Wat'n zomertje, wat'n zomertje, zucht van elke Vierdaagse-loper In de woningbouw is dit jaar enorme achterstand ontstaan Mgr. Dr. J. A. Geerdinck vierde priesterfeest Koblet, de strijdvaardige, nog vaster op leidersplaats „Al doende leert men" ook in Raad van Europa inscongres Bedevaart is geen tourisme ,Christus, ioeksteen het gezin" BLAREN(met bosjes) Regen inplaats van zon Adres Nationale Woningraad Volkswoningen afhankelijk van toevallige omstandigheden? Coppi boekte etappe.zege Bobet negende op ruim 37 minuten Naar wij vernemen: DONDERDAG 26 jULI 1951 PAGINA 3 KSVERWACHTINC eld door het KNMI te geldig van Donderdag- t Vrijdagavond: ERDAG HOGERE EMPERATUREN. weer met enkele over- wolkenveiden. Morgen ïogere temperaturen dan Zwakke tot matige wind slijk tussen West en EDE SPREKER on het :insconeres v. katholiek land. dat a.s. Zondag 29 le grote Veilinghal te gehouden wordt, is nie- inder dan mgr. prof. F. \-gener. van de Bisschop mond. Mgr. Féron is al a in de meest-letterlijke et woord een gevierd jVii noemden hèm in ons tikel de kamnioen voor gen van het gezin on terrein en wii geloven wij daaraan iets heb- egd. éron herinneren wij ons e goede dagen van vóór toen hij die indruk- 2, meesterlijke rede hield lotvergadering van een t gehouden Katholieken- rerleden jaar hield hij /estfriese Jongerenland- duizenden jongeren in /an zijn woord. En nog hij de bijzondere aan- rokken door zijn opval- e op de Landdag van de lbertsvereniging in Den rij bedoelen dus te zeg de Kring Noordholland 3ond voor het Gezin er fd is, met prof. Romme 'éron twee eminente op de dagorde geplaatst n, wier woord gezag die het aanhoren waard iet is ook een bijzonder dachte geweest van de nd, om als onderwerp Féron vast te stellen: de Hoeksteen van het )at is daarom zo belang- iat dit onderwerp niet zichzelf een schat van :tig-zedelijke gedachten gezin beyat, maar ook, titel van deze rede ook is van het pas-versche- we Jaarprogramma van olieke Actie in Neder- ij hebben wel eens de lat die jaarprogramma's er al verschillende ge- gemakkelijker worden ld en uitgegeven, dan orden uitgevoerd. Daar- :t zo nuttig, dat er bij :genheid de aandacht op wordt het moge een groot auditorium! ichappij is in heftige be- sij verkeert in een ern- stelijke crisis, zij kan ered worden door het c gezin, indien dat als zijn Hoeksteen er- aanvaardt. „Wat de we- g heeft en wat zij mist ;n schuld, dat is de in- bij stand van Christus." >ed voor nodig, om dat t;jden in het openbaar ren. Het Gezinscongres Zondag hééft die moed Féron zal dat duidelijk een practische rede met inhoud. Christus, de n van het Gezin, dat en, dat het gezin zijn it zoekt in het geloof, en de liefde, „een hecht /an eenheid, orde, waar goedheid", op zijn beurt it van een christelijke ing. die in cultureel, politiek en algemeen- ppelijk opzicht van God en tot God weerkeert, het zijn en zo moge het mede dank zij de rijke welke van dit Noord- Gezinscongres zullen Gedachten, die vrucht mogen zijn, doordat zij litgedragen en gepracth >r de duizenden, die wij om komende Zondag kker te gaan! enteraad Akersloot ILOOT. De raad dezer komt Vrijdag 27 Juli rgadering bijeen; aan de it o.m. een voorstel tot ig van een verordening, het verlenen van sub jeugdorganisaties; een tot afwijking van art. 2 nkelsluitingsverordening oorstel tot wijziging van ictie van de gemeente- JTENTOONSTELLING i ZONDER NAAM ICUM Behoudens euring van de plaatse- jriteiten zal de grote itoonstelling die tijdens te den Bosch zoveel Hing trok, ook te Cas- orden gehouden van 11 eptember in de zaal al. De tentoonstelling toegankelijk voor iede- r de schoolgaande jeugd hter afzonderlijke rege- >rden getroffen. De lei- verantwoordelijkheid heel bü de plaatselijke cers(sters). Het ligt in ing deze tentoonstelling le wijze te doen ope- iinsdag 11 September te waarvoor de ZeerEer- 'ater W. Loop hoofd .Z.N. zal worden uitge- aatseliike medewerkers sn dat de poppenten- ig. welke een zeer irda vertegenwoordigt n door de plaatsgenoten door velen uit de om- echt zal worden. De s van het lichtbaken hun bezoek aan 4» ïlling herinnerd wor- het bekende lichtbaken ?erEerw. Heer Henri de oen hij de bezetters To sind meine puppen?" (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, Woensdag 25 Juli. Er is iets niet in orde met die 35ste Vierdaagse. Oh neen, daar ligt het niet aan: er zijn enthousiastelingen genoeg en de tippelaars laten zich alleen op het allerlaatste nippertje van de kaart vegen. Slechts vier en dertig wandelaars hebben er gisteren het bijltje bij neer gelegd en vanmorgen verschenen er een en tachtig niet aan de start. Niettemin zetten om kwart voor vier in de ochtend de eersten van de resterende 8900 lopers van vandaag hun beste beentje weer pienter voor. Aan de verzorging en aan de sportieve geest onderweg ontbreekt het evenmin. Er wordt gezongen en gefloten en gezwaaid en gehuppeld, dat het een lieve lust is. En later weerklinkt het onder de moeizaam hangen de harde peren: „Wie het ter trek in 'n broodje met pinda kaas? Mot ter nog iemand een slokkie appelgedoe? Gavergeme, wa prikke me die ballonne onder me hiele! Neen, wat dat „En wij zijn één voor allen en allen zijn wij één" betreft is er geen vuiltje aan de lucht. Maar dat is dan ook het enige vuiltje, dat niet aan de lucht is. Voor de rest is de lucht een en al grijs en dicht en zwaar en triest. Want dat is het, wat aan de 35ste Vierdaagse man keert. De zon is er niet. De zon, die dat wandelfestijn, die vro lijke, gezellige tinteling geeft, die die goddelijke natuur van het Betuwse land en de velden en akkers rond Druten en Wyehen „nog 'nen bietje opvarft" en die het volk en de humpies van die weelderige contreien al vroeg in de morgen naar buiten jaagt. Een fijne motregen miezert ge stadig uit de volgrijze lucht en een herfstachtige wind buigt en breekt de verdrietige korenaren. De tippelaars lopen er stuk voor stuk even koeltjes bij. Geen parelende voorhoofden, „niet 'nen bruungebrande harsus", geen proestend en puffend heertje, geen bettende zakdoeken zijn te zien. Wel dikke vesten en pull overs, ,,'nen werm piepke" en fel gekleurde auto's met „heerlijke warme bouillon!" En nu weten we wel, 't zit hem op de eerste plaats in het lopen; zo'n Vierdaagse wil zeggen zei zo'n loper tegen ons „je benen om de beurt een eindje naar vo ren zetten en dan komt de romp wel mee"; zo'n Vierdaagse is op de eerste plaats een wandelsport festijn, wanneer „die'n koperen ploert" aan een biauwe lucht te braaien staat en een gouden glans over het wiegende koren legt. Dat Vierdaagse feest kenmerkt zich door dat enthousiaste mee leven van die beste brave boe ren en buitenlui, die uit elk raam van het huis de vlag uit hangen, die het trouwpak uit de 26 JULI: H. Moeder Anna Als liefdevolle moeder van de H. Maagd werd de H. Anna vooral in de mid deleeuwen. die sterk afge stemd waren op Maria, vu rig vereerd. Men maakte bij voorkeur het bekende beeld van Anna te Drieën, de H. Moeder Anna met Maria en het Jezuskind en plaatste dat in de kerken. In ons ge west is nog zulk een beelte nis bewaard in de parochie kerk van het Overijsselse Oldemarkit. Jammer, dat deze moderne tijden niet meer zo hoog op zien naar deze moeder, die in het ver lossingswerk toch zulk een belangrijke plaats inneemt. Wij kunnen naast Gad niet genoeg dank brengen aan al de personen, die rechtstreeks of zijdelings voor de verlos sing van het mensengeslacht hebben gewerkt. En daarom geven wij vandaag aan moe der Anna de eer die haar toekomt. IN DESERTO motballetjes halen en d'r Zondag se „goeie goed" aantrekken en dan breed-uit aan de weg gaan zitten zwaaien en klappen en met zuurtjes en tomaten gooien. Een goedkoop schilderij. Toen die hele stoere 55-ers vanmorgen aan de tweede dag begonnen te sabbelen was er geen kip te zien. En zoals nu de iaatsten der 30 km Mohikanen tippelen, is het maar een ver drietige bedoening. De weg is kaal en nat en lang, de bomen zijn even nat en ze zingen in de wind een somber liedje en de akkers en velden rondom liggen troosteloos maar te liggen en te druipen. Als op een goedkoop schilderij met veel grijs en veel grauw. Met de winterjas aan. Toch is overal glashelder te merken, dat de zon maar niet schijnen wil. Het feestelijke Wij- chen is toch niet dat Wijchen van verleden jaar en het jaar daarvoor. En wel te begrijpen ook. De mensen staan met tin- telneuzen en klappertanden en met de winterjas aan achter de touwen gedrongen en ze zijn blij als er weer wat tippelaars voor bijhobbelen en ze de handen eens flink op elkaar kunnen slaan. En er is reden genoeg om te klap pen. De groepen en troepen ko men fier en fors het marktplein opgezwenkt en galmen de ene yell over de andere. Alleen de Indonesische militairen zijn stil. Eentje heeft van Majoor Breu- nesse zjjn congé gekregen. Die man liep in een soort zwempak te spurten alsof ie in Roosendaal de sneltrein naar Parijs moest halen. Dat doodgewone lopen be viel hem helemaal niet Hij tip pelde, pak-weg, iedere dag van Zandvoort naar Scheveningen, hij kon wel wat hebben! Maar Ma joor Breunesse vond, dat ie dan maar een Vierdaagse op z'n een tje moest gaan tippelen, voor het part van de maioor, van Zand voort naar Den Helder desnoods. Snelwandelen is er bij de Nij meegse Vierdaagse niet bij! Mariniers demonstreren. De mariniers doen het met hun roffelende trommels. Die kerels vertrekken op d;e hoofdwegen geen spier van hun gezicht. In hun fraaie gevechtsuniformen elk bandeliertje op z'n plaats en elk knoopje van hun Amerikaanse ankiets dicht, dreunen ze in ge strekte passen over het kaatsen de asfalt en als de commandant per ongeluk een goeie bui krijgt, dan presenteert dat korps de toe schouwers nog een demonstratie geweergymnastiek ook. Lopen dat die mariniers doen! En lopen dat al die andere Va derlandse en buitengrenslijke zo nen in hun wapenrokken doen! Lopen dat al die negenduizend tippelaars doen! En lopen dat dat Rotterdamse fikkie doet. Hij tippelt al twee dagen achter zijn baas. aan. Maar om de kilometer blijft ie staan en gaat niet eerder weer verder, voordat de baas de ter rier een koekje heeft gegeven ZEGT MGR. HUIBERS LOURDES (K.N.P.) In ver band met de 51ste Nationale Be devaart naar Lourdes is een bij eenkomst gehouden van alle Ne derlandse priesters, die aan deze bedevaart deelnemen. Hier heeft Mgr. Huibers een toespraak ge houden, waarin hij erop wees, dat men zich voor begripsver warring moet hoeden en niet tot bedevaart moet gaan verklaren wat in feite een vorm van tou risme is. Dat is ook de betekenis van de richtlijnen van het Episcopaat, die de Vereniging tot Samenstel ling van Nederlandse Bedevaar ten aansprakelijk heeft gemaakt voor het toezicht op de goede geest bij deze bedevaarten. Wanneer reisbureaux in hun reis per touringcar door Frank rijk ook b.v. Lourdes opnemen, mag men dat geen bedevaart noemen. Mgr. Huibers waar schuwde de priesters vooral te zorgen, dat iedere begripsverwar ring met tourisme wordt verme den en dat niet uit zakelijke mo tieven onder geestelijke leiding als bedevaart wordt aangekon digd, wat in feite een vorm van uitgaan of tourisme is. VIERJARIG JONGETJE TUSSEN SCHIP EN WAL VERDRONKEN ZWOLLE. Gistermiddag heeft zich aan het Almelose- kanaal een tragisch ongeval voor gedaan, dat het leven kostte aan het 4-jarig zoontje van de schip- persfamilie R. Geruime tijd was het knaapje zoek. Men waar schuwde de politie eens uit te kijken, want misschien was het kind te ver afgedwaald. Later opperde men de veronderstelling dat het jongetje te water was geraakt. Het schip werd enige meters uit de wal gesleept en de politie vond spoedig het lijkje. Het knaapje moet tussen schip en wal gevallen zijn en aan de onderkant van het schip zijn blij ven haken. NA DE OVERSTROMING IN KANSAS EN MISSOURI (U.S.A.) Nu het water van de qrote overstromingen, die Kansas hebben ge teisterd, is teruggelo pen, blijft een grote modderpoel achter. De totale schade wordt door eenheden van het Amerikaanse leger geschat op minstens 10.000.000 dollar. Op de foto zien we een familie bezig met op ruimingswerkzaamhe den. (Van onze verslaggever) UTRECHT. Plechtig was gis termorgen de kerkelijke inzet der viering van het zilveren pries terfeest van mgr. dr. J. A. Geer dinck. vicaris-generaal van het Aartsbisdom. De H. Mis van dankbaarheid, welke de jubile rende Driester celebreerde in de stiilvol versierde kanel van Huize S't. Hieronymus waarvan hii reeds iaren lane reetor is. werd biieewoond door Z. Em. Joh. Kar dinaal de Jone en de coadiutor van Ziine Eminantie Mer. Dr. B. J. Alfrink, voor wie beide zetels in het nriesterkoor waren ge plaatst. alsmede door Mer. Th. Huurdeman oudste Vicaris-Ge neraal van het Aartsbisdom. In de kapel waren voorts aan wezig de bejaarde moeder van de priester-jubilaris en vele fa milieleden. Bij het opdragen van de H. Mis werd mgr. J. A. Geerdinck geassisteerd door de oud-rector van het Huis en oud-secretaris van het Aartsbisdom, plebaan J. van den Burg als presbyter as- sistens; een broer van de jubilaris kapelaan H. J. Geerdinck en de zeereerwaarde heer P. R. Geurts, secretaris van het Aartsbisdom als diaken en subdiaken. Na de H. Mis kwamen allen die in de kapel geweest waren in een der zalen bijeen om de ju bilaris te huldigen. Hier nam Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong het woord om de jubilaris van har te te danken voor al wat deze voor hem persoonlijk geweest is, speciaal in de Duitse jaren. Uit dank voor wat de jubilaris voor 't Aartsbisdom gedaan heeft, heeft Zijne Em. Zijne Heiligheid de Paus verzocht Mgr. Dr. Geer dinck te willen benoemen tot Huisprelaat van Zijne Heiligheid. Zijne Emiinentie deelde nu mede, dat de H. Vader dit verzoek heeft ingewilligd, Zijne eminen tie verklaarde nog grote ver wachtingen te hebben van deze priester en uitte de wens dat de Vicaris nog veel zou kunnen doen voor 't Aartsbisdom Utrecht en voor de gehele Katholieke Kerk. PATER DR. TEEUWEN O.P. EREBURGER VAN HUISSEN NIJMEGEN. Pater dr. L. Teeuwen O.P., sinds 1945 provin ciaal der EEPP-domir/canen in Nederland, vierde gister in het Dominicaanse Studiehuis Alberti- num te Nijmegen zijn zilveren priesterfeest. Tijdens de oorlogsdagen, toen heel Huissen moest vluchten voor de oorlogsfurie, was het Domini caanse klooster, waarvan hij de prior was, evacuatiecentrum en hospitaal van heel Huissen, dat hem uit dankbaarheid de zilve ren legpenning der gemeente bood en hem tevens benoemde tot ereburger der oude historische stad. DE ZALIGE PAUS PIUS X De Vereniging „Pius X" die reeds bijna 25 jaar goede lectuur verspreidt, heeft bij gelegenheid van de Zaligverklaring van haar grote en heilige Patroon een mooie foto laten vervaardigen, welke zij gratis verspreid. Adres: Vereniging „Pius X" Boezemsingel 21, Rotterdam. FOTO MAAKT EEN EIND AAN KONINKLIJKE HUWELIJKSREIS IN ZWITSERLAND Een foto, genomen door een persfotograaf van koning Faroek van Egypte, tijdens zijn huwelijksreis met koningin Narriman, maakte plotseling een einde aan hun verblijf in Zwitserland. De fo tograaf nam een foto van de koning, toen hij per motorboot het hotel verliet, waar hij verblijf hield met de koningin. De Zwitser se politie echter nam de film in beslag, doch na een beroep van de J ournalistenbond op de president van Zwit serland, von Steiger, werd de film aan de fotograaf terug gege ven. „Zwitserland is een vrij land', was 't commentaar van de president. Toen ko ning Faroek vernam, dat de foto was vrij gegeven, verlieten hij en de koningin Zwit serland overhaast en werd de reis voortge zet naar Italië. Boven: de gewraakte foto. AMSTERDAM. Het bestuur van de Nationale Woningraad heeft zich tot de ministerraad gewend met een adres, waarin ernstige ongerustheid wordt uitgesproken over de ontwikkeling van en de vooruitrichten voor de volkswoningbouw. Foto van ir. F. Besangon, die in de algemene vergadering van aandeelhouders van de K.L.M. in den Haag is be noemd tot directeur van de vennootschap. Tot dusverre was de heer Besangon onder directeur en belast met de lei ding van het directoraat pro ductie. Het adres wijst er op, dat het aantal woningen, waarvan de bouw in de eerste helft van dit jaar is goedgekeurd, beland- k minder dan de helft bedraagt van hetgeen in het regeringspro gramma voor 1951 is voorzien. Om de doeleinden van dit pro gramma alsnog te verwezenlijken, zou in het tweede halfjaar van 1951 de bouw van nog ongeveer 30.000 woningen moeten worden goedgekeurd. Afgezien van de bijzondere moeilijkheden, die thans bij de woningbouw een rol spelen, acht het bestuur van de Nationale Woningraad het on mogelijk de reeds ontstane ach terstand nog dit jaar in te halen. BRIANCON, Woensdagavond. Bij de gratie van Hugo Koblet, zeer tot de spijt van Jean Bidot en zijn twaalf volgelingen van de Franse ploeg, is Fausto Coppi, plotseling over zijn inzinking heen, etappe-winnaar geworden in de eerste volle Alpen etappe. Coppi dus eerste, maar Hugo Koblet zelf de grote winnaar van deze etappe. Want Geminiani, enkele dagen tweede pal achter de Zwitserse gele trui-drager, zag zijn achterstand van ruim één minuut vergroot tot meer dan negen en nummer drie op de lijst der totaalprestaties, Lucien Lazarides heeft ook al zijn hoop eigenlijk opgegeven. En Louison Bobet de idool van heel de Franse wielernatie? Volkomen weggevaagd van het plan der groten met een achterstand van meer dan dertig minuten. Nog één zware en riskante etappe, vandaag in de Alpen met liefst vijf bergen, en dan is voor Koblet geen vuiltje aan de lucht Met een daverend stuk vuur werk ging de twintigste etappe in Gap van start. Nauwelijks was er beweging in de karavaan geko men of Magni sprong weg. Grote opschudding natuurlijk bij alle grootheden. Magni, de slechtste klimmer van de Italianen, wilde voor de bergtoppen in zicht kwa men een veilige voorsprong heb ben. Maar dat duldde niemand. Er begon een verschrikkelijke jacht en na enkele kilometers was de vluchteling ingehaald. Toen bleef het geruime tijd rustig. Tot in de 48ste kilometer Fausto Coppi aan de haal ging. En wonder boven wonder, nu kwam er geen enkele reactie. Ook niet toen Buchonnet, één van de Franse regionalen, z'n kans greep. Acht kilometer van de top van de eerste col, de Vars, waren Coppi en Buchonnet bij elkaar, met meer dan negen mi nuten voorsprong op het peleton. Coppi bereikte het eerste de top, Buchonnet was de tweede en Koblet derde. Aan de voet van de col de Vars was de situatie in het peleton aanmerkelijk veranderd. Coppi had gedaald, Koblet daarentegen pijlsnel in gezelschap van Bartali en Geminiani. De achterstand op Coppi was van negen minuten teruggebracht op twee minuten, daarachter kwam pas het peleton op meer dan tien minuten ach terstand. Bij de bestijging veranderde de situatie in 't geheel niet, maar toen kreeg de Franse ploeg de grote klap- Geminiani viel bij de laatste kilometers voor de top van de hoogste berg in de Tour, de Iziard, terug en bij de daling ver loor hij steeds meer terrein. Meer dan negen minuten bedroeg plots de achterstand van de favoriet der Fransen, Lucien Lazarides, de tweede man van de Franse ploeg had iets meer dan acht minuten achterstand op Coppi. Coppi was weggesprongen van Buchonnet en finishte als eerste in Briancon. Koblet volgde op ruim vier minuten maar honder den meters voor Bartali, Gemini ani of Lucien Lazarides. 1 Coppi (It.) 5-34.04: 2 Buchon net (Oost Zuid Oost) 5.37.47; 3 Koblet (Zwits.) 5.38.13; 4 Bartali (It.) 5.41.40; 5 Ockers (Belg.) 5-44.09: 6 Lucien Lazarides (Fr.) a.t.; 7. Robic (Parijs) 5-45.43; 8 Bauvin (Oost Zuid Oost) z.t.; 9 Geminiani (Fr.) z-t.; 10 Magni (It.) 5.45.50: 15 Biagioni (It.) 5.47.57. Algemeen klassement: 1 Hugo Koblet (Zwits.) 116.32.4; 2 Gemi niani (Fr.) 116-41.6, op 9 min. 2 sec.; 3 Lazarides (Fr.) 116.44.47, op 12 min. 43 sec.; 4 Bartali (It.) 116.52.28, op 20 min. 24 sec.; 5 Ockers (Belg.) 116.57.32, oP 25 min. 28 sec.; 6 Banbotin (Fr.) 117.02.45, op 30 min. 41 sec.; 7 Bauvin (Oost Zuid Oost) 117.03.20, op 31 min. 16 sec.; 8 Magni (It.) 116.06-15, op 34 min. 11 sec.; 9 Bo bet (Fr.) 117.09.27, op 37 min. 23 sec.; 10 Coppi (It.) 11710-27. op 38 min. 23 sec. Ploegen klassement: 1 Frank rijk 349 uur 8 min. 21 sec.; 2 Bel gië 34952.56: 3 Italië 350.25:33; 4 Oost Zuid Oost 350.56.50: 5 West Zuid West 351.8.89 6 Zwitser land 351. 39. 37- Ter illustratie van de stagnatie vestigt het adres de aandacht op de ontwikkeling van de volks woningbouw in Amsterdam, Rot terdam en 's-Gravenhage. Deze steden ontvingen ieder voor 1951 toewijzingen voor de goedkeu ring van 2.500 tot 3.200 wonin gen. In het tijdvak van 1 Janua ri tot midden Juli 1951 werden in Amsterdam 250, in Rotterdam 675 en in 's-Gravenhage 725 z.g. woningwetwoningen goedgekeurd. Het beeld, dat de volkswoning bouw in deze steden in dit op zicht te zien geeft, is tevens kenmerkend voor dr meeste an dere Nederlandse steden. Het bestuur van de Nationale Woningraad stelt vervolgens vast, dat de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting de verdeling van de bouwmogelijk heden overeenkomstig de behoef te geheel heeft losgelaten. Slechts in die gemeenten, welke dank zij toevallige relaties nog over geld kunnen beschikken, zullen nieuwe woningen op stapel gezet kunnen worden. Van een plan matige bestrijding van de wo ningnood kan op die manier geen sprake zijn. In zijn adres wordt de vrees uitgesproken, dat ern stige weerstanden zullen rijzen tegen een beleid, dat de volks woningbouw van toevallige om standigheden laat afhangen. Het bestuur van de Nationale Woningraad dringt er tenslotte bij de regering op aan, dat maat regelen zullen worden genomen om zodanig in de kapitaalnood IETS KLEINERE ONTSPARING IN JUNI AMSTERDAM Volgens het C.B.S. is gedurende de maand Juni 1951 bij de spaarbanken in gelegd f 58.4 millioen. De terug betalingen waren totaal f 68.7 millioen, hetgeen dus een ont- sparing betekent van f 10.3 mil lioen. In Mei werd bij genoemde in stellingen ingelegd f 62.3 mil lioen en terugbetaald f 74.6 mil lioen, hetgeen een ontsparing van f 12.3 millioen betekent. van de gemeenten te voorzien, dat de woningbouw overeenkom stig het nog geldende officiële programma voortgang zal kunnen vinden. Het verwijst in dit verband naar vroegere toezeggingen van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en vraagt dienovereenkomstig onverkorte toepassing van die artikelen van de woningwet, die betrekking hebben op de van rijkswege te verlenen financiële hulp ten be hoeve van de volkswoningbouw. MORRISON OVER FRANCO-SPANJE LONDEN (A.P.) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Herbert Morrison heeft de Brit ten gisteren in verband met de vredsecampagne, die Rusland ©p het ogenblik voert, gewaarschuwd op hun hoede te zijn. „Wij moe ten bewijzen zien", aldus de mi nister. Morrison verklaarde voorts dat zijn regering gekant blijft tegen het Amerikaanse besluit om te trathten marine- e-n luchtbases in Spanje te verkrijgen. Morri son's woorden werden door de oppositie begroet met de uitroep „onzin". is de acteur Louis Gimberg met de „Zuiderkruis" naar Canada en Amerika vertrokken. Hij zal aan boord voor de passagiers met solo-toneel optreden.... neemt de heer J. G. Meyer Jr. bedrijfsleider van Blooker's ca caofabrieken te Amsterdam, af scheid van het bedrijf, waar hij 53 jaar werkzaam is geweest, waarvan 40 jaar bedrijfsleider.... heeft het Kamerlid Burger (P.v.d.A.) de minister van bui tenlandse zaken vragen gesteld over de „verontrustende" Ameri kaans-Spaanse toenadering.... breidt de pseudo-vogelpest te Oostzaan zich nog steeds uit. Op nieuw zijn 252 kuikens en 18 kippen vernietigd.... bestaat bij de Nederlandse rege ring niet het voornemen een re solutie in te dienen bij de Vei ligheidsraad in verband met de door Egypte belemmerde door vaart in het Suezkanaal.... 's-GRAVENHAGE Vertegen woordigers en plaatsvervangende vertegenwoordigers van het Ne derlandse parlement hebben thans een verslag ingezonden van het verhandelde in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa (eerste gedeelte der zit ting 1951). Concluderende menen de ver tegenwoordigers en plaatsver vangende vertegenwoordigers, dat de minder gunstige beoordeling in verschillende persorganen van de resultaten der voorjaarszitting geen voldoende grond vindt in de feiten. De moeilijkheden, die zich naar buiten hebben voorge daan, waren in hoofdzaak van formele aard; de raadgevende vergadering is nog zoekende naar de beste methode van werken. Van groot belang waren tij dens deze zitting de twee rede voeringen van de voorzitter van het comité van ministers, mr. D. U. Stikker, Nederlands minister van buitenlandse zaken, tevens voorzitter van de Raad der O.E.E.S. Na diens eerste rede werd de strijdbijl begraven. De verhouding tussen de raadgeven de vergadering en het comité van ministers heeft zich gunstig ont wikkeld. Wanneer de assemblee er dit najaar in slaagt om haar werk wijze ingrijpend te herzien en om paal en perk te stellen aan het grootste haar aanklevende euvel, n.l. de ongebreidelde stroom van onvoldoend voorbe reide en overwogen, veelal nau welijks ingediende voorstellen, die de beraadslagingen in het vage houden en vertroebelen, is zij op de goede weg. Ook voor de raadgevende vergadering met haar internationale bezetting en outillage geldt: dat men al doen de leert" en door schade wijs wordt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3