De Rattenvanger van Caberg in actie aan de Staatsmijnen GEVAERT Zorgelijk afscheid bij van het parlementaire einde jaar Nationale bedevaart trekt naar Dokkum r A Tweede Kamer delibereert over het kleuteronderwijs Museum te Voiendam Vlucht in de nacht voor het publiek opengesteld F Van i Rat maakte kortsluiting schade anderhalf millioen RADIO Moeilijkheden worden groter en tegenstellingen scherper i BEURSOVERZICHT Kathol. Arbeider door E. J. Rath DfNSDAG 24 JULI f951 MAASTRICHT. De Limburg se rattenvanger J. Olischlagcr te Maastricht, die permanent strijd voert tegen het rattenleger, be gint eerstdaags aan een groots offensief. Sedert de succesvolle rattenverdelging op de vuilnis belt te Caberg bij Maastricht in Januari 1950, tijdens welke actie duizenden ratten gedood werden, wordt deze man ook wel genoemd „de rattenvanger van Caberg". Ook in andere plaatsen van Lim burg o.a. Kerkrade, Sittard, Gul pen en Wijlre, werd hem de rat tenbestrijding opgedragen, met als resultaat dat op de desbetreffen de „slagvelden" vrijwel geen en kele rat meer voorkomt. Verschillende storingen in de electrische centrales der staats mijnen werden veroorzaakt door ratten. Ook de jongste kortslui ting in Maart op de staatsmijn Maurits, welke storing leidde tot een schadepost van ongeveer IV» millioen gulden, was te wijten aan het binnendringen van een rat, die deze waaghalzerij dan ook met het leven betaalde. Met het doel aan het ratten- gevaar definitief een einde te maken werd aan de „rattenvan ger van Caberg" de bestrijding opgedragen. Het offensief omvat vijf verschillende acties: de eer ste drie acties zijn rechtstreekse verdelgingsaanvallen, de vierde en de vijfde hebben tot doel om gedurende enkele jaren het binen nendringen van ratten onmoge lijk te maken. Reeds in Mei j.l. werd op de Maurits met de eerste actie begonnen, gevolgd door be strijdingen op 't stikstofbindings- bedrijf en de cokesfabriek, als mede op de staatsmijnen Hendrik en Emma. Binnenkort zal de heer Olischlager met de tweede actie een aanvang maken. In Mei 1952 hoopt hij het offensief te kunnen beëindigen. In de familie. De heer Olischlager, .wiens grootvader reeds omstreeks 1870 met de rattenbestrijding begon, maakt gebruik van verdelgings middelen die hij zelf fabriceert en waarvan de samenstelling ge heim is. In totaal kwam hij tot 37 verschillende recepten, waar van meer dan 500 combinaties kunnen worden gemaakt, al naar Advertentie WOENSDAG 25 JULI 1951 HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 u. VARA, 10.00 VPRO. 10.20 uur VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Gra- mofoonmuz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuz.; (9.30-9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 u. Boekbespreking; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonmuz.; 10.35 Voor de huisvrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingei»; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramofoon muziek; 12.55 Kalender; 13.00 u. Nieuws; 13.15 Roemeens orkest; 13.45 Gramofoonmuz.; 14.00 „Ge sproken poirtret"; 14.15 Instru mentaal kwintet; 15.10 Vragen- beantwoording voor de jeugd; 15.40 Twee violen; 15.50 Voor de jeugd; 16.40 Voor de zieken; 17.15 Gramofoonm.; 17.45 Regerings uitzending: R. D. Simons: „Sre- nan tongo, de Surinaamse taal"; 18.00 Nieuws; 18.15 De ronde van Frankrijk; 18.22 Actualiteiten; 18.30 uur R.V.U. Prof. Dr. C. H. Edelman: „De strijd tegen de verzilting van de Ned. bodem"; 19.00 Lezing: „De drankzucht en haar remedie"; 19.15 Pianospel. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Po litiek commentaar; 20.15 Politie- kapel; 20.45 „Van ander ras", 'n hoorspel; 22.05 Gramofoonmuz.; 22.30 Vocaal dubbelkwartet; 22.45 „Lichaam en gezondheid", cau serie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2. 298 m. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws: 7.15 uur Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramo foonmuz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.18 Gramofoonm.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gramofoon muziek; 10.05 Idem; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gramofoonmuz.; 12.00 Viool en piano: 12.30 Land- er» tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 u. „Nieuwe straaljagers voor de luchtmacht" causerie; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gramofoonm.; 14.00 Jon gensdag van de Bond van Ned. Herv. Knapenverenigingen op G.G.; 14.45 Voor de meisjes: 16.15 Voor de jeugd: 17,20 Gramofoon muziek: 17.30 Banjomuziek; 18.00 Gemengd koor; 18.30 Lichte mu ziek; 19.00 Nieuws; 19.15 Cause rie over beroepskeuze; 19.30 uur Gramofoonmuziek; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch Orkest; 21.00 u. „Uithangtekens", causerie; 21.20 Amusementsmuziek; 22.00 Orgel concert; 22.30 Vocaal ensemble en solisten: 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. gelang seizoen, plaats en omge ving. Ook de soort der ratten speelt een belangrijke rol. Zo wer den tijdens het vooronderzoek op de staatsmijnen hoofdzakelijk aangetroffen de waterrat; de brui ne of rioolrat en de echte klim- rat, blijkens de aanwijzingen zelfs in grote getale. De rattenvanger vertelde ons dat er niet met vergif wordt ge werkt. Hoofdzakelijk met besmet- tingsstoffen worden de ratten ge- infecteerd door aanraking, eten of inademing. Men neemt aan dat de dieren dan na tien of twaalf dagen gedood zijn. Voor andere dieren en voor mensen zijn deze stoffen ongevaarlijk. Vanzelfspre kend, wordt er ook een of andere lekkernij, waar de ratten verzot op zijn, in verwerkt. Met belang stelling worden de resultaten van deze nieuwe bestrijding tegemoet gezien. BOER STICHTTE BRAND IN CUBAARD Verleden week Dinsdag is, zoals bekend, door hooibroei brand uit gebroken in de boerderij van de heer J. Twerda te Cubaard. Dank zij het snel optreden van de brandweer kon het woonhuis wor den gespaard. Enkele dagen later brandde echter ook dit woonhuis af. Aanvankelijk dacht men dat dit geweten moest worden aan nasmeulend vuur. Er waren ech ter omstandigheden ,die het ver moeden deden rijzen, dat de be woner het vuur een handje had geholpen. Hij werd daarom door de rijkspolitie van Wommels aan gehouden. Thans heeft de heer Twerda bekend inderdaad het woonhuis in brand te hebben ge stoken met behulp van een blik benzine. Hij is thans voorlopig op vrije voeten gesteld. Men neemt niet aan dat hij in eerste instan tie de boerderij zelf heeft aan gestoken. 's-CRAVENHACE. Uil- het voorlopig verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van het kleuteronderwijs en van de opleiding van leidsters bij dat onderwijs is gebleken dat men een wettelijke voorziening voor het kleuteronderwijs nagenoeg algemeen dringend noodzakelijk acht. Het aantal kleuterscholen kan op ruim 2400 gesteld worden, ter wijl deze scholen door (naar schatting) meer dan 300.000 kin deren worden bezocht. Sommige leden vroegen de re gering, hoe zij de financiële con sequenties van dit ontwerp voor rijk en gemeenten, te verenigen acht met de noodzakelijke bezui niging op ieder gebied. Andere leden meenden dat de regering voor het kleuteronder wijs meer geld ter beschikking dient te stellen. Vele leden acht ten het van belang, dat ook leer lingen van 3Va tot 4 jaar voor de berekening van rijkssubsidie mee geteld zullen worden. De financiële gevolgen Het systeem van verdeling van de kosten tussen het rijk en de gemeenten zoals het wetsontwerp die geeft, ontmoette, evenals de onvolkomenheid der financiële gelijkstelling bij zeer vele leden ernstige critiek. Het rijk zal van de kosten nauwelijks 30 pet. dragen. Bij andere takken van onderwijs ligt dit percentage zeer veel hoger. Zeer vele leden waren met de regering van oordeel, dat aan de regeling van het kleuteronderwijs het beginsel der financiële gelijk stelling van het openbaar en bij zonder onderwijs ten grondslag behoort te worden gelegd. In tegenstelling tof de opvat ting van de leden, die verlaging van de toelatingsleeftijd bepleit hadden, zagen anderen in de ver hoging daarvan geen overwegend bezwaar. Deze leden vroegen zich af, waarom niet een regeling wordt voorgesteld, in zoverre overeenkomend met die voor het lager onderwijs, dat de salarissen der leidsters komen ten laste van het rijk en de exploitatiekosten tot een vastgesteld bedrag voor rekening van de gemeente. Opleiding van leerkrachten Vele leden achtten het nodig, dat ten aanzien van de opleiding van leerkrachten een regeling zal worden getroffen, zoals die voor de kweekscholen, waardoor dus het rijk deze opleiding geheel voor zijn rekening neemt. Daarnaast zouden zij gaarne van de regering willen vernemen, of het haar niet aanbevelenswaar dig voorkomt de onderwijslasten voor scholen met een bovenge- meentelijk karakter over rijk, provincie en gemeente te verde len. Zij betreurden het dat in het wetsontwerp is vastgehouden aan de instelling van twee bevoegd heden als kleuterleidsters. In de paedagogische taak van leidster en hoofdleidster zagen zij geen verschil. Bestuur en toezicht. Het oppertoezicht op de kleu terscholen zouden sommige leden gaarne zien opgedragen aan de drie hoofdinspecteurs voor het lager onderwijs. De leeftijd van 17 jaar voor leidsters achtten vele leden te laag. Zij zouden in de wet als minimum 18 jaar vastgesteld wil len zien. De Amerikaanse defensie BOUWPLAN GOEDGEKEURD WASHINGTON 22 Juli (Reuter) De Commissie voor de Strijd krachten van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft Zaterdag een militair bouwpro- gram ten bedrage van 5.767.000.000 dollar goedgekeurd. DE FRANSE KABINETSCRISIS PARIJS 22 Juli (Reuter) Dinsdag zal de 56-jarige leider van de Franse radicalen, René Mayer, minister van Justitie in de afgetreden regering de nationale vergadering verzoe.ken hem als premier van de eerste Franse re dering n» de verkiezingen in Juni jl. te installeren. Tijdens de zwemwedstrijden tussen de Franse en de Ne derlandse ploeq, die Zondaq in het stadion te Tourelles zijn qehouden, behaalde Ne derland een 7462 overwin- ninq. Behalve in het nummer schoonsprinqen, waren de Hollandse dames op elk ge bied superieur. Boven zien we Irma Schumacher, die winnares werd op de 100 m. vrije slaq. Onder Geertje Wie- lema, winnares op het num mer 100 m. ruqslaq. (Van on*e parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is i.L Vrijdag tot de gebruikelijke derde Dinsdag in September op reces gegaan. De minister van Finan ciën moet gewenst hebben, dat de Kamer eerder zou terug keren, teneinde het wetsontwerp „Toezicht op het Crediet- wezen" te kunnen behandelen, maar het seniorenconvent van de Kamer achtte hiervoor een lange tijd van voorbereiding nodig. Dat deze laatste mening de doorslag heeft gegeven, is ook politiek van belang. Na het belastingdebat zijn ook de politieke gemoederen danig in beroering geraakt en waar vast staat, dat zoals de verhoudingen nu liggen, de behandeling van ger/iemd wetsontwerp de tegenstellingen nog zou aan scherpen, is enig uitstel dus ook om die reden welkom. Intussen blijft dit felomstreden wetsontwerp wijzen op de uiter mate moeilijke toestand waarin ons land verkeert. Het verschil tussen hetgeen wij als volk verdienen en uitgeven is de laatste tijd ontstellend toe genomen. Wil tussen een en an der meer evenwicht komen, dan is beperking van uitgaven nood zakelijk en de kern van bedoeld wetsontwerp houdt hiermede di rect verband. De regering acht toezicht op het credietwezen noodzakelijk om zo te kunnen voorkomen, dat men aan de aanpassing zou wil len ontkomen door de opneming van een onder de huidige om standigheden soms niet meer verantwoord crediet. Diep in de zorgen Zo liet de Kamer een regering achter, <die diep in de zorgen zit. De financiële positie van Neder land is uitgesproken slecht. De VOLENDAM. Hoewel de Volendammers waarachtig niet over belangstelling, vooral van buitenlanders, te klagen hebben, is er in dit typische Zuiderzee dorp een nieuw initiatief geboren met het doel Voiendam zo mo gelijk nog aantrekkelijker te ma ken. De heren Kwakman, Greu- ter en Sier meenden, dat het dorp een cultureel centrum miste en dat er bovendien behoefte bestaat aan een jachthaven. Zij zochten en vonden contact met de heer Nicolaas Kroese uit Amsterdam en na ampele bespre kingen werd besloten tot de bouw van een museum, een jachthaven, een watersport hotel en een res taurant. Het stuk land dat hier voor werd gekozen is het zoge naamde Slobbeland, dat reeds in het uitbreidingsplan van Volen- AMSTERDAM 23 Juli Ook deze week opende de Beurs in 'n vacantiestemming. Er heerste zeer weinig activiteit en de markt sloot per saldo licht verdeeld. Vrijdag is op de nieuwe 4 »/n lening Philips in dollars voor een bedrag van niet minder dan 1.662.000 dollar ingeschreven, hetgeen men ter beurze een for midabel bedrag achtte. Wel moet men hierbij niet ver geten. dat Vrijdag j.l. de geaccu muleerde vraag van drie dagen verwerkt is. Ook vandaag was de bèlanglstelling vrij groot, doch men verwachtte dat totaal nog niet de helft van het bedrag van Vrijdag zal worden ingeschreven. De industrieafdeling was enigs zins verdeeld, waarbij Kon. Olie en Philips vrij gpnstig lagen en twee punten monteerden. Uni levers openden drie punten lager Dit werd ten dele in verband gebracht met het feit, dat mor gen het dividend van 12 Uni lever betaalbaar is, en waardoor er waarschijnlijk enige verkopen op fiscale rronden zijn geschied. Later volgde een herstel tot 245 (246). De scheepvaartmarkt was overwegend lager, waarbij KPM zich 3 'A punt zag ontgaan. Scheepvaart Unie bleef prijshou dend, de overige soorten circa 1 punt lager. De cultures trokken in het geheel geen belangstel ling maar waren niettemin prijs houdend. Slechts hier en daar kon een fractioneel verlies ge signaleerd worden. Het bericht dat de nieuwe 4 lening ten laste van de gemeen te Haarlem niet geheel voltekend is, wekte niet vee] verwondering De beleggingsmarkt hield zich vandaag vrij goed en was inci- denttee] zelfs een fractie hoger. Hoewel Amerikanen uiterst ver waarloosd bleven, kon het agio een half procent monteren tot 15 <Vo. Prolongatie 3 1/4 De belangstelling van de ka tholieken in Nederland wordt gevraagd voor de 20ste Natio nale St. Bonafatiusbedevaart, die op Maandag 6 Augustus naar Dokkum gaat. Die belangstelling wordt ge vraagd en mag gevraagd wor den, omdat het hier een bede vaart betreft, waarvan de tradi tie teruggrijpt tot voor de Mid deleeuwen, en omdat het hier om de verering van een Heilige gaat aan wie onze Nederlandse Ka tholieken veel te danken hebben. Was „St. Bonifacius' werk zaamheid van wereldhistorisch karakter" (Handboek Kerkge schiedenis Dr. J. de Jong), het begin en het einde van zijn mis- sionarissenleven lag in ons land. 't Is dan ook om deze reden, dat Broederschap en Bedevaart onder de bijzondere bescherming van alle Nederlandse Bisschop pen staan, en dat de duizenden katholieken, die in de afgelo pen jaren mee naar Dokkum pel- dam voor een jachthaven bestemd was. Zaterdag hebben tal van gasten o.w. burgemeester d'Ailly uit Amsterdam en burgemeester E. G. M. Baar uit Edam, de ope ning van de eerste phase van de verwezenlijking van deze plan nen bijgewoond.. Het museum Voiendam, ont worpen door de architect Schui temaker te Purmerend, werd Za terdagmiddag voor het publiek opengesteld. Leden van de ver eniging Arti et Amicitiae hadden een honderdtal schilderijen van Voiendam en het Zuiderzeeland- schap hier geëxposeerd. In de loop van de zomer zullen een costuumtentoonstelling en een poppententoonstelling volgen. Bo vendien werd opengesteld een café, dat de naam van „d'vijf klompen" heeft verworven. Het hotel en de jachthaven zullen vol gen in de loop van 1953, zodat de verwachting bestaat, dat Voien dam in 1954 een museum, een jachthaven, een restaurant en een watersporthotel rijker zal zijn. VOLKSDANSCURSUS IN KATHOLIEK VERBAND De Katholieke Vereniging voor volksdans en volkszang, die het vorig jaar op haar statuten de goedkeuring mocht verkrijgen van het Hoogwaardig Episcopaat, is sindsdien begonnen met de ont plooiing van velerlei activiteiten op het gebied van de volksdans, volkszang en huismuziek. Waar duizenden jonge mensen in Nederland zich op deze terrei nen bewegen is het van belang even te wijzen op de activiteiten dezer vereniging waarbij thans in het oog valt een weekcursus, welke de Vereniging in samen werking met de Volkshogeschool „Drakenburgh" organiseert van 6 tot 11 Augustus a.s. in het Ge meenschapsoord „Drakenburgh" te Baarn. Onder deskundige lei ding zullen tijdens deze week de volksdans, volkszang en huismu ziek worden beoefend, terwijl en kele belangrijke inleidingen zul len worden gehouden, waaronder een inleiding over „Cultuur en volkscultuurdoor Prof. P. Note- baart S.J. en een inleiding over „De plaats en de taak van de volksdans, volkszang en huismu ziek in het raam van de volks cultuur", waarvoor Dr. Jop Poll- mann gevraagd is. Nadere inlichtingen betreffende deze belangwekkende cursus kun nen alle katholieke jongeren be komen bij het secretariaat der Vereniging: Groeneveld 21 te Baarn. grimeerden, telken jare beur telings één van onze Bis schoppen in Dokkum zagen. Zo'n St. Bonifatiusbedevaart is steeds van betekenis en heeft haar eigen aard. Men gaat niet om uit te zijn. Men gaat niet om een wonder van genezing. Men gaat om eerherstel te brengen voor een missionaris- moord, om bezieling te halen voor Geloof en idealen, om kracht te putten in de strijd te gen nieuw-heidendom en onge loof. Die naar Dokkum pelgri meerden, kwamen altijd beter en sterker terug. Maandag 6 Augustus gaat de ze Bedevaart. Namens Z. Em. de Kardinaal pontificeert Z.D.H. Mgr. Huurdeman in Mis en Lof; saeculiere en reguliere priesters, theologanten, en novicen assiste ren en omstuwen Hem. Mogen duizenden katholieken uit geheel ons land dit jaar de weg naar Dokkum vinden! bres die de regering poogt te dichten, wordt nog steeds gro ter. België zou ons kunnen hel pen met kapitaal en crediet, de besprekingen in Goes schijnen wat dit cardinale punt betreft geen resultaat te hebben opgele verd. Of de economische betalings unie het quotum voor Nederland zal willen vergroten, moet deze week blijken. Ook Amerika kan helpen met een voortzetting van de Marshall-hulp, maar op dit punt zijn er nog slechts toezeg gingen. Voorts wordt gesproken van een lening bij de Internatio nale Herstelbank. Maar van wel ke kant de hulp ook komt, het is in elk geval niet waarschijn lijk, dat zij verleend zal worden zonder de voorwaarde dat Ne derland hoe dan ook, volledig de tering naar de nering zal zetten. En dit betekent dat dus nieuwe amputaties noodzakelijk zouden kunnen worden en dat terwijl de pijn, die veroorzaakt werd door het jongste consumptieoffer en de nieuwe belastingverhogingen nog hevig wordt gevoeld. Wankele basis Waar problemen als deze reeds bij de kabinetsformatie om een oplossing vroegen, is het begrij pelijk, dat alle formateurs slechts heil zagen in een kabinet op een zo breed mogelijke basis. Slechts wanneer personen van alle poli tieke richtingen in de nieuwe re gering zitting namen, mocht ver wacht worden dat ons volk in al zijn geledingen die diep ingrij pende maatregelen als absoluut zou aanvaarden. Na zeventig dagen crisis is prof. Romme in deze opzet ge slaagd. Zijn program werd, zo als bekend, door vijf fracties on derschreven, terwijl vier ervan het optreden van de nieuwe re gering mogelijk maakten. Aan het einde van het parle- VLOER ZAKTE IN AVELLINO (Italië). (Ass. Press) Twee mensen werden gedood en 15 ernstig gewond toen de vloer van een kamer inzakte onder 30 mensen die een laatste bezoek brachten aan een overleden fami lielid in Sossio Baronia. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT Op de Utrechtse paardenmarkt werden gister aan gevoerd 430 paarden. De prijzen varieerden voor: Luxe paarden van 9001050: werkpaarden van 7501090: oude paarden van 525825; paarden boven drie jaar van 700900; paarden beneden 3 jaar van 650 -850; veulens van 200350; hit ten van 400675. De handel was stug. mentaire jaar zou men nu min stens tot de conclusie kunnen ko men, dat deze nieuwe regering bij de oplossing van de nog steeds groter wordende problemen, in elk geval op de enkele maanden geleden gelegde brede basis kan blijven steunen. Toch kan een dergelijke conclusie zeker niet zonder meer getrokken worden. En daardoor baart ook de poli tieke toestand zorg. Enerzijds een regering, die het nog steeds moeilijker krijgt, anderzijds een politieke constellatie, die onder de druk van dezelfde moeilijk heden, bedenkelijk begint te wan kelen. Het begin hiervan was de so cialistische interpellatie-Neder- horst over de prysbeheersmg. Wel was bij de kabinetsformatie overeen gekomen, dat niet terug gekeerd zou worden tot een streng stelsel van gedetailleerde prijsbeheersing, maar desondanks werd hierop bij de genoemde in terpellatie toch weer met klem aangedrongen en met het argu ment, dat de verhoudingen zich inmiddels beduidend zouden heb ben gewijzigd. Het zelfde argu ment gebruiken A.R., V.VR en een groot deel van de C.H.op ae laatste dag van het belastingde bat om hun afwijzing van de door de regering nodig geachte com pensatie te rechtvaardigen, ter wijl zij zich tevens distancieerden van de bedrijfswinstbelasting, waarover toch ook bij de kabi netsformatie een accoord was be reikt. Tegenstellingen scherper Nu kan men van de stelling uitgaan, dat deze afwijkingen el kaar neutraliseren, maar zo een voudig is het toch niet Zowel in de mterpellatie-Ne- derhorst als in de houding van de „derde macht" bij het belas tingdebat kwam de behoefte tot uitdrukking om de eigen politie ke inzichten en bedoelingen weer zwaarder te laten wegen (Jan het bij de formatie overeengekomen compromis. En inplaats van el kaar te neutraliseren, maken fei ten als deze de tegenstelling daardoor juist scherper. De ver klaring die drie socialistische voormannen na het belastingde bat publiceerden, is hiervan een duidelijk bewijs. Het stuk als zo danig moge voor critiek vatbaar zijn, voor de beoordeling van de Eolitieke verhoudingen is vooral elangrijk, dat het geschreven werd. Juist nu ons in zorgen ge dompeld land behoefte heeft aan een zo groot mogelijke eensge zindheid, horen wij vanuit het socialistische kamp weer het klassestrijd-verwijt klinken, dat A.R., C.H. en V.V.D. de leuze zouden huldigen van „pluk de armen en spaar de rijken Ver wijten als deze wijzen op een in nerlijke voosheid, van de brede basis, op een verscherping van de tegenstellingen, die trouwens ook al op sociaal terrein merk baar worden. Zo van het oude parlementai re afscheid nemende, zien wij het nieuwe niet zonder zorg te gemoet. De basis waarop deze steunt is innerlijk niet sterk meer. De behoefte om op eigen politieke inzichten en bedoelin gen de nadruk te leggen zal on getwijfeld nog sterker worden naarmate de verkiezingen nade ren, afgezien nog van de moge lijkheid dat de regering zich ge noodzaakt zou kunnen zien om nieuwe offers te vragen. In deze moeilijke verhoudingen moet de K.V.Pl desondanks de binding trachten te blijven, een taak die niet spectaculair, maar deson danks van het hoogste belang is, omdat anders een situatie zou ontstaan waarin de weg volledig vrij komt voor tegenstellingen die reeds bij de kabinetscrisis geen enkele formateur voor zijn rekening wilde nemen. Advertentie Lucifers-actie - Lucifers-actie - Laat eens zien of er een verkoper in U steekt! u •3 »Sj Fere-actie" 'S Minderbroeders- 1 Aug. start de luci fers-actie. U kunt prachtige prijzen verdie nen als U meedoet, 't Is veel gemakkelijker dan U denkt. Uw bestuur is op de hoogte, Vraag ernaar as. Zon dag. Doe mee! Het goede doel is het waard! Het Missie-college werd door oorlogs- r> Q 3 klooster, Wilhelmina- brand verwoest. Door de brand van weg 13, Woerden. lucifers wordt het weer opgebouwd. Lucifers-actie Lucifers-actie - Lucifers-actie Lucifers- FEUILLETON 84. En, dat mocht ook wel, want ik had nog 'n groot stuk van miin hachelijken. ja pijnlij ken weg achter me maar moest nog een groot aantal me ters schoorsteen doorworstelen, voor ik de top bereikte, en in wendig raasde ik tegen die ar chitecten van vroeger, die de kamer zo hoog maakten. Het ging door die beitel wel een stuk makkelijker. Dat ik sneller vorderde, mag ik niet zeggen, maar mijn zenuwen had den minder te lijden, doordat ik me veiliger voelde. Ik kon die pere gaten delven voor mijn handen en voeten. Er bleef nog maar één gevaar over: dat het gerucht van de neervallende stenen er» kalk de aandacht trok van Vinton en zijn metgezellen. Die kalk kwam natuurlijk niet in de studeerkamer, maar op de haardplaat van het museum te recht. Ik probeerde de losgesto- ker» brokken recht naar bene den te laten vallen, dan ratelden ze ten minste niet tegen de wan den van de schoorsteen, en ver der vertrouwde ik er maar op, dat de kleden, die ik had neerge legd, het rumoer van hun val voldoende zouden dempen. Meermalen moest ik pauze ren, om op adem te komen, en de roetwolken gelegenheid te geven, neer te slaan. Ik kreeg af en toe hoestbuien er» kwam eindelijk op het idee mijn zak doek over mijn neus en mijn mond te binden, bij wijze van luchtfilter. Dat hielp, maar nog steeds bleef er van dat droge, poederige goedje in mijn keei doordringen. Ik kreeg het in mijn ogen ook. Ik kreeg er een pijn in. die bijna niet te harden was. Stukje voor stukje zette ik mijn opwaartsen slakkengang voort. Een berg beklimmen was er maar niets bij, dacht ik, ter wijl ik weer even rustte. Met een ijsbijl treden uithakken in eer» verraderlijke helling leek me kinderspel in vergelijking met de taak. die ik onder han den had in de zwartheid van die stenen koker. Meer dan eens be sloop mij de twijfel. Zouden mijn krachten me niet in de steek la ten, vóór ik de toppen van die nauwe wanden bereikte? De angst, dat ik me zou uitputten, maakte me nog voorzichtiger. Maar van de andere kant wende ik er een beetje aan, zo in 't pikkedonker te werken, en mijn voeten vonden bijna vanzelf de nissen, die ik voor ze had uit gehouwen. Nadat ik de zesde of zevende keer gepauzeerd had, om mijn spieren te laten rusten er» mijn longen vol lucht te krijgen, merkte ik op, dat het een ietsje lichter werd in de schoorsteen. Ik keek naar boven en schatte de afstand naar de top. Nog een kleine twee meter. Maar tege lijk zag ik iets, dat mij onwille keurig een uitroep van teleur stelling ontlokte. De schoorsteen was voorzien van een stenen kap! Eigenlijk had ik dat al veel eerder kunnen begrijpen. Dat was natuurlijk de verklaring van het feit. dat ik niet de hemel, maar slechts weerkaatst licht had kunnen waarnemen, toen ik de eerste keer naar boven keek. De kap steunde op stenen paal tjes van een centimeter of vijf entwintig hoogte. Daardoor kon de wind niet in de schoorsteen slaan en kon het niet tochten in de kamer; prachtige inrichting dus. Maar met dat al was het zo iets omvangrijks als een men senlichaam onmogelijk de schoorsteenmonding binnen te komen of te verlaten. Ik hield me met handen en voeten vast in mijn kepen tussen de stenen en staarde naar boven, naar die hinderpaal voor schoor steenvluchtelingen, en ik vroeg me af: heb ik d'an al die moeite voor niemendal gedaan? Ik werd al wee bü die gedachte al leen. Maar mijn poging opgeven kon ik altijd nog. Nu ik eenmaal zo ver gekomen was, kon ik evengoed ook het restje van mijn weg afleggen en de gevan genisdeur aan het einde van die weg nader in ogenschouw ne men. Ik zette dus verwoed mijn tanden op elkaar, hervatte mijn arbeid met de beitel en mijn vier ledematen, en naderde lang zaam de stenen kap. Aan het licht, dat door de ope ningen kwam had ik nu boe langer hoe meer hulp. Het duur de dan ook niet lang. of ik kon de sluitsteen met mijn hand aanraken. Ik keek naar buiten, de vrije lucht in. door een der openingetjes tussen de steun- paaliies, en zag, dat het bijna donker was, al bleef de tegen stelling met de inktzwarte duis ternis binnen de schoorsteen nog zo groot, dat het schemerlicht van buiten mij de eerste seconde bijna verblindend leek. Ik strekte mijn arm uit en tastte de stenen kap af. Voor zo- ver ik kon nagaan, was zij onge veer vijf centimeter dik. Als zo'n steen op de grond had gelegen, had ik hem makkelijk op kun nen tillen; maar hij zat vast- gemetseld, en of ik er iets aan verwrikken of verwegen kon, terwijl ik mijn moede spieren zo nodig had, om niet naar beneden te glippen, was zeer de vraag. Zette ik met hoofd en handen krachten tegen de steen, dan duwde ik me meteen af! Ik wou eerst kijken, of ik de steen los kon wurmen. Mijn lin kerhand en mijn voeten zette ik zoveel mogelijk vast; toen bei telde ik met mijn rechterhand zoveel mogelijk kalk los aan de bovenranden van elk der paal tjes. er» herhaaldelijk duwde ik tegen de steen en wrikte ik met miin beitel als hefboom, tot ik eindelijk voelde: ja. er komt be weging in. (Wordt vervolgd). OVERHEB Het •is wel dat juist In men de ove elk terrein de gaarne aanval een heilig be men onmidde tegen deze b liet gaat om h jeugd, te bes gevaren, die geestelijk en Niemand z vooral de oo wrichtend en de jeugd heef na-oorlogse gehele maat •heeft ernstig dreigd En al wetc men met polil leen hier weii dat ook hier ligt voorh et sociale beweg Kerk, toch he hier een taak maar omdat v grijpen van dt in het vrije ven anders zijn gedoemd Maar nu tr nieuw, dat de tijen, die altijc fen op een w< taat, wanne en geestelijk actief wil opt alarm maken voor de gevaai dit verschijnsi gië. Daar heei gering een we om de Belgisc schermen tege vuil, dat in g Franse grenze nengevoerd er delijk vergifti Liberale en nen komen te, bemoeiing kr* spreken van ec telijke voogdij index en eens Belgische voll geroepen. En natuurlij tatie in social ons land steur de „Leeuwar gaarne voor maar haar sympathieën weet te onder: deze socialist! adhaesie niet den. Het blad verzet in Belf suur begrijpel den ook zeer de wereldliter staan en ook moet niets he gelijk overhei voor als norn Roomse index felden. Dat d omt acht dit klaar als de ooit op deze v taire staatsv roept het bla zoals in België tij, n.L de K ringsmeerderh kan dan ook optreden nie over hebben, derende staat: vendien niets verzwakking verantwoorde! Tot zover d Leeuw. Crt., enige vragen Eerst intussen zetting. Het is juist, dat in 1 ringsvoorstel en censuur zi enige gangbar Dit is een vo' voorstelling v. ontwerp wor van een comm zicht gesteld, woordiger/ jeugdorganisat telijke stromir digen, benoem Deze commiss heid van 2/3, neö vaststelle: gevallen ook fungeren. Bel: het principle! Leeuw. Crt. listische vrieni fiië. Zo zouden vragen of de meent, dat al uit de werel kunstwerken handen gegevi van de jeugd' alleen omdat ture eisen vol< send kan zijn giftigend, voo: kan werken? Een andere waarom sprée tische kringer een gevaarlijk de overheid treedt op gods terrein, maar lemaal geen staatsvoogdij,' heid beschern sociaal, econoi terrein. Integi men dit staat en men beseb voogdij zelfs cialrstisch beg Waarom ve: Belgische plai ingrijpen wel antwoordelrj.kb en opvoeders socialisten me incluis, dit bes toen enkele wet op de vei kinderen in 1 aan de orde w de Staat in c voegdheden v treden werd, maar in enke len, de ouders ouderlijke taa Zo zouden v gen hier kun ons dit verze en semi-social het optreden bescherming zedelijke an varen, hopeloo En ook omda steeds niet go pen, waarom en zelfs moe de Leeuw. Cr gaat om de i ren, welke <3 zondheid bed men daar onn zend standpur het gaat om gen een zede stige vergiftig Is bü deze

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 6