Aanmerkelijke vorderingen gemeld vanuit Kaesong Opnieuw Britse missie naar Teheran? Eind 1951 een half millioen geallieerden in Duitsland Veteranen van Verdun droegen Petain grafwaarts DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD Blaren als ballonnen Grondrechten Genoeglijke stemming tussen de onderhandelaars Verenigde Staten beperken import Reynaud informateur na Bidault Sterkte der Russen geschat op 300.000 man Een kameel op hol in Rotterdam Autobus tegen boom Blinde vader te Lourdes genezen Beroep in zaak- Bertha Hertogh Guerilla woedt in Bulgarije Prijzenbeschikking verdwijnt niet Volkswagen geramd door vrachtauto Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 26 Juli 1951 46e Jaargang No. 12229 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 IN ZIJN ARTIKEL over de vraag, op welke wijze de grond rechten in de Grondwet geregeld moeten worden, wijdt pater mr. P. R. A. P. Dresen S.J. in het Katholiek Staatkundig Maand schrift, dubbelnummer van Febr.- Maart 1951, verschillende malen beschouwingen aan de verschui ving, welke de ontwikkeling van deze „grondrechten" in de histo rie heeft ondergaan. Sedert het begin van onze eeuw, zo zegt hij o.m., heeft zich het zwaartepunt van het indivi duele en staatkundige leven ver plaatst naar de gemeenschap en het sociale leven. Deze ontwik keling is tot nu toe in onze Grondwet niet voldoende tot uit drukking gebracht. Helemaal on voldoende eigenlijk. Eerst in de latere jaren zijn bijv. in Frank rijk, Italië en Duitsland, de rech ten van de familie in de Grond wet vastgelegd. Sinds de Univer sele Verklaring der Verenigde Naties over de Rechten van de Mens van 1948, zijn ook de so ciale rechten tot de menselijke rechten of grondrechten gere kend. Pater Dresen wijst er dan op, dat er tegenstelling schijnt te be staan tussen de oude, meer staat kundige en de nieuwe, meer so ciale rechten. De grondrechten van 1789 hadden tot doel, het individu op bepaalde gebieden onafhankelijk van de staat te maken, terwijl de grondrechten van de nieuwere, sociale demo cratie (niet te verwarren met sociaal-democratie!) de burgers juist onder bescherming van de staat, van de gemeenschap stel len. Tegenstelling behoeft hier echter niet te zijn, „voor wie houdt, dat de mens een doel in zich heeft, dat hij enkel door de gemeenschap verwerkelijken kan". Dat wordt echter niet al leen aanvaard en daarom be staat er ten aanzien van de juis te opvatting en uitwerking der grondrechten nog veel verwar ring. Die verwarring is alleen te overwinnen op de grondslag van de beginselen der katholieke staatsopvatting, want alleen daar in kan men wezen en doel van de mens kennen; daarover moet overeenstemming bestaan, welke nu nog al te veel ontbreekt! Al leen in de christelijke opvatting, dat de mens geschapen is door God en voor Gód, en dat alles gericht moet zijn op het berei ken van zijn eeuwige bestem ming, zijn de grondrechten hecht te funderen, nl. via het natuur recht in God. Wie dat aanvaardt, ziet in de vele tegenstellingen in dit probleem slechts schijnbare tegenstrijdigheden. De formulering der grondrech ten in onze Grondwet dateert uit de hoogconjunctuur van het li berale individualisme op staat kundig en economisch gebied. Thans richt de samenleving zich meer op de gemeenschap (de so- cialiteit van de mens). Onze Grondwet zal dus ook een en ander moeten bevatten over de „vele, dieper ingrijpende vragen van het huidige sociale rechts leven". Hier mag er ook op gewezen worden, dat deze gedachten waarlijk niet alleen van na-de- oorlog zijn. De leiding van de oude R.K. Staatspartij had veelal een meer-vooruitziende blik, dan men bij de „revolutie" van 1945 heeft willen erkennen. Zo heeft die party al in 1936 een rapport gepubliceerd over regelingen van het staatkundige verenigings recht en in een van haar koste lijke brochures uit dat zelfde jaar van werkdadige hoogcon junctuur over aanpassing van ons staatsbestel lezen wij al over de noodzaak, de grondrechten te ontdoen van hun individualis tische trekken en van hun over wegend-materialistisch karakter. (Wel bescherming van de eigen dom, geen bescherming van het arbeidsvermogen!) In de grond rechten valt verder, zo lezen wij in dit interessante geschrif van 1936, te denken aan de rechten van het gezin, in de ruimste zin genomen, als recht tot vestiging van een gezin en bescherming van het gevormde gezin. Ook pater Dresen dringt er op aan, de rechten van het gezin in onze grondrechten vast te leg gen en het is in dit verband wel aardig, er aan te herinneren, dat ook prof. Romme in zijn toch nog altijd instruerend en oriën terend boekje over „Nieuwe Grondwetartikelen", een bijdrage tot herstel en vernieuwing", ge schreven in.... 1943(!) en kort na de bevrijding verschenen, het denkbeeld oppert, een artikel op te nemen, dat als volgt luidt: „Het Koninkrijk der Nederlanden er kent pet gezin als de eerste en voornaamste natuurlpke gemeen schap. De bescherming van het gezin is voorwerp van aanhou dende zorg Overheden". Een ac tueel punt! Grondwet en grondrechten zul len zich moeten aanpassen aan de gegroeide en groeiende rechts overtuiging van het volk. Zo, al dus weer pater dr. Dresen in het moderne K.S.M., „wordt het ver klaarbaar, dat regering en rech terlijke macht verschillende grondrechten door een andere in terpretatie gingen aanpassen aan de huidige rechtsovertuiging, met behoud evenwel van de oude formulering. Aan eerbied voor de Grondwet behoeft dit niet be slist tekort te doen, wist de be roemde prof. Struycken al te vertellen. Want het is niet de „eerste opzet van de Grondwet, oen behoorlijke rechtsontwikke ling tegen te houden". De „grondrechten" bevatten als regel meer algemene begin selen dan bindende rechtsregels. Zo kan er, bijv. ten aanzien van het befaamde en actuele artikel Tussen Soestduinen en Amersfoort zijn Woensdagmorgen om half zeven de laatste vijf wagons van een goederentrein afgebroken en ontspoord. Het baanvak AmersfoortSoest duinen werd hierdoor gestremd, doch er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De reizigers van en voor Utrecht moesten via Hilversum of Baarn reizen en de reizigers van en voor Rotterdam en Den Haag via Amsterdam of Haarlem. De foto toont de ravage op de plaats van het ongeval. WASHINGTON (ReuterA.P.) Naar verluidt zouden de com munisten tijdens de wapenstilstandsbesprekingen in Korea een compromis hebben voorgesteld, krachtens hetwelk de kwestie van het terugtrekken van de buitenlandse troepen niet voor het sluiten van een wapenstilstand behandeld zal worden. Er zijn aanwijzingen, dat dit voorstel aanvaardbaar zal zijn voor het opperbevel van de Verenigde Naties. In het communiqué werd ge zegd, dat over de formulering van een nieuwe agenda aanzien lijke vorderingen werden ge maakt. Dit is de eerste maal, dat in een communiqué melding ge maakt wordt „van aanzienlijke vorderingen". Neemt men aan, dat de bespre kingen in Kaesong, zo het com promis wordt aanvaard, onmid dellijk voortgang kunnen vinden, dan nog blijven er twee netelige punten, n.l.: 1. de kwestie van de demarcatielijn en 2. de kwes tie van het toezicht op de wapen stilstand. „Oude vrienden" Reuters correspondent zegt, dat te Kaesong een sfeer hing van een reünie van oude vrienden. De journalisten der V.N. werden door wuivende en glimlachende kinderen begroet. Bij aankomst sprongen een Australiër en een Engelsman uit een Noordelijke jeep. De Australiër zeide corres pondent te zijn van „Ce Soir" (een pro-communistisch Parijs VAN ZUIVELPRODUCTEN WASHINGTON (Ass.-Press) - Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft de vorige week met 265 stemmen tegen 148 stemmen een amendement aan genomen, strekkende tot beper king van de import van vetten, oliën, boter, kaas en andere zui velproducten. De Deense ambassade heeft reeds tegen dit amendement bij het ministerie van buitenlandse zaken een officieel protest inge diend, waarin wordt gezegd, dat het een schending inhoudt van bestaande handelsovereenkomsten tussen Denemarken en de Ver. Staten. blad" en de Engelsman zeide voor de „Daily Worker" te werken. Zij waren per vracht auto en trein uit Peking geko men. Zij hadden er een week over gedaan. In de middagpauze zonden de Noordelijken flessen zonder eti ket en pruimen aan de delegatie der V.N. Admiraal Joy zond zijn dankbetuiging, doch maakte van de inhoud der flessen geen ge bruik. tografen van beide partijen be stormd. Hij rookte een sigaret in een zeer groot geel sigaretten pijpje in de vorm van een koe hoorn. Toen hij merkte, dat dit hetgeen was, dat de aandacht trok, borg hq de. sigarettenpijp op. PARIJ (A.P.) Georges Bi dault, de leider van de M.R.P., heeft zich gisteravond om 19 u. naar het Elysée begeven, om president Vincent Auriol er van op de hoogte te stellen, dat hij de functie van kabinetsformateur niet kan aanvaarden. Na deze weigering heeft de president Paul Reynaud, oud premier en onafhankelijk rechts afgevaardigde, op het Elysée ont boden. Enkele minuten na ach ten verliet Reynaud het paleis. Hij verklaarde aan de vertegen woordigers van de pers, dat pre sident Auriol hem verzocht had Generaal Nam II werd door fo- te trachten de crisis op te lossen. LONDEN (A.P.) De Britse regering gaat vooralsnog met omzichtigheid te werk inzake het Perzische aanbod om be sprekingen te voeren over het bittere olie-geschil Indien blijkt dat Engelands standpunt ten aanzien van het voorstel hetzelfde is als dat der Perzen dan zal Engeland bereid zijn een missie naar Teheran al te vaardigen. BONN (A.P.) Tegen het einde van dit jaar zal de sterkte van de geallieerde legers in Duitsland die van de Russische troepen in de Oostelijke zone met ruim 100.000 man overtreffen, aldus wordt uit welingelichte bron vernomen. Volgens de plannen voor de opbouw der westelijke defensie zullen de geallieerden in Duitsland beschikken over ca. 500.000 man, terwijl de sterkte van de Russische troepen geschat wordt op ca. 300.000 man. De geallieerde en Russische troepen in Duitsland zijn thans ongeveer van gelijke sterkte. De cijfers omtrent de troepensterkte zyn noodzakelijkerwijs niet ge heel nauwkeurig daar de groot te van de eenheden van tijd tot tijd varieert, maar in grote trek ken komt het plan hierop neer: V.S. De huidige sterkte van vier divisies zal op zes divisies worden gebracht, hetgeen teza men met versterkingen van de luchtmacht zal neerkomen op 210.000 man. Groot-Brittannië Een pant serdivisie zal worden toegevoegd aan de huidige troepensterkte van 3 1/3 divisie. Bovendien zal de R.A.F. aanzienlek worden uitgebreid. Totaal ongeveer 150 duizend man. Frankrijk: uitbreiding van -et aantal divisies van drie tot vijf, hetgeen met aanvullende eenhe den zal neerkomen op een troe pensterkte van 80.000 man. België: twee divisies zullen op volle sterkte gebracht worden. Ruim 30.000 man. Canada: een grote brigade van Het uiteindelijke besluit zal waarschijnlijk heden op een ka binetsvergadering worden geno men door Attlee en zijn minis ters. Hoewel er nog geen sprake is van een eis dringt Engeland er toch krachtig op aan, dat Perzië zijn oprechtheid toont door zich 7 van de G.W. inzake de pers- vryheid verschil van mening be staan, „niet enkel over de strek king en bedoeling van het ge hele artikel (de practijk bewees het!) maar ook over elk lid af zonderlijk, ja, over elk woord van betekenis". De waarde van de grondrechten moet niet worden onderschat, maar evenmin over schat. Zij zijn dikwijls teveel en te uitsluitend „afhankelijk van de machthebbers, die in feite het bewind in handen hebben" en dan is hun waarde zo betrekke lijk geworden. Waarom? Omdat zij, in strijd met de christelijke opvatting, volgens welke zij wor telen in het goddelijk recht, hun zuivere basis verloren. Ware christeiyke staatkunde zal er voortdurend naar moeten stre ven, ook hier, naast vernieuwing, herstel te zoeken! ROTTERDAM. Dat was wel een ongewoon schouw spel, die jacht op een ka meel door Rotterdam's stra ten. Het bewuste schip der woestijn, dat overdag werk zaamheden verricht als wan delende reclamezuil, vond 's middags tegen vijf uur dat het tijd werd zijn oase weer op te zoeken. Op de Noord singel rukte hij zich daarom los van zijn begeleider, zette er de looppas in en verwek te consternatie waar hij verscheen. Mensen vlogen opzij, kinderen drukten zich angstig tegen de huizen, auto's haalden zo ver moge lijk uit en de trams vonden het maar beter even te stop pen. Bij de poorten van de Diergaarde Blijdorp, opende de verbaasde portier snel een van de hekken. Zodra de kameel weer Diergaarde- grond onder zijn voeten voelde, hernam hij zijn rus tige gang, keek nog een keer verachtelijk om naar de bui ten de poort gehouden me nigte en liet zich toen gewil lig naar zijn makkers bren gen. niet langer te bemoeien met de employees van de Maatschappij op de olievelden en in de raffi naderij te Abadan. Van officiële zijde wordt verno men, dat dit punt niet tot een voorwaarde is gesteld voor het zenden van een missie ,maar dat het er toch wel dichtbij komt. De woordvoerder van het Min. van Buitenl. Zaken deelde mee, dat er op het ogenblik geen plan nen zijn voor een overkomst van Harriman naar Londen. Een woordvoerder van de Britse Ambassade heeft gezegd: „Het nieuws uit het Zuiden is niet bemoedigend". Hij zei, dat Hoessein Makki, de rechterhand van premier Mossadeq en secre taris van de parlementaire olie- raad, gisteren in Abadan klaagde over de „spottende manier waar op de Britten de Perzen behan delen". Makki voegde er aan toe, dat de Britse A.I.O.C. autoriteiten uitgewezen zouden worden in dien hierin geen verandering komt. TIEN GEWONDEN Dinsdagavond is onder de ge meente Wouw een uit de richting Zeeland komende autobus, waar in personen uit het Westland 'n reisje naar Zeeland hadden on dernomen, tegen een boom ge botst. Aanvankelijk lieten de gevol gen zich nog al ernstig aanzien, daar tien der inzittenden naar het Charitas ziekenhuis te Roo sendaal moesten worden overge bracht. Gelukkig had geen van hen zodanige verwondingen be komen, dat langdurige opname in dit ziekenhuis nodig bleek. LOURDES (K.N.P.) Kort voor de komst van de Nederland se bedevaart in Lourdes is een blinde oorlogsinvalide uit Duin kerken bij het bidden van de kruisweg op de Calvarieberg plot seling genezen. Toen deze 38- jarige man, vader van zeven kinderen, vergezeld van zijn oud ste dochter, bij de negende sta tie neerknielde, verschenen plot seling voor zijn ogen alle kleu ren van de regenboog. Bij deze plotselinge genezing toonde deze man een bijna Nederlandse nuch terheid. In plaats van ogenblik kelijk rond te bazuinen, dat hij was genezen, vervolgde hij rustig zijn kruisweg en eerst toen hij deze beëindigd had, deelde hij dé genezing aan de geneesheren in het bureau mede. 30 JULI TE SINGAPORE SINGAPORE (Ass.-Press) Het opperste hof heeft gisteren beslist, dat op 30 Juli het beroep in de zaak van Bertha Hertogh gehoord zal worden. De Britse soldaten en de po litie, die juist intensieve oefe ningen in het dempen van op standen achter de rug hebben, zullen tijdens de zitting in de gehele stad patrouilleren. 10.000 man en 11 vliegtuig-eska ders zijn toegezegd. Noorwegen heeft een brigade van 5000 man in Noord-Duitsland, die in October zal worden afge lost. Denemarken zal meer dan 1000 man in Duitsland gestationneerd houden. Luxemburg heeft een van zijn twee infanteriebataljons in Duits land. BELGRADO (A.P.) Het Joego-SIavische blad „Politika" meldde gisteren, dat in Bulgarije een ondergrondse organisatie van guerillastrijders is gevormd, die van de heuvelen uit opereert als protest tegen Russische eisen om materiaal en levensmiddelen. Volgens het bedoelde bericht heeft Bulgarije niet de door Rus land vastgestelde hoeveelheden tarwe kunnen leveren omdat ben den boeren, met wapens, welke zij aan militiemannen hadden ontnomen, tarwevelden in brand schoten en zich zo nodig al schie tende een terugweg naar hun schuilplaatsen in de heuvels baanden. Het ligt niet in de bedoeling van minister van den Brink om de Prijzenbeschikking 1951 op te heffen. Deze ontkenning werd ons door Economische Zaken namens de minister verstrekt naar aanlei ding van een bericht in de pers, volgens hetwelk de Prijzenbe schikking zal verdwijnen. HENGELAAR UIT SNEEK OVERLEDEN SNEEK Gistermiddag om streeks vier uur naderde uit de richting Sneek een volkswagen de wegkruising Witmarsum Wons, met als inzittenden de he ren S. Groninger, E. Veen en J. Vos, allen uit Sneek, die op weg waren naar de afsluitdijk, om te gaan vissen. Een vrachtauto van de fa. Draaisma te Piaam, welke uit de richting Wons kwam, verleen de geen voorrang, waardoor een botsing volgde. De gevolgen wa ren ernstig. De heren Groninger en Veen werden in ernstige toe stand naar het St. Antonius zie kenhuis te Sneek overgebracht, waar de heer Groninger is over leden. De heer Veen had een hersenschudding opgelopen. De heer Vos, die er met een hoofd wonde af kwam, kon na verbon den te zijn, naar huis keren. De volkswagen werd totaal vernield. De vrachtauto kwam in de sloot terecht. De chauf feur van de vrachtwagen liep geen letsel op. ILE cCYEU (Ass. Press) Gisteren was de bevolking van dit kleine eiland meer dan verdubbeld voor de begrafenis van Henri Philippe Petain, de laatste maarschalk van Frankrijk. Toeristen en veteranen uit de eerste wereldoorlog verdrongen zich om de met witte muren omgeven villa waar hij gestorven is. Onder hen bevond zich gene raal Maxime Weygand, die de Franse legers aanvoerde bij het afsluiten van de campagne in 1940. Onder de 500 telegrammen, die mevrouw Pétain heeft ontvan gen, was er een van Gilbert Re- nault-Roulier, die tijdens de be zetting bekend was als „kolonel Remy Hij was een van de lei ders der verzetsbeweging die in bezet Frankrijk, dat door Pétain werd geregeerd, groepen Fransen tezamen bracht om de Duitsers te bestrijden. De kist werd de kerk ingedra gen door acht soldaten uit de eerste wereldoorlog, onder welke een overlevende van die tragi sche episode waarbij een loop graaf instortte en alleen de ba jonetten van de soldaten boven de grond bleverf uitsteken. De plaats waar dat geschiedde is nog steeds een nationaal heiligdom. Nooit heeft men de bajonetten en de stoffelijke resten der c.n- gekomenen aangeraakt. Mevrouw Pétain, in het zwart gekleed en zwaar gesluierd, trad steunend op haar stok de kerk binnen. Toen de mis voor de overlede nen, die werd gecelebreerd door deken Podevin, vicaris-generaal van Parijs, aanving, begonnef! de klokken van de kerk lang zaam te luid-n. PRINS BERNHARD EN DE PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE TE LONDEN Z.K.H. Prins Bern- hard heeft, vergezeld van de prinsessen Bea trix en Irene, Dinsdag een bezoek gebracht aan de „Pleasure gar dens" op het tentoon stellingsterrein van 't Festival of Britain. De hoge gasten wer den hier rondgeleid door de directeur van de „Gardens", de heer H. Leslie Joseph. De foto toont het gezel schap tijdens de rond gang. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1