teug t Nieuuu Merendeel van de arrestanten weer op vrije voeten gesteld Ridgway breekt besprekingen al Truman voldaan over verloop in Perzië EXAS Ambonezen bedreigen burgers met krissen Naar een communistische staatsgreep in Indonesië? 3d De invallen in verschillende speelzalen DAGBLAD VOOR ALKMAAR w veilig. (Vondel) Politie nam tijdens acties voor duizenden in beslag „Een vergissing", aldus vijand missen cantietijd zending ntie-adres EN OMGEVING Ambon trekt messen in Zeeland Prinses Irene jarig Visie van zijde der spelers Tragisch ongeval in Kwadijk Melkauto reed in een sloot Boesman landde bij Russische zone-post Communisten schenden neutrale zone van Kaesong Nog geen antwoord der V.N. op excuus ONLUSTEN TE MIDDELBURG Ambonezenkamp thans bezet Rode jeugd in Berlijn bijeen De demarcatielijn in Korea Delegatie terug naar Tokio Gewapende aanval bij Tandjong Priok TREINBOTSING in Zuid-Engeland irle... £0 nbekende :t U precies hoe drie. Waarom? de voorwaarden ier en U krijgt.- ;lazea! Ise dorst lijn gelost li glas - een ver wat levensvreugd, teugen. n de diplomaat nog een opti- laren horen, zorgen voor en :au is t/m n blokletters) ichtig gezicht, dichtgebonden 'exas gejaagd „Verdraaid, ihad, we gaan aar doen ver in die diepe natuurlijk zo n niet anders jftig en toch loos te doen >ngen was op der kon, toen eden zakken, ipen en riep lift. Het was kabels. Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad HET EEIT VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 6 Augustus 1951 s 46e Jaargang No. 12238 Kantoren; HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel, 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel. 2046, (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 H. K. H. Prinses Irene vierde Zon dag haar twaalfde verjaardag. Zater dag reeds hebben deputaties van de Nederlandse strijd krachten de Prinses geschenken aange boden. Zij werd ge lukkig gemaakt met een cassette tafel zilver, een grote verjaardagstaart en een smeedijzeren bijzettafeltje met glazen blad, dat zij zo graag wilde hebben. Het faas een deputatie van de Marine, die dit jaar de cassette aanbood en daarbij de verjaardagstaart voegde. Daar het de Marine was, die de deputatie mocht zenden, was de taart versiera met een klein model lichte kruiser. DeMarine-deputatie stond onder leiding van luit. ter zee le klasse C. E. van der Bijl. Voor de niet-jarige Prinsesjes hadden de marinemannen grote dozen bonbons meege bracht. Prinses Marijke begon direct met het gezelschap te tracteren. Nadat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de politie invallen had gedaan in speelzalen in Scheveningen, Amsterdam, Rotter dam en Laren, is de justitie direct overgegaan de arrestanten verhoren ai te nemen. Zg. „werkende leden" zijn echter in voor lopige bewaring gesteld. Aan kasgeld werd o.a. in Scheveningen een bedrag van f 18.000.in beslag genomen. Het bedrag aan üches loopt zeker in de duizenden. Gebleken is, dat de politie ner gens ernstige weerstand heeft ondervonden. De indruk is dan ook, dat aan beide zijden de actie sportief werd opgevat. De Am sterdamse officier van justitie heeft bekend gemaakt, dat op last van hogerhand ook in de komende dagen met de uiterste gestrengheid zal worden opge treden tegen nog opererende speelgelegenheden. Hij noemde het een funest verschijnsel, dat de moraal en zeden aantast en waaraan onherroepelijk een einde zal worden gemaakt. Spelers gaan door? Een redacteur van het A.N.P. heeft Zaterdag een onderhoud gehad met een van de Amster damse bestuursleden. Deze bracht in het kort naar voren, dat na de waarschuwing van de politie onlangs een vergadering werd gehouden. Men ging van de ver onderstelling uit, dat voortaan het reglement diende te worden gewijzigd. De club kreeg een be sloten karakter, beroepsspelers werden geweerd, een ballotage werd ingesteld, schenken van sterke drank werd verboden. Schriftelijk werd de justitie van de veranderingen op de hoogte gesteld en gevraagd werd, of men ook nu nog zich aan straf bare handelingen schuldig maakte Hij achtte de arrestaties aan slagen op de persoonlijke vrij heid en meende, dat zolang geen jurisprudentie bestaat voor ha- Dit is de mijnenveger H.G. 11, die door muitende Poolse ma riniers met de officieren op gesloten in hun hutten in de Zweedse wateren nabij Ystad werd gebracht. Zestien op varenden hebben zich bij de Zweedse autoriteiten gemeld en asyl als politieke vluchte lingen in Zweden gevraagd. KNAAP RAAKTE ONDER MOTOR VAN ZIJN VADER Zondagmiddag is in de ge meente Kwadijk een tragisch en- geluk gebeurd, dat de 12-jarige Piet L. het leven heeft gekost. De jongen logeerde bij familie in Kwadijk. Zijn vader was hem Zondag per motor komen opzoe ken en ging des middags een eindje toeren. De jongen was in tussen met een vriendje gaan fietsen. Onderweg haalde de va der de beide knapen in en zijn zoon week naar links uit. Toen de motor dichterbij was, reed het knaapje plotseling weer naar de rechterkant van de weg, waarbij hij door de motor werd gegrepen en tegen de grond werd geslagen. De jongen had een schedelbasis- fractuur en overleed voordat me dische hulp aanwezig was. JAPANSE VREDESVERDRAG EN INDONESIË DJAKARTA, 4 Aug. (Aneta). De Indonesische ambassadeur in de V. S. heeft vijf voorstellen van de Indonesische regering t. a. v. het Japanse vredesverdrag over handigd. De inhoud bevat o.m.: 1. De Indonesische regering acht het juist dat in de definitieve tekst van het vredesverdrag een hoofd stuk over de souvereiniteit van Japan wordt opgenomen. In verband met de Indonesische wens tot een redelijke vergoeding voor de geleden oorlogsschade wordt een lijst opgesteld- De Indonesische regering acht het juist, om indien van de zijde van de Chinese Volksrepubliek of van de Sowjet-Unie de wens te kennen wordt gegeven om aan de besprekingen deel te nemen, deze wens te steunen. geen „Zo- wij zardspel in besloten clubs, strafbaar feit is gepleegd, lang wij dit menen gaan door", aldus de zegsman van de A.N.P.-redactie. Hii hoopte, dat spoedig een proces zou volgen, „want", zo voegde hij er aan toe, „ik vrees, dat de persoonlijke op vattingen van de minister en de officier van justitie over hazard spel in deze affaire een grote rol spelen". 2 MAN VERDRONKEN Toen de melkrijder, de 30- jarige W. Binnendijk uit Moor' drecht, Zaterdagmorgen om 6.00 uur met zijn vrachtauto langs de Broekweg bij Gouda reed, is de wagen in de zachte berm gezakt en omgekeerd in de vlak daar naast lopende tochtsloot gevallen. De heer Binnendijk en een 13- jarige jongen, M. J. v. Jeveren uit Moordrecht, die eveneens in de wagen zat, slaagden er niet in zich te bevrijden uit de ca bine en zijn verdronken. Dank zij de claxon van een politie-auto uit Wolfenbuettel zijn de Nederlandse ballonvaar- ders, de heer en mevr. Boesman en de heer de Vos, slechts enkele meters voor de Russische zóne geland. Zij waren met westenwind oost waarts afgedreven en besloten een tussenlanding te maken ten zuiden van Wc'fenbuettel om daar naar de juiste ligging van de Russische zönegrens te vragen. Een politie-auto had de ballon reeds enige tijd gevolgd en bij de goed geslaagde tussenlanding ver klaarde de West-Duitse politie- inspecteur, dat de ballonvaart kon worden voortgezet. De politie auto bleef de ballon echter na zitten en toen de ballonvaarders bij het niemandsland waren aan gekomen, toeterden de politie agenten ter waarschuwing drie maal. De tweede landing vlak voor een Russische grenspost verliep vlot. Inmiddels is de ballonequipe Boesman teruggekeerd voor een aantal ballontochten in Neder land. GESTAPO-CHEF IN BELGIË VEROORDEELD BRUSSEL. 4 Aug. (Reuter). Constantin Canaris, voormalig leider van de Gestapo in België en Noord-Frankrijk en neef van admiraal Canaris, is vandaag door een militaire rechtbank te Brus sel tot 20 jaar dwangarbeid ver oordeeld, wegens uitoefenen van terreurmethoden. (Reuter-A.P.) Generaal Ridgway heeft de besprekingen in Kaesong afgebroken, wegens de schending van de neutraliteit door de communisten van Kaesong. De besprekingen zouden niet worden hervat voor een bevredigende verklaring werd gegeven van deze schending. Hedenochtend vToeg hebben de communis ten verklaard, dat een „vergissing in het spel was". De boodschap van radio-Peking werd hierin herhaald. Een ver bindingsofficier zou belast zijn met het overbrengen van de bood schap. In deze boodschap zou de belofte zijn opgenomen, dat het gebeurde zich niet zou herhalen. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de reactie van gene raal Ridgway nog niet bekend. Vice-admiraal Joy verklaarde gisteren, dat hfj persoonlijk een 100-tal communistische gewapende militairen had gezien op de weg, die de delegatie der V. N. steeds gebruikt om van haar basis naar Kaesong te gaan. Joy had formeel nota genomen van de soldaten, maar geen protest ingediend. Washington accoord. De wapenstilstandsdelegatie was het volkomen eens met het be sluit van generaal Ridgway. Het besluit werd genomen met de goedkeuring van de commissie van chefs van de Amerikaanse generale staven. Hij hield nauw contact met Washington. De soldaten behoorden tot een bewakingseenheid, zo verklaarde radio-Peking. De noordelijken hadden opdracht gegeven, dat de weg niet langer gebruikt mocht worden. In V. N.-kringen werd de verklaring van radio-Peking niet als officieel beschouwd. Officiële boodschap van communisten. Later werd een officiële bood schap doorgegeven van de noor delijke generaals, aan wie Ridg way het protest had toegezonden. Voorbereiding vijandelijk offensief. Generaal Ridgway heeft in zijn periodiek rapport medegedeeld, dat de communisten zich tijdens de onderhandelingen voorbereiden op een nieuw offensief. Zondag hebben troepen der V. N. ten westen van Jontsjon een beperkte aanval ondernomen. GEWONDE KOREA-VRIJWILLIGERS IN NEDERLAND TERUG De namen van de op 3 Aug. j.l. op het vliegveld Valkenburg ge arriveerde gewonde Korea-vrij willigers luiden als volgt: G. van Akkeren, soldaat, uit Wageningen; A. van Beek, korporaal. Putten: K. Lindekamp, soldaat 1ste kl.. Hoogeveen; J. H. Pranger, soldaat Workum; G A. van Rooy, soldaat Epe; A. Ruygrok. le luitenant. Leiden: A. J. van Santen, korpo raal, Zwolle; H. P. Sonneville, soldaat, Rotterdam; F. J. F. M. Weijnbanningh, 2e luit., Groenlo. DJAKARTA. 6 Aug. (Aneta). Onder een viifkolomskOD pu bliceert het blad van de Masiumi ..Abadi". Maandagochtend een bericht uit het te Suraba.ia ver- schiinende blad ..Javanost" over nocingen tot omverwerping van de Indonesische regering, om ver volgens een Sowietreeering in te stellen. Het blad meldt, dat recente arrestaties in het Banjuwangische hebben uitgewezen, dat zij een deel van een beweging uitmaken, die onder rechtstreekse leiding staat van een buitenlandse mo gendheid en tot doel heeft de omverwerping van de Indonesi sche regering en de instelling van een Sowjetregering. Verschillen de Chinezen op Oost-Java zijn op grond van een voorlopig on derzoek gearresteerd. De Java- post" schrijft voorts, dat het de Indonesische autoriteiten bekend is, dat sedert lange tijd in Dja karta door een buitenlandse groep actie wordt gevoerd voor het stichten van wanorde. Tijdens 'n geheime vergadering, welke o.a. werd bijgewoond door de hoofd redacteur van een Chinees-com munistisch blad, zou besloten zijn om het boven aangegeven doel te bereiken door: le. Samenwer king met de P.K.I.; 2e. invloed te verkrijgen bij Indonesische dagbladen en arbeidersorganisa ties, ook door middel van gelde lijke steun; 3e. mobilisatie van Chinese ingezetenen, om in het bijzonder hen en scholieren „com munistisch" (Mempermerah) te maken, aldus „De Javapost". Naar aanleiding van vragen, of de arrestaties in de Oosthoek, waarbij o.a. 11 ambtenaren van de voorlichtingsdienst waren be trokken, gezien moeten worden als een gevolg van communisti sche infiltraties, met de bedoe ling in Indonesië een communis ten-staat op te richten, heeft de Minister van Voorlichting, de heer A. Mononutu, aan de pers in Surabaja verklaard, dat „alle arrestaties, zoals het in een rechtstaat betaamt, gebaseerd zijn op rechtsgronden". K.N.V.B. AFD. ND-HOLLAND Zomeravondcompetitie Uitslagen: HollandiaM.O.C. 5—2 Berkhout A—M.O.C. 2—2 Eindstand der competitie: Tijdens de kermis te Middel burg is het gisteravond tot ern stige onlusten gekomen, waarbij Ambonezen betrokken waren. Omstreeks half negen ontstond op de markt twist tussen 'n bur ger en vier Ambonezen. Een 15- tal politiemannen trachtte de burger te ontzetten. Het aantal Ambonezen was echter intussen aangegroeid tot een groep, die de politie met dolken en krissen bedreigde. De politiemannen trokken wel hun revolvers, maar hadden instructie daarvan geen gebruik te maken. Zij waren ge dwongen zich in het stadhuis terug te trekkken. De ene politieagent die stand hield werd door de Ambonezen neergeslagen Leden van de Am- bonese kampraad hadden voor 't stadhuis post gevat om te voor komen. dat Ambonezen binnen zouden dringen. Er had zich veel publiek verzameld. De politie mocht het stadhuis niet verlaten. Ook de overige le den van het politiecorps moesten op de bureaux blijven. Op straat M.O.C. O.S.S. Hollandia Berkhout B Bobeldijk Berkhout A Forward 9 3 5 1 17—12 11 8 4 2 2 13—11 10 9 4 2 3 18—11 10 7 3 2 2 11—9 8 6 13 2 3—7 5 7 13 3 10—11 5 6 114 4—15 3 50.000 9489 10.000 16783 's-QRAVENHAGE, 6 Aug. In de 513e Staatsloterij, 5e klasse, negende lijst is op nr. 9489 de f 50.000 gevallen en op nr. 16783 de f 10.000. Nederlander in België verongelukt In het ziekenhuis te Libramont in België is Vrijdag overleden de Nederlander Piet Smaardijk, die Zaterdag voor een week bij een verkeersongeval tussen Her- beumont en Bertrix ernstig werd gewond. Te Straatsburg vergadert thans het Comité van Minis ters van de Raad van Europa. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, met zijn Engelse col lega Herbert Morrison op weg naar een der zittingen van het comité. was geen politieman te zien. De ze toestand heeft vrij lang ge duurd. Onderwijl pleegden de burgemeester en de commissaris van politie overleg over de te ne men maatregelen. Kort na elf uur, toen een deel van het publiek reeds naar huis was gegaan, werden de overige belangstellenden door de politie uiteengejaagd. De Ambonezen keerden toen ook naar hun kamp terug. Vanmorgen werd gemeld, dat een afdeling marechausee uit Breda en een detachement rijk- politie samen een 200 man sterk, het Ambonezen-kamp te Middel burg hebben bezet. BERLIJN, Zondag (A.P.). Vandaag is het communistische jeugdfestival begonnen. Duizen den paradeerden voor de com munistische partijleiders. De Oost-Duitse president Pieck hield een rede en deed de gebruike lijke aanvallen op het Westen. Dr. Adenauer had Zaterdag, evenals het comité van Ameri kaanse oorlogsveteranen, de Duitse jeugd gewaarschuwd „niet in de val te lopen". De West-Duitse politie meldde Zaterdag dat er zich geen moei lijkheden voordeden. Zondagmor gen werden van West-Berlijn uit raketten met anti-communistische leuzen geschoten. HUIDIGE FRONTLIJN ALLEEN AANVAARDBAAR TOKIO 6 Augustus (AFP) Een woordvoerder van 't hoofd kwartier van Generaal Ridgway te Tokio heeft verklaard, dat de enige door de delegatie der Ver. Naties aanvaardbare demarcatie linie de huidige frontlijn is. In het desbetreffende com munique wordt verklaard, dat deze verklaring uitgegeven is „om een einde te maken aan de' speculaties over de door de dele gatie der Verenigde Naties te Kaesong voorgestelde demarca tielinie." „Zoals de Amerikaanse mi nister van defensie 24 Juli op zijn persconferentie te Washing ton verklaarde, had de delegatie der V.N. zich uitgesproken voor het beginsel, dat voor het slui ten van 'n wapenstilstand over eenstemming vereist is omtrent een militaire linie, die in het ge val van heropening der vijande lijkheden verdedigbaar is. Deze linie wordt in feite thans door de troepen der verbondenen bezet." TOKIO, 6 Augustus (Reuter De leden der wapenstilstands commissie der Verenigde Naties, welke onder leiding staat van vice-admiraal Turner Joy is naar Tokio vertrokken. Men neemt aan, dat generaal Ridgway de delegatie naar Tokio heeft geroepen. MEN ZOU TOESTAND MEESTER ZIJN DJAKARTA, 5 Aug. (A.P.). Een gewapende bende van onbe kende sterkte heeft gisteravond een aanval gedaan op een politie post in het gebied van Tandjong Priok en getracht tot de hoofd stad door te dringen. Volgens een telefonisch bericht uit Priok wordt aldaar het vuren van automati sche geweren gehoord. Manschappen van de politie van Djakarta met stalen helmen werden haastig in vrachtwagens naar het havengebied gedirigeerd. Volgens niet bevestigde berich ten worden de aanvallers door de politie omsingeld en heeft men de toestand in de hand. De autoriteiten weigerden in lichtingen te verstrekken om trent de aard van de gebeurte nissen en omtrent het aantal slachtoffers. 8 DODEN, 50 GEWONDEN ARUNDEL (Sussex), 5 Aug. (Reuter). Acht personen zijn om het leven gekomen en onge veer 50 personen ernstig gewond, toen Zondag bij Arundel aan de Engelse zuidkust een uit Ports mouth komende trein op een voorafgaande trein inreed. Verscheidene wagens werden in elkaar geschoven en men ge looft, dat tussen de wrakstukken nog een aantal personen zit op gesloten. De trein vervoerde va- cantiegangers naar de kust. QUOTA NEDERLAND O.E.E.S. VERHOOGD De bestuursraad van de O. E. E. S. heeft goedgekeurd, dat het Ne derlandse quotum in de Europese betalingsunie wordt verhoogd van 330 miliioen tot 355 millioen dol lar. Voorts heeft de raad goedge keurd, dat het quotum van West- Duitsland wordt verhoogd van 320 millioen tot 500 millioen dollar. TEHERAN, 5 Aug. (A.P.). De Engelse delegatie o.I.v. Ri chard Stokes is alhier aangeko men. Stokes had een onderhoud van een uur met minister-presi dent Mossadeq. Mossadeq heeft daarna een tegenbezoek aan Sto kes gebracht. De Britse delegatie zal waarschijnlijk Dinsdag naar Abadan vertrekken. Harriman heeft in een verkla ring in de Perzische pers gezegd, dat hij het volste vertrouwen had in de onderhandelingen en hij meende dat zeker een oplossing kon worden gevonden, waarbij Perzië zijn nationale doelstellin gen zou kunnen nastreven en tegelijkertijd de technische hulp en verkoopfaciliteiten verkreeg, „die het land 't grootst mogelijke inkomen uit de verkoop van de aardolie verzekeren". Truman tevreden Truman heeft gezegd te hopen, dat de hernieuwde besprekingen inzake het Engels-Perzische olie geschil „zullen leiden tot een duurzame regeling, die voor Per zië en Engeland beiden geheel bevredigend is". „Ik ben voldaan te vernemen, dat de Perzische en Britse rege ringen zijn overeengekomen, de besprekingen te hervatten". „Uiteraard is de rol, door mr. Harriman en gezant Grady ge speeld, bij het bereiken van dit resultaat, voor mij een reden tot grote voldoening", aldus Truman.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1