Fanny en Slijkhuis grootsten op twee dagen nationale athletiek Louis Rosier - bedaagd en koel- waagde absoluut niets. En won Van Roon: winnaar na 2 etappes bevestigde zijn amateur-wegtitel Zandvoort-races brachten menig favoriet ten val Oranje-team zonder pardon van het circuit gevaagd Bobet's eerste overwinning Magistrale eindspurt bracht Slijkhuis 1500 meter revanche betekende glorie voor Fransen Kampioenen 1951 Jan Lammers werd door Saat geklopt Kampioenstijd van Gaston Reiff beter dan van Slijkhuis Een nieuwe ster: PILETTE Om de 500 c.c.-trofee Kobletin de kopgroephandhaaft zich RONDE VAN HET IJSELMEER Adri Voorting in Amsterdam Van Roon in Steenwijk winnaar Nederland B-team tegen Engeland A MAANDAG zd )ULl I bo l PAGINA d DAMES: 80 m. horden: Fan ny BlankersKoen (Sagit- ta); 100 m. Fanny Blankers- Koen; 200 m.: Fanny Blan kersKoen; Verspringen: Fanny Blankers-Koen; hoog springen: Fanny Blankers Koen; discuswerpen: C. Aaf- jes (Lycurgus); kogelstoten: mevr. J. v. SchouwenCra mer (Celebes); speerwerpen: F. Muller (Siomo). HEREN: 100 m.: Th. Saat (V. en L.); 200 m.: Th. Saat (V. en L.); 110 m. horden: G. v. d. Hoeven (Lycurgus); 400 m. horden: Buys (Tem po); 400 m.: de Jong (V. en L.); 800 m.: de Kroon (AAC) 1500 m.: Slijkhuis (Trekvo gels); 5000 m.: Slijkhuis; 10.000 m.: Lataster (AVON); Verspringen: Leeuwenhoek (V. en L.); hoogspringen: Visser (AAC); hink-stap- sprong: van Egmond (DEM); polsstokhoog: Lamoree (Haarlem); discuswerpen: de Bruyn (V. en L.); kogelsto ten: Dericks (Swift); speer werpen: Lutkeveld (APGS). (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Zondagmiddag. Het leek wel een sprint over 200 meter ïnplaats van het begin van de meer dan zeven maal zo lange loop over 1500 meter, zo hard ging Hans Harting onmiddellijk na het startschot naar voren. Speelde hem de verrassende zege op de Olympische Dag weer door het hoofd? Hans Harting, dank zij een voorsprong in het begin verkregen, winnaar geworden voor een gedesillusioneerde Wim Slijkhuis. Maar nu, op de tweede dag van de nationale athletiekkampioen- schappen, zou en moest Slijkhuis revanche nemen. De nationale titel zou een Europees kampioen toch niet mogen ontgaan. Wel, Wim won de ere-palm ook in 1951, na een machtige eindsprint, zo magistraal, dat alleen een nationale titel nog een verdiende beloning was. Vijf kampioenschappen voor Fanny Blankers-Koen, in totaal nu al de 52ste titel twee over winningen voor Slijkhuis, voor Jan Lammers de teleurstelling van de dag: twee nederlagen te gen Theo Saat op de sprintnum mers, een verrassende tweede plaats voor het plotseling naar voren gekomen Rotterdamse sprintstertje Hilda Veth vóór Puck Brouwer, vorig jaar nog de derde in Brussel öp de Europese kampioenschappen. Zie hier de belangrijkste feiten van twee middagen nationale athletiek- sport in het Olympisch Stadion, waar het grauwe cement glin sterde onder een bijna smettelo ze hemel. Nog ongenaakbaar Dat Fanny weer vijf titels zou halen verwonderde natuurlijk niemand. Overduidelijk bewees onze „ambassadrice" in het bui tenland ten overvloede haar gro te klasse, ook al bereikte ze geen topprestatie. Het hoogte punt van de tweede dag was on getwijfeld het duel Slijkhuis Harting op de 1500 meter. Zou de jongere AAC-er er voor de 2e keer in slagen Sliikhuis te ver slaan? Hard, verschrikkelijk hard ginj Harting van start, maar Slijkhuis had de les van de Olympische dag niet vergeten. De bruingebrande Hagenaar ging mee. Zo bleef de situatie gerui me tijd: HartingSlijkhuis en de rest onder aanvoering van Evert Roffel. Gaandeweg groeide de voorsprong van het tweetal, maar hoe Harting ook trok, Wim Slijkhuis kon hij niet los krijgen. Tot. vlak voor het laatste rechte eind. Slijkhuis zijn slag sloeg, 't Leek wel of Hans Harting se conden stilstond. Meters werd in de laatste vijftig meter de voor sprong. Bijna twintig meter na Slijkhuis finishte Hans Harting. De eerste, die op het „schavotje" kwam was Fanny Blankers Te Brussel werden atletiek wedstrijden gehouden om de Bel gische kampioenschappen, waar van de belangrijkste resultaten luiden: 110 meter horden: Braeckmans 15.1 sec. ;100 meter: Gosset 11 sec.; 200 meter: Gosset 22.4 sec.; 400 meter: de Roy 49.9 sec.; 800 meter: Soetwey 1 min. 52.2 sec.; 5000 meter: Reiff 14 min. 52.4 sec (Slijkhuis in Amsterdam 15.29.4 sec.speerwerpen: Prud'homme 53.69 meter; kogelstoten: Wuyts 14.59 meter; hoogspringen: Hers- sens 1.91 meter. In het stadion Jean Bouin te Parijs werden de Franse athle- tiekkampioenschappen 1951 ge houden. Enkele goede finaletijden waren: 5000 meter: 1. Mimoun 14 min. 41.6 sec; 100 meter: 1. Bonino 10.7 sec; 110 meter hor den: 1. Marie 14.9 sec.; 400 meter 1. Degats 48 sec.; 800 meter: 1. El Mabrouk 1.51.1. LUC VAN DAM NU TEGEN JEAN STOCK De Nederlandse middengewicht- kampioen Luc van Dam zal op Dinsdagavond 7 Augustus in het Olympisch stadion te Amsterdam uitkomen tegem de Franse mid- dengewichtkampioen Jean Stock. Dit is de tweede van de door van Dam geprojecteerde seriewedstrij den tegen de Europese lands kampioenen. Koen. Als winnares van de 100 meter, voor Hilda Veth en Puck Brouwer reikte ir. Paulen, voor zitter van de KNAU haar op het erepodium de kampioensmedaille. Een had Fanny Zaterdag reeds in de wacht gesleept: het hoog springen in een overigens matige sprong. De Kroon, ongetwijfeld de bes te 400-meter-loper startte alleen op de 800 meter en boekte meteen een duidelijke overwinning. Om beurten hadden Havenaar en Stada in de eerste 400 m leiding genomen, maar precies bij het ingaan van de laatste ronde spurtte de Kroon uit d'erde posi tie naar voren en finishte met royale voorsprong. Wolsink, die op de laatste 100 meter in één ren van de vijfde naar de twee de plaats sprong, kon deze de Kroon bij lange niet benaderen. Jan Lammers haalde 't niet De twee nederlagen van Jan Lammers waren toch eigenlijk nog wel een verrassing. Vorig jaar werd de Heerenvener nog derde in Brussel, op de Olympi sche dag bewees hij nogmaals zijn grote kracht en nu, terwijl de titels op hot spel stonden, moest Lair.mers de meerdere er kennen in Theo Saat van Vlug en Lenig. Liefst drie sprinters van Vlug en Lenig brachten het tot de finale van de 100 meter: Theo Saat, Jo Kleijn en v. Poor ten. De Lycurgus-man van der Hoeven won evenals het vorig jaar de titel op de 110 meter hor den. Zware strijd moest hij voe ren met Broeken van K. cn K„ die nog geen halve meter achter bleef, ondanks het omverlopen van drie horden. In dezelfde tijd als Buys maar met enkele deci meters voorsprong finishte de Jong van Vlug en Lenig als 1ste op de 400 meter. De uitslagen tenslotte waren: 110 m horden heren: 1. van der Hoeven (Lycurgus) 15.4 sec.; 2. Broeken (K. en K.) 15.5 sec. 100 meter dames: 1. Fanny Blankers-Koen, Sagitta 11.9 sec. 2. Hilde Veth, Hollandia, 12.5 sec. 100 meter heren: 1. Saat, V. en L.. 10.8 sec.; 2.. Lammers, A.V. 1945, 10.9 sec. 1500 meter heren: 1. Slijkhuis, Trekvogels. 3 min. 52.2 sec.; 2. Hans Harting AAC. 3 min. 54.2 sec. 80 meter hordeni dames: 1. Fan ny BlankersKoen, Sagitta, 11.3 sec.; 2. Willy Lust, Zaanland, 12 sec. 5000 meter heren: 1. Slijkhuis, Trekvogels, 15 min. 29.4 sec.; 2. van de Veerdonk. P.H.. 15 min. 34.8 sec. 400 meter heren: 1 de Jong, V. en L.. 50 sec.; 2. Buys, Tempo, 50 sec. 800 meter heren: 1 de Kroon, A.A.C., 1.53.3 sec.; 2. Wolsink. Parthenon. 1.54.0 sec. 200 meter dames: 1. Fanny BlankersKoen. Sagitta. 25.4 sec.; 2. Puck Brouwer. Celebes, 26.4 sec. 200 meter heren: 1. Saat, V. en L.. 22 sec.: 2. Lammers. A.V. '45. 22 3 sec. Verspringen dames: 1. Fanny BlankersKoen. Sagitta, 5.90 rp; 2. Willy Lust, Zaanland, 5.51 m. Polsstokhoogspringen: 1. La moree. Haarlem 3 60 m.; 2. But- selaar. Minerva. 3.60 m. Speerwerpen heren: 1. Lutke veld. APGS 62.05 m: 2. Voren kamp. V. en L.. 58.715 m. Kogelstoten heren: 1. Derichs, Swift. 14.02 m: 2. de Bruyn. V. en L.. 13.71 m. Discuswerpen dames: 1. mei. Aafjes. Lycurgus. 39.76 m: 2. me vrouw Ans PanhorsNiesink. Sagitta, 38.27 m. 400 meter horden heren: 1. Buys. Tempo 55.1 sec.: 2. Speer stra DOS 56.9 sec.: 3. Bakels, AAC. 57.6 sec. Hoogspringen heren: 1. Henk Visser, AAC. 1.813 meter: 2. Romp Olvmpia. 1.813 meter. Hink-stao-snrong herent: 1. v. Egmond DEM. 13.91 m: 2. de Jong. Thor 13.42 m: 3. Sterk Vitesse. 13.14 meter. Verspringen heren: 1. Leeu wenhoek. V en L.. 7.07 m: 2. Mooy Volt. 6.94 meter De qouden K.N.A.U. hield Zaterdaq en Zondaq weer z'n kampioenschappen. Natuurlijk was Fanny van de partij en even natuurlijk won ze heel wat titels. Vijf in totaal liefst. Hier stormt ze voor Willy Lust en het Overijselse meis je Schoonderwoerd naar de zeqe op de 80 m. horden. Discuswerpen heren: 1. Aad de Bruyn. V. en L„ 42.72 meter; 2. Postma, Suomi. 42.67 meter. 10.000 meter heren: 1. Lataster Avon, 32 min. 39.6 sec.; 2. Slegt, Daventria, 33 min. 8.6 sec. Kogelstoten dames: 1. Mevr. J. van SchouwenCramer, Cele bes, 11.66 meter: 2. mevrouw A. PanhorstNiessink. Sagitta. 11.36 meter. Speerwerpen dames: 1. mej. F. Muller, Siomo, 35.41 meter; 2. mej. F. Kruyer, Celebes 33.46 meter. Hoogspringen dames: 1. Fanny BlankersKoen. Sagitta, 1.58 m; 2. mej. D. Hilbrandie, Olj 1948. 1.55 meter. lympia, (Van onze speciale verslaggever.) ZANDVOORT. Louis Rosier, die vorig jaar zonder een centje pijn de eerste prijs van de Grand Prix voor zware renwagens uit Zandvoort weghaalde, moet weliswaar met 'n lichte ontzetting, maar toch ook met een tikje grimmige voldoening opzij gekeken hehben, toen hij gisteren drie ronden vóór de finish van de Hunzerug het Scheivlak inzakte. Want daar links lag in een duin pan de licht-gele Talbot van de Belg Pilette, met een lekke band geslipt, over de kop geslagen en het duin af getuimeld André Pilette nog altijd kanshebber, zolang de finishvlag niet was neergegaan had teveel gewaagd. En wie Rosier kent, weet dat deze koele 54-er al lang het „wagen" uit zijn woordenboek heeft geschrapt. Hoe wint Rosier zijn race? Met rekenen. Hij kent dé kracht van zijn tegenstan ders; hij heeft hun maximum snelheden in zijn hoofd geno teerd. Hij weet best genoeg, dat zijn Talbot het minder van de paardekrachten dan van zijn (stuurmanskunst moet hebben. Maar hij weet ook, dat hij zon der gekke dingen te doen - de 377 km zonder pitstop uitrijdt. Dat geeft hem al bij de start een voorsprong van een mi nuut of méér vast in handen. En zo kwam het uit. Rosier wisselde geen banden. Hij kwam niet één keer tanken. Hij draaide niets kapot. Hij noteerde con- stand 126 per uur gemiddeld voor elke ronde en legde er slechts tegen het einde een schepje 0.42 km per uur bovenop. Toen kon de Talbot dat nog enhij moest óók. Want op de tweede plaats rukte Stir ling Moss zich in zijn groene H. W. M. iedere ronde 2 seconden dichter op de leider, precies vol- (Van onze speciale verslaggever) ZANDVOORT Ai, wat zijn we er bang voor geweest en hoe spoedig is onze voorspelling op deze pagina enkele weken ge leden uitgekomen. Zeiden we niet, dat *t er met de 500 cc-racerij in Nederland maar dubieus voor stond? Wel: gisteren, tijdens de internationale 500-cc race, die de race om de Grand-Prix vooraf ging, heeft niet één van de vijf Nederlanders de finish op eigen kracht kunnen halen- Het was toch al een hoofdzake lijk Britse geschiedenis. De nieu we G.B.S.-racer was op het circuit verschenen en was Stirling Moss niet zo handig met het bochten werk geweest, zijn Kieft had het tegen de pijlsnelle G B.S.'jes moe ten afleggen. Nu won hij (gemid deld 117,28 km per uur), met Leston (G.B.S.) als tweede, Ha- bin (G.B.S.) derde, Merrick (Coo per) vierde. May (Cooper) vijfde en Buitendijk, de Amerikaan (Cooper) zesde. Beels en Flinterman genoten nog de eer (nou, eer....) hun wagens over de finish te mogen duwen en daardoor als nrs- 8 en 9 geklasseerd te worden. Dat was alles Toch had Jan Flinterman 't tien van de 17 ronden niet slecht gedaan. Steeds op de vijfde plaats na die oersnelle Britten, doe 't maar eens na! Maar toen was 't gedaan met Jan. Göttgens was al in de eerste ronde weggevaagd. Dillenius en Richardson kregen na de achtste ronde met geen stok meer 'n centimeter uit hun knal oranje machientjes. De eer van Holland lag toen nog op de brede schouders van onze goede Lex Beels; maar Lex ocharme moest na elf ron den óók het loodje leggen. De Britten vochten het toen fel verbeten alleen uit. Het „God save the King" waaide alleszins veTdiend over de blanke top der duinen Voetballers keerden terug LEEUWARDEN. Zaterdag middag om 5 uur keerde de voet balvereniging „Leeuwarden" van haar Zweedse trip met een LAB- bus terug, opgewacht door een aantal belangstellende suppor ters. doende om aan de finish langszij te kunnen komen Gewaarschuwd. Rosier, vanuit de pits gewaar schuwd, accepteerde Iets ge durfder slingerde hij zich door de bochten, die Zandvoort tot in Buenos Aires berucht maken. ..Rosier wordt moe," zeiden som migen. die hem al te krap voor de Hunzerug zagen omslippen. Maar dat was 't niet. Rosier cor rigeerde z'n schema met tien de seconden, En hij won. De jonge Moss met zijn kastanje-bruine krullen, liet zijn voet sneller werken dan zijn hoofd. Hij overschreed het ma ximum-prestatie-vermogen van zijn H. W. M. En in zo'n geval wijst een grote, dreigende vinger onherroepelijk naar de pits. Lut tele seconden nerveus sleutelen in de geopende motor, 'n haastige kroes thee, brachten Rosier bui ten gevaar. Veroorzaakten zelfs, dat de al even bedaagde Etance- lin de jonge Moss voorbij kon ronken, ook al nam Stirling niet eens de tijd meer om zijn motor kap nop op de wagen te schroe ven. Zó gehaast was hij. De eindstand na 90 ronden, d.w.z. na drie uur maximumpres- tatie 1. Louis Rosier, gem. snel heid 126,26 km per uur (4000 gulden); 2. Etancelin op 1 ronde (2500 gulden); 3. Stirling Moss op 1 ronde (1500. gulden); 4. Fi scher op 2 ronden (1000 gld.); 5. Hamilton op 4 ronden (500 gld.); 6. Heath op 6 ronden. „Wat?" zult u zeggen, „zes? Waar zijn dan de andere negen?" Ja, dat is 'n beetje jammerlijke historie. Of ten déle jammerlijk, ten dele logisch. Want het mag dan zijn, dat enige ingeschreven renners met waren komen op dagen er waren er zat aan de start. Niet starten! Gonzales, Ascari, Villoresi en Whitehead hadden op het nipper tje van hun fabriek de Ferra ri aanzegging gekregen niet te starten, maar hun krachten te sparen. Villoresi en Ascari, wa ren er wel, maar als toeschou wers. En 't speet hun zéér dat ze hun krachten niet mochten gaan meten met Farina en Rosier. Maar Farina dan? Farina was wel degelijk ge start. Met een omzwachtelde voet maar gebrand op de zege. Want hij is niet voor niets can- didaat voor 't wereldkampioen schap! Toen sportcommissaris Van Ha ren de startvlag neerhaalde, spoot de rode Maserati van Farina on middellijk uit de meute weg. Hü holde vóór alle anderen uit - om tijd te winnen. Zoveel tijd, dat hii met tanken zijn winst niet zou verspelen. En tanken moest hij. met zijn compressormachine. Ro sier wist dat en hij liet Farina de leiding, twintig ronden lang. Toen gebeurde er ineens van alles tegelijk. De volgorde, die lange tijd Farina, Etancelin, Pi lette. Rosier, Chiron, geweest was met daarachter de nakomers ging toen grondig door elkaar. Pilette, die zijn tweede echte race meemaakte verdween met 'n blauwe walm naar de pits en kon op de 14de plaats op nieuw beginnen. Dat deed hii zonder treuren en we hebben al gezien hoe hij 't in de 80ste ron de tot de derde plaats geschopt had. Maar Farina moest tanken! Mét oliebijvullen schoof hem dat terug naar de zesde plaats. Een zesde plaats voor een adspirant wereldkampioen! Hii kwam nog tot de vijfde, maar zakte met 'n klepstoring weer.tot de acht ste. Vandaar verdween hij in de 47ste ronde met een gebroken olieleiding uit de strijd- Chiron moest naar de pits, Le- vegh volgde. Beiden vielen uit. Macklin tankte in 21 seconden, Fischer kreeg nieuwe banden en olie in 42 seconden! Claes, de Belg, kwam aan de pits en start te niet opnieuw. En Heath, die steeds opnieuw gelapt werd, maar volhield, speelde het klaar zijn banden in 21 seconden te ver wisselen. Zo wisselde de volgorde steeds opnieuw. Alleen de achterhoede bleef constant, Fischer, Macklin, Hamilton en Heath. Pilette was toen na 70 ronden weer hoog genoeg en begon de aan val op de favorieten. Hij kreeg Etancelin te pakken, maar dat weet u zijn roekeloosheid kostte hem de 3de plaatsplus z'n wagen en 'n overigens vrij onbetekenende) hoofdwonde. Al kon hij dan nog in de ambulan ce tot zijn genoegen vernemen, dat hem f 250.èn de Zand- voortse beker waren ten deel ge vallen, om de snelste ronde van de dag. Een ronde n l. van 1 min. 54 sec, d.w.z. 132,41 km per uur. Nee, niet alleen wij, niet alleen het reusachtige aantal toeschou wers meer dan ooit tevoren ook de renners zelf hebben weinig reden de enerverende ra ce om de Grand Prix 1951 spoe dig te vergeten. aViGNON. Zondae. Voor de zeventiende étaDne Mon'tnellier Avignon (224 km) ziin 75 renners gestart. Het zwaarste gedeelte in deze étanne was de beklimming van de Mont Ventoux. Tot aan de voet van deze berg. ongeveer 140 km van de start, ontbrak het de renners aan striidlust. Geen van hen deed een ontvluchtings- noging en in een aaneengesloten karavaan werd kilometer na kilo meter afgelegd. Toen er aan de beklimming van de Ventoux werd begonnen, trok (Van onze speciale verslaggever.) AMSTERDAM, Zondagmiddag. Moe, bezweet, maar dol gelukkig kwam Piet van Roon, samen met zijn clubgenoot Adri Voorting, de wielerbaan van het Olympisch Stadion op rijden. In Amstelveen was de vlucht van dit tweetal begonnen aan het eind van de tweedaagse Ronde van het IJselmeer. Adri Voorting werd sprintwinnaar, maar Piet van Roon mocht met een grote krans om zijn smalle schouders een ere-ronde rijden: winnaar van deze klassieker. Gesterkt door de voorsprong Niemand had er erg in gehad. in de eerste etappe bevochten, was de amateurkampioen van Nederland op de weg 's middags in Steenwijk van start gegaan. Niet voor niets was Piet v. Roon kampioen geworden op 't zware Zandvoortse circuit. Dat zou hij in deze twee etappen gaan be wijzen. Het was moordend warm en van de renners werd dan ook heel veel gevergd. Maar er werd dapper gereden, via Zwolle Overijsel weer uit over de Ve- luwe naar het eindpunt Amster dam. Lange tijd bleef de groep bijeen. Toen stormde 'n klein peleton naar voren. Van Bree- nen, Adri Voorting, Appie Don ker, Paymans, Mick Snijders, v. d. Veeken, allemaal bekenden, die in de le etappe vlak achter Piet van Roon geëindigd waren. Maar de Haarlemmer was op z'n qui vive geweest en meegespron- gen. Vijf km van Harderwijk be droeg de voorsprong op de rest al minuten en eensgezind toog men verder. Tot enkele kilome ters voor Bussum plots Appie Donker de benen had genomen. De Haarlemmers begonnen on middellijk te spurten achter deze wegloper. Zij lieten hun! mooie kans op de eindzege niet verlo ren gaan. Maar Appie Donker had ook wat in zijn mars en de voorsprong groeide zelfs. In Weesp lag hij twee minuten voor maar toer» was het ook gedaan. Steeds kleiner werd het verschil en enkele kilometers verder was het gedaan met deze drieste po ging. Amsterdam was in zicht, maar nog voor het zo ver was, namen Voorting en van Roon 'ri voorsprong. Vlak er achter reed Mick Snijders, daarachter de rest van de vluchtelingen. Zoals gezegd, Voorting won de sprint, maar Piet van Roon kreeg de eindzege. De uitslag van de tweede etappe was: X. Voorting, 162 km. in 4.30.37; 2. van Roon op 3 sec.; 3. Snijders op 27 sec.; 4. Donker en 5. van Breenen op 29 seconden. Van Breenen vuur Aan de winnaar van de ronde van Midden-Nederland en de zware Benelux-rit BredaAnt werpenAmsterdam, Henk van Breenen, komt de eer toe, dat hii in de eerste etappe voor het no dige vuur heeft gezorgd. Nadat de tachtig renners Zaterdagmid dag om kwart over twaalf uit 't Amsterdamse IJ-bos de Leeu- warderweg opdraaiden, nam hij tot Purmerend genoegen met 't tempo dat door de nieuwe Ne derlandse kampioen Piet v. Roon uit Haarlem stilzwijgend aan 't peleton werd opgelegd. Maar 't ging de temperamentvolle van Breenen te tam en hii verzamel de een aantal Amsterdammers rond zich. Holleeder Sieveking, Jan Witteveen. la Grouw en de Moor. Aan het hoofd van dit groepje, dat op het laatste mo ment nog werd versterkt mét de Tilburger Paijmans en de Zaandammer Hooyschuur. sprong de vurige Amsterdammer voor het peleton uit. Het werd een wilde vlucht on der een strakke zon door de vriendelijke dorpjes en stadjes van Noord-Holland. De voor sprong groeide tot ongeveer 2 minuten, onderwijl de grote groep rustig er» constant door draaide. De beide Groningers Warta en Tebbens moesten in dit gedeelte de strijd staken. Men nam in het peleton de uitlopers niet al te serieus, hoewel van Breenen het eenzame kopgroepje aanspoorde tot grotere snelheid. Maar men liet zijn aanvoerder kop houden, aflos kwam er niet bij, zodat langzaam het tempo zakte. Nog voor de grens van Friesland werd bereikt slokte 't peleton het heetgebakerde acht tal weer op. Van Roons kans Piet van Roon greep toen zijn kans. Bij Akkrum trok hij plots met alle kracht aan de pedalen, en als een kogel vloog deze ster ke renner naar voren. Sonne- mans uit Geldrop en de dorpsge noot van Wim van Est. v.d, Vee ken, bleken vertrouwen in hem te hebben en volgden. Zowaar wist de ontembare van Breenen de kracht op te brengen pm zich bij het drietal aan te sluiten. Even bedacht men zich in het peleton. Maar alleen Piet Peters, Ap Donker de Noord-Hollandse kampioen en Nolten de Limburg se kampioen waagden tussen Weidum en Irnsum de dertig-se conden sprong naar het sterke viertal. Toen kwamen de laatste kilo meters voor Steenwijk. het eind punt van de eerste etappe. Don ker wist zich niet te handhaven in het kopgroepje en zijn plaats werd ingenomen door twee an dere pretendenten, de Haarlem mer Voorting en Maenen uit N.- Waard. Vroege beslissing Acht kilometer voor het eind punt demonstreerde van Roon zijn kracht door de beslissing te forceren. Andermaal wierp hij zich in machtige sprint naar vo ren Even zetten zijn kop-geno- ten de achtervolging in, maar zij moesten ervaren dat voor hun de nieuwe meester van de weg reed. Als eenzame voorloper kwam van Roon Steenwijk bin nen, vermoeid maar zeker niet uitgeput. Hij liet een tijd van 5 uur. 7 min. en 56 sec. voor zich afdrukken. Nog bijna een minuut moesten de honderden belangstellenden uit Steenwijk en omgeving wach ten voor zij de volgelingen van van Roon aan zagen stormen. Sonnemans een lengte voor, gevolgd door Voorting. v. Bree nen Nolten. Peters. Maenen en v.d. Veeken (5.8.42). En bijna 3 minuten later arriveerde het pe leton, althans wat er van over was. Aan de kop ging Ed. Koe man. Piet van Roon, kampioen van Nederland op de weq, won ook de tweedaaqse ronde om het IJselmeer. Tussen z'n ploeqqenoten Adri Voortinq (rechts) winnaar van de 2de etappe en Piet Peters werd hij op de Amsterdamse wieler baan qehuldiqd. de Spanjaard Rodriguez er alleen tussen uit en op een gegeven mo ment had hij 25 seconden voor sprong op het peloton. Zijn alleen heerschappij duurde echter niet lang, want spoedig daarna voeg den Koblet, Bartali, Bobet, Oc kers, de Hertog, van Ende, Ver- schueren, Goasmat, Cogan, La- beylie en Lucien Lazarides zich bij hem. De top werd door Lu cien Lazarides het eerst bereikt met 40 sec. voorsprong op Bartali, 45 sec., op Geminiani en Barbotin 57 sec. op Koblet, 1 min. 3 sec. op Bobet, 2 min. 30 sec. op Oc kers en drie andere Belgen, ter wijl het peloton met Magni en Coppi een achterstand had van 7 min. 40 sec. Bij le Pontet, 23 km voor de fi nish, was de positie veranderd en reden de renners weer gegroe peerd. Toen er nog acht kilometer moest worden gereden, sprong Bobet uit het peloton weg, nam de leiding en ging tenslotte als eerste over de eindstreep te Avignon. De uitslag was: 1. Bobet (Fr.) 7.24.44 (met Bonificatie: 7.23.44); 2. Barbotin (Frankr.) 7.25.34 (met Bonificatie: 7.25.04); 3. Bartali (Ita.) 7.25.40; 4. Geminiani (Frankr.) z.t. 5. Koblet (Zwits.) z.t.; 6. Lucien Lazarides (Frankr.) z.t.; 7. Ockers (Belg.) 7.25.59. Op de 23e plaats kwam in de tijd van 7.30.30 een groepje ren ners met o.a. Magni (It.), Coppi (It.), Biagioni (It.) en Remy (Fr.). Algemeen klassement: 1. Ko blet (Zwits.) 98.35.17; 2. Gemi niani (Frankr.) 98.36.49; 3. Lueien Lazarides (Frankr.) 98.43.06; 4. Bartali (It.) 98.53.04; 5. Bobet (Frankr.) 98.56.15; 6. Barbotin (Frankr.) 98.57.29; 7. Lauredi (Frankr.) 98.59.25; 8. Ockers (Belg.) 99.00.55; 9. Bauvin (Oost- Zuid-Oost) 99.03.57; 10. Bernardo Ruiz (Spanje) 99.07.06; 11. Magni (It.) 99.07.25; 16. Coppi (ft.) 99.19.49. Bergklassement: 1. Geminiani (Frankrijk) 38 pnt. 2. Lucien La zarides (Frankr.) 30 pnt. 33. Bar tali (It.) 27 pt. 4. Koblet (Zwits.) 22 pnt. 5. Coppi (It.) 21 pnt. De samenstelling van het Ne derlands B-twaalftal dat op 4 Augustus a.s. tc Goes tegen het Engels A-twaalftal zal uitkomen, is als volgt: Aanval: dames: E. Loman (DOS) en M. de Jonge (ZKC); heren: van der Pieterman (ZKC) en de Jonge (ZKC); midden: da mes: Gr. Joling (Vitesse) en G. Joling (Vitesse); heren: Terpstra (VKC) en Bijma (XOKO); ver dediging: dames: B. Ackerman (PSV) en N. Smits (PSV); he ren: van den Heuvel (PSV) en Maertens (PSV); reserves: da mes: D. van der Velde (NKC) en P. Verstraeten (Eindhoven); he ren: Milius (Rapiditas) en Wijn (PSV).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3