Koning Abdoellah van Jordanië in Jeruzalem vermoord Op drempel Omar-moskee Washington diep geschokt door nieuws van de moord Expresstreinen bij Gouda tegen elkaar gebotst Prof. Supomo komt praten over Unie-statuut DAGBLAD VOOR ALKMAAR „Verschrikkelijke gevolgen" in Midden-Oosten verwacht Twee doden, twintig gewonden Zuiderkruis" emigrantenschip Bromfiets-„tochtje": 12.000 km EN OMGEVING Handelde moordenaar in opdracht Moefti? Geen „Wolfsangel" Kinderverlamming breidt zich uit Een ambtenaar ging kersen eten Geen conferentie wegens hoog water Brutale overval op postkantoor HOOGSTE COTE in foto-geschiedenis Beter week-end weer Eisenhower naar Ypenburg Gaaf Lieffinck als minisfer heen? WÊEÊBÊBÊ Maar het wordt zeker geannuleerd De gele frui voor Tweede Kamer HET REIT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 21 Juli 1951 46e Jaargang No. 1222o Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Rilsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 JERUZALEM (Reuter-A.F.P.)Koning Abdoellah van Jor danië is gisteren omstreeks twaalf uur in Oud-Jeruzalem dood geschoten. Hij stond op het punt de Omar-moskee binnen te treden voor zijn Vrijdagsgebed, toen de aanvaller, die zich achter de deuren van de hoofdingang verdekt had opgesteld, op hem schoot, Volgens een officieel Jordaans communiqué was de koning onmiddellijk dood. Zijn lijfwacht schoot de aanvaller ter plaatse neer. 's Konings tweede zoon Emir Naif Ibn Abdoellah is onmiddel lijk tot regent benoemd. In het land werd de noodtoestand afge kondigd. Volgens de Jordaanse radio voelde de oudste zoon, Emir Talal, zich „niet wel". Hij bevindt zich voor medische behandeling in Genève. A.F.P. meldt, dat alle verkeer tussen Oud- en Nieuw-Jeruzalem stilgelegd is evenals het telefoon verkeer. Wachten sloten de Mandel- baoempoort, het enige verbin dingspunt tussen de oude stad van Jeruzalem en de nieuwe, welke onder Israëlisch beheer staat. De eerste berichten veroor zaakten in de Libanese hoofdstad Beiroet, een paniekstemming. De winkels sloten hun deuren en er werden demonstraties en schiet partijen gemeld. Volgens te Londen ontvangen berichten heet de aanvaller Moes- tafa Sjoekri Asjsjoe, een kleer maker, die in oud Jeruzalem woont. In de Arabisch-Israëlische oorlog behoorde hij tot een „dy- namietploeg" van de ongeregelde Arabische strijdkrachten. Hij zou in dienst staan van de ex-Moefti van Jeruzalem, die aanspraken doet gelden op de heerschappij over het na de Israëlisch-Arabi- sche oorlog door Abdoellah ge annexeerde Palestijnse gebied. Na de aanslag gelastte Radio- Het hoofdbestuur van de orga nisatie tot voor kort genaamd „Comité 19451950" heeft na de uitspraak van de president der rechtbank te Amsterdam, waarin haar werd verboden, in de naam jaartallen te voeren, besloten, dat de stichting voortaan de naam „Oud-politieke delinquenten" zal dragen. „Hoewel aanvankelijk besloten was", aldus het hoofdbestuur, „de naam „Wolfsangel" te voeren, hebben wij deze gedachte laten varen om het politieke symbool dat in die naam besloten ligt". Het verloop van de kinderver lamming blijft in den Haag on gunstig. Het aantal gevallen sinds half Mei bedraagt thans omstreeks 40, voor het merendeel kinderen beneden 5 jaar. In de week van 814 Juli zijn er in het gehele land 12 geval len geconstateerd, waarvan 5 in den Haag, 1 in Zwolle, 2 in Rot terdam, 1 in Voorburg, 1 in Zie- rikzee en 2 in Heerlen. Voorzorgsmaatregelen tegen deze ziekte zijn niet mogelijk, al wordt aangeraden, alle overver moeidheid, ook bij sport, te ver mijden. Jeruzalem alle programma's af en zond voorlezingen uit de Ko ran uit. Er is een officiële rouw- periode van drie maanden afge kondigd. (Vervolg op pag. 3) WASHINGTON. „Wij waren diep geschokt- toen wij het nieuws van de moord vernamen", aldus verklaarde een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken over de dood van Koning Abdoellah, die over de gehele wereld grote ontroering heeft gewekt. Hoewel Jordanië geen lid van de V.N. is, zal de vlag der V.N. in New York drie dagen halfstok waaien. Dr. Ralph Bunche, de voormalige bemiddelaar in het Arabisch-Palestijns conflict noemde de moord „een nieuwe dramatische episode in dc geschiedenis van het Midden- Oosten". Deze daad zal „verschrikkelijke gevolgen" hebben, voorspelde de voormalige Jordaanse minister van Landsverdediging Moelki Pasja te Parijs. In Washington vreest men dat de moord een aantal andere kruitvaten in het Midden-Oosten tot ontploffing zal kunnen brengen, daar de persoon van de vermoorde, die als een groot vriend van Engeland be kend stond, de „meest redelijke" werd geacht van alle Arabische leiders in zijn houding na het be ëindigen van het Arabisch-Israë- lisch conflict. Aan de stabiliseren de invloed van zijn optreden is nu een einde gekomen. Men ver wacht dan ook „zeer ernstige" verwikkelingen. In Londen zoekt men de oor zaak van de moord in de dynas tieke rivaliteit tussen wijlen Ab doellah en de, krachtig door Egypte gesteunde, familie der Hoesseini's. De moord werd in Cairo op „dramatische wijze" door de radio omgeroepen. In Londen Dit beeld boden de straten in Teheran tijdens de rel letjes bij de aankomst van Harriman. De politie dreef de demonstranten met traangasbommen uiteen. Het gist in het Midden- Oosten. Zal de moord te Jeruzalem de lont in het kruitvat ontsteken? sloeg het bericht in als een bom, daar Engeland deze betrouwbare politieke vriend in het Midden- Oosten minder dan ooit kan mis sen .Men herinnert zich de kleu rige en plechtige gebeurtenissen die de bezoeken van de koning aan Londen waren. In 1949 had hij daar een kompas bij zich, waarmede hij zich over de ligging van Mekka oriënteerde, teneinde vijfmaal per dag zijn gebeden te kunnen doen. Arabische lijfwach ten met blinkend gepoetste dol ken in hun gordels bewaakten hem dag en nacht. De koning, die een talentvol dichter en een ervaren schaker was, droeg zelf eveneens steeds een dolk, die echter zo meldt A.P. uit Cairo in de schede was vastgesoldeerd zodat hij hem niet kon trekken. De koning deed dit op advies van zijn raadsheren, omdat hij in een opvliegende bui snel geneigd was het wapen met terdaad te gebruiken. TWEE TREINEN ONTSPOORD IN MAASTRICHT Gistermorgen om 10 uur liep de stoptrein uit Roermond op het stationsemplacement te Maastricht uit de rails. Hetzelfde gebeurde 's middags met de stoptrein uit Heerlen. Er ontstond aanzienlijke materiële schade. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Het reizigersverkeer werd aanzienlijk vertraagd. Er was eens een ambte naar van het ministerie van Oorlog die in 1950 kersen ging eten in de Betuwe en er ook wat mee naar huis nam. Ze waren in een ge westelijk blad verpakt en toen hij die krant eens ging lezen, vond. hij daarin een reportage over de manier waarop twee militairen van 8 R.I. op 13 Mei 1940 op de Grebbeberg onder zwaar Duits vuur vier uur lang stand hielden in een gebouw totdat hun laatste patroon was verschoten en het huis vlam vatte en instortte. Die feiten waren totnogtoe nim mer te bevoegder plaatse bekend geweest. De krant ging naar de Commissie Militaire Onderscheidingen die de zaak heeft onderzocht en waar bevonden. De he ren P. A. Lentjes en C. J. M. Leenaars, beiden uit Huis- sen, zijn nu onderscheiden resp. met de Bronzen Leeuw en het Bronzen Kruis. TOLK KROOP MET BERICHT OVER DE BRUG SEOEL (A.P.). De Ameri kaanse genie werkte gistermorgen koortsachtig aan het herstel van de rivierovergang op de weg van Moensan naar Kaesong, waar de wapenstilstandsbesprekingen wor den gehouden. Een plotselinge stijging van het water in een van de rivieren be lette de geallieerde delegatie gis termorgen om naar Kaesong te gaan. Woordvoerders van de Ver. Na ties hoopten, dat de wegen Zater dagochtend weer begaanbaar zou den zijn. In een boodschap aan de com munisten werd verzocht de „voor naamste communistische gedele geerde mee te delen, dat de dele gatie tot admiraal Joy's leedwe zen niet zou komen". Met dit bericht kroop een Amerikaanse tolk over een gehaver.de brug en bracht het naar Kaesong. 2,6 MILLIOEN DOLLAR AGRARISCHE EXPORT FRANKFORT. De Invoer- commissie van West-Duitsland heeft Vrijdag invoer uit Neder land toegestaan van bloembollen tot een bedrag van 2,5 millioen dollar en van verduurzaamde melkproducten en groentencon- serven tot een bedrag van 100.000 dollar. NIEUWE SECRETARIS BIJ DE A.K.W.V. Tot algemeen secretaris van de Algemene Katholieke Werkge versvereniging en het Katholiek Verbond van Werkgevers-vakver enigingen is benoemd drs. J. H. Derksen. De heer Derksen is op 25 Nov. 1910 in Zundert geboren, studeer de aan de Kath. Econ. Hogeschool in Tilburg, werd belast met de opbouw van een verkoopapparaat voor superfosfaat e.d. in het Verre Oosten en Indonesië en kreeg daar als eerste de Bronzen medaille toen de oorlog met Ja pan uitbrak. Hij ontsnapte uit krijgsgevangenschap maar werd bij ondergrondse activiteit gear resteerd en tot 15 jaar veroor deeld. Na de bevrijding was de heer Derksen o.a. enige tijd direc teur van een handelsvennoot schap. Hij trad op 15 Sept. 1950 bij de A.K.W.V. als secretaris in dienst. NEGEN MAANDEN VOOR WOLFGANG HEDLER Wolfgang Hedler, een uiterst rechtse afgevaardigde van het West-Duitse parlement, is Vrij dag tot negen maanden gevange nisstraf veroordeeld op beschul diging van laster en het ophitsen tot rassenhaat. Volgens de openbare aanklager heeft Hedler in 1949 de verzets strijders „verraders en schurken" genoemd en gezegd, dat het ver gassen van de Joden in Duitsland „de beste manier was om van hen verlost te worden". DRIEMOGENDHEDEN CONFERENTIE IN WASHINGTON LONDEN. Vrijdag heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de Verenigde Staten hebben voorgesteld in Washington een driemogendheden conferentie te houden met En geland en Frankrijk over de Duitse bijdrage aan de Atlanti sche verdediging. CANADESE RADAR TOESTELLEN VOOR EUROPA OTTAWA. Naar Vrijdag is bekend gemaakt zal Canada 300 radartoestellen voor het opsporen van vliegtuigen of geleide projec tielen naar zes Europese landen zenden. De toestellen zullen in 1952 kos teloos worden geleverd aan Bel gië, Engeland, Nederland, Noor wegen, Denemarken en Italië. Met de productie ervan is men reeds begonnen. GOUDA, 21 Juli - Hedenmorgen om elf minuten over zeven is de expressetrein uit Rotterdam, die in Gouda gekoppeld wordt aan de trein naar Den Haag, om gezamenlijk de reis naar Groningen en Leeuwarden te maken, met een vaart van 25 km. tegen de wachtende Haagse trein gereden. De beide treinen, die vol zaten met reizigers, werden ernstig be schadigd. Twee personen werden hierbij gedood. Een twintigtal gewonden, onder wie enkele zeer zware, is naar de Goudse zieken huizen overgebracht. Van een vijftal is de toestand ernstig. In het postkantoor te Helvoirt is gistermiddag rond 4 uur een brutale diefstal gepleegd. Juist tegen de tijd, dat de kantoorhou der ging sluiten hield er voor het postkantoor een auto stil, waarin twee jongemannen gezeten waren. Een hunner ging naar binnen, kocht een postzegel van 10 cent en verdween weer. Na aldus de situatie verkend te hebben, kwam hij even later opnieuw, nu met zijn kameraad, naar binnen, deed eèn greep door het loket en ver dween ijlings met een bakje wis selgeld, alsmede bankpapier ter waarde van ongeveer f 500.De wagen reed daarop in razende vaart weg. Onmiddellijk werden in wijde omtrek politiemaatrege len getroffen. Van het tweetal heeft men een vaag signalement. ƒ740.60 VOOR ééN GULDEN LEEUWARDEN. Tijdens de courses te Leeuwarden werd gis termiddag de hoogste cote uitge keerd welke ooit in de geschiede nis van het totowezen werd uit betaald. In de Wilhelminaprijs had een Leeuwarder kellner die nimmer speelde de lumi neuze gedachte een gulden te zet ten op het koppel Nooit Gedacht Nonje Fried. Dit koppel keerde maar eventjes f 740.60 voor één gulden uit. (Van onze weerkundige medewerker Al waren de barometer standen in de afgelopen da gen aan de hoge kant, toch bracht ons dit nog geen uit gesproken zomerweer. Wel iswaar bleven de depressies van ons verwijderd, maar de bijbehorende fronten zorgden van tijd tot tijd voor een wel zeer onwel kome afwisseling. Hoe wordt het weer ge durende het week-end? Ge lukkig kan hierop een gun stig antwoord gegeven wor den. Hoe langer hoe meer komt de kern van het hoge drukgebied dichter in onze nabijheid en dit maximum zal dan ook gedurende het weekend het weer beïnvloe den. De kans op regen is zeer gering en ae tempera tuur zal oplopen. Het KNMI in de Bilt acht zelfs de kans op een zomer se dag (temperaturen boven 25 graden) mogelijk. Maar dat zal het Noorden wel niet halen. BIJ OVERDRACHT „THUNDER JETS" Zaterdagmiddag 28 Juli zullen op Ypenburg de nieuwste aanwin sten van de luchtmacht, de Ame rikaanse „Thunderjet" straalja gers door de Amerikaanse ambas sadeur de heer Selden Chapin symbolisch aan minister ir. Staf worden overgedragen. Generaal Eisenhower zal daarbij aanwezig zijn, vergezeld van generaal Lau- ris Norstad, de opperbevelhebber van de geallieerde luchtmacht in Centraal-Europa. Van de zijde der Nederlandse Spoorwegen deelt men ons mede dat het ongeluk is gebeurd bij het normaal combineren van de treinen te Gouda. Het Rotterdam se gedeelte stond al voor het perron, het Haagse gedeelte zou er achter gekoppeld worden. Het Haagse gedeelte reed met een snelheid van twintig a vijf en twintig kilometer per uur op de gereedstaande uit Rotterdam gekomen Diesel. Het voorbalcon en de bestuur derscabine van het Haagse trein stel werd geheel ingedrukt. De wagenbestuurder van dit trein stel, de heer de Beus uit Utrecht, werd zwaar gewond. Hij is in een der ziekenhuizen te Gouda over leden. Een der op het voorbal con staande reizigers, de heer J. F. uit Amsterdam, werd op slag gedood. (Eigen bericht) Sinds enige dagen circuleert in financiële kringen hier te lan de het gerucht, dat prof. Lief- tinck het voornemen koestert omstreeks begin October zijn ambt neer te leggen en een be langrijke functie in Amerika te aanvaarden. Door het heengaan van prof. Keesing, raadsadviseur in alge mene dienst bii 't ministerie van financiën, heeft dit gerucht nieuw voedsel gekregen. Zoals gemeld, heeft prof. Keesing de post aanvaard van hoofd der af deling „Exchange restriction" van het Intern. Monetair Fonds te Washington een functie welke hem in April van dit jaar werd aangeboden. Prof. Lieftinck. al dus bedoelde kringen, zou «en keuze hebben uit verschillende mogelijkheden, o.a. het directeur schap van het Monetair Fonds. Tot dusver was het ons niet mogelijk de juistheid van dit be richt te verifiëren, we geven het derhalve onder alle voorbehoud. In kringen, welke de Minister nastaan, erkende men tegenover ons, dat prof. Lieftinck zowel met het oog op zijn gezondheid, die nu al jaren door zijn slopende taak wordt ondermijnd, als met het oog op de tegenstand welke zijn politiek speciaal de laatste tijd, van niet-socialistische zijde ontmoet, reden kan hebben om naar een rustiger eni dankbaar der werkkring uit te zien. De minister zelf wilde zich over dit bericht niet uitlaten. Het Nederlandse troepenschip „Zuiderkruis" is bij de Neder landse Dok- en Scheepvaartmaatschappij omgebouwd tot emigrantenschip. Het schip is eigendom van de regering doch vaart voor de Maatschappij Nederland. Op 25 Juli zal het zijn eerste reis maken met emigranten, bestemd voor Canada. DJAKARTA. Prof. mr. dr. R. Supomo zal spoedig, vergezeld van een aantal deskundigen, als speciaal Indonesisch afgevaardig de naar Nederland vertrekken. Hij zal tot taak hebben met de Nederlandse regering en met Ne derlandse politieke kringen infor meel contact op te nemen in zake de wijze, waarop het Uniestatuut zo spoedig mogelijk kan worden vervangen door een normaal internationaal verdrag. Dit werd gisteren na afloop van de kabinetszitting, waarin de verhouding Indonesië-Nederland werd besproken, door de Indone sische minister van Voorlichting, Aflossing voor luitenant Dussel De publiciteits-officier van het Nederlands Korea-detachement, de eerste luitenant Wim Dussel die binnenkort met het detache ment repatrieert, zal worden op gevolgd door de eerste luitenant Ben Koster uit Valkenburg die Zaterdag met de „General Mac Rae" uit Rotterdam vertrekt. Na vijf maanden en een week is gistermorgen in Den Haag de heer René Willink teruggekeerd van een brom fiets-bochtje" van 12.000 km. per „Cycle Master". De reis kostte hem 180 liter benzine, 1200 gulden, vier lekke ban den en één nieuwe band: in Noord-Afrika. Hij reed, na de start op 11 Februari, een mi nuut over twaalf, via Parijs, Madrid en Lissabon naar Se- villa, stak de Straat van Gi braltar over en reed toen door totaan een ketting die in Tiznit aan de dertigste breed tegraad over de weg was ge spannen. Daarachter begon de Sahara. De bromfiets klom echter het Atlasgebergte in (uiteraard met een beetje trap-hulp) en reed vandaar met de heer Willink naar Fez, Algiers en Tripoli. Een boot voer hem over naar Sicilië en vandaar keerde hij via Italië, Frankrijk en België naar Nederland terug. Inmid dels is nog een andere Hage naar de werktuigkundige van Noord, per bromfiets naar het Zuiden afgezakt. Hij startte in April en zou nu vertoeven ergens bij een nomaden-stam in Noord-Afrika. A. Mononutu, aan Aneta mede gedeeld. „De Indonesische regering blijft het standpunt handhaven, zoals dit was vastgelegd in de rege ringsverklaring", aldus Mononutu, die de nadruk legde op het in formele karakter van deze mis sie, doch er aan toevoegde, dat de Indonesische regering na ont vangst van inlichtingen van prof. Supomo zeker het parlement zal inschakelen. Het Uniestatuut zal zeker geannuleerd worden. VIJFHONDERD UUR VERGADEREN Dr. Kortenhorst kwam gister middag in ziin afscheidswoord tot de met reces gaande Tweede Ka mer tot de conclusie, dat het Col- Ieee. waarover hii de scepter zwaait, de vele trui verdiend had! Er is in deze neriode 93 dagen in het onenbaar vergaderd. 41 ver gaderingen werden ook des avonds voortgezet. Of anders gezegd: De Kamer heeft 500 uur voor de aan haar zorgen toevertrouwde be langen od de katheder gestaan. Het in deze uren verhandelde beslaat 3050 bladzijden van de Handelingen, hetgeen, aldus dr. Kortenhorst, een na-oorlogs re cord mag heten. Voor de nieuwe zittingsperiode is al weer een heel program in concept aanwezig. Dr. Kortenhorst noemde o.m. het wetsontwerp „Toezicht op het credietwezen", de Winkelslui tingswet, de Kweekschoolwet, de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten, de uitgaven voor de burgerlijke verdediging, het plan-Schuman en de grenswijzi ging van de gemeente Utrecht. Reeds nu beseffend, dat de2e ontwerpen wellicht een nieuw record kunnen veroorzaken, gaf de voorzitter de leden als punt voor hun vacantie-overdenking mee: Herhaal niet wat anderen vóór u reeds goed hebben gezegd!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1