Kennis kweekt de waardering Speciale dienstplicht geldt voor koopvaardij-personeel Weerspannige chauffeur hardhandig aangepakt Studiereis met waardevolle indrukken voor het zuivel-onderzoekingswerk Bezoek aan sfradskwekerijen B.V.V.-VOLENDAM ST. VINCENTIUS Onbegrensde mogelijkheden in techniek en financiën Ter bescherming handelsvloot Gezinscongres De jeugd en de plantsoenen Zaterdag 1 1 Augustus op het Sportpark D.A.W. kampioen AGENDA Rechtbank Alkmaar Nieuwe Bessen Dr. Pette en dr. Raadsveld terug uit U.S.A. li a hlOVUm In de gezelschap heeft in de uren, dat zeevaart Romme over de Gezinsraad PAGINA 2 WOENSDAG 25 JULI 1951 ALKMAAR. Hef zal menig Alkmaarder zijn opgevallen, dat de Hout en Plantsoenen er de laatste tijd we kunnen wel zeggen de laatste jaren keurig onderhouden en rijk-verzorgd uitzien. De gazons zijn steeds keurig gemaaid, de heesters gesnoeid waar nodig en de borders steeds gevuld met een kleurige combinatie van bloeiende planten, meest producten uit onze eigen stadskwekerij. De plantsoenen zijn het zomer kleed van onze stad, kleurig en fleurig, fris en vrolijk. Wij kun nen daar alleszins waardering voor hebben en mogen constate ren, dat de gelden, die de ge meente aan Plantsoenen en Hout (ook de algemene begraafplaats hieronder gerekend) ten koste legt, goed besteed zijn; die kosten worden voor dit jaar be groot op f 113.000; bijna f3.per inwoner dus. De wetenschap, dat voor elke inwoner ongeveer f 3.aan Plantsoenen wordt uitgegeven, moge er toe bijdragen, dat iedere inwoner de Plantsoenen als zijn eigen tuintje beschouwt; niet in dien zin, dat hij er maar bloemen in mag plukken naar hartelust, maar zó, dat hij er even veel hart en evenveel zorg voor heeft. De Plantsoenen zijn het gemeen schappelijk bezit van alle stad genoten; allen mogen er van ge nieten en allen dienen er voor te waken, dat zij er zo keurig blij ven uitzien, als zij thans doen. De ouderen waarderen meestal wel, dat de Plantsoenen zo keu rig onderhouden zijn; zij weten ooit wel, dat dit het geval is, mede dank zij hun belastingpen ningen. Maar de jongeren, - de lieve jeugd die beschouwt de Hout en de Plantsoenen nog te veel als publieke speelplaats. Vooral in de nabijheid van som mige scholen schijnt de jeugd geen onderscheid te kunnen ma ken tussen de openbare weg en de grasgazons. De onderwijzers en de leraren kunnen hier veel aan doen; zij kunnen de jeugd wijzen op dé burgerplicht het gemeenschaps eigendom te ontzien en in ere te houden; zij kunnen de school jeugd kennis en daardoor liefde voor de natuur bijbrengen. Naar de stadskwekerij. Ook de hoofdopzichter van de dienst der plantsoenen, de heer (Advertentie) 's avonds half zeven ALKMAAR Door een ver diende 41 zege op de Kroos duikers is het DAW gelukt on geslagen het kampioenschap te behalen in de 3e klasse A van de KNZB-zomercompetitie. Jammer genoeg waren de Alk- maarders niet in kampioensvorm; de vele aanvallen werden slecht afgewerkt, waarbij ieder trachtte zelf de doelpunten te maken. Ook de tactische afwerking van de aanvallen liet veel te wensen over. Door deze overwinning is de stand: DAW 7 7 0 0 48— 7 14 Neptunus 4 2 11 119 5 De Ham 6 2 1 3 13—30 5 Kroosduikers 5 10 4 1218 2 Bruinvissen 4 0 0 4 822 0 Om het begeerde tweede klas- serschap terug te krijgen moeten de Alkmaarders nu een halve competitie spelen tegen drie. nog onbekende kampioenen uit de an dere afdelingen, waarbij het voor hen is te wensen, dat zij dan hun oude vorm teruggevonden hebben, een tweede klasse-ploeg waardig. Alkm, Schaakclub V.V.V. ALKMAAR In de Hoofd klasse voor het kampioenschap van Alkmaar afdeling B moesten gister vier spelers, die gelijk in puntenaantal waren aangekomen, beslissingswedstrij den van 10 minuten spelen. Drs. Vreeken behaalde twee punten, Leddij en Holtes beiden lVz en Kwak 1 punt, zodat Vree ken in de finale voor het kam pioenschap zal spelen. De eindstrijd voor de Hoofd klasse gaat nu tussen de volgen de drie spelers: E. G- Kaijzer, P. Seewald en Drs. P. Vreeken. Kaijzer heeft misschien veel kans om het kampioenschap te prolongeren want hii heeft in af deling A 5 punten uit 5 partijen.1 Seewald 3uit 5 en Drs. Vree ken 3 uit 5, Voor de eerste klaisse is W. Pieterse kampioen geworden door in de finale te winnen van P- v. d. Sluijs; laatstgenoemde speler was kampioen 1950 van Alkmaar, In de finale voor de tweede klasse is de partij tussen Mej. C. Bouman en P- Holzman afgebro ken in een betere stelling voor Holzman, R. K. Handbalclub A.O.C. ALKMAAR Een mooie over winning hebben de junioren we ten te behalen uit de oefenwed strijd tegen VBO te Oudorp. De gehele wedstrijd waren de AOG- speelsters sterker. Voornamelijk het zeer goede samenspel en de verdediging van de gasten be zorgden hun de 4—2 overwin ning- Evenals de speelsters van het le hebben ook de junioren deze 'avond veel geleerd van de bezoekers. De vriendschappelijke wedstrijd VBOAÖG 1 eindigde met 73 voor AOG. In de eerste helft was AOG heer en meester op het veld maar na de rust was het spel van VBO veel verbeterd. Hierdoor werd de achterstand (71) ver kleind tot 73- AOG-sters, opgelet. In verband met enkele bijzonderheden ver wacht het Bestuur alle leden Dinsdag- en Woensdagavond op de training. Dit geldt eveneens voor de volgende week. Wijchers, draagt daar op zijn manier het zijne toe bij; hij leidt, met medewerking der school hoofden, excursies voor de leer lingen der hoogste klassen der lagere scholen naar de Hout en Plantsoenen, waarop dan volgt een bezoek aan de stadskwekerij. Wil hebben gisteren zo'n excursie meegemaakt; het betrof de St. Willibrordusschool, waarvan ook het Hoofd, de heer Dijkstra en een der onderwijzers, de' heer van Erp, van hun belangstelling blijk gaven. De heer Wijchers vertelde de jongens een heleboel dingen, die zij nog niet wisten en nu en dan testte hij hun kennis van wat er groeit op onze singels en lanen. Wat een iep en een eik was. wisten ze allemaal, maar dat die boom met die lichte plekken op de bast een plataan was. wisten ze geen van allen, (wij wisten het oók niet, hoor jongens!). Dat één gram zaad voor begonia's f 5. kostte en dat van de knolbegonia zelfs f 27.50, dat hadden ze nooit gedacht. En dat in de stadskwe kerij dit jaar 60.000 planten wer den gekweekt, die nu in de per ken van onze stad prijken, dat vonden ze geweldig. Vorig jaar waren het er 40.000 en het jaar daarvoor 25.000; zo ziet men aan deze cijfers alleen al, dat het steeds mooier wordt in onze plantsoenen. Maar het terrein, dat met plantsoen beplant wordt breidt zich ook steeds uit. Kijk maar eens in de nieuwe wijken, die er gekomen zijn in de Óver- die; ook daar worden bomen en heesters, bloemen en struiken geplant, die afkomstig zijn uit onze eigen stadskwekerij. Heel wat te zien. Daar was heel wat te zien; in de ene kas de palmen en bloemen voor de stadsversiering bij fees telijke gelegenheden; in de an dere een echte showkas allerlei mooie inheemse en uit heemse bloeiende planten met allemaal wonderlijke namen; een Zondagse naam in het latijn en dan nog een gewone naam,' zoals „Chinees lantarentje" voor dage lijks gebruik. Zelfs curiositeiten als een bananenplant, een dadel palm en apennootjesplanten wa ren er hier te zien. En meneer Wijchers wist overal de naam van, zowel de Zondagse in het latijn als de door-de-weekse in het Nederlands. En van alle bloe mede te helpen, dat ook anderen dat doen. Nu, de jongens en meis jes, die eenmaal onder leiding van meneer Wijchers zo'n excursie meegemaakt hebben, zullen onge twijfeld alles met andere ogen gaan zien; zij zullen heus niet meer op de mooie gazons lopen, zij zullen geen bloemen plukken in de borders en geen takken scheuren van bomen en heesters. En als de hoofdopzichter van Plantsoenen met dit opvoedende werk dóór blijft gaan, dan zal tenslotte heel de bevolking de Plantsoenen meer gaan waarde ren, hetgeen uiteindelijk ook de gemeentekas ten goede moet ko men. Uitslagen Mulo-examens ALKMAAR Voor het MULO eindexamen A slaagden Dinsdag de volgende candidaten: C. J. W. de Haas, G. Haytema, B. Kieft, Ch. T. Burger en M. C. Buisink te Alkmaar; J. H. Wigard, G. D. Hofman, D. Keppel, W. van Kuyk te Heiloo, P. Strooker, Egmond a. d. Hoef, C. Speets, Warmenhui- zen; C. P. Boterhoek, Nd. Schar- woude; A. Keesman, Castricum; J. Wagenaar, St. Pancras; J. R. Biersteker, Krabbendam; J. C. Blaauwboer, Wieringerwaard; A. T. Geerligs, Anna Paulowna; Tr. J. Miedema, Schagen en A. S. Peereboom, Spanbroek. Verlichtingsavond Bergen. FILMS: Rex-theater: Gold- wyn Follies, 14 jaar. Harmonie: Minderjarig meisje vermist, 14 jaar; Victoria-theater: Colt '45. (Het laatste duel) 14 jaar. Voorstellingen hedenavond 8 uur. Apotheken: Geopend vanaf 6 uur voor spoedgevallen: Apoth. Kruisinga Koorstr. 59. Tentoonstellingen: in Bergen Kunstzaal KCB (Rusten de Jager) en kunstzaal Kerkepad. R.K. Cymn.ver. Taveno ALKMAAR Het bestuur van de R. K. Gymn. Ver. Taveno ver zoekt ons opname van het volgen de: Wegens vacantie zijn er van 23 Juli tot 20 Aug. geen gymnas tieklessen, ook niet voor de kleu ters. Maandag 20 Aug. beginnen we weer met nieuwe moed. Pret tige vacantie voor al onze l^den. Geslaagd ALKMAAR Te Haarlem slaag de voor de Hoofdacte B onze plaatsgenoot de heer J. Th. Dijk stra, onderwijzer aan de St. Wil librordusschool. Voor handenarbeid slaagde on ze plaatsgenoot de Eerw. Broeder Terentius. werkzaam aan de St. Aloysiusschool. Magazijnknecht „rommelde" ALKMAAR De Alkmaarder J. S. J. was dit voorjaar reeds 24 jaar als magazijnchef bij een gros- sierderij in dienst, toen werd ont dekt, dat hij sedert 1948 regelma tig partijen drop, toffees, choco lade, sprits e.d. ten eigen bate verkocht. De opbrengst deelde hij met zijn collega J. A. uit Oudorp. Verdachte J. deelde mee, dat hij was gezwicht voor een aanbod van de Oudorper C. J. V., die wegens heling terecht stond. Deze had hem namelijk in 1948 gevraagd: „Kunnen wij niet eens wat rom melen?" Verdachte A., die hierbij als getuige optrad, bevestigde dit. Maar verdachte V. hield vol, dat de magazijnchef J. met het voor stel was gekomen. Tegen J. werd een gevangenisstraf van 18 mnd. met aftrek geëist; tegen verd. A„ eveneens voor verduistering van goederen, een gevangenisstraf van 8 mnd. met aftrek. Een zelfde straf hoorde de heler V. tegen zich eisen en de heler H. W. S„ een handelaar uit Alkmaar, die veer tig dozen met repen en kauwgom van J. had gekocht, werd door de officier bedacht met een jaar ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Gerepatrieerd ALKMAAR Met 't SS. „Cot- tica". dat morgenochtend te Am sterdam arriveert, repatrieert de soldaat L. J. Woldendorp uit Pa ramaribo, Wést Indië. Emigratie BERGEN Onze plaatsgenote mej. Tine van Son,die ook enige tijd in Indonesië als sergeante bij hét V.H.K. heeft gediend, vertrekt 2 Aug. per vliegtuig naar Ookland in New Sealana. men en planten wist hij bijzon derheden te vertellen. Hij wee: op de mooie kleurencombinatie- van de aangelegde bloemborders en vertelde in de afd. boomkwe kerij, dat er volgende jaren ook naaldbomen geplant zullen wor den hier en daar, om de winter vogels gelegenheid te bieden om te schuilen. En de jongens luisterden alle maal met veel interesse en aan het slot beloofden zij allemaal de plantsoenen te zullen ontzien en fAdvertentie De garage-houder C. K. uit Alkmaar, clie op 15 Juni met een gezelschap kegelaars naar Scha gen was geweest om daar aan een wedstrijd deel te nemen, is, toen hij in Alkmaar teruggekeerd was, de voor auto's verboden Achterstraat ingereden en daar door twee agenten van politie aangehouden. De agenten, die hem wel kenden, sommeerden hem zijn papieren te tonen het geen K. niet aardig vond, omdat hij veronderstelde, dat de politie toch wel wist, wie hij was. Maar daar wilden de agenten niet van horen, die dachten om dat zij dranklucht roken, dat de garagehouder dronken was. Daar om sleurden ze hem uit de auto en brachten hem op. naar het bureau. Wegens het besturen van een auto in staat van dronken schap moest de garagehouder zich derhalve voor de Alkmaarse Rechtbank verantwoorden. De beide agenten hielden vol. dat zij II. wees meenden dat de man dronken MORGEN (Donderdag) be gint de aflevering van PELS' „De zon in flessen" per liter 5 gQ PELS' WIJNHANDEL ALKMAAR Telef. 2585 was geweest, maar twee getuigen, die met verdachte waren mede gereden, verklaarden dat K. zon der ongevallen te veroorzaken en heel normaal tiaar huis was gere den. Ook een derde getuige, die de hele avond in gezelschap van verdachte had doorgebracht ver klaarde, dat er niets bijzonders aan de hand was geweest er» dat hij, in Alkmaar teruggekeerd, er van stond te kijken dat K. werd opgebracht. Hij. de getuige, heeft nog gezien hoe verdachte tussen de agenten in naar het bureau liep en dat ook toen van dron kenschap geen sprake was ge weest. Hoewel d<j officier van Justitie de politie met gaarne af wilde vallen, meende hii toch dat de verklaringen van de getuigen, de kleermaker J. A. van S.. de slager Gr. er» de koopman M. W„ voldoende hadden aangetoond dat de verdachte, hoewel hii iets had gebruikt, zeker niet onbe kwaam moest worden geacht een motorvoertuig te besturen. Daar om eiste de officier dan ook vrij spraak. De verdediger, Mr. W. Buers, kon zich daarmede vere nigen maar het moest hem toch/ van het hart. dat de politie in dit geval toch wel wat voorbarig te werk was gegaan. Uitspraak over veertien dagen. „Rijdende doodkist" bleek nog wel bruikbaar Voor de Alkmaarse Rechtbank werd Dinsdagmiddag de zaak te gen G. P. uit Beemster voort gezet, die er van beschuldigd was. te hebben gereden in een auto terwijl hij in staat van dron kenschap verkeerde en daardoor een ongeval te hebben veroor zaakt. Verdachte was even buiten Purmerend in botsing gekomen met een bakfiets met motor-aan drijving, waarvan de bestuurder was komen te vallen en daarbij zes ribben had gebroken. Een passagier van de bakfiets was ook niet bijster gelukkig terecht gekomen. Volgons verschillende getuigen had verdachte zig-zag gereden, anderen verklaarden dat het nogal was meegevallen. De auto, waarin verdachte had gere dent, zou niet in orde zijn ge weest en werd betiteld als een rijdende doodkist Maar dat nam niet weg, dat een wachtmeester van de politie geregeld van deze „doodkist" gebruik maakte. De officier van Justitie eiste voor het z.i. roekeloos rijden een ge vangenisstraf van vier maanden en twee jaar intrekking van het rijbewijs met verbeurdverklaring van de auto. Mr. E. Minderop uit Aerden- hout zette in een knap pleidooi de omstandigheden uiteen en wees erop, dat zijn cliënt in 27 jaar nooit een ernstig ongeval had gehad. De doodkist zag er volgens hem ook nog niet zo som ber uit en hij memoreerde dan ook het gebruik er van door de wachtmeester. De situatie van de weg daar ter plaatse is niet ge makkelijk en fouten zijn haast niet te vermijden. Dat verdachte roekeloos gereden zou hebben bestreed de verdediger echter met klem. Hij concludeerde tot uiter ste mildheid. Uitspraak over 14 dagen. BW-VOLENDAM EEUWFEEST VERENIGING ALKMAAR De kranten, waarin het vorig bericht over de wedstrijd BVV Volendam was opgenomen waren nog maar nauwelijks van de pens of een voetbal-enthousiast kwam ai bij het organiserende comité met een lijst van 50 namen; hij wilde alvast 50 kaarten reserve ren. Leuk hè, maar gezien het feit dat de voorverkoop voor deze wedstrijd eerst op 1 Augustus begint te draaien, blijft er nog tiid geno/g. om een plaatsje te bemachtigen. Maar dan moet U toch zorgen, dat U er gauw bij bent. De vqlgende week Dinsdag 31 dezer, kunt U 0p deze plaats alsmede in de advertentie® alle verlangde gegevens aantreffen, zoals voorverkoop van kaarten en prijzen. Dus nog even geduld. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Adria- na C. dv P. Slagter en E. Schol; Johannes B. L. zv B.J.P, van Wouw en C.G. Kole; Albert, zv R. Barneveld en A. Visser, Anna M. dv' H. Goudsbloem en M. Sijm; Maria A.A. dv J.J. Zand bergen en S. Lutgerink. OPROEP GETUIGEN ALKMAAR De politie ver zoekt degenen die Maandag avond getuigen zijn geweest van het ongeval bij de Ambachts schoolhoek Zocherstraat, waar bij een oude dame werd aange reden door een jongen op de fiets, zich op het politiebureau te willen melden. BAKFIETS TEGEN AUTO ALKMAAR Op het Verdron- kenoord reed de bestuurder van een driewielige bakfiets die geen voorrang verleende aan een auto tegen een motorvoertuig op. Dit laatste werd nogal ernstig be schadigd. Tegen de bestuurder van de bakfiets is proces ver baal opgemaakt. Hoofdacte 't VELD Onze plaatsgenoot Th. de Boer, thans onderwijzer te Wormer, behaalde dezer da gen deel A van de Hoofdacte. Drie jaren geleden slaagde hij voor deel B, zodat zijn studie thans ten volle is bekroond. HOORN. Na een studiereis van drie maanden door de Ver. Staten, zijn dr. J. Vv. Pette, dir. van het Nederlands Instituut voor Zuivel Onderz. en dr. C. W. Raads veld, scheikundige aan dit Insti tuut, in Nederland teruggekeerd. De reis was mogelijk geworden dank zij de „Technical assistan ce" van de ECA, die wetenschap pelijke excursies in Amerika or ganiseert voor geleerden uit alle landen waar de Marshall-hulp wordt verstrekt. Dr. Pette en dr. Raadsveld hebben aan de over zijde van de oceaan het zuivel- onderzoekingswerk in de labora toria bestudeerd, fabrieken voor zuivelproducten bezocht en voor al ook kennis kunnen nemen van de technische apparatuur waar van men zich daarginds bedient. Een dag na zijn aankomst uit de States hebben wij dr. Pette in zijn woning aan de Eikstraat op gezocht. Met grote waardering heeft de directeur van het NIZO ons verteld van de uit weten schappelijk oogpunt zo waarde volle indrukken, door het aan schouwen van het werk der Amerikaanse collega's opgedaan en over het belang dat in een persoonlijk contact bij de bestu dering van gemeenschappelijke problemen is gelegen. Na aan komst in New York, waar dr. De laatste wereldoorlog heeft onomstotelijk doen blijken, dat de veiligheid van de koopvaardijvloot niet alleen noodzakelijk, maar zelfs van levensbelang is. De ervaringen in die jaren opgedaan heeft de Koninklijke Marine er toe gebracht voor koopvaardij-personeel van hoog tot laag speciale dienst plicht te ontwerpen en geheel eigen cursussen gereed te maken. Moeten zeemiliciëns normaal een en twintig maanden hun baatje dragen, het koopvaardij-personeel, dat ter bescherming en beveiliging van de koopvaardijvloot is geselecteerd, ontvangt drie a vier maanden lang een speciale opleiding en kan dan terugkeren naar zijn maatschappij. Met dien verstande dan nog, dat hij de resterende maanden moet uitdienen, wanneer hij binnen vijf jaren de koopvaardij verlaat. In de Nederlandse Maritieme geschiedenis is een dergelijke op leiding iets geheel nieuws, doch de moderne zee-oorlogen eisen eveneens voortdurend nieuwe me thodes en nieuwe plannen. Dat de Kon. Marine de eisen van de tijd heeft begrepen blijkt opnieuw uit dit systeem, dat op 9 Mei j.l. voor het eerst werd toegepast met honderd twintig dienstplichtigen afkomstig uit koopvaardijkringen. Deze eerste opleiding is thans nagenoeg voltooid en om de scheepvaartkringen een indruk te geven van deze speciale oplei ding voor speciale mensen waren vertegenwoordigers van de Ne derlandse scheepvaartmaatschap pijen Dinsdag tezamen met de Nederlandse pers uitgenodigd, om een dag temidden van deze dienstplichtigen van speciale diensten te zijn en hun verrich tingen gade te slaan. Het grote de theorielessen, de practijk en wat daar aan vast zat, konden Worden gevolgd, respect kunnen krijgen voor de manier, waarop de Kon. Marine dit gehele idee heeft kunnen uitwerken en in enkele maanden tijds de mannen gereed te maken ter beveiliging van schip en opvarenden, bedie ning van geschut enz. enz. „Soldaatje spelen". Bovendien nog deze dienstplich tigen het militaire leven eigen maken, „het populaire soldaatje spelen", zoals de commandant van deze opleiding in de nieuwe Onderzeedienstkazerne te Den Helder, de lt.z. I F. van Dijk, het uitdrukte. Intussen bleek dit soldaatje spelen te zijn een geest van eenheid, van frisheid en bo venal een geest van doorzetting, om deze drie a vier maanden zo intens mogelijk te benutten en te gebruiken. Bepaald is nu, dat per jaar achthonderd man voor deze spe ciale opleiding zullen worden ge denkt, dat er bij de handelsvloot zo rond 24.000 personen zijn in- Marine en koopvaardij één, in hetzelfde doel. Kolonel Dobben- ga kon dit met reden zeggen, want er waren er verschillenden onder zijn gehoor, die zowel ma rine als koopvaardij in de moei lijkste uren hadden gediend en uit eigen ervaring bitter soms wisten wat het zeggen wil, de koopvaardijvloot te moeten be schermen tegen aanvallers. Van- gedeeld, begrijpt men wel, dat daar deze j bijzondere regeling het nog wel enige tijd zal duren, alvorens per schip voldoende ge- schutsbemanning bij elkaar zal zijn geoefend, dat de opvarenden gereed zullen zijn voor hun taak: beveiliging van hun eigen koop vaarder, hetzij tanker, coaster, vrachtvaarder of Oceaanreus. Daarbij komt tevens nog dat binnenkort eveneens de opleiding van het hoger personeel ter hand zal worden genomen, zodat dit eventueel, wanneer dit nodig mocht zijn, zal kunnen optreden als commandant van hun eigen personeel. Op deze wijze zal de kipopvaardijvloot ook in oorlogs tijd kunnen blijven varen, zon der dat de maatschappijen be vreesd behoeven te zijn, dat grote gedeelten van hun personeel bij de Koninklijke Marine zal worden opgeroepen. Het hoofd van het bureau han delsbescherming van de Marine staf, kapitein ter zee S. Dobben- ga wist het in een enthousiaste inleiding des morgens in de On derzeedienstkazerne voor de ge nodigden gehouden, haarscherp te belichten. Enkele uren Een zeeman vaart en vecht in alle omstandigheden wanneer dit nodig is. En als hij de Uitterton voorbij is gevaren en in zijn scheepsjournaal zijn zeemansge bed heeft neergeschreven kan hij niets anders dan vertrouwen op het goede gesternte van zichzelf en zijn bemanning. Maar, wan neer de oorlog losbreekt moet hij in enkele dagen, enkele uren dikwijls zorgen, dat zijn schip beveiligd en wel zeewaardig ge noeg is om toch door te gaan. En daarom deze opleiding. In dagen selecteerd, doch wanneer men be- I van oorlog zijn zeelieden van de met hetzelfde doel voor Marine en koopvaardij samen: de vlag uitdragen over de wereldzeeën. Er was nog weinig toelichting nodig op deze enthousiaste in leiding van een man, die zowel koopvaardij als Kon. Marine 'n groot en warm hart toedraagt. Intense training Zoals gezegd: de opleiding van deze speciale dienstplichtigen geschiedt in de Onderzeedienst kazerne te Den Helder, die t.z.t. zal worden geruild voor het al oude Fort Erfprins, dat sinds tientallen jaren reeds velerlei taken heeft gehad. Maar 't voor naamste van de opleiding is wel de volledige artilleriescholing met 180 lesuren, waarbij nog 30 practijk-uren komen. De mili ciens met 21 dienstmaanden ko men dikwijls niet eens aan zulk een intensieve scholing toe. De practijk kunnen zij volop opdoen in de Artillerie gevechts-instruc- tieschool, waar naast de kanon nen ingenieuze instrumenten er voor zorgen, dat de koopvaardij- mannen tot in alle finesses met dit deel van hun leven op de hoogte worden gesteld. Voor alle eventualiteiten, die ieder hoopt nooit te behoeven mede te ma ken, maar die zolang de wereld blijft zoals hij is een mallemo len vol tegenstellingen en gevaar kunnen komen. En dan komt het aan op enkele uren. Het zeemansgebed, voorbij de Uitterton, in het scheepsjournaal gekrast is dan zeker niet vol doende. Paraatheid op de eerste plaats. Vandaar deze speciale oplei ding voor speciale dienstplichti gen. Pette en dr. Raadsveld namens de ECA werden ontvangen, vertrok ken zij in gezelschap van twee Deense vakgenoten naar Was hington. Het reusachtige gebouw van het Departement van Land bouw (lengte van de gangen 10.5 kilometer in totaal!) was het eerste doel van de lange tocht. Twee en een halve week waren uitgetrokken voor bezoeken aan verschillende bureaux, aan het nabij Washington gelegen land- bouw-centrum Beltsville met zijn talrijke laboratoria en voor het bestuderen van wat wij in Hol land noemen de warenwetten: de „food and drug administration". Madison, in de staat Wisconsin, is het centrum van de Ameri kaanse kaas-productie. Geen wonder dat deze stad in het door de ECA voortreffelijk verzorgde reis-schema was opgenomen. Maar niet minder voldaan was dr. Pette over de geboden gelegen heid om 't jaarlijkse Amerikaan se zuivelcongres te bezoeken in Knoxville (Tenessee), vanaf Ma dison een afstand gelijk aan die tussen Hoorn en Budapest Een betere gelegenheid voor het uitwisselen van gedachten had men moeilijk kunnen vinden. Chicago, waar één kaasfabriek een eigen emplacement heeft voor de 26 spoorwagens die da gelijks volgeladen de fabrieks terreinen verlaten; Ames, in de staat Iowa, de grootste Ameri kaanse boterproducent; de be roemde Cornell-universiteit in Ithaca, het waren allen objecten voor een grondige waarneming. Zeer opvallend voor de Neder landse gasten was de wijze waar op in Amerika de resultaten van het wetenschappelijk onder zoek onmiddellijk en zeer inten sief voor de practijk worden ver spreid. Boer en fabrikant weten terstond hoe zij de nieuwste ont dekkingen kunnen toepassen, dank zij een propaganda-appa- raat waarvoor de technische en financiële middelen het Neder landse zuivelonderzoek voorlopig ontbreken. De universiteit van Ames bijvoorbeeld, heeft een eigen radio- en televisiezender.. Ofschoon dergelijke groot scheepse instrumenten van voor lichting vooralsnog niet op het verlanglijstje van het NIZO staan, is uit hét voorbeeld der Ameri kanen eens te meer gebleken van hoeveel belang het is, dat de vruchten van het onderzoekings werk voor 'de mensen van de practijk smaakvol worden opge diend! Maar dan spreken de fi nanciële middelen weer een rol, zo goed als dat het geval is bij de aanschaffing van het instru mentarium. In Amerika is dit bij zonder geperfectionneerd, niet op de laatste plaats dank zij de gel delijke steun der afzonderlijke federale overheden. Het NIZO zal evenwel bij de inrichting van het nieuwe laboratorium ook wat dat betreft alle beschikbare mogelijkheden aangrijpen. Het zijn evenwei niet op de eerste plaats de instrumenten waarvan de resultaten van we tenschappelijk werk afhangt. Het voornaamste is de capaciteit van de onderzoeker. En in dit opzicht dr. Pette verzekerde ons dit WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. IETS MINDER KOEL. Gedurende de nacht büna overal zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of mot regen. Morgen overdag overwe gend doog weer, brekende be wolking en iets hogere tempera tuur. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West. De eerste spreker op het ge westelijke Gezinscongres voor Katholiek Noordholland, dat Zon dag 29 Juli a.s. te Blokker wordt gehouden, is prof. C. P. M. Rom me. Wij noemden hem gisteren de kampioen voor de belangen van het gezin op staatkundig terrein. Dat hij dit is, heeft hif vóór de oorlog al bewezen, toen hij als minister van Sociale Zaken dé wet op de kinderbijslag zover gereed maakte, dat zijn opvolger deze wet later in de Kamers alleen maar te verdedigen had. Dat werd „een zacht eitje", dankzij de uitnemende wijze, waarop Romme deze zaak had voorbereid. En dankzij de gestadige propa ganda van katholieke zijde, met vóóraan de Bond voor het Gezin, kon toen helaas is dat nu wel eens anders! bereikt worden, dat ook andere partijen, met name mogen hier de socialisten worden genoemd, met de regelingen van de zegenrijke wet accoord gingen. Er is echter voor het gezin, voor al voor het grote gezin, nog veel meer te doen. En dat niet alleen op politiek terrein. Maar daar liggen toch tegenwoordig de gro te moeilijkheden, om iets tot stand te brengen. Zeker op stof felijk terrein. Maar dat is 't enige terrein van de strijd niet. Er is, ook voor de staatkunde, 'n taak op geestelijk-zedelijk terrein voor het gezinsbelang. Er zijn te genwoordig zoveel algemene kanten aan het gezinsvraagstuk, daar komen zoveel problemen van allerlei bij te pas, dat het begrijpelijk is, dat Prof. Romme bij de jongste behandeling van de Rijksbegroting het denkbeeld naar voren heeft gebracht, om een gezinsraad in te stellen, van Overheidswege. Er zijn al zo veel raden, die goed wérk doen, het kan alleen maar nuttig zijn, indien er ook 'n aparte speciale Gezinsraad tot stand komt. Daar kunnen alle kwesties en belan gen, welke het gezin raken, op hoog niveau behandeld worden cn daar kunnen tegenstellingen worden verzoend. Natuurlijk zal deze Gezinsraad geen overwe gend ambtelijk orgaan worden, maar in de samenstelling zal ruim baan gegeven moeten wor den aan de particuliere organi saties en instellingen. Prof Rom me heeft dezer dagen nog mede gedeeld in een rede te Til burg dat de P.v.d.A. bereid gebleken is, na aanvankelijke aarzeling, om met de instelling van deze Raad mee te werken. Het zal, zei Prof Romme, niet lang meer duren, of de Gezins raad komt tot stand. Natuurlijk mag dit geen „kapstok" worden, om de gezinsproblemen aan op te hangen. Integendeel, hij zal veel eer als motor moeten wer ken, om met versnelde pas naar de oplossing van actuele kwes ties te stuwen. En zo zijn er aan dit denkbeeld van de Gezinsraad nog vele kanten. Wie er meer van weten wil (en wie, die het goed meent met het gezin, zou dat niet willen?) zal dus goed doen, met Zondag a.s. naar Blok ker te gaan. In de grote veiling hal is plaats genoegl En we heb ben zo het idee, dat Prof Romme, als hij zijn preciese bedoeling met die Gezinsraad uiteenzet, nog wel wat meer te vertellen heeft over een en ander, dat di rect of indirect met de belangen van het gezin, op sociaal en eco nomisch terrein te maken heeft! Waarmee wij maar willen zeg gen, dat het zeer zeker de moeite waard zal zijn, om de reis naar Blokker te maken, om Prof. Romme, een van de meest-be- sproken figuren in ons land in deze tijd. te kunnen horen. Geslaagd SCHOORL Te Haarlem slaagde dezer 'dagen voor de Coöp. Modevakschoolvereniging voor het examen costumière mej. Rie Bakkum die werd opgeleid door de modevakschool van mej. G. Dapper te Schoorl. OPENING DUINRANDERS TERREIN SCHOORL Zondag 29 Juli zal het nieuwe terrein van Duin- randers worden geopend. Om half twaalf zal het veld worden ingezegend, waarna de adspiran- ten een wedstrijd zullen spelen tegen Vios-adspiranten. Om 2.15 uur zal het terrein officiëel wor den geopend, waarna om half drie een wedstrijd van Duinranders I tegen Vios op het prpgramma staat, 's Avonds is er in het Vere nigingsgebouw gezellig samen zijn, terwijl dan tevens de verlo ting zal plaats hebben. met nadruk behoeft het NIZO zich tegenover het Amerikaanse research-werk niet te schamen. Het peil van het onderzoek is niet lager dan elders, hetgeen ook herhaaldelijk is gebleken en met waardering door de Ameri kanen wordt bevestigd. Uiteraard kon dr. Pette in een kort tijdsbestek niet uitvoerig ingaan óp de vele details van de reis. Vermeldenswaard waren zijn opifierkingen over enkele nieuwe procede's welke in Ame rikaanse laboratoria zijn uitge werkt en ook voor Nederland on derwerpen van nadere bestude ring zullen uitmaken; de verwer king van eiwit uit wei tot grond stof voor boterhamsmeersels en het bereiden van geconcentreer de melk, die na verdunning de smaak en de kwaliteit van de verse melk bezit. .Dr. Pette zal over zijn bevin dingen een uitvoerig rapport sa menstellen, waarmee nog wel enige tijd gemoeid zal zijn. De talrijke aantekeningen en sta pels meegebrachte paperassen zijn niet zo spoedig tot een overzich telijk geheel te verwerken rijk; den"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2