:tie lAR VI 71 I Nieuw Shinwell en Marshall ongerust over voorbarig optimisme Rode strijdkrachten in Korea op grote schaal uitgebreid Tienduizenden zonder pardon Hongaren zijn „geëvacueerd" f OOM Nederland deed al veel, maar kan nog meer doen lopjes lelafdeling 58.- 58.- 4780 6380 136 8 leren (DEN EN OMGEVING e 1380 r 4480 LEDEN 380 E HALEN! TEN 38° TEN 80 NERF 90 '48 PT NU n een VOOR U! station DE BURG" :foon 3889 R (IIBELEN? DAGBLAD VOOR ALKMAARj Spanje Russische strijdkrachten: 5.670.000 man Opnieuw: Petsche Aandeelhouders van Fokker ontevreden Demarcatielijn langs huidige front of 38ste breedtegraad? Harriman voor overleg naar Londen Verenigde Staten overwegen maatregelen 250.000 Duitsers onder de wapenen? Schip gekapseisd in de Vecht Méér dan 25 divisies nodig „Skyblazer"-escadrille gaf zijn visitekaartje af Voor Westerse defensie MAT ^48 MAT ^98 i4AT ^48 RPET 108 QUISETTE I z'n laagst! id een Berini :n demonstratie )UWQ«n BlLLW APPEA) ■WKOOLR >0 U2 tfiWaflHI M MtuetixMuu FUMHOOTMANOtL Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; ia alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 28 Juli 1951 46e Jaargang No. 12231 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 SKY-BLAZERS- ESCADRILLE De „Skyblazers" van de Amerikaan se luchtmacht, die op de Internationa le Luchtvaart Show de ILSY te Ypen- burg een van de hoofdnummers zul len vormen, zijn Vrijdagmorgen op Schiphol aangeko men. Het escadrille gaf voor de landing gedurende 'n kwar tier een staaltje van stuntvliegen van zeer hoog ge halte. De thunder- jet-straaljagers na hun landing op Schiphol. HET PROBLEEM-SPANJE heeft verschillende kanten. Het is niet gemakkelijk tot een beslissende keuze te komen ten opzichte van de mate, waarin Spanje in de West-Europese of Atlantische verdediging kan worden inge schakeld. Ook al deelt men, zeer waarschijnlijk, de mening der socialisten e.a. op dit punt niet, die, althans in theorie, contact met Spanje - met Franco-Spanje, heet dat dan - afwijzen, zo kan men toch begrip tonen voor de moeilijkheden van verschillende min of meer invloedrijke par tijen in de Europese politiek. De socialisten, ook in ons land, hebben zich vastgebeten in een anti-Franco-stemming en dat wel deels op motieven, waaraan ob jectiviteit even moeilijk als onmisbaar in de staatkunde! vreemd is. Op deze kant van de zaak mag ook wel even de aan dacht worden gevestigd, als een bijdrage tot een juist oordeel in deze aangelegenheid. De aanlei ding daartoe wordt voor ons ge vormd door de inhoud van een schijnbaar onschuldige gebeurte nis: op 17 Juli j.l. was het vijf tien jaar geleden, dat in Spanje de burgeroorlog uitbrak, die Franco aan het bewind bracht, en de Vara herdacht dit feit in een kort praatje voor de radio, tegen het middag-uur. De wijze waarop dit geschiedde, bewees andermaal, dat men in het socialistische kamp, ondanks de z.g. doorbraak, weinig ge leerd en veel vergeten heeft. De samensteller van dit herinne ringscommentaar sprak alleen maar van „rebellen" als hij over de troepen van generaal Franco sprak en hij liet duidelijk zijn spijt over de zegepraal van die „rebellen" blijken! Bij dit alles werden evenwel enige historische feiten over het hoofd gezien, die niet goedpraten, dat het totalitaire bewind, door Franco na zijn overwinning ge vestigd, de excessen vertoont, welke aan dergelijke regimes eigen zijn, maar die de gang van zaken daar redelijk verklaarbaar en begrijpelijk maken. Terwijl, wat de hoofdzaak is, de oorza ken van het ontstaan van de „Franco-opstand" wel een andere en diepere ondergrond hebben, dan zo maar even, na vijftien jaar, door een radio-historicus tegen het middag-uur in een los- praatje uit de doeken kan wor den gedaan, op een wijze, die verantwoord mag heten! Men moet ook iets willen we ten van de geschiedenis en het volkskarakter van de Spanjaar den, en van de hevige kerkver volgingen, welke daar, sinds 1800, bijna anderhalve eeuw, hebben plaats gehad, wil men de gebeurtenissen in Spanje ver klaren en de houding, met name van de katholieken daartegen over, begrijpen. Het is hier niet de plaats, daar diep op in te gaan. Er zijn goede en eerlijke geschriften te over aangaande deze problemen. Daaruit kan ieder, ook een socialist, die zich geroepen gevoelt, voor de Vara voorlichting te geven, lering put ten, als vooroordeel zijn zuiver begrip niet verduisterd heeft. Welnu, niemand kan ontken nen, dat Spanje door een gru welijke strijd, welke de vijan den van God en 'godsdienst, te gen de Kerk en in het bijzonder tegen het katholieke onderwijs voerden, verworden is tot een staat-van-chaos, waar revolutie, onlusten, geloofsvervolging en godsdiensthaat aan de (wan)orde van de dag waren. Priestermoord en kerkroof waren de wapens van de door de loge losgeslagen, latere marxistische en commu nistische machten, die de goede elementen van de Franse revolu tie misbruikten èn het moet even zeer gezegd, de katholieken, die in getal de meerderheid waren (zoals zo vaak elders ook.) niet krachtig genoeg tegenover zich vonden. De geestelijke eenheid van Spanje was ondermijnd, de anarchistische denkbeelden von den breed ingang, niet alleen bij HP nrhfidpit! Linkse regeringen sloegen een anti-clericale koers in, en ston den onverschillig of welwillend tegenover communisme of anar chisme. Verdeeldheid van rechts en toenemende haat van links brachten een verwarde volksmas sa ertoe zich te wenden tot wat men het „bevrijdende communis me" waande en na bloedige da gen en maanden spraken de be wijzen een onweerlegbare taal: het godloos bolsjewisme, dat het ideaal van Lenin wilde verwe zenlijken, Spanje te bolsjewise- (Vervolg op pag. 3) LONDEN (A.P.). Zowel de Britse minister voor de Strijd krachten Shinwell, als zijn Amerikaanse collega Marshall, heb ben gisteren gewaarschuwd tegen een al te voorbarig opti misme, nu te Kaesong onderhandeld wordt Marshall verklaarde zelfs geschrokken te zijn van het verzwakte moreel, dat hij thans te Washington aangetroffen had. Shinwell verklaarde te Londen, dat de Westelijke Geallieerden „door bittere ervaring geleerd hebben, dat wanneer wij ons zwak tonen, wij bloot staan aan aanvallen. Wanneer wü echter tegenstand boden, bleek de Sov jet-Unie dikwijls bereid aan de conferentietafel te gaan zitten. Shinwell gaf de volgende schatting van Rusland's militaire macht van het ogenblik: 1. De strijdkrachten van het Russische blok tellen meer dan 5.670.000 man. 2. De strijdkrachten in Oost- Duitsland omvatten 22 divisies, met inbegrip van 18 pantserdivi sies, die over 5000 tanks beschik ken. 3. Rusland heeft 25.000 tanks PARIJS (Reuter) De Fran se president, Vincent Auriol, heeft de minister van Financiën in het afgetreden kabinet, Mau rice Petsche, voor de tweede maal verzocht te trachten een regering te vormen. Petsche heeft president Auriol medegedeeld, dat hij bereid is te presideren op een bijeenkomst van de verschillende partijen, tij dens welke men zou moeten trachten de meningsverschillen op te lossen. „KONINKLIJKE" EENDEN WAREN GEVLOGEN. Een tuinman van het Paleis kwam Donderdag de Soester politie vertellen, dat enkele mannen op de eendenvangst wa ren in de vijver bij het Konink lijk Paleis. Een agent trok op onderzoek uit, maar de vogels bleken al gevlogen, in twee be tekenissen. De dieven werden echter opge spoord, en later konden ook de „koninklijke" eenden, die in middels opnieuw van eigenaar waren verwisseld, worden ach terhaald. AMSTERDAM - Gisteren werd te Amsterdam de aandeelhou dersvergadering gehouden van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker. 871 van de 2000 aandelen bevinden zich onder berusting van het beheers instituut. De betreffende 871 aan delen, die tot vijandelijk bezit waren verklaard, zijn niet aan gemeld en daarmede aan de staat vervallen. t> Over de balans en winstreke ning, die werden goedgekeurd, werd de opmerking gemaakt, dat de 10 pet. dividend, die over de jaren 1947 tot en met 1950 is uitgekeerd, wel zeer gering is. Over de opdracht van de Me- teoors en de bouw van de nieuwe fabriek werd voorts opgemerkt, dat dit geschied is buiten de aandeelhouders om. Aan het aan schaffen van de installaties voor de bouw van de Meteoors kle ven voor de aandeelhouders zo werd opgemerkt grote risi co's omdat het de vraag is of deze installaties ook later te ge bruiken zijn. Hierop werd geantwoord, dat het bouwen van vliegtuigen niet ter beoordeling van de aandeel houders is, maar een zaak van de directie. Als de fabriek niet gebouwd zou zijn, zou het Me teoorcontract en andere orders niet kunnen zijn uitgevoerd. in dienst, en nog eens 25.000 tanks in reserve. 4. De Russische luchtmacht telt iets meer dan 19.000 vlieg tuigen. 5. De Russische vloot telt on geveer 300 onderzeeërs, waarvan vele tot de modernste typen be horen. Shinwell betoogde, dat de Britse regering alle middelen zal aangrijpen om tot een vreedzame oplossing te komen. „Inmiddels", zei hij, „zouden wij echter in onze plicht tekort schieten als wij geen doeltreffen de maatregelen namen om de veiligheid van ons land en ons volk te verzekeren." NEDERLANDSE SLEEPBOOT IN ACTIE VANCOUVER, Canada (A.P.) De Nederlandse sleepboot Zwarte Zee is hier uit Bangkok aange komen om drie vroegere Cana dese korvetten naar Hamburg te slepen, alwaar zij verbouwd zul len worden om dienst te doen bij de walvisvangst in de pool- wateren. SMALDEEL V IN OSLO OSLO (A.F.-A.N.P.) Het Nederlandse smaldeel V, bestaan de uit de kruiser Tromp, de fre gatten Dubois, de Zeeuw en van Zijll en de onderzeeboten Tijger- haai en Zeehond, onder comman do van commandeur F. T. Burg hard, is in Oslo aangekomen. WASHINGTON (ReuterA.P.). Naar alhier officieel werd medegedeeld, zijn de communisten, gebruik makend van het respijt, hun door de wapenstilstandsonderhandelingen geschon ken, voortdurend bezig geweest him strijdkrachten opnieuw te ordenen en te reorganiseren. Over de gehele frontbreedte zijn de communisten voortdurend in actie geweest. plaats. Er is een toenemend aan tal artilleriestellingen geconsta teerd. In het gebied rondom Pjongjang zijn troepen samen getrokken en is materiaal aan gevoerd. De communistische ar tillerie bevindt zich dichter bij de geallieerde stellingen dan ooit tevoren. Verder wijzen alle gegevens er op dat de Noord-Koreaanse strijdkrachten op zeer grote schaal worden uitgebreid. De communisten hebben een nieuw Noord-Koreaans leger, twee of drie maal zo groot als hetgeen in Juni 1950 aanviel, uitgerust en geoefend; dit is thans voor actie beschikbaar. Er hebben troepenverplaatsingen in de richting van de frontlinie TEHERAN (A.P.) De spe ciale afgezant van Truman, Har riman, was van plan gisteravond naar Londen te vertrekken met een Constellation, die een directe vlucht zou maken welke waar schijnlijk elf uur duurt. Terwijl Harriman voorberei dingen 'trof voor zijn vertrek, hielden 1500 jonge vredesparti- sanen een bijeenkomst in het centrum van Teheran. Zij riepen o.m.: „lang leve de Sovjet-Unie, weg met het Amerikaanse impe rialisme, Harriman moet Iran verlaten". Twaalf vrachtwagens met agen ten hielden zich in een nabijge legen straat in gereedheid en bij het ministerie van Oorlog ston den soldaten en tanks klaar om in te grijpen. WASHINGTON (ReuterA.P.). President Truman heeft „de ge dwongen evacuatie van Hongaren" veroordeeld als een „schen ding van de rechten van de mens en van het vredesverdrag". Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten stappen overwegen om de regering van Hongarije „voor de wereld aansprakelijk te stellen voor haar schandelijk gedrag". In Boedapest worden maande lijks duizenden gezinnen gede porteerd. Hongaarse vluchtelin gen vertellen dat tussen Mei en half Juni 42.000 ongewenste per sonen uit de hoofdstad werden weggevoerd. Kort daarop namen 300 Rusissche gezinnen hun in trek in de woningen van deze slachtoffers van het Russische deportatie-programma. De deportatie geschiedt volgens een kaartsysteem van witte, groene en rode kaarten. Zij, die een witte deportatiekaart krij gen, mogen meubilair voor één kamer meenemen, mits zij alle transportkosten zelf betalen. Zij, die groene kaarten ontvangen, kunnen zich onder politietoezicht officieel elders opnieuw vestigen en mogen 1.000 pond aan bagage SPEELCLUBS MOETEN SLUITEN Namens de Officier van Justi tie te Amsterdam is aan besturen van alle speelclubs te Amsterdam dus alle besloten clubs en z.g. circles privé's een waarschu wing uitgereikt door de politie, waarin wordt gezegd, dat deze clubs hun activiteit op zeer korte termijn moeten staken, daar an ders zal worden ingegrepen. Naar schatting zijn er te Amster dam een 20-tal van deze inrich tingen. Het schijnt de bedoeling van de Officier van Justitie te zijn definitief een einde te ma ken aan deze speelclubs. BELASTINGHEFFING OVER KINDERBIJSLAG 's-GRAVENHAGE Zoals be kend is, werd bij de wetten van 13 Juli 1951 de kinderbijslagwet verhoogd. Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op dat in verband hiermede de werkgevers met ingang van 1 September 1951 de loonbelasting moeten in houden over de verhoogde bij dragen. De nieuwe bedragen zullen ter kennis van de werkgevers wor den gebracht door middel van een aanvulling op de handleiding voor de werkgevers. en huishoudelijke artikelen mee nemen. Zij, met rode kaarten worden met 50 pond bagage naar een bewaakt kamp gezonden. Grote bitterheid is gewekt door de zgn. „roofdier-wagens", die IN KOMENDE TWEE JAAR LONDEN (A.P.) Volgens Britse woordvoerders zal waar schijnlijk begin September in Washington een bijeenkomst plaatsvinden van de Amerikaan se, Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken ter be spreking van Duitslands rol bij de defensie van het Westen. Als de Britse verwachtingen in vervulling gaan, zullen de Duit sers binnen de eerstkomende twee jaar 250.000' man mogen' oproepen. na elke nieuwe deportatie-order door de straten rijden. Deze vrachtwagens worden bestuurd door personen, die voor een ap pel en een ei de bezittingen van de gedeporteerden willen opko pen. 59-JARIGE VERDRONKEN In de splitsing Geuzensloot Angstel, onder de gemeente Loe- nersloot, is Donderdagmiddag omstreeks half vijf een vaartuig van de Amsterdamse Ballast Mij. beladen met spoorrails en kip karren, door onbekende oorzaak gekapseisd. Twee van de drie opvarenden wisten zich nog bij tijds in veiligheid te stellen, doch de derde, de 59-jarige A. Huiberts uit Diemen, kwam on der het omgeslagen vaartuig te recht en verdronk daarbij jam merlijk. Hoewel de politie er na vijf minuten dreggen in slaagde het lichaam boven water te brengen, waren de levensgeesten reeds geweken. ATLANTISCHE EGEL KOPENHAGEN (A.P.) - De nemarken heeft een democratisch equivalent ontworpen voor de communistische vredesduif nl. de Atlantische egel, die u evenals de duif in uw knoopsgat kunt dragen. De egel staat bekend als een uiterst vredelievend wezen, dat alleen zijn stekels opzet wanneer het wordt aangevallen. De onderhandelingen Te Kaesong hebben de geal lieerde gedelegeerden bekend ge maakt, dat admiraal Joy het ge allieerde standpunt waar de de marcatielijn getrokken diende te worden, aan de communisten heeft overhandigd. Hij steunde dit standpunt met militaire kaar ten, die eveneens aan de com munistische delegaties overhan digd werden. Vermoedelijk heeft hij een bufferzone langs de hui dige frontlinies voorgesteld. De vijf communistische gene raals gaven hierover geen me ning te kennen maar vroegen om reces tot vandaag. 11' EISENHOWER: MARLY LE ROI (Ass.-Press). Het hoofdkwartier van Eisenho wer heeft gisteren verklaard, dat er geen grens gesteld is aan het aantal divisies dat hij nodig zal hebben voor de verdediging van Europa. Een woordvoerder van het hoofdkwartier heeft meegedeeld, dat er absoluut geen enkele waarheid schuilt in het in de Volkskrant gepubliceerde béricht uit Washington, dat Eisenhower besloten heeft slechts 25 goed uitgeruste divisies, gesteund door een krachtige luchtmacht nodig te hebben. PROFIJTELIJKE HUWELIJKSREIS SAN REMO (A.P.) Koning Faroek van Egypte heeft van daag aan de speeltafel van het casino van San Remo in drie uur tijds niet minder dan 14 mil- lioen lire gewonnen. Sinds zijn komst in San Remo met koningin Narriman heeft de vorst in totaal 24.000.000 lire in de wacht gesleept. Overdag heeft de koning ge vist. Hiermede had hij minder succes. Geen enkel visje liet zich verschalken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Ze heetten s Harry Evans, Buck en Bill Patillo en Dag Damewood, droegen wijnrode overall's en l kwamen gistermorgen om half 5 elf met hun felkleurige „Thun- t derjets" met een vaart van 700 kilometer uit de wolken gedoken. Iedereen hield op met het werk waarmee hij bezig was want niemand wil- le iets missen van het schouw- spel dat zich daar een kwar- tier lang boven de Haarlem- mermeer begon af te spelen. 1 Vlak bij elkaar daverden en dreunden de jets hun roll's en loopings, lange rookpluimen uitspuwend die het patroon tekenden van de fantastische acrobatiek die ze bij wijze van generale repetitie hier in Ne- derland voor 't eerst presen- jj teerden, zoals ze het Zaterdag en Zondag bij de Ilsy op Ypenburg zullen doen. Dat was het visitekaartje van het Uni ted States „Skyblazer" Esca drille dat eigenlijk op Fürsten Feldbruch bij Münchcn thuis hoort maar de laatste maan den van de ene luchtvaart show naar de andere is gevlo gen in Noord-Afrika, Spanje en Frankrijk, vergezeld door de Dakota die voor ieder toe stel een man grondpersoneel aan boord heeft, de Thunder- jets van hun commandant oionel George T. Lee van 36 fighter-bomber-wing en van de reserveman Jack O'Brien en een Shooting Star. Razende snelheid, ja. Maar op ieder toestel geschilderd vonden we good-old Bumble Bee, de hommel, hun mas cotte, compleet niet pijp en vliegerspet. En luchtacroba- tiek zijn de vier gaan oefenen in hun vrije tijd. Ze hebben er geen spijt van. WASHINGTON (K.N.P.) „Nederland moet zeker in staat wor den geacht meer legergoederen te produceren dan thans het geval is en daarom wordt geen middel onbeproefd gelaten om in deze toestand verandering te brengen. Er dient evenwel op gewezen te worden, dat Nederland in dit opzicht niet geheel in eigen behoeften kan voorzien, hetgeen dus betekent, dat dit land ook in de toekomst militaire bijstand zal moeten ontvangen in de vorm van wapenleveranties." Dit is te lezen in het halfjaar lijkse rapport over het program der wederzijdse steun bij de col lectieve verdediging, dat dezer dagen in Washington is versche nen. De regering der Verenigde Staten deelt verder over Neder lands defensie-inspanning mede, dat Nederland met zijn bevolking van ongeveer 10 millioen en zijn belangrijke industrie een van de belangrijkste Europese landen is, waar het een eventuele bijdrage tot de verdediging van West- FRANSE PARACHUTISTEN OEFENEN De grootste parachu tisten-aanval sinds de oorlog werd uitge voerd, op de Franse luchtbasis Dyon. Dit maal betroffen 't ech ter oefeningen van Franse parachutisten, die boven de luchtba sis werden neergela ten uit Amerikaanse vliegtuigen. De oefe ningen werden uitge voerd om de sterkte van Frankrijks verde diging te beproeven. Foto toont enkele pa rachutisten tijdens de sprong uit het vlieg-, tuig. m m 1 Europa betreft- Voornamelijk tengevolge van politieke moeilijk heden werd de uitvoering van het Nederlandse defensie programma in de herfst en de winter van 1950 nogal vertraagd. Niettemin kon er enige voortgang worden gemaakt: 1. er werd een speciale organi satie in het leven geroepen voor het behandelen van alle kwesties, die met het MDAP samenhangen en 2. de diensttijd werd verlengd; deze werd voor het leger op 18 maanden (thans is deze 20 maan den) bij de marine op 21 maan den en bij de Luchtmacht op 24 maanden gebracht. „Onze Ambassade", zo zegt het rapport, „kon berichten, dat dank zij de Amerikaanse wapenleve ranties de opleiding en de ge vechtsbekwaamheid der verschil lende eenheden aanzienlijk ver beterd was. In dezelfde periode besloten de Nederlandse militai re autoriteiten de divisies op Amerikaanse leest te schoeien en de manschappen dezelfde tacti sche opleiding te geven als in Amerika gebruikelijk is. De in het kader Van de MDAP gelever de wapenen voldeden goed in het gebruik". Minister Stikker naar Parijs 's-GRAVENHAGE Dinsdag ochtend zal minister Stikker per vliegtuig naar Parijs vertrekken voor O.E.E.C.-besprekingen. Woensdag a.s. reist hij door naar Straatsburg per trein. Aan het einde van die week wordt hij hier te lande terugverwacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1