Vissen vangen geen je moet een goeie kunst, maar stek weten 4de zomerexpositie K.GB. Zou een nieuwe minister ze ook nodig hebben? Gladiolencorsote Beverwijk Wie geeft er een bed voor het ziekenhuis van Ndala? AKKERTJES Cees Boendermaker en Thijs Sterk Drama in Groningen De belastingverhogingen Naar wij vernemen: Alles in visserseer en burgermansdeugd Overstroming in V.S. Prof. Romme over de middenstand Tand- oS kiespijn Scheepsberichten Nieuwbakken chauffeurs Maakt de droom van een bisschop waar: MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 SEOUL WORDT HERBOUWD. Terwijl te Kaesong gedelegeerden van de Verenigde Naties en van de Noordelijke en Chinese troepen trachten tot overeenstemming te komen over een wapenstilstand, zijn te Seoul, de hoofdstad van Zuid-Korea, arbeiders met de wederopbouw van de stad begonnen. Zuid-Koreaanse arbeiders zijn bezig met het opruimen van puin om plaats vrij te maken voor de bouw van een nieuw huis. Onder grote belangstelling werd Zaterdagmiddag de 4de zomer- exDositie van hel K.CJJ. geopend. Er is werk te zien van Cees Boendermaker uit Bergen, en van Thijs Sterk en J. W. Radecker uit Schoorl. Cees Boendermaker behoort tot die schildersgeneratie van Bergen, die ligt tussen de z.g. Bergense School en de jongere Bergense schilders van nu. Zijn werk heeft weinig gemeen met dat van de schilders van beide andere groepen. Hoewel Cees Boendermaker enkele groten uit de Bergense School, nl. Leo Gestel en A. Col- not tot leermeester had, is dat in zijn werk althans nu niet merkbaar. Zijn werk draagt een geheel eigen karakter en is uit dat van velen terstond te onder kennen. Cees Boendermaker is geen spontaan schilder; hij werkt niet met de z.g. Franse siag. Integen deel, hij maakt het zichzelf verre van gemakkelijk. In zijn onder werpen meest stillevens en 'n enkel landschap is hij sober en eenvoudig. Hij zoekt het met in de veelheid van voorwerpen of de uitbundigheid van een zo mers veldbouquet. Hij componeert zijn stillevens met 'n simpele stoel, 'n mooie doek, 'n enkele vaas of fles. 'n kammetje of n kommetje. Hij weet die enkele voorwerpen rustig te rangschik ken en begint dan zijn doek te vullen. Wij hebben hem nooit zien schilderen, maar veronderstellen, dat hij traag en moeizaam werkt. Hij is niet gauw* tevreden over zijn resultaat, maar als zijn doek dan ook af is, dan mag hij er tevreden over zijn. Ondanks de soberheid van opzet, boeit zijn werk door de goedgetroffen kleurencombinatie met soms accentuerende tegenstellingen alsook door de geraffineerde stof uitdrukking, die 'n knap vak manschap verraadt. Zie b.v. eens dat grote stille ven met stoel (nr. 7), het piece de resistance van deze expositie; hoe zuiver is de stofuitdrukking van die blauwe doek en dat houten bakje. En hoe imponeert dit schilderij in z'n geheel; fors van opzet en zuiver van toon; een intens doorwerkt doek, dat ka rakteristiek genoemd kan wor den voor de geheel eigen stijl van Cees Boendermaker, een stijl, die hem de onderscheiding verleent een persoonlijkheid genoemd te mogen worden, onder de schil ders in Bergen. Wat voor dit ongetwijfeld mooi- ste schilderij op deze expositie geldt, geldt, zij het soms in min dere mate, ook voor die andere stillevens. Zijn „Maannacht en .Duinlandschap" getuigen van zijn romantische aanleg, doch ook van een juist aanvcflen van de natuur. 6 AUGUSTUS: Gedaanteverandering omes Heren De mens, die geschapen is om met zijn verstand God te kennen en met zijn wil Hem te beminnen, kan na de zon deval zo moeilijk tot dat le vensdoel komen. Zelfs de apostelen, die dagelijks met de Zoon van God verkeer den, konden die weg naar boven maar niet vinden. Om hen, en in hen de gehele mensheid te bemoedigen, laat Christus aan de drie voor naamste apostelen een af straling van Zijn hemelse heerlijkheid zien op de Tha- bor En de reactie van de openhartige Petrus, die werd opgetekend door de evange list Matheus was deze: Het is ons goed bij U te zijn. Maar dat mag het niet al leen voor Petrus zijn: voor ons allen is deze verheerlij king de stimulans om God als einddoel van ons denken en doen te zien. IN DESERTO Thijs Sterk exposeert naast enkele forse doeken, tekeningen en aquarellen. In deze laatste vinden wij hem het sterkst; ze zijn raak van tekening en wel overwogen van kleur. Van zijn tekeningen zijn 21 en 26, landschappen in Groet en Katrijp, goed getroffen. Van zijn doeken imponeerde nr. 15 „Landleven" een stoere compositie van een mannenfiguur en twee paarden ons het meest; ook wat de kleuren betreft. In de twee polderlandschappen (14 en 17) kon de Koloriet ons niet bekoren. Van geheel ander ka rakter was het figuurstuk, „Com positie Spakenburg", vlot van onzet en juist van toon. Tot een eigen stijl lijkt ons Thijs Sterk echter nog niet ge komen. Fr. O. AANKOMST „SIBAJAK" De „Sibajak" van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd wordt morgen a.s. uit Indonesië te Rotterdam verwacht met bijna 950 passa giers, merendeels repatriërende gouvernementsambtenaren en kleine zelfstandigen. De ontsche ping geschiedt die middag om 17 uur. Toneelspeler )os Liesting overleden In de leeftijd van 54 jaar is Zaterdagavond in het Wilhel- mina gasthuis te Amsterdam plotseling overleden de toneel speler Jos Liesting. De V.P.R.O. en de televisie Het bestuur van de VPRO heeft zich tot de Nederlandse Televisie Stichting gewend met de mede deling, dat de VPRO het op prijs stelt om te zijner tijd hieraan mede te werken. Advertentie FILMS MOEDER VAN VECHTENDE KNAAP OVERLEDEN GRONINGEN. In de Nieuw- stad te Groningen heeft zich Zaterdagmiddag een dramatisch ongeluk voorgedaan, dat in deze buurt grote beroering heeft ge wekt. Enkele jongens van ongeveer 17 jaar waren daar een robbertje aan het vechten. Maar allengs werd het ernst, vooral toen een hunner een mes trok, dat veel ge lijkenis vertoonde met een Duit se bajonet. De moeder van deze vechtj.as, die dit zag gebeuren, kwam onmiddellijk toegelopen en wilde de jongens scheiden en haar zoon tegenhouden. Deze ongeveer 55 jarige vrouw, mevr. van der L. lijdt evenwel aan een hartkwaal. Wellicht heeft zij zich hierbij te zeer op gewonden. Nauwelijks had de vrouw haar zoon bij de arm of zij sloeg achterover en overleed ter plaatse. De zoon geraakte door dit tragisch gebeuren zo overstuur, dat hij een ernstige zenuwschok kreeg en wegge bracht moest worden. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Over de juiste toe dracht van dit tragische gebeu ren wilde men ons hedennacht geen nadere informaties verstrek ken. De nieuwe belastingvoorstellen, die de minister van Financiën in de Tweede Kamer zoveel strijd hebben gekost, worden eerst daags door de Eerste Kamer onder de loupe genomen. Thans reeds hebben de senatoren hun mening gegeven over de be lastingwijzigingen. In het algemeen weet de Se naat al wel, waar ze aan toe is. De behandeling in de Tweede Kamer heeft immers geleerd, dat de Minister op een gegeven mo ment heel duidelijk kan zeggen: „Tot hiertoe en niet verder." Vermoedelijk zal dit de lust tot debatteren in de Eerste Kamer grotendeels wegnemen. Daar komt bij, dat een zeer groot deel der senatoren zich gebonden acht door de monetaire afspra ken, die bij de jongste kabinets formatie zijn gemaakt. Toen is n.l. overeengekomen dat om de verhoogde militaire inspanning te financieren, f 250 millioen uit belastingverhogingen en eenzelf de bedrag uit leningen zal moe ten worden verkregen. Zijkant Er zit aan de belastingkwestie momenteel echter een zijkant, die indertijd in de Tweede Kamer niet in de beschouwing kon wor den betrokken. Dat is n.l. de overweging, dat met het aftre den van Prof. Lieftinck als Mi nister van Financiën rekening moet worden gehouden. Sommige leden merken dan ook in het voorlopig verslag op, dat de voorstellen van de Minis ter ook de discussie in de Eerste Kamer wel zullen overleven. Zij betwijfelen echter of dat ook het geval zou zijn, indien deze mi nister zou aftreden Zij achten 't niet uitgesloten, dat een be windsman geheel anders zou denken over de noodzaak van n belastingverhoging van f 245 millioen. Deze ieden vinden het dan ook een algemeen belang, dat de Minister indien daartoe aan leiding is het bericht in de pers als zou hij vertrekken, zo pertinent mogelijk tegenspreekt. is de afgetreden president-di recteur van de Javasche Bank. dr. Houwink, naar Nederland vertrokken breidt de vogelnest in Wouden berg zich met de dag uit. Op nieuw werden 3500 stuks pluim vee vernietigd krijgt het bekende Maria-oord te Vught, dat tot nog toe be hoorde aan de Zusters Ursulinen, een nieuwe bestemming. Thans zullen de Broeders van Dongen er een juvenaat openen. De zus ters gaan naar Veldhoven is pater P. Vervoort uit Lim burg benoemd tot ridder in de Orde van de Belgische Kroon heeft de Franse regering de import van mosselen, afkomstig uit de Waddenzee, toegestaan aan Zeeuwse mossclkwekers zullen 22 studenten uit Bey- ruth (Syrië) o.l.v. een hoogleraar aan de universiteit aldaar een bezoek brengen over enkele da gen aan Brabant Vissen vangen is geen heksentoer, als je de goeie stek maar weet, dat zegt de een. Vissen vangen is een kunst, bij ds gratie van de aasdrift van het maatgoed en wat daar boven valt, dat zegt de ander. Duivensjarels.... dat zijn melkers van duiven.... Kunnen dagen en nachten over de ogen van een duivin praten. Vissers weten nooit van ophouden. Rond de zelfde bruine, ronde tafel, en de borrel al weer vijf cent duur der in het koffiehuis waarover ik u al eerder vertelde, ging het er om wie gelijk had. leefnet ook aan de wal komen. Wegmoffelen in een tas of zak is verdacht en praten helpt dan niet. Op de kant staan ze per slot van rekening te wachten om te zien wat je gevangen hebt. Dus voor de dag met dat leefnet. Hoe boller, hoe voller en des te meer bewon derend commentaar, van hen, die al eerder thuisroeiden. Als de vet te ruggen van wind of karper, lauw of extra forse voorn dan des vissers meesterschap afficheren, is het geen kunst om met een ge zicht van je bent visser of je bent het niet, uit de boot te stappen. Maar als er twee voortjes, toege geven nette en smakelijke, maar toch maar 18 cm, wat armetierig d'r vissendood in spartelen, dan kan die boot niet vlug genoeg vast liggen en wijs je heel druk geba rend naar de vangst van die an dere, die met die vette winden. Wat je noemt: afleiding. Maar vanwaar nou dat verschil? Daar ging het debat dan over. „Het zit hem in het zinken. Onzin, drijvend heb ik ook heel mooi goed gevangen. Maar als je zinkt zit je diep en. Vergiffenis lezer Voor de leek, die mij verteld heeft deze stukjes te lezen, moet ik wat duidelijker zijn. Kijk eens: Zinken is vissen zonder dobber, met een hengel, een lijn en haken met lood ver zwaard. De lijn staat strak tus sen haken en hengel en als je een snukje in je pols voelt, heb je beet. Drijven is vissen zonder dob ber. De lijn staat strak tussen haak en dobber. Zie je de dobber bewegen, dan heb je beet. Zinken is wat doods, drijven is span nender, want je ziet wat er ge beurt. En je kunt misslaan. Wat bij zinken niet zo gauw gebeurt De gehele bent ging tenslotte de gulden middenweg op. En nog weer later verdedigde men elkan ders standpunt, want vijf cent is niet zoveel en de kastelein moet ook leven. Let wel, alles in vis serseer en burgermansdeugd en zonder een syllabe latijn. Tenslotte was het dè kastelein, die eenzaam achtergebleven aan de kleine vochtkringen op zijn ta fel vroeg: Weten jullie wel wat vissen vangen is? Toen riep zijn vrouw dat de buit gebakken was: twee nette, smakelijke voorntjes van 18 cm. en een forse wind van om en nabij een pond. De rest hadden de mannen van het hengel en haspelgilde mee naar „d'r eigen moeder de vrouw" genomen. Vanwege het traditio nele gepest van „dat blijft de ge hele dag weg en vangenho maar, dat is er niet bij." Zo kwam er in twee gezinnen vis op tafel. Bij de kastelein, maar die had ze gekregen en bij een aanhanger van de stek-theo- rie, die een wind aan de paladijn van Bacchus had geschonken, maar er zelf nog vier, alsmede een zoodje van 32 zeer mooie voorns, mee naar huis nam, waar zeven kinders en een dienstmaagd met spanning hem verwachtten. Bij de man, die zijn gehele vangst, zijnde twee nette, smake lijke ontjés van 18 cm, aan de her bergier had afgestaan in ruil voor een rondje zat de hond in de pot te blaffen. Hij hing de theorie van „as de vis maar bijten wil" aan, met alle vurigheid waar toe zijn schamele vangst hem op zweepte Een vjsser heeft zo zijn eer. Als alle boten van het wijde water weerom^ keren, moet het omdat de vis zich meestal zelf vastbijt. Duidelijk? En de man van de winden en de 32 mooie voorns had zitten zinken, in een sloot water van 7 meter diep Dat is te veel om nog ordentelijk te drijven op bui tenwater dat stroomt tenminste en daar gaat het hier over Die van de twee nette, smakelijke had drijvend gevist, op 2 meter diep. En hij hield strak en stijf vol. dat de groten dieper zitten en alleen op de zink gevangen kunnen wor den. Daar steekt veel waarheid in, men is, zoals gezegd, het tenslotte roerend eens geworden en zelfs meer dan dat. men bekeerde zich tot malkanders standpunt. Maar zonder een syllabe latijn is mijn mening, dat vissen een kunst is bij de gratie van de aasdrift van de vis. De vis moet willen bijten Maar dan moet die vis er zijn. En daarvoor moet de visser de goeie stek weten. Het kant dan soms om een decimeter meer of min der gaan. En dan is het geen heksentoer, ofschoon Er komt meer bij kijken en er is een boek over te schrijven. Het geen er misschien nog wel eens van komt, in de gesloten tijd als ik niet ga peuren. OUDE DAME TE ZIERIKZEE VERDRONKEN De 60-jarige mevr. P. L. uit Zierikzee is door onbekende oor zaak in een gracht geraakt en verdronken. Het stoffelijk over schot is door de politie gevon den. BEVERWIJK In het voorjaar de aardbeienstad stond dit weekend in het teken van de gla diolen, de zomerse bloemen, die in en om Beverwijk in zulk een grote verscheidenheid wordt ge kweekt. De Breestraat en vele, andere straten waren door de winkeliers met gladiolen versierd en het was hier Zaterdagmiddag heel wat drukker dan op andere Zaterda gen. Langs de kanten stond het publiek rijen dik, in afwachting van het gladiolencorso, dat tegen drie uur verwacht werd. Met de muziek van Beverwijks Harmo niecorps voorop kwam het corso de Breestraat op. Er was een dozijn keurig versierde luxe auto's, op smaakvolle wijze met gladiolen in verschillende kleuren opgemaakt. Pompeuse nummers waren er niet, het was bescheiden maar smaakvol. COLORADO, 4 Aug. (Reuter) Het Noorden van de Ameri kaanse slaat Colorado is Zater dag door overstromingen, ver oorzaakt door buitengewoon zwa re regens, geteisterd. Men meent dat tenminste zeven personen zijn verdronken, terwijl naar schatting 3000 anderen hun wo ningen moesten verlaten. Tot dusverre zijn zes lijken geborgen PLEIDOOI VOOR ZELFWERKZAAMHEID Prof. Romme heeft op een her denkingsbijeenkomst van de ka tholieke middenstandsbond in het diocees van Den Bosch, ter gele genheid van de jubilea der pause lijke sociale encyclieken een rede gehouden .waarbij hij wees op de zelfwerkzaamheid. Er wordt teveel naar de poli tici gekeken en daardoor wordt men te eenzijdig. Hoewel de Tweede-Kamerfractie steeds be reid is, waar mogelijk de mid denstand te steunen, moet men het parlement niet op de eerste plaats stellen. Dat de KVP zich niet met de middenstand zou in laten betitelde prof. Romme als ,,een grove onwaarheid". De arrestatie der luchtmachtofficieren Het bureau Voorlichting van de Luchtmachtstaf deelt het volgen de mede: In aansluiting op het bericht omtrent de arrestatie van twee officieren van de luchtmacht kan nader worden medegedeeld, dat deze arrestatie is uitgevoerd uit sluitend wegens het vermoeden van onregelmatigheden van admi nistratief karakter. In het huidige stadium van het onderzoek is er geen enkele aan wijzing welke er op duidt, dat hier behalve van fraude-zaken ook nog sprake zou zijn van spiona- ge-activiteit. DE FRANSE KABINETSCRISIS Rene Pleven, de vierde politie ke leider, die zal trachten de Franse kabinetscrisis tot een op lossing te brengen, heeft ver klaard, niet voor vandaag te kun nen mededelen, of hij kans van slagen heeft. In deze groep particulieren ging M.C- Kramer met de 1ste prijs strijken. Ook de afd. Reclame was goed verzorgd. Het bloemen-ele- ment overheerste ook in deze ru briek, waarin de keurig verzorgde wagen van Kruider's Glashandel de 1ste prijs behaalde; tevens ont ving dit nummer de door de Ned- Gladiolenver. beschikbaar gestel de wisselbeker. De keurig verzorgde wagen van de Melkinrichting Velsen kreeg een extra prijs, bestaande uit een medaille- In de groep D, kleinere nummers, waren de meisjes Ria en Greta Hogeland de gelukkige winnaressen van de eerste prijs Behalve de B.HK. liep ook de harmonie van de Hoogovens in keurig uniform in de stoet mee. Vermelding verdient nog, dat de verschillende gemeentediensten, als Brandweer. Reiniging, Plant soenen, Lichtbedrijven en Open bare Werken met een aardig nummer uitkwamen, waardoor dit corso zeker als kijkspel heeft gewonnen. Des avonds werden op het sportpark windhondenrennen ge houden, die ook veel publiek trok ken. Zo werd de VVV-feestweek goed begonnen; voor Donderdag staat de traditionele harddraverij op het programma: voor Zaterdag een wielerronde en voor Zondag een sterrit voor bromfietsen. KARDINAAL PIAZZA VANDAAG IN NEDERLAND VisitaHereis Westelijk Halfrond DEN HAAG. Naar wij ver nemen, wordt Adeodato Kardinaal Piazza, secretaris van de H. Con gregatie van 't Consistorie van avond om 8 uur uit Canada op Schiphol verwacht. Hij is o.m. ver gezeld van zijn naaste medewer ker Mgr. Baggio, substituut van dezelfde Romeinse Congregatie en twee andere Monsignori. Maandag avond zal Kardinaal Piazza ver moedelijk per vliegtuig doorreizen naar Rome. f Advertentie) Natuurlijk moet Uw tand arts daaraan te pas komen. Maar om voorlopig die ter gende pijn kwijt te raken is er geen beter middel dan ...die helpen direct! J Alblasserdijk Golfshavens-R'dam 3 in Str. Florida-Londen, Beng- kalis Djakarta-A'dam 3 v. Co lombo, Grote Beer Djakarta- A'dam p. 3 Algiers, Heelsum Houston-R'dam 3 v. Saanna- Antwerpen, Indrapoera Djakarta- R'dam p. 3 Brothers Rode Zee, Kedoe R'dam-Djakarta p. 3 Mi- nikoy-Penang, Klipfontein Beira- A'dam 3 v. Marseille-Southamp ton, Lekkerkerk Calcutta-R'dam 3 te Antwerpen. Lievevrouwe- kerk Perz. Golf-R'dam 3 te Bas- ran, Oranjefontein Beira-A'dam 3 v. Beira-Durban, Sibajak Dja- karta-R'dam p. 3 Gibraltar, In drapoera 14 verw. te R'dam van Djakarta, Nieuw Amsterdam 8 New York verw. v. R'dam. Noor- dam 6 R'darn verw. v. New York, Oranje 10 te A'dam verw. v. Dja karta, Rijndam 11 R'dam verw. v. New York, Sibajak 7 R'dam verw. v. Djakarta EEN WARE VLOEDGOLF HAARLEM. Nog nooit heeft het zo storm gelopen met de aanvragen van nieuwe rijbewij zen in Noord-Holland en wellicht ook niet in andere districten van het land. Wat Noord-Holland be treft werd onlangs het record van 780 aanvragen per dag ge noteerd en gemiddeld is deze dagnotering ruim vijfhonderd per dag. Het bureau Wegenverkeers wet te Haarlem kan het met zijn 25 ambtenaren niet af en dezen moeten herhaaldelijk overwer ken. De bovengenoemde cijfers hebben niet uitsluitend betrek king op eerste aanvragen, doch er zijn ook de verzoeken om ver lenging van oude rijbewijzen on der begrepen. Thans moet men reeds ongeveer drie weken wach ten voordat men na aanvrage een nieuw of verlengd rijbewijs ont vangt, doordat er een grote ach terstand is ontstaan. Bovendien ontstaat er extra-vertraging, doordat het publiek de formulie ren niet goed invult. Er is thans, zoals bekend is, een particulier instituut de Rijbewijzencen- trale opgericht, dat zich met alle formaliteiten belast, natuur lijk tegen vergoeding. De overvloed van nieuwbakken chauffeurs wordt vooral veroor zaakt door de vaeantie, aangezien er velen zijn die met een huur auto de straat op willen. Boven dien komen de talrijke emigran ten om een rijbewijs, aangezien zij liever „van alle markten thuis in het vreemde land aan komen. „IN EINER KLEINEN KONDITOREI" Nog één opvoering Op veler verzoek zal de Hoofd stad Operette, onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner en in voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, op Woensdag 15 Aug. a.s. 's avonds om 8 uur in Het Gulden Vlies te Alkmaar nog een voorstelling geven van de operette „In einer kleinen Konditorei", met muziek van Leo Ascher en Johann Strauss. De medewerkenden zijn: Fritz Steiner. Otto Aurich, Ruth Rho- den, Hellena Rajewska, Herman Valsner, Eri Rouché, Arthur Hoogveld, Ad. Heerings, Wim v. d. Velde, Ali van Norden, Walter Frank en vele anderen. De dirigent is Fredy Salten. De regie berust bij Otto Aurich. De Costuums zijn vervaardigd door Johnny Nieuwenhuizen, terwijl de decors, naar ontwerpen van Tom Manders, uitgevoerd zijn door de firma van Doesburg. De ooerette wordt opgevoerd in de Nederlandse vertaling van Meijer Hamel. PATER VAN MIEGHEM S.J. OVERLEDEN VUGHT. In het ziekenhuis Joannes de Deo in Den Bosch is in de ouderdom van 63 jaar overle den pater Alphonsus van Mieg- hem S.J., retraitepater van het retraitehuis Loyola te Vught. De begrafenis vindt plaats vandaag om half tien in het retraitehuis te Vught. Ter gelegenheid van de viering van de tiende verjaardag van de revolutie in Bosnië heeft Maarschalk Tito een bezoek gebracht aan dit gebied. Te Kozara werden Maarschalk Tito, op foto met sigarettenpijpje in de mond, geschenken aan geboden, o.a. een kip. Ja, wie geeft er een bed? 110 zijn er nodig in de naaste toe komst en men kan ze in Tanganyika komen voor 25 gld. per stuk. Vijftig moeten er naar het kraamziekenhuis en zestig naar het hospitaal: 24 voor de mannen-, 24 voor de vrouwen zaal en 12 voor kinderen. 110 in totaal. Maar er moeten ook nog 25 babybedjes komen. En er zijn kasten nodig voor de apotheek en de linnenkamer, voor geneesmiddelen en operatie instrumenten. Een kast kan men voor 50 gulden kopen in Tanganyika. En er moeten direct tien stoelen zijn, acht tafels, twintig bankjes. En verband, instrumenten, geneesmiddelen, wasbakken: het is allemaal nodig en het moet er komen. Er komt heel wat kijken eer men een ziekenhuis gemeubileerd heeft. Nog veel meer komt er kijken eer men het zelfs maar gebouwd heeft. En toch Dat wat er allemaal moet ko men volgens die rekensom hier boven, moet er komen als God het wil en de katholieken van onze gewesten een handje willen helpen in het, zieken huis van Ndala, in het apos- tolisch-vicariaat van Tabora in Brits Oost-Afrika. We hebben er al eens over geschreven, over dat ziekenhuis dat mgr. Corn. Bronsveld van de Witte Paters, uit het aartsbisdom geboortig er> binnen het Haarlems diocees het vorig jaar tot bisschop gewijd, druk bezig is in zijn vicariaat te stichten. Hard en hard nodig heeft hij het voor zijn missie werk waarvan zelfs onder die barre zon van de equator de vruchten maar zo langzaam en zo moeilijk tot wasdom komen. Ndala staat vast niet op de atlas die de kinderen op school gebruiken Tabora wel. De teke ningen voor dat ziekenhuis, waarvan mgr. Bronsveld droomt het te kunnen stichten, liggen daar, en hemelsbreed is dat een enorm stuk weg. Ge kunt u wel afvragen: wat gaat ons dat ziekenhuisje aan, ons in Bolsward en Klaziena- veen, in Heiloo en Kloosterburen, in Wervershoof en Haarle. Maar dan moet ge „hemelsbreed" toch anders willen verstaan. Want wonen de zwarte christenen van Afrika niet op dezelfde breedte graad van het geloof als wij? Geen afstanden tellen voor wie werkelijk weet wat voor een be grip dat is: de Katholieke Kerk. Het zijn er tallozen die dat we ten en in hen groeit altijd weer opnieuw de deernis en de solida riteit om en met hen die vervol ging lijden en hulp behoeven. Voor die tallozen is de rekensom hierboven, getrokken uit het huishoudboekje en het verlang lijstje van een bisschop van Ne derlandse stam. die een deel van zijn levenswerk scherp voor zich ziet in die schone droom: het katholieke ziekenhuis van Ndala. We hebben al eens wat ge schreven over die droom. Maar de mens is vergeetachtig van nature. Geen nood: dat gironum mer is nog altijd hetzelfde en nog alti.jd niet volgeboekt: 6 6 2 3 8 ten name van de Procure van de Witte Paters te Boxtel. En om dat wij allemaal zo vergeetachtig zijn: gireer nu meteen voor Nda la of stuur een postwissel. Wie geeft er een bed? I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3