Het vakonderwijs in West-Friesland Tentoonstelling van het vakonderwijs W.-Friesland Koblet ook ongenaakbaar in de tweede tijdrit (97 km) Uitslagen en bekroningen van het cursusjaar 7950 Doelmatigheid bewezen van leerlingenstelsel Belg Decock verrassende tweede DE PRIJSPUZZLE VAN DEZE WEEK Amerika eh wij Toe! Zeg niet nee! Voorman der K.P.M. doodgeschoten Middeleeuwse kunst naar Zwolle 6 Scheepsberichten ZATERDAG 28 )ULI 1951 PAGINA 7 Uitslag van de gehouden eindexamens te Wognum en te Schagen op 6, 7, 14 en 21 April 1951. Het diploma behaalden de vol gende leerlingen: AVONDTEKENSCHOLEN MEDEMBLIK: A. Berkhout (timm.) M'blik; K. D. Koorn, (timm.) M'blik; H. A. Moerkens (smid) M'blik; B. Glim (schilder) M'blik. SLOOT DORP: Jac. Blaakmeer (monteur); A. Timmermans (tim- merm.), S. Ploegstra (timm.), J. A. Geuzenbroek (timm.), allen te Wier.werf; W. Boorsma (mon teur) te Slootdorp; J. J. Zeinstra (smid), Slootdorp. WERVERSHOÖF: S. Dol, Wer- vershoof, N. J. Vink, Onderdijk, R. J. Bijl (met lof), Andijk W., J. A. Bakker, Wervershoof, F. Th. Maas, Andijk (allen timm.); S. A. Vriend (monteur), Onderdijk. HOOGKARSPEL: A. N. Vertel- man (mets.) Hoogkarspel; A. Th. Desaunois (timm.) m. lof, Groo tebroek; N. Homan (timm.), Hoogkarspel; J. J. v. 't Hoff (timm.), Hoogkarspel; J. G. Veer man (schilder), Lutjebroek. HOOGWOUD: H. Ax (timm.) Spanbroek; Ch. Bos (timm.) Lut jewinkel; H. Cl. Stam (timm.) Opmeer; KI. Vos (plaatw.) Op meer; C. B. de Boer (mets.) te Hoogwoud; C. B. Oud (monteur) Abbekerk; A. N. Groot (smid) Spanbroek. SPIERDIJK: Th. J. Doodeman (timm.) Wogmeer; N. Mulder (mts.) Obdam; J. Schipper (schil der) Ursem. WOGNUM: J. Bakker (timm.) Oostwoud; P. A. Smit (met lof) (timm.) Wognum; Chr. Wierda (timm.) Sijbekarspel; N. Koeman (electr.) Wognum; Jac. Koppes (mets.) Wognum; G. van Leeu wen (carr. bw.) Wognum. LANGEDIJK: D. v. Eeken (timm.) N.Niedorp; H. H. Over toom (timm.) Z. Scharwoude; IJ. Poland (timm.) N. Niedorp;: C. v. d. Bijl (timm.) St. Pancras; M. J. Boeve (timm.) N. Niedorp; C. de Wit (timm.) St. Pancras; M. v. d. Weerd (meubelm.) Zuid Scharwoude. TEXEL: C. de Rooij (timm.) Texel; L. Witte (smid) Texel. WIERINGEN: M. J. Kat (tim.) Hippolytushoef; Th. H. Boersen (timm.) Wieringen; H. Th. Boer sen (timm.) Stroe, Wieringen; Ti. Wigbout (timm.) Hippolytushoef; J. J. Pennekamp (bankw.) Ewijk- sluis; J. H. Slik (bankw.) Hippo lytushoef; L. Boerema (bankw.) Hippolytushoef; H. Boerema (id.) Hippolytushoef; T. Boven (smid) N. Stroe, Wier.; A. Bossaert (monteur), Hippolytushoef. CASTRICUM: J. C. Sprenke ling (mets.), Heiloo; J. Braken- hoff (mont.) Castricum. SCHAGEN: W. Bakker (timm.) Schagen; W. Brommer (timm.) Schagen; C. Brouwer (met lof) (timm.) St. Maarten; D. v. Domp- selaar (timm.) Wieringerwaard; J. de Graaf (timm.) Anna Pau- loWna; Th. Hó'itinga (timm.) Kol- horn; Fr Huiberts timm.) Anna Paulowna; G. Kooij (timm.) St. Maartensvlotbr.; P. Stins (timm.) St. Maarten; J. Visser (timm.) (Kolhom); J. Jong (carr. bw.) Schagen: L. Witte (schilder) te Valkoog, St. Maarten; A. J. Boe kei (met lof) (timm.) Schagen. BEKRONINGEN TEKENWERK AVONDSCHOLEN School Langedijk Handtekenen: Ie klas C. Groot 2e prijs; 2e kl. T. Oudhuis 2e pr.; 4e kl. M. Boeve 2e pr. Projectietekenen: le kl. G. Groot 2e pr.; le kl. J. Glas 2e pr.; 2e kl. P. Hink 2e pr.; 2e kl. T. Oudhuis 2e pr.; 4e kl. M. Boe ve 2e pr.; 4e kl. H. Overtoom 2e pr. Vaktekenen: 2e kl. T. Oudhuis le pr.; 2e kl. H. Overtoom le pr.; 3e kl. J. v. d. Gragt lepr.; 3e kl. C. H. Ursem le pr. School Texel Projectietekenen: le kl. P. Ide- ma 4e pr.; le kl. A. J. Smit 4e pr.; 2e kl. W. Rauwerda 3e pr.; 3e kl. D. v. Heerwaarde 3e pr. 3e kl. E. Slaman 4e pr.; 3e kl. C. Witte 2e pr. Handtekenen: le kl. M. Bar- horst 3e pr. Vaktekenen: 3e kl. P. de Wit 4e pr. School Wervershoof Vaktekenen: 4e kl. R. J. Bijl 2e pr.; 3e kl. Th. Dekker 3e pr., 3e kl. L. Pauw 4e pr. Handtekenen; 4e kl. R. J. Bijl 3e pr.; 4e kl. S. Dol 4e en 2e pr.; 3e kl. P. Kunne 5e pr. School Hoogkarspel Handtekenen: 4e kl. A. Desau nois 3e pr.; 4e kl. N. Haman 4e p. Vaktekenen: 4e kl. A. Desau nois 2e pr.; 3e kl. P. Bakker 4e pr.; 2e kl. H. Roemer 4e pr. Vaktekenen: 2e kl. M. Kenter 2e pr.; le kl. R. Vriend 4e pr. Projectietekenen: le kl. P. J. Pennekamp 3e pr. School Wognum Projectietekenen: 4e kl. K. Dijkman 3e pr. Vaktekenen: 4e kl. K. Koeman 2e pr.; 4e kl. J. Koppes 3e pr.; 4e kl. G van Leeuwen 4e pr.; 3e kl. J. van Etten 2e pr.; 2e kl. K. Breed 2e pr. Handtekenen: 3e kl. J. v. Et- ten 2e pr.; 3e kl. J. Jurjaanz 3e pr.; 4e kl. K. Dijkman 2epr., 4e kl. J. Bakker 2e pr.; 4e kl. G. v. Leeuwen 3e pr. Vaktekenen: 4e kl. J. Koppes le prijs. School Wieringen Vaklekenen: le kl. J. Dekker 3e pr..; le kl. K. Rennings le pr.; le kl. G. v. d. Woude lepr.; 3e kl. J. Dekker 2e pr. Hantekenen: le kl K. Rennings 2e pr.; 2e kl. A. Portegijs 2e pr. Projectietekenen: 2e kl. R. Pol mans 2e pr.; 3e kl. A. Smit 2e pr. School Medemblik Vaktekenen: le kl. H. Innings 3e pr.; 2e kl. J. Tromp 3e pr.; 3e kl. E. van Unen 4e pr. Handtekenen: 2e kl. P. Depuis le pr.; 2e kl. W. Jong 2e pr. School Wieringermeer Projectietekenen: le kl. H. Louwes 2e pr., le kl. E. R. v. d. Woude 3e pr.; 3e kl. P. Verme ren 2e pr.; 4e kl. J. Blaakmeer 2e prijs. Vaktekenen: 3e kl. J. Moes 3e p. Handtekenen: 3e kl. L. Jagten- berg 3e pr.; 4e kl. S. Ploegstra 2e pr., 4e kl. G. Geuzenbroek 3e pr. School Hoogwoud Vaktekenen: 2e kl. J. Maas 2e pr.; 2e kl. N. o. ,d. Kelder 2e pr.; 2e kl. C. Smit 3epr.; 3e kl. N. Verlaat 3e pr.; 4e kl. N. Vos 2e pr.; 4e kl. D. v. Eeken 3e pr. 4e kl. C. B. Oud 4e pr. Handtekenen: 4e kl. D. van Eeken 3e pr. Projectietekenen: 4e kl. C. de Boer 2e pr. School Spierdijk Vaktekenen: 4e kl. J. Schipper le pr.; le kl. P. v. Bohemen 3e pr. School Schagen Handtekenen: le kl. J. de Vos le pr. le kl. C. v. Woesik le pr.; 2e kl. K. Koning le pr. Vaktekenen: 2e kl. K. Jong 2e pr.; 3e kl. C. A. Koopman 3e pr. Inzending 3e en 4e klas (hand tekenen en vaktekenen) le prijs, buiten mededinging. EINDEXAMEN LEERLINGSTELSEL A- EN B-OPLEIDING A 3 opleiding timmeren Werkstuk tuintafel en kozijn. Geslaagd A-diploma; H. Ploegstra, Wier.werf; H. J. Sijm, Opmeer; G. J. Engeringh, N.-Schawoude; J. Visser, Kolhorn; T. J. Leek, Obdam (2e prijs); A. de Footer, Barsingerhorn; N. G. Bakker, Onderdijk; N. J. Vink, Onderdijk (2e prijs); J. Th. Deu- tekom, 't Zand-Zijpe; Nic. Homan, Hoogkarspel (le prijs); D. Win kel, Benningbroek (eervolle ver melding); C. J. Bakker, Lutje broek (2e prijs); C. Kuperus, Enkhuizen (3e prijs). Afgewezen twee. B 2 opleiding timmeren Werkstuk tuinbank en raam. Geslaagd B-diploma: Chr. Bos, Barsingerhorn (2e prijs): M. J. Boeve, (4e prijs); IJ. Poland, N. Niedorp (4e prijs); R. J. Bijl, Andijk (le prijs); S. Dol, Wervershoof (2e prijs). A 3 opleiding schilderen No. 1 Deur. No. 2 Letterbord. Geslaagd A-diploma: N. Verlaat, de Weere no. 1 (2e prijs), no. 2 (3e prijs); S. A. Ur sem, Hem, no 1 (le prijs); H. Braaf, Wier.werf, no. 1 (2e prijs); C. Mink, Wier.waard; C. Rente naar. St. Maart.br., no. 1 (3e prijs); J. Jurjaanz, Twisk, no. 2 (le prijs); J. v. Etten, Wognum, no. 1 (le prijs), no. 2 (3e prijs). B 2 opleiding schilderen No. 1 Paneel. No. 2 Wand. Geslaagd B-diploma: Joh. Schipper, Ursem, no. 1 (le prijs met lof), no. 2 (le prijs); J. Kraak, Den Helder, no. 2 (le prijs). Afgewezen twee. A 3 opleiding metselen Werkstuk Pilaster-halfsteens- muur met klamp. Geslaagd A-diploma: Th. J. Dekker, Wervershoof (le rijs); W. Out, Berkhout (3e prijs); G. Buis, Venhuizen (2e prijs); D. Smit, Bovenkarspel (le prijs); N. Dudink, Nibbixwoud (2e prijs). Eén afgewezen. A 3 opleiding loodgieters Werkstuk No. 1 Vergaarbak. No. 2 trechter. No. 3 spruitstuk in lood. Geslaagd A-diploma: G. Schipper, Zuid-Scharw. no. 1 (2e prijs), no. 2 (le prijs), no. 3 (3e prijs); Th. Witte, den Burg (Texel) no. 1 (le prijs), no. 2 (2e prijs), no. 3 (2e prjjs). B 2 opleiding smeden Werkstuk no. 1 slijpsteengarni tuur, no. 2 raam, no. 3 scharnier. Geslaagd B-diploma: B. Burger, H. Hugowaard, no. 2 (2e prijs); J. F. Sijnesael, Scha gen. B 2 opleiding mach. bankw. Draai werk, schaafwerk le prijs. Geslaagd B-diploma: J. A. Wijsenbach, Enkhuizen. A 3 opleiding Koperslager A-diploma: M. Angevaare, Hoorn, le prijs (snuitlamp). Revolverdraaier A-diploma: W. Zijlstra, Hoorn, le prijs (stoot- buis en gereedschap). BEKRONINGEN PRAKTISCH PRROEFWERK A. le leerjaar timmeren Werkstuk: voetbankje, houtver bindingen. C. A. Breed, Hoogwoud (le prijs met lof); P. D. Kuiper, Midden- meer (4e prjjs); H. P. Filmer, Schagen (4e prijs); A. M. Schou ten, A. Paulowna (2e prijs); J. H. Drent, M'blik (3e prijs); P. J. L. de Boer, Hoorn (2e prijs); N. G. M. Stavenuiter, Enkhuizen (4e prijs); E. P. Sikkens, Enkhuizen (le prijs); N. J. Krom, Limmen (le prijs); J. R. Res, Castricum (eervolle vermelding). A. 2e leerjaar timmeren Werkstuk: bankje, knijperbakje. J. J. Groot, Venhuizen (3e prijs); C. Koeman, Wijdenes (4e prijs); J. Molenaar, Oudkarspel (le prijs); P. Boos, Wognum (2e prijs). B. le leerjaar timmeren Werkstuk: tuinstoel. A. Desaunois, Gr'broek (eer volle vermelding); P. Bakker, Hem (4e prijs); A. Molenaar, Winkel (eerv. verm.); A. J. Boe kei, Schagen (le prijs); D. Jager (2e prijs); W. den Adel, Kolhorn (le prijs); J. Hollenberg, Schagen (3e prijs); L. Jagtenberg, Wier. werf (2e prijs). A. le leerjaar schilderen Werkstuk: no. 1 letter B, no. 2 bakje, no. 3 rekje. P. Schoen, Enkhuizen, no. 2 (2e prijs); A. F. Smit, Venhuizen no. 1, no. 2, no. 3 (2e prijs); H. v. Unen, Twisk, no. 1 en no. 3 (le prijs), no. 2 (2e prijs); IJ. Reens, Schagen, no. 1 en no. 3 (le prijs), no. 2 (2e prijs). A. 2e leerjaar schilderen Werkstuk: no. 1 trap, no. 2 letter b. K. Nieuwenhuis, Venhuizen, no. 2 (3e prijs); R. J. Sijm, Venhui zen, no. 1 (3e prijs); W. G. Rede- ker, Venhuizen, no. 1 (2e prijs), no. 2 (3e prijs); A. J. M. Kok- Desaunois, Gr.broek, no. 1 en no. 2 (le prijs); P. Huisman, Opmeer no. 1 (3e prijs), no. 2 (2e prijs); P. M. Zijp, N. Scharw, no. 1 (2e prijs); G. Kossen, Langedijk, no. 1 (2e prijs); A. Overtoom, Lange dijk, no. 1 (le prijs), no. 2 (2e prijs); D. Hoeve, Dirkshorn, no. 1 (2e prijs); H. Baas, Oostwoud, no. 1 en no. 2 (2e prijs). B le leerjaar schilderen Werkstuk: no. 1 letter b, no. 2 parapluiebak. J. Klerk, Hensbroek, no. 1 (2e prijs); J. Schipper, Ursem, no 1 (le prijs met lof), no. 2 (le prijs). A. le leerjaar metselen Werkstuk: hoek, steensmuur met rolafdek. C. D. Lont, Den Oever, 2e prijs; C. Langereis, Medemblik, 3e pr.; F. Baas, Gr.broek 2e pr.; G. Kees man, Enkhuizen, 3e pr.; P. W. Krom, Limmen, le pr.; L. Kooi man, Enkhuizen, 3e pr. A. 2e leerjaar metselen Werkstuk: schoorsteen m. 2 kan. H. J. Gielen, Schagen le pr.; A. Dekker, Avenhorn 2e pr.; H. Roemer, Wijdenes 3e pr.; L. N. v. d. Aar, Limmen le pr.; N. J. Willems, Enkhuizen 2e pr. B. le leerjaar metselen Werkstuk tuinmuur m. pilaster. C. Appelman, Wognum, le pr. met lof; Nic. Mulder, Obdam le prijs. A. le leerjaar lood-zw. M. J. Paardekooper, M'blik, zinkenbakje, 2e prijs. A. 2e leerjaar lood-zw. J. G. v. Leeuwen, Enkhuizen, roefstuk en nokroef, 2e prjjs. B. le leerjaar lood-zw. A. Been, Medemblik, schoorst. kap, 2e prijs. A. le leerjaar, 2e leerjaar en B. 1 e leerjaar auto-mont. Geen prijzen. A. le leerjaar smeden Werkstuk: no. 1 vijlwerk, no. 2 kachelpijpdop, no. 3 ring-kram- W. v. Diepen, Spanbroek, no. 2 (3e prijs); M. Messchaert, Enk huizen, no. 2 (3e prijs); H. Rood, Spanbroek, no. 1, 2, 3 (le prijs). A. 2e leerjaar smeden Geen prijzen. B. le leerjaar smeden Werkstuk: no. 1 schippershaak, no. 2 rechte elleboog met dop. L. de Jong, Enkhuizen, no 2 (2e pr.); C. B. Hager, Enkhuizen, no. 2 (3e pr.); C. J. Schaper, Grootebroek, no. 2 (3e pr.); E. Slaman, Oudeschild (Texel), no. 1 en 2 (le pr.); H. Boerema, Wieringen, no. 1 en 2 (3e pr.); T. Boven, N. Stroe, no. 1 en 2 (le pr.). A 2e leerjaar mach.-bankw. Werkst.: 2 proefstaven draaien. W. Rouwerda, Oudeschild (Tex) (2e pr.) B. le leerjaar mach.-bankw. Werkstuk: kolom draaien. P. de Wit, Den Hoorn (Tex.) (3e pr.); W. Loots, Enkhuizen (2e pr.). A. le leerjaar electriciëns Werkstuk: pijp buigen. J. F. J. Reus, Cocksdorp (Tex.) (3e prijs). A. 2e leerjaar electriciëns Werkstuk: zaag- en vijlwerk, buis-montage. J. C. Berkhout, Langedijk (le pr). B. le leerjaar electriciëns Werkstuk: montage-schema's. A. Barhorst, Den Burg (Tex.) (2e pr.). A. le leerjaar koperbankw. Werkstuk: krullen, hagedis, mo lentje. J. Lely, Hoorn (le prijs); H. Souverein, Enkhuizen (le prijs). A. le leerjaar koperslager Werkstuk: kandelaartje. D. Lely, Hoorn (le prijs). A. 2e leerjaar koperslager Werkstuk: snuitlamp. J. Lakeman, Hoorn (le prijs). A. le leerjaar vormer en kern maker Werkstuk: kern v. brandweer mondstuk. W. v. Dijk, Hoorn (le prijs). A. 2e leerjaar meubelmaken Werkstuk: draaien krukzitting. H. Vaartjes, Z. Scharwoude (le prijs). A. 2e leerjaar carr.bw.- wagenmaker Werkst.: Achterraampje cabine. C. Jong, Schagen (le prijs). B. le leerjaar carr.bw. wagenmaker Werkstuk: matenbakje. G. v. Leeuwen, Wognum (3e pr.); J. M. Jong, Schagen 3e (pr.) J. M. Jong, Schagen, eervolle vermelding voor inzending, stuk cabine (staalbouw). WIERINGEN Met onverholen belangstelling, grenzend aan verbazing, hebben we kennis genomen van hetgeen de leerlin gen van de Vereniging ter Bevordering van het Vakonderwijs met behulp van potlood, penseel hamer, beitel en draaibank hebben gewrocht De tentoonstelling van vrije en werktekeningen, ontwerpen voor reclamefolders, maar vooral ook van de practi- sche resultaten van de vakuitoefening getuigt in menigvuldige vormen en variaties van de grote waarde en doelmatigheid van het bij dit onderwijs gevolgde systeem. Lucifers-actie Advertentie Lucifers-actie - Koop zo'n pakje luci fers als het U wordt aangeboden! U mag niet nee zeggen, 't Kost maar 10 cent en 't is voor een goed doel. Koop méér dan „Luci- één pakje Dank U wel! ts fers-actie" js Minderbroeders- Het Missie-college werd door oorlogs- klooster, Wilhelmina- brand verwoest. Door de brand van weg 13, Woerden. lucifers wordt het weer opgebouwd. Lucifers-actie - Lucifers-actie - Lucifers-actie Lucifers- Als regel wordt de jaarlijkse tentoonstelling van Vakonderwijs gehouden in de plaats waar ook de jaarvergadering en de uitrei king van de diploma's aan de geslaagden van de afgelopen cur sus plaats vindt, en dit jaar maakt daarop géén uitzondering. Alleen is het niet mogelijk geble ken deze zeer omvangrijke expo sitie onder te brengen in hotel de Haan. Doch de afdeling Wie ringen, aan wie de verzorging van de expositie is opgedragen, heeft beslag weten te leggen op de ULO school, precies op het be langrijkste kruispunt van wegen te Hippolytushoef En met in stemming van het hoofdbestuur van de vereniging voor vakonder wijs, mogen we wijduit de lof trompet steken over de voor treffelijke wijze waarop de af deling Wieringen deze zaak heeft behartigd. Zelden is de tentoon stelling overzichtelijker en daar door indrukwekkender geweest als nu in Wieringen. Dit jaar bijzonder goed Onder leiding van de hr. H.M. Punthöler op wienis schouders niet alleen de gehele administra tie van het vakonderwijs drukt, doch wien ook de beslommerin gen of de leerlingen wel hun proefwerk op de voorgeschreven wijze maken en het al of niet ge reedkomen van de vrije inzen dingen en dezelver aankomst op de tentoonstelling aangaan, heb ben wij een rondgang mogen maken, waarbij de door hem met kennelijk enthousiasme gegeven inlichting onze indrukken com pleteerden. Reeds direct na het betreden van de gang ontwaren we een juweel van een werkstuk, uitge voerd door een jong Texels elec- triciën en bestaande uit een aan tal oersoliede stroomgeleidingen met serieschakelaars voor ver lichtingen. liften e.d. De eerstvol gende zaal is het domein van de jeugdige schilders. Hier staan de trappen, banken, bakken, deuren en panelen waar zij zo bloedig op hebben zitten werken, d.w.z. polijsten, tweemaal gronden, plamuren en drie, viermaal, glanzen, vordat het de pronkt juwelen werden, die men hier mag bewonderen. Met eerlijk ont zag hebben we opgezien naar het product „met hoogste lof van de GENEVE, Vrijdagavond Een orkaan van geestdrift stak op toen Hugo Koblet de baan van het overvolle Frontenex-stadion opreed. Maar een ware heksen ketel ontstond toen de omroeper, nadat Koblet zijn laatste 'ronde volbracht had, de tijd van 2 uur 39 min. 45 sec. bekend maakte: het hele stadion was toen één deinende, wild gesticulerende, juichende, schreeuwende, dan sende en elkaar omhelsende me nigte mensen. Men wist dat Ko blet winnaar was ook in deze étappe. Deze tijdrit, uitgestippeld over geaccidenteerd terrein met heu veltjes van bjjna 800 meter bo ven de zeespiegel en vrij snelle afdalingen, was overigens niet van overwegend belang voor de bezetting van de eerste plaats in iry" van J. Schipper uit Ursem. eze knaap heeft me een, in twee tinten groen met crème gotische letters, fel glanzend paneel ge componeerd dat boeit door de haast volmaakte techniek, terwijl ook zijn lambrizering een zeld zame combinatie van eenvoud en warmte bezit. De werkstukjes van de 1ste jaars getuigen van ernst waar mede de knapen een van de moeilijkste onderdelen van het schildersvak, het plek- en rimpel loos schilderen van wit, hebben beoefend. Het doet aangenaam aan, dat men op deze tentoonstelling in elke zaal naast de proefwerken ook de werk- en illustratieteke ningen vari de betreffende vak lieden heeft opgehangen, zodat iedere afdeling een afgerond ge heel vormt. Fijn koperwerk Leerlingen van de vereniging werkzaam op de fabriek van sierkunstproducten van de Fa. Scholten in Hoorn exposeren er met medewerking van hun direc tie, frappante staaltjes edelsmeed- w.erk, hoofdzakelijk bestaande uit ragfijn afgewerkte minatuur ge bruiksvoorwerpen. Onmiddellijk daarop aanslui tend kan men het glanzende draaiwerk van de machinebank werkers en metaalbewerkers be wonderen en de grovere maar hoogst practische werkstukken van de smeden, die met hun kachelpijpen en moerverbindings- stukken royaal uit de hoek zijn gekomen. Dat deel van de mensheid dat op zijn gemak gesteld is en droomt van een stevig en toch licht tuin- ameublement. moet eens gaan kijken wat de jonge timmerlie den van Vakonderwijs in dit op zicht presteren. De grote keurig afgewerkte banken en stoelen die men hier ziet zal men vergeefs* zoeken in winkeletalage's en eerst moet men er op gezeten hebben om te weten, dat ook tuinmeubelen het gehele lichaam rust kunnen ge ven. En dan de tuintafels, royaal van formaat, oerdegelijk van constructie, spiegelglad afgewerkt en met twee bladen boven el kander (het onderste voor het opbergen van boeken tijdschriften handwerkjes, tabak e.d.). ook die vormen een lust voor het oog. Vervolg op pag. 8 DJAKARTA De 53-jarige voorman van de havendienst van de K.P.M. te Tandjong Priok, de heer J. J. Thepen is Donderdagmiddag door tw.ee schoten uit de steizgun van een militair van de havenveilig heidsdienst dodelijk getroffen. Een der kogels trof ook de klerk van de K.P.M. Warta. die ernstig gewond naar het zieken huis werd vervoerd. Volgens inlichtingen van de Indlonesrirhe miïitaitfe politie had Thepen een dreigende be weging gemaakt naar de mili tair. die met zijn stengun in aanslaghouding stond en die onmiddellijk vuurde. Thepen werd op slag gedood. U.S.A. WENSEN EINDE AAN STAAT VAN OORLOG WASHINGTON (A.P.) Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren besloten, de staat van oorlog met Duits land officieel te beëindigen. Het nam op verzoek van pre sident Truman een resolutie aan, waarin verklaard werd, dat de staat van oorlog met Duitsland officieel beëindigd zou zijn op het ogenblik, waarop de president de betrokken wet zou onderte kenen. De uitslag van de stem ming was 376 tegen nul. Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe overleden Donderdag is te Den Haag het stoffelijk overschot van de schrijf ster Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe bij dat van haar echtgenoot Willem Kloos, te ruste gelegd. De begrafenis van deze enkele dagen geleden overleden schrijf ster is op haar eigen verzoek in alle stilte geschied. Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe werd geboren te Solo op 1 September 1874, waar zij de H.B.S. bezocht. Van haar hand verschenen o.m. de cyclus „zijden en keerzijden" (zestien delen), de cyclus „van vrouwen-leven" (zes delen), Willem Kloos 1947, verschillende andere romans, no- vellenbundels, het toneelstuk Ju dith en drie dichtbundels. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: 8 fokstieren. 12 slachtstieren, 170 kalf- en melk koeien f670990. flauw, 202 va rekoeien e. a. f500800. flauw, 180 vette koeien f7501000, flauw, 25 vaarzen f520820, flauw, 15 pinken f380525, flauw 16 graskalveren, 40 vette kalveren, 63 nuchtere kalveren slacht f4060 levendig, 20 nuch tere kalveren fok f60100. le vendig;, 176 weidesehapero f75 100. stug, 310 zuiglammeren f70 85 stug 462 weide lammeren f4060 stug. 28 zeugen. 667 schrammen f6095 stug. 751 biggen f3050 stug. 1 paard, 27 bokken en geiten f 1530 matig. KAASMARKT Aangevoerd: Goudse kaas (zware) 84 partijen tot f234 (p. 100 kg in gids). Goudse kaas (le srt.) f213220. Goudse kaas 2e srt. 204 tot 212. Leidse kaas le srt. (5 partijen) f203f214 (prijs per 100 kg in gids). Han del flauw. het klassement. Koblet had een veilige voorsprong van 9 min. op nummero twee, en het was zeker niet nodig dat hij vandaag met overweldigend machtsvertoon zou winnen om nummero een te blijven. Maar de finish lag op Zwitsers grondgebied en Koblet heeft er kennelijk een erezaak van gemaakt om ditmaal te win nen op een wijze, die niet de minste twijfel zou overlaten aan zijn superioriteit in deze Tour. Zijn landgenoten moeten het eveneens van hem hebben ver wacht, vandaar de spanning die er heerste bij het vergelijken van de tijden, terwijl Koblet nog on derweg was en de laaiende geest drift, waarmede men hem vierde, toen hij in deze opgaaf slaagde. Het was zijn vijfde étappe-over winning in deze Ronde van Frankrijk, waarbij hij tweemaal winnaar werd van de tijdrit. 1. Koblet, 2.39.10; 2. Decock (België) 2.44.25; 3. Barbotin (Fr.) 2.44.44; 4. Magni (Italië) 2.46.28; 5. Ockers (België) 2.46.10; 6. Coppi (Italië) 2.47.13; 7. Bartali (It.l 2.47.50; 8. Lauredi (Frank rijk) 2.47.52; 9. Lazarides (Fr.) 2.50.18; 10. Morvan (W.Z.W.) 2.51.11. Algemeen klassement: 1. Koblet (Zwits.) 126.02.51; 2. Geminiani (Fr.) 126.24.51; 3. Lu- cien Lazarides (Fr.) 126.27.07; 4. Bartali (It.) 126.32.00; 5. Ockers (België) 126.35.40; 6. Barbotin (Fr.) 126.39.31; 7. Magni (It.) 126.44.15; 8. Baubin (O.Z.O.) 126. 48.44; 9 Bernorda Ruiz (Spanje) 126.48.46; 10 Coppi (Fr.) 126.49.42. Het algemeen ploegenklasse- rnent luidt thans: 1. Frankrijk 378.01.49: 2. België 378.52.48; 3. Italië 379.19.50: 4. Oost-Zuid-Oost 380.03.43; 5. West- Zuid-West 380.15.36; 6. Zwitser land 380.45.22; 7. Spanje 382.40.46; 8. Ile de France 383.26.11; 9. Pa rijs 384.00.56. STAN D BLOEM BOL GEWASSEN IN JUNI 's GRAVENHAGE Over het algemeen waren dp weersom standigheden in Mei en Juni gun stig voor de ontwikkeling van de bloembollen. De gewassen staan er zonder uitzondering goed voor, terwijl ook de oogstvooruitzichten tot tevredenheid stemmen. Be halve wellicht voor narcissen, waarvan de stand van de bloem bollenstreek naar verhouding wat minder goed is dan die van de overige gewassen, kan een op brengst worden verwacht, die behoudens onvoorziene omstan digheden vermoedelijk minstens even groot zal(zijn als de produc tie van het vorige jaar. Beschadigingen aan de gewas sen door vorst en hagel komen nagenoeg niet voor. Ook de wa terschade valt zeer mee. behalve in een aantal bedrijven in Obdam, waar deze ernstig wordt ge noemd. De schade door ziekte kan over het algemeen onbeduidend wor den genoemd. Ook het optreden van zwartrand bij hyacinthen dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, is binnen redelijke per ken gebleven, gemiddeld is de aantasting matig. O.A. UIT AARTSBISSCHOP PELIJK MUSEUM ZWOLLE. Geruime tijd is de conservator van het Stadsmuse um te Kampen bezig geweest een tentoonstelling van Middeleeuwse beelden uit de Gelders-Overjjsel- se school te organiseren. Toen alles zo te zeggen in kannen en kruiken was, ontstonden in Kam pen zekere bezwaren, die de uit voering der plannen onmogelijk maakten. Dank zij het lofwaar dige initiatief van drs. Th. de Vries, conservator van de Emma. nuëlhuizen, zal deze tentoonstel ling vanaf 15 Augustus in Zwolle worden gehouden. Bereids heeft mgr. A. E. Rien- tjes, directeur van het Aartsbis schoppelijk Museum te Utrecht zijn medewerking toegezegd door 22 beelden voor deze expositie beschikbaar te stellen. Ook uit particulier bezit hoopt men nog 'n aantal beelden voor deze unieke tentoonstelling te krijgen. Thans wordt geijverd voor de vorming van een tentoonstellingscommis sie. We brengen deze week een soort legpuzzle. Neven staande vijftien vierkantjes kunnen zó op een rij ge- legd worden, dat een twee regelig rijmpje leesbaar wordt. Een zeemansrijmpje, zouden we haast zeggen, want het heeft iets met een zeilschip te maken. Maar de betekenis gaat nog wel iets verder.... O 'T *T S 1 L N D M F K R O 6 R 1 P K L E O T O E P O P T E T N E Z E C M P E 1 E N L 1 O E Oplossingen in een open enve loppe met opschrift „Prijspuzzle Noorderpers" tot en met Donder dag inzenden aan het bureau van Naam: dit blad. S.v.p. volledig franke ren, d.w.z. als brief. Voor de in zenders van de juiste oplossing liggen weer vijf mooie boeken klaar. Adres De oplossing luidt En hier volgen dan de geluk kigen van de vorige week. 1. R. GIELENS, Nw. Laagzijde B 49, Schagen. (Het verzet van de Ned. Bis schoppen) 2. B. J. STEUR, Kalorama, Beek (bij Nijmegen). 3. ANS VEUL, Langevliet 56, Julianadorp. (De weg langs het water) 4. G. KREUK—SCHAGEN, Zes- stedenweg 125, Grootebroek. (De vergeten man) 5. M. HEMELS, Clarissenbuurt 21 te Alkmaar. (Bijna waar) OPLOSSING VORIGE WEEK 1. Economisch; 2. Linoleum; 3. Kajuit; 4. Even; 5. MC; 6. dE; 7. looD; 8. agendA; 9. februari; 10. disponibel,; 11. generaaL; 12. marinE; 13. pecH; 14. tE; 15. El; 16. File; 17. Twaalf; 18. Eigen dom; 19. Engelenbak; 20. Novem ber; 21. Komeet; 22. Egel; 23. Eb; 24. aR; 25. sueZ: 26. syfneY: 27. toestanD; 28. publicatiE. Het spreekwoord luidt Elke medaille heeft een keeniide (Van onze diplomatieke medewerker) De plotseling te Napels over leden Amerikaanse Admiraal Forrest Sherman heeft tevoren zeker met Franco succesvol on derhandeld over een overeen komst tussen Washington en Madrid, waarbij Spanje ook door het afstaan van bases, een bij drage levert tot beveiliging van het Westen. De West-Europese socialisten de z.g. Socialistische Internationale protesterend, naar zij met enige gemakkelijk heid zegt, namens 43 millioen socialisten hebben daar niet weinig rumoer om gemaakt. De regeringen in Londen en Parijs hebben in Washington ook al, formeel nog wel, doen blijken van bezwaren tegen een Ameri kaans-Spaans accoord. Eerlijk gezegd hebben wij de anti-Franco-stemming waarin de socialisten zich niet zelden op sleeptouw laten nemen door de communisten evenmin kunnen bewonderen als het Franco-re giem zelve. Dit regiem is inder daad geen democratisch regiem. Het is een totalitair en dictato riaal bewind, roepen luide de lie den van links. Het is dat zeker niet in dezelfde gruwzame mate a!» de communistische regiems, waarmede alle Westelijke en W. Europese landen normale betrek kingen onderhielden, wat zij tot voor zeer kort met Franco- Spanje niet deden, omdat links dat niet wilde. Franco zou Nazi- gezind zijn (geweest): Feit is, dat hij buiten de wereldoorlog bleef, die het Nazisme met de democratieën voerde, dat hij Hit- Ier op zeer besliste en energieke wijze een doortocht door Spanje belette dat wijlen president Roo sevelt hem een „dierbare vriend" noemde en dat Chufchill uitbun dig 's mans lof zong, omdat hij door zijn houding de geallieerden groter dienst had bewezen, dan wanneer hij aan hun zijde in de tweede wereldoorlog was ge stapt Dit alles maakt de linkse anti- Franco-stemming niet bepaald overtuigend en consequent. De onder invloed daarvan in Wash ington geuite regeringsbezwaren van Engeland en Frankrijk heb ben daar dan ook geen goede in druk gemaakt. Men wijst er op, dat de V.S. toch wel vrij zijn, zo danige accoorden te sluiten als hun goed dunkt. Men stelt verder, dat de bezwaren, ingegeven door vrees voor Rusland, een niet on bedenkelijk licht werpen op de verdedigingswil van Frankrijk cn Engeland. Ook vraagt men, niet te vergeten, dat de Britten o.a. dadelijk met de Sovjets gingen samenwerken, toen die door Hit- Ier werden aangevallen, ondanks ideologische bezwaren en ver schillen. In Londen hoort men betogen, dat bases in Spanje alleen maar nodig zijn als een uorlog met de Sovjet onvermijdelijk is. Daar die niet onvermijdelijk is aldus die Britse kringen hebben de V.S. geen bases in Spanje nodig. Deze redenering ziet voorbij, dat ook Noord-Afrika onder het At lantisch Pact valt en dat Spanje de onmisbare verbindings- schakel is tussen West-Europa en Noord-Afrika. Daarentegen laten sommige bronnen uit Washington wat an ders doorschemeren: bases in Spanje zo kan men daar be luisteren kunnen ook gebruikt worden in plaats van bases in Frankrijk en Engeland. Daarme de worden zij een drukmiddel in Amerikaanse hand, om West- Europa tot meer spoed en daad kracht aan te sporen, als het er om gaat ,van de Atlantische ver dedigingsorganisatie een werke lijkheid te maken. De Spaanse bases krijgen dan deze betekenis: Amerika wil werken met het At lantische Pact, maar het kan ook anders. Dat „ook anders kunnen" heeft echter twee kanten. Ener zijds kan het inderdaad een mid del zijn voor Washington om West-Europa de sporen te geven. Daar als in de V. S. het politieke getij eens keert en dat is in 1952 toch niet denkbeeldig dan zou men in Washington wel eens onverschillig kunnen worden voor het Ncord-Atlantische Pact en kunnen menen, dat men aan Spanje genoeg heeft voor eigen beveiliging. Die mening zou ze ker kortzichtig en onjuist zijn, zij zou zeer schadelijk zijn aller eerst voor West-Europa, maar uiteindelijk ook voor de V.S. Met dat al, blijft zij echter toch mo gelijk, zij het een gevaarlijke mo gelijkheid. In het licht dezer mogelijkheid deed West-Europa o.i. beter t.a.v. de Spaanse bases zijn kracht niet te zoeken in weinig vruchtbare protesten. En tenslotte: als het bewind in Madrid onder invloed van Ame rikaanse hulpverlening wordt ge democratiseerd en Spanje econo misch gezonder wordt, zou dat winst zijn voor West-Europa. Voor Spanje zou het een en an der geenszins een overbodige luxe zijn. De duidelijke uitspra ken. die het Spaanse Episcopaat onlangs deed, bewijzen dit laat ste zonneklaar. Aldabi Rotterdam/Buenos Aires p. 26 Fernando Noronha; Annen- kerk Sydney /Rotterdam p. 26 kp. St. Vincent-Duinkerken, Ce lebes Djakarta-A'dam 26 dwars Vigo. Eemland B. Aires-A'dam p. 26 Madeira. Grote Beer Dja- karta-A'dam 26 bij ingang Rode Zee, Lekkerkerk Calcutta-R dam 26 v. Marseille-Antwerpen, Ma- taram Djakarta-R'dam 26 nm. te Aden. Modjokerto R'dam-Mak- sar 26 rede Pangkolpinang, Nieuw Amsterdam New York-R'dam 27 v. Southampton, Oranje Djakar- ta-A'dam 26 v. Colombo-Suez, Rondo Djakarta-A'dam 26 te 8e- lawan, Kotti A'dam-Indonesië 26 te Napels. Salawati A'dam-Dja- karta 26 v. Algiers-Marseille, Si- ba jak Djakarta-R'dam 26 dwars D jeddah, Tarakan Balikpapan- A'dam Surabaja-Djakarta. Ternate R'dam-Djakarta 26 te Bel awan, Volendam Montreal- R'dam 26 180 m. O. ten N. Belle Isle, Winsum Narvik-IJmuiden 26 dwars Trondheim, Waterland 26 v. Buenos Aires te A'dam. Loppersum 27 v. Bona te A'dam Maashaven 27 v. Rosaria V R'dam. Meerkerk R'dam-Sydney 26 dwars Livorvo. Meliskerk Calcutta 25 te Colombo.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7