens de laatste centrale raadsvergadering. Verschillende facetten, de belangen van het gezin betref fende, zijn op de raadsverga dering besproken, waarbij vooral de verlaging van de leeftijdsgrens voor ae kinder aftrek op het belastbare be drag voor de inkomstenbelas tingen hevig protest uitlokte. Volgens verscheidene sprekers had de regering hierdoor in breuk gemaakt op de gedane belofte in de regeringsverkla ring voor grote gezinnen. De hierover gevoerde dis cussies leidden tot een motie, waarbij met klem tegen deze geëffectueerde achteruitgang van de grote gezinnen in eco nomisch opzicht werd gepro testeerd. Ook was de raad van me ning dat er aan de mentaliteit t.o.v. de gezinspolitiek in de regeringskringen nog heel wat ontbreekt en dat bij de KVP een te grote offerbereidheid bestaat aan het regeringspro gramma van informateur prof. Romme. De KVP dient haar koers in dit verband resoluut te wijzigen, waarom er dan ook naar gestreefd zal worden voor de volgende Tweede Kamer-verkiezing een kwali teitszetel voor het gezin te verwerven. Reeds eerder heeft de Bond betoogd, dat er een Nationale Gezinsraad moet komen, een lichaam dat zich de vraagstuk ken: belastingen, schoolgeld regelingen, kindertoelagen, woningbouw en emigratie aan trekt. Frankrijk en België heb ben hun eigen Hoge Raad voor het Gezin. Ook de Bond in Nederland wenst een derge lijke Raad, zoals Prof. Romme nog eens op het aanstaande congres te Westerblokker zal uiteenzetten. TOKIO Reuter-A.P.Even voor twee uur Zondagmiddag plaatselijke tijd zijn de besprekingen te Kaesong over een staken van het vuren, die drie dagen geleden opgeschort waren, hervat. Beide partijen hadden eerder er in toegestemd de besprekingen Zondagmiddag te hervatten, nadat de Noordelijken generaal Ridgway's eisen tot terugtrekking van de strijdkrach ten uit een „neutrale zone" rondom de stad Kaesong en de toelating van correspondenten hadden ingewilligd. De afgevaardigden van de V.N.en Alfred Sprang van de Neder- en de Noordelijken, die Zondag, na een onderbreking van drie da gen, hun besprekingen te Kae song hebben voortgezet, hebben overeenstemming bereikt in ver schillende kwesties, voornamelijk betreffende de neutraliteit van de conferentieplaats. De verbindingsofficieren van de Uno-strijdkrachten en van de communisten zijn direct aan het werk gegaan om het neutrale conferentiegebied af te bakenen. Een officier der verbonden le ger in het vooruitgeschoven pers- kamp heeft gisteren verteld hoe bewapende communistische solda ten gistermorgen vroeg in Kae song in allerijl dekking zochten, toen zij door een Amerikaanse helicopter verrast werden. „De roden holden weg, om zich achter rotsen, muren en huizen te verschuilen, ten einde niet door het vliegtuig ontdekt te worden", zei Dickson. Bij de toegelaten groep jour nalisten bevinden zich o.a. Robert Tuckman voor Associated Press VLISSINGEN. Zaterdagmid dag is op het stationsplein te Vlissingen bij een verkeersonge luk de 73-jarige gepensionneerde luitenant-generaal van het KNIL H. A. Cramer gedood. De gene raal stak zonder voldoende acht te slaan op het verkeer de rijweg over, juist op het moment dat een bus van de N.V. Stoomtram Walcheren achteruit reed om te keren. De chauffeur heeft geke ken of de weg veilig was. De generaal werd aangereden en was op slag dood. NATUURRAMP EIST 232 DODEN TOKIO (Reuter) Tengevolge van overstromingen en aardver schuivingen zijn 232 personen om het leven gekomen en 594 ge wond om de Japanse eilanden. Ongeveer 267 personen worden vermist. Zaterdagavond werden in het Zuid-Westen van Honsjoe 15 per sonen in 3 huizen door een grondverschuiving bedolven. 's-GRAVENHAGE. Helen Chapin, dochter van de Ameri kaanse ambassadeur, reed Zater dagochtend met haar ouders in een koets, die door zes schimmels getrokken werd, ter kerke om in het huwelijk te treden met Ro nald Irwin Metz, ambtenaar van het ministerie van Defensie te Washington. Voordien betrad het bruidspaar de rode lopers van het Haagse stadhuis, waar burgemeester mr. F. M. A. Schokking het burgerlijk huwelijk sloot. De kleine, vrij tengere bruid was gekleed in een hooggesloten robe van ivoorkleurige satijn met lange mouwen. Zij droeg een kap je met afhangende korte sluier van prachtige kant op het zacht- blonde haar. Verder was zij om wolkt door een grote sluier van tule, afgezet met kant. Bruid en bruidegom konden voor de burgerlijke stand geen geboortebewijzen overleggen, wes halve zij de eed moesten afleggen in het Nederlands. Vooral de bruid sprak deze vrijwel accent loos uit. NIJMEGEN - Gisteravond werd de Nijmeegse brandweer gealar meerd voor een uitslaande brand in de villa Oranjesingel 36. In dit perceel is het kantoor van een accountant ondergebracht en op een der kamers van de bovenver dieping had een textielfirma tex- tielgoederen opgeslagen. In deze kamer ontstond de brand. Een deel van de goederen was be stemd voor de vierdaagse af standmarsen. Na een half uur was de brandweer die met groot materiaal het vuur bestreed de brand meester De schade loopt in de duizenden guldens. landse legervoorlichtingsdienst voor een combinatie van radio en dagbladen. Ook Maandagmorgen heeft het convooi der Verenigde Naties het vooruitgeschoven bestandskwar tier verlaten op weg naar Kae song. Uit het Zondagmorgen uitgege ven communique van het achtste leger is op te maken, dat er de laatste dagen aan het front op Korea slechts sporadisch gevoch ten is. Ten Zuid-Westen van Kan song werd een tegenaanval van de Noordelijken afgeslagen. RUSSISCH LEGER THANS: BIRMINGHAM (A.P.). De staatssecretaris van Oorlog, Woodrow Wyatt, heeft gisteren verklaard, dat Rusland op het ogenblik in totaal 215 divisies onder de wapenen heeft, hetgeen neerkomt op 4 millioen man. Alleen in Oost-Duitsland be schikt Rusland op dit moment over 22 volledig uitgeruste divi sies, waaronder 18 tankdivisies met 5000 tanks. De satellieten van Rusland, al dus Wyatt, beschiken over 60 a 70 volledig gemotoriseerde divi sies. KARACHI (AP) De premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, verklaarde gisteren dat „negentig procent van de gewapende strijd krachten van India op dit ogen blik tegen de grenzen van Pa kistan zijn geconcentreerd". Zware troepenconcentraties hadden er plaats in Oost-Punjab, Jammu en Kasjmir, het betwiste gebied. Kort geleden hebben zich langs de demarcatie-lijn van Kasjmir twee incidenten voorgedaan, waarbij twee soldaten van India en twee van Pakistan werden gedood. HUNTINGTON, Eng. (A.P.). Toen de expres-trein Londen- Leeds Zaterdag door Huntington reed, vlogen plotseling de vier eerste wagons van de dichtbezette trein in brand. De trein kwam vlak ten noorden van de stad tot stilstand en ambulances werden ontboden om de twintig gewon den af te halen. Voor zover tot nu toe bekend is niemand om het leven gekomen. TEHERAN (Reuter-A.P.). Averell Harriman, president Tru- mans adviseur voor Buitenlandse Zaken, is Zondag in Teheran aan gekomen voor besprekingen over het Perzische oliegeschil. Harriman merkte tegenover verslaggevers op, dat de Engel sen het beginsel van de nationa lisatie van de olie-industrie had den aanvaard. Gisteravond hebben 15.000 com munisten voor het parlements gebouw gedemonstreerd tegen de aankomst van Averell Harriman. De demonstratie werd met tanks en traangas uit elkaar ge jaagd. Na de botsingen bleek, dat enkele tientallen doden waren ge vallen en velen verwondingen hadden opgelopen. De communis ten waren de „nationale Fronters" te lijf gegaan, terwijl eerder op de dag 200 fanatieke Mohamme danen het ministerie van Justitie hadden bestormd. ROME (AP) Tenzij er iets tussenkomt, zal premier Alcide de Gasperi heden het ontslag van zijn kabinet aanbieden om de weg vrij te maken voor een sinds lang verwachte reorganisatie der re gering. Het is niet zeker, dat graaf Sforza als minister van buiten landse zaken in het kabinet zal terugkeren. Hij is er niet in ge slaagd een herziening van het Italiaanse vredesverdrag en de te rugkeer van Triest bij Italië te verkrijgen en staat de laatste tijd aan veel critiek bloot. PETSCHE: PARIJS (A.P.). De minister van Financiën Maurice Petsche heeft met arbeiders- en zakenlei- ders geconfereerd over een pro gramma, dat hem in staat zou stellen, premier te worden. Pet sche heeft de steun van vier po litieke groepen nodig. Deze groepen zijn: 1. De M.R.P., die regerings steun voor katholieke scholen als mede loonsverhoging wenst. 2. De linksrepubhkeinen, die ka tholieke scholen niet willen steu nen en geen loonsverhogingen willen toekennen. 3. De onafhankelijken en boe ren, die de scholen willen hel pen maar gekant zijn tegen loonsverhogingen. 4. De socialisten, die loonsver hogingen wensen, doch geen steun voor katholieke scholen. KANSAS CITY (Reuter-A.P.). Het door overstromingen en branden geteisterde Kansas-City wordt door nieuwe gevaren van vuur en water bedreigd. Zaterdagavond laat bezweek een dijk van de Missouri waardoor grote hoeveelheden modderwater het reeds ondergelopen stadsgedeelte binnenstroomden. Tezelfdertijd ontstond brand in nog twee pakhuizen met smeer- en andere olie, tengevolge van een nieuwe ontploffing. Brand weerploegen, die in de onderge lopen straten bezig waren met de bestrijding van een brand, welke 30 uur gewoed heeft en reeds ze ven gebouwen, een timmerwerk plaats en een tiental olietanks verwoest heeft, moesten nu ook aan het nieuwe gevaar hun aan dacht schenken. Er zijn reeds zestien doden. Tientallen politie-auto's reden met gillende sirenes door de stra ten der stad om te voorkomen dat nieuwsgierigen zouden samen drommen. Behalve brandweerlie den mag niemand in de buurt van de branden komen. De nachtelijke hemel was hel verlicht door de enorme vlammen die uit de brandende fabrieksge bouwen en tanks oplaaiden. Een aantal bussen heeft giste- ZEVEN DOODVONNISSEN IN MORAVIË LONDEN (Reuter). Vol gens een bericht van radio Praag zijn te Jihlava, Moravië, Zaterdag zeven Tsjecho-Slowaken wegens „moord, hoogverraad, sabotage, diefstal en misdaden tegen de arbeidende klasse" ter dood ver oordeeld. ren een luxetrein, die bij Cedar Point was blijven steken, bereikt en de 337 passagiers, die 55 uren geïsoleerd waren geweest afge haald. Te Lawrence, Kansas, zitten 30 tot honderd personen opgesloten in scholen. Het water is thans iets gezakt. Cameronia, 16 Juli van Dja karta te R'dam verw. Groote Beer, 16 Juli v. Dja karta naar A'dam alwaar 19 Juli verwacht. Indrapoera, verm. 21 Juli v. Djakarta via Adem naar R'dam. Strathmore, Londen-Sydney, 11 Juli v. Melbourne. Sibajak. 12 Juli v. Djakarta via Colombo naar R'dam alwaar 7 Aug. verwacht. Volendam, R'dam-Quebec, 20 Juli aldaar verwacht. KOPENHAGEN (AP) Tij dens de middagvoorstelling in het circus Schumann alhier zijn vier Franse trapeze-artisten, die het laatste nummer van het program ma vormden van een hoogte van 15 M. uit de koepel van het circus neergestort. Ze werden zwaar ge wond naar het ziekenhuis ge bracht. De artisten werkten aan een draaiende trapeze, die werd ge stuwd door een kleine vliegmachi ne. Twee van hen hingen daarbij aan hun tanden. De as van dë trapeze-constructie brak en met een verschrikkelijke smak ploften trapeze en artisten in de arena. 84-jarige liep tegen tram AMSTERDAM. Zondagmid dag is een 84-jarige oude man op de hoek van de Beethovenstraat en de Gerrit van der Veenstraat tegen een tramstel van lijn 24 gelopen. Hij werd met een hoofd wond naar het Wilhelminagast- huis vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. Helen Chapin, de dochter van de Amerikaanse ambassadeur, die Zaterdagmorgen in het huwelijk trad met Ronald Ir win Metz, vertrok per K.L.M. vliegtuig van Schiphol voor de huwelijksreis. Een ereboog ivas op de statietrap voor het vliegtuig geplaatst.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1