Duizenden tippelaars veroverden de Keizer Karelstad Nederlandse zwemploeg won de landenwedstrijd Serrarens over de internationale taak van de katholiek in deze tijd Vlucht in de nacht" Hollandse zege bij regenbogen DE NIJMEEGSE VIERDAAGSE Het is al een hele toer om nog een tukkie te doen RADIO Frankrijk geklopt dankzij polozege's Dankbrief H. Vader Voorting winnaar van de Grote Prijs van Brunssum Alleen flessenmelk 1 cent duurder GENOOTSCHAP GEESTELIJKE VERNIEUWING Nederland moet open staan voor moeilijkheden van andere volken Een bonzend HooSd AKKERTJES door E. J. Rath PAGINA 4 MAANDAG 23 jULI 1951 (Van onze speciale verslaggever) Wanneer U deze regels onder ogen krijgt, hebben de meest- verwoede wandelsportliefhebbers uit binnen- en buitenland weer voor een week bezit genomen van de Keizer Karei-stad, want de Nijmeegse Vierdaagse, het naar onze smaak meest- sportieve Nederlandse evenement, staat weer voor de deur. Een smaak, gebaseerd op het feit, dat, ondanks het ontbreken van een wedstrijdelement, het volbrengen van de Vierdaagse als een flinke sportprestatie dient te worden aangemerkt, en voorts omdat de sportiviteit zowel bij deelnemers als publiek op een zeer hoog niveau ligt. De voorbeelden liggen links en rechts voor het grijpen. Dit is dan ook de reden, dat ons blad U ook deze keer in speciale reportages een week in uw huis kamer zal laten meeleven met dit grootse sportfestijn voor jong en oud: het festijn van enorm grote vriendschap en tevens het festijn van enorm grote blaren, waaronder vaak een hele voetzool pleegt schuil te gaan. Op het ogenblik is „De Vereni ging" weer de korf, waar de tip pelaars in- en uitvliegen, waar oude vriendschapsbanden met een stevige handdruk of iets innigers weer worden verstevigd. In di verse gebouwen is men zich druk aan het installeren voor de ko mende dagen. Daar liggen de strozakken althans nu nog netjes aaneengerijd. Menigeen tracht vast een tukkie te doen, want straks komt daar weinig of niets meer van terecht. Niemand wil namelijk de vlaggenparade op de Wedren missen, welke al tijd indrukwekkend blijft. En na die vlaggenparade is het verdui veld gezellig in het avondlijk Nijmegen weet U, en dan komt er in de regel niets van om tij dig op de strozak te kruipen. En mocht dat diverse tippelaars wèl gelukken, dan zijn er altijd nog die anderen, die in de dan nog resterende uren in bovenste- beste stemming binnen komen druppelen en die er dan wel voor zorgen, dat er van slapen niet veel terecht komt. Maar wat zou 't ook, dat hoort er nu eenmaal bij. Zo'n eerste nacht kun je beter wakker op de strozak een sigaret liggen te dampen dan in Morpheus armen te hangen, want de uitbundigheid viert hoogtij. Wij treffen het deze keer o.a. te huizen met de politie uit Den Bosch en Maastricht. Allé, potdomme, motte gé nog peultjes? We konden het beroer der treffen, vindt u ook niet? De duizenden, die bij particulieren zijn ondergebracht, zullen het al licht wat rustiger hebben, maar dat zal overal wel het geval zijn als de eerste dag er op zit en tallozen komen Dinnenstrompe- len, met brandende onderdanen op hun legersteden neerploffen met het heilige voornemen de volgende dag geen poot meer te verzetten. Maar die volgende dag tippelen ze practisch alle maal weer mee. Strompelend of niet strompelend „vol levens lust. en moed", zoals dat in het Vierdaagse-lied heet en na taai doorbijten komt dan gelei delijk aan de goede cadans weer; dan gaat het weer van een leien dakjetotdat de onvermijde lijke inzinking weer komt. Want iedereen heeft met inzinkingen te kampen, vaak met zeer grote inzinkingen, of men een goed wandelaar is of niet, of men goed getraind is of niet. Niemand ont komt er aan. PROGRAMMA DINSDAG 24 JULI Hilversum I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00 24.00 AVRO. 7 00 nieuws, 7.15 gram.muz., 7.50 dagopening, 8.00 nieuws en weer berichten, 8.15 en 8-45 gram.muz„ 9.00 morgenwijding, 9.15 gram. muz., 9.30 waterstanden, 9.35 en 10.30 gram.muz,, 10.50 voor de kleuters, 11.00 Cello en P*al*°' 11.30 „De race", hoorspel, 11.45 gram.muz., 12.00 orgel en zang, 12.30 land- en tuinbouwmedede- linaen. 12.33 voor het platteland, 12.40 pianospel, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen of gram.muz. 13 20 financieel weekoverzicht, 13.30 lichte muziek, 14.00 gram. muz.,, 16.30 voor de jeugd, 16.50 kinderkoor, 17.20 gram.muz., 1<.35 jazzmuziek, 18.00 nveuws, 18.15 pianospel, 18.30 musettemuziek 19.00 „Paris vous parle 19.05 zang, 19.15 dansmuziek, 19.45 „Ouders en kinderen tegenover de fiscus", causerie, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 omroep orkest, 21.00 „De Antwoordman 21 15 orkestconcert, 21.45 buiten lands overzicht, 23.00 nieuws, 23.15—24.00 gram.muz. Hilversum II, 298 m.: 7.00 24.00 KRO. t 7.00 nieuws, 7.15, ochtendgym„ 7.30 gram.muz., 7.45 morgengebed en liturg, kalender, 8.00 nieuws en weerber., 8.15 gram.muz., 9.00 voor de huisvrouw, 9.35 „Licht baken", causerie, 10.00 voor de kleuters, 10.15 gram.muz., 10.30 idem, 11.00 voor de vrouw, 11.30 gram.muz., 12.00 angelus, 12.03 gram.muz., 12.30 land- en tum- bouwmededelingen, 12.33 gram. muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 actualiteiten, 13.25 amusements muziek, 14.00 lichte muziek, 14.53 gram.muz., 15.30 „Ben je zestig. 16.00 voor de zieken, 16.30 zie- kenlof, 17.00 voor de jeugd, 17.15 felicitaties voor de jeugd ,17.45 regeringsuitzending: drs E. N.ord- lohne: „De bovenwindse eilan den", 18.00 gram.muz. ,18.10 film muziek, 18.30 orgelspel, 18.45 Ronde van Frankrijk, 18.54 „Dit is leven", causerie, 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.23 „Hier is Europa", vaudeville programma, 19.52 politiek overzicht, 20.00 nieuws, 20.05 „Fidelio", opera, (Holland Festival), 22.35 „Ge- sprek met mijn zoon", 22.45 av.- gebed en liturg, kalender, 23.00 nieuws, 23.15—24.00 gram.muz.. Voor de meesten is het dan knokken, intens knokken voor een goed moreel. Dan is het een marteling om door te gaan. Een strijd, welke ieder voor zichzelf moet uitknokken. Physiek wordt er dan van de tippelaar heel wat meer gevergd dan lichamelijk. Het is vaak onbegrijpelijk ook voor de tippelaar zelf dat hij er in slaagt die kracht op te brengen. Soms is er dan verder o zo weinig voor nodig om er de brui aan te geven. Maar voor de doorzetter wordt uiteindelijk het doorbijten beloond, mits hij niet lichamelijk volkomen in de prak zit. Hij weet, dat eens het goede moreel zal terugkeren, al is dat dikwijls eerst na verscheidene kilometers. Maar terugkomen doet het; maar vraag niet wat er dan tevoren afgebeuld is. De overigens zo noodzakelijke rusten zijn voor velen een kwel ling, omdat onmiddellijk daarop de ellende begint; het op gang komen, iets waarover men al leen maar kan oordelen, als men het zelf beleefd heeft. Ook hier is zeer zeker sprake van myste rieuze krachten in de sport. Men kan er verzekerd van zijn, dat degenen, die uitvallen, volkomen aan het eind zijn van hun latijn, want iedere Vierdaagse-tippelaar komt naar Nijmegen om de mar sen te volbrengen en hij 'capitu leert pas als hij op zijn tandvlees loopt en geen boeh of bah meer kan zeggen, of als hem op me disch advies het verder lopen wordt verboden en zijn start kaart wordt ingepikt. Dat laat ste, hoe goed die maatregel ook is, is overigens wel erg sneu. Grote, stoere kerels hebben wij er het vorig jaar een traantje om weg zien pinken. Onbegrij pelijk voor een outsider, maar toch zo volkomen verklaarbaar voor een sportman. U zult zé de kost moeten ge ven, die de finish halen, maar die dagenlang vergaan van de spierpijn en die voetzolen heb ben, waarop u met de beste wil van de wereld geen egaal plekje meer vermoogt te ontdekken. Volkskracht Maar er is altijd nog zoiets als een sportieve eerzucht en als die maar gezond is dan is de rest niet zo erg; integendeel, er staat te veel tegenover: het in hoge mate opvoeren van wilskracht en energie, hetgeen de "olks- kracht ten goede komt. En dat is heel belangrijk; de spieren en voeten komen wel weer in orde, beter dan ze tevoren waren. Die ellende is o zo gauw ver geten, maar de zo ontzaglijk vele mooie herinneringen blijven en die mooie herinneringen ko men de tippelaar het gehele jaar door van tijd tot tijd weer voor de geest. En als dan de inschrij ving weer is opengesteld, dan vult hij of zij het inschrijfformu lier weer in, stort de gelden en is van dat moment af weer ge heel gevangen in die aparte sfeer; dan tellen de tippelaars de dagen af, welke hen nog schei den van dat heerlijke sportfestijn. Als straks het nachtelijk duis ter gaat wijken voor een nieuwe dag en u zich nog eens lekker omdraait in uw koffer, dan gaan de tippelaars op de lange afstand weer naar „De Vereniging" om even later aan de eerste kilome ters te gaan knabbelen. En later volgen dan de deelnemers op de kortere parcoursen. Dan weer klinkt in alle vroegte het frisse lied, dan klikklakken duizenden paren schoenen over de stenen in en rond Nijmegen. Dan is de Vierdaagse begonnen, het spor tieve feest van: „Wij zijn een voor allen en allen zijn wij een". In het zwemstadion Tourelies te Parijs werd de interland-ont moeting zwemmen eil waterpolo FrankrijkNederland gehouden. De waterpolowedstrijd Frankrijk- Nederland werd met 6—2 (rust stand 41 voor Nederland) door het Nederlandse zevental gewon nen. De Nederlandse jeugdploeg versloeg de Franse juniores met 41. Bij de rust leidde het Ne derlandse zevental met 31. De resultaten van de zwem- nummers luiden: 100 m. rugslag heren: 1. Bo- zon (Fr.) 1.09.2; 2. Zins (Fr.) 1.10.2; 3. Van der Veen (Ned.) 1.11.3. Puntenklassement: Frank rijk 8, Nederland 3 pnt. 100 m. rugslag dames: U Geer tje Wielema (Ned.) 1.13.5; 2. Mo nique Berlioux (Fr.) 1.22.8. Frank rijk 11, Nederland 8 pnt. 100 m. vrije slag heren: 1. Jany (Fr.) 58.8; 2. Bijlsma (Ned.) 59.4 (nieuw pers. record); 3. Tjebbes (Ned.) 59.6; Frankrijk 17, Nederland 13 pnt. 200 m. schoolslag dames: 1. AAN UNIVERSITEIT NIJMEGEN DEN HAAG (K.N.P.) De H Vader heeft door Mgr\ Monti- ni, substituut van het Pauselijk Staatssecretariaat, een schrijven doen toekomen aan de Katholie ke Universiteit van Nijmegen om de Rector-Magnificus, professo ren en studenten te danken voor hun aanhankelijkheidsbetuiging bij gelegenheid van het verschij nen van de encycliek „Humam Generis" en de dogmaverklaring van de Tenhemelopneming van Maria. De H. Vader zegt m dit schrij ven, dat het Hem zeer heeft be haagd in het schrijven van de bloeiende Katholieke Universiteit van Nijmegen te hebben mogen zien de instemming met de be langrijke encycliek en de heilige blijdschap om de dogmaverkla ring van Maria's Assumptie. De vele brieven, die Hij van de ver schillende universiteiten mocht ontvangen, zijn Hem een bewijs, dat Hij mag rekenen op de steun der Katholieke intellectuelen en deze samenvoeging van onder scheidene stemmen is een bewijs van de providentiële 'juistheid van de twee gemelde feiten. De H. Vader drukt de wens uit, dat de Katholieke Universi teit van Nijmegen voort zal gaan met een lichtbaken voor de ware leer te zijn, juist in deze tijd, waar het geloof door zoveel dwa lingen wordt belaagd, en dat zij deze leer zal blijven verkondi gen aan hen, die het slachtoffer zijn van deze noodlottige dwalin- gne. Aan het einde van dit schrijven verleent de H. Vader Zijn bijzondere Apostolische Ze gen aan de Rector-Magnificus, de professoren en de studenten van de Universiteit. Bonnier (Ned.) 2.59.8; 2. Odette Lusien (Fr.) 3.11.4; Frankrijk 23, Nederland 22 pnt. 200 m. schoolslag heren: 1. Lu sien (Fr.) 2.45.4; 2. Bonte (Ned.) 2.46.4; 3. Kelder (Ned.) 2.46.4; Frankrijk 29, Nederland 27 pnt. Schoonspringen dames: 1. Mady Moreau (Fr.) 140.98 pnt.; 2. Le- nie Lanting-Keller (Ned.) 113.39 pnt.; Frankrijk 34, Ned. 31- pnt. 4 x 200 m. vrije slag heren: 1. Frankrijk 8.5.7; 2. Nederland 9.30.6. Met de beide overwinnin gen in de waterpolowedstrijden werd de eindstand: Frankrijk 62 pnt.; Nederland 74 pnt. TOUR-PLOEG WAS BIJEEN Te Brunssum werd een weg wedstrijd over 125 km. voor pro fessionals gereden voor de grote prijs van Brunssum, waaraan ook werd deelgenomen door de leden van de Ned. Tour de France- ploeg Voorting, Wagtmans, Dek-, kers, Schoenmakers en Dielissen. Wagtmans en Dekkers vielen tij dens de rit uit. 15.000 toeschou wers waren er, alsmede hun lei der Kees Pellenaars, getuige van dat de Nederlandse ploeg met uitzondering van Faanhof en Pe ters, die niet aanwezig waren werd gehuldigd door de burge meester van Brunssum. Wim van Est maakte in een open auto een ere-ronde over het parcours. De uitslag luidt: 1. Voorting (Haarlem) 3 uur 11 min. 50 sec.; 2. Steenbakkers (Den Bosch) 3.12.40; 3 Van Brabant (Belg) z.t.; 4. Schoenmakers (Eindho ven) 3.13.05. TONNEMA-SNEEK-Fabrieken van KING - pepermunt en andere kwaliteitsartikelen. MET INGANG VAN VANDAAG VOOR TIJDELIJKE PERIODE Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat op Maandag 23 Juli (vandaag) in gaande verhoging van de maxi mum-melkprijs met 1 cent per liter, die een gevolg is van een door hogere kosten voor een be paalde periode onvermijdelijk ge worden verhoging der toegestane verwerkingsmarge, uitsluitend geldt voor gepasteuriseerde fles senmelk en gepasteuriseerde con sumptiemelkproducten. De nor maal voor de losse verkoop be stemde melk blijft in prijs on veranderd. Overigens geldt de verhoging van de maximumprijs voor de flessenmelk evenals het vorig jaar slechts voor een deel van het jaar. Controle op noodlandingen Het komt in de laatste tiid her haalde malen voor dat buiten landse vliegtuigen noodlandingen in ons land maken. De ervaring heeft geleerd, dat een controle hierop niet overbodig is. In Frankrijk heeft zich het ver schijnsel voorgedaan, dat nood landingen werden gemaakt om smokkelwaar over de grenzen te voeren. De procureur generaals van de gerechtshoven zijn thans, op last van de minister bevolen van iedere noodlanding melding te maken aan de recherche van Schiphol. KONINKLIJKE FAMILIE IN ENGELAND Koningin Juliana en Prinses Irene vertrokken Zaterdagavond om half zeven van het vliegveld Soesterberg met de regeringsda- kota naar Londen. Prins Bern- hard en Prinses Beatrix vertrok ken reeds omstreeks 2 uur des middags met hetzelfde vliegtuig, dat na de landing te Londen naar Nederland terugkeerde om de tweede vlucht te maken. Zoals bekend zal het Konink lijk gezin in Engeland het Festi val of Britain en de Horse Show bezoeken. De Koningin zal reeds vandaag weer naar ons land te rugkeren. De Prins en de beide Prinsesjes blijven tot Donderdag in Londen. KAAGWEEK 1951 Vriidae is de Kaaeweek begon nen met als hoofdnummer na tuurlijk de wedstriid Holland Friesland, die z'n climax zal krij gen on het Snekermeer. In Zuid- Holland. dus on eigen water, ze gevierden de ..Hollanders" in de reecnboogklasse en ook in de in dividuele wedstriiden was een licht Hollands overwicht te be merken. De voornaamste uitsla gen waren: Regenboogklasse (eenmanswed strijd). 1. Tjerk Hiddes, W. de Boer, 2. Hollandia C. v. Staveren. Regenboogklasse dames: 1. Horne mej. N. M. Theunissen, 2. Tjerk Hiddes, mej. M. Thole. Valken klasse Al: 1. Tarentelle, E. J. Hoppe, 2. Rirette, R. Mulder. Val kenklasse A2: 1. 't Spul. H. C. Kirkenier, 2. Gal o'mine, A. de Groot. Valkenklasse A3: 1. Tre- wes, S. M. v. d. Meer, 2. Soelaas, M. C. Breuning, 16 m2. eenheids klasse A: 1. Favonius, J. Helder, 2. Betty, S. v. d. Steeg. Regen boogklasse 1: 1. Eelkoo, W. Berg- sma, 3. Algri, J. Alberda. Regen boogklasse 2: 1. Beneetum, J. Hof land, 4. Tjerk Hiddes. C. J. de Jong. HollandFriesland, regenboog wedstrijd: 1. Wind en water, J. Alberda fFr,). 2. Horne F. Theu nissen (H.), 5. Hennie, M. Hen driks (Fr.), 6. Dolfijn, J. de Jong (Fr). 7. de Bruiser, H. v. d. Wey (Fr.). Holland 19 pt. Friesland 17.1 pt. Valkenklasse A2: 1. Ri rette, R. Mulder, 2. Fram, mevr. C. Joustrav. Gooi. Valkenklasse A3: 1. Soelaas, M. C. Breuning, 2. Trewes, S. M. v. d. Meer, 3. Vi vian, J. J. v. d. Veen, 16 m2 een heidsklasse: 1. Favionus, J. Hel der, 2. Betty, S. v. d. Steeg .Re genboogklasse 1: 1. Annemarie, L. de Wit, 4. Hennie, M. Hen driks. Regenboogklasse 2: Tjerk Hiddes, C. J. de Jong, 2. Duke, J. C. v. d. Velde, 4. Alkgri. J. Al berda. MOTORRIJDER VERONGELUKT Zaterdagmiddag is nabij de „Grote Vink" te Voorschoten de motorrijder M., reportage-foto graaf te Leiden, na het passeren van de overweg van de spoor lijn Leiden-Den Haag met zijn motor gevallen en aan de gevol gen overleden. (Van een onzer verslaggevers) Voor het Katholieke Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing heeft de heer P. J. S. Serrarens, lid van de Tweede Kamer en secretaris-generaal van het Intematioivaal Christelijk Vakverbond Zaterdag te Utrecht gesproken over „De internationale taak van de katholieken". Deze taak, zo zeide de heer Serrarens, is vooral gelegen in het vergroten van onze invloed in inter nationale milieus. Speciaal wij Nederlandse katholieken moeten ervan overtuigd zijn, dat de rijkdom, die wij bezitten in onze grote katholieke eenheid, ons verplicht ons open te stellen voor de moeilijkheden van andere volken. Als voorbeeld van een vraag stuk, dat de internationale be langstelling vraagt, noemde de heer Serrarens dat der Duitse vluchtelingen. „Dit is geen pro bleem, waarvan men kan zeggen dat het maar door het Duitse volk zelf moet worden opgelost", aldus de heer Serrarens, doch dit is een Europees probleem en een christelijk probleem". De invloed, die wij als katholieken kunnen uitoefenen op internationale or ganen noemde de spreker nog ruim onvoldoende. Het gebeurde in de Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau geeft te denken. Ook de uitlatin gen, die de heer Chisholm, direc teur-generaal van de Wereldge zondheidsorganisatie in het open baar in de kwaliteit van zijn functie durft te doen, geven, al dus de heer Serrarens, wel een duidelijk beeld van de ideeën, die aan de top van dergelijke mach tige organisaties leven. Daarom is het zaak, zo zeide de spreker, dat de katholieken zich zullen doen gelden en bij de strijd tegen het communisme zal men goed moeten beseffen, dat ook van an dere zijden gevaren kunnen drei gen. Ten aanzien van de vraag hoe en in welke mate de katho lieke invloed zich zou kunnen doen gelden, zeide de heer Ser rarens grote verwachtingen te hebben van het wereldcongres van het lekenapostolaat, dat in Rome zal worden gehouden. Ook andere contacten Voorafgaande aan de causerie van de heer Serrarens had de se cretaris van het genootschap, de heer dr. K. J. Hahn, een over zicht gegeven van de werk zaamheden van het Genootschap in het afgelopen jaar. Er op wij zend, dat de aanvankelijke opzet was contact te leggen tussen Ne derlandse en Duitse katholieken, zeide de heer Hahn, dat het no dig gebleken was, ook met Bel gië, Engeland en Frankrijk con tacten aan te knopen, waardoor het zicht van het opbouwende Duitsland op de Westerse wereld ruimer en breder werd. Het werk van steden-contacten bleek een groot succes te hebben. Ook slaagde men er in een aantal Nederlandse priesters voor enige tijd in Duitsland het werk van de vermoeide zielzorgers in de diaspora te doen overnemen. Het Genootschap zal in de komende tijd zijn werk krachtig voortzet ten en zich er op blijven toeleg gen dat door de verschillende or ganisaties het contact met gelijk gerichte organisaties in Duitsland wordt aangeknoopt of versterkt. Door deze contacten zal het Duitse denken en leven gericht blijven op het Westen en zal het Duitse christendom zich kunnen herstellen. KAPITEIN TER ZEE BROEKHUIJSEN NIET NAAR INDONESIË De aanwijzing van Kapitein ter Zee J- G. Broetohuijsen voor hoofd van de afdeling Zeemacht der Nederlandse Militaire Missie in Indonesië is ingetrokken, zo deelt de marinevoorlichtingsdienst ons mede. Deze hoofdofficier wordt bin nenkort belast met de functie van Commandant maritieme middelen in Vlissingen. Met de waarneming van de functie van hoofd van de afdeling Zeemacht der Nederlandse missie in Indonesië is thans belast ka- tein luitenant ter zee C. L. J. F. Douw van der Krap- Lijkje van vermist' jongetje gevonden Zaterdag is bij een steiger aan de de Ruyterkade te Amsterdam het lijkje gevonden van een 6- jarig jongetje, dat sedert Dinsdag middag werd vermist. Het jonge tje had in de omgeving gespeeld en is daarbij vermoedelijk in het water gevallen. Advertentie) van de pijn. die maar geen einde neemt. Em mei maar zeker werkend middel om «r in tien minuten af te zijnneem een of twee ...dit helpen direct! J FEUILLETON 83) „Goed; ik laat je een uur al leen. In stille afzondering neemt het bruidje afscheid van haar jeugd" spotte hii. „Maar over bruid gesproken je mag je wel een beetje op knappen, als je een behoorlijk bruidsfiguur wil slaan. Je hebt vuil op je haar en op je gezicht." Roet uit de schoorsteen! Ik hield mijn adem in. Zag Vinton, dat het roet was? Zou dat hem de weg niet wijzen? Mary wist zich te redden. „Ik ben op die planken aan 't snuffelen geweest" zei ze. „Zo. Waar zocht je naar? Ze ker een wapen om je te verde-' digen. Nu zeg eens op!" „Ja!" antwoordde zij. Ik kon me voorstellen hoe ze hem uitdagend aankeek. Maar hij lachte haar uit. „Verknoei daar maar geen tijd meer mee." zei hij, „je vindt toch niets. Tot ziens hoor!" Gelukkig, hii ging. Ik hoorde hem de deur open doen, de sleu tel werd omgedraaid en 'n paar seconden later stond Mary weer voor de haard. „Dat was op het kantje af", fluisterde ik haar toe. Zou Vin- ton iets vermoed hebben denk je?" „Ik weet het niet antwoordde ze met angst in haar stem, „maar je weet bij hem nooit, waar je aan toe bent. Hii kan soms zo griezelig iets aanvoelen, en dan merk je niets, voor het te laat is." „Maak maar gauw voort met dat touw", spoorde ik haar aan. „En maak het vooral zo sterk als je kunt." Wat wou je er mee?" „Ik wil je hier het huis uit zien te krijgen." „Dat kan toch niet" zuchtte zij. „Maar als je kanS ziet jezelf te redden, doe het dan in 's he melsnaam gauw!" „Luister eens goed. Mary" zei ik vastberaden. „We ontsnappen samen, of ik ga ook niet. Maar we gaan wél. Ik ben niet van plan je met Vinton te laten trou wen. En Vinton mag je hier niet meer vinden, als hii terugkomt. Maar het zal geen gemakkelijk karweitje worden. Er is zelfs ge vaar bij. dus je moet durven, en je zenuwen onder de duim hou den, als we bezig zün. Zou je dat kunnen, denk je?" „Ik geloof het wel. Ik zal in ieder geval miin best doen." De wil was goed. maar er klonk twijfel in haar stem. Mis schien geen twijfel aan haar ei gen moed en kracht, maar aan het succes van de onderneming. Zou ik er in slagen, haar te be vrijden? „Als je maar kalm blijft en doet wat ik zeg", zei ik. „We hebben een uur tijd: we kunnen het best halen." „Maar hoe wou je mii eruit krijgen?" „Door de schoorsteen!" Ik kon haar snelle ademhaling horen. „Jij zou wel door het rookka naal heen kunnen, zei je" ging ik voort. „Goed. dan ga je er doorheen!" „Maar dat zal nooit lukken, ik kan niet klimmen!" zei ze moe deloos. „Dat hoef je ook niet. Klim men doe ik wel. Heb je die koor den aan elkaar geknoopt? Zit 't stevig?" „Ik ben bijna klaar." Zij zat voor de haard op de grond. Ik keek naar boven. Eén rechte, onafgebroken klim tot bovenaan toe! Maat het moest. „Ik heb niets dan een zakmes om kalk tussen de stenen uit te peuteren", riep ik. „Zoek eens wat beters op." „Een schroevendraaier.... is dat goed? Of een beitel?" „Een beitel en gauw!" Zij stak haar arm omhoog door de ingang van het rookkanaal en gaf mii het stuk gereedschap. Te gelijk gaf ze mii het eind touw, dat ze van gordijnkoorden had geknoopt. Haar vingers raakten de mijne aan ze waren zo koud als ijs. Ik greep haar hand je en hield het vast. „Flink ziin Mary!" fluisterde ik. „Jaik begrijp het." „En luister nu: ik zal je zeg gen. wat we gaan doen. Ik klim verder naar boven, tot ik op het dak kom. Als ik aan het touw trek. is dat een teken dat ik er ben. Dan bind je het touw ste vig onder je armen door. je gaat in het rookkanaal staan en je rekt je zoveel mogelijk op De rest laat je maar aan mii over. Heb je het begrepen?" „Ja." „De knopen zitten toch goed vast? En bind het vooral stevig om je heen. Anders moeten we opnieuw beginnen. Zou 't gaan?" „Het touw lijkt me sterk ge noeg." „Mooi. 't Zal wel een onge makkelijk reisje worden, en vies ook, maar je zult moeten zien. dat je 't uithoudt." „Ik ben niet bang. antwoord de zti bedaard. Ik sloot haar vingers krachtig in de mijne en zii beantwoordde de druk. Dat gaf mii moed. „Nu ga jk maar", zei ik. „Dus je wacht op het signaal. „Succes!" hoorde ik haar fluis teren. Om miin handen vrij te heb ben bond ik het touw om mijn middel: dan sleepte het achter me aan, terwijl ik naar boven klom. Vervolgens begon ik met de beitel kalk uit te steken, om griipholten voor mijn handen te maken. Dat nieuwe hulpmiddel was honderdmaal beter dan mijn zakmes. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4