Sneeuwstormen, wolkbreuken en bosbrandenin de maand Juni Zwitser brengt op llsy de vliegende mens J-o55efótGatje5 en /Blaadje* Eerste traject Verwisselen van beroep is heel wat gemakkelijker Y pen burg bereidt zich voor CANADIAN POST Meer dan een vol jaar ben ik nu Canadees, en ik kan het voor treffelijk met m'n nieuwe vaderland vinden. Alleen/de manier waarop men hier uit gaat, die staat me buitengewoon slecht aan. Uitgezonderd de bioscoop is er in de gehele stad nagenoeg niets te doen. De café's zijn Zondags dicht. Én af en toe is er dansen, maar dat is hopeloos droog: geen drank en geen vrouwen, d.w.z. drank kun je alleen kopen in de gouvenementsstore's per fles tegelijk en de meisjes gaan alleen uit met jongemannen, die over plenty money en een prachtige auto beschikken. Wijn of whisky moet je maar ergens op een nict-openbare plaats opdrinken. Spijts dat al bestaat er wellicht op de gehele wereldbol géén plaats waar zoveel dronken mensen lopen dan in ons goede Prince George. We kunnen dus beter onze dollars opmaken als we een keer met vacantie naar Holland gaan. Het achter my liggende jaar was voor mü evenals voor nage noeg alle andere emigranten een jaar van moeiiykheden en aan passen aan de totaal andere ont- standigheden. Zo kennen wij in Canada niet dat familieleven als in Nederland. De meeste kinde ren verlaten de ouderlijke woning al vroeg; dikwyis reeds na het verlaten van de lagere school. Ze gaan uit werken meestal op andere plaatsen, er» zwerven niet zelden van plaats tot plaats en leiden een onbezorgd en afwisse lend leven waarbii ze een massa ervaring en practijk-wetenschap opdoen. Dit geldt vooral voor de ongehuwden, maar ook vele ge huwden zetten dit min- of meer zwervende bestaan voort. Werk genoeg In Canada bestaat daarvoor ook alle gelegenheid, want overal is er werk plenty. De enorme uit gestrektheid van dit land maakt het mogelijk telkens weer an dere streken met een ander kli maat te bewonen van het zacht ste tot het meest extreme en nochtans in een en dezelfde pro vincie British Columbia 'te bli.i- ven. Ook behoeft men geenszins eerst de oude betrekking op te zeggen, en daarna pas eer» nieu we te aanvaarden, noch een ont- slagbewijs te vragen of naar het arbeidsbureau te gaan. Overal is er werk voor iedereen, hetgeen men in Holland helaas niet zo kan zeggen. Het aannemen van werk gaat zo gemakkelijk als het aantrekken van een nieuwe Presteren is hoofdzaak Niemand vraagt er naar diplo ma's, of wat ze weet en kan. ter wijl men er helemaal geer» in teresse voor heeft hoe je heet of waar je vandaan komt Je gaat aan het werk en als het je niet bevalt dan loop je dezelfde dag weer weg. Maar als je werk niet goed is, kan de baas ook ieder uur van de dag ontslaan. Canada is nu eenmaal een land waar ]e kunt doen en laten wat je wilt, tenminste binnen de grenzen van de wet. Een land waar de staat je niet met de paplepel reglemen ten en voorschriften ingeeft of je tientallen documenten laat verzamelen aan evenzovele bu reaux met onuitsprekelijke na men. Het hangt uitsluitend van je eigen initiatief en doorzettings vermogen af of je iets bereikt of niet. Mensen met een zwak karak ter hebben hier dan ook geen schijn van kans want het gaat hier dikwijls hard tegen hard. Toch vat iedereen hier alles ge makkelijk op: als het ene niet lukt, dan het andere maar. Dage lijks kan men van beroep veran deren, en zelfs menigwerf met succes. Toch behoeft de arbeider hier niet te buigen voor de werk gever, want zonder de arbeider is de werkgever hier niets. De vakbonden zijn zeer sterk en niemand krijgt het in zijn hoofd om de man die werkt minder te achten dan een dokter, advocaat of Minister. Iedere vorm van klassebewustzijn is de Canadezen vreemd, hetgeen onvoorwaarde lijk in het voordeel van het land pleit. Dit is ook vrijwel het enig- DENK VANDAAG EVEN AAN DE ARME HONGAREN Nu of nooit! Nooit in de ge schiedenis is er één periode ge weest, waarin de Hongaren erger beproefd werden dan nu. Zou de kwelling niet erger zijn dan in de dagen der Turkse vervolging? Wie zal het zeggen, maar de be richten die binnen komen spreken een duidelijke taal. Bisschoppen gevangen en ver oordeeld. priesters weggevoerd, deportatie op grote schaal, kerken gesloten of ingericht voor dan cing, bioscoop of schuilkelder! Zou ooit een volk in groter nood hebben verkeerd? Welnu hoe ho ger de nood, hoe groter ons aller willen helpen en wij kun nen ook helpenmaar dan moet U allen medehelpen. Na tuurlijk kunnen ook wij niet alle leed verzachten, maar wij kun nen iets doen, en een mens in nood is diep dankbaar voor elk bewijs van medeleven en mede- voelen. Laten we vooreerst allen voor de arme Hongaren bidden, maar daar naast ook daadwerkelijke materiële steun geven. W ij zien nog kans te helpen, maar helpt U mede! W ij kunnen goederen en geneesmiddelen verzenden, w ij weten waar de nood het hoogst is, maar daarvoor hebben we geld, veel geld nodig. Mogen we nu eens op allen rekenen? Stuur vandaag nog Uw bijdra gen dan wordt er vlug geholpen! St. Stefanus, wiens jubeljaar we heden vieren zal Uw aller voorspreker zijn. Onze bankier is Nederl. Crediet- banlc Amstredam, Postgiro 14378 t.a. Stichting Hulpactie voor Hon- farije, Zeeburgerdijk 236, Amster- am. Doe het vandaag nog. De Stichting Hulpactie voor Hongarije Mgr. G. P. J. v. d. Burg Deken v. Amsterdam, Voorzitter. Pater Dr. Th. Kertesz, Hong. Zielzorger. ste land ter wereld waar men geen dienstplicht kent. Mei» kan zich zelfs die vrijheid permitte ren, want het aantal vrijwilligers voor het'leger is altijd nog een veelvoud van de behoefte. Kosten van levensonder houd Honderden Nederlanders vra gen zich af hoe in Canada de lo nen zijn in verhouding tot de kosten van levensonderhoud. Na tuurlijk hangt dit goeddeels af van omstandigheden als woon plaats en provincie en soort van werk. Hier in Prince George ver dient elke arbeider tenminste een 250 a 300 dollar per maand. Wan neer men nu een gezin met b.v. 3 kinderen heeft en op zijn Ca nadees leeft d.w.z. veel lekker en goed eet, dan gaat daar zo onge veer 100 a 140 dollar mee heen. Huishuur vraagt voor een flinke woning 30 a 40 dollar en electri- citeit en waterleiding samen 5 a 6 dollar per maand. Voor bedoel de 3 kinderen ontvangt men af hankelijk van de leeftijd dan nog 15 tot 20 dollar kindertoeslag. Op het ogenblik kost een nieuw cos- tuum 25 tot 60 dollar, een ge- emailleerde grote wasmachine met aangebouwde wringer 105 tot 150 dollar, een knoert van 'n fornuis 80 dollar, 'n mooie fiets 50, en een glanzende nieuwe Chevrolet van het laatste type 2600 dollar. Zo men ziet, wordt niemand hier zomaar rijk. Industrie vraagt arbeiders Maar iedereen die aanpakt is een goed bestaan gewaarborgd. In verschillende industrieplaat sen heeft men zo'n chronisch gebrek aan arbeidskrachten dat men mensen naar het oude Europa zendt om arbeiders te werven. En daardoor is het loon peil ook nog steeds stijgende. Het minimum loon in de hout industrie bedraagt thans 1.30 dollar per uur, er» voor monteurs en bouwvakarbeiders is dit resp. 1.50 tot 2 dollar per uur. De trek van het land naar de als paddestoelen uit de grond rij zende steden neemt daardoor eer toe dan af. Niet minder dan 97000 landarbeiders hebben dit jaar de boerderijen verlaten om de eenvoudige reden dat de lo nen in de landbouw veel lager zijn, en voor Canadese begrip pen zéér zeker té laag Bovendien bieden de steden meer comfort, meer gezelligheid en vooral betere onderwijsmoge lijkheden dan het platteland. Wegens gebrek aan arbeiders vreest men moeilijkheden bij het binnenhalen van de oogst en in navolging van Europa gaat men er nu toe over een 300.000 stu denten en meisjes voor oogst- werkzaamheden in te schakelen. Het totale arbeidspotentieel van Canada bedraagt 5.172.000 man d.i. 161-.000 meer dan vorig jaar, deels tengevolge van de natuur lijke aanwas deels ook wegens immigratie. Opvallend is het ook dat steeds meer vrouwen een plaats op de arbeidsmarkt gaan innemen. Tegen iedere man die zich op het ogenblik aan biedt stellen zich ongeveer 2 vrouwen. Sneeuw in Juni Vorige keer heb ik al eens verteld dat het klimaat in ons land zo sterk uiteenloopt. Maar wat het nu presteerde gaat de records van de laatste 100 jaar te boven. Zondag 6 Juni was voor Zuid Alberta eer» gedenk waardige dag, want dat gehele gebied werd toen geteisterd door een sneeuwstorm als sinds mensenheugenis niet is voorge komen. Er viel liefst 16 inche's natte sneeuw en het vervoer in de steden Calgary en Ledbridge lag totaal stil. Wii werden hier in Prince George op een wolk breuk getracteerd die „tonnen van regenwater" omlaag braak te zodat de wegen minutenlang snelstromende riviarer» geleken, er» hagelstenen zo groot als dui veneieren de gewassen te velde ernstig beschadigden. Ook het telefoonnet werd ernstig bescha digd. Maar op andere plaatsen in onze provincie heeft men met een eveneens ongekende droogte te kampen. Er zijn streken waar het nu al in geen maand heeft geregend, zodat de oogst begint te verdrogen, hetgeen ook nog zo goed als nooit is voorgeko men. Maar die intense droogte heeft Britsch Columbia en ook andere provincie's nog méér ge kost. In die streken vieren de bosbranden n.l. hoogtij en zij hebben alweer voor millioenen dollars schade aangericht. Waar uit dus blijkt dat een wolk- breukje op z'n tijd toch maar verkieslijker is. En hiermede stoppen we maar weer, met de hartelijke groeten van de Ne derlandse Emigranten. André Louwe General Dilivery Prince George B.C. ONDANKS de vacantie, is het nogal volop drukte in de inter nationale politiek. De Gasperi is er in Italië in geslaagd, weer 'n kabinet te vormen, dat zijn kracht, zo van belang voor de innerlijke sterkte van de Atlanti sche verdedigingskracht van Europa, spoedig zal moeten be wijzen. Voor diezelfde kracht is het te bejammeren, dat reeds de vijfde formateur voor een nieuw Frans kabinet de hoop op het welslagen in het vormen van 'n nieuwe regering heeft moeten op geven. Het is een hopeloos ver deeld huis, de Franse republiek, die met zijn tweespalt alleen de extremisten in de kaart speelt. Een lichtpunt is Perzië, waar de toestand nu toch werkelijk aan het opklaren is. Het belang rijkste nieuws van de laatste 24 uur is de boodschap, dat de par tijen het eens geworden zijn over de agenda van de eigenlijke wa- Senstilstandsconferentie in Korea. laarmee is het eerste traject op een moeilijke weg afgelegd. Of dat een weg des vredes zal zijn, moet nog blijken. In elk geval staan de kansen voor iets van 'n „vredestoestand" daar er nu be ter voor. De naaste toekomst zal spoedig moeten leren, of de Rus sen, die immers ook hier op de achtergrond aan de touwtjes trekken, werkelijk vrede in de zin hebben, dan wel, of zij be ogen van een lastige situatie be vrijd te worden. Korea is stellig tot nu toe voor hen een misre kening geweest. En dan is het de vraag, volgens velen is ook dat geen vraag meer of het Kremlin de bevrijding van die zeker lastige situatie nastreeft, om de handen vrij te hebben voor andere sinistere bedoelin gen. Men denkt dan aan Perzië en aan de nieuwe aspecten van de dreiging in het Midden-Oosten. Overal rijst de schim van het Russische gevaar op. Bovendien heeft Rusland ook om andere re denen afleidingsmanoeuvres no dig. De laatste tijd worden steeds meer bijzonderheden bekend over de moeilijkheden, welke Rusland zelf in het eigen land en niet minder in de z.g. satelliet-staten ondervindt. En de laatste mede delingen en commentaren, die Truman en Jessup in hun pas- afgelegde verklaringen publice ren, geven enerzijds nog weinig blijk van een vreedzame gezind heid tegenover de grote rivaal in het Oosten, maar anderzijds wordt er in duidelijk gemaakt, dat de betrouwbare gegevens over de omvang en de betekenis van de Russische bewapening al lesbehalve geschikt zijn, om ver trouwen te stellen in de bedoe lingen van het Kremlin. Dat ge brek aan vertrouwen tempert de vreugde in Korea. Het is dat zelfde gebrek aan vertrouwen, dat de vrees voedt, dat dit eer ste traject alleen maar een stuk van een z ij w e g is AD INT. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN ADMIRAAL SHERMAN OVERGEBRACHT NAAR AMERIKA Te Napels overleed ten gevolge van een hartaanval admiraal Forrest Sherman, chef van de Amerikaanse marine-operaties. Na dat het stoffelijk over schot korte tijd was opgebaard op het Amerikaanse oorlogs schip de Mount Olym pus in de haven van Napels, werd het per vliegtuig overgebracht naar Washington, om te worden begraven op 't Arlington-kerk- hof aldaar. Foto toont het moment, dat de kist van boord wordt gedragen door vier matrozen en vier ma riniers. Ypénburg heeft reeds enkele van de Ilsy-gasten, die op het komende weekeinde aan het vliegveld op de Rotterdamse weg zullen demonstreren, ontvangen. Zo is de befaamde vliegende mens, de 53-jarige Rudolph Boeh- len uit het windstille Schweiz In het stormachtige Nederland ge arriveerd en ook zqn landgenoot Walt, ongeveer 30 jaar oud, is op Ypénburg aanwezig. Ook technisch is Ypénburg voorbereid. In de komende dagen zal de Iuchttoren van het vlieg veld over drie frequenties radio contact onderhouden met alle deelnemers, uitgezonderd het genoemde tweetal en andere pa rachutisten. Het gure weer en de zwaarbe wolkte lucht brengen geen rim pels meer in het bruingebrande gelaat van Rudolph Boehlen, die voor het eerst kennis maakt met het Hollandse klimaat. In het dagelijks leven is hij aannemer, maar sinds lang houdt hij zich bezig met valschermen. Samen met Clem Son begon hij te ex perimenteren, maar hij heeft de proeven in eenzaamheid moeten voortzetten, want zijn collega is te pletter gevallen al in 1933. De periode daarna heeft Boehlen gebruikt om zijn zweefinstallatie te vervolmaken. Maar ondanks AANPAKKEN! Er valt tegenwoordig een toenemende wrevel tegen bescherming van het grote gezin te con stateren. Dat is al een paar maal gebleken in de Tweede Kamer. Toen was er een conferentie van het „vormingscollege" (excuseer het woord!) van de Partij van de Ar beid, waar een geleerde meneer „kinderbijslagen waanzinnig" noemde.Van vórming gesproken! Daarna signaleerde de „Tijd" een schandelijk verhaal uit een Amster dams letterkundig tijd schrift wij vragen weer verschoning, in dit geval voor het woord „letterkundig" dat ook al de spot dreef met het grote gezin en behalve voor de katholieken, ook nog beledigend was voor de Koningin. Dan was er nog het houdt niet op! een passage in de be ruchte Haagse Post, dat in dezelfde geest grof doet tegen de katholieke huwelijkspractijk. Het doet goed, nu te lezen, dat de justitie dat niet over haar kant laat gaan en zo zal de schrijver van het schandelijks in het genoemde maandschrift zich vandaag of morgen wel moeten verantwoor den „wegens belediging van het katholieke volks deel". De man heeft al geprobeerd er onder uit te komen, door te zeggen dat z.i. een schrijver niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor wat zijn roman-figuren zeg gen! Nee maar, dat is een vondst! Wie krijgt de prijs, als een roman be kroond wordt? De niet- bestaande romanfiguren of de schrijver, die de figuren laat spreken? Wie de lusten wil, moet ook de lasten dragen, dat is nogal wiedes. Wij ho pen, dat de Justitie door zet en dat vuilschrijvers, die zich bovendien nog trachten te verstoppen achter de niet-werkelijk bestaande, maar door hen-zelf geestelijk-ge schapen producten, zo hard worden aangepakt, als nodig is, om toch nog een beetje orde te hou den in de naoorlogse tuin der letteren. Zulk tast baar onkruid, als in deze roman blijkt voor te ko men, moet worden uitge roeid en verbrand. De ware kunst zal er niet onder lijden! De minister D e minister, dat is na tuurlijk vader Lieftinck. De kranten zeggen, dat hij er genoeg van heeft, in elk geval, dat hij er sterk over denkt, een hoge functie te aanvaar den bij de Wereldbank, oftewel het Internatio- nale Monetaire Fonds. De tegenwoordige leiding van dit fonds heeft ech ter een tegenspraak laten bekend maken. Nou. zal het wel waar zijn!... De Tour en de horizon De Ronde van Frankrijk (Tour de France) maakt ook in de politiek veel indruk. Dr. Kortenhorst heeft in de Tweede Ka mer de leden bij het be gin van het recès een pluim gegeven en ge zegd, dat ze om hun vele werk, dat verricht is, de gele trui hebben ver diend. Minister Lieftinck alweer hij! zou, volgens berichten, tegen de laatste trajecten op zien en voor het einde van de parlementaire periode, die nog een jaar duurt, van zijn fiets stap pen. Minister van den Brink heeft ook al een Tour-beeld gebruikt in verband met de Benelux. Hij zei, dat men bij de besprekingen in Goes een Tour d'horizon had ge maakt langs de Benelux- problemen. M.a.w. men had de horizon eens af gespeurd, om te zien, wat er te verhapstukken viel. Hoe wijd die horizon is geweest, weten we nog niet. Het gaat er nu maar om, of eens de dageraad zal komen. Dat de Bene lux totnogtoe een hori zontale kwestie is ge weest, wisten we eigen lijk al.... Hoe het met de ambtenaren zit, is ook nog niet duidelijk. Eerst was er gezegd, dat bij de nieuwe werkwijze geen ambtenaren aan de be sprekingen zullen deel nemen, nu lezen wii weer dat van den Brink ver klaard heeft, dat er geen ambtenaren bij waren directe, concrete resulta ten bereikt waren in Goes, omdat er geen Die zullen dan toch het horizontale in het hele geval tot iets verticaals moeten omwerken. Premie op luiheid? Nog iets van de Twee de Kamer. De voorzitter heeft het denkbeeld ge opperd, om de mogelijk heid te openen, dat de Tweede Kamer ook kan vergaderen, als minder dan de helft van de le den aanwezig is. Het is onlangs nog gebeurd, dat het „quorum" niet aan wezig was en toen moest dé zitting verdaagd wor den tot een uurtje later, en toen werd de 50 net AL EENS MEER hebben wij de humor in de regie van de Katholieke Volkspartij bewonderd. Dat hebben wij op nieuw gedaan, nu de K.V.P. in de Kring Tilburg professor Romme liet spreken op een openluchtmeeting op de Tilburgse ijsbaan. Het was natuurlijk niet de bedoeling, de fractie leider een scheve schaats te laten rijden, maar wél, om hem, en zijn gehoor trouwens niet minder, die omgeving voor te houden als een spiegel en een vermaan. De politiek is een werkje van glad ijs. Je moet, wil de massa dat geval begrijpen, niet te veel krullen en bochten maken en niet te gemakkelijk die soms gevaarlijke overstapjes doen. Kunstrijden is in de politiek een gevaarlijk vak en je moet altijd toe zien, dat andere hardrijders je niet „lappen". Het is altijd maar het beste, om met solide, forse slagen zeker en vast vooruit te gaan, en niet al te veel om te kijken. Recht vooruit, niet te veel rechts en niet te veel links gehaald. Als straks be sloten wordt, het aantal Kamerleden te brengen op 150, wordt dat „quo rum", d.i. dus het ver eiste minimum aantal le den, vanzelfsprekend ook met de helft vergroot. In zoverre worden dus aan het bereiken van dat „quorum" zwaardere eisen gesteld. Maar wij vragen ons af, waarom men het wegblijven van de leden van de volks vertegenwoordiging moet vergemakkelijken op de ze manier. Wij voelen niet zo veel voor deze.... premie op de luiheid! Om niet te vergeten! Wij zijn tegenwoordig weer zo druk bezig met het gezin en met de volkshuisvesting en an dere dingen dienaan gaande, dat het, om niet te vergeten, nuttig en ac tueel is, aan sommige uitspraken van hoog ge zag nog eens te herinne ren. Hier is er een uit de Vastenbrief der Bisschop pen van dit jaar: „Wij willen nog eens zeer na drukkelijk zeggen, dat het Ons zeer grote zorg baart, dat zoveel jonge mensen, die graag zou den trouwen, door gebrek aan woongelegenheid en andere economische om standigheden, dikwijls veel te lang moeten wachten en soms zelf in een wanhopige stemming gaan verkeren. Er dreigt een zeer groot ge vaar voor het geluk en de reinheid der verke- renden en daardoor voor het gezonde en godsdien stige peil der jonge ge zinnen. Daarom prijzen wij de Overheid en an dere instanties, die wer kelijk ijveren voor wo ningbouw en woongele genheid. Wij moeten er echter op aandringen, dat bij de woningbouw zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de behoeften van groeiende en grote gezinnen." Om niet te vergeten.... Nabij? De „Telegraaf" wist te vertellen, dat er, na de moord op koning Abdoel- lah, bezorgdheid heerst in de wereld, over het nabije Oosten. Dat hebben wij, op school al, anders geleerd. Nabije Oosteh, de Balkan e.d., m i d d e n-Oosten de Arabische landen, verre Oosten Azië. Gelukkig heeft de „Tel." het dus mis. Het is wel onrustig en gespannen daar, rond Tigris en Euphraat en zo maar zo.... „nabij" is 't gelukkig niet! Misselijk In ons vrije land mag ieder zijn mening zeggen ook al is hij er glad naast. Zelfs de leügen viert dikwijls hoogtij, met name in een bepaal de pers en zeer bijzonder in de „Waarheid", dat is, zoals men weet, het Ne derlandse woord voor wat in Rusland de „Prawda" heet en het klinkt dus uitermate Russisch. Men kan de communisten de droevige eer niet ontzeggen, dat ze consequent liegen. Er kan niets gebeuren in ons land, of het blad be weert, dat Amerika er achter zit. De regering- Drees is de zetbaas van Amerika, de kabinets crisis was ontstaan op order van Amerika, de wet in zake het bestuur van de gemeente Fin- sterwolde was gekomen op bevel van Amerika, de nieuwe ;Grond wet nog niet méér dan één rap port van een Staatscom missie wordt voorge steld op orders van Amerika, enz. enz. Het is, afgezien van het leu genachtige om misselijk van te worden, als u dat woord permitteert. Indonesië in 't korf „Een lid van de Ne derlandse militaire missie in Tjami vermoord." Nederland doet voorstel len aan de Indonesische regering, om officieren voor het Indonesische le ger in Nederland op te leiden! „Slechte eco nomische toestand op Java, toenemende vrees voor voedseltekort in de naaste toekomst". „In donesië wil graag Neder landers als helpers en leiders." „De Hoge Com missaris van Nederland in Indonesië komt naar ons land, in verband met de opzegging van het Unie-verdrag." „Deli in moeilijkheden door de onwettige bezetting van ondernemingen." Wets ontwerp inzake nationa lisatie van de Javase Bank ingediend." En zovoort en zo verder Waarom geen P.O.D.? De ex-NSB-ers hadden de humoristische ge dachte, hun vereniging te noemen: Stichting 1945- 1950. Dat vond de Stich ting 19401945 terecht humor van een wrang soort. De gewraakte naam werd verboden. Nu komen de ex-NSB- ers aan met Stichting Oud-politieke delinquen ten. Afgekort dus O.P.D. De humor is blijkbaar verdwenen. Tenslotte zijn oud-pol.-delinquen- ten ook politieke oud delinquenten, afgekort... P.O.D. Misschien had de P.O.D. daar weer bezwaar tegen gemaakt.... Op de korrel In zjjn rubriek „Op de korrel", feiten van de dag door een rode bril, voor de Vara, heeft Evert Vermeer enige tijd ge leden een fcjpmerking ge maakt op een paar uit latingen in deze rubriek. Tot ons leedwezen heb ben wij de bewuste rode korrel die keer net niet gehoord. Van enige kan ten heeft men er ons, na de vacantie, iets van ver teld. Maar, zoals 't meer gaat, die verhalen uit de tweede hand geven niet genoeg houvast. Ik heb er dit van begrepen; het bezwaar ging tegen de cijfers betreffende de verdeling van de gelden van de overheidssubsi dies voor culturele doel einden, maar ik mag op merken, dat die cijfers niet door óns geprodu ceerd zijn, doch door prof. de Quay, de Com missaris van de Koningin in Noordbrabant. Ook hoorde ik dat het be zwaar van Vermeer ge gaan zou zijn tegen mijn bewering, dat de Vara propaganda maakt voor t staats)socialistische cul tuurbemoeienis. Dat zou me verwonderen. Want een socialist schaamt zich natuurlijk niet voor het socialisme, dat op alle terreinen van het leven wil doordringen. Ik had het oog op een uitzen ding omstreeks half Juni van de Radiolympus, waar van de vier of vijf deelnemende sprekers alleen Garmt Stuiveling een breed standpunt in nam en de rest sterk overhelde naar rode overheersing in de cul tuur. Met meer genoe gen in elk geval heb ik dc rode korrel deze week „gesauvoureerd". Ver meer vertelde van de bruiloft van de dochter van Stalin, die drie we ken geduurd had. Hii had er een aardig ver haaltje over. Ik wil er alleen dit nog van over vertellen, dat de man van de rode bril vroeg, hoe het nu zat met de bewering van de commu nistische pers in ons land, dat in Rusland de klassen zijn afgeschaft. Betekent dit dan, dat alle bruiloften in Rusland 3 weken feest in beslag nemen voor heel het volk???.... verbeteringen blijft speciaal de landing een avontuur vol ge vaar. Want Boehlen heeft alleen zijn armen vrij als hij aan de grond komt. Met een snelheid van 140 km. per uur valt hij uit een Dakota hoog in de lucht. Komt hij lager dan trekt hij een parachute open. Op de llsy zal Boehlen aan zijn zes sprongen met zijn vleugels er nog arie toe voegen. Hij zal dan tevens een poging doen, zo vertelde hij van middag, tijdens een persconferen tie op Ypénburg, om meer dan een minuut in de, lucht te blij ven. De vliegende bom De andere Zwitsere gast op de llsy, Hans Walti, maakte van middag een sprong van 350 me ter met een gewone parachute, want zijn eigenlijke nummer met drie valschermen, die hij om de beurt opentrekt, kon door de be wolking niet doorgaan. Hij heeft ook een creatie die hij betitelt als de vliegende bom. Hij valt gewoon zonder zijn parachute open te trekken uit het vliegtuig en ontsteekt dan rookfakkels. Bij een laaghangend wolkendek zou de vocht in de lucht de fakkels echter doven en dan zou de le vende bom mislukken. Daarom en ook voor het plezier van het publiek is een heldere hemel, desnoods zonder in de ogen prie mende zon, het beste weer voor de llsy. Thunderjets Op het vliegveld is ook de Thunderjet, die Zaterdagmiddag aan Nederland zal worden over gedragen, opgesteld. De Vampi res van de R.A.F., die op Valken burg zijn gestationneerd, lieten om precies kwart over vier ook even hun aanwezigheid blijken. Zij deden het rustig, maar vol komen in stijl, alleen de snelheid was die van een heertje op leef tijd. Anders hadden we ze am per kunnen zien en alleen op onze oren moeten afgaan. Deze Vampires zullen in het weekeinde stunten en tezamen met lucht acrobaten uit zes andere landen het Ilsy-program uitvoeren. TWEE WERELDRECORDS De I.A.A.F. heeft gisteren twee wereldrecords athletiek erkend. Het eerste is een record kogel stoten, dat op 9 November 1.1. in Ploesti, Roemenië, gevestigd is door de Russische mej. A. S. An- dreeva. Het nieuwe record be draagt 15.02 m. Het oude record (14.86 m.) stond op naam van de Russische mej. K. A. Toche- niva. Het tweede record is een re cord hink-stap-sprong (16 m.). Dit werd op 3 Dec. j.l. gevestigd door de Braziliaan A. FT de Sil- va. Het oude record was even eens 16 m. en stond sinds de Olympische Spelen van 1936 op naam van de Japanner Naoto Tajima. PETAIN'S GEVANGENIS WORDT VERNIETIGD LA ROCHELLE (Reuter) Het fort op het eiland Yeu, waar Pétain zes jaar in gevangenschap heeft geleefd, zal door het Franse leger worden vernietigd, aldus verluidt in goedingelichte krin gen in La Rochelle. Mevrouw Pétain heeft het eiland nog niet verlaten. Waar schijnlijk zal zij tot September op het eiland blijven en onbe vestigde berichten melden, dat zij van plan is zich blijvend op het eiland te vestigen. NEDERLANDSE PLOEG VOOR DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN Voor de wereldkampioenschap pen wielrennen, die van 25 Aug. t/m 2 September te Milaaii wor den gehouden, is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Professionals 0p de weg: Dekkers, van Est, Faanhof, Ge rard Peters Gerrit Voorting Wagfc- mans. Reserves: Dielissen, van Elderen, Roks, Vinken. Amateurs op de weg: Van Breenen, Donker, Joris, Piet Peters, Plantaz, van Roon. Reserves: Koeman, Kooy- man, Manen. Nolten, Paymans, Arie Voorting. Sprint professio nals: Derkens, van Vliet. Sprint amateurs: Hij zeiendoorn. Stayers: Pronk en Wiersma. Achtervolging professionals: nader aan te wijzen na de Nederlandse kampioen schappen. Achtervolging ama teurs: Indien de prestaties tijdens de Nederlandse kampioenschap pen daartoe aanleiding geven zal één achtervolging worden uitge zonden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5