Koning Boudewijn de Eerste legde eed op de Grondwet af KAESONG: in picnicstemming Wim van Est stortte in 70 meter diep ravijn Ontroerende ogenblikken tijdens wijding van mgr. Alfrink DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Hoedt U voor de „spek-pater Enthousiasme van Belgische volk boven de verwachtingen Opnieuw vooruitgang bij de besprekingen en bleef ongedeerd! Volle luister van de liturgie Boerderij afgebrand bij Wommels Huwelijk tussen 74- en 75-jarige Vrachtauto reed op voetgangers in In een 34-voets jol de Oceaan over Motie-De Graaf aangenomen Auto tegen boom, bestuurder gedood Een geheimzinnige taart 70-jarige stak vrouw met broodmes K.L.M.-Connie liep van de startbaan Kardinaal De Jong was aanwezig Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Crcdietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HEDEN (Pagina 3) Woensdag 18 Juli 1951 46e Jaargang No. 12222 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 KONING BOUDEWIJN LEGT DE EED OP DE GRONDWET AF BRUSSEL. (A.N.P.-A.P.In een ceremonie, die twaalf minuten duurde, werd prins Boudewijn gisterochtend als Boudewijn de Eerste Koning der Belgen. Te vijf over elf legde hij de eed op de grondwet af met krachtige stem, eerst in het Nederlands en daarna in het Frans. Deze eed maakte hem tot Koning der Belgen en tot opvolger van zijn onder zo dramatische omstandigheden afgetreden vader. Het moment waarop de 20-jarige Boude wijn voor meer dan duizend volksverte genwoordigers en ge nodigden in het Par lementsgebouw de eed aflegt. (Telefoto A.N.P.) De duizend parlementsleden eni genodigden, die de eed staan de hadden aangehoord, hieven daarna een applaus aan, dat mi nutenlang duurde en waarin men de kreten „leve de koning" en „vive le roi" kon horen af wisselen. Ook de eerste krachtig en helder uitgesproken troon rede van de jonge vorst werd door een spontane demonstratie te zijner ere gevolgd. Men kon de dames en heren van het illustere gezelschap geestdriftig KOENSAN Reuter-A.P.Voor de tweede achtereenvol gende dag meldt het leger, dat vooruitgang is geboekt bij de Koreaanse besprekingen tot het bereiken van een wapenstil stand. De geallieerde communique's over de wapenstilstands besprekingen zijn kort, maar zij worden in beknoptheid nog overtroffen door die van de communisten. Radio Pyongyang meldde alleen de tijd waarop de conferentie opende en sloot. en de communisten vrijelijk met elkaar en er heerste een vacantie- stemming, vooral bij de picnic, waaraan V.N.-ers en communis ten gezamenlijk aanzaten. Ook de afgevaardigden zagen er meer ontspannen uit. Terwijl fotografen van de V.N. de communistische afgevaardig den fotografeerden, zwermden Chinese en Noord-Koreaanse foto grafen om de V.N.-delegatie. BOLSWARD. Gistermiddag veroorzaakte hooibroei een boer- derijbrand in Cubaard nabij de gemeente Wommels. De brand werd ontdekt door het dienst meisje, dat alleen thuis was. De eigenaar van de kapitale boer derij, de heer J. Twerda was met zijn vrouw naar de markt. Het dienstmeisje waarschuwde direct de buren en ook de brandweer kon worden gealarmeerd. Toen de brandweer de strijd tegen het vuur begon, viel er weinig meer te redden. Slechts enige huisraad kon uit de woning, die ook ge heel in vlammen opging, worden gehaald. De twee voornaamste punten van bespreking zijn: de juiste be paling van een bufferzone en of de kwestie van terugtrekking van alle buitenlandse troepen in over weging genomen zal worden. De delegatie van de V.N. schijnt het tweede punt als een politieke kwestie te beschouwen, die bui ten deze besprekingen moet val len. Volgens de eerste berichten uit Kaesong zijn de besprekingen van gisteren in een sfeer van ge reserveerde hartelijkheid gehou den. De Noord-Koreanen glim lachten, toen zij de conferentie zaal verlieten; de Chinezen keken links noch rechts, toen zij naar hun voertuigen liepen. Picnic-stemming De correspondent van Reuter, Ross Mark, seint, dat de koude formaliteit, die het begin van de besprekingen tekende, gisteren geheel verdwenen was, tenminste buiten de conferentiezaal. In de tuin van het conferentiegebouw spraken de mannen van de V.N. WOONACHTIG IN RUSTHUIS GIETHOORN. In het ge meentehuis te Vledder heeft de burgemeester van Vledder jhr. R. O. van Holthe tot Echten gisteren het huwelijk voltrokken tussen de 74-jarige Popke Boersma en de 75-jarige Hendrik je de Vries. De burgemeester bood het bruidspaar in een korte toespraak zijn gelukwensen aan. Het paar begaf zich vervolgens naar een fotograaf en daarna naar het rust huis van de Maatschappij van Weldadigheid aldaar, waar de man en de vrouw voor het huwelijk reeds woonden. MAN STAK VROUW MET DOLKMES AMSTERDAM Gisteravond heeft een 23-jarige man tijdens een onderhoud met een vrouw, die hij reeds eerder gekend had, maar die weinig meer van hem wilde weten, een dolkmes ge trokken en haar vier steken in de borst en rug toegebracht. Een agent snelde op het geschreeuw toe, maar hij kwam te laat om te verhinderen, dat de man zich zelf met de dolk nog twee ste ken in de buik gaf. De toestand van beide gewonden is levens gevaarlijk. DODE EN ZWAAR GEWONDE TE LEEK (GR.) LEEK Gisteravond is te Ze venhuizen, gemeente Leek (Gr.) een ernstig verkeersongeval ge beurd, waarbij de 60-jarige H. Boonstra op slag werd gedood. De 25-jarige A. Minker werd in levensgevaarlijke toestand naar een der Groningse ziekenhuizen overgebracht. Deze personen stonden aan de kant van de weg te praten toen een vrachtauto, bestuurd door K. Brandsma, bij het nemen van een bocht moest uitwijken voor een passerende auto en daarbij op de voetgangers inreed. PLYMOUTH (Ass. Press). Al- lan Alleard, een 35-jar. scheeps- architect, is gisteren in Plymouth aangekomen na geheel alleen in een 34 voets jol tweemaal de Atlantische Oceaan te zijn over gestoken. Op de laatste etappe van de tocht, van Casablanca naar Ply mouth, had Allaerd te kampen met harde wind. Veertig dagen heeft hij over dit laatste stuk van 1.300 mijl gedaan. Hij arriveerde met rode ogen door gebrek aan slaap, en het eni ge voedsel, dat zich nog aan boord bevond, waren vijf aard appels, een handvol scheepsbe schuit en twee blikjes corned beef. TECHNISCH ONDERWIJS De vier centrale werkgevers organisaties hebben een schrij ven gezonden aan de leden der Staten-Generaal, waarin zij het standpunt van de Minister ten aanzien van diens industrialisatie denkbeelden toejuichen. Zij dringen aan op uitbreiding van het landelijke leerlingenstel sel per bedrijfstak, op het op groter schaal bij technische scholen invoeren van het voor bereidende leerjaar en op betere scholing van de leerkrachten. TARBES. Wim van Est is in een ravijn gestort. Een drama tischer en schokkender nieuws kon or gisteren in de eerste etappe door de Pyreneeën van de Tour de France niet gebracht worden. Met een duizelingwekkende vaart stormde hij de Aubisque af, verloor in een haarspeldbocht de macht over het stuur, stortte bijna loodrecht, over rotsblokken en keien naar beneden, kwam op een weide terecht en tuimelde toen nog tientallen meters in een diepe, afgrijselijke kloof. Een Amerikaanse soldaat te Kaesong geeft vuur aan een Noord-Koreaanse collega, terwijl zij beiden op hun jeeps zitten, waarmee de onderhandelaars over de wapenstilstand naar Kaesong reizen. Achter een struik bleef de Ne derlander haken. Pellenaars had alles gezien en hief schreiend zijn handen ten hemel. Iedereen dacht, dat de sympathieke Wim van Est een afschuwelijke dood gestorven was, maar toen kwam er weer beweging in de man uit St. Willebrord. De tranen van spijt waren tranen van dankbaar heid geworden. Goddank, hij leef de. Van Est ging staan, maar iedereen schreeuwde naar bene den, dat hij onmiddellijk moest gaan liggen. Fietsbanden uit alle maar voor de hand zijnde ploeg- leiderskisten werden verzameld en aaneengestrengeld. Intussen gingen twee man, waaronder Piet van Ierlandt, met gevaar voor eigen leven, naar beneden, ge volgd door menig Nederlandse volger in de Tour en met vereen de kracht werd van Est naar bo ven gebracht. In een passerende Rode Kruiswagen werd hij ver voerd en behandeld. En het won derbaarlijke moest nog komen: Wim van Est, de man met de sterke body mankeerde bijna niets. Alleen wat builen en schrammen en enkele kneuzingen. Groot was de verslagenheid on der de Nederlandse renners, die het drama, daar op ongeveer 1700 meter hoogte meemaakten. Groot was ook de verslagenheid in Ne derland zelf. Een grote vreugde heeft echter iedereen. Wim van Est leeft! (Vervolg op pag. 5). met zakdoeken zien zwaaien naar de nieuwe koning, die zonder beweging deze hulde in ont vangst nam. Terwijl Boudewijn weer in de auto stapte werd het Belgische volkslied gespeeld. De stoet reed terug wederom door de Rue Royale, waar Bou dewijn een groep Belgische oorlogsveteranen groette. Velen van hen waren op kruk ken en zaten in wagentjes. Allen staken de handen in de hoogte en riepen enthousiast „vive le roi". Vele vrouwen huilden en vie len flauw. Het enthousiasme van het volk overtrof alle verwach tingen. De menigte hief een spreek koor aan: „Op het balkon, op het balkon". De houten hekken, die het volk beletten op het plein voor het paleis te komen, be zweken op een gegeven moment onder het gedrang en binnen een minuut stond het voor het paleis zwart van de mensen, die hun hoeden in de hoogte gooiden en met zakdoeken en vlaggetjes zwaaiden. Boudewijn verscheen inder daad op het balkon en werd met oorverdovend gejuich begroet. Enkele kreten „Leopold", „Leopold", werden overstemd. De communistische afgevaar digden en senatoren waren niet aanwezig bij de eedsaflegging in het parlement. Enkele socialistische parle mentsleden applaudiseerden niet, doch stonden wel op. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer aanvaardde gisteren met 77 stemmen voor en geen tegen een motie-de Graaf (K.V.P.) waarin de regering wordt uitgenodigd om aan een commissie, die de kwestie van achterstallige betalingen aan ge- repatrieerden zal moeten onder zoeken, mede het vraagstuk van de vergoeding voor de door deze groep geleden oorlogsschade in studie te geven. De heer Hoog- carspel (Com.) en de heer Weiter verklaarden voordien, dat zij zich hierbij losmaakten van de inter pretatie, zoals de minister van Financiën die gegeven had en die hier op neer kwam, dat de rege ring hierbij voorop stelde, dat zij niet bereid was een speciale re geling op dit punt te bevorderen. De motie-Hoogcarspel (Com.), die een dergelijke regeling wel ver langde, werd met 7 tegen 70 stemmen verworpen. Voor de Communisten en de heren Weiter en Gerbrandy. NIEUW AMSTERDAM. Op de weg langs de Hoogeveense Vaart tussen Nieuw Amsterdam en Erica is Maandag de 47-jarige paardenkoopman de V., wonende in het woonwagenkamp te Zwolle met een personenauto tegen een boom gebotst en op slag gedood. Het ongeluk is te wijten aan snijden. Bij het passeren van een ander voertuig moest de V. te snel weer naar rechts wijken om dat er een tegenligger op de weg was. Hierbij begon de wagen te slippen. In volle vaart reed de auto tegen een boom. Het slacht offer was de enige inzittende. Hij was waarschijnlijk onder invloed van alcohol. AMSTERDAM. Maan dagmorgen werd op het bureau van de gemeentelijke dienst voor publieke wer ken te Amsterdam ten stad- huize een grote taart be zorgd. waarop met suiker gespoten was: Australië Toen de ambtenaren, die op dit bureau werken, beko men waren van de vreugde over deze mysterieuze trac- tatie, werd het hun duidelijk dat de milde gever van deze taart niemand anders kon zijn dan P. J. Bruin, de 23-jarige jongeman, die om streeks half Mei met een bedrag van rond 23.000. aan gemeentegelden ver dween. De politie werd ter stond ingeschakeld en na onderzoek bleek, dat de taart inderdaad in begin Juni was besteld met de opdracht eerst na half Juli haar af te leveren. AMSTERDAM. De Amster damse rechtbank veroordeelde gistermiddag de 70-jarige Amster damse kapper J. A. B. tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek en met de bepaling, dat 6 maanden van deze straf voor waardelijk zullen zijn met een proeftijd van 3 jaar wegens poging tot zware mishandeling. Op Vrijdag 13 April j.l. heeft deze kapper zijn 63-jarige echtge note met een broodmes een steek in de rug toegebracht. De vrouw kreeg een vleeswond, die geluk kig niet ernstig is gebleken. 's-GRAVENHAGE. Gister morgen is de K.L.M. constellation PH-TDI met gezagvoerder Jan Stroeve bij de start op Idlewild (New York) door nog onbekende reden van de zijkant van de start baan afgelopen en moest daar door ijlings tot stilstand worden gebracht. De passagiers konden ongedeerd uitstappen en de ma chine bleef ogenschijnlijk onbe schadigd, zo vernemen wij van de K.L.M. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT. Er is, in heel die urenlange reeks van luister rijke en prachtig-zinvolle plechtigheden waarmede de Kerk de wijding van de bisschoppen omkleedt, een natuurlijk hoogtepunt der ontroering. Het wordt bereikt, heel aan het einde, wanneer consecrator en oudste mede-consecrator de nieuw-gewijde bij de hand nemen en hem voeren naar de zetel, midden voor het altaar, waarvan zojuist de consecrator is opgestaan. Deze heft het Te Deum aan, dat door koor en gelovigen in de volle juichtoon wordt overgenomen. Het is onmiddellijk daarna, dat voor het eerst de nieuwe bisschop, in vol ornaat schrijdend door de kerk en van de mede-consecrator vergezeld, zijn zegen geeft. de twintig leden tellende depu tatie van Nijkerk's Katholieken, zijn naaste familie was gezeten, en door mgr. Lemmens en mgr. Olav Smit op zijn schreden ge volgd. Het was toen. dat allen duide lijk hebben beseft, hoe zwaar de last der verantwoordelijkheid en der hoge eenzaamheid is. tot welke te dragen zich deze een voudige, hartelijke priester in dit uur deemoedig had bereid verklaard. En onwillekeurig zwierven aller blikken terug naar het altaar, waar mgr. Giobbc staan- De ontroering van dat ogenblik hebben gistermorgen de enkele honderden priesters en leken die namens de millioenen Katholie ken van het Aartsbisdom en de gehele Nederlandse Kerkprovin cie, getuige mochten zijn van de wijding van mgr. Alfrink, ten volle kunnen ondergaan. Zij zagen hem zegenend langs zich gaan, zeer bleek en ten dui delijkste ontroerd, even toevend bij de eerste banken waar, met Het ontroerend hoogtepunt van de plechtigheden van de wijding. Het ogenblik, waarop de nieuw-gewijde bisschop (links) en mgr. dr. Smit zijn zetel voor het rijkversierde altaar verliet, om zijn eerste zegen te gaan geven. Rechts in het midden de Vicaris- Generaal van het Aartsbisdom mgr. Huurdeman, tussen de beide troondiakens, mgr. Rien- tjes (links) en mgr. Hartmann, president van het Groot seminarie. de wachtte, maar links opzij het felle kardinaalsrood vlamde en de stoere gestalte van Utrecht's Aartsbisschop in een zetel leun de, onder de last van het ambt welhaast lichamelijk gebroken. De Kardinaal Hoe onverzettelijk echter is nog altijd deze Prins der Kerk naar den geest. Wij ervoeren dat in die luttele seconden toen, eer der op de morgen, een beeld zich diep grifte in onze herinnering: de Kardinaal, machtig en boven (Vervolg op pag. 3)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1