Johan Kuiper jubileert Belangrijke dag nadert voor de paardenfokkers Middenstandsexamens FILMS VAN DEZE WEEK G be< ALKMAAR EN OMSTREKEN Enorme drukte ST. VINCENTIUS Bekwaam en gezien musicus Een positieve daad Dertig jaar dienst en geen pensioen AGENDA DE KAASMARKT eeuwfeest Het Gezinscongres in Blokker N.A.C.O.-chauffeur teraardebesteld de „Opi Sp PAGINA 2 ZATERDAG 28 )ULI 1951 ALKMAAR. On 5 Aueustus hoont (le heer Johan Kuiner. muziekleraar en koordirigent al hier. ziin 40-iarie iubileum als musicus te herdenken. Het ziin er talloos velen, die in die iaren bii de heer Kuiner hebben ee- leerd. wat muziek in een men senleven kan betekenen en die bii hem de notliec muziekkennis hebben oneedaan. om ook zelf in staat te ziin eoede muziek niet alleen te kunnen waarderen, maar ook zelf te beoefenen. Vooral in tiiden. waarin het muziek-onderwiis louter een nar- tieuliere zaak was en niet door onderwiisinstellineen werd se- stimuleerd. zoals nu het seval is. was het werk van de muziek leraar van baanbrekende bete kenis. De heer Kuiper is een musicus in hart en nieren. Hij was dat eigenlijk al, toen hij als jongen van een jaar of twaalf in het knapenkoor van de St. Domini- cuskerk zong, dat toen onder lei ding stond van de heer H. Schuurman. Enkele jaren later werd hij assistent-organist en directeur-organist van verschil lende congregaties en sinds jaren is hij dirigent van het mannen- en knapenkoor der St. Dominicus- kerk, een werk, dat hij als zijn levenstaak beschouwt. Het was ook aan de St. Domini- cuskerk, dat de heer Kuiper zijn eerste muzieklessen, op het orgel van de toenmalige organist, de heer Sjoerd Ypma, kreeg. Ook ontving hij lessen van de destijds bekende lerares mej. Anna We. bcr. In Amsterdam zette de heer Kuiper zijn muziekstudies voort. Voor zang studeerde hij bij An ton Averkamp, voor orgel bij Jos. A. Verheijen, voor piano bij Ary Belinfante en bij S. van Mil- ligen studeerde hij muziek-theo- rie. Later ontving hij nog onder richt van Alphons Vrankenfkerk zang) en Hendrik Andriessen (orgel). In 1911 haalde de heer Kuiper bij de Kon. Ned. Toonkunste naarsvereniging het diploma voor piano-onderwijs, vervolgens de diploma's voor koorzang- en solo zang-onderwijs. Bij de R.K. Or ganisten en Directeurenvereni- HET GEZINSCONGRES HET LIGT ZEKER NIET in de bedoeling van de organisatoren van het gewestelijk Gezinscon gres, dat morgen. Zondag 29 Juli in Blokker wordt gehouden, dit congres in de eerste plaats te be schouwen als een daad van pro test. Dat zou negatief zijn en het congres is juist een posi tieve daad. De onderwerpen zijn ook van positieve aard. Zo wel het betoog van prof. Romme, over de betekenis van de voor gestelde Gezinsraad, als de rede van mgr. Féron over de geeste lijk-zedelijke waarden in en van het gezin („Christus, de Hoek steen"), hebben op zich weinig of niets met protest te maken, maar zijn van fundamentele be tekenis. Nietemin mag en moet deze grote bijeenkomst ook het karakter van een demonstra tie dragen. Een demonstratie van de kracht en de wil van het katholieke volk van Noordhol land, om voor de bescherming, de bevordering en de behartiging van de gezinsbelangen pal te staan. Dat daarin, al dan niet met zoveel woorden, ook een vorm van protest schuilt, is in de ge geven omstandigheden begrijpe lijk. Protest tegen de wijze, waar op politiek en sociaal, als gevolg van onbegrip en helaas ook wel onwil, geageerd en gehandeld wordt tegen de grote belangen en zelfs tegen de grondslagen van het gezin. Ook van dergelijke protest-overwegingen moet de slotsom echter een positieve daad zijn. En dat is dan: het besluit, om de Katholieke Bond voor het Gezin, veel meer dan tot nu toe het geval is, daadwerkelijk te steunen. De strijdvraag, of een afzonderlijke Bond voor het Ge zin nodig is, naast de vele orga nisaties. die al bestaan, is sinds enige jaren voor goed beslecht. In zijn grote rede voor het Inter nationale Gezinscongres te Rome heeft Z. H. de Paus zelf gespro ken van de noodzakelijkheid, om eigen, zelfstandige, specifieke be wegingen voor de behartiging van de verschillende belangen van 't gezin te hebben in de verschil lende landen. En ook onze Kar dinaal. Z. Em. Johannes de Jong, heeft bij gelegenheid van het 30- iarig bestaan van de Katholieke Bond van het Gezin in ons land. naar aanleiding van voorkomen de geschillen, uitdrukking laten geven aan zijn wens, dat Katho liek Nederland meer steun en waardering voor die Bond en zijn werk aan de dag zou leggen. Want ook Z. Em. vond het be staan van deze bond nodig en zegenrijk. Het gaat er bij de Bond voor het Gezin niet in de eerste plaats om, de stoffelijke belangen van het gezin te behar tigen, al steunt hij vanzelfspre kend alles, wat er op dit gebied te doen valt en ook door anderen wordt ondernomen. Maar het grote, positieve doel van deze bond is „de gezonde leer en de gezonde gedachten" over huwelijk en gezin en gezond familieleven te verspreiden en te propageren. Dat is, zoals de geschiedenis van de mensheid leert dringend no dig altijd, maar vooral wel weer de laatste jaren, na de grote oor log. Veel meer, dan algemeen wordt beseft, is die oorlog de oorzaak geweest van geestelijke en morele verwoestingen, naar herstel waarvan dringend en al gemeen, met vereende krachten moet worden gestreefd. Dat is het positieve doel van de Bond, èn van zijn congres in onze gewes ten, a.s. Zondag. Moge de dubbele opzet van dat congres worden be reikt: beter begrip en meer waar dering voor het specifieke doel van de Bond en daadwerkelijke uiting van die waardering, door meer steun van een toegewijde en toenemende schare van ac tieve leden! gingen haalde hij zijn diploma kerkkoordirigent en bij de Ned. Organistenvereniging het diplo ma voor kerk- en concertspel. Het spreekt vanzelf dat een zo goed onderlegd musicus vele leer lingen kreeg. Hij heeft er dan ook heel wat opgeleid voor de verschillende muziek-examens. Naast grote vakkennis paarde de heer Kuiper ook een zeer pret tige en beminnelijke manier van lesgeven, hetgeen zeker zijn leer lingen vertrouwen inboezemde. Ook als uitvoerend musicus is de heer Kuiper in Alkmaar en wijde omgeving bekend. Hij leid de tal van muziekuitvoeringen w.o. oratoria en concerten met bekende solisten en verscheidene operettes. Daarvan noemen wij slechts „De Zigeuner-baron", „De Klokken van Corneville", en „Die Vogelhandler". Bij de bevrijdings feesten in 1945 had hij de muzi kale leiding van het openlucht spel „Plant de Meiboom". Ook voor liefdadige doeleinden gaf hij vele concerten zoals in de Pius, in de Strafgestichten, voor St. Vincentius e.a. Op het gebied van kinderzang heeft de heer Kuiper zich bijzon der toegelegd. Al heel wat ope rettes en cantates voerde hij met zijn pupillen uit. Als scheppend musicus was de heer Kuiper eveneens werkzaam. Zo componeerde hij voordracht stukjes voor piano, liederen voor gemengd- en voor mannenkoor. Ook schiep hij de muziek voor drie operettes nl. „Het Moren- schip", „Klaartje van Volendam" en „De schamele straatzanger en het miraculeuse Lieve Vrouwke". Het jubileum van de heer Kui per zal, in verband met de va- canties, in September worden gevierd. ALKMAAR. Bij de Gemeen te-Plantsoendienst was er gister avond een afscheid. De heer C. Bierman verliet na 30 jaren trouwe dienst het bedrijf. Hij werd toegesproken door de heer Kirkenier, adjunct-directeur van Gemeentewerken, die de heer Bierman ten voorbeeld stelde aan zijn collega's; spr. bracht hem hulde voor de wijze, waarop de heer Bierman steeds zijn werk in dienst der gemeente gedaan heeft. Een schaduw was er echter, die over deze 30-jarige diensttijd was gevallen; de heer Bierman verlaat de dienst zonder in het genot te worden gesteld van een pen sioen, omdat hij nooit in vaste dienst was, zodat er voor hem 'n nieuwe periode aanbreekt, die niet zonder zorg zal zijn. (Wij weten niet, of het geval - Bierman het enige is, waarin na 30 jaren gemeentedienst geen pensioen wordt gegeven; zo niet, dan komt het ons ge wenst voor, dat ook voor de gemeentearbeiders die niet in vaste dienst zijn, enige regeling ter verzorging van de oude dag wordt getroffen. Red. NHD.) BAL CHAMPETRE. Ber gen aan Zee, 8 uur. FILMS: Harmonie: Hallo New York, 18 jaar; Vic toria-theater: Zwaard in de Woestijn, 18 jaar; Cinema Americain: Het verborgen leven van Walter Mitty, 18 jaar; Rex-theater: Bonnie Prince Charlie, alle leeft. Voorstellingen: Heden avond 8 uur. Voorstellingen heden om 7 en 9.30 uur. Zondag om 2 en 4.30 uur, 7 en 9.30 uur. PAARDENCOURSES Zon dagmiddag 1.30 uur in 't Gemeentelijk Sportpark. DOKTERSDIENST op Zon dag wordt waargenomen door de artsen J. Dege- naar, Emmastraat 95, tel. 2310 en H. C. A. Koppe- jan, Oudegracht 200 tel. 2382 APOTHEKEN: Na heden avond zes uur is voor spoedgevallen geopend: apotheek Wanna, Mient C 13, apotheker mej. F. Schuitema. ALKMAAR De kaas 40.000 kg was gister weer gauw verkocht. De stijgende prijzen bevorderen een vlotte handel en al spoedig waren er stapels voor f 1,76 verkocht. De hoogste notering was bij een vraagprijs van f 1,78, echter f 1.77, waarmee het peil van twee weken geleden weer be reikt is. Het betekent een stij ging van 3 cent per kg, vergele ken mei vorige week. De boe renkaas handhaafde zich op.. 1.78, de prijs van vorige week. Zoals gezegd, de handel was vlot. Wat het bezoek van vacantie- gangers en toeristen betreft, was het dank zij het goede weer we derom even druk als vorige week. Een gezelschap Ameri kaanse industriëlen werd door de directeur van VVV rondge leid. Er waren voorts enkele groepen leerlingen van. land- bouwt"holen en andere studie- inrichtingen. Het was weer een mengelmoes van vreemde talen en tegen elf uur stonden do vele duizenden langs Mient en Voor- dam. op de Bathbrug en daar voor. langs de Zijdam en de brug voor de Aopelsteeg rijen dik, om naar de veelgeprezen ruitertjes te kijken. Het carillon speelde populaire deuntjes en schiep 'n echt Vrijdagse sfeer. In de bin nenstad was het midden op de dag enorm druk, de parkeer ruimten voor bussen en auto's en de fietsenstallingen waren over vol. In het water van de Voor- dam lag een nieuwe boot voor 'n watertochtje naar het Alkmaar- dermeer. De Waagtoren werd doo vele honderden beklommen, dat blijft altijd een geweldige attractie, waarvoor het publiek rustig in de queue gaat staan. Voor de VVV was het weer een top-dag gister. Damesrijwielen verwisseld ALKMAAR Voor de winkel van de fa. Bulthuis in de Lan- gestraat zijn 2 damesrijwielen verwisseld. Het verkeerde rijwiel is medegenomen, een ander rij wiel is blijven staan. De eigena ressen worden verzocht zich aan het politiebureau te melden. NIET GEZIEN ALKMAAR. Gisteravond om half acht kwam een dame die slecht van gezicht bleek, de hoek van de NieuwlandersingelKen- nemerstraatweg oprijden toen zij plotseling tegenover een auto kwam, die zij niet had opgemerkt. De bestuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen doch dit lukte niet. De dame werd aangereden en op straat gewor pen. Zij bekwam daarbij een wond aan het achterhoofd, die door een politieagent werd ver bonden. Later is zij door dokter Korthals naar diens woning op de Nieuwlandersingel overge bracht, die de wond heeft ge kramd. A rli'wtpn i In de afdeling Noord-Holland van de VLN, de vereniging van landbouw!uigpaarden, tevens de toonaangevende organisatie in de provincie voor het paardenstam boek, organiseert op Vrijdag 3 Aug. a.®. te Schagen een premie- keuring voor stamboekmerries en veulens. Soortgelijke keuringen zullen ook in Middenmeer, Hoofddorp en Alkmaar worden gehouden. Wanneer de keuring in Scha gen desniettemin hoger wordt aangeslagen dan de drie boven genoemde, spruit zulks voort uit de omstandigheid dat te Scha gen tevens de keuring voor de hoogste onderscheiding voor ex terieur van stermerries plaats vindt n.l. voor het kroonpraedi- caat. Dit betekent dus, dat de beste dieren van Middenmeer, Hoofddorp en Alkmaar om voor de hoogste onderscheiding in aanmerking te kunnen komen nogmaals in Schagen voor 't oog der jury moeten verschijnen. K.A.R. HOEKJE ALKMAAR We zetten thans onze uiteenzetting omtrent de controle-voorschriften voor de Ongevallenwetten voort en bren gen nog even in herinnering, dat er bepaalde uren zijn, dat men thuis moet blijven. Dit hebben we vorige week ver teld. Nu mag gewezen worden op een moeilijkheid, welke zich meer dan eens voordoet, bijv. de patiënt ligt in bed, zijn vrouw moet beslist boodschappen doen. Onderwijl komt de controlerend geneesheer en deze vindt de huisdeur gesloten. Gevolg: uitke ring wordt geheel of voor één, of meerdere dagen stopgezet. Daarom wijzen we op het voor schrift: de geneesheer of leken- contröleur moet vrije toegang hebben in huis od de bedoelde uren: laat dus de huisdeur op 'n kier staan, of bevestig een brief je op de deur, dat de sleutel bij de buren verkrijgbaar is. Nog op een ander belangrijk feit vestigen we de aandacht, 't Komt voor, dat de huisarts en de controlerend geneesheer van me ning verschillen omtrent de vraag of de patiënt weer arbeidsge schikt is of omtrent een bepaal de maatregel, welke ten doel heeft de genezing van de patiënt. Als regel plegen beide genees heren overleg of bestaat ander zins een overeenkomst. Evenwel, wanneer er geen overleg tussen de geneesheren was en er is verder geen regeling getroffen, dan moet de patiënt zich houden aan de voorschriften en opdrach ten van de controlerend genees heer. Doet hij dat niet, houdt hij zich dus aan de mening van de huisarts vast, dan bestaat de kans dat de Ongevalsuitkering in ge vaar komt. In twee kleine artikeltjes kan de gehele regeling niet behandeld worden, daarom geven wij de goede raad: bij voorkomende moeilijkheden, wendt U tot ons Advies Bureau. B.V.VVOLENDAM Welke crack's? VERENIGING ALKMAAR Zullen we dan maar beginnen met B.V.V.7 Onder de lat zal Saris staan. Rechts-achter v. d. Sluis en links Schrover; ja, 'n verdediging, die er zijn mag! De middenlinie: rechts Rem mers, spil: Krijgh en linkshalf: Huybregts. Commentaar overbodig! Nu de voorhoede nog: Rechtsbuiten: v. Beurden; -bin nen: Quaadvliet; middenvoor: Stempher; linksbinnen: Storimans en tot slot v. Overbeek, lid van de Ned. Elftalclub. Dat belooft wat! De opstelling van Volendam volgt Maandag. Het voorspel tot deze belang rijke gebeurtenis in de wereld dér paardenfokkers werd Woens dag opgevoerd in Schagen, Soha- gerbrug en Anna Paulowna, al waar de voorkeuring van mer ries plaats vond om in 't stam boek te worden opgenomen. Alle negen te Schagen aangeboden dieren beschikten over de nood zakelijke eigenschappen om die eer waardig te worden. Het wa ren: een driejarige dv Hudson, eigenaar A.S. Groot te Moerbeek, een driejarige d.v. Felix (Gron. type) van T. J. Wit te Oude Nie- dorp; een vijfjarige d.v. Erasmus (Gron. type) van D. Sleutel te Schagen; een driejarige d.v. Fe lix (Geld. type) van M. Eriks te Schagen; een driejarige d.v. Ho noris (Qron. type) van P. Delver te Schagen; een driejarige d.v. Felix (Gron. type) van H- C. Kooij, De Vennik te Harenkars pel; een achtjarige d.v. Zonne- vorst (Gron. type) van P. C. Re- zelman, Wieringerwagrd; een 3- jarige d.v. Felix (Gron. type) v. C. J. Huiberts te St. Maartens brug. Ook alle zes te Schagerbrug aangeboden merries werden op genomen t.w. een 3-jarige d.v. Hudson (Geld. type) van C, Ma- rees te Schagerbrug; een 3-]arige d.v. Felix (Geld. type) van J. v. d. Heuvel te Schagerbrug; een 2- jarige d.v. Hudson (Geld. type) van D. Vries te Oudesluis; een driejarige d.v. Felix (Geld- type) van Jac. Struyff te Burgerbrug. Te Anna Paulowna moesten de keurmeesters echter drie van de vier aangeboden merries afwij zen. Aanvaard werd alleen de driejarige dochter van Felix (Gr. type) van K. Koster te Wierin- geryraard. ONVOORZICHTIG ALKMAAR Gistermiddag stak een 71-jarige man zonder op het verkeer te letten de Lange- straat over. Hij werd op dg rij weg aangereden door een wielrij der, kwam te vallen en werd aan het gelaat gewond. De wiel rijder heeft zich nog even bij hem opgehouden maar toen de man erkende dat hij zelf onvoor zichtig was geweest en het on geval aan eigen schuld te wijten was is de wielrijder doorgereden. Deze wordt nu verzocht zich nog even aan het bureau te mél- dan voor het geven van enkele inlichtingen. Dokter Degenaar heeft de aangeredene behandeld en naar huis overgebracht. OP HETERDAAD BETRAPT ALKMAAR Gistermorgen ontdekte een bezoekster van de kaasmarkt dat iemand de hand in haar mantelzak stak. Zii merkte toen dat ze haar portemonnaie miste. De man die nog achter haar stond, had een portemonnaie in zijn hand. Het gevolg daarvan was een hevige consternatie en de man trachtte de zaak af te doen door de pori temonnaie aan de dame terug te geven. Door omstanders werd hij evenwel gegrepen en aan de po litie overgedragen. Het bleek een 32-jarige man uit Beverwijk te zijn. DE GRENS OVER ALKMAAR. Gisteren is een 30-jarige Duitse vrouw aangehou den die illegaal de grens was overgekomen. Vandaag wordt zij weer naar de Heimat terug ge bracht. Wit Gele Kruis 'T VELD—WAARLAND De wijkverpleegster zuster Dekker die woonachtig is aan de Velu- weweg D 80a is thans wederom bereikbaar, en wel onder no. 224 K 2262. AUTO-ONGELUK MET WONDERBAARLIJKE AFLOOP BERGEN. Gisteravond om kwart vóór zes heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden, dat wonderwel geen gewonden heeft geëist. De auto van de expediteur B. wilde vanaf de Loudelsweg, krui sing AntoniusstraatKruisweg oversteken. Juist kwam de kleine bestelwagen van de heer Dijkstra, grossier in slagersbenodigdheden, vanaf de Krujsweg, waarbij hij, vermoedelijk verblind door het plotseling vrijkomend zonlicht, de expediteur niet zag aankomen, De vrachtauto reed de bestelwa gen aan de zijkant aan, schepte het wagentje, waarin de hr. Dijk stra met zijn 2 kinderen gezeten waren, als een lucifersdoosje op en deponeerde het ondersteboven langs de weg, wonderwel zonder dat de inzittenden noemenswaard werden verwond. Slechts een van de kinderen had een kleine verwonding aan de hand. Het wagentje werd echter zwaar beschadigd, evenals de in- liggende artikelen. De vrachtauto moest door een takelwagen worden weggesleept. SPEELGROEP PHOENIX IN HET OPENLUCHTTHEATER BERGEN. Voor een zeer dankbaar publiek bracht „Phoe nix" het blijspel „De Voetbalpool" voor het voetlicht. Het stuk speelde in Engeland, waar het gezin Stafford meende een voetbalpool gewonnen te hebben. Doch een logeetje, dat het formulier had moeten posten, had dit vergeten. Vermakelijk waren de verwikkelingen, die hieruit voortvloeiden en die op buiten gewoon vlotte wijze gespeeld wer den door Roosje Kohier, Rita Henneken, Pièrre Balledux en Jan Korevaar. Met dit stuk heeft de VVV wederom een ieder tot grote voldoening gestemd. Geslaagd BERGEN. In Haarlem slaag de onze plaatsgenoot, onderwijzer aan de Jongensschool „St. Adel- bertus", de heer G. J. Stockman, voor het Rijksdiploma Handen arbeid. met bevoegdheid onder wijs te geven aan de leerlingen van de lagere school. Burgerlijke stand HARENKARSPEL Geboren: Cath. J. M„ dv J. Moras en J. P. Burger; Lucia A. M., dv T. Bekker en A. G. Nieuwboer; Pe trus J. G. M.. zv J. P. Kooij en M. Waij. Overleden: Dirkje Jansen, oud 61 jaar, echtg. van Gerardus Bruin. Burgerlijke stand BERGEN Geboren: Maria A. C., dv J. Heddes en C. C. Jon ker. Ondertrouwd: Jan J. M. Koning 25 jaar, won. te Utrecht en Eli sabeth Struijk, 25 jaar; Joseph J. M. van Erp. 28 jaar, en Anna M. Schagen, 30 jaar. Gehuwd: Marinus A. Beek man en Helena A. J. Paping. Overleden: Gerrit Honiik, 78 jaar, wedn. van M. A. Westen berg; Jan Peek, 71 jaar, echtg. van T. H. Schaffers. Burgerlijke stand PURMEREND Geboren: Adriana C. M„ dv A. J. Mol en A. C. Mol; Franciscus F., zv F. Blanchard en C. Kok, won. te Amsterdam; Petrus Th., zv H. Kok en G. M. A. Mul, won. te Amsterdam, Ondertrouwd: Cornells J. Ver meulen, 26 jaar, en Catharina G. Stam, 22 jaar, won. te Beemster; Dirk Wals, 27 jaar, wonende te Zaandam en Wilhelmina C. Tak- kenberg, 27 jaar. Overleden: Elizabeth A. Zijp, 40 jaar, echtg. van Jacob Koop man, won. te Landsmeer; Johan nes Elzinga, oud 23 jaar, won. te Groningen. Vrijdag slaagden te Alkmaar nog voor 't Middenstandsexamen: C. M. Smit, Texel; J. M. Smit, Haarlemmermeer; L. J. Smit, Vo gelenzang; M. C. Smit, Warmen- huizen; F. J. M. Smits, Hippoly- tushoef; A. H. Smorenberg, Alk maar; A. N. Sewalt, Haarlem; L. Spaans, Heiloo; N. J. Spruyt, te Haarlem; J. M. Stadegaard, Ber gen; J. Stadig, Den Oever; F. N. van Steen, Amsterdam; Jb. van Steenvoorden. Amsterdam; P. J. Stelder, Zaandam; F. K. E. Steyn, Assendelft; S. P. Stokman, Alk maar; H. A. Swaalf, Haarlem; C. Swart, Koog aan de Zaan; J. Victoria Theater Het zwaard in de woestijn De opbouw van de jonge staat Israel is, we hebben dat in de voorbije jaren veelvuldig kun nen lezen, niet zonder de nodige politieke verwikkelingen geschied Eerst moest er strijd geleverd worden tegen de Engelsen, later tegen de Arabieren, uit die eers te jaren geeft de film „Het zwaard in de woestijn" een epi- Harmonie Hallo, New York Als matrozen 'n dagje voor zich hebben, om zich in een grote stad sode weer, namelijk' het illegaal aJs New York te amuseren, dan binnenvoeren van Joden uit alle «an er heel wat gebeuren; vooral landen, die hier hun nieuwe va derland hopen te vinden. Wo hebben een dergelijke film al eens eerder gezien, vol haat- sentimenten tegen de Arabieren. Dit werk is van ander gehalte, milder en evenwichtiger. Hier de geschiedenis van een kapitein, Dillon, die bij de lan- als ze op zo'n originele manier een meisje ontmoeten als dat het geval is met de drie matrozen uit deze vlotte MGM-film, welke deze week in de Harmonie draait De drie matrozen zowel als de drie meisjes zijn geen gewone film-artisten. maar het zijn ge routineerde dansers en acrobaten ding van vluchtelingen, door zijn die bovendien nog een aardig Schip overgebracht, in moeilijk- hedje kunnen zingen. Frank Si- heden komt en niet meer naar natra is er een van; hij speelt de zijn schip terug kan. Hij moet matroos Chip. die verliefd raakt met de Joodse illegalen mee en op Miss Subway, dat achteraf 'n raakt in verschillende gevaarlij- meisje uit het provinciestadje ke situaties verward. Met een transport vluchtelingen, gevangen benomen do°r de Britten, die heimelijke emigratie tegengaan, blijkt te zijn, waar ook hii van daan komt. Nauwelijks heeft hii haar ge vonden, of hij raakt haar weer Mitty Danny Kay js hier de gewone jongen, die 't druk heeft in z'n werkkring en met de bood schappen voor zijn moeder. In net gewone leven een wat onhandige, linkse jongen, wordt hij in zijn dromen de gevierde held, de dappere piloot en de staalharde gokker. In ziin dromen ziet hij steeds het schone meisje, dat hij onver wacht in werkelijkheid in een trein ontmoet. Dan begint pas het grote avon tuur en dit levert hem tenslotte veel op, de schone Rosalind en hij is een man geworden, zoals hij dikwijls droomde. Deze film kan tot een der beste Danny Kay-films worden gere kend en het geheel is werkelijk kostelijk. Een film, waarmee men zich enkele uren genoeglijk kan amuseren. 18 jaar. laat hij zijn aanvankelijk egoisme kwijt, maar het zou geen goede plaats maken voor menselijk ge- film zijn, als hij haar niet terug- voel en zorgt er voor, dat de vond. Het is een vrolijke amuse- Britten de leider der Joden niet mentsfilm, die wel bezoek zal in handen kunnen krijgen. Het trekken; het bijprogramma is hoogtepunt is de 'bestorming van fioed verzorgd, het Britse kamp door Joodse troepen om de gevangenen te kunnen ontzetten, juist op de vooravond van Kerstmis. Een boeiende film met vak manschap gemaakt en met een echt menselijke inhoud. Vooraf nieuws en tekenfilm. Cinema Americain Het verbergen leven van Walter Mitty In Cinema Americain draait een aardige deze week de Danny Kay film „Het verborgen leven van Walter Rex Bonnie Prince Charlie De laatste der Stuarts was Prins Karei, die in het midden der 18e eeuw een poging deed om de troon in Schotland te heroveren. Het is een heel romantisch ver haal van een knappe jonge man, die in de mist landde en na een vergeefse poging, na vele ge vechten tegen de Engelsen en 'n liefdes-idylle met de jongste telg van het oude geslacht der Mac- donalds in de mist ook weer ver trok. De film wérd in kleuren opgenomen in de Schotse Hoog landen!. waar in vroeger jaren de strijd tussen de Engelsen en de Schotten zich moet hebben afge speeld, zodoende zien we vele fraaie natuuropnamen. David Ni- ven en Margaret Leighton spe len in deze goedverzorgde Engel se film de rollen van Prins Char lie en Flora Macdonald. 'n Film voor alle leeftijden. HET FILMJOURNAAL Het filmjournaal, dat deze week in alle vier plaatselijke biosco pen wordt vertoond,is zeer inte ressant. het buitenlands nieuws herdenkt het heengaan van Ko ning Abdullah, van Maarschalk Pétain en van Sherman, de Ame rikaanse admiraal, die in Na pels stierf. Wij zien voorts de prinsesjes Beatrix en Ireentje met hun vader op de kermis van het Festival of Britain en Harri- man in conferentie met Mossa- aeq, de premier van Perzië. Eisenhower betrekt zijn nieu we hoofdkwartier en Wim van Eest zien we de geie trui aan trekken. Het Nederlands nieuws begint met Fanny BlankersKoen, die er vijf titels bijkreeg andere sportgebeurtenissen als de ren nen om de grote prijs van Ne derland te Zandvoort, de vier daagse en een edele wedstrijd tussen Belgen en Nederlanders in het boogschieten zijn eveneens in dit journaal opgenomen. Voorts een bijzonder aardige op name ten huize van de gezag voerder A. van ULsen te Bergen, waar deze luchtvaarder ziin hob by uitleeft met ziin jongens, een spoortrein op zolder. Swart, Koog aan de Zaan; J. Swart, Egmond; C. J. Sijs, Heer- hugowaard; J. J. Termaat, Alk maar; A. J. Tesselaar, Warmen- huizen; E. M. Thomas, Bergen; M. Tromp, Wormerveer; H. van Truyen, Alkmaar; A. M, Tuin te Heemskerk; G. H. van Tunen, Heemskerk; Th. F. Twisk, Koe dijk; Th, J. Ursem, H.Hugowaard; mevr. E. Sta van Utrecht-v. Es, Beverwijk; F. J. van Veen, Alk maar; J. J. van Veen, Heiloo; H. A, M. Venneman, Amsterdam; C. Sturk, Den Helder; M. N. Tol, Den Helder; J. B. Verberne, Spoorstraat, Alkmaar; J. J. M. Verlinden, Beverwijk; P. de Vil der, Beverwijk; G. J. Visser, Wor merveer; mw. G. Visserde Vries Alkmaar; A. v. d. Vlerk, Wor merveer; J. Vliegenthart, Den Oaver; S. P. Volger, Oudorp; A. Volkers, Heerhugowaard; J. M. Vonk, Texel; A. Voorthuis, Ber gen; M. E. de Vries, Oostzaan; S. de Vries, Zaandam; T. de Vries, Krommenie; P. A. de Waard, Schoorl; G. Wagenaar, Warmen- huizen; M. K. Weda, Castricum; P. v. d. Weide, Wormerveer; J. Th. Welboren, Castricum; J. C. V. de Weyer, Beverwijk; J. Wey- ers, Limmen; J. M. Wiering, te Krommenie; C. J. de Wildt, te Beemster; N. Th. Willems, Assen delft; G. Winter, Uitgeest; C. de Wit, Heemskerk; P. V. v. d. Woert, Haarlem; J. D. M. van der Woord, Castricum; J. P. Woud. Wormer; C. v. d. Woude, Schoorl; F. van der Wijk, Bergen; L. Zaal, Wormer; C. de Zeeuw, Heiloo; S. van Zelm, St. Pancras; Th. Zènt- veld, Egmond-Binnen; C. M. Zon neveld, Heemskerk; F. R. van Ro- sevelt, Alkmaar; N. Zonneveld, Heemskerk; W. J. Zwart, Alk maar en J. Zijp, Nrd.-Scharwoude MULO-EXAMENS De volgende candidaten behaal den Vrijdag het MULO diploma A.; A. Pluister, Midwoüd; H. Schuurke, M. de Groot, Medem- blik; M. Wijdenes, S. Zwaan, C- Smit, Opperdoes, J. H. Peters, M. Snijders, Enkhuizen. P. Swager- man, Grootebroek; J. Bakker, Oosterend; M. de Winter, M- J. Visser, M. de Wolff, H. Stam, Den Helder: L. Abbas, Abbekerk A. Collou, Texel; A. de Vos, Ou desluis; T. W. Wesdorp, Anna Paulowna- Er werden zes candidaten af gewezen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van'Zaterdag avond tot Zondagavond; KOELER Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen Z.W. en N.W. Koeler, vooral in het Zuiden van het land. Het bestuur van de Kring Noordholland van de Katholieke Bond voor het Gezin verzoekt ons, aan de vooravond van de grote dag nog even te herinneren aan enige practische gegevens met betrekking tot het Gezins congres voor katholiek Noorhol land, dat morgen, Zondag 29 Juli gehouden wordt in het Veiling gebouw van ,,Op Hoog van Ze gen" te Blokker. Voorzitter van dat bestuur is de heer dr. C. J. C. Arnold, leraar van' het R.K. Lyceum te Alkmaar, secretaris de heer J. Hof, te Heiloo, pen ningmeester de heer A. Konst, te Oosterblokker. Verder hebben in dat bestuur zitting de heren N. Reus, te Obdam en P. Bakker, te Bovenkarspel. Algemeen promo tor van de Bond en ook van dit congres is pater L .Godefroy, Montfortaan. Het uitvöerend co mité bestaat uit de heren B. B. Brone en J. Kapteyn,beiden te Hoorn en A. Konst, J.'Schutyser erf C. Pennekamp, allen te Blok ker. In het ere-comité hebben zit ting de hoogeerw. dekens P. L. C. van der Meer, en H. J. Kuij- per, resp. te Hoorn en Wognum, burgemeester G. H. Essing, te Blokker, de zeereerw. heren pas toors J. Berger en G .J. Blanke- nouw, van Ooster- en Wester blokker, E. J. M. Stumpel, te Hoorn, J. W. F. van Meegeren, pas-afgetreden voorzitter van het hoofdbestuur van de Bond, te Venlo, dr. Jos. de Boer, vice- voorzitter van de Bond, den Haag en H. Kaldenbach, wethouder te Hoorn. Officiële uitnodigingen zijn verzonden aan alle zeereerw. he ren pastoors en alle katholieke burgemeesters van het gewest. Ook alle katholieke raadsleden zijn van harte welkom. De bij eenkomst begint om half drie. Na het openingswoord van dr. Arnold spreekt eerst prof. Romme over de Gezinsraad in Nederland. Na de pauze is het woord aan mgr. prof. Féron. wiens onderwerp luidt: „Christus, de Hoeksteen van het Gezin". Tot luisterrijk besluit wordt het Pontificaal lof gecelebreerd door Z.H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, internuntius van Z.H. de Paus in Nederland. Het gehele programma wordt muzikaal omlijst 'door het geza menlijk optreden van de fanfa res St. Pancratius van Blokker en Muzieklust van Gbdam, onder leiding van de dirigent Leo Ko ning. - En nu is Blokker gereed, om zijn gasten te ontvangen. De voorbereidingen hebben een vlot Verloop gehad,- alles staat er goed voor. Onze laatste wens is: dat alles succesvol mag lopen en de vruchten rijk mogen zijn! N.B. Hedenmorgen werd ons door de organisatoren nog mede gedeeld, dat iedere bezoeker op een zitplaats kan rekenen! DROEVE PLECHTIGHEID TE MIDDELIE Enkele honderden belangstel lenden, onder wie pl.m. 150 ge- uniformde collega's van de bij Wesel verongelilkte chauffeur van de NACO, J. de Jong, zijn gistermiddag getuige geweest van diens teraardebestelling op de algemene begraafplaats te Middelie. De volledige directie- staf van de NACO was aanwezig, namens wie de heer v. Maanen aan de groeve' gewaagde van de ontzetting waarmee het bericht van de doodstijding werd verno men. Namens de personeelsvereni ging sprak de heer Rijswijk woorden van deelneming. Enkele inzittenden van de ver ongelukte autobus woonden de plechtigheid bij. Eén hunner vertolkte het innig medeleven met de droevige gebèurtenis en legde bloemen op de groeve. De heer Brugman sprak uit naam van de NACO te Hoörn. 28 JULI: H.H, Nazarius Celsus,, Victor en Innocentius I martelaren. Onder de martelaren van vandaag is vooral de Paus Victor bekend in ons vader land. Voor "de hervorming was Victor de patroonhei lige van verschillende ker ken in ons gewest maar toen in de schuilkerkentijd door omstandigheden weinig aan dacht kon worden besteed aan de plaatselijke patroon heiligen verdween- de hei lige Paus Victor uit het Hol landse f eestcalendarium. Al leen in Obdam bleef men hem als patroon behouden. Waarom had nu juist deze Paus zulk een invloed op ons volk? Omdat hij als be strijder van de ketterij zo veel gemeen had met onze eerste geloofsverkondigers, die in onze gewesten, maar vooral in de Zuidwesthoek van Friesland moesten op treden tegen verkeerde op vattingen over hét geloof. En priesters en' gelovigen vroegen aan Victor de kracht om evenals hij de waarheid te verdedigen te genover de dwaling.' Ook in deze tiid. waarin zovelen af breuk willen doen aan de waarheid, is dit gebed dub bel en dwars nodig en daar om staat ook thans Victor in het middelpunt Van onze belangstelling. IN 'DESERTO W-SS-M NIJMEGEN, het is bero< met ettelij] smoesje vc moet met een Olcidoc Vierdaagse ran de Si malse grers ▼an bomer richting va wagens va laars teger gesjouwd e kratten en bloemenvel kort komen planten va nog veel n tippelaars begraven. De zon is daag, want lopen door dreven van newoud, la: velden van de koele cor Heumen en dat persend prikkels vai laatste en 1: tanden op zolen weg voetzolen; de laatste cokes, maar Al bloeien Mien uit M Hatert de bultje heeft kregen. Opa door Maldei maar een pakje pruiir achter zijn kleinste gru Jongens en vijftien, zes de laatste c miger dan c het was dar delijk eens Cuyk is de laatste staat op z'i riedelt doo straatjes er voor het st Nieuwland uit zijn M stadhuis ge' sen elkaar begroeten meester de eens komt 1 genoten he! die Franser laat die pai maar evenj Die laatste 'm de mut mand trouv hulpposten hebben var noeg aan d (Verv ren, bond tegen God, aan. Het uitbi lang onve burgeroorloj het dreigen volksfront, der van de tische partij ke wijze or en de comr omwentelinj groep" was landde gene troepen te golfde over de national gemakkelijk titeld v jaar van b Maar 20.1 Juli 1937 a culiere en geestelijken leken vernr maar voor: redenen, de van de bu dan 20.000 in Madrid. „Osservatori uitbarsten geroorlog o tige zelfver tholieken ti geoefende Het is, he onmogelijk, ciale probl< Spaanse kw hier ter p! behandelen, dat er stei maken zijn het beleid in het licht aan het ing danken is, d wisering is licht van d< voor hebbe krokodillent de over „s lijke rechte Franco, liet in elk gev; ringspraatje dat zich zo ledig van sche episoc' geschiedenis voor de r< niet zonder voorbijgega:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2