Stille en sprekende kramen trokken veel publiek Zomerkamp van de St. Dom inicusg roep I Dag van grote vreugde in het Nederlandse kamp Politie slaags met militairen en burgers DAGORDERS Water van Bergse Maas onthult tragisch geheim 4de z ALKMAAR EN OMSTREKEN Evenement op de markt b.V.V.-VOLENDAM Zaterdag 1 1 Augustus op het Sportpark De wereldjamboree in Bad Ischl Viering verjaardag Prinses Irene Ernstige vechtpartij te Eindhoven Metualdieven gearresteerd van scheidende en optredende bevelhebber van de Zeestrijdkrachten Benoemingen in het Bisdom Haarlem Marktbericht-en Pontonniers ontdekten sedert 1947 vermiste personen in een auto Cees PAGINA 2 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 ALKMAAR Voor de tweede maal is er in Alkmaar een stand werkers-concours en 'n etalage wedstrijd gehouden voor de kooplieden, die de Zaterdagse markt bezoeken. Een wedstrijd, die beoogt het marktbezoek, zo wel van publiek als van koop lieden, te bevorderen. Evenals in andere steden blijkt het marktwezen zich steeds meer en meer te ontwikkelen en de stedelijke overheid ziet in de be vordering van de weekmarkt dan ook terecht eer» middel om zoveel mogelijk publiek naar de stad te trekken. Dat dit streven niet tevergeefs is, bewijst wel de drukte, die er iedere week op de Laat heerst en die iedere week opnieuw weer leven in de brouwerij brengt waarvan uiteindelijk ook de middenstand weer profiteert. Veel volk. Er was voor de „markt-wed- strijd" om het geval maar kort aan te duiden, weer veel belang stelling, ondanks het feit, dat 't weer de organisatoren niet mee zat. Vele kooplieden, die hier sinds jaar en dag komer», waren van de partij al lieten er enker len, zoals „Ome Daan" met zijn liedjes, toch verstek gaan. Zij hebben hun beste beentje weer voorgezet, zowel de stand werkers als de „stille kramers", (die trouwens ook hun mond wel kunnen roeren!). DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR Riebeek en Slot gelijk geëindigd ALKMAAR. In het tournooi om het persoonlijk damkampioen schap van Alkmaar en Omstr. waren Riebeek, Slot, Hemels en Oud reeds na enkele ronden de enige kanshebbers. Een serie van drie achtereenvolgende nederla gen schakelde Hemels uit. Oud verloor zijn kans door remise te spelen tegen Riebeek en het af gebroken eindspel tegen Slot te verliezen. Met nog éen partij te spelen tegen elkaar had den Riebeek en Slot ieder 13 punten. De jeugdige Slot had misschien iets betere kansen, maar Riebeek. die in zijn vorige woonplaats, Amsterdam, in de hoofdklasse uitkwam, is zeer moeilijk te verslaan. Ten koste van twee schijven verlies for ceerde Slot een doorbraak naar dam, maar Riebeek verdedigde zich taai en bereikte tenslotte re mise. Door deze uitslag eindig den beide spelers gelijk en is een serie van drie partijen nodig om de beslissing te brengen. De overige uitslagen luidden: H. de JongTh. de Haas 02 H. KruiderM. Hemels 02 N. OudW. Piederiet 20 Advertentie1 's avonds half zeven Athletieknieuvvs „Oympus" Speciale mededeling! ALKMAAR. Op Dinsdag 14 Aug. a.s. worden alle dames en herenleden verwacht op de trai ning. Dit in verband met de filmopnamen, die tijdens de trai ning, van „alle" nummers ge maakt zullen worden. Komt allen, zodat een en ander een vlot verloop kan hebben. Ook op de medewerking van de leden buiten Alkmaar, wordt ge rekend. Indien de weersomstandigheden niet gunstig zijn, wordt de opna me tot Donderdag 16 Aug. verzet. Het bestuur ALCMARIAH.R.C. 2—1 De toeschouwers, die Zaterdag avond de vrienschappelijke ont moeting AlcmariaHRC hebben bezocht, zullen daarvan vast geen spijt hebben gehad, want het is een aardige wedstrijd geweest. Over het geheel genomen was Alcmaria in de meerderheid door beter combinatiespel. Het was echter jammer, dat de combinatie te ver werd doorgevoerd, waar door deze leidde tot onproducti- viteit, De veel minder talrijke aanvallen der Racers droegen 'n veel gevaarlijker karakter. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan, opende na de her vatting Hillenius voor Alcmaria de score. Het werd daarna zelfs 20 toen Dinkelberg uit een voorzet van rechts de bal mooi inschoot. Kort daarna wist HRC uit een through pass door het midden de achterstand te ver kleinen tot 21. met welke stand het einde kwam. In de achterhoede was Maassen weer geheel de oude, vertrouwde achterspeler, terwijl Paulisse in de middenlinie uitstekend werk deed. In de voorhoede was Hil lenius heel goed op dreef, terwijl Eversteijn zich een nuttig ver bindingsspeler toonde. Racing had een invaller op de linksbackplaats, terwijl het Alc- maria-elftal drie invallers telde voor Wassink, v. d. Sterre en Untied. Hiervoor speelden mee Helderman, Webster en Wiolinga. v, d. Lek was niet meer opge steld, daar deze het volgende sei zoen wel voor ÜVV zal uitkomen. Commissie Britannia examens ALKMAAR. De Commissie belast met het afnemen van de „Britannia-examens" te Alkmaar is samengesteld als volgt: Drs. C. M. Breed, leraar in de Engelse taal en letterkunde aan het Utrechts Lyceum te Biltho- ven, voorzitter. Drs. J. Spruyt te Amsterdam, gecommitteerde van de Raad van Toezicht. Wij persoonlijk hebben genoten van de nimmer ophoudende woordenstroom, waarmede de kooplieden hun waren aanpre zen. Daar was het prachtige stuk college in de medicijnen dat de onvermoeibare Ben v. Dijk, die in een der hoofdstraten van Utrecht eer» prachtige zaak heeft en bii de Bilt een eigen kruiden tuin zo maar weg gaf waarbij hij en passant ook nog verkocht. Dan de man, die zo goed zijn kaartspel wist te verkopen, Spenger heette hij, de verkoper van kakelbonte „kakeldoosjes" die door aan een touw tc trek ken het gekakel van kippen la ter» horen, weer een novum voor Alkmaar en de man die vertelde hoe je je haar kunt laten groei en. Dat waren er trouwens maar enkele. Er waren bv. nog lieden, die scheerapparaten verkochten, er» daar een ballpoint bij cadeau gaven en anderen die alleen ball points verkochten. Anderen zochten hun geluk en een boterham in het aanprijzen van sokophouders, glassniiders, planter» (zo uit Aalsmeer van daan!) en nuttige huishoudelijke voorwerpen. Het was al met al een drukke en gezellige markt en het speet ons werkelijk, dat het klokje van zessen al zo spoedig sloeg. De uitslag. In het „Gulden Vlies" werd door de voorzitter van de jury. wethouder locoburgemeester G. van Slingerland, de uitslag van de wedstrijd bekend gemaakt. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om zijn vreugde te uiten over het feit dat ook dit dit jaar weer veler» aan de uit - nodiging van de commissie voor het marktwezen gehoor-hadden. De verhouding tussen Laat-win- keliers, waarvan de heer Kle verlaan het bestuur vertegen woordigde, bleek uitstekend en het succes van het vorig jaar bij een dergelijke wedstrijd behaald was voor de commissie een aan sporing om ook dit jaar weer 'n concours te organiseren. Dc heer v. Slingerland wees er nog op, dat Alkmaar prijs stelt op een bloeiende weekmarkt en dat elk streven om deze markt uit te breiden, met instemming zal worden ontvangen. Etalage-wedstrijd: Rubriek I (groente, fruit en bloemen): le prijs f 20 Gebr. Krijgsman' (bloemen): 2e prijs f 10 P. Bijt jes (fruit); 3e prijs f5 H. de Jonge (fruit). Rubriek II (textiel e.d. arti kelen): le prijs f 20 J. Koster diverse textiel); 2e prijs f 10 J. Nuchter (galanterieën); 3e prijs f 5 G. F. Dupont (woningin richting). Rubriek III (diversen). le prijs f 20 G. Meijer (leder waren); 2e prijs f 10 J. de Moei, (Chocolade); 3e prijs f 5 G. Hie- ring (hor-loges) allen te Alkmaar. Standwerkers. le prijs f 40 B. v. Dijk Utrecht (geneesmiddelen); 2e prijs f 25 G. Knaven Alkmaar (slijpers); 3e prijs f 15 A. Freeke, Hille- gom, (broekbanden); 4e prijs f 10 R. Schalkwijk, Utrecht (das senhouders); 5e prijs f 5. A. Osendarp, Utrecht (scheer wa ren Waardebonnen van f 5 beschik baar gesteld door de Laat-winke- liers, ontvingen: D. Verduin. Akersloot (bloe men); K. Borsboom Oudorp (ga- lanteriën); J. Schuurman Alk maar (textiel); K. v.d. Stok Smit Alkmaar (vis); A. Pusse, Amsterdam, (chocolade). Alle prijswinnaars ontvingen bovendien nog als herinnering ana het concours een lepeltje met de Alkmaarse kaasdragers, beschikbaar gesteld door de afd. Alkmaar van de Vereniging van de Markt- Strat- en Rivierhan- ael. Goede organisatie. Dat de organisatie van dit markt evenement allen had bevredigd, bleek wel uit de dankwoorden, die werder» gesproken door de heer Vroegop, voorzitter van de afd. Alkmaar van de Ver. voor Markt- Straat- en Rivierhandel. die van de markt een goede in druk had gekregen en de ge meente dankte voor de mede werking, speciaal wat het omleg gen van het verkeer betreft, iets dat hij overigens gaarne iedere week zou zien. De heer Spenger dankte namens de standwerkers voor de prettige samenwerking, ook met de middenstand en de heer Kneven stak de marktmees ter nog een pluim op de hoed. Een en ander werd nog eens onderstreept door de waarne mend voorzitter van de Centrale Vereniging, de heer P. Schouten, waarna de heer J. van Slinger land de bijeenkomst sloot. T ALKMAAR. Het was zeer drukkend die Dinsdagmiddag; daar moest wel onweer op vol gen. Dat liet dan ook niet lang op zich wachten. Nauwelijks wa ren alle verkenners in de staf- tent verzameld, of de bui brak los. De aalmoezenier, Pater Mar- celis, juist die middag aangeko men, kon niet beter doen dan met zijn jongens het rozenhoed je bidden. Tegen half elf, toen 't onweer bedaarde, werden de jongens door de staf naar hun tenten gebracht; dankbaar, dat het kamp voor onheil gespaard was gebleven. Enkele kilometers verder zo vertelde de volgen de dag de bakker aan de foura- geurs had een windhoos grote verwoesting aangericht; er was ook een boerderij in vlammen opgegaan. De volgende dag waren de jongens weer fit; na de H. Mis, door Pater Marcelis in de kapel tent gelezen, gingen de verken ners op hike. De tocht ging door hei en bos en toen de jongens 's avonds vermoeid thuis kwa men, had de staf een heerlijk maal klaargemaakt. De Zeemeeuwenpatrouille won Dinsdag de kamptotem; Woens dag waren de Duiven de geluk kigen. De Wulpenpatrouille had de zware hike-tocht gewonnen. Donderdag maakten de jongens een geweldige hindernistocht; langs een moeilijk spoor ging 't weer door bos en hei tot aan de Vecht, die met behulp van een gammel vlot overgestoken moest worden. Zonder natte kleren kwamen velen er niet over; al leen de hopman, vol van trucjes, kwam kurkdroog over. De mid dag werd gevuld met een sluip- spel en de avond met een nacht- spel tegen de Hubertusgroep uit Voorburg; na afloop een gemeen schappelijk kampvuur. De nieu we Koekoekenpatrouille kwam Donderdag als no. 1 uit de bus. Vrijdag maakten we een fiets tocht naar Mariënburg, welke door een schitterend landschap ging. Weer terug in het kamp zwommen we in de Vecht de vermoeidheid van ons af en be gonnen we het kamp af te bre ken. Na een groot sluitingskamp- vuur, gingen we vroeg naar bed, want de volgende dag zou een zware dag worden. Met een vlaggenparade werd Zaterdag morgen het. kamp besloten en na het reisgebed werd de terugtocht aanvaard, echter niet voordat aan de aalmoezenier, de staf en de fouragemeester dank was ge bracht voor het welgeslaagde kamp. Met een zekere weemoed verlieten we het heerlijk plekje, waar we een week genoten had- A.F.C.-NIEUWS Trainingnieuws. - Attentie! In verband met het vroeger invallen van de duisternis is er een wijziging gekomen in de training. Deze is nu: Dinsdagavond van 67 uur adspiranten; 78 uur senioren groep 2, verplicht; 89 uur: se- niorengroep 1. Donderdagavond: 67 uur ju nioren A en B; 8—9 uur: senio- rengroep 1, verplicht. Beide avonden wordt er ge traind in de Overdie, dus niet op de Westerweg. Dinsdagavond spelen de AFC- veteranen tegen Kolp. Boys vet. de traditionele wedstrijd. Voor hen, die deze wedstrijd willen zien, vermelden wij, dat deze om 7 uur op het Kolp. Boys-veld te Oudorp wordt gespeeld. Wij wensen de AFC,veteranen de volle winst en een genoeglijk partijtje toe. Succes! De P.P.C.-er. den. Na een tocht van 30 km. begon de bui te plensen, die ons al lang gedreigd had en tot Urk bleef het regenen. Om half vijf zette de boot ons in Enkhuizen af en waren we weer in Holland; met tegenwind trokken we op huis af, waar we tegen 9 uur aankwamen. Vermoedelijk zijn alle deelnemers aan dit goedge slaagde kamp direct na aankomst naar bed gegaan, om uit te rus ten van de vermoeienissen van deze laatste dag. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 26 Juli tot en met 1 Augustus 1951 en te be vragen aan het bureau van po litie op kamer 14, le etage, iedere werkdag van 17 tot 18 u., behalve op Zaterdag: alpino muts, windjack, pop, hand schoen, kindermuts, handschoen, dasspeld, dekzeil, dameshoed, kindertasje, kinderbril, zonne bril. sleutel, alpinomuis, sandaal, sleutels, kam, kindersokje, jasje, mesje, schooletui, fiets pompslang, windjack, actetas, sleutel, handschoen, kindertasje, pijp, kindersokje, portemonnaie met inh„ sleutel. Als gevonden bij het bureau van politie aangegeven en op on derstaande aresssen te verkrij gen: dameshorloge Schermer- weg 46, handtas N.S. te Alkmaar, hoofddoek Reekerstraat 19, por temonnaie met inh. Wagenma kerstraat 13, badhanddoek met zwempak Voormeer 18, bril Noorderkade 3, vulpen Tulpstr. 20. geldsbedrag Kanaalstraat 7, ceintuur met gesp Baanpad 33, sjaal Dubbelebuurt 7, portemon naie met inh. Varnebroek 20, portemonnaie met inh. Noorder kade 23, kinderjasje Noorstraat 8, vulpen B. Bottemannestr. 11; zonnebril, Kivitstraat 11, Oudorp; ring met steen, St. JoSephstr. 5; schep, Bergerweg „Huize Roeze moes"; ballpoint, Overdiestr. 64; loupe, v, d. Woudestraat 10; vul pen. Achterdam 8; portemonnaie met inhoud. Geest 44; boodschap pentas met inh., Langestraat 106: zakdoekje, Kennemersingel 1! kussentje met sloop en kinder speelgoed, Scharloo 39; bood schappentas, Blekerskade 28: windjack. Emmastraat 69; bos sleutels, Dijk 5; ringen, Lange straat: vulpen, Kennemerstraat- weg 88; portemonnaie, Schaep- mankade 18; boodschappenmand met inhoud, Liefdelaan 35: zwart etui met inhoud, Luttik Oudorp 101; portemonnaie met inhoud, Laat 124. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Ka. rel W. J„ zoon van H. A. J. ten Haaf en A. Schouten; Jan, zoon van J. Peereboom en A. M. Broekhuizon; Bob K., zoon van P. J, Koeveld en L. L. Poeze; Robert R„ zoon van A, B. Na- rold en C. van Weert; Cornelia J. M„ dochter van N. P. Dekker en J. G, Schuijt. Overleden: Margaretha E. van 't Hof, 74 jaar, wed. van W. Een- schoten; Klaas Sloote, 64 jaar, gehuwd met R. Zwart. STELENDE KELLNER IN ARREST GESTELD SCHOORL. Op verzoek van de Rijkspolitie te Schoorl is in Alkmaar aangehouden een 33- jarige këllner, die zich te Kam perduin heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een portempn- naie met 60 gulden. Hij werd in gesloten en ter beschikking ge steld van de rijkspolitie te Schoorl. DRONKEN MAN SPRONG IN HET KANAAL ALKMAAR. In de nacht van Zaterdag op Zondag bevond zich in de Doelenstraat een man in kennelijke staat van dronken schap. Tegen een agent van poli tie, die hem naar het bureau wilde overbrengen, pleegde hij verzet. Er ontstond een vecht partij, waarbij een raam werd vernield. De man is vervolgens in het Noordhollands Kanaal ge sprongen en naar het z.g. eilandje (afgesneden kanaalvakt gezwom men. Hij werd daar later aan getroffen, verscholen tussen ste nen en rioolbuizen. Hij is van daar ter ontnuchtering naar het politiebureau gebracht. Geslaagd ALKMAAR Onze plaatsge noot, de heer J. P. Overtoom slaagde te Utrecht als Meester in het metselen.eveneens slaagde de heer Theo Min te Limmen als Gezel in het metselen. Nieuws van ,,De Hengelaar" OUDORP Zondag hield de visclub De Hengelaar zijn tweede onderlinge viswedstrijd van dit seizoen. De uitslag was als volgt: 1 W. Corbie. 2 Ko Staa; 3 H. de Jong; 4 Cor Ploeger: 5 J. v- Rijn en 6 F. Nlieman. De heer de Jong wist de grootste baars machtig te worden 21,3 cm. BAD ISCHL. 5 Aug. Van daag, de verjaardag van Prinses Irene, was het een grote feest dag in het kamp van het Neder landse contingent op de Jambo ree te Bad Ischl. Het gehele con tingent was vanmorgen in het stafkamp om de vlaggemast ge schaard voor de dagopening. Con tingentsleider M. J. J. Kavelaars hield een toespraak. Terwijl de leden van het con tingent in de houding stonden ging daarna dc vlag, ditmaal met een oranjewimpel, in top. Ons EINDHOVEN In een café aan 6 Augustus de Ten Hage- straat te Eindhoven kregen Zon dagavond om ongeveer half ne gen enkele militairen uit het kamp van het nabije Oirschot en Endhovense burgers onenigheid. Deze werd later aanleiding tot ernstige ongeregeldheden in het centrum van de stad. Voetbal oudorp Bij gelegenheid van de kermis werden Zondag twee wedstrijden gespeeld dm 1.15 uur tussen KolpingBoys 2 en Con Zelo 2. Con Zelo 2 won met 21 en zag deze overwinning beloond met een medaille. De revanche-wedstrijd Con Zelo 1 en Kolping Boys 1 heeft een teleurstellend verloop gehad, wat betreft de prestaties van Con Zelo 1- K.B. verkreeg deze over winning op regelmatige wijze, doordat deze ploeg een beter ge heel vormde. Het combinatie en positiespel van Con Zelo liet veel te wensen over. Voor de rust wist de K.B. midvoor Jongebloed de Con Zelo keeper met een lage vol treffer te passeren en de blanco stand op 10 te brengen. Con Zelo, die hierdoor niet uit 't veld geslagen was, bestormde het K B. doel, maar dank zij de goed spe lende backs werd geen resultaat bereikt. De rust ging met deze stand in. Na de rust wist Con Zelo ondanks de wind in de rug geen doelpunt te scoren, terwijl K.B. met tactische aanvallen de K.B. met tactische aanvallen de Con Zelo keeper nog 3 maal wist te passeren. De strijd eindigde dan ook in het voordeel van K-B. met 4—0, waarmede K.B. heeft laten zien het kampioenschap van de competitie waardig te zijn. Deze overwinning werd beloond met 'n beker ,die voor het win nende elftal beschikbaar was ge steld. De kermis OUDORP De kermis mocht zich Zondagmiddag en avond dank zij het mooie weer in een grote belangstelling verheugen. Er waren opvallend veel bezoe kers van elders. Het enige cafe Morsch was overvol en kon de mensen moeilijk plaatsen- Op het kermisterrein, waar volop gele genheid is voor vermaak, was ook veel bezoek. De exploitanten zul len over het algemeen niet te kla gen hebben. De middag en avond van de eerste dag kenmerkte zich door een aangename stemming en een rustig verloop. Vierjarig knaapje onder auto GRAFT. Zondagmiddag stak de 4-jarige C. Blauw met auto ped onverwacht de weg over. Hij werd aangereden door een luxe auto en bekwam daardoor ern stige verwondingen. De ontboden geneesheer Dr. Wegdam constateerde gebroken bovenbeen en gebroken onder kaak. De kleine had ook nog enkele bloedende wonden aan het hoofd. Hij werd vervoerd naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar. Volgens ooggetuige reed de auto met matige gang. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Petrus Jo hannes Maria, z. v. Simon J. Houtenbos en Sijbertha B. Pe perkamp; Sijtje Marie, d. v. Jacob Hoogland en Mary J. Bregman; Maartje Guurtje Elisabeth, d. v. Herman van der Vlies en Klazina Wit; Dirk, z. v. Klaas de Maijer en Duafje Koomen; Jan Schelte, z. v. Jan Schelte Kuipers en Roelofje Vis. Overleden: Trijntje Wiggers, 81 jr, echtgenote Van Simon Keet man. Diploma behaald WAARLAND. Twee onzer plaatsgenoten die aan het Mid denstandsexamen deelnamen slaagden beiden n.l, mej. Corrie v. Ophem en de heer Jan Boots. VLIEGTUIG VERMIST VANCOUVER. 5 Aug. (A,P.) Sinds Zaterdag wordt op de Westkust van Vancouver Island een vliegtuig van de „Queen Charlotte Airlines" met zeven personen aan boord vermist. STORM IN HAMBURG HAMBURG, 4 Aug. (A.P.) Hamburg is Zaterdag door eén zware storm geteisterd. Een meisje kwam om het leven en vele straten en talloze kelders stonden blank. Omgewaaide bo men belemmerden het verkeer. Ongeveer vijftig agenten, ge assisteerd door marechtusseee en militaire politie, totaal ongeveer honderd man, moesten verschil lende charges uitvoeren om het talrijke publiek, dat partij koos voor de militairen uiteen te drij ven. Hierbij zijn aan weerszijden zware klappen uitgedeeld, waar van het publiek echter de meeste ontving, hetgeen volgens de po- litie-autoriteiten beslist noodza kelijk was om de rust in de stad te herstellen. Soldaten en burgers maakten op de Demer, waar in verband met de heropbouw bouwmateria len in het bereik waren, aanstal ten om een barricade op te rich ten en de politie van daaruit aan te vallen. De juiste aanleiding van de gevechten is nog niet bekend. De Eindhovense politie zoekt in sa menwerking met de marechaus see, de militaire" politie en de kampcommandant in Oirschot de zaak nog uit. MEPPEL. Door de Meppeler politie werd een drietal personen in verzekerde bewaring gesteld in verband met gepleegde dief stallen van koper en andere metalen bij een zuivelfabriek te Kolderveen. Wegens diefstal in vereniging werden hiervoor ingesloten de 32-jarige G. van der S. uit Mep- pel er» de 58-jarige H. P. uit de gemeente Nijeveen. Zij hadden het ontvreemde verkocht aan de 46-jarige A. K. te Meppel. die als derde persoon wegens opzettelijke heling werd ingesloten. Het be trof een partij van ruim 200 kg. metalen. De arrestanten zullen ter be schikking worden gesteld van de officier van justitie te Assen. volkslied werd gezongen en aan Prinses Irene werd een telegram gezonden. Een pijp tabak De Nederlandse deelnemers gaven Zondagmiddag een thee partij ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Irene. Lady Baden Powell en de lei ders van alle groepen waren aan wezig. Elke gast kreeg een Goudse pijp. Weldra hadden alle mannen en zelfs enige vrouwelijke gasten een pijp speciale Nederlandse tabak opgestoken. Allerlei soorten Nederlandse lekkernijen werden gepresenteerd. Na de thee voerden leden van de Nederlandse groep klompen dansen uit. Tenslotte werd een geslaagde demonstratie gegeven van „touwzwaaien", een kunst, die de Nederlandse padvinders bij de Jamboree in 1933 van hun Hongaarse collega's hebben ge leerd. De Zondagviering Voor de katholieke verkenners droeg kardinaal Innitzer uit We nen de mis op, met assistentie van een priester uit Vietnam en een uit Mexico. Oostenrijkse man nen en jongens vormden het koor. Talrijke aalmoezeniers reik ten de communie uit. De kardi naal sprak over de padvinderswet en speciaal over de naastenliefde. Herdenking van de heer Spijkerman Dinsdag zullen de officiële her denkingsdiensten worden gehou den voor de Zaterdag overleden oud-secretaris van net hoofd kwartier der Nederlandse pad vinders, de heer Spijkerman. Deze diensten zullen geleid worden door ds. Kranenburg en pater Oremus. ZIEKENBEDEVAART OP 7, 8 EN 9 AUGUSTUS ALKMAAR Op 7, 8 en 9 Aug. a.s. zullen voox de tweede maal sinds het einde van de oorlog zie kenbedevaarten worden gehouden naar het Heiligdom van Onze Lie ve Vrouw ter Nood te Heiloo. 80 zieken voornamelijk uit Noord- Holland worden op die dagen verwacht. Iedere dag om half ne gen moeten de zieken aanwezig zijn. Nadat door de Zeereerw. heer pastoor van Heiloo een wel komstwoord is gesproken volgt de zegening der zieken en der lig- en draagstoelen, onder de H. Mis zal aan de zieken de H. Commu nie worden uitgereikt. Te twaalf uur volgt een lezing uit de H. Schrift en Lijdensmeditatie, daarna uitstelling van het Aller heiligste en plechtige handopleg ging door alle aanwezige pries ters. Om 3 uur wordt het plechtig Lof gecelebreerd waaronder de plechtige zegening der zieken met het Allerheiligste over iedere zie ke afzonderlijk. Onder deze zege ning de aanroepingen, welke in Lourdes bij eenzelfde plechtigheid plaats hebben. Tijdens het slui tingslof op de derde dag zal de Pauselijke Zegen worden gege ven, waaraan een volle aflaat is verbonden. Voor de zieken ver trekken, z al hun een flesje met water uit de Runsputte worden meegegeven. Vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe heeft ter gelegenheid van zijn aftreden als bevelhebber der zeestrijdkrachten de navolgende dagorder uitgegeven: ,.Bij het neerleggen van mijn bevel wens ik U allen, officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen der Koninklijke Marine, waar ook ter wereld dienende, dank te zeggen voor uw steun en toewijding, mede werking en vertrouwen, zonder welke ik de zware taak van be velhebber der zeestrijdkrachten nooit had kunnen volbrengen. De huidige zorgelijke wereldsituatie eist dat iedere man of vrouw in het uniform der Kon. Marine al zijn krachten geeft om Nederland het lidmaatschap der Noord-At lantische gemeenschap waardig te doen zijn. De internationale vlootoefeningen der laatste ja ren hebben bewezen dat de Ne derlandse marineman door vak kennis, daadkracht, voortvarend heid en vele andere eigenschap pen wordt gewaardeerd en ge respecteerd in binnen- en buiten land. Ik geef mijn taak over in de vaste overtuiging, dat, zolang Nederland nog flinke jonge men sen heeft die bereid zijn om het moderne materiaal der thans in opbouw zijnde vloot te beman nen en hun leven veil hebben voor Koningin en vaderland, de toekomst der Kon. Marine is ge waarborgd. Leve de Koningin." Vice-admiraal A. de Booy gaf bij zijn optreden als bevelhebber der zeestrijdkrachten de volgende dagorder uit: „Bii het aanvaarden van het bevel over de zeestrijdkrachten wil ik in de allereerste plaats hulde betuigen aan mijn voor ganger voor de wijze waarop deze zicb gedurende zijn bevelsperiode heeft ingespannen om de traditie en de goede naam der Koninklijke Marine hoog te houden en de ge vechtskracht op te voeren. De afgelopen jaren hebben veël van het marinepersoneel ge vergd. Niettemin zullen de ko mende jaren evenmin gemakke lijk zijn. Ik moge wijzen op de weliswaar zeer gelukkige omstan digheid, dat van medio 1952 af een groot aantal nieuwe oorlogs schepen gereed komt, doch al deze schepen vereisen reeds lang van te voren toezichthoudend personeel. Voorts zal het proef varen en het garantievaren een aantal bemanningen vragen, die wjj anders zo gaarne zouden plaat sen aan boord van schepen in het smaldeelverband. De ver plichtingen in bondgenootschap pelijk verband en ten aanzien van onze overzeese rijksdelen, zullen onverminderd moeten worden nagekomen, terwijl wij schepen, vliegtuigen en ander materieel uit Amerika kunnen verwachten. Grote inspanning zal dus van u worden gevraagd in de eerstkomende jaren, ook al mocht naar wij allen hopen de internationale situatie beter wor den. In geval van oorlog vertrouw ik, dat gij u zult laten leiden door het voorbeeld van diegenen die zich in de afgelopen oorlog door daden van moed, beleid en trouw hebben onderscheiden, in vele gevallen met opoffering van hun leven, waarbij zij werden geruggesteund door het voorbeeld van onze geëerbiedigde vorstin. Leve do Koningin." WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. VRIJ WARM. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Vrij warm. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dc Weleerw. Heer A.A.M.C. Rietveld, die Rec tor was te Buitenveldert (St. Jo zefshuis). Tot Rector aldaar is be noemd de Weleerw. Heer C-M-M Hiigemann. Tot PastooT te Amsterdam (H. Joan, de Doper), de Weleerw. Heer C. Kempen, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Agnes)- Tot Kapelaan van de H. Joan, de Doper, Amsterdam, de Weleerw. Heer B.J. Tetteroo. Tot kapelaan te Heiloo, de Weleerw. heer A.Th. Groenendijk. Tot kapelaan te Bo venkerk, de Weleerw. heer P.J. Meyer (Neom.). Tot kapelaan te Amsterdam (H. Joan, de Doper) de Weeleerw. heer B.C. Hooge- veen.Tot kapelaan te Heerhugo- waard( H. Dionysius). de Wel eerw. Heer P. N. Obdam. Tot ka pelaan te in 't Kalf (Zaandam) de Weleerw. Heer J.P.M. Van der Does (Neom.). 10 MILLE VERDUISTERD Secretaris Sociale Raad Apeldoorn in arrest Dc gemeentepolitie te Apeldoorn heeft Vrijdag W. B.. secretaris van de Sociale Raad aldaar, ge arresteerd. Hij wordt verdacht van verduistering ten bedrage van circa f 10.000. Het betreft hier de opbrengst van kinderpostzegels, ten bedrage van ruim f 6000.welke B. nog moest afdragen, doch verloren zeide te hebben; alsmede een klein kapitaaltje van iemand die in een gesticht was opgenomen en waarover B. het beheer voer de. VEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR 6 Aug- 96 vette koeien 5001020; kalveren 200— 300; graskalveren 110150; 75 nuchtere kalveren 4085; 4 vette schapen 90120; 290 varkens 1.96 2 per kg. LANGENDIJK, 4 Aug. - Aan voer 50.000 kg aardappelen: eer stelingen 11.1011.90, doré 11.30 12, blanke eigenh. 10.9011.90, blauwe eigenh. 910.80, grove 9.6011.40, drielingen 8.80-10.20; 7500 kg rode kool A 4—5.70; 5000 kg gele kool A 45.20; 7000 kg witte kool 4—4.10; 300 kg zilver uien: drielingen 2526, nep 33 36; 400 kg slabonen 3037; 400 kg tomaten A 4042; B 38; 850 st. bloemkool A 1823. MEDEMBLIK. 30.700 kg. aardappelen: eersteling grof 10.30—10.70: groot 11.70—12.20; eigenheimer grof 7.508.10 groot 11.10—11.70; doré groot 12.20; bintje groot 10.50-10.70; 7325 kg. knolbieten A 8.20—8.60; B 5.10— 5.50; slabonen 2732; rode peen II 4; waspeen 6.20. ZUIDERKOGGE 3 Augustus Grove schot 10.4012.70; middel bare 1112.70; kleine 6-808.60; kriel 5-205.40: dore middelbare 11 5012.80; STOve 10.20—10-70; blauwe 13—13.80: rode schot 11.60 13 80: aanv. 160-000 kg: bloem kool 8—35; sla 6.20—8-30; slabo nen 3743; snijbonen 2857; 20: rode kool 34.50: tuinbonen knolbieten 68: komkommer 10 1214; perziken 1521: prolefic 4293; rode bes 3157: kruisbes 2073: iellow 2042; kruidenier 2539: frambozen 7090: prui men 70101. AVENHORN 4 Aug. -- Grove "chot 11.10—1170 aanv. 21.000 kg; 30.000 kg midd. 11.50—12-50; 2200 kg driel 8.40—9: 300 kg kriel 5-30 5.50: 500 kg rode schot gr. 11.20 —11.50; 3600 kg midd. 1313.20; 9300 kg bieten I 9-30—9.80; II 6-40 7.20; 300 kg Augurken grof 6 15; basterd 18—21: stek 2—7: 800 kg slabonen I 27—33 p. kg; snij bonen 20 aanv. 56 kg. WARMENHUIZEN 6 Aug. 4800 kg aardappelen: eerstelingen 11.80—12: grove 11-50—11.70; drielingen 9.10—9.40; eigenhei mers 12.40: grove blauwe eigen heimers 11.20- WOGNUm 6 Aug. Vroege aard. 11.5011.70: grove aard. 9.90 —10.60; driel. 8-30—9.80; rode eerstel. 1111.30; bloemkool 10 32; slabonen 3238; andijvie 13— 16: jello 1640: komkommers 8 15; rode bessen 4369.: tomaten 2246; meloenen 28171; augur ken 4—25: sla 3.20—6.30; knolbie ten A 5.90-10-50; B 4—4.30; per ziken 718; rabarber 7—11; was peen 1733. Op 29 Maart 1947 zijn de toen 37-jarige heer D. uit Den Haag en de toen 31-jarige mejuffrouw A. van H. uit Utrecht spoorloos verdwenen. Op de avond van die dag zijn zij om half tien met een nieuwe, beige-kleurige auto van een hotel in Bergen op Zoom richting Utrecht weggereden. Na dien werd niets meer van hen gehoord. Omdat men een ongeluk of misdaad vreesde is, ook inter nationaal, het signalement van de vermisten doorgegeven. Zonder resultaat echter. Het water van de Bergse Maas heeft een tragisch geheim prijs gegeven. Militaire pontonniers, die aan het oefenen waren en een sleepanker van hun boot uit wierpen, hebben de auto gevon den. Toen men het nummer zag, is de Haagse recherche gewaar schuwd. Deze heeft vastgesteld, dat de stoffelijke resten van de genoemde vermisten zich in de auto bevonden. Mogelijke oorzaak De politie acht een plausibele verklaring voor het ongeluk, dat de heer D., die nachtblind was, op de stormachtige en regenach tige avond van de 29ste Maart 1947 misleid is geworden door een oude afrit van een brug. Deze ligt zes meter van de tegenwoor dige afrit af. De auto is in het water verdwenen, waarna de sporen langs de berm vermoede lijk weer door de regen zijn weg gewist. Door een toeval is dit drama thans opgehelderd. i f-- SEOUL WO Naties en v komen over de wederop opruimen va Onder grote Zaterdaemiddr expositie van Er is werk Boendermaker Thijs Sterk e uit Schoorl. Cees Boende die schildersge die ligt tussei School en de schilders van Zijn werk h met dat van beide andere Hoewel Ce enkele groten School, nl. Lec not tot leerme zijn werk merkbaar. Zijl geheel eigen dat van velen kennen. Cees Boend< spontaan schik met de z.g. Fr deel, hij maakl van gemakkeli werpen me enkel landsch en eenvoudig, in de veelheii of de uitbundi mers veldbouq zijn stillevens stoel, 'n mooi vaas of fles, kommetje. Hij voorwerpen ri ken en begin vullen. Wij hebben schilderen, ma dat hij traag e Hij is niet ga zijn resultaat, dan ook af .is tevreden over soberheid van werk door kleurencombin accentuerende alsook door de uitdrukking, c manschap ver Zie b.v. een ven met stoel de résistance hoe zuiver is van die blaur houten bakje, dit schilderij van opzet en zi intens doorwei rakteristiek ge den voor de ge Cees Boendern hem de onder een persoonlij mogen wordei ders in Bergen Wat voor dit ste schilderij geldt, geldt, zi dere mate, oo! stillevens. Zij „Duinlandschat zijn romantisct van een juist natuur. 6 AUGUSTl Gedaanteve onzes Here De mens, om met zijn kennen en r te beminnen deval zo mc vensdoel kc apostelen, d de Zoon va den, konder boven maar hen, en in mensheid te Christus aai naamste ap straling va heerlijkheid bor. En de openhartige opgetekend list Matheu is ons goed Maar dat n leen voor I ons allen is king de sti als einddoel en doen te

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2