KATH. MIDDENSTANDSBOND 35 JAAR De sociale liefde: hetbrandpunt van de katholieke beweging IJzeren Gordijn werd van fluweel voor Duitse Protestantendag Aardgas aangetroffen in Overijsels N.W.-hoek Over twee weken vertrekt de Jamboree-trein Mgr. dr. Alfrink dankte N.R.K.M. namens het Episcopaat De vlam in het Roekebos Overstromingsramp in Kansas West-Duitse bondsregering verzuimde haar kansen ninklijk bezoek V.S. en Canada ra rantsoen op jwe koffiebon? Een jubileumfonds van ƒ20.000- Apostolisch-vicaris verongelukt GEEN ROULETTE: EEN EREZAAK DE BEURS K.R.O. dient klacht in bij Justitie Maar critiek was verboden Katholieke troepen in Stiermarken iERSVER WACHTING gedeeld door het K.N.M.I. Bilt geldig van Donder- ad tot Vrijdagavond. BEWOLKING igend zwaar bewolkt met ijk enige regen of motre- ivakke tot matige Weste- ind en weinig verandering jeratuur. I HAAG, 18 Juli De pre- van de Verenigde Staten nenka en mevrouw Tru- Ismede de Gouverneur- *1 van Canada en Lady Ier of Tunis hebben uit- gen gericht tot H.M. de in en Z.K.H. de Prins der inden om in de loop van inde jaar officiële staats- n aan de V.S. en Canada gen. oningin en de prins heb- ze uitnodigingen in be- aanvaard. Het tijdstip Ier worden vastgesteld. (OREA GESNEUVELD •gering maakt bekend, dat x leedwezen in Korea is 'eld de. oorsnronkeliik ais oneeeeven. soldaat B. Ier Wal. legernummer 85. ildaat Van der Wal werd ;928 geboren. Hii was ge en afkomstig uit Rotter. DONDERDAG 19 JULI 1951 PAGINA 3 EKERS IN GEBREKE aantal kwekers van sier- ■ducten heeft verzuimd nodige gegevens te ver- n aan het Bedrijfschap het was aangesloten, roor werden de volgende door de Alkmaarse eco- le politierechter opgelegd: S uit Enkhuizen f 15 of in; J. J. v. d. B. uit Anna na f 20 of 10 dagen; Th. M. f 15 of 10 dagen; C. M. en Chr. A. v. d. M. 5 dagen. B. D. uit Aker- 15 of 5 dagen; J. B. uit ot f25 of 15 dagen; D. S. maar f 15 of 5 dagen. Advertentie) lisvrouwen besteden thans istbare koffiebon zodanig, er als het ware een extra n genoegen aan beleven! teden deze bon n.l. voor ér's pittige Paarsmerk- een heerlijke krachtige waarvan zij nu extra kun- nieten, doordat zij tevens rkt sparen voor het ?e ,,Safira"-tafelgerei! Dit, i door vlekvrije, tafelbe- een bezit van blijvende en een sieraad voor Uw ubbel dus de waarde van ffiebon en vraag uitslui- iemeijer's koffie, echt om 1" van te genieten! op de pakjes Niemeijer's ?n Princess-thee bevinden vaardebonnen voor het "-tafelbestek. aan Niemeijer-Groningen a geïllustreerde geschen- Deze wordt U dan fran- ezonden. (EE BRUINE PATERS DE HENGELSPORT 'E NIEDORP. Je moet g aan de dag toch van al- de hoogte wezen. Dit ont- twee bruine paters op prettige wijze. Ze hadden gje vrij. De zon straalde >it tevoren. Eén van hen op de gedachte zich te erpozen met dobber en Een schoon idee dat ook is in hun lijn ligt. Van mensenvissers, meenden wel wat snoek en baars haak te kunnen slaan, a deze bleek heel duidelijk ikunde. Zij hadden voor wartjes een visvergunning l en togen nu naar het at om hun slag te slaan. Jan hadden zij buiten de neester gerekend. Voor en lieten zij hun dobber- het water drijven, meenden zij beet te heb- ien de wachtmeester hèn ad. Op de bon. Is dat en? De twee zonen van cus begrepen er niets van. ichtmeester zag hen naar iter gaan en de snoeren nen. Waarom waarschuw- dan niet? Dat zou toch geweest zijn. Zoiets doet dereen. Maar de taal van vee simpele kinderen van icus werd niet verstaan, hoog rode kleur en zon- 5 kwamen zij terug naar ooster. Hoe moeilijk de i soms ook zijn, toch gooien rtaan maar iiever de hen- ar hen uit. RAKEN MEERVOUDIGE KAMER VOOR KOMISCHE DELICTEN ;aak tegen C. B. uit Zijpe langehouden tot op 5 Sept. de zaak tegen Koster's indel te Oosthuizen volgde aak. araken Enkelvoudige Ka- v. d. O. uit Oude Nie- ntslag rechtsvervolging. DETBALWEDSTRIJD .V.V.—VOLENDAM MAAR. Zaterdag 11 .us om half zeven zal het dus spannen op het sport- Het muziekcorps „Sint a" heeft zijn zeer gewaar- medewerking toegezegd lit sportgebeuren, oeloop zal dan ook gewel- n, want iede/een en elke afhebber in het bijzonder t krachtmeten zien. Beide komen met hun volledige n. Over de opstelling zul- i u nog nader inlichten. De .installatie zal ingescha- vorden. Als het weer ons i de steek laat, kunnen we :n. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT. Een groots moment tijdens de feestelijke lustrum vergadering in de Utrechtse schouwburg, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, was om kwart over vier des middags de komst van Zijne Hoogwaardige Excellentie, de coadjutor van de Aartsbisschop, Mgr. dr. B. J. Alfrink, die, alvorens hij de tal rijke aanwezigen zijn bisschoppelijke zegen gaf, zich met een enkel woord tot de vergadering richtte. Namens het Nederlandse Episcopaat bracht Mgr. Alfrink de jubilerende bond oprechte dank voor het vele werk, dat hij heeft verricht in het belang van de maatschappij, maar vooral tot het bewaren en uit dragen van de katholieke levensbeginselen. Hij sprak de wens uit dat het de bond met Gods hulp gegeven mocht zijn, uit te groeien in ledental en steeds met haar heilzaam werk voort te gaan, steunend op de katholieke levensovertuiging met de christelijke liefde als voornaamste stuwkracht. Mgr. Alfrink gaf tenslotte de verzekering, dat het Nederlands Episcopaat de groei en de bloei van de N.R.K.M. steeds met de grootste bereidwilligheid en belangstelling zal blijven volgen. Tot de autoriteiten, die deze feestvergadering bijwoonden, be hoorden o.a. de ministers v. d. Brink en Albregts, de wnd. bur gemeester van Utrecht, Weth. Bekker, leden van de katholieke Tweede Kamerfractie met aan het hoofd de heren Romme en Andriessen, de directeur-gene raal van de Middenstand, Dr. Groeneveld Meyer, de algemeen secretaris van de Sociaal Econo mische Raad, Drs. Jansen, prof. Veraart, vertegenwoordigers van KAB, AKWV, St. Adelbert, Werk- nemende Middenstand, Boeren- en Tuindersbond, ARKA en de Kath. Actie. Verder vertegen woordigers van de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Chr. Middenstandsbond, van de Hoofd groep Ambacht en de Bedrijfs groep Detailhandel, van de Mid- denstandsbank, de Stichting van de Arbeid, de Kamer van Koop handel en de KVP, van de Mid- denstandsraad en het Economisch Instituut voor de Middenstand, benevens deputaties van de Katholieke Middenstandsbonden in België, Duitsland en Oostenrijk Een eeuwhelft Nederlandse Middenstand Na de openingsrede van de Bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops werd voorlezing gedaan van de teksten van aanhankelijk heidstelegrammen aan Z. H. de Paus, H. M. de Koningin en Zijne Eminentie Johannes Kardi naal de Jong en was het woord aan de voorzitter van de Mid- denstandsraad. Prof. Dr. F. L. van Muiswinkel, die in zijn beschou wing over „Een eeuwhelft Ne derlandse Middenstand' begon met te constateren, dat „door de geschiedenis van de Nederlandse Middenstand van 1900 tot 1950 een rode draad loopt van zich van alle kanten bedreigd voelen door gevaren van buiten als het groot-kapitaal, de consumenten coöperatie en de toenemende over heidsbemoeiing; door gevaren van binnen als gebrek aan stands bewustheid en een daaruit voort vloeiend gemis aan organisatorisch besef". Na in karakteristieke beelden uitvoerig te zijn ingegaan op de moeilijkheden, welke de katho lieke Middenstandsbeweging in de loop vati haar ontwikkeling te verwerken kreeg belichtte spr. de perspectieven in de toekomst en zei o.m.: „Praktijk en begin sel vfagen thans om verwerke lijking van de in het verleden gewonnen inzichten, welke zijn samen te vatten in twee hoofd gedachten. De Nederlandse Middenstand is in staat en bevoegd om in sa menwerking met de werknemers zelf de beslissingen te nemen en de economische en sociale maatregelen te treffen, welke zijn zelfstandig voortbestaan waar borgen. Voor een juiste uitoefe ning van deze bevoegdheid is nodig de coördinatie van alle pro blemen in het kleinbedrijf in één de gehele middenstand vertegen woordigend, publiekrechtelijk col lege. Uit de aanvaarding van deze hoofdgedachten vloeit voort, dat belangrijke vraagstukken als cre- dietverlening, research, en nriispolitiek in de vanuit één centraal bedrijfsor gaan dienen te worden beoor deeld en geregeld. Voor de over heid is hier slachts een taak, wanneer het algemeen rechtsbe lang, hetzij steun aan het be-' drijfsleven, hetzij bescherming van de consument vordert. Pri mair is en blijft de taak en de bevoegdheid van het midden standsbedrijfsleven zelf. Rede dr. A. A Olierook Subliem van inhoud en vorste lijk van voordracht was de rede van de zeereerw. Heer dr. A. A. Olierook over „De middenstand in de Katholieke Sociale Actie". Vandaag zingen wij ons Bonds lied, aldus spr., want vandaag zien wij de Katholieke Middenstands bond als een momumentaal ge bouw, sociaal economisch en cul tureel opgebouwd en oprijzend naar zijn doel. God welgevallig om zijn principiële grondvesten. In de rijk geconstrueerde maat schappij neemt de middenstand een eigen plaats in en heeft hij zich tot taak gesteld het geheel een onderbouw te geven van al gemene welvaart. Het ideaal is nog niet bereikt. Er is nog veel te strijden en te lijden. Laten wjj wel bedenken, dat dit ideaal niet is te bereiken door een grote organisatie, maar alleen uit een levend geloof, uit een levend sociaal katholicisme. De sociale liefde is het brand punt van de katholieke beweging en de spil, waarom 'het maatschap pelijk leven moet draaien. De sociale liefde, dat is de gun stige gezindheid tussen de maat schappelijke groeperingen, welke wij uit alle kracht dienen na te streven. Moge deze dag, zo besloot Dr Olierook, dus niet alleen een uitrusten zijn van een voorbije, glorierijke strijd, maar een zwen ken naar de tóekomst, welke nog beter moge zijn dan onze tijd. En moge jongere krachten, waar ze onze plaatsen zullen innemen, de fakkel van strijdvaardigheid en dadenkracht even fier omhoog houden. Een klaterende ovatie steeg op uit de met talrijke bloemstukken versierde zaal, toen de heer van Doorn van de iubiltpumcommis- sie de heer Koops een enveloppe met f 20.000 overhandigde, zijnde het geschenk van de NRKM aan het Jubileumfonds ter outillering van het bureau van de Bond. Eenzelfde applaus weerklonk, toen minister prof. Dr. A. H. M. Albregts de mededeling deed, dat het II. M. de Koningin had be haagd, de directeur-admini strateur van Santos, de heer G. Langeveld uit Den Haag te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en hem deze onderscheiding op de borst spelde. De minister deed zulks na het uitspreken van de gelukwensen van de regering ter gelegenheid van dit Bondsjubileum waarbij hij een overzicht gaf van de hui dige middenstandspolitiek en richtlijnen aanstreepte om te ko men tot een verbetering van de positie van de middenstand. De periode, waarin wij thans leven, is in zekere zin een krachtproef voor de middenstand, aldus spr. De overheid zal haar beleid on der de huidige, zich wijzigende verhoudingen welbewust richten op de bevordering van redelijke concurrentie-verhoudingen. De overheid kan en mag de ver antwoordelijkheid van de onder nemer niet overnemen en het bestaan van ieder bedrijf, ook het economisch niet-verant- woorde of niet-bekwaam geleide bedrijf, niet veilig stellen, maar is er wel op bedacht, de econo mische ontwikkeling in deze sec tor van het bedrijfsleven nauw lettend te volgen en in haar be leid het streven van de midden stand naar behoud en versterking van zijn positie steun te bieden. De regering heeft voor de grote betekenis van de middenstand volkomen oog, aldus de minister, die zeide erop te vertrouwen, dat wij er met Gods hulp in zullen slagen door deze moeilijke periode heen te komen en in de toekomst een stijging van onze volkswel vaart te zien. Vele gelukwensen In hartelijke toespraken, waar in vooral tot uiting kwamen de verdiensten van de Bond voor de middenstand zeide, alsook zijn verdiensten in het kader van het algemeen belang spraken achter eenvolgens gelukwensen uit de heer Andriessen namens de KVP en de Tweede Kamerfractie, de heer Middelhuis namens de KAB en de Katholieke organisaties, de heer de Groot namens de Kon. Nederl. en Christelijke Midden standsbond, terwijl de heer Czem- pass van de „Katholisches Kauf- manniches Verein Deutschland' de gevoelens van dankbaarheid en waardering van de buiten landse gasten vertolkte. De heer Czempass sprak vooral met voldoening over de, de dag te voren opgerichte Internationale Beweging van de Katholieke Middenstand, waarin nu alleen nog Oostenrijk, Duitsland, België en Nederland vertegenwoordigd zijn, maar naar verwacht mag worden, ook Luxemburg en Italië t.z.t. zullen toetreden. Sedert. Zondarmiddae is het Roekebos onder Wanncperveen voorzien van een fantastische verlichtin? Een reusachtige vlam schiet uit de erond omhootr. Men heeft, daar een wetenschanneliik vuurt je ontstoken, nadat gebleken was. dat de bodem geen veelbe geerde olie bevatte, doch wel aardgas. Om nu uit te kunnen maken of het aanwezige ras een exploitatie waard is. heeft de N.A.M. er de vlam in res token, waardoor na enire daren rezerd kan worden of een en ander lo nend zal ziin. De hoofdzaak van de proefbo ring was natuurlijk aardolie. Men is blijven doorboren tot een diepte van ong. 2050 Meter, nadat men op 500 en 1200 M. de gas- hoeveelheden had aangeboord. Deze verdienden toen nog niet die belangstelling die men er thans aan geeft, omdat men zich wilde overtuigen van het al dan niet aanwezig zijn van aardolie. Op de thans bereikte diepte heeft men evenwel die aardlagen bereikt, waarin zich geen olie kan bevinden. Mogelijk zou hier SYDNEY (K.N.P.). Maandag is Mgr. Stephan Appelhans S.V.D. Apostolisch Vicaris van Oost- Nieuw-Guinea, bij een vliegtuig ongeluk om het leven gekomen, tezamen met nog zes andere per sonen, onder wie pater Willem Bachus, de piloot en 2 vrouwen. Tijdens de vlucht geraakte het vliegtuig in zwaar weer en stort te in zee. Mgr. Appelhans en pater Ba chus kwamen terug van Wau op Nieuw-Guinea, waar de bisschop een nieuwe kerk had geconsa creerd. steenkool te vinden zijn, doch een onderzoek van de Mijnbouwkun- dige Dienst heeft al uitgewezen, dat dit niet in voldoende hoeveel heden aanwezig is, om geëxploi teerd te worden. Het wachten is dus nog op de uitslag van de gasbrand, die Woensdag weer zou worden ge doofd. Van het constant blijven van de druk, die er aanvankelijk was, hangt het af, welke exploi tatie-mogelijkheden er zijn. Het werk van de N.A.M. in het Roe kebos neemt voorlopig een einde. De boortoren zal worden afge broken en in de gemeente Dene kamp weer opgebouwd. Misschien dat t.z.t. opnieuw boringen zul len worden gedaan in de Noord- West-hoek van Overijsel. De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van Justitie z.h.s. aangenomen. De Kamer heeft bij deze behandeling van de minis ter onverbloemd te horen gekre gen, dat de voorstanders van ge reglementeerd hazardspel van de bewindsman geen medewerking zullen verkrijgen. Minister Mulderije zeide dat hij het als een erezaak beschouwde, dat Nederland de roulette niet heeft. De heer Molenaar (V.V.D.) daarentegen had als zijn stand punt verkondigd, dat vele bezwa ren tegen hazardspelen slechts geveinsd zijn. Reglementering noemde hij in' deze materie altijd beter dan de bestrijding, dit nooit afdoende kan zijn. BI) AANRIJDING OVERLEDEN FRANEKER. De 71-jarige heer J. P. uit St. Anna Parochie, werd alhier bij het oversteken von de Leeuwarderweg richting Schal- sum, door een luxe auto aangere den. Het slachtoffer was op slag dood. 4 PCT. DOLLAROBLIGATIES PHILIPS 102%? AMSTERDAM, 18 Juli Als een koude douche kwam begin- beurs de mededeling, dat de af- giftekoers van de 4 pet. dollar lening Philips van 106 verlaagd zou worden tot 102'/s. Zoals be kend was de eerste koers van af gifte 108, die al spoedig werd gebracht op 106. Ter beurze was men over deze gang van zaken in het geheel niet te spreken en men achtte deze handelwijze zeer onelegant. Het was echter de vraag of een dergelijke notering door het beursbestuur zou wor den toegelaten, welke vraag en kele minuten na beurstijd nog niet was beantwoord. Dit was wel het voornaamste feit van vandaag. De aandelen markt opende enigszins verdeeld. Doch de berichten inzake de dol lar obligaties hadden al spoedig verkopen in oude en nieuwe Philips aandelen tot gevolg, die beide circa zes punten verloren. Unilever was op 244 vrij vast en ook Kon. Olie verbeterde zich licht. Zoals te verwachten was ble ven de overige dollarleningen beneden het niveau van gisteren, waarbij de (oude) 3Vs pet. dollar- lening Philips 3 Va punt prijs gaf en 98 gold. De guldens beleggin gen bleven daarentegen goed op peil. Verder had de markt een onin teressant verloop. In de scheep vaartsector bleven de koersen iets beneden gisteren en ook cul tures waren overwegend luier. Op de Amerikaanse sector blijft de animo afwezig. Het agio was eerder een fractie hoger en werd op circa 15 pet. getaxeerd. PORTRET VAN WEM JANSEN IN ADVERTENTIES Een textielwinkel met vele fi lialen heeft enige dagen geleden in zijn dagbladadvertenties een portret opgenomen van de KRO- reporter Wim Jansen, zo deelt men ons van de zijde van de Katholieke Radio Omroep mede. Dit portret ging vergezeld van de woorden: „Wat radio en pers zeggen, K.R.O.-uitzending Zater dag 7 Juli: Ieder kan thans een goed pak kopen voor de helft van de prijs, kwaliteit 100 pro cent gegarandeerd, radio-reporter Wim Jansen interviewt". Het portret van de reporter werd zonder diens toestemming en medeweten voor deze prij zenoorlog misbruikt, aldus de K.R.O., die verder meedeelt, dat de aangehaalde zin in geen uit zending voorkwam, laat staan dat de reporter deze zou hebben gesproken. De Katholieke Radio Omroep heeft de winkelier gesommeerd in de bladen waarin de advertenties waren geplaatst, de zaak recht te zetten. Nu op deze sommatie geen antwoord is ontvangen, heeft de K.R.O. een klacht ingediend bij de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam. H.M. de Koningin zendt telegram aan Truman In verband met de overstro mingsrampen in Amerika heeft H.M. de Koningin aan Truman getelegrafeerd, dat zij met grote zorg de berichten volgt over de ramp, welke veroorzaakt is door de overstromingen in Missouri en Cansas. H.M. verzekerde de president van haar diepgevoeld medeleven. Een enorme rook- wolk steeg op boven Kansas City, nadat olietanks in brand geraakt waren en op de voorgrond staan goederentreinen gro tendeels in het water als gevolg van de overstromingen van de rivieren Kaw en Missouri. De enorme brand en rookont wikkeling ontston den door de ontplof fing van twee tanks die 800.000 gallons dieselolie bevatten. Ongeveer een half millioen mensen moesten ten gevolge van de brand en overstromingen uit hun huizen vluchten. BERLIJN Toen de leiding van de Eerste Duitse Protestan tendag te Essen in 1950 besloot het volgende congres op Oost- Duits grondgebied bijeen te roe pen, was dit een experiment. Nu de Tweede Protestantendag te Berlijn is geëindigd, mag dit ex periment geslaagd heten. Tegen veler verwachting in heeft de O. Duitse regering 't niet aan spon tane medewerking laten ontbre ken, en de deelneming was enorm van beide kanten van het IJzeren Gordijn, dat voor deze speciale gelegenheid eens van fluweel bleek te zijn. BAD ISGHL Nog maar twee weken scheiden ons van de derde Augustus. Dan gaan in Bad Ischl de vlaggen in top van alle landen die hun verkenners hebben afgevaardigd naar de Zevende Wereld-Jamboree, vijftienduizend in totaal. Als zij op de openingsdag hebben gedefileerd voor de vertegenwoor digers van de Oostenrijkse Bondsregering, de directeur van het International Bureau, Col. Wilson, en hun kampleider, ir. Klarer, zullen zeven hoge houten torens worden opgericht, herinnerend aan de jamboree's die voorafgingen. Mgr. Alfrink verraste de jubilerende middenstand met een bezoek aan de feestvergadering. ZH. Exc. in gesprek met minister van den Brink. Rechts met uitgestoken hand: voor zitter Koops. Deze Oostenrijkse Jamboree wordt de „Jamboree van de een voud". Dat blijkt ook wel op het terrein, waar de weidse arena van Vogelenzang ontbreekt. Wel zijn er een postkantoor, een bankgebouw en een eenvoudig restaurant^ maar daar zal het dan ook wel bij blijven. Het zal vooral op de sfeer van waarach tige broederschap aankomen, op de wil van deze vijftienduizend jongens, om ook van deze Jambo ree weer een succes te maken. Nederland is met drie katho lieke verkennerstroepen, samen gesteld uit verkenners uit het gehele land, vertegenwoordigd. Ze zijn toegewijd aan Sint Adelbert, Sint Bonifacnis en Sint Petros Canisius. De N.P.V. zendt acht troepen, fenaamd naar Prinses Irene, romp, Bodewijk van Nassau, Cornells de Houtman, vice-admi- raal Rambonnet (wijlen de Ne derlandse hoofdverkenner van voor 1940), van Speyck, Karei Doorman en Dorus Rijkers. Aan de training, de vaardigheid en de „stijl" van het Nederlands contingent zijn zeer hoge eisen gesteld en in verschillende week ends hebben zij hun kampvaar digheid tevoren zo hoog mogelijk opgevoerd. De drie Katholieke troepen worden ondergebracht in het subkamp „Stiermarken". Het terrein in Ischl is kleiner dan dat in Vogelenzang en in '47 in Mois- son, maar dat zal de kans om werkelijk vriendschap te sluiten er des te groter op maken. De katholieke verkenners van Frank rijk en België zenden weer grote contingenten. De dag van de laatste inspec tie nadert met rasse schreden. Op 1 Augustus vertrekt de Ne derlandse Jamboreetrein uit Am- De regering van Oost-Duits- land had voor het congres haar beide grootste vergaderruimten in Oost-Berlijn ter beschikking gesteld, het nieuwe „Waiter UI- bricht-stadion" en de enorme „Werner Seelenbinderhalle", die' haar poorten waor het eerst had geopend om het bekende Pink stercongres der communistische jeugd in 1950 huisvesting te ver- nenen. Bij de openingsvergadering was president Wilhelm Pieck in eigen persoon aanwezig, vergezeld van zijn minister van eredienst Otto Nuschke. Hij deelde mede, dat de Oost-Duitse regering besloten had haar subsidie van 100.000 te ver hogen tot 150.000 Mark. De com munistische machthebbers lieten zich bij hun tegemoetkomende houding blijkbaar leiden door de hoop, dat deze Algemene Protes tantendag waardevolle mogelijk heden voor hun politieke propa ganda zou bieden, die zij niét on gebruikt voorbij mochten laten gaan. Inderdaad was de bericht geving in de Oost-Duitse bladen van den beginne af duidelijk in gesteld op het wachtwoord, dat door dit congres een actief begin werd gemaakt met het beroemde „Duitse gesprek", 't daadwerke lijk contact tussen min of meer bevoegde vertegenwoordigers van de Oost-Duitse en West-Duitse bevolking, teneinde tot de poli tieke eenheid te geraken, die -door Moskou aan het Duitse volk is toegedacht. Aan de andere kant hadden de Oost-Duitse ministers met uitzon dering van Nuschke 't toch niet over het hart kunnen verkrijgen aan de uitnodiging van het prae- sidium van de Protestantendag gehoor te geven. Zij hebben hier door een kostbare kans verspeeld het vertrouwen hunner onderda nen en der West-Duitse Protes tanten in h.un onpartijdigheid ten opzichte van de godsdienst te herwinnen. Maar ook de West-Duitse bonds regering heeft verzuimd de unie ke kans, die door het houden van uit Kerkelijk congres in Berlijn werd geboden, ten volle aan te grijpen en door een meer actieve deelneming aan deze massale bij eenkomst üer gelovige protes tantse Duitsers op deze vooruit geschoven voorpost, aan de be volking van de Sovjet-Russische zóne en de hiermede in contact levende Oost-Europese volkeren haar Christelijk karakter te de monstreren. Zo was bij de vergaderingen, die in Oost- en ook in West-Ber- lijn werden gehouden, het woord van de vertegenwoordigers van overheid te veel aan de vertegen woordigers van het Oosten toebe deeld". Tijdens de werkzittingen, die hem. TJ zult er nog van horen, zowel in Oost- als in West-Ber- lijn werden gehouden, deed zich slechts eenmaal een wanklank voor. toen de O.-Duitse „Missions- direktor" ds. Kimschneider een spreker uit het Westen op hefti ge wijze terechtwees, omdat deze critiek had uitgeoefend op de op voeding der staatsjeugd in Oost- Duitsland. De apotheose van de Protestan tendag was de massale bijeen komst in het Olympisch Stadion van West-Berlijn. Nadat tevoren in het Walter-Ülbricht-stadion de laatste bijeenkomst op Oost-Duit se bodem was gehouden, waarbij ca. 15.000 deelnemers naar ds- NiemöHer hadden geluisterd, die over de plicht van de christen tot het bewaren van de vrede sprak, volgde in de namiddag 'n indrukwekkende slotvergadering in West-Berlijn. Meer dan 200.000 mensen waren hierbij tegenwoor dig, zodat ook nog het aangren zende „Maifeld" moest worden gebruikt, ojp alle toehoorders 'n plaats te bieden. Naast Nuschke en de tweede burgemeester van Oost-Berlijn Gohr waren hier de meest vooraanstaande leiders van de Duitse Evangelische Kerk aan het woord, zoals de president ds. Reinhold von Thadden-Trieglaff, de Evangelische „Landesbischof" ds. Otto Dibelius en de vroegere W-Duitse minister van Binnen landse Zaken dr. Heinemann, die allen een beroep deden op het bewaren van de broederlijke lief de en het verlangen tot geeste lijke eenheid onder de Protestant se Christenen. Ook de secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, ds. Visser 't Hooft hield een korte toespraak. Gebruik adellijke titels voor bisschoppen verboden VATICAANSTAD (K.N.P.) Het is aan alle aartsbisschoppen en bisschoppen in den vervolge verboden om adellijke titels en soortgelijke onderscheidingen, zelfs indien deze aan een bis schopszetel verbonden zouden zijn, te gebruiken bij dienstze- gels en wapenen. Een verbod met dergelijke strekking werd reeds in 1644 door Paus Innocentius X uitgevaardigd voor de kardinalen. Paus Bene- dictus XV verbood het gebruik van adellijke titels reeds aan alle bisschoppen, doch maakte een uitzondering voor die titels, wel ke aan bisschopszetels als zoda nig waren verbonden. Van nu af aan vallen ook deze laatste on der de bepalingen. DIRECTEUR DOOFSTOMMEN-INSTITUUT NAAR INDONESIË DEN BOSCH. De Vicaris- Generaal van het bisdom 's-Her- togenbosch, Mgr. F. N. J. Hen- drikx, zal de volgende week te zamen met de directeur van het doofstommeninstituut te St. Mi chielsgestel, Mgr. J. C. van Over- beek, naar Indonesië vertrekken om aldaar diverse doofstommen- instituten te bezoeken. De reis zal per schip worden gemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3