.ES *EL Dit jaar twintig milliard dollar voor het leger der U.S.A. Tito besluit Mgr. Stepinac uit Joego-Slavië uit te wijzen Pjongjang geteisterd in zwaarste aanval L EXAS De bisschop is onderdaan van het Vaticaan' „Massa's mensen in Europa merken niets van Marshallhulp" ierden :happen EN OMGEVING nieuws it U na gerookt. L SHAG dspatten et Zijper lis ruimt Varenhuis ug DAGBLAD VOOR ALKMAAR NHO) Tweede bedrijf in Singapore Europa's Defensie Vier milliard voor tanks, 400 millioen voor raketten Dame bij grenspost gedood Alkmaars militair te Assen verdronken De zee heeft weer een offer geëist Kinderen speelden met brandende kaars Sportief kalf Felle aanval van Connally op E.C.A.-directeur Op 't verkeerde pad KARNEMELK Zou de Paus ooit aftreden? Tandemrijder tegen auto gesmakt mste uitslagen V. en L. 43.2; 2. skvogels 44.2. AAC 3.24.1; 2. 1. AV '23 3.30; 4. 1. AAC 16.40.1; 2. rrekvogels 17.16.2 !5. eren: 1. V. en L. 1.50.1; 3. Trekvo- Sagitta 50.2. Olympia '48 51.3. 1. Sagitta 2.9.6; 2. 2.3; 3. Celebes Sagitta 55.1; 2. Olympia '48. 56.1. van beide nar- siin hedenmorgen ie bii elkaar ee- rekincen duurden resultaten is niets ndrincen van de d een bufferzone eedtecraad noem- van de delecatie nieuwe nolitieke de V.N. in de den. acht in de krin- ïitenlandse mini- nan een Geheim tussen JaDan en teeen 15 Aucus- srdrac zou voor stationneren van roeDen in JaDan. in de bezettinc. Is. 4 kolonels en taan in Warschau ..hooeverraad". van de Generale Poolse leeer. dat sen tecen Duits- 4/„. Hen, 5 dig. décor 11.25 jlkmaten oodtrom- 0.55 12.25 0.35 0.25 0.95 0.75 kjes ipiegels essen pijpen ke Eau de e, per fles le maat. nog veel meer staan. We gaan met het werk, el te veel aan- dat hij er nu leien te rijden, ar een andere -Willem verze- wel op zonder mme Cowtown at. Hahahaha". soepblokjes in Verholen was David konden t was. Smidje ijze weer eens het randje ge- 1 gebroken. En ;jes opgespietst Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 3 Dinsdag 31 Juli 1951 46e Jaargang No. 12233 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. KeixerBtraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 AMERIKA dringt sterk op de eenheid economisch en militair van Europa aan. Er schijnen nog te veel tegenstellingen te zijn tussen de verschillende Europese landen, om die eenheid althans op economisch gebied in de naas te toekomst te verwachten. Die tegenstellingen zijn historisch verklaarbaar en dienen natuurlijk begrepen te worden. De natuur laat zich niet dwingen, de histo rie kan niet straffeloos verloo chend worden. Ondanks de goede bedoelingen v. d. bekendste lei ders in Amerika Truman. Acheson, Eisenhower e.a, die ze ker niet alleen uit Amerikaans eigenbelang, maar toch ook niet, om dat over het hoofd te zien, sterk voor de Europese eenheid pleiten heeft men in Europa wel eens de indruk, dat de Ame rikanen de situatie hier niet al tijd precies begrijpen. Zeer schone woorden heeft Eisenhower begin dezer maand in Londen gesproken over de Europese eenheid, woorden waar van er stellig vele ook wel weer klank vinden aan deze kant van het Atlantische complex, maar of men daarom Eisenhower Euro peaan nummer 1 moet noemen, zoals wij hier en daar zagen ge beuren ,dat lijkt ons nog wel even twijfelachtig. Eis is een fe nomenaal militair, die intussen Amerikaan blijft, al gaat zijn bij zondere interesse, in het „Atlan tisch kader" naar Europa uit. Anders dan wij een jaartje ge leden dachten, vlot het ook met de militaire eenheid van Europa nog niet zo best. Van sommige zijden acht men het begrijpelijk, dat de Amerikaanse reacties op dit tekort aan eenheid van onge duld en onbehagen doen blijken. Het gaat hier niet alleen om het trage tempo in de Europese mili taire samenwerking, maar ook om de traagheid, in de wijze waarop verschillende landen-zelf, Nederland daarbij inbegrepen, hun militaire maatregelen voor bereiden. Er bestaat een geestelijk con flict tusssen Europa en Amerika, dat zijn weerslag doet gevoelen in het grote „schaakspel", dat de laatste tijden weer zo intens wordt gespeeld en waarvan de volkeren, zeker van Europa, maar wellicht van de gehele wereld, de inzet. zijn. Op welke wijze Spanje door Amerika werd inge schakeld in dit schaakspel, heeft onze, goed-geïnformeerde diplo matieke medewerker, vorige week in zijn artikel „Amerika en Wij" duidelijk uit de doeken gedaan. De onverhoedse, snelle poging, om Spanje met de Europese de fensie te laten meedoen, kan ook als drukmiddel beschouwd wor den om Europa tot sneller een heid, allereerst op militair gebied te bewegen. Mogen wij een New Yorkse correspondentie uit de „Volks krant" d.d. 26 dezer geloven, dan is Amerika doende zijn belang stelling voor het zwaartepunt m de Europese verdediging te ver plaatsen naar het Iberische schier eiland en naar het gebied van de Middellandse Zee. Eisenhower had enige maanden geleden 100 staande divisies in Europa ge vraagd en schijnt nu met.25 genoegen te nemen. Hij zou meer aandacht schenken aan de reser ves en aan „divisies, die binnen enkele weken zouden zijn te mo biliseren". Zouden de voorstan ders van „mobilisabele" divisies, ook in ons land, die „parate" di visies voor ons niet te betalen achtten, dan toch gelijk krijgen? En ook zij die tot voorzichtigheid en bezinning aanspoorden, omdat de enorme militaire lasten voor ons land ondragelijk zoude'n zijn? Wij lezen nu tenminste, dat het nieuwe standpunt v. d. V.S. o.a. voortkomt uit het feit, dat men vreest, dat „een te groot aantal divisies de West-Europese econo mie in gevaar zou brengen en daarmee ook de sociale en cultu rele mogelijkheden tot een nieuw probleem zou maken! Amerika maakt, ondanks het verzet uit bepaalde Europese kringen, ernst met zijn plan, het veel besproken Spanje in de mi litaire verdediging van Europa in te schakelen. Die inschakeling op zich is zonder twijfel noodza kelijk, maar de financiële kracht welke Amerika hiervoor aan wendt, moet natuurlijk niet gaan ten koste van Europa. Dat zal Amerika moeten in zien, maar Europa ook. Nog niet eens zozeer ten aanzien van de omvang van zijn militaire maatregelen, als wel ten aanzien van de efficiente wijze, waarop Europa deze zal organiseren. Hier gaat het dus om het probleem van de Europese militaire samenwerking, waarvan het vraagstuk van het z.g. Euro pese leger zulk een belangrijk on derdeel is. Op dit punt is klaarheid aller spoedigst gewenst. Die klaarheid wordt niet in de hand gewerkt door de tegenstrijdige en alarme rende berichten, welke de laatste dagen tot ons komen, over za ken, welke voor deze aangelegen heden van 't grootste belang zijn, de financiering en de economische hulp uit Amerika. Daar leest men elders enig commentaar over. Europa, en dus ook Nederland, zullen, militair en economisch, het geweer bij de voet en het kruit droog moéten houden; maar ook: het hoofd koel. Weer pseudo-vogelpest WOUDENBERG. In de ge meente Woudenberg zijn weder om twee gevallen van de pseudo- vogelpest geconstateerd. Ter voor koming van uitbreiding zijn on geveer zevenhonderd stuks pluim vee afgemaakt. WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, heeft in een Maandag voor publicatie vrijgegeven verklaring meegedeeld dat de begroting van het Amerikaanse leger voor 1952 voorlopig is bepaald op een bedrag van 20.762.000.000 dollar; indien de Koreaanse oorlog zou voortduren, zou dit bedrag nog met zeven milliard dollar moeten worden verhoogd. De thans voor het leger uit getrokken gelden zijn toereikend voor het onder de wapenen hou den van 1.500.000 militairen; de huidige sterkte bedraagt 1.200.000 man. 45.6 procent van de begro ting wordt besteed voor de ver vaardiging en het aanschaffen van oorlogsmateriaal. De grootste post is die voor het aanschaffen van gevechtswagens, n.l. 4.200.000.000 dollar. Een bedrag van 400 mil lioen dollar is uitgetrokken voor de vervaardiging van de eerste raketten voor het leger. Generaal Collins deelde mede dat de hoge kwaliteit der Ame rikaanse wapens o.m. blijkt uit het succes dat de nieuwe „Patton" middelzware, met kanonnen be- AUTO TEGEN BOOM ENSCHEDE. Op enkele hon derden meters afstand van de grenspost Frenswegen is de 47- jarige mevr. I.ieselotte Froelich- Oppler uit Amsterdam om het leven gekomen. Zij zat met nog twee dames in een volkswagen, die op weg was naar Amsterdam, waar de inzittenden Amerikaanse vrienden zouden ontmoeten. De auto reed met flinke snel heid toen op ongeveer 500 meter afstand voor de grenspost een fietser plotseling de weg overstak. De bestuurster, de 29-jarige mej. Eyba uit Hamburg, slaagde er in de fietser te ontwijken, doch ver loor toen de 'macht over het stuur en botste tegen een boom, waar na de auto enkele malen over de kop sloeg. De bestuurster brak het rechter bovenbeen en mevr. Froelich werd gedood. FRATER WICBERTUS VAN ZON OVERLEDEN VUGHT. Frater Wigbertus van Zon, de in binnen- en bui tenland bekende Esperantist is gisteren in de leeftijd van 82 jaar overleden. Sedert 1935 vertoefde hij in het rustoord Steenwijk te Vught. In 1922 behaalde frater Wigbertus het diploma A en B Esperanto. Hij correspondeerde van Steen- wijk uit met esperantisten in na genoeg alle landen der wereld. „De navolging van Christus" van Thomas a Kempis heeft hij o.a. in het Esperanto vertaald. wapende „T-34" tank behaalde. In gevechten van tank tegen tank wist onze nieuwe „Patton" de Russische T-34's in een verhou ding van een op achttien buiten gevecht te stellen, verklaarde hij. Tenslotte deelde generaal Col lins nog mede dat de legerleiding hoopt het gewicht der bepakking met 65 procent te verminderen door het aanwenden van metaal alliages bij de vervaardiging van bepaalde uitrustingsstukken. ASSEN. Gisteravond is de 19-jarige militair J. Hogerwerf afkomstig uit Alkmaar, ingedeeld bij het garderegiment „Prinses Irene" en gelegerd te Assen, in het diepe gedeelte van het Asser zwembad verdronken. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Door de militaire politie wordt een onderzoek ingesteld. Prof. v. d. Ploeg O.P. volgt mgr. Alfrink op Utrecht. Door de St. Rad- boudstichting te Utrecht is met ingang van 1 September a.s. be noemd als opvolger van mgr. dr. B. J. Alfrink, coadjutor van het bisdom Utrecht, de hoogleraar prof. dr. J. P. M. van der Ploeg O.P. Prof. dr. van der Ploeg wordt beschouwd als een expert van Europese vermaardheid op het gebied van het oude testament en de hebreeuwse taal. GOES Gisteravond omstreeks 18 uur is te Kamperland op Noord-Beveland in zee verdron ken het zevenjarige zoontje van de familie G. Remijnse uit Wol- faartsdijk. Het kind was op het strand aan het spelen met enkele vriendjes. Het ventje is in zee gegaan en waarschijnlijk door de stroom meegetrokken. TWEE VILLA'S IN BRAND 's-HERTOGENBOSCH. Door tot nu toe niet vastgestelde oor zaak is gisteren brand uitgebro ken in een tweetal woningen aan de Loonse Baan te Vught. Mili tairen van de Frederik-Hendrik- kazerne, die op de nabijgelegen schietbanen aan het oefenen wa ren, kwamen toegeschoten om te redden wat mogelijk was. De Vughtse brandweer was snel ter plaatse, zij kon de brand tot de bovenverdieping beperkt hou den. Men veronderstelt, dat een der kinderen met een brandende kaars heeft gespeeld. OSLO, (Ass. Press). Een stierkalf klom naar de 10 meter hoge Oeya spring- schans bij Frederikstad in Zuid-Noorwegen. Hij liet de ogen even dwalen over het landschap beneden hem, gleed toen op zijn achter werk van de schans om ver volgens met lïMpperende staart een perfecte sprong uit te voeren. De Olympische Winterspe len beginnen 14 Februari 1952. Schepen reizen over land van lngelstadt naar Mannheim en dan nog wel in stukken ver deeld. De oorzaak van dit vreemde feit is de vermindering van de handel tussen Oost en West. Schepen, die behoorden tot de Donau -olievloot en die heen en weer voeren tussen Duitsland en de Zwarte Zee, hebben sinds de oorlog ledig gelegen in dubbele betekenis daar er geen werk voor hen was. BELGRADO (K.N.P.). De Regering van Tifo heeft zeer onlangs besloten Mgr. Stepinac uit Joego-Slavië uit te wijzen. Deze maatregel zal door de Regering worden gemotiveerd met de vaststelling, dat Mgr. Stepinac onderdaan is van het Vaticaan en niets meer met Joego-Slavië te maken heeft aldus meldt het Zwitserse Kipa. Het besluit om Mgr. Stepinac uit te wijzen komt tamelijk on verwacht na het gesprek, dat de katholieke senator van Amerika Mc Mahon vorige week met Tito heeft gevoerd. Tijdens dit gesprek heeft Tito geheel onverwacht en vrij abrupt aan Mc Mahon voor- WASHINGTON^ (A.P.). Tom Connally, president van de Senaatscommissie voor buitenlandse aangelegenheden, heeft gisteren hevige aanvallen gedaan op William Foster, directeur van de Marshalhulp. Connally viel in het bijzonder de hulp aan die gevraagd is voor de landen van Zuidoost Azië en zei, dat Foster probeerde de „gehele aarde te bedekken met E.C.A.- hulp". Na twee weken van eenzame afzondering op het dak van een huis, wordt dit paard eindelijk weer in de bewoonde wereld teruggebracht. Het dier was daar achtergebleven na de overstromingen te Kansas, doch het duurde twee weken eer de autoriteiten een kraan konden krijgen om het te verlossen. Gelukkig was het echter zeer spoedig ontdekt in zijn „verheven positie", door enige arbeiders, die het geregeld van eten en drinken hebben voorzien. „Gij allen", riep hij uit, „die uw tijd doorbrengt met het uit geven van het geld van de Staat, gij geeft u nooit de moeite er over na te denken waar dat geld vandaan komt". Hij zei dat Foster de gehele na druk op Azië legde. „U verdrijft daar een vraagstuk, terwijl het belangrijkste vraag stuk Europa is", zei Connally.. Foster antwoordde van niet, waarop Connally hem toebrulde: „Amerika kan niet bestaan, kan niet zijn eigen economie en zijn vrijheid niet behouden indien wij de zorg voor de gehele wereld op ons nemen". Senator Theodore Green (de mocraat uit Rhode Island) zei, dat de groep senatoren met wie hij een reis door Europa maakte tot de bevinding is gekomen dat massa's mensen niets van de voor delen van de E.C.A. ontvangen en dat het programma in dat opzicht een mislukking was. Foster zei, dat de E.C.A. niet die vorderingen gemaakt had die het wenste te maken, maar dat er pogingen gedaan worden de toestand te verbeteren. VIERJARIG KNAAPJE VERDRONKEN LEIDSCHENDAM. De rijks politie te water heeft gisteravond uit de Zandsloot te Leidschendam het lijkje van het 4-jarig zoontje van de tuinarbeider M. uit Leid schendam opgehaald. Het knaapje was sedert Zaterdag j.l. vermist. Nog een slachtoffer van botsing bij Velp VELP. Ten gevolge van het ongeval is nog overleden de 21- jarige mej. van Wees uit Amster dam. Zij zat in de volkswagen. De bestuurder van deze auto, de heer Metze uit Venlo, kreeg een hersenschudding. BERLIJN (A.P.). Een ge brekkige kennis van de aardrijks kunde van Europa kan tot ver velende dingen leiden. Twee verpleegstertjes van het Amerikaanse leger hebben het dit weekend aan den lijve ondervon den. Zaterdag zouden zij met hun auto een vacantietochtje naar Frankfort aan de Main gaan ma ken, maar in hun onwetendheid volgden zij de richtingaanwijzers naar Frankfort aan de Oder. Toen zij in Rudersdorf de weg kwijt waren vroegen zij aan een agent van de volfcspolitie om inlichtin gen. Prompt werden zij gearres teerd. Eerst gisteren konden de meis jes door enkele Amerikaanse mi litairen op het Russische hoofd kwartier in Karlshorst in ont vangst genomen worden. AMERIKAANSE AUTO'S AANGEHOUDEN BERLIJN (Ass. Press). Een jeep en twee Amerikaanse per sonenauto's zijn gisteren in de Russische sector van Berlijn aan gehouden door zestien agenten van de communistische volks- politie. Van de inzittenden is niets vernomen. „VAN SPEIJK" VAART THUIS 's-GRAVENHAGE. Hr. Ms. fregat „Van Speijk", welk schip op 15 November 1949 uit den Helder naar Curacao vertrok en sedert 5 December van dat jaar aldaar is gestationneerd, vertrok 12 Juli j.l. uit Willemstad op thuisreis naar Nederland. Het schip zal Donderdag 2 Aug. om 15 u. de haven van Nieuwe- diep binnenvaren. BRUSSEL, (Ass. Press). De Belgische soldaten zullen tevreden moeten zijn met hun dagelijks rantsoen bier. Een voorstel van een Liberale afgevaardigde om elke soldaat dagelijks een pint karnemelk van hoog voedingsgehalte te verstrek ken, is afgewezen. De Minister van Defensie, Kol. Eugene de Greef zei, dat hij moeilijk kon geloven, dat veel soldaten dol zijn op karnemelk. geslagen, dat deze naar Rome zou gaan en daar opnieuw aan het Vaticaan het voorstel Van de Joego Slavische regering ter spra ke zou brengen. Merkwaardig gesprek. Wij vernemen, dat het gesprek te Split in Dalmatië werd gevoerd, dat het bijna twee volle uren duurde en dat het voor het groot ste deel alleen aan de kwestie Stepinac gewijd was. Kwesties van algemeen internationaal be lang kwamen slechts op de twee de plaats. De senator bracht naar voren hoe hoopvol het zou zijn, indien Maarschalk Tito zou toestaan, dat de Aartsbisschop in zijn oude functie werd hersteld en zijn ambt als bisschop van Zagreb opnieuw zou kunnen uitoefenen. Tito antwoordde dat dit niet mo gelijk was. Als een van de voor naamste redenen hiervoor voerde hij aan, dat er een opstand zou uitbreken onder de Servisch orthodoxe bevolking, indien een dergelijke stap zou worden onder nomen. Hij vertelde de senator tot in bijzonderheden dat de Ser- ven, die de grootste godsdienstige groep in Joego Slavië uitmaken, een diepe haat tegen Mgr. Ste pinac koesteren omdat, zo zeide de maarschalk, deze verantwoor delijk was voor gedwongen beke ringen tot het katholicisme ge durende de oorlog en voor de dood van vele Serven De Joego Slavische regering bood aan de Aartsbisschop on middellijk vrij te laten op voor waarde echter dat hij Joego Sla vië zou verlaten. Dit voorstel is zoals men weet in het begin van deze maand door het Vaticaan afgewezen. „LACHWEKKENDE ONZIN" VATICAANSTAD (K.N.P.). Berichten, die melden, dat de H. Vader in geval van een commu nistische bezetting van Rome, zou besloten hebben als Paus af te treden, worden in Vaticaanstad als volkomen uit de lucht gegre pen, van de hand gewezen. Men bestempelt ze als „lachwekkende onzin". In de loop der eeuwen is het nog niet voorgekomen, dat een Paus onder druk van anderen of van de omstandigheden is afge treden. Ook de laatste oorlog heeft bewezen, dat de H. Vader, welke gevaren hem of het be stuursorgaan van de H. Kerk ook dreigen, nooit een stap buiten Rome heeft gezet. INVOERVERBOD VOOR ZUIVEL IN U.S.A. WASHINGTON (AE). Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren het wets ontwerp op de economische con trole maatregelen aangenomen, dat o.m. een invoerverbod voor kaas en andere zuivelproducten bevat. NIEUWE PROEVEN MET ATOOMBOMMEN WASHINGTON (Reuter). De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, Gordon Dean, heeft verslaggevers medegedeeld, dat plannen wor den gemaakt voor nieuwe proef nemingen met atoombommen. Hij wilde niet zeggen, wanneer en waar de proeven genomen zouden worden. Arrestaties van communisten in Spanje MADRID (Reuter). De Spaanse politie heeft Maandag medegedeeld, dat 22 communisten onder wie „tien vooraanstaande leiders", bij invallen in twee hui zen in Barcelona gearresteerd zijn. Hoofdkwartier der Ver. Naties, Korea (Reuter-A.P.)De geallieerde en communistische onderhandelaars hebben gisteren meer dan drie uur in Kaesong vergaderd, doch geen grote vorderingen gemaakt. Zij kwamen overeen, dat de strijd, zolang er onderhandeld wordt, zal voortduren. medische groep uit Rusland in Noord-Korea is aangekomen en begonnen is met de bestrijding van pokken, typhus en andere ziekten. LATER OVERLEDEN AMSTERDAM. Gistermor gen omstreeks 11 uur is op de Berlagebrug te Amsterdam een tandem met hulpmotor ver moedelijk door het weifelend op treden van de bestuurder in botsing gekomen met een perso nenauto. De bestuurder van de tandem sloeg tegen de auto aan en is korte tijd later overleden. Zijn vrouw, die achterop zat, kreeg verwondingen en moest worden opgenomen in het O. L. Vr. gasthuis. Terwijl zij dit besloten, deden geallieerde oorlogsvliegtuigen een van de zwaarste aanvallen op de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang, die tot dusver hebben plaatsgevonden. Piloten, die hadden deelgeno men aan de aanval op Pjongjang, rapporteerden, dat zij branden en explosies hadden gezien. De op stijgende rook, die zich vermeng de met laaghangende regenwol ken maakte het onmogelijk nauw keurig de schade op te nemen. Vice-admiraal Joy heeft de communisten verzocht hun ant woord op het voorstel der ver bondenen n.l. dat men bij de vaststelling van een gedemilitari seerde zone uitgaat van de huidi ge frontlijn te herzien. De geallieerde onderhandelaars verlieten glimlachend de confe rentiezaal, maar wilden zich niet uitlaten over hetgeen besproken was. Radio Pjongjang meldt dat een

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1