New-York, Amerika's metropolis BERVOETS VAN HOUTEN Engelse politici tonen meer begrip voor de katholieke eisen Callantsoog kan tweehonderd hectaren ideaal duingebied kopen Middenstandsexamens Stad met vijf wijken en vijftig aspecten 3.000.000 inwoners, beton, staal en parken Twee uitbrekers weer gearresteerd OP* Bisschop van Brentwood heeft vertrouwen in de toekomst Een zeldzaam mooi oord voorde rust zoekende mens Te Schagen slaagden 63 candidaten DINSDAG 31 JULI 1951 PAGINA 5 N«w York, de grootste Amerikaanse stad, die op alle vreem delingen een overweldigende indruk maakt, telt ruim 8.000.000 inwoners. Op talloze Amerikanen uit alle lagen van de bevol king oefent New York een onweerstaanbare aantrekkings kracht uit, want de polsslag van leven klopt daar sneller en deze stad is het cultureel centrum van de Verenigde Staten. New York's centrum Manhattan is een mierenhoop, waar dui zenden die elders wonen, alleen komen om zaken te doen of congressen te bezoeken en die hun leven zo inrichten dat zij feitelijk vreemdelingen blijven in deze stad. Maar de rest van die 8 000.000. Wat doen zij? Waar jagen zij van de vroege ochtend tot de late avond zo verbeten achter aan? De vreemdeling, die ietwat ver bijsterd midden op Manhattan staat, vraagt zich af waar al die mensen vandaan komen, waar heen zij gaan en waarom zij zo'n haast Ihelbben. Tenslotte krijgt hij er heimwee van, zudht en zegt: „New York is een prachtige stad maar ik zou er niet willen wogen al kreeg ik geld toe." Wat een 'bezoeker niet beseft is, dat een inwoner van New York waarschijnliik overal voor te vinden is behalve voor ver huizen naar een andere stad. Want deze verbijsterende lawaai ige, stad die nooit slaapt, deze vreemde door de mens geschapen wildernis van staal en beton met zijn kille straat ravijnen, gedaver van het verkeer én het lawaai dat nooit door een ogenblik van stilte onderbroken wordt: de stad waar de wolkenkrabbers tot in de hemel reiken, houdt iedereen die er woont in ziin ban gevangen Een stad met vele aspecten. New York is ook de stad van de lommerrijke Riverside drive, die een schitterend uitzicht op de Hudson geeft en over een afstand van ruim vijftien kilorrfeter langs de rivier loopt, van de kapitale boerderijen op het Stateneiland bij de toegang tot de beroemde New Yo-rkse haven, de dichtbe volkte wiik op de Oostelijke oever van de Hudson en van de nim mer eindigende Kermis op Conev Island, waarvan het prachtige strand veel bezoekers uit New York en vreemdelingen trekt. Maar New York is bovenal voor deze miUioenen, de stad waar zij jyerken en na volbrachte dagtaak thuis rust en gezellig heid vinden. Van de 8.000.000 inwoners van New York die in deze stad met een oppervlakte van 820 vier kante miil wonen, zijn er volgens de officiële gegevens minstens 2.979.743 werkzaam in de onge veer 325 000 kantoren, werk plaatsen en fabrieken die New York gemaakt hebben wat de stad nu is: do drukste havenstad van de wereld, het belangrijkste handelscentrum, de stad waar het meeste omgaat. Vijf wijken. Alle vjjf wijken hebben een eigen karakter. Hoewel het moei lijk is een zo enorme stad als New York waarvan de wijken onderling zo verschillen als een tehuis te beschouwen, voelen de millioenen inwoners van de stad waarvan er tallozen uit andere werelddelen afkomstig zijn, er zich thuis. De meeste inwoners van New York bedoelen als zij het over hun stad hebben niet zozeer de gehele stad als wel 't gedeelte van de stad, waar hun leven zich .afspeelt, de wijk die zij het beste kemv«c De New Yorkers zijn in de eerste plaats aan hun eigen wijk gehgcht en de wijken streven er naar hun eigen karakter te be houden. De inwoners van de verschil lende wijken die elke dag naar „New York" gaan, zoals zij Man hattan noemen, zeggen „New York" is niet kwaad, maar geef mij maaren dan volgt de GRONINGEN. Zoals wij reeds meldden zagen vier recidi visten Zaterdagmiddag de kans te ontvluchten uit de Groninger strafgevangenis. Onmiddellijk hebben politie-autoriteiten in 't gehele land de achtervolging in gezet. Reeds gisteravond gelukte het de Asser politie om nabij Zwolle twee van de voortvluchtige ge vangenen te arresteren. Het wa ren de 42-jarige G. E. uit Hil versum en de 32-jarige J. J. L. uit Rotterdam. Van de twee an deren ontbreekt op het ogenblik elk spoor. De verklaringen van de twee gearresteerde gevangenen rechtvaardigen evenwel de ver onderstelling dat ook de twee andere voortvluchtigen nog vóór vanavond zullen worden gear resteerd. Advertentie («vrra „100.000 botfwvak*rb«ider*, 20 ja ir lang, mlmJer deed koning Cheops het niet Vu pyramlde I» dan ook nog in-staat- TUt-nleuw na 5473 jaren." „Staaltje van constante kwaliteit net ah CABALLERO." In Luxemburg verongelukt HENGELO. Naar eerst tha thans bekend wordt is Donderdag j.l. de 53-jarige inwoner van Hengelo, W. Meyer, voor de ogen van zijn oudste zoon in een 50 meter diep ravijn gevallen, nabij het plaatsje Berdorff in Luxemburg. Het slachtoffer was op slag dood. naam van hun eigen wijk. En zij menen het, de New Yorkers zijn verknocht aan hun eigen wijk- Dat dateert nog uit de tijd toen New York een conglomeraat van steden, dorpen en gehuchten was waartussen grote onbebouwde stukken lagen. Het leven in New York ver toont weinig overeenkomst met de voorstelling die de tallozen ervan hebben, die menen dat 't leven er zenuwslopender is dan waar ook ter wereld, omdat de mensen er volgens henbij na nooit slapen, maar altijd op zoek zijn naar vertier of om het Gouden Kalf dansen. Maar zo is het niet. de vrouwen en moeders in New York besteden evenveel tijid en aandacht aan hun man en kinderen als die buiten New York De New Yorkse kinderen zijn vrolijk en gezond. Bedrijfsleven en Zakenwereld De bezoekers aan Manhattan, 't centrum van waaruit talloze bedrijven geleid worden zien zeidon de enorme fabrieken die overal in New York verspreid liggen. Toen de New Yorkse Ver. voor Handel en Industrie echter een onderzoek instelde bleek dat 1.056.805 inwoners van New York in de industrie werkzaam waren. New York is ook een modecen trum en in de kledingindustrie zijn in New York meer mensen werkzaam dan in enige andere tak van bedrijf. Na de kleding industrie komen grafische vak ken waarin 123.700 personen werkzaam zijn. In de New Yorkse fabrieken van voedingsmiddelen zijn in to taal 80.400 arbeiders werkzaam, doch er zijn nog 18 andere tak ken van bedrijf in New York vertegenwoordigd waarvan de chemische industrie in aantal werkkrachten direct na de groep voedingsmiddelen volgt en de groep petroleumproducten de rii sluit. Is het leven in New York duur? New York heeft de reputatie een stad te zijn waar het leven ontzettend duur is. Maar als men de statistische gegevens die door de Vereniging voor Handel en In dustrie gepubliceerd worden be studeert, blijkt dat het leven in New York slechts 11% duurder is dan in New Orleans waar de kosten van levensonderhoud het laagst zijn van die in de 34 groot ste Amerikaanse steden. Ondanks alle vitaliteit, on danks het drukke opgewekte le ven, al het vertier en de kunst schatten in de musea, wil New York helemaal niet beweren vol maakt te zijn- Als overal elders vindt men in New York maat schappelijke en-andere problemen en daarvan is men zich in New York maar al te goed bewust. In New York vindt men ook nog te veel krotwoningen maar men kan deze niet als bij tover slag doen verdwijnen en vervan gen door goede en goedkope ar beiderswoningen. Toch wordt er ook veel aan sanering gedaan en in alle delen van New York wor- 'den nieuwe woonblokken ge bouwd. De bouw van deze wo ningen wordt ten dele door de overheid gefinancierd ten dele door particuliere ondernemingen. Een stad van parken New York bestaat niet alleen uit beton, staal en mensenmas sa's. Het is ook een stad van par ken. De parken van New York beslaan een achtste van de op pervlakte van de stad. Enkele ervan behoren tot de oudste in de wereld. New York betreurt het diep als oude trouwe vrienden weg gaan of in het stadsbeeld ingrij pende veranderingen worden aangebracht. Het is een stad op de grens van de oude en de nieu we wereld waarvan de gebouwen van de UNO getuigen. De Openbare leeszalen, de kunstschatten van het Metropoli tan Museum of Art en de ate liers van de kunstenaars in Greenwich Village dragen alle bij tot de eigenaardige sfeer en het eigen karakter van de stad. zowel de kleine winkels als de grote warenhuizen, de stille bui tenwijken als de drukke stations van de ondergrondse, het Cen taal Station als de luchthaven Idlewild leveren een deel van de aantrekkingskracht die New York zowel voor zijn inwoners als vreemdelingen bezit. New York is de grootste Amerikaan se stad. maar het heeft ondanks 't feit dat het een tijpisch Ame rikaanse stad is een internatio nale sfeer en vreemdelingen zijn er dan ook altijd welkom en velen van hen voelen er zich spoedig geheel thuis. Advertentie Kwaliteit en Bervoets Alleen kwaliteit één begrip, vtevre- jetra Iteit \in9 \8e liortiflQ In tegenwoordigheid van generaal Eisenhower zijn Zaterdag op de l.L.S.Y. te Ypenburg de eerste Amerikaanse Thunderjetstraalvliegtui gen, die bestemd zijn voor de Nederlandse luchtmacht, namens de Amerikaanse regering overgedragen aan de minister van Oorlog en Marine, Ir. Staf (links). De ambassaderaad, Sidney R. O'Donoghue, die de Amerikaanse ambassadeur, Selden Chapin, die ziek is, ver tegenwoordigde, trekt het kleed weg, dat de neus van een straaljager bedekte. Rechts de sergeant-vlieger C. Kohier uit Alkmaar, was'kalm. Wl! Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 30 Juli. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 375 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 9001000; werk paarden van 7001000; oude paarden van 525825; paarden boven drie jaar van 675875; paarden beneden drie jaar van 625825; veulens van 200350; hitten van 400650. De handel DEENSE WATERTOURIST NOG STEEDS OP DE WADDENZEE HARLINGEN De Deense watertourist Valker Petersen uit Kopenhagen, die Maandagavond 16 Juli J.l. met zijn jachtje „Helge" op een zandplaat, bij Ameland is vastgelopen is nog steeds niet aan de greep van de Waddenzee kunnen ont komen. Nadat zijn bootje, waarmee hij het plan heeft de Oceaan over te steken, vlot was gesleept door eer» reddingboot is hij tenslotte op het vogeleiland Griend be land. waar ziin scheepje muur vast zit. Aan het eind van de week bij springtij, zal nu de kiel onder de Helge worden gesloopt waarna het bootje voor reparatie naar Terschelling zal worden gebracht. (Advertentie) Het "Nederlandse merk met Wereldreputatie CACAO CHOCOLADE PUDDINGPOEDER KOFFIE THEE LONDEN (KNP). In verband met de mogelijkheid, dat nog dit jaar in Engeland algemene verkiezingen zullen worden gehou den, heeft mgr. Beek, bisschop van Brentwood en voorzitter van het Bisschoppelijk Actie-Comité voor de Scholen, tegenover een correspondent van de Catholic Herald deze week uitdrukking gegeven aan zijn vertrouwen, dat de leiders en de leden van de bestaande politieke partijen nu waarschijnlijk meer dan voor enkele jaren geneigd zijn rekening te houden met de inzichten van de Katholieke kiezers wat betreft de nationale problemen. Deze verklaring is een openbaring in Engeland, waar geen con fessionele partijen bestaan en waar de Katholieke Kerk een min derheid vormt, die tot voor kort nog werd verdrukt. pen periode voor ons hebben kt ,,Ik baseer dit vertrouwen", zo zeide mgr. Beck, „op de vele be sprekingen, die ik de laatste twee jaren met politici over de school kwestie heb gehad." „Bij al mjjn besprekingen met de vertegenwoordigers, zowel van de Labour-partij als van de Con servatieve en Liberale partij, heb ik een oprechte welwillendheid ontmoet om te komen tot een juiste oplossing van onze onmid dellijke moeilijkheden en ik ben er zeker van, dat als onze katho lieke kiezers met de nieuwe can- didaten rustig en redelijk spre ken, zij zeker sympathie en me dewerking zullen vinden," „Stormrammen, die zoals be kend is, gemakkelijk boemerangs worden, zijn gevaarlijke wapens en in de gegeven omstandigheden zijn het misschien zelfs oneerlij ke wapens. De tijd is nog niet aangebroken om definitieve ant woorden te eisen van dc Candida- ten. Wij moeten alleen maar in formaties geven en de redenen uiteenzetten voor iedere actie, die wij voorstellen. Dat is volgens mij, wat wij als katholieke Kie zers nu te doen hebben." „Tegelijkertijd kunnen wü de candidaten verzekeren, dat de katholieke burgers bereid ziin een volgens recht gekozen regering, van welke politieke kleur die ook moge zijn, te steunen bij alle maatregelen, die ten gunste van het welzijn van het volk hier en overzee worden getroffen. Ik me moreer hier de woorden, die de bisschop van Nottingham onlangs te Londen sprak: „Het is niet rechtvaardig en ook niet katho liek om de bestaande diensten voor sociale voorzieningen, op voeding, gezondheid, verzekering enz. zo maar te willen wegvagen". Wji zouden de nu zetelende par lementsleden, die wij bji de vo rige verkiezingen steunden, kun nen vragen, wat zij in de afgelo- cunnen doen en wat zij van plan zijn in de toekomst voor ons te doen. Het zou goed zijn dit zo gauw mogelijk te doen. Het is niet eerlijk en ook niet voorzichtig dit uit te stellen tot de verhitte en haastige tijd voor de verkiezin gen. Als wij het nu doen, dan kunnen wij de candidaat parti culier spreken en heeft hij de tijd de kwesties, die wij hem voor leggen, rustig te bestuderen en openhartig te antwoorden, wat niet mogelijk is in efen publieke arena, waar hem ook domme vra gen worden gesteld door men sen. die geen interesse tonen, noch voor zijn persoon, noch voor zijn problemen". Voor schoolkwesties begrip. „In dit verband bemoedigt het ons, wat sinds de laatste alge mene verkiezingen is gebeurd met betrekking tot de school kwestie. Het is een feit, dat de regering onze begroting voor het bijzonder onderwijs heeft aan vaard en dat alle partijen ge negen zijn wegen en middelen te zoeken binnen het wettelijk raam om ons van een deel der kosten te ontlasten. Een volledige op lossing, die ons rechtvaardige en ?:el|jke kansen met anderen geeft, icht misschien nog ver buiten ons bereikt, maar er bestaat hoop. In het bijzonder verwachten wij, dat er wat gedaan zal worden voor de „verplaatste leerlingen". Als dat goed geschiedt, dan is ook de godsdienstige opvoeding ver zekerd voor kinderen, die anders nooit een katholieke school zou den kunnen bezoeken. De katho lieken moeten daarom goed over wegen, welke problemen de nieuw.e regering eerst zal moe ten aanpakken. Daarover moeten zjj spreken met de leden van het huidige parlement en met de mogelijk nieuwe candidaten. Wij moeten daarbij echter van de heid, basis voor iedere vrijheid, schoolkwestie geen „campagne" maken of er een „pressie-groep" voor vormen. Wii moeten de can didaten duidelijk voorleggen, dat wij met de huidige regeling voor bijzondere scholen voor de last van 50 millioen pond staan. Als Katholieken staan wij er op, dat de schoolkwestie niet als een par tijzaak wordt gezien. Met de me dewerking van de politici van alle partijen komt deze kwestie ook steeds meer buiten de zuiver politieke stuurhut te staan. Wii moeten de candidaten er op blij ven wijzen, dat wij met deze kwestie niet alleen groepsbelan gen nastreven, maar dat wii van mening zijn, en vele andersden kende landgenoten met ons, dat een grondige godsdienstige op voeding in de scholen ten goede komt aan de welvaart van de ge hele natie. Hierbij wil ik woor den van het Ministerie van On derwijs zelf aanhalen: „Een sociaal geweten, dat niet gedragen wordt door een gods dienstige overtuiging, heeft niet altijd de kracht zichzelf te ver dedigen tegen een georganiseerd kwaad. Als gezinnen, scholen en gemeenschapoen zonder geestelij ke idealen zun, dan zijn het hui zen op zand gebouwd en niet bestand tegen de opkomende storm". „Vorig jaar reeds heb ik de Katholieken er op gewezen, dat zij van dc candidaten niet moe ten vergen onze eisen in de schoolkwestie t'e steunen, zelfs tegen hun eigen partij in. Dat is kleinzielig en oniuist." Meer problemen. ,,Door de schoolkwestie moeten wil echter de andere problemen niet uit het oog verliezen. Het woningprobleem moet b|j ka tholieke kiezers steeds de groot ste aandacht hebben. Wii hebben de H. Vader en onze Kardinaal herhaaldelijk horen zeggen, dat oen goede woning de eerste ver eiste is voor een nationale en in ternationale welvaart. Wii moe ten van alle candidaten eisen, dat ook dit punt hun grootste belang stelling heeft." „Aangaande de internationale politiek mogen wij van hen eisen, dat zij zich bewust ziin van de bedreigingen van bet athe ïstische communisme. Hieromtrent moeten wij hun goede informa ties geven, speciaal waar het Joegoslavië betreft. Dit land zoekt steun bij het christelijke westen en velen menen, dat Tito bereid is te helpen tegen de Russische agressie. Wij moeten er onze land genoten echter op wijzen, dat mgr. Stepinac en honderden pries ters nog steeds in de gevangenis verbli.ivcti en dat godsdienstvrjj- CALLANTSOOG. Het dorpje Callantsoog aan de voet van de Noordhollandse duinen telt nauwelijks 500 inwoners, doch als de zomer in het land komt voegen zich daar nog minstens 800 badgasten bij, ongerekend nog de kampeerders en „dagjes mensen". Hoezeer dit pittoreske dorpje met het houten kerk torentje en de gedurende de zomermaanden steeds weer ver dorrende brink in trek is bij rust en verpozing zoekende sterve lingen, moge blijken uit het ieit dat er vorig jaar liefst 32G73 overnachtingen werden genoteerd. De grote charme van Callants oog is ziin uitgesproken lande lijk karakter: eenvoudige haast sobere huisjes, dikwijls helder gewit, terwijl op de omgevende akkers de boeren in de stomende zon hun arbeid verrichten. Het is bij uitstek geschikt voor die vacaïitiegangers die niet al te veel geld aan hun ontspanning kunnen spenderen en als zodanig ook bijzonder geliefd door de kampeerders. Nochtans is het plaatsje nagenoeg geen kampeer gelegenheid r|ik, er» het enige daarvoor in aanmerking komen de terrein is geheel volgebouwd met z.g. kampeerwoningen, een goedkoper editie van de welbe kende houten zomerwoningen, die in Callantsoog thans bij tien tallen tot permanent verblijf die nen. Teneinde nu aan de steeds toe nemende vraag naar goedkopere recreatie te voldoen hebben B. en W. van de gemeente Callants oog zich ernstig beraden. Het vacantie- en recreatievraagstuk is immers wegens het overal aan de dag tredende gebrek aan ge schikte terreinen een probleem geworden, dat de gehele Neder landse bevolking aangaat, omdat het niet meer getolereerd kan worden dat hiervoor cultuur- wordt gebezigd. Daarom was het zo gelukkig dat men plotseling in de gelegen heid werd gesteld van de N.V. Het Zwanewater (de fam. jkhr. v. d. Pol) een duinterrein aan te kopen van ruim 200 ba dat zich nog in ongerepte toestand be vindt. Het gebied Het bewuste duingebied be vindt zich even ten noorden van het dorp Grote Keten, en wordt aan de ene zijde begrensd door het prachtige brede strand van de Noordzee en aan de andere zijde door de Duinweg, de ge- aspbalteerde verkeersweg tussen Den Helder en Callantsoog. Het is een aaneenschakeling van klei ne duintoppen en rustieke val leien begroeid met heide, duin- roosjes, bramen, wilde viooltjes, helm e.d., terwijl op bepaalde afstanden sappige groene weiden koeien en paarden voedsel ver schaffen. doch die, wanneer het plan doorgaat, deels bestemd zul len worden voor speelweiden voor kinderen. In dat geval zal er ook een verharde toegangsweg worden aangelegd van de Duinweg tot aan het dan nieuw in exploitatie te nemen Noordzeebad. Natuur lijk zal er ook waterleiding moe ten komen, al blijft dat uiteraard aanvankelijk beperkt tot een cen traal punt. Hoofdzaak is echter of B. en W. er financieel gespro ken in kunnen slagen om het onder het Tito-regime niet be staat. Zolang Tito geen garan ties geeft voor de godsdienstvrij heid. kan men weinig vertrou wen hebben in zijn woorden of drijfveren. W|j moeten de can didaten vragen, dat zli van de Engelse regering meer bezielde activiteit eisen om de vervolgde volkeren te helpen." ,,Ik heb steeds gevraagd, dat wij de candidaten niet zullen benaderen als onze tegenstanders of vijanden. Als ik dat nu weer doe, dan* is het, omdat ik weet. dat veel parlementsleden en candidaten, die bij de vorige ver kiezingen niet werden gekozen, onze vrienden zijn, ook al kun nen zij niet de hele weg met ons samen gaan. Hoe dan ook, wij moeten blijven doorgaan met de parlementsleden en andere can didaten te informeren omtrent onze inzichten en wij dienen on ze eisen glashelder aan hen uit een te zetten". plan te verwezenlijken, want met het een en ander is ruim een ton gemoeid er» zoveel kan een gemeente met iets meer dan 1180 zielen onmogelijk bekos tigen. Gedeputeerde Staten zien dat zeer wel in en hebben burge meester Correlje voor het alter natief gesteld om een sluitende begroting te overleggen, of de zaak blauw-blauw te laten. Practisch Burgemeester Correlje die ge lijk dat in de meeste kleinere ge meenten het geval is, tevens het secretarisschap vervult, is niet alleen een man die overvloeit van initiatief, maar ook een die aan de practische verwezenlijking wel het allermeeste doet. Dies werkte hij op ziin eentje eer» vol ledig plan uit. benevens een be groting, tekende de nodige kaar ten legde deze aan de wethou ders en aan Haarlem over en het bliikt dat het zal gaan. Maar daarvoor is nodig, dat hii de zekerheid heeft, d£it er van deze 200 ha duinterrein 150 per celen van elk 500 m2 worden verpacht gedurende minstens vijf jaren ad f 60.per jaar. Op deze terreintjes kan niet alleen een kampeerhuisje of zelfs eer» royale zomerwoning worden ge plaatst, doch de huurder houdt tevens plenty ruimte over onge stoord baas te kunnen zijn over eigen erf. Een vacantieganger is immerg nergens zo op gesteld als het bevorderen van rust er» ge noegen. Geharrewar met de bu ren lawaai van kinderen of jan kende radio's is bij afstanden zo als in het ontwerp gesteld, na genoeg uitgesloten en dat is ook dc bedoeling. Daarvoor zal ieder een gaarne de inderdaad niet lage huur over hebben. Zodra men die 150 perceeltjes heeft verhuurd, kan lot aankoop van het gehele gebied worden overgegaan, omdat dan de renta biliteit voldoende verzekerd is. Uiteraard is dan nog slechts een twintigste gedeelte van het ge hele gebied in exploitatie geno men zodat er nog gelegenheid te over is tot het maken van wan delingen door de prachtige natuur. Het is niet de bedoeling om kamperen met tenten toe te laten, ter»z|j na enige jaren exploitatie do wenselijkheid in voidoende mate blijkt. Maar die tentenkampen komen dan in elk geval op een heel andere hoek van het gebied, waardoor enige wederzijdse hinder nagenoeg is uitgesloten. Het kampeerwager*- probleem is nog in bespreking, doch voorshands gaat het uitslui tend nog over de vraag of er voldoende liefhebbers voor kam- peorhuisjes zullen komen of niet. En wanneer men nu weet. dat er alleen te Sehoorl reeds meer dan 1300 van deze gebouwtjes in gebruik zijn, dan behoeft daar voor geen al te grote vrees te be staan. Maar in elk geval verdient het grootse plan van burgemeester iedereen wie het reereatie-pro- Correlje de onverdeelde lof van bleem ter harte, gaat er» het ware toe te juighen wanneer hii door het verwerven van de minimaal vereiste 150 aanvragen tot de uit voering kon overgaan. SCHAGEN. Erger dan het tin- nelen van de Vierdaagse of het fietsen van de Ronde van Frankriik was voor hen die het lot heeft aangewezen, het liidc- liik ondergaan van het Midden standsexamen in het door de nriemende zonnestralen tot kook hitte broeiende hotel Igesz. waar 20 examinatoren 81 candidaten aan de tand hebben gevoeld. Met recht mocht gezegd wor den „van transpiratie tot inspi ratie", want nog voordat de slachtoffers zich in arrenmoede voor een der tien tafels met naar wetenschap hongerende rechters neerzetelden om gevonnist te worden, liep bij hen het ver schijnsel der ansst tappelings van het gelaat. Nochtans moet worden erkend dat niet elkeen evenveel broom nodig had om de vier schaar te kunnen trotseren. Men heeft nu eenmaal uitverkorenen onder ons stervelingen wien het tornement van opperst onwel- bevinden, dat examenvrees heet, innerlijk zowel als uiterlijk onbe roerd iaat, terwiil weer anderen er met mannenmoed, hetzij door de wetenschap van te weten of het bravour van de vermetele, in slagen om de zenuwen in bedwang te houden. In elk geval fluister den enkelen na afloop oprecht: „Naar de tandarts gaan is nog erger, want als je hier je mond goed open doet laten ze tenmin ste hun gereedschap rusten." Overleefd hebben ze het gelukkig allen, en het merendeel bevond zich na afloop in vreugdevolle stemming met de wetenschap, dat het verworven diploma een fel begeerde wens in vervulling deed gaan. En deze gelukkigen zijn: C. Deen Winkel, J. v. d. Bel, Aartswoud, J. J. Bing Alkmaar, Mej. T. Blaauw Koedijk, J. Blak- born Oorstwoud, G. Boeder Middenmeer, Mej. D. J. C. Boer- 1 sen, Schagen; B. Boersma, Wie- voortgezet ringerwerf; P. Boogaert, Den Helder; P. Boonacker, Schagen; Mej. W. F. Boulonois, Heiloo; J. P. Bramsen, Alkmaar; A. Breed, Wieringerwaard; Mej. J. Breeu- wer, Bergen; Mej. G. A. Bruul, Wieringen; Mej. A. M. Burgman, Schagen; C. Colennbrander, Nw. Niedorp; P. H. Dekker .Opper does; L. Dekkers, Heerhugo- waard; Mej. A .M. Doedens, 't Zand; Mej. A. Doornbos. Mid denmeer; G. J. Dorrestijn, Bree- zand: J. F. van Dijk, Alkmaar; A. Ellen, Oudeschiïd; C. Everts, Schagen; F. Felkens, Den Hel der; Mej. A. N. Geervliet, Bree- zand: J. Geusenbroek, Benning- 'oroek; Mej. L. B. Gielis, Hippo- lytushoef; K. Giltjes, Br. op Langedijk; J. D. de Graaf. Koe dijk; K. de Graaf, Wieringer waard; Th. Groen, Twisk; W. A. Groenendaal, Bergen; C. dc Groot, Den Helder; W. v. d. Hee- rik, Br. op Langedijk; Mej. C. T. Hoekenga, Middenmeer; j. Hol- lenberg, Obdam; W. Hoogeveen, Wieringerwaard; Mej. M. G. Huiberts, Anna Paulowna; A. Huisinga, Slootdorp; W. J. Ver- bruggen, Breezand; N. Johannes, 't Zand; A. de Jong, Anna Pau lowna; A. Kaastra, Den Helder; J .Kaczor, Texel; Mej, E. Kater, Anna Paulowna; J. Kater. Bree zand; Mej. B. M .Klare, Winkel; Mej. C. H. J. Koopman. Bree zand: C. Koorn, Texel; F. Kor- tenhoven, Den Burg; J ,C. Kou wen, Br. op Langedijk; Mej. M. Kuik. idem: Mej. M. G. Kuiper, Midwoud; Mej. P. Laan, Sloot- dorp; A. J. M. Legebeke, Mid denmeer; Mej. M. M. Lieftinek, Anna Paulowna; Mevr. A. M. v. d. LindenBoekei, 't Zand; Mej. M. Lont, Middenmeer; D. A. van Loon, Den Helder; C .Louw (met het hoogste aantal, d.i. 50, pun ten) Aartswoud en H. Luider te Den Helder. Dinsdag worden dc examen»

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5