Hoog Gerechtshof te Singapore behandelt zaak Bertha Hertogh Groot Brittannië zendt opnieuw een missie naar Teheran Britse troepen worden in gereedheid gehouden Regeling van hef geschil mogelijk geworden De ongeregeldheden onder de Ambonezen te Woerden De nieuwe hogere prijzen voor kolen Vlucht in de nacht" Kroniek en kritiek RADIO Om de vlag Naar wij vernemen: Scheepsberichten Nederlandse vermist- In Oostenrijk Gas en electriciteit ook duurder Wat Nederland dacht over de Tour Abe gaat tennissen door E. J. Rath DINSDAG 3) JULI f951 Wilde fantasie? (Sm.) De verschillende kwes ties, welke verband houden met de noodzakelijke verzwaring van de militaire inspanningen, zijn al moeilijk genoeg, dan dat het wenselijk kan zijn, ze te vertroe belen door alarmerende berich ten, waarvan regeringskringen in den Haag menen te kunnen zeg gen: dat is een misverstand of wilde fantasie! Dat is het geval o.a. met mededelingen van een Amerikaans blad over een nieuw hulpprogramma van de E.C.A., de Marshall-hulp voor Europa. De E.C.A. zou geheel nieuwe plannen hebben voor de economi sche en militaire hulpverlening. Op zichzelf is dit niet nieuw. De Marshall-hulp loopt in 1952 de finitief af, maar reeds lang ge leden was medegedeeld, dat zij, enigszins in andere vorm en meer speciaal voor de militaire steun, nadien zou worden voortgezet. Volgens de „New York Times" zou dit echter gaan gebeuren op een wijze, die nog wel wat weer stand zal oproepen. Er zou rechtstreeks hulp worden verleend aan ondernemingen en maatschappijen en rechtstreeks contact worden opgenomen, met alleen met ondernemers, maar ook met vakverenigingen en hun leiders! Tot nu toe ging alles via de regeringen der verschillende landen. Ook zouden verschillende Amerikaanse ondernemingen „overeenkomstige" fabrieken m Europa „adopteren". De E.C.A.- missies zouden de nieuwe pro ductie-politiek gaan opstellen met nieuw te vormen prodjjctieraden" in de Marshall-landen,' voor een doelmatig gebruik van de be schikbare fondsen. De vraag is natuurlijk, of met name ons land zou kunnen accepteren, dat op deze wijze de buitenlandse in menging met onze industrialisatie onze loon- en prijspolitiek (van wege het contact met de vakver enigingen!) enz. wel wat erg „direct" zou worden. Feitelijk buiten de regering om! Of men, gelijk „Trouw" in dit verband doet, al van nieuw „kolonialis me" moet gaan spreken, is een andere zaak, maar het zou toch wel belangrijk zijn, indien over deze plannen spoedig klaarheid kwam. Er zijn al „misverstan den" genoeg in de wereld en aan „wilde fantasie" in de verhou dingen AmerikaEuropa, en AmerikaNederland, hebben wij geen behoefte. En de E.B.U.? (Sm.) Nog op ander terrein vallen tegenstrijdige berichten te vermelden, die alleen maar ge schikt zijn, de onrust te vergro ten in omstandigheden, welke be hoefte aan rust en zekerheid doen gevoelen. Nederland staat er fi nancieel zorgwekkend voor. On ze betalingsbalans, (de finan ciële verhouding met het buiten land, in het bijzonder de Bene lux) is niet in evenwicht, bij lange na niet, het is al uit den treure gezegd. Onze positie in de Europese Betalings-Unie (E.B.U.), welk Fonds op zich een uitste kende poging is, om tot mone taire samenwerking te komen, is heel slecht. Te vrezen staat een internationaal toezicht op pnze souvereine zaken, een toezicht, dat ons een complete bevoogding zou kunnen bezorgen. Enerzijds kan niet ontkend worden, dat dit een gevolg is van onze eenzijdi ge financiële politiek, anderzijds hebben wij, meer dan wij verdie nen en meer dan verwacht kon worden, de feiten tégen gehad. Nederland heeft nu aan de E.B.U. een voorschot van 60 millioen dollar gevraagd, althans „ver groting van de credietruimte" met dat bedrag. Een belangrijk voorschot is nodig, om aan de pijnlijke „super-controle" te ont komen. Nu kwam er Zaterdag bericht, dat dit „voorschot" niet zal worden verleend, maar zulk een bericht is in elk geval offi cieel in den Haag en ook bij de leiding van de E.B.U., voorbarig genoemd. Een beslissing is nog niet genomen. Betrouwbare be richten uit Parijs, waar daarover beslist wordt, doen weten, dat een voorschot waarschijnlijk wél verleend zal worden, al zal dat dan niet tot het gevraagde be drag gebeuren. Indien de Euro pese Betalings-Unie zou moeten weigeren, Nederland te helpen, zou dit inderdaad een streep door de economische rekening van ons land zijn. Maar gelukkig is het zover nog niet. Was het des betreffende bericht van Zaterdag uit Parijs een proefballonnetje? Dan moge het de waakzaamheid van Nederland verdubbelen! Het vastlopen van onze positie in de E.B.U. zou immers ook nieuwe gevaren inhouden voor de Bene lux, voor de verdere uitbouw waarvan ons grotê tekort op de betalingsbalans het grote strui kelblok is. Men poogt het nu ook al voor te stellen, alsof het bo venaangehaalde plan van de E.C.A. een uitkomst zou zijn voor dit probleem, maar dan moeten wij de betekenis van deze hulp en het gevolg ervan voor onze economische vrijheid toch wel uiterst zorgvuldig te gen elkaar afwegen. En het moet niet zo zijn, dat een weigering van de E.B.U. ons nog verder in de armen van de E.C.A., dus van Amerika, drijft! ztjn tot hoogleraren aan de Nij meegse Universiteit benoemd dr. P. J. A. Calon (ontwikkelings psychologie) en dT. P. B. Wessels (Duitse letterkunde) hebben enige gerepatrieerden uit Indonesië te Den Haag opgericht het „Bureau voor de Emigratie van gerepatrieerden uit Indone sië". ontving H. M. de Koningin giste ren ten paleize Soestdijk de be stuursleden van de Internationale Vereniging van Academisch ge vormde vrouwen puzzelt de Haarlemse politie naar de oorzaak van 'n aantal bran den in een Hofje. In alle vertrek ken rook het naar petroleum en in vele kamers werden brandende kaarsen waargenomen. SINGAPORE (A.P.) Een grote afdeling Maleise politie gewapend met geweren en pistolen, heeft gisteren de wacht betrokken bij het Hoge Gerechtshof, dat het beroep zal behan delen in de zaak Bertha Hertogh. Britse troepen worden in gereedheid gehouden om de politie bij te staan als het zou komen tot herhaling van de ongeregeldheden in December j.l. Er waren geen demonstraties of incidenten en de politie ver wachtte niet, dat het tot een her haling zou komen van de relle tjes van December j.l., waarbij 19 personen gedood en 200 ge wond werden. Nazir Mallal, advocaat voor Adabi, opende het geding voor de uit drie leden bestaande recht bank. Hij zei, dat de Britse kolo niale rechtbanken niet het recht hadden het huwelijk van Bertha Hertogh met de jonge Mohamme daanse onderwijzer Mansoor Ada bi te vernietigen. Hij zei verder, dat de moeder van het meisje, mevr. Adeline Hertogh, niet het recht had gehad zich tot de recht bank te wenden, en beweerde dat zij rechtstreeks een beroep had moeten doen op de gouverneur sir Franklin Gimson als zij annu lering van het huwelijk wenste. Mallal zei dat Bertha, die thans met haar ouders in Bergen op Zoom woont, „ouder is dan haar jaren". Zij was volgens hem noch ge dwongen, noch door list tot dit huwelijk gebracht, dat voltrokken was volgens de Mohammedaanse ritus, en berustte op wederzijdse genegenheid. De Nederlandse consul-generaal heeft beloofd, dat Bertha, die Akkrumdijk p. 30 Quessant- Antwerpen; Arendskerk 30 Ge nua verw.; Caltex Leiden (T) p. 30 Malta; Groote Beer 30 te Port Said; Raki 30 in Suezkanaal; Si- ba jak 30 120 M.Z. Oostpunt Kre taBoschjontein 30 te Antwerpen Eemland 1 Aug. n.m. te IJmuiden verw. v. Buenos Aires: Aldabi 30 te Rio de Janeiro; Alphacca 28 te New York; Eemdijk 27 te Mo bile; Haulerwijk 1 Aug. n.m. Rdam verw. v. Cuba; Heemskerk p. 28 Gibraltar; Indrapoera 28 600 m. Z.O. Kp. Guardafui; Lem- sterkerk R'dam-Perz.golf 30 te Bahrein; Loenerkerk 28 te Genua Metula (T) 28 v. R'dam-Curacao; Noordam 28 v. New York-R'dam; Oranje 28 550 m. O.Z.O. Socotra; Ridderkerk 30 te Wallaro; Veen- dam 28 150 m. Z. cp. Race; Vo- lendam 1 Aug. Le Havre verw.; Zuiderkruis R'dam-Halifax 29 840 m. O ten N. cp. Race. Emigrafievfuchten naar Australië uitgesteld Naar wij van de KLM verne men zijn alle emigratievluchten naar Australië en Nieuw-Zeeland tot nader order uitgesteld in ver band met de oliesituatie in Per- zië. Alle geregelde lijndiensten gaan door, doch voor extra vluchten, zoals deze emigranten- reizen, is niet voldoende brand stof beschikbaar. PROGRAMMA WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Vara, 10.0 Vpro, 10.20 Va- ra. 19.30 Vpro, 20.00—24.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.- muziek; 8.00 Nieuws- en weerber. 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gr.- muz. (9.309.35 Waterstanden); Vpro: 10.00 Boekbespreking; 10.05 Morgenwijding; Vara: 10.20 Gr.- muziek; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gram.muziek; 12.00 Accor- deonmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13.50 Gram.- muziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Gram.muziek; 15.00 Vragen- beantwoording voor de jeugd; 15.30 Twee violen; 15.40 Voor de jeugd; 16.25 Voor de zieken; 17.00 Kamerkoor; .17.15 Instru mentaal trio; 17.45 Regeringsuit zending: Karei Hoekendijk: Kunst op Bali: 18.00 Nieuws; 18.15 Lich te muziek; 18.45 RVU: prof. dr. C. H. Edelman: De strijd tegen de verzilting van de Nederlandse bodem; 19.15 Overheid en bank wezen, lezing; Vpro: 19.30 Voor de jeugd. Vara: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Zang, viool en orgel; 20.45 Dubbe le Lotje, hoorspel; 22.10 Concert gebouworkest en solist; 22.45 Lichaam en gezondheid, causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.25 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 398 m.: 7.00—24.00 Ncrv. Ncrv: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram.mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws- en weerber.; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gram.mu ziek: 10.30 Morgendienst; 11.00 Sopraan en piano; 11.30 Gram. muziek; 12.15 Amusementscon cert (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen); 13.00 Nieuws 13.15 Militaire reportage of gram. muziek: 13.20. Pianoduo; 13.40 Gramofoonmuziek; 14.00 Repor tage van de Bondsdag van de Bond van Chr. Geref. Jongelin genver. in Nederland; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gram.muziek; 15.30 Koperensemble cn orgel; 16.15 Voor de jeugd; 17.20 Gram. muziek: 17.30 Salon-orkest; 18.00 Kerkkoor; 18.30 Metropole-orkest 19.00 Nieuws- en weerber.; 19.15 Kamerkoor en solisten; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Concertgebouworkest; 21.10 Uit hangtekens, causerie; 21.30 Banjo- orkest; 22.00 Zwerftocht door Ko rea, causerie; 22.10 Klein strijk orkest. koor. orgel; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram.muziek. thans veertien jaar is, naar Ma- lakka zal worden teruggezonden als de rechtbank gunstig over het beroep van Adabi beschikt. Er waren slechts enkele Euro pese, Indische en Maleise toe schouwers in de rechtszaal, die zwaar bewaakt werd door Maleise politie. De Nederlandse regering was vertegenwoordigd door de nieuwe consul-generaal Frans van Woer den, consul Jacob van der Gaag en vice-consul Ru Froger. Parketwachten brachten meer dan 100 wetboeken binnen, die door Mallal en Kenneth Seth, ad vocaat voor mevr. Hertogh en de Nederlandse regering, gebruikt zullen worden. Chartervluchten naar Nieuw-Guinea gestaakt 's GRAVENHAGE, 30 Juli. Officieel wordt medegedeeld: „In verband met de moeilijkhe den bij het verkrijgen van brand stof op de vliegroute naar het Verre Oosten, zijn de vluchten, welke met door de Nederlandse regering gecharterde vliegtuigen naar Nieuw-Guinea v.v. werden ondernomen, met ingang van he den tot nader order gestaakt". (Advertentie) Het was hem door het hoofd gegaan! Zaterdag deed een Hagenaar bij de politie aangifte van dit - stal van een geldkistje met f 500. Het politieapparaat werd aan stonds in werking gesteld, doch de arbeid van de recherche was vergeefs. De eigenaar kwam n.l. vier en twintig uur later mede delen, dat het kistje met de waardevolle inhoud niet gestolen was. Hij had het alvorens op va- cantie te gaan opgeborgen. En dat was hem door het hoofd ge gaan. IN 1952 TROLLEYBUSSEN IN NIJMEGEN NIJMEGEN. Burgemeester en wethouders van Nijmegen ho pen in het voorjaar 1952 de trol- leybussenlijn van het station af, door de nieuwe binnenstad naar het Hengstdal te kunnen exploi teren. De bussen zullen in geen geval rijden door de drukste en smalste binnenstadstraten. De Lybïèrs hebben besloten, dat hun land een federale democratische staat zal worden bestaande uit drie gebieden, n.l. Tripolitanië, Cyrenaica en Fezan. Het land zal een con stitutionele monarchie worden, met een koning aan het hoofd. Op de foto zien we de afgevaardigde van Lybië in de Verenigde Naties, Dr. Adriaan Polt (zittend links), die besprekingen voert met autoriteiten van de V.N. LONDEN. (Ass. Press). De Britse minister van Buiten landse Zaken Herbert Morrison heeft gisteren bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië een missie naar Teheran zal zenden, om met Perzië te spreken over een olie-overeenkomst. De speciale afgevaardigde van president Truman Averell Harriman wordt heden in Teheran terugverwacht met Britse tegenvoorstellen betreffende de oliebesprekingen. In Britse zowel als in Perzische kringen gaf men gisteren blijk van optimisme en was men van mening, dat er spoedig overeen stemming over de basis der on derhandelingen zou komen. Morrison deelde in het Lager huis mee, dat de missie onder leiding zal staan van Richard Naar aanleiding van de berich ten over moeilijkheden in een kamp der Ambonezen te Woer den op Zaterdag j.l. vernamen wij van bevoegde zijde het volgende. „De tijdelijk hier te lande ver toevende Ambonezen zijn de gast van de Nederlandse rege ring, die hen heeft ondergebracht op terreinen, welke door de over heid beheerd worden. Zij dienen zich te gedragen naar dé wetten des lands en volgens de aanwij zingen welke de overheid geeft ter handhaving van de orde en rust op deze terreinen. Tot dus ver heeft de overheid bij het be heer der kampen in dit opzicht geen moeilijkheden van betekenis ontmoet. Aanvankelijk hebben in enkele kampen de Ambonezen getracht naast de officiële vlaggestok waaraan uiteraard de Nederland se vlag wordt gehesen een twee de vlaggestok te plaatsen, om daaraan de vlag van de zich noe mende republiek der Zuid-Mo- lukken uit te steken. De overheid heeft instructies gegeven, dat zulk officieel vlag vertoon op overheidsterrein niet is toegestaan. Zoals bekend er kent de Nederlandse regering niet de republiek der Zuid-Mo- lukken als een zelfstandige sou vereine staat, dus evenmin een vlag welke die staat zou voeren. Zij kan niet toestaan dat naast de officieel uitgestoken Neder landse vlag door de Ambonezen een dundoek wordt uitgehangen, dat door hen als een officiële te genhanger van onze vlag wordt beschouwd, maSr door de rege ring niet als zodanig kan worden erkend. Tot dusverre zijn de in structies dienaangaande door de Ambonezen zonder dat zich moeilijkheden voordeden, aan vaard. In een der kampen te Woerden echter (waar zich in de laatste tijd reeds eerder tekenen van politieke onrust voordeden, tengevolge van het drijven van enkelen met het laatste trans portschip aangekomen Ambone zen) wenste men aan deze in structies geen gevolg te geven. Toen ook nadat de betrokkenen in het kamp meermalen op het ontoelaatbare van hun houding waren gewezen en na een aan vankelijke toezegging hunnerzijds aan de burgemeester van Woer den dat zij aan de instructie ge- gevolg zouden geven, in de situa tie niets veranderde, heeft de overheid ingegrepen. De Ambo nezen werden zelf in de gelegen heid gesteld hun vlag neer te ha len, doch zij weigerden dit. De overheid heeft daarop haar maat regelen genomen, opdat haar voorschriften ook in dit kamp worden nageleefd". DE TOESTAND OP DE MOLUKKEN DJAKARTA. 30 Juli (Ancta) Een woordvoerder van het ministerie van defensie deelde in een overzicht over de mili taire toestand mede, dat op de Molukken de toestand thans veel beter is dan on Celebes". In het westelijk deel van het eiland Ceram bevinden zich nog restanten van de formaties van opstandelingen der republiek Zuid-Molukken. doch zij hebben geen gevechtspotentie meer. Deze opstandelingen hebben geen vaste verblijfplaatsen en houden geen bepaalde gebieden bezet. Hun leider, de voormalige sergeant van het K.N.I.L., Am- son is gearresteerd". Op dë kleine Sunda-eilanden is de situatie thans geheel nor maal, de staat van oorlog en beleg is daar ingetrokken. Stokes, de lord zegelbewaarder en voegde er aan toe: „Het is voor mij niet het geschikte ogen blik over deze zaak meer mee te delen. Harriman verklaarde: „Ik ben optimistisch gestemd en geloof dat een basis gevonden kan worden voor een regeling van het geschil. Ik heb zeer bevredigende bespre kingen met leden van de Britse regering gehad en ik ga nu naar Teheran terug om de belang rijkste punten met de Perzische regering en autoriteiten van de A.I.O.C. uit te werken". Churchill, die Morrison's ver klaring in het Lagerhuis onder brak, eiste dat Engeland kras zou optreden vermoedelijk troepen naar Abadan zenden tenzij de provocatie van de Britse staf ophoudt. „De raffinaderij moet bezet blij ven met voldoende personeel van de A.I.O.C.", zei hij. „Het moet er blijven en wij moeten er nooit in toestemmen dat het terugge trokken wordt. Indien het be dreigd wordt met geweld, moeten wij niet aarzelen tussen beide te komen, zo nodig met geweld en onze onderdanen de nodige be scherming te verlenen". Churchill, zei dat de positie van het Westen in het strategi sche gebied (het Midden-Oosten) op de lange duur niet reddeloos verloren is, maar wij kunnen haar niet alleen herstellen. Zij kan volgens mij alleen hersteld worden door gezamenlijk optre den van Amerika en Engeland en in het gebied van de Middellandse Zee door Frankrijk en met Tur kije. WENEN (Reuter). Soldaten van het Franse bezettingsleger, Oostenrijkse gendarmes en leden van de Oostenrijkse reddings dienst waren Maandag op zoek naar een 50-jarige Nederlandse vrouw, J. van der Linde, die se dert Vrijdag in de Alpen wordt vermist. Zij bracht haar vacantie door in Brand (Voralberg) en had Vrijdag j.l. met de kabelbaan de Buerserberg bestegen. Het laatst is zij 's avonds op de top van de berg gezien. Zij had gezegd, dat zij langs een andere zijde de berg wilde afdalen. j 's-GRAVENHAGE. „Naar i aan'®'d'n6 van deg ebeurtenissen I VL, oerden °P Zaterdag 28 Juli I 1951, waarbij Nederlandse ambte naren, in opdracht van de Neder landse regering, eigenhandig, de Nederlandse cn Zuid-Molukse vlaggen hebben neergehaald en daarbij die vlaggen op onheuse wijze hebben bejegend, deelt het bureau Zuid-Molukken te 's-Gra- venhage mede, dat tenzij de regering zich alsnog bereid toont I tot een minnelijke regeling vermoedelijk binnenkort een bur gerlijke rechtsvordering terzake van belediging tegen de Staat der Nederlanden zal worden aanhan gig gemaakt, wegens krenking van de hoogste eergevoelens der Ambonezen jegens de Neder landse vlag en jegens hun eigen vlag". Zweden en Portugal zonder Marshallhulp PARIJS (Reuter). Zweden en Portugal hebben medegedeeld, dat zij niet langer behoefte heb ben aan Marshalldollars, zo maak te William Foster, de leider van de E.C.A. Maandag bekend. MR. KOLFSCHOTEN ONDERSCHEIDEN 's-HERTOGENBOSCH, Bij Kon. Besluit is mr. G. M. J. Kolf schoten, advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch, benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. AMSTERDAM. Het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie hield in de afgelopen week een steekproef onder een repre sentatief deel van de Neder landse mannelijke bevolking met de vraag: Volgt u regelmatig het nieuws over de Tour de France? 49 pet. antwoordde met ja. 50 pet. met neen. 1 pet. gaf geen antwoord. Vervolgens vroeg het N.I.P.O.: Zoudt u het een goed idee vinden als de Tour de France het vol gend jaar Nederland aandeed? 41 pet. vond dat een goed idee. 28 pet. vondt het géén goed idee. 31 pet. had er geen oordeel over. GRONINGEN Zaterdag en Zondag a.s. wordt op het tennis park „Vorenkamp" de Savornin Lohmanlaan te Groningen het jaarlijkse GLTB (A en B) tour- nooi gespeeld, waarvoor ook Abe Lenstra ingeschreven heeft. Vorig jaar heeft hij het tennis racket ter hand genomen en nu schijnt hij ook deze Voor hem nieuwe tak van sport met veel ambitie te beoefenen. Abe heeft ingeschreven voor het B-tournooi. Ongetwijfeld zul len velen met belangstelling zijn verrichtingen met de kleine bal gadeslaan. XERXES WON IN OOSTENRIJK WENEN (A.P.). Het Neder lands voetbalelftal „Xerxes" Rot terdam, versloeg Zondag het Oos tenrijkse team Bregenz (provin cie Voralberg) met 21 (rust stand 10). 's-GRAVENHAGE, 30 Juli Sedert begin April van dit jaar zijn de prijzen van de in ons land ingevoerde buitenlandse ko len aanzienlijk gestegen, zo ver nemen wij van het ministerie van Economische Zaken. Aangezien deze buitenlandse kolen ongeveer 1/3 van het totale verbruik uit maken, ziet de regering zich voor de noodzaak geplaatst de prijzen van vaste brandstoffen voor in dustriële en huisbranddoeleinden met ingang van 1 Augustus a.s. te verhogen. Voor onderstaande soorten brandstoffen zullen met ingang van 1 Augustus 1951 in de grote steden de volgende maximum prijzen gelden: anthracietnootjes III, eerste kwaliteit f 8.80 per H.L., anthracietnootjes III, twee de kwaliteit f 8.30 per H.L., ess- nootjes III f 7.30 per H.L., eier- briketten f 5.60 per H.L., gas- cokes III f 7.55 per 2 H.L. Met ingang van 1 September a.s. zullen de prijzen van ess- nootjes III en eierbriketten resp. f 7.65 en f 5.95 bedragen. Voor gascokes zal van 1 September af een prijs van f 7.85 mogen wor den berekend. Laatstgenoemde prijzen hangen samen met het destijds ten aanzien van deze soorten vaste brandstoffen inge voerde stelsel van seizoenprijzen. In verband met de verhoging Van de kolenprijzen wordt aan de gas- en electriciteitsbedrijven toegestaan de prijzen voor gas en electriciteit te verhogen met f 0.01 per kubieke meter resp. per kilowattuur. MEER U.S.A.-VLIEGERS NAAR EUROPA FRANKFORT (D.P.A.). Voor aanstaande Amerikaanse officie ren hebben Maandag te verstaan gegeven, dat in de komende maanden nieuwe omvangrijke Amerikaanse luchtmachtverster kingen naar Europa en West- Duitsland zullen komen. Behalve transportvliegtuigen worden ook straaljagers en bommenwerpers verwacht. 31 JULI: H. Ignatius van Loyola De ridder Ignatius werd bij de belegering van de stad Pampuluna gewond en moest voor zijn herstel maandenlang op bed in een hospitaal doorbrengen. Van verveling greep hij toen naar de boeken over de hei ligen, die daar in het zie kenhuis stonden en toen be gon de genade te werken. Hij had eerbied voor hun werk en vol verlangen om hen na te volgen, wilde hij voortaan als ridder in dienst treden in het leger van de hemelse Koning. Dit ridder ideaal plantte hij over in het gezelschap, dat hjj als een echte compagnie sticht te: de orde van de Jezuiten. Hii gaf aan hen dit ideaal, wat de korte omschrijving is van de doelstelling van zijn leven en van dat van zijn volgelingen: Ad majo- rem Dei gloria m. Alles tot meerdere eer en glorie van God. Maar dit is niet alleen de kernspreuk van Ignatius en de Jezuiten, ook al onze daden moeten afgestemd zijn op dit beginsel: In alles de eer zoeken van God. IN DESERTO FEUILLETON 90) Er schoten schaduwachtige ge daanten voort over het gras; schorre stemmen riepen ons scheldwoorden en bevelen toe. Zien konden ze ons niet in 't donker, maar ze begrepen, waar we waren. Ze schoten in 't wilde weg naar onze kant. De kogels zoemden langs ons heen en over onze hoofden. Nog één seconde, en ze hadden ons te pakken. Eén seconde tijd om weg te komen! Als ik ergens wegkruip, had ik gezegd. Maar ik kón nergens weg kruipen, want we hadden niets om ons heen dan gras en de garage- Ik had vaag de hoop gekoesterd, dat ik de kerels lang genoeg op zou kunnen hou den, om het snelvoetige meisje gelegenheid te geven, weg te ko men. Maar nu was die hoop ver ijdeld het was al te laat, al wóu zij. Ik greep haar weer bij de pols en trok haar de garage in. me sneller voortbewegend, dan ik zelf mogelijk geacht zou hebben, met mijn kreupelheid, als ik tijd had gehad om over zulke dingen te denken. Dat donkere interieur was onze laatste toevlucht. Ik trok de deuren dicht, en in min der tijd, dan ik nodig heb om 't te vertellen, had ik de zware grendels op hun plaats gescho ven, waarmee de deur aan de binnenkant kon worden vastge zet. Nu waren we tenminste nog héél even veilig. Eenparig slaak ten we diepe zuchten van ver lichting. maar de spanning keerde aanstonds weer. Onwillekeurig deden we een stap achteruit, toen we de zware bonzen hoorden van krachtige lichamen tegen de ge grendelde deuren. Dat onze on dergang maar heel even werd uitgesteld, wisten we maa-r al te goed, want Vinton was er de man niet naar, om zjjn plannen te laten verijdelen, door zo'n nietigheid als een garage. Desnoods het hij het hele ding afbranden. Ik hoorde, dat Mary langs de muren tastte. De schrik sloeg me om 't hart. „Wat ga je doen?" riep ik af werend. „Je wilt toch geen licht maken?" „Nee," antwoordde ze kortaf. „Licht kunnen we helemaal niet gebruiken." Het gebons hield op en het ge vloek bedaarde. Ik hoorde een vaag gemompel van mannenstem men. De heren schenen krijgs raad te houden. Ik stond me af te vragen, met een zonderlinge onverschilligheid alsof ik eigenlijk buiten het ge val stond, wat ze nu vervolgens zouden doen. Ik wist het niet, maar het kwam er misschien niet op aan ook. Ik kon toch niets meer beginnen, want een wapen had ik niet. En met mijn blote handen, en mijn lastige voet, één tegen drie. De gedachten tolden door mijn hoofd, toen ik tastend langs de muren liep en mijn handen in aanraking kwamen met 'n kantig houten voorwerp.... een kastje voor gereedschap, dacht ik. Mis schien Ik vond een sleutelgat maar dat was leeg. en 't deurtie vond niets, zelfs geen krik. La- zarro had dus al zijn gereedschap laten liggen, waar hij aan het werk was geweest, ofwel hij was een even ordelievend als ijverig mens, die alles netjes had weg gesloten. Ik kon niets vinden dan een paar eindjes plank, en daar begon ik even weinig mee als met mijn blote handen, als ik te genover drie mannen met revol vers stond. De heren schenen het eens te zijn geworden. Ik hoorde Vinton roepen, op een toon van spottend bevel: „Ik zou er maar uitkomen, als ik jullie was! Als we je moeten halen, kom je er niet zo makke lijk af!" Ik kreeg geen tijd om te ant woorden. Mary sprak het eerst. „Doe maar wat je niet laten kunt!" riep ze uitdagend- Er was geen spoor van vrees in haar stem te ontdekken. Vinton maakte geen woorden meer vuil. Dat was van hem ook niet te verwachten. Ik hoorde hem een bevel geven aan één van de andere mannen, maar wat er gezegd werd, kon ik niet verstaan Het duurde echter niet lang, of de daden spraken duidelijker dan woorden- Boem! Pang! De zware garagedeuren trilden zat rotsvast. Ik zocht verder, maar en kreunden klaaglijk onder die aanval. Er bonkte iets tegen de planken, dat dienst deed als storm ram, gedreven door de kracht van drie woedende kerels. Het zou wel een der dikke ijzeren sluit bomen zijn, dacht ik, die ik naast de voordeur had zien staan. Boem! Hout kraakte en scheur de- Nog drie van die forse sto ten de ijzeren boom schoot door een der panelen heen. Ik hoorde Vinton schelden te gen de duisternis, die het hem onmogelijk maakte, ons te zien. „Enfin, licht kunnen ze ten minste niet krijgen!" fluisterde Mary me toe. „Ik heb het knopje." Haar hand ging langs mijn arm naar mijn hand, en ik voel de de draaiknop van de elec- trische schakelaar in mijn palm. Ze had die los weten te wringen in die minuut, dat ze langs de muur had getast. „Ze krijgen ons in het donker ook wel," zei ik zwaarmoedig. Het geram duurde voort, ik hoor de de panelen versplinteren. Ik had een gevoel als een rat in een val. Het was om krankzinnig te worden dat machteloze wach ten op het laatste, noodlottige ogenblik.... Straks grepen ze mi.i en Mary.. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3