"Wi Vandaag geen beslissing te Kaesong Onderhandelingen tot morqen uitgesteld Commissie herziening grondwet brengt rapport uit Nationale Bedevaart is naar Lourdes vertrokken DAGBLAD VOOR ALKMAAR Het botert niet in Kaesong Negen gewonde Korea-mannen kwamen op Schiphol aan Generaal danst de Drikusman Vijfhonderd woedende vrouwen drongen Lagerhuis binnen Voorstel: 150 leden in Tweede en 7 5 in Eerste Kamer Zee eist drie mensenlevens EN OMGEVING Pensioenen verhoogd met ƒ81 millioen De Gasperi opnieuw formateur Als het konmorgen terug!" Franco's nieuwe regering Golf van misdaden over Australië Ouden van dagen tijdens autotocht zwaar gewond Tragisch einde van non-stop-rit Tienduizendste inwoner in de N.O.P. gisteren geboren Mgr. Huibers en mgr. Mutsaerts begeleiden 1500 pelgrims Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Rij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, NederI. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT XL l VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 20 Juli 1951 46e Jaargang No. 12224 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Riteeroort 52, teL 2046, {2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 MOENSAN (Reuter-A.P.)De wapenstilsfandsonderhande- lingen zijn gisteren in de zevende zitting, die 115 minuten duurde, de kortste totnogtoe, dicht bij een crisis gekomen. Volgens het officiële communiqué der V.N. werd geen voort gang gemaakt bij de bespreking van het agendapunt waarover nog geen overeenstemming bestaat. „Wij zullen Vrijdag tot overeenstemming komen, ofwel het verschil van mening krijgt iets definitiefs" zei luit.-kol. W. J. Preston die de besprekingen heeft bijgewoond. Hij wilde echter nog niet van een impasse spreken. Hedenmorgen moest echter mee gedeeld worden, dat de geallieer de onderhandelaars Kaesong door overstromingen niet kunnen be reiken en dat de onderhandelin gen tot morgen zijn uitgesteld. Preston deelde mede, dat noch de communisten noch de gedele geerden van de V.N. ten aanzien van het voornaamste punt der besprekingen van het tevoren in genomen standpunt wilden af wijken. Men neemt aan dat dit punt is de eis der communisten, dat de vreemde troepen zich uit Korea terugtrekken ofschoon niemand dit officieel heeft gezegd. Preston merkte op: „Beide par tijen leggen grote nadruk op hun standpunt. Ik heb nooit hetzelfde op zoveel verschillende manieren horen zeggen als vandaag. Elke verklaring was even nadrukkelijk of zelfs nog nadrukkelijker als de voorgaande. Preston verklaarde dat zijn op merkingen de goedkeuring had den van de bevelvoering van de V.N. troepen. Vermoedelijk is hiermede ook generaal Ridgway bedoeld, die gisteren van zijn hoofdkwartier in Tokio terug is gevlogen naar Korea naar aan leiding van een boodschap van zijn onderhandelaars. Inmiddels is in Moskou een be richt van het Russische pers bureau Tass gepubliceerd, waarin De Tweede Kamer aanvaardde gistermiddag het ontwerp tot ver hoging van de bijzondere toesla gen op de pensioenen en de kin dertoeslagen voor gepensionneer- den. waardoor met 81 millioen aan de nood der gepensionneer- den zal worden tegemoet geko men. De grens der verhogingen is door minister van Maarseveen voor de pensioenen tot f 450. van 20 op 30 pet. gebracht. categorisch wordt gezegd, dat een vredesregeling in Korea onmo gelijk zou zijn zonder de terug trekking van de vreemde troepen uit het land. In het bericht wordt de be schuldiging uitgesproken, dat de Amerikanen positief hebben ge weigerd het vraagstuk van deze terugtrekking te bespreken en gezegd dat admiraal Joy ver schillende motieven naar voren brengt voor de Amerikaanse wei gering om over deze aangelegen heid te onderhandelen. ROME (A.P.). De Italiaanse premier Alcide de Gasperi heeft gisteravond de opdracht gekregen om voor de zevende maal een anti-communistische regering sa men te stellen. Verwacht wordt, dat hij daar bij weinig moeilijkheden zal on dervinden daar zijn partij in beide Kamers op een krachtige meerderheid kan steunen. ACHESON OVER KOREA WASHINGTON. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Don derdagavond verklaard, dat de strijdkrachten van de V.N. „in Korea moeten blijven tot een werkelijke vrede stevig geves tigd is". „Cottica" met militairen uit de West Het pasagiersschip „Cottica" is Maandag 9 Juli uit de West naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich 82 militairen. De „Cottica" zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden eind Juli in Nederland arriveren. (Van onze verslaggever) SCHIPHOL. Jan Dantuma, soldaat eerste klasse bij het Nederlands detachement Verenigde Naties een rasechte Groninger leunde breeduit in de xachte kussens van de donkergroene limousine, die hem naar het Militair Hospitaal „Oog en al" in Utrecht ging brengen- „Er kwamen vier mortier granaten tegelijk op me af" zei hij „en dat was net te veel van het goedeEn daarom zat Jan Dantuma gisteravond op Schiphol en niet voor Pjongjangni of daaromtrent, waar ergens zijn onderdeel moest liggen. Jan was een van de negen ge wonde Korea-vrijwilligers, die gisteravond met de KLM DC 6 „Prinses Marijke" op Schiphol ar riveerde. Met zijn ingedrukte maag was hij niet een van de zwaarst gewonden. Maar zelfs Wim Hageman, die naar huis terugkeert zonder handen en zon der ogen, zat allesbehalve in de put. Zuster Koopman „kent u me nog, van de Oudegracht in Alkmaar?" vertelde zelfs, dat hij de opgewekste jongen is ge weest, de hele reis lang. Lang was die reis inderdaad. Het heeft weken gekost om van Tokio's hqpfdstation op Schiphol Aan het eind van een vijfdaagse manoeuvre ONWARD (Voor waarts) bood de bevolking van het Overijselse dorpje Markelo, eindpunt van de oefening, de mannen van de le divisie „7 December" een ontspanningsavond aan, waarop vanzelfspre kend de folkloristische dansen van de streek werden gedemonstreerd. Deze werden zo gewaardeerd dat al spoedig ook de officieren van de staf een poging waagden zo'n dans uit te voeren. Men ziet hier generaal-majoor H. J. J. W. Dürst-Britt in volle actie. te komen, waar de ambulances klaar stonden en waar namens de chef van de generale staf de ma joor P. F. Dorhout Mees en de ritmeester N. J. Broertjes deie mannen van het verre front op wachtten. Niet met speeches, nee. Die zouden hier wat wrang ge klonken hebben. Maar met een opgewekt woord en „geintjes", zoals de jongens zeggen en- met een handdruk vol respect Per schip was de reis naar Hongkong gegaan en daar moest het transport twee weken op ge schikte vervoergelegenheid wach ten. Toen met een Brits vliegtuig naar Singapore en vandaar verder per KLM naar Karachi, Teheran waar gezagvoerder Ruige een nieuw toestel had klaar staan Schiphol en gisteravond nog de hospitalen in Utrecht en Den Haag. De KLM? Zo duim omhoog. En de zuster? Twee duimen omhoog! En de plannen voor de toekomst? Voorlopig een vraag teken maar als het kon morgen nog terug. Naar Korea. WASHINGTON BLIJFT GERESERVEERD WASHINGTON (Reuter). In officiële kringen heeft men zich zeer voorzichtig uitgelaten over het nieuwe kabinet van generaal Franco. Men was van mening, dat de nieuwe regering eerst zou moeten bewijzen, meer democra tischer opvattingen te zijn toe gedaan, alvorens enig enthou siasme voor de wijziging van de V.S. zou kunnen worden ver wacht. Franco's nieuwe kabinet telt vijftien leden; de samenstelling geeft een liberaler tint aan zijn bewind en zijn leden vertegen woordigen meer verschillende politieke denkwijzen dan de vo rige regering. Onder de ministers bevinden zich twee Katholieken, twee leden der Spaanse Phalanx, twee monarchisten en negen „vakministers". SYDNEY, (Ass. Press). —Sinds enige weken woedt in Nieuw Z. Wales een ernstige golf van mis dadigheid, die met zeven moor den in de laatste zeven dagen haar toppunt bereikt schijnt te hebben. Vrijdag j.l. werd op een dak kamer in Sydney een bejaarde man doodgeslagen. Op dezelfde dag werd een kreupele ex-bokser bij Newcastle doodgeschoten. Zijn lijk werd gevonden in een oude mijn schacht. Zondagavond werden in een villaatje te Wyan bij Casino de verminkte lijken van een jong echtpaar aangetroffen. Uit het onderzoek is gebleken dat zij doodgeschoten waren en het huis in brand gestoken. Maandag werd in Kandos een man met een mes doodgestoken en in dézelfde plaats kwam een vrouw door verstikking om het leven. Gisteren is een 23-jarige poli- tie-agent beschuldigd van moord op zijn vader, die sinds enige tijd vermist werd. De moeder van de jongen vond vandaag bij het harkenin de tuin het lijk van haar man. Met uitzondering van de moord op de ex-bokser zijn in alle za ken arrestaties verricht. TWEE SLACHTOFFERS UIT KOLHORN Een aantal ouden van dagen uit de kop van Noord-Holland heeft Woensdag een tocht door 't Gooi gemaakt. Op de rijksweg AmsterdamLaren sloeg ca. 3 uur in de middag een der bussen linksaf op het moment, dat uit de richting Amersfoort een vrachtauto met aanhangwa gen naderde. De bestuurder van de vrachtauto remde af doch reed, nadat de bus gepasseerd was, door. Een personenauto, die ach ter de bus reed en eveneens links af sloeg, werd gegrepen. Van de vier inzittenden werden de 67- jarige heer S. uit Kolhorn en de 74-jarige P. uit Lutjekolhorn licht gewond in het Diacones- senhuis te Naarden opgenomen De echtgenote van eerstgenoemde bekwam minder ernstig letsel en is na behandeling naar haar huis vervoerd. De bestuurder liep geen verwondingen op. LONDEN (Ass. Press) De waardige rust van het Lagerhuis is Woensdagavond wreed ver stoord door 500 woedende vrou welijke regeringsemployees, die eerst in in de buurt gelegen zalen uiting gegeven hadden aan hun verontwaardiging over het feit, dat zij minder salaris krijgen dan hun mannelijke collega's. Voordat de verraste politie en het Lagerhuis personeel beseften wat er gebeurde begonnen de vrouwen met spandoeken en bor den de vestibule binnen te stro men, waar zij op luide toon een onderhoud met de afgevaardig den hunner kiesdistricten eisten. Een attente politie-agent ver sperde hun de weg door de zware eikenhouten deuren voor hun neus dicht te gooien. De politie liet versterkingen aanrukken. Daar de vrouwen op de deuren beukten en „wij willen Gaitskell" riepen. Hugh Gaitskell. de Britse Mi nister van Financiën, heeft on langs het verzoek om gelijke sa larissen voor mannelijke en vrouwelijke employees afgewezen in verband met de hoge kosten, die daaraan verbonden zouden zijn. Het geschreeuw van de' vrou wen werd in de vergaderzaal ge hoord en de „Sergeant at Arms", die officiëel verantwoordelijk is voor de Tust en orde in het huis, kwam in uniform, compleet met mantel, kuitbroek en zwaard, naar buiten om te zien wat er aan de hand was. Een der politie autoriteiten verklaarde plechtig, dat de deu ren gesloten waren, omdat „de autoriteiten van oordeel waren, dat voldoende vertegenwoordi gers tot het huis toegelaten waren voor een bezoek aan de leden". De gelukkigen, die er in ge slaagd waren binnen te komen, moesten lang wachten voor zij de afgevaardigden konden spreken. Tenslotte echter werden zij in kleine groepjes in de grote vesti bule toegelaten. Zjj vertrokken na anderhalf uur en deelden mede a.s. Woensdag terug te zullen ko men. GRONINGER ELZINGA VERONGELUKT De non-stop-rit Groningen— Maastricht per bromfiets, die de 23-jarige Elzinga uit Groningen heeft willen maken, is Woensdag in de Beemster op onverwachte wijze geëindigd. De jongeman is daar, vermoedelijk als gevolg van oververmoeidheid, van zijn brom fiets gevallen. Met een schedel- basisfractuur werd hij in het zie kenhuis te Purmerend opgeno men, waar hij later is overleden. VICE-ADMIRAAL KIST MET PENSIOEN Aan vice-admiraal F. J. Kist, de vroegere vlagofficier van de Koninklijke Marine in Indonesië, is op zijn verzoek met ingang van I Juli j.l. eervol ontslag verleend. Het nieuwe mailschip van de Holland-Amerika Lijn, de „Rijndam" bij aankomst op zijn eerste reis in de haven van Southampton. Het nieuwe Nederlandse zeekasteel 15.014 ton groot trok vooral de aandacht door de nauwe schoorsteen, ontworpen door een Frans ingenieur. 's-GRAVENHAGE. De Staatscommissie tot herziening der Grondwet heeft dezer dagen haar interimrapport aan H. M. de Koningin doen toekomen. Daarin zijn opgenomen die onder werpen, waaromtrent de regering, naar zij de commissie schrif telijk mededeelde, het op prijs zou stellen aan de hand van de door de commissie geformuleerde voorstellen uit te maken, of een zo tijdige indiening bij de Staten-Generaal gewenst moet worden geacht, dat aanneming daarvan in eerste lezing voor de periodieke verkiezingen van 1952 mogelijk zal zijn. 4. In aansluiting daarop wordt voorgesteld de minimum-leeftijd voor het passief kiesrecht zowel voor de Staten-Generaal als voor de Prov. Staten te verlagen tot 23 jaar en aldus gelijk te maken aan die welke thans reeds voor de verkiesbaarheid van gemeen teraadsleden geldt. (Vervolg op pag. 3) De zeven hoofdstukken van 't rapport behandelen de volgende onderwerpen: 1. Een voorstel om ontwerpen tot grondwetswijziging in tweede lezing te doen behandelen door een speciale Kamer voor Grond wetsherziening, waarin voor aan neming een meerderheid van twee-derde der uitgebrachte stemmen nodig zou zijn. De com. missieleden Donner, Hooykaas, Kernkamp, Rutgers, Schouten en Tilanus willen, blijkens een min derheidsnota, de bestaande pro cedure handhaven. Blijkens een andere minder heidsnota willen de leden mej Revers, van der Goes van Naters en Kranenburg wel een speciale Kamer maar geen grotere meer derheid dan drie-vijfde. 2. Een voorstel tot een aantal formele wijzigingen, waardoor de Grondwet zou worden aangepast aan de situatie die door de souve reiniteitsoverdracht aan Indonesië is ontstaan. 3. Een voorstel om het aantal leden van de Tweede Kamer on 150 en dat van de Eerste Kamer on 75 te breneen. zulks met het oor on de steeds omvanrriiker ee- worden werkzaamheden van de Staten-Generaal. Gistermorgen zijn in Den Haag bij het zwemmen in zee twee jongens verdronken. Om kwart voor twaalf is de 12-jarige J.G. in de golven verdwenen ter hoogte van het politieposthuis bii de Savornin Lohmanlaan. De iongen kon bijna niet zwemmen. Om kwart over twaalf ver dronk de 20-jarige D. v. L. uit Overschie bij Kijkduin. Hij was aan het zwemmen met enige meisjes- Een van haar raakte in moeilijkheden. Toen van L. haar te hulp wilde komen, verdween hii in de golven. Het meisje slaag de er in uit het water te komen. De stoffelijke overschotten zijn nog niet gevonden. Laat ih de middag omstreeks 17.20 uur eiste de zee een der de slachtoffer. Het was de 30- jarige Haagse bakker J. S. S. had zich ter hoogte van de Kwartellaan te Scheveningen in zee begeven. Mensen op het strand zagen hem eerst op borst hoogte ih het. water en later ont dekten zij de man dieper in zee. Plotseling was hij uit'het gezicht verdwenen. Een strandboot werd uitgezet en zocht gedurende an derhalf uur .tevergeefs de man. „Elckerlyc" op de Lorelei De „Gheselle van de Spelewei" onder leiding van Anton Sweers zullen op uitnodiging van het Franse ministerie voor de Opvoe ding tijdens het Europakamp aan de Lorelei „Elckerlyc" in de mo derne Nederlandse bewerking van Jan Engelman opvoeren tussen 30 Aug. en 6 Sept. OUDSTE BURGER WERD ER 87 JAAR EMMELOORD. Gisternacht om twee uur werd in Ens in de N.O. polder in het gezin van de landbouwer W. A. Delhy een jon gen geboren, die de tienduizend ste inwoner van de polder is. Gisteren werd ook de oudste in woner van de polder, eveneens in Ens, .de heer L. van Niejenhuis 87 jaar. Hij woont er sinds Fe bruari en komt van Loppersum. Het gezin Delhy is oorspronke lijk afkomstig uit Oosterhout en woont sedert Februari 1950 in Ens. De jonggeborene is het twee de kind en werd Petrus Adrianus Maria gedoopt. Een vertegenwoordiger van de Landdrost reikte gistermorgen aan de gelukkige vader een spaar bankboekje uit met f 50. Met de tienduizendste inwoner noteerde de N.O.P. de 300ste ge boorte van dit jaar. Nog geen twee jaar geleden, op 10 Nov. 1949 werd de 5000ste geboren. ROOSENDAAL. Om half zes gistermorgen is de witte zieken trein van de grote Nationale Be devaart naar Lourdes uit Roosen daal vertrokken. Tegelijk vertrok uit Maastricht de oranje trein en twee uur later uit Roosendaal de rose trein. Van heinde en verre waren de pelgrims en zieken met extra treinen naar Roosendaal gebracht. Een extra trein uit Zwolle via Arnhem, Nijmegen en Den Bosch, een tweede uit Am sterdam via Den Haag en Rotter dam. In totaal bijna 1500 pel grims, onder wie 360 zieken. Onder de pelgrims zijn de bis schop van Haarlem en erevoor zitter van de Nationale Bedevaart, Mgr. J. P. Huibers, de bisschop van Den Bosch, Mgr. W. Mut saerts en de procurator van het Nederlandse Episcopaat te Rome, Mgr. Drs. J. Damen. Tussen half vier en half zes leek het station Roosendaal wel in een groot hos pitaal herschapen. Onder leiding van Prof. Dirken uit Groningen en diens assistent van het sanato rium „Klokkenberg", Dr. Dijkstra, en de beschermengel van de zie ken, Mejuffrouw A. Tilman, droeg de Roosendaalse colonne van brancardiers de zieken van de extra treinen naar de speciale Lourdes-trein, die van een eigen keukenwagen is voorzien en van waaruit de zieken tijdens de reis zullen worden verzorgd. Te Lour des zal de taak van deze Roosen daalse brancardiers worden over genomen door 56 voortrekkers brancardiers en 43 studenten. De bekende Sahara-reiziger, Mr. Hus- tinx uit Roermond, was intussen druk in de weer om dit hele gaan en komen op een speciale kleu renfilm vast te leggen; de grijze bisschop van Haarlem bewoog zich als een goede vader tussen al dit menselijk leed en had voor de vele zieken een goed en har telijk woord. Zo vertrok deze grootse Natio nale Bedevaart naar Lourdes om daar te gaan getuigen van de toewijding van de Nederlandse Katholieken aan de Onbevlekte Moeder. Wanneer vandaag de treinen op hun laatste traject door de dorre strekep van Les Landes rijden, zal om 2 uur in de middag van Schiphol een extra vliegtuig opstijgen om in zeer korte tijd nog twaalf zieken naar Lourdes te brengen, waar zij zich zullen aansluiten bij de trein-bedevaart. Aan boord van de voor dit ver voer speciaal ingerichte Dakota bevinden zich voorts Dr. Smits uit Vught en twee verpleegsters. Voor de geestelijke verzorging maakt Pastoor Eras uit Vught, deze vlucht mee. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1