Gillende Meteors en Vampires stuntten boven Ypenburg Lourdes-pelgrims keerden in ons land terug Grandioos feest van levensvreugde besloten met weergaloze ontvangst Vijf heren landen ontvingen het Koninklijk Paar maar Mj Dw slag LUCHTVAARTSHOW GEOPEND Maar ook het Pipertje deed nog dapper mee ZIJN HELE HUIS DOOK VOOROVER ...maat alles kwam goed in het eind Zondagsevangelie Pleisters plakken voor de E.H.B.O. „BLAREN'1: al bloeien ze!! Opa danste van hupfalderie" Spanje De Koningin en het geitje ZATERDAG 28 jULI 1951 PAGINA 3 het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers eisen 1 Na de zoveelste zware étappe van de Tour de France hebben de rijders weer even gelegenheid om op hun verhaal te ko men. De rivalen Coppi en Hugo Koblet schijnen op zeer goede voet te staan, want Coppi poseert heel welwillend voor Hugo's filmcamera, terwijl vele belangstellenden geamuseerd toe kijken. ROOSENDAAL Ruim 1500 pelgrims en 350 zieken van de 51ste Nationale Bedevaart naar Lourdes zijn gisteren omstreeks het middaguur aan het grenssta tion Roosendaal gearriveerd en daarmee in het vaderland terug gekeerd. Onder de pelgrims be vond zich Mgr. Huibers, de bis schop van Haarlem. Mgr. Mut- saerts, van Den Bosch, die de heenreis eveneens per trein had gemaakt, was per vliegmachine naar Nederland teruggekeerd. Over het algemeen was de reis voor beide groepen zeer vlot ver lopen. Medische verzorging zo wel als maaltijden waren prima geweest. Voor de terugreis had het pelgrimsvliegtuig uit Neder land speciaal fourage voor de lange bedevaartstrein meege bracht. De stemming in de zie- kentrein, die op de heenreis wat nerveus en gespannen was, bleek op de terugtocht aanmerkelijk opgewekter en rustiger. In Lourdes hadden de zieken gedurende de vijf dagen van hun verblijf in het hospitaal alle zor gen ontvangen, die zij zich maar konden wensen. Het Franse per soneel zowel als de Nederlandse verzorgsters hadden zich tot het uiterste ingespannen. Onder de laatsten bevonden zich verschil lende verpleegsters, die de reis al eerder hadden meegemaakt, zoals zuster Wilkes uit Franeker, die deze laatste reis toch wel de meest geslaagde vond van het vijftal dat zij achter de rug heeft. Het weer heeft de pelgrims op deze reis nogal in de steek ge laten. Vooral Maandag j.l., de speciale Nederlandse dag in Lourdes. regende het in het verre Frankrijk beslist Hollandse pij- pesteleii. 's-CRAVENHACE - Gieren de Meteors, fluitende Vam pires, sierlijke zweefvliegtui gen, Harvards, Sea Otters.... De duizenden belangstellenden die gistermiddag naar het vliegveld Ypenburg waren ge komen ter gelegenheid van de opening van de derde interna tionale luchtvaartshow hebben waar voor hun geld gehad. Be gunstigd door het zo zeer ge hoopte goede weer hebben de zeven deelnemende landen aan deze show een staaltje ge geven van hun aviatisch kun nen dat aan menigeen kreten van bewondering ontlokte. In vlot tempo werden de 26 programmapunten afgewerkt en nauwelijks was het formatiestun ten door 5 Harvards van de Rijksluchtvaartschool, voorbij, of daar verschenen in de verte 27 Harvards van het commando luchtvaartopleidingen en 12 Glos ter Meteors van de luchtmacht die in de lucht de letters Ilsy en later de letters CLO vormden. De veteraan Willem van der Graft, die de 60 reeds gepasseerd is en meer dan 20 jaar vliegin- structeur was bij de Nationale Luchtvaartschool, ontbrak niet op het programma. Met zijn Pi percup haalde hij de meest vreemde capriolen uit. De Fran se luchtmacht hield zich evenmin onbetuigd. De „Patrouille d'Etam- pes" vertoonde een staaltje stunt en formatievliegen dat menigeen de schrik op het lijf joeg. Sensatie.... Het solostunten met de Fokker S 11 instructor, gevlogen door Gerben Sonderman, vormde naast het formatiestunten door een escadrille van vier Vampire straaljagers van het 71e squa dron van de R.A.F. wellicht de sensatie van de middag. Velen keken uiteraard met belangstel ling en wellicht een zweempje sensatielust uit naar het program mapunt „Rudolf Boehlen", de vliegende mens, en het feit dat dit nummer tot het laatst toe bewaard werd hield de spanning onder de toeschouwers er wel in. Maar Rudolf Boehlen was heden middag geen „vliegende mens". Hij raakte, nadat hij op 2500 meter hoogte het vliegtuig ver liet in een „vrille" en bleek niet in staat te zijn „zijn vleugels" uit te slaan. Hij zag zich toen genoodzaakt de hulp van zijn pa rachute in te roepen en landde daarmede, vrij ver buiten het vliegveld, op de begane grond. Hans Walti, de amateur para chutist, bracht het er beter af. Hij daalde resp. als „vliegende bom" en door middel van een drievoudige parachutesprong be houden op Ypenburg. Met het défilé van zes Lock heed Harpoon patrouille bommen werpers, van de marine-lucht- vartdienst, drie Mitchell bom menwerpers van de opsporings- en reddingsdienst en tien Firefly deklandingsjagers werd deze eer ste Ilsy-dag op klokslag zes uur besloten. Advertentie Zijn hele huis helde vreemdsoor tig voorover. Zijn interieur werd een zandverstuiving. Het land schap veranderde in een nevel bank. Nee, van fotograferen bracht hij niet veel terecht. Dat alles is échter voor goed achter de rug, nu hij gewapend is met een Philips Flïtscamera. Het mis lukken van foto's is daarmee practisch onmogelijk geworden, omdat de bediening de eenvoud zelf is. Overdag (zonder flits lamp) schitterende foto's en des avonds of binnenshuis (met flits lamp) brillante opnamen. Uw handelaar laat U gaarne zo'n Philips Flitscamera zien. Foto links boven toont het koninklijk paar bij het betreden van het stadhuis te Vianen, waar de tocht 'n aan vang nam. Fotot rechts boven: In Schoonrewoerd bezich tigt Koningin Juliana de prachtige antieke wagens van de „Boe renwagenclub", welke op het Kerkplein op gesteld stonden. Foto links onder: Ko ningin Juliana bekijkt het fraaie stamboek- veulen, dat haar bij 't bezoek aan Asperen werd aangeboden. Pot» rechte onder. In de glasfabriek te Leer dam ziet de Koningin toe, hoe een jeugdige glasblazer zijn werk stuk beëindigd. Bij de aankomst te Roosendaal, waar de lange trein „uit elkaar werd gerafeld", was het gedu rende verschillende uren een drukte van belang. Een grote groep vrijwilligers uit Roosen daal verleende zijn diensten als brancardier en verzorgster bij het overladen van de talrijke patiënten in de wagons, die voor de verschillende richtingen van ons land waren bestemd. Rond drie uur waren alle deel nemers tenslotte op weg naar hun woonplaatsen. lie ZONDAG NA PINKSTEREN Jezus maakt nogal veel werk van de genezing van de doof stomme. Deze keer zegt hi.i niet: „Ga in vrede, uw geloof heeft u gered." neen, hij neemt de man apart naar een plek zonder volk. Daar, onder vier ogen, steekt de Meester Zijn vingers in de dove oren en raakt met speeksel de stomme tong aan. Dan kijkt Je zus omhoog, zucht, en zegt: „ef fects" d.w.z. „ga open". Toen was de man beter en kon praten als de beste. Dat liet hij dan ook niet na. Hij bedankte O.L. Heer met veel woorden, en wilde toen terug naar de mensen. Ik stel me zo voor, dat de Meester terwijl hij weg wilde hollen, hem terugriep: „Wacht eens; over deze genezing moet je niets tegen de anderen zeggen." „Wat zegt U? Moet ik over mijn genezing zwijgen?" „Ja, beste man. Je kunt weer spreken, en je mag ook praten, zoveel je wilt, maar zwijg over de manier waarop ie genezen bent. Vertel niet dat Ik het was die jouw het gebruik van ie oren en je tong teruggaf." Dan liet Jezus hem gaan. Maar het resultaat van z'n ver zoek was omgekeerd evenredig met de opzet. De man kon zijn mond niet houden en vertelde iedereen door wie, waar, wan neer, hoe hij genezen was. Wij vragen ons af, waarom de Meester dit verzoek deed. Na tuurlijk wist Hij dat de goede man zijn mond erover niet zou houden. Maar dit is geen bezwaar het te vragen. Adam en Eva kre gen ook bevel niet te eten van de boom. terwijl God wist dat ze het zouden doen. En wij kregen de 10 Geboden en de 5 Geboden en we misdoen er ook tegen. Gaf Christus dan dit gebod om de man op de proef te stellen? Of had het betekenis voor onze Heer? Wou Jezus werkelijk dat het niet bekend werd dat hij dit wonder gedaan had? Wou Hij de onbekende Weldoener zijn? Dit geval doet ons denken aan wat Sint Jan neerschreef, name lijk: dat Jezus veel meer deed dan in de Heilige Boeken staat opgeschreven. Is het niet meer dan waarschijnlijk dat de Mees ter veel vaker wonderen deed en dan de mensen aan wie ze ge beurden, de opdracht gaf er niet over de spreken? Niemand kan het achterhalen, maar ons lijkt het duidelijk, en boven alles: het is het in prak tijk brengen van een vermaning van de Heer zelf: „laat de rech terhand niet weten wat de lin ker doet". Christus is bescheiden, i „Ik zoek mijn eer niet!" Van de Vader heeft Hij een opdracht ge- i kregen, Hij is gezonden door de Vader, om de Vader te verheer lijken en het rijk van de Vader onder de mensen te brengen. Vanzelf stelt dit de Meester in een middelpunt als leraar en lei der. Maar om dit middelpunt-zijn, om de belangstelling is het Jezus niet begonnen. Hij wil zich niet meer laten gelden dan zijn zen ding vereist; Hij dringt zich niet op; Hij is niet egoïstisch- Dertig jaar weet Hij zich op de achter grond te houden, en wanneer Hij moet optreden, leert en helpt Hij, en wijst Hij terecht. Maar gemak kelijk is in zijn leven de tendens aan te wijzen zich terug te wil len trekken. Als de Joodse ge meenschap in laaiend enthou siasme Jezus mee wil voeren om Hem Koning te maken, ont snapt de Meester naar de een zaamheid en laat een (zogenaam de) opgelegde kans schieten. Hij zocht Zijn eer niet. De Tweede Persoon van de Allerheiligste Drieëenheid, die door mens te worden, automatisch Koning van de mensheid is, is bescheiden en weet op de achtergrond te blij ven. Ons tot lering. P. C. de Haas, o p. Zondag 29 Juli: 11e Zondag na Pinksteren. Dinsdag 31 Juli: Feest van de H- Ignatius van Loyola, stichter van de S.J. Vrijdag 3 Augustus: Eerste Vrijdag. Zaterdag 4 Augustus: Priester- Zaterdag. MORGEN REBUS-ACTIE De leiding van het Katholieke Eerste Hulp-werk welke orga nisatie reeds meer dan 12.000 le den telt verdeeld over ruim 300 afdelingen in den lande heeft besloten, mede in verband met de wens van regeringszijde (het aantrekken van 116.000 man nen en vrouwen in het teken van de burgerlijke verdediging) het werk zeer sterk uit te brei den. Een van de voorlopers van deze plannen is een zeer originele re busactie, voor welke actie a.s. Zondag aan alle kerken in den lande deelnemerskaarten worden uitgereikt. De actie, die gesteld is ook voor de kleine beurs, doet zeer sympathiek aan. Immers voor f 0.35 totaal aan postzegels krijgt men 20 kansen om binnen een maand een fraaie Mobylette- hulpmotor te winnen, terwijl 20 stuks in deze actie zijn opgeno men. TELEFONEREN MET DUITSLAND BONN (A.N.P.) Naar het Duitse ministerie van P.T.T. me dedeelt, kunnen van heden af tussen Nederland en Duitsland in beide richtingen telefoonge sprekken worden gevoerd. (Van onze verslaggever) NIJMEGEN. Vrijdag, de dag der victorie. We weten het wel, het is beroerd, het is verschrikkelijk zielig het is dat blij maken met ettelijke dooie mussen, we hebben ieder jaar datzelfde smoesje van „och, och, lieve mensen, ge moet dat zien; ge moet met een zakje krentenbollen en met een breiwerkje of een Okidootje en met uw lief en al uw kinders op die laatste Vïerdaagse-dag een plekje proberen te veroveren op de stoep van de Sint Annastraat of desnoods een eind terug in het malse gros van de bermen onder de koelte van de bakbeesten van bomen. Ge moet dat zien hoe uit de binnenstad vanaf de richting van het station en in boordevolle bussen en vracht wagens van overal-uit-het-land die duizenden mensen de tippe laars tegemoetdrommen, hoe al van vanmorgen acht uur af gesjouwd en gesleept is met stoelen en stoeltjes en lasten en kratten en met alles, waar maar op te ritten valt. Hoe al die bloemenventers staan te roepen en te brullen en handen te kort komen om al die „bossu, dubbele bossu" in de armen te planten van vaders en moeders en tantes en omes en van nog veel meer verliefden en verloofden, die hun schatten-van- tippelaars strakjes onder kussen en gladiolen zullen gaan begraven. De zon is dubbel welkom van daag, want de laatste kilometers lopen door de schilderachtige dreven van Nederasselt en Groe- newoud, langs de blikkerende velden van Mill en Beers en door de koele contreien van Malden en Heumen en Mook. Die zon geeft dat persende Vierdaagseleger de prikkels van moed om die voor laatste en laatste stukjes met de tanden op elkaar onder de voet zolen weg te drukken. Oh, die voetzolen; die krijgen vandaag de laatste mep, ze branden als cokes, maar „halen zulle me ut! Al bloeien de blaren! „Tante Mien uit Meerkerk danst achter Hatert de polonnaise. Niet één bultje heeft haar te pakken ge kregen. Opa uit Den Bosch sjouwt door Malden heen, alsof ie alleen maar een straatje verder een pakje pruimtabak gaat kopen en achter zijn hielen dribbelt het kleinste grut van dit wandelfeest. Jongens en meisjes van misschien vijftien, zestien jaar. De vierde, de laatste dag, zij is nog stem miger dan die van gisteren. Maar het was dan ook gisteravond ein delijk eens behoorlijk weer.. C'uyk is de pleisterplaats van de laatste dag. Het hele dorp staat op z'n kop. De harmonie riedelt door de volgestampte straatjes en in de muziektent voor het stadhuis slaat Gijsbert Nieuwland de pittigste marsen uit zijn Marinierskapel. In het stadhuis geven belangrijke men sen elkaar feestelijke handen en begroeten gezamenlijk burge meester de Gaulle uit Parijs, die eens komt kijken, hoe zijn land genoten het er afbrengen. Laat die Fransen maar schuiven en laat die parachutisten uit België maar evengoed hun gang gaan. Die laatste kilometertjes mogen 'm de muts niet drukken. Nie mand trouwens, ofschoonDe hulpposten van het Rode Kruis hebben vandaag nog werk ge noeg aan de winkel. (Vervolg van pag. 1 ren, bond voor goed zijn strijd tegen God, Kerk en godsdienst aan. Het uitbreken van de sinds lang onvermijdelijk geworden burgeroorlog werd verhaast door het dreigen met moord door het volksfront. Calvo Sotelo, de lei der van de machtige monarchis tische partij, werd op schandelij ke wijze om het leven gebracht, en de communisten bereidden 'n omwenteling voor. De „rechtse groep" was hen vóór en 17 Juli landde generaal Franco met zijn troepen te Ceuta. De revolutie golfde over het gehele land, en de nationale beweging al te gemakkelijk met „rebellen" be titeld won tenslotte na drie jaar van bloedige strijd. Maar 20.000 kerken waren in Juli 1937 al verwoest, 6.000 se culiere en duizenden andere geestelijken omgebracht, 300.000 leken vermoord om politieke, maar vooral om godsdienstige redenen, de eerste drie maanden van de burgeroorlog zijn meer dan 20.000 mensen terechtgesteld in Madrid. Zo sprak dan ook de „Osservatore Romano" over het uitbarsten van de Spaanse bur geroorlog o.a. als over „de wet tige zelfverdediging van de ka tholieken tegen de op hen uit geoefende barbaarse terreur". Het is, herhalen wij, natuurlijk onmogelijk, alle politieke en so ciale problemen, welke met de Spaanse kwestie verband hadden, hier ter plaatse uitputtend te behandelen. Wij weten zeer wel, dat er sterke aanmerkingen te maken zijn op het bewind en het beleid van Franco c.s., maar in het licht van het feit. dat het aan het ingrijpen van Franco te danken is, dat Spanje voor bolsje- wisering is bewaard en in het licht van de cijfers, die wij hier voor hebben genoemd, zijn de krokodillentranen van linkse zij de over „schending der mense lijke rechten" in het Spanje van Franco, lichtelijk belachelijk. En in elk geval kan een herinne ringspraatje voor de microfoon, dat zich zó goedkoop en onvol ledig van een der meest-tragi- sche episodes uit de moderne geschiedenis afmaakt, als toen voor de rode radio geschiedde, niet zonder aanvulling en protest voorbijgegaan worden. Nog twee, drie keer, duiken tussen het groen van het voor land van Nijmegen de verzor gingswagens op. Mientje van de eau-de-colognewagen spuit d'r laatste flesjes leeg en de schoen maker, die deze vier dagen langs de weg heeft zitten timmeren, wacht met een mond vol „spie- kertjes" op de laatste losgelopen zolen. En dan komt het Vier daagseleger op Nijmegen afge stormd en weerklinkt reeds het eerste applaus van de alsmaar groeiende belangstelling langs de wegenkanten. Als de eerste wandelaar met een bos dahlia's hoog in de lucht tussen die daverende menigte naar de finish spurt en daarmee de dag van zijn leven beleeft, gaat vanaf het middaguur het feest van de triomphale intocht beginnen. De mensenzee is niet meer te overzien. Heel Nijmegen, half Nederland schijnt uitgelopen. De winkels van de stad zijn pot dicht, alle kantoren en fabrieken zijn gesloten en nog steeds drom men nieuwe mensenmassa's met stoelen en trapjes en ladders naar de St. Annastraat, welke geen straat meer is, maar een geweldig amphi-theater, volko men uitverkocht. Een van de bejaarde wande laars presteert het om de laatste twee, drie kilometer niet te lo pen, maar te hopsen en een an dere opa, bedolven onder de gla diolen, danst midden in de St. Annastraat een hupfalderie.. En het schetteren van fanfares en harmonieën houdt maar niet op; het roffelt en rinkelt en doe delt daar in die St. Annastraat, dat het een lieve lust is. Moeders en meisjes maken zich los uit de menigten of springen van de stoelen af en rennen met wijd- gespreide armen zonen en lieve lingen tegemoet. Dit is het grandioze feest van de wandelsport; het feest van ge nieten van natuur en lucht en zon en van de „levensvreugde" van volhouden en doorpersen en op je tanden bijten met aan het slot dat weergaloze, ja, aandoen lijke, welverdiende welkom in de Keizer Karelstad. Dat is het feest van het overreiken van het eer ste, het tweede of derde, het tiende, het twaalfde, het zeven en twintigste, het acht en twin tigste kruis-van-verdienste, dat met voldoening op de borst ge speld, de tippelaars vanavond siert, wanneer tallozen naar huis terugkeren, maar veel meer deze 35ste Vierdaagse besluiten op het bal in de „Vereniging". Een alleraardigst tafereeltje speelde zich gisterenmiddag af voor het stadhuis van Meerkerk in de Vijfherenlanden, waar Koningin Juliana een bezoek bracht. Daar zag het verbaasde publiek de Koningin plotseling de trappen van het stadhuis afkomen met een geitje aan de hand, dat volgens alle regelen der kunst de treden afdaalde. Het geitje had Hare Majesteit speciaal gekregen voor Prinses Marijke en toen de Koningin ge zegd was, dat het zonder manke ren de trap af kon lopen, moest dat meteen maar gebeuren ook.... Alblasserwaard en Vijfheren landen hadden zich gisteren op gepoetst voor de eerste dag van het Koninklijk bezoek. De Konin gin en de Prins waren met de „Piet Hein" naar Vianen geko men en daar splitsten zich hun wegen. De Koningin bezocht de landbouwgebieden, de Prins in teresseerde zich meer voor de industrie. Zij kwamen weer sa men te Leerdam, waar de glas- en kristalfabriek werd bezich tigd. De heren van Arkel lieten in vroeger tijden hun bootjes voor afgaan door een zwaan en om die legende levendig te houden, dreef nu voor het jacht „Piet Hein" een enorme zwaan in het water. Na Arkel kwam Gorin- chem aan de beurt, waar de eer ste dag van het bezoek werd be sloten met een maaltijd, die ook werd bijgewoond door alle bur gemeesters van de streek met hun echtgenoten. Laat in de avond werd nog een personeels- avond bezocht van de N.V. de Vries Robbe en Co.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3