Henk Faanhof in flitsende nationaal 50 km.-kamp sprint loen Rika Bruins en Daan Buyze splinternieuwe zwemkampioenen Belgische athletiekcrocks bleven 'Ollanders de baas Vlucht in de nacht" Nu eens niet om de snelste maar om de mooiste.... Van Vliet op banddikte Nederlands eerste sprinter Van Est is terug, en hoe...! RADIO mm Wèl records gebroken v. d. Zande snelste Nederlander Sittard: vol verrassingen Ene sensatie na de andere in strijd om nationale titels Mertris u\n mond en geniet van de qeionde. door E. J. Rath PACINA 4 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 5 Augustus. Als men ons onmiddellijk na de finale van de strijd om de nationale sprinttitel zou hebben ge vraagd wie als eerste over de eindstreep was gegaan Arie van Vliet of Jan Derksen dan zouden wij zonder meer hebben geantwoord: Jan Derksen. Vandaar ook dat wij enkele seconden later met verbazing vernamen dat de Woerdeiviar zijn gTote rivaal toch nog met een banddikte had verslagen. Arie van Vliet behaalde dus weer eens voor de zoveelste maal het kampioen schap in de sprint bij de profs. De jury deed deze uitspraak en daaraan te tornen heeft geen zin. Overigens wordt het langza merhand wel eentonig met die kampioenschappen om de sprint- titel welke nu al jarenlang worden uitgevochten tussen van Vliet en Derksen. Een van de twee zal de gelukkige zijn; dat staat reeds bij voorbaat vast. Op een surprise hoeft niet te worden gerekend, want ook op dit gebied heerst er in de wielerwereld bloedarmoede. Wel een verrassing was de vic torie van Henk Faanhof op de 50 kilometer zonder gangmaking voor professionals. Een knappe overwinning in een gevecht dat ruim een uur duurde en dat pas teger» het slot een behoorlijke portie opwinding bracht. Henk Faanhof, voor de eerste maal nationaal kampioen op dit num mer. Weinigen zullen hebben ge droomd, dat de .ïonge Roosen daler in het heterogene gezel schap Schulte, Van Est, Van Vliet Derksen, Voorting, Peters, als ov I winnaar naar voren zou treden. Het nummer was het slot van deze tweedaagse kampioen schappen, welke echter 8 en 12 Augustus worden vervolgd. Toen de renners, een 54 man, zich hadden opgesteld, begon het juist te regenen. Tot tweemaal toe moest de leiding de start uit stellen. Om tien minuten over half vijf, na ruim een half uur te hebben gewacht, klonk einde lijk het startschot. Er waren wat ontsnappings pogingen, maar na negen en twintig ronden waren alle vluch telingen weer ingehaald en joeg het peleton voltallig verzameld ronde na ronde over de baan.. De 25 'km, de helft van de af stand, werd afgelegd in 33 minu ten, 48 seconden. Toen er nog veertig ronden waren te rijden, kwam Schulte in volle actie. Herhaaldelijk probeerde hij weg te komen, doch al stond Gerard Peters onmiddellijk klaar om het peleton af te remmen, de Bosse- naar kreeg toch niet die hulp uit het peleton welke hij verwachtte. Op een gegeven moment was er grote beroering toen Jan Derk sen, Faanhof, Lakeman en Dom- PROGRAMMA DINSDAG 7 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.0' Morgenwijding; 9.15 Gramo foonmuziek; 9.37 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radio Volks-Universiteit: Mevr. A. Su- rink-Groen: „De moeder, het kind en de muziek"; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Orkestconcert; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Repor tage of gramofoonmuziek; 13.30 Dansmuziek; 14.00 Gramofoon muziek; 15.20 „Paul Vlaanderen en het Madison Mysterie", hoor spel; 16.00 Gramofoonmuziek; 17.35 Internationaal muziekcon cours te Kerkrade; 18.00 Nieuws, 18.15 Pianospel; 18.30 RVU: Dr. J. Schouten: „Verlegenheid: Het al te bekende onbekende". 19.00 Gramofponmuziek; 19.30 Viool en piano; 20.00 Nieuws; 20.05 Actu aliteiten; 20.10 Operamuziek; 21.10 De Antwoordman. 21.25 Dansmuziek en Hammond-orgel; 22.05 „Duizend jaar Thorn", klankbeeld; 22.25 Concertgebouw orkest, koor en solisten; 22.45 „De Radiosterrekundige onder zoekingen te Kootwijk", causerie. 23.00 Nieuws; 23.15 Sport. 23.25 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 „Lichtbaken"; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmu ziek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws- en katholiek nieuws; 13.20 Nieuws van de L.S.K.; 13.25 Amuse mentsmuziek; 14.00 Lichte mu ziek; 14.53 Pianorecital; 15.15 Gram.muziek; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzen ding: Hendrik de Wit: „Cultureel leven in de Nederlandse Antil len"; 18.00 Gram.muziek; 18.15 Filmmuziek; 18.30 Orgelspel; 18.54 „Dit is leven", causerie; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.23 „Hier is Europa": Vaudeville- programma; 19.52 Politiek over zicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Viool recital; 20.30 „O.L. Vrouw van de Polder", hoorspel; 21.30 Utr. Sted. Orkest, koor en solisten; 22.10 Klein koor; 22.25 Wereld jamboree; 22.35 „Gesprek met mijn zoon"; 22.45 Avondgebed en Lithurgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram.muz. hof er tussenuit gingen. Schulte, Van Est en de jeugdige Roks togen aan een verwoede jacht en het was Thijs Roks welke ten slotte weer voor het contact zorgde. De jachten werden steeds feller naarmate het einde nader de. Van Est en Faanhof pro beerden er vandoor te gaan, maar prompt kwam Schulte, in gezelschap van Boeyen, hen ach terop. Het zag er inderdaad naar uit, dat de beslissing zou vallen in een massasprint met natuur lijk de beste troeven voor Derk sen er» Van Vliet. Maar geen sterveling had ge dacht, dat op het moment toen Spenkelink er vier ronden voor het slot moederziel alleen van door ging, daardoor de beslissing in deze strijd zou worden gefor ceerd. Want deze renner, die nimmer een serieuze kans op de titel kon doen gelden, trok op een gegeven ogenblik een half dozijn mannen uit het peleton: Van Est, Voorting, Dielissen, De. Groot, Roks en Faanhof. Met nog écn ronde te rijden stoven Van Vliet en Derksen in een razend snel tempo naar voren om de zaak nog voor hen te redden. Het leek wel of de vluchtelin gen een paar seconden niet vooruit gingen zo hard draaiden ÈkKM:.jM^ÊmÉÊM Op de tweede dag van de Nederlandse kampioenschappen wielrennen is Arie van Vliet er wederom in geslaagd, door in de finale van het sprintkampioenschap voor profs Jan Derksen met een banddikte te slaan, op de nationale titel beslag te leggen. De foto toont op de voorgrond Jan Derksen, op de achtergrond Arie van Vliet bij de finish in het Olympisch Stadion. de beide sprintkoningen. Zii be reikten de vluchtelingen, maar toen was hun energie zo goed als opgebruikt. Niet echter van Bijs ter, die zich met dit duo had laten meezuigen. In de slotsprint scheen Bijster ook als eerste over de eindstreep te gaan, doch vlak voor het ingaan van de laatste bocht flitste Faanhof naar voren en in een verwoede spurt geluk te het hem om de totaal verbaas de Bijster nog juist op de eind streep te slaan. Van Vliet weer eens kampioen Dat Van Vliet en Jan Derksei zich na tal van ritten in finale zouden plaatsen voor ue sprinttitel, kon een klein kind weten. De derde man in dit ge zelschap was Bijster, die zich bij de herkansing met v. d. Vijver, Tolen en Faanhof de sterkste had getonod. Maar Bijster zou geen rol van betekenis spelen bij het duel om de nationale titel tussen Derksen er» Van Vliet. Vlak voor de marathon-toren stoof Derksen tot grote verras sing van Bijster en Van Vliet er onverwachts tussenuit. En het kampioenschap scheen voor de Amsterdammer gereserveerd to 'hij bij het ingaan van de laatste bocht nog een acht meter voor lag op de verwoed spurtende Van Vliet. En toen gebeurde het in een flits zo snel dat het bijna niet was te volger». Met een ge weldige sprong was Van Vliet ineens naast Derksen en met een ruk gooide de Woerdenaar en kele centimeters voor de witte streep zijn fiets naar voren Hoe formidabel hard er wel was gereden, blijkt wel uit de tijd die Van Vliet over zijn laat ste 200 meter deed, namelijk 11.4 seconden, een tijd, welke zeer sporadisch in de sprint is ge noteerd. Van Est als vanouds In de series voor de titel ach tervolging over 5 kilometer heeft Te Antwerpen kwamen de vertegenwoordigers van de Neder landse athletiek in het krijt tegen hun Belgische sportbroeders. Het werd een Belgische overwinning hoewel: 'n kleine. Met 204 punten in totaal kwamen de 'Ollanders uit de bus; de Belgen hadden er juist acht meer. Er wei-den verschillende na tionale records gebroken. Buijs zorgde voor een nieuw Neder lands record 400 meter horden, door de afstand in 54.5 sec. af te leggen. Hij was daardoor een halve seconde onder het oude record, dat sinds vorig jaar óók op zijn naam stond. Huizinga zorgde op de 3000 meter steeple eveneens voor een nieuw Ne derlands record met een tijd van 9 min. 44 sec., één seconde snel ler dan het oude. Op de 4 x 400 meter estafette liepen de winnende Belgen in recordtijd. De Nederlandse ploeg met Buijs, Verweij, de Jong en de Kroon deed dat eveneens. Met 3 min. 19.2 sec. waren onze men sen 0.2 sec. sneller dan het re cord, vorig jaar te Brussel ge vestigd. De Belgen waren niet minder dan twee hele seconden sneller Twee Nederlanders werden op de 400 meter aan de kop geklas seerd, nl. Kroon en de Jong. Op de 5000 meter was de situatie precies andersom. Daar kwamen eerst Reiff en v. d. Rijdt en daar na pas een Nederlander, Veer donk. Slijkhuis on haar-breedte De 1500 meter werd een zege op haar-breedte voor Slijkhuis, tot op de finish geflankeerd door de Belg Herman. Beide noteer den 3 min. 52.2. Harting kwam als derde door met 3 min. 53 sec. De 4 x 100 meter estafette le verde een Nederlandse overwin ning met Griek, Saat, Kleijn en Lammers in 42.4 sec. De Bel gen deden er een halve seconde langer over. In het hoogspringen eindigden Delelienne (B.) en Romp (N.) gelijk, n.l. ieder op 1.85 meter. Verspringen gaf Nederland een ruime voorsprong; Mooij zorgde n.l. met een sprong van 6.98 m. voor een tussenruimte van liefst 14 centimeter met de volgende Belg, Naaktgeboren. Lataster tenslotte kon het op de 10.000 m. niet klaren tegen twee Belgen v. d. Wattijne en Leblond en eindigde als derde met een achterstand van bijna 14 sec. IN KAMPIOENSCHAP 25 KM. HARDLOPEN SCHOONDIJKE. Te Schoon- dijke werd het Nederlands kam pioenschap over 25 km gehouden. De uitslag was: 1. A. van de Zande (Olympia, Halsteren) 1 uur 28 min. 8 sec. 2 J. Overdijk, AAC A'dam, 1.30.49 3. Chr. van de Zande (Olympia, Halsteren) 1.34.-; 4. F. de Groot, (SVV, Schiedam); 5. A. Moons (PSV, Eindhoven); 6. W. Bra- venboer (AAA, Amsterdam); 7. L. Besters (Olympia), Halsteren 8. J. de Bruin (AAC, Amsterdam) 9. J. de Jong (GAC, Hilversum); 10. H. Bamberg (Minerva, Rot terdam). 250 SCHAKERS IN BONDSWEDSTRIJDEN ROTTERDAM. Ruim 250 schakers uit alle delen van het land hebben ingeschreven voor deelneming aan de jaarlijkse bondswedstrijden van de Kon. Ned. Schaakbond, welke vandaag beginnen in „Lommerrijk" te Hil- legersberg (Rotterdam). In de groepen van 8 deelnemers spelen 136 schakers. In de groe pen van 4 en 6 115 schakers. De hoofdgroep van 8 deelnemers bestaat uit de Hagenaars Drs. J. Muilwijk, mr. A. H. Roose, M. J. Jacobsen en G. A. Beye, J. J. van Weering, Bussum, W. Chr. Goris, Rotterdam, J. H. Wanten, Maas tricht, en J. Velthuis, kamp. van de Noordelijke S. B. Van Est weer voortreffelijk ge reden al heeft hij nog steeds last van zijn voeten. Faanhof onder vond dit, toen hij in de serie door Van Est verpletterend werd verslagen. De St. Willibrorder noteerde 6 min. 53.4 en Faanhof 7 min. 8.6. De finale van de achtervolging wordt Zondag a.s. verreden. Het belooft een spannend gevecht te worden tussen de renners die zich naar de finale weten te wer ken: Schulte, Van Est, Peters en v. d. Kamp. Kampioen bfi de amateurs Een zondvloed Zaterdagmiddag was juist voldoende om net pro gramma voor die middag naar de avond te verschuiven. De jonge Amsterdammer Schotman be haalde toen een mooie zege in het kampioenschap achtervolging over 50 kilometer voor amateurs. Na een reeks ontvluchtingen werd de titel tenslotte in een snelle sprint, welke het peleton min of meer verraste, veroverd door Schotman. En zo was hij de eerste baanrenner die de kam pioenstrui 1951 uit handen van de voorzitter der N.W.U. jhr. van de Berch van Heemstede, mocht ontvangen. NOORDWIJK. Het derde schoonheidsconcours voor auto mobielen èn de inzittenden ervan dat Zaterdag op de bou levard te Noordwijk aan Zee werd gehouden, was wederom een festijn van kleur en lijn. De weergoden waren blijkbaar in geen al te best humeur. Toch kan dit concours als ge heel zeer geslaagd worden genoemd. Een talrijk publiek was op de boulevard aanwe zig en applaudisseerde harte lijk voor de deelneemsters in haar flatteuze toiletjes, aan 't stuur gezeten van de fraaie auto's. Het was voor de jury geen gemakkelijke taak de aesthe- tische waarde van de auto met betrekking tot kleur en lijn en de verschijning van de in- zittende(n) te beoordelen. Het vreedzame gevecht van de dag ging om de prix d'hon- neur, welke toegekend werd aan de combinatie, die onaf hankelijk van klasse of afde ling, het hoogste puntenaan- tal wist te behalen. Zowel mevrouw J. VriensWeyn- schenk met Mercury 1951 als mevrouw Ch. EngleoertVer- poorte met Packard, kwamen met 176 punten uit de bus. Na rijp beraad werd door de jury deze ereprijs toegekend aan mevrouw Vriens-Weynschenk die in een turquoise toilet van doorgestapte tule over alpa ca een smaakvol geheel vorm de met de lichtgroene wagen. Voor de vrolijke noot op aeze middag zorgde de heer Hu- qenholtz uit Zandvoort, die in een Spijker van het jaar 1905 verscheen met inzittenden, die volgens de mode van dat jaar waren gekleed. Met de rust en hoffelijkheid, de mensen in de periode van rond de eeuwwisseling eigen, reden zij enkele malen aan jury en pu bliek voorbij hetgeen door 'n ieder bijzonder op prijs werd gesteld. (Van onze sportredacteur) SITTARD, 5 Augustus Za terdag was er bij de series van de Nationale Zwemkampioen- schappen geen enkel teken ge weest, dat ook maar iets wees op verrassingen in de l'ii&Ies, maar toen we Zondagmiddag aan de beslissingen kwamen, viel de ene sensatie na de andere. Daar was dan eerst Daan Buyze, die op de 200 meter schoolslag zo'n formidabele eindspurt in petto had, dat de titelhouder Hans Kel der er eenvoudigweg niet meer aan te pas kwam en meer dan 4 seconden 'later aantikte. En nau welijks waren de duizenden op de tribunes van deze verrassing be komen, of er werd alweer aan 'n nieuwe, nog grotere gewerkt Op hetzelfde nummer bij de dames, stond de Bossche zwemster Lies Bonnier, die in de series zo maar eventjes 2 min. 58.5 sec. had ge draaid, omdat ze toch altijd be neden de drie minuten blijft, bij wijze van spreken al op de lijst van titelhouders. En toen ze in de finale bij het laatste keerpunt 'n voorsprong had van nog enkele meters, kon zelfs de grootste pessimist niet meer geloven aan een nederlaag van Lies. En toch sleepte het jeugdige Groningse zwemstertje Rilca Bruins na een wonderbaarlijke eindspurt nog de titel in de wacht. Maar zelfs daarmee waren we er nog niet, want op de 400 me ter vrije slag dames nam Irma Schuhmachex zo gedecideerd re vanche voor haar nederlaag van het vorig jaar tegen Geertje Wie- lema, dat het Robbenzwemstertje nog totaal van de kook was tij dens het estafette nummer en toen van pure nervositeit een ge heide tweede voor haar ploeg nog bijna verspeelde. De 17-jarige Geertje Wielema had zich Zaterdag met een tijd van maar liefst 3,2 sec. sneller dan die van Irma Schuhmacher, in de finale gezwommen van de 400 m vrife slag, en daarmee te- In het Gemeentelijk Zwembad Stadspark te Sittard werden Zondag de nationale zwemkampioenschappen snelzwemmen en schoonspringen gehouden. Vier kampioenen bij elkaar v.l.n.r. K. Kievit van Aegir, kampioen van Nederland 100 m. rugslag heren; J. Tjebbes van H.P.C., kampioen van Neder land 100 m. vrije slag heren; Geertje Wielema, kampioene van Nederland 100 m. rugslag dames; Irma Schuhmacher van H.D.Z., kampioene van Nederland 100 m. vrije slag dames. vens haar hernieuwde candida- tuur voor de nationale titel ge steld, maar de sympathie van het publiek ging toch naar haar der tienjarige zusje Emmy, die zich met een mooiere, maar minder krachtige slag als zesde in de zelfde finale had geplaatst. En al kan de kleine Emmy nu nog niet in de schaduw staan van haar grotere zus Geertje of in die Van Irma Schuhmacher, een feit is toch, dat trainer Jan Stendcr met dit zwemstertje weer 'n pu pil naar de naionale kampioen schappen afvaardigde, die reeds thans de aandacht verdient, want Emmy zal straks ongetwijfeld tot de topklasse zwemsters van de wereld doorbreken. Maar al draaide Geertje in de series met 5 min. 30.8 sec., Irma Schuhmacher deed het Zondag in de finale nog sneller. Zij spurtte met tomeloos geweld door 't wa ter en veroverde met een tijd van 5 min. 27.1 sec. de titel. Geer tje ging toen erg stroef en was blfj met 5.33.6 nog een tweede plaats te bezetten voor het kra- ge Limburgse zwemstertje Rine- ke Symons. Desillusie De Bossche zwemster Lies Bon nier is gedesillusioneerd van Sit tard teruggekomen. Zij had dit jaar op de 200 meter schoolslag de ene zege na de andere be haald, was niet boven de drie minutengrens geweest en had in haar serie nog de uitstekende tijd van 2.58.5 gemaakt, weder om de snelste bij deze kampioen schappen, to.en zü in de finale in de laatste meters werd versla gen door de snel-opgekomen Ri ka Bruins. Lies Bonnier nam vrijwel direct een kleine voor sprong en vergrootte die zeer re gelmatig. Zij scheen onbedreigd op de titel af te zwemmen en ze nam het laatste keerpunt met zeer grote voorsprong. Toen ech ter kwam plotseling Rika Bruins uit de derde positie met enorm geweld opzetten. Op vrijwel ge lijke hoogte gingen beide zwem sters de laatste dertig meter in. Nog steeds gleed Lies Bonnier met grote souplesse door het wa ter, maar Rika Bruins volgde op zeer geringe afstand. Eventjes nog groeide de voorsprong weer van Lies Bonnier, maar toen keek ze, op vijf meter van de fi nish, naar haar onverwachte ri vale. Op hetzelfde moment lag zü 'n ogenblik vrijwel stil, en dat gaf de beslissing. Rika Bruins kwam voor en tikte als eerste aan in 'n tüd van 2-59.2. Het werd voor Lies Bonnier een ongelukkige fi nale en de nederlaag betekent voor haar (zij had zo vast gere kend op de nationale titel) een harde slag. Toch doet deze nederlaag niets af aan de glanzende naam van Lies BonnieT in de internationale zwemwereld, daarvoor was haar tijd in de series te fraai. Niette min heeft Rika Bruins een uit zonderlijk fraaie prestatie gele verd en dankzij haar onuitputte lijke vechtlust de nationale titel veroverd. Bij de heren zorgde Daan Buy ze op hetzelfde nummer voor 'n verrassing. Met zijn rustige vlin derslag bleef hij tot het laatste keerpunt volkomen gelijk met de grote favorieten Hans Kelder en Bob Bonte. Hierdoor vestigde hij reeds de aandacht op zich, maar schier onbeschrijfelijk was de verbazing toen hij daarna met 'n indrukwekkende spurt onweer staanbaar naar voren kwam. Het leek wel of Kelder en Bonte eni ge ogenblikken stil lagen. Buyze won dan ook met groot verschil in de buitengewoon fraaie tijd van 2 min. 42 4 sec.. De onttroon de Hans Kelder werd tweede in 2.46.6 en Bob Bonte eindigde met een tijd van 2.48.2 als derde. Bij de 10Ö m vrije slag heren pro longeerde Joris Tjebbes zijn titel door in 59-6 sec. te winnen voor Gerrit Bijlsma, die 100.8 noteer de. Doordat Rik Zijlstra in de laatste meters in de touwen ge raakte kon Ad Boxem nog juist op de derde plaats beslag leggen in 1.02.5. Bij de dames werd Wiesje Vaes- sen op dit nummer volgens de verwachtingen onttroond doOT de Rotterdamse zwemster Irma Schuhmacher, die dus beslag leg de op twee titels. Op de 100 m rugslag won Geer tje Wielema onbedreigd de titel in 1 min. 15.5 sec., voor Greet Galliard, die nog een fel duel moest uitvechten met Joke de Korte. Greet won met handslag, maar beide meisjes noteerden 1 min. 16-6 sec. Kees Kievit heeft bij de heren al zijn rivalen gedecideerd terug gewezen. Het eerste keerpunt is nog door drie zwemmers tegelijk genomen, maar Kievit zwoegde met onverminderde kracht door en won in 1 min. 10.9 sec., welis waar niet zo snel als het vorigs jaar, maar toch altijd nog. 'n hal ve seconde vlugger dan Jitse van der Veen. die tweede werd. ter wijl Sonneveld als derde eindig de in 1.12.2. Ook Tjebbes Behalve Irma SchuhmacheT ver overde ook Joris Tjebbes twee titels- Naast de 100 meter vrije slag won hij ook de 400 meter. Hierbij nam Beijderwellen aan vankelijk een vrij grote voor sprong, maar na 200 meter kwa men Piet ten Thije en Joris Tjeb bes opzetten. Na 300 meter keer den zij gelijk en direct daarna Beijderwellen, die ondertussen ook concurrentie had gekregen van Kayser. Op de laatste 100 m besliste de eindspurt van Tjebbes, die 5.07.6 liet afdrukken. Ten Thije werd tweede op 1.2 sec. en Kayser, die Beijderwellen nog was gepasseerd, eindigde als 3de in 5.13.1. Het schoonspringen was niet veel bijzonders. Mevr. Lenie Lan- tingKeiler vormde bij de dames een klasse apart en werd met 'n groot verschil weer kampioene. De twee deelnemers bij de heren bleven ver beneden de presta ties die men van candidaten voor de nationale titel kan verwachten. Jan van Mol uit Eindhoven werd kampioen. Vrjidag was reeds het kam pioenschap 1500 m heren (vrije slag) verzwommen. Hierbij werd Piet ten Thije uit Leeuwarden kampioen in de tijd van 20 min- 50.5 sec- (Advertentie) ver\oN'^ende FEUILLETON 95. Zag ik nu maar kans om te landen! Ik bleef westwaarts vlie gen met de driehoek van ster als baken en speurde begerig de donkere aarde over of ik niet ergens een veilige haven vond. Tot ik een zachte aanraking op mijn schouder voelde. Ik wendde me met zo'n schrik opzij, dat het vliegtuig lichtelijk begon te schommelen; maar vanzelf, als bezat het vogelinstinct, herstelde het zijn evenwicht. Mary had zich naar mii toe ge bogen en kwam met haar lippen dicht bij mijn oor. „Waar gaan we heen?" schreeuwde zij. Hoe kon ik anders antwoorden dan met een uitvlucht? „We vliegen in westelijke rich ting," zea ik, en ik hield mijn ogen gevestigd op miin doel aan de hemel. „Op je kompas af?" „Ik schudde mijn hoofd. Wat had het voor nut haar te vertel len, dat we zo goed als ver dwaald waren in de lucht? Maar zij hield aan. „Werkt het niet?" „Door een kogel getroffen," schreeuwde ik. „Je moet stilzit ten!" „Hoe ver gaan we nog?" Het antwoord op die vraag had ik zelf dolgraag geweten. Het hing af van de hoeveelheid ben zine, die Lazarro in de tanks had laten lopen, er» van de betrouw baarheid van de motor en ven nog een honderdtal dingen,, die ik zelf niet allemaal zou kun nen opnoemen. Er kunnen een vlieger zoveel ongelukken overkomen in het donker voor al. Zouden die ons allemaal be spaard blijven? Er was maar één ding. dat ik zeker wist. Als ik een geschikt stukje grond beneden ons had ontdekt, bleven we geen minuut langer in de lucht dan onver mijdelijk was. De kwade kans, dat we ver ongelukken zouden door gebrek aan benzine, maakte me hoe lan ger hoe onrustiger. Wist ik maar, of er in de tweede tank ook ben zine zat! Het was heel goed mogelijk, dat die niet gevuld was, want Lazarro had slechts een korte proefvlucht willen onder nemen en toen schoot me door mijn hoofd, dat er in de two-seater geer» benzine had ge zeten; de verklaring van dat feit kon wel zijn. dat Lazarro die had afgetapt, omdat hii niet genoeg had voor het vliegtuig. Mijn be zorgdheid werd door die ver onderstelling nog groter. Kon het niet heel goed, dat er te weinig was geweest voor twee tanks? En de voorraad in de ene tank of die vol was geweest of niet waren we met grote ijver aan het verbruiken. Ik draaide het knopje om, waarmee ik de tank die wii ge bruikten, afzette, en sloot de an dere aan. Ik kreeg gesputter van de motor ten antwoord en wis selde de -twee gauw weer om. „Probeer eens of je bij de tanks kunt komen, en voel of er op allebei doppen zitten," schreeuwde ik Mary toe. Zij strekte haar arm uit over det rugleuning van haar plaats. nnar de tanks, die we achter ons hadden en ogenblikkelijk trok ze haar hand terug. Ze hief die hand naar haar gezicht hield haar toen dicht onder mijn neus, stak haar arm weer uit en bleef even tasten. „Dg doppen zitten rotsvast!" schreeuwde ze mii in het oor. Benzine aan haar vingers terwijl de tanks goed gesloten waren: Ik schrok zozeer van die ont dekking. dat ik aan geen even wicht meer dacht. Was het vlieg tuig niet zo stabiel geweest, dan had ik het omgewipt met mijn wilde bewegingen. Maar had ik ook niet het recht om te schrik ken? Een van de tanks was lek misschien allebei! Onze brandstof siepelde er uit en ver vloog. wie weet, hoe vlug. „Er lekt een tank!" brulde ik haar toe. „Probeer of je het gat kunt vinden!" Het lek zelf gaan opsporen dorst ik niet te wagen. Het leek mij wijzer, naar beneden te blij ven kijken, toen ik gezien had, dat zij opnieuw aan de tanks be gon te tasten. Er was nog niets veranderd; als ik me niet ver giste, vlogen we nog steeds over dichte bossen heen; maar die in druk kon wel gedeeltelijk door de duisternis worden gewekt. Ik zag dat Mary zich van de tanks afwendde en zich voor over boog. Zii tastte aan en om haar voeten, ik vond het verspil, ling van energie, haar te be schreeuwen, nu ze in die hou ding zat. maar ik vroeg me af, wat zij zich op zo'n moment van haar schoenen aan kon trekken. Of wou ze nagaan, of de benzine niet doorlekte in de cockpit? Dat kon haast niet, dacht ik- Zii kwam overeind, maar pro beerde niet teger» me te spreken. Voor zover het haar mogelijk was, ging ze op haar knieën zit ten. en toen boog ze zich over naar de reservoirs, die onze on misbare krachtbronnen waren. Eindelijk liet zii zich weer neer zakken op haar plaats, zü boog zich naar me toe en riep, haar stem tot schrilheid verheffend boven het lawaai van de propel ler: „Ik heb het gevonden en ik heb het al dicht ook! De kurk van die fles van Lazarro met mijn zakdoek er omheen." „Maar één tank?" schreeuwde ik terug. „Ja, eentje maar," antwoordde zij. „Het was een rond gaatje zo groot zowat." Zii wees. De gevolgtrekking lag voor de hand. Het vliegtuig was door meer dan één kogel getroffen. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4