OPVEGER werd Nederlands kampioen op de 800 meter Dierenvervoer door de lucht op wetenschappelijke basis Europese zeilfavorieten te Loosdrecht leenden één middag de „pluizen".... Parasolmieren en olifanten in het voetspoor van Nico III Poolse arbeiders wilden niet terug Holland-week geëindigd IToop «n riool dit pakje... ,0®s dat... WJ Pw shag »«ijd Nederland vierde Jeugd kampioenschap schaken Pellenaars voor moeilijke keuze Aantrekkelijke courses te Noordwolde Nederlandse B-ploeg versloeg Engeland-A Courses Duindigt „Service11 het parool voor K.L.M. Worden vissen luchtziek? MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 (Advertentie) LOOSDRECHT. Zondag middag hebben verscheidene deelnemers aan de Europese kampioenschappen Olympia jol len, die momenteel op de Loos- drechtse Plassen worden gehou den, van hun vrije dag geprofi teerd om een wedstrijd te zeilen in de boten, welke de Neder landse zeiljeugd in haar wed strijden gebruikt. De buitenlanders vonden de „pluizen" zulke aardige scheep jes, dat zij er graag eens in wil den zeilen. Zo kwamen, nadat alle klassen voor de Hollandweek waren gezeild, vijf buitenlandse deelnemers uit in een veld van 12 pluizen, alle bemand met een senior- en een junior-zeiler. Van de buitenlanders zeilden mee de Engelsman Charles Currey, Defo- Na vier racedagen van het Europees kampioenschap Olym- pia-jollen is de Nederlander de Jong in het algemeen klassement tot de vierde plaats gestegen, na Zwitserland, Oostenrijk en Italië, maar vóór Engeland, Frankrijk en Noorwegen. Er was Zaterdag eindelijk eens wat wind en dat bracht de Jong zo in zijn ele ment, dat hij als tweede binnen kwam. rest Trimingham uit Bermuda, de Oostenrijkse jollenkampioen en zijn reserve, dr. Erndl en frau dr. Hertha Hein, en de Noorse kampioen Morits Skaugen. Het zeilen met deze scheepjes vooral op een winderige mid dag als gisteren, waarbij zij over de witte koppen van de golven scheerden bleek niet zo ge makkelijk als de buitenlandse cracks dachten, want op de eer ste vier plaatsen eindigden Ne derlanders. De Engelsman Currey werd vijfde, Deforest Trimingham achtste, frau dr. Hein negende en Skaugen tiende. Dr. Erndl staakte de strijd. De buitenlanders waren bij zonder enthousiast over dit ty pische Nederlandse scheepje. Van daag zullen de twee laatste wed strijden om het Europees kam pioenschap Olympia jollen wor den gehouden. .het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers eisen I PRACHTIG ZEIL WEER TE LOOSDRECHT LOOSDRECHT. On de Zon- dar. de laatste dae van de Hol land week. stond er voor de eerste maal een stilve bries over de Loosdrechtse nlassen en ver toonden de eolven hun schuimen de witte konnen. Het was prach tig zeilweer en het werd dan ook een dag van goede snort. Als steigerende naarden gingen de boten van start en de deelnemers konden hun nrestaties ten volle demonstreren. De hoofdprijzen waren in de tornadoklasse voor C. Th. Gul- cher, bij de sharpies A voor Sj. Kraan, in de Vrijheidsklasse voor U. de Vries, in de 16m2 eenheids klasse A voor H. Molenaar, in de pampusklasse voor H. J. Schip per, bij de B.M.'s voor C. Nele man, in de jeugdklasse voor de zoon van onze nationale olympia- jollenkampioen H. de Jong, bii de valken voor J. C. van Tienhoven, bij de sharpies B voor H. van Dalfsen, bij de olympia jollen A voor Jac F. Stap en in de 16m2 eenheidsklasse B voor T. H. van den Honert. De forest Trimingham uit Ber muda startte gisteren in de tor nadoklasse in de ,,hoos", het schip van E. G. van der Stadt, en behaalde een fraaie overwin ning voor de Nederlanders Gul- cher, Bob Maas en L. V. A. Ar nold. ALS DAMES DISCUS WERPEN Het gebeurde bij de atletiek wedstrijd Engeland-Frankriik in het White City-Stadion in Londen. Daar moest een lid van de jury tijdens de wedstrijden naar het ziekenhuis worden overgebracht, omdat hij een hoofdwond en een flinke had opgelopen. Hoe? Een van de dames, die meedong in het discuswerpen, had het geachte jurylid een discus te gen zijn hoofd gegooid.... Tennis: KRIJT SLOEG VAN SWOL TE BUSSUM BUSSUM. De grote verrassing in het Spieghel-tournooi was de nederlaag, die Hans van Swol leed in het heren enkelspel te gen Krijt. De voornamste uitslagen lui den: heren enkelspel: halve fi nales: Van Swol slaat Volk- maars 62, 63; Krijt slaat Hughan 6—3, 97. Finale: Krijt slaat van Swol. 7—5, 6—3. Dames enkelspel: finale: mej. Rollin Uouquerque slaat mevr. Schmier 6—1, 64. Heren dubbelspel: finale: Rin kel en Van Swol slaan Krijt en Hughan 62, 63. Dames dubbelspel: finale: Mevr. Schmiermevr. Scholten slaan mej. Rollin Cou- querque en mej. Tekelenburg 7—5, 6—4. Gemengd dubbelspel: finale: mevr. Koopmans en Rinkel slaan mevr. Scholten en Karsten 63, 6—3. VANDAAG EERSTE PARTIJEN ROTTERDAM. Twaalf jeug dige schakers zullen deze week trachten de titel „Jeugdkam pioen 1951 van Nederland" te verwerven. Het zijn in groep A: W. Versnel (Rott. S. B.), J. Staal (Amst. S. B.), W. J. Geus (N.Holl. SB), P. H. van Bemmelen (Leidse SB), P. H. J. Beurskens (Limb. SB) en A. Smallegange (Zeeuwse S.B.); groep B; E. H. v. d. Wolk (N. Brab. SB), J. H. van de Pol (Twentse SB), A. Tilstra (Frie se SB), J. T. van Minnen (aan gewezen door het bestuur van de KNSB), T. de Ruiter (St. Goise SB) en J. K. Harms (Noorde lijke S.B.). De wedstrijden beginnen heden 6 Augustus en vinden plaats in „Lommerrijk" te Hillegersberg (Rotterdam). (Van onze verslaggever) DEN HAAG. Kees Pelle naars, de succesvolle leider van de Nederlandse ploeg in de Tour de France, was natuurlijk ook present bij de baankampioenschappen te Amsterdam. Hij vertelde ons, dat hij nog geen beslis sing had genomen op het aanbod van de Franse Rij- wielfabriek om als ploeg leider daar in dienst te tre den van het fabrieksteam. Bovendien heeft hij nog 'n tweede aanbod gekregen. „Het valt erg moeilijk voor mij te beslissen. Ik weet wérkelijk nog niet wat te doen. Ik moet dat allemaal grondig bespreken met mijn vrouw, want ik moet natuur lijk ook denken aan de schoolopvoeding van mijn kinderen. Deze week zal Pellenaars. die zeer verheugd was over de onverwachte kampioens titel van Henk Faanhof, een besluit nemen. (Van onze verslaggever) NOORDWOLDE De rijder van Opveger, A. B. van der Veen, kon, omhuld door een krans met het rood wit en blauw een ere rondje rijden als kampioen van Nederland op de 800 meter-baan. Een course die door 25 paarden werd betwist, doch Leidstar uitgezonderd was er in de finale niet één die ook maar enige indruk kon maken op deze The Saint-zoon. 2. De publieke belangstelling mag dan volgens het bestuur niet vol doende zijn geweest, wii voor ons vonden dat het nogal mee viel en mede door de goede con ditie van de baan, heeft men van prima courses kunnen genieten. In de eerste course, een num mer voor paarden, welke nog geen 800.hebben gewonnen, was het Our Hope die op de laat ste meters Olympia S voorbij streefde. O. Brewer werd derde. De eerste is ietwat teleurstellend in twee heats verreden. In de eerste heat ging het van huis uit zo snel, dat er slechts vier paar den waren die in een goede tiid na de winnaar Pretty Polly de eindstreep passeerden. De rest werd gedistancieerd. O. Mac. Gregor liep een goede course en wist tweede te worden. De tweede course had eenzelf de verloop. De door een grote voorgift aan het hoofd startende Pretty Polly kon ook nu weer de leiding nemen, en al was zij door een fout ook danig bedreigd door O. Mac Gregor, toch wist Klaas Kramer deze merrie nog als eerste over de eindstreep te sturen. De handicap-internationaal was een overwinning voor een vol komen outsider. Mustang, die aan het hoofd vertrok kon haar voorsprong behouden en alhoe wel Ludwina alles probeerde, verder dan de tweede plaats kon zij het niet brengen. Moeskops werd hierin derde. Het kampioenschap, dat in vijf series van vijf paarden werd ver lopen, had als seriewinnaars Kriemhilde, Lord van Fresena (na disqualificatie van drie paar den), Opveger Leidstar en Louis F H. In de finale wist Opveger, prima door A. B. van der Veen gereden, in de zeer snelle tijd van 1.02.9 te winnen vóór Leid star en Kriemhilde. die resp. twee en drie werden. De uitslagen luiden: Rozen-prijs, voor paarden, die nog geen 1000.hebben ge wonnen 2040 meter: 1. Our Hope, 2. Olymphia 5, 3. O Bre wer. Tot.: w. 2.60. pl. 1.30. 1.60 Papaver-prijs, heat-prijzen- draverii voor paarden, welke ƒ1000.doch nog geen ƒ3000. hebben gewonnen, 1640 meter: eerste heat: 1. Pretty Polly. 2. Ocke Greyor. 3. Leidstar. Tot.: w. 2.40, pl. 1.30, 1.60 1.30. Tweede heat: 1. Pretty Polly, 2. O. Mr. Gregor. 3. Joyce Passe- port. Tot.: w. 1.90. 1,20. 1.10. Korenbloem-prijs handicap draverij, 2100 meter: 1. Mustang, 2. Ludwina, 3. Moeskops. Tot.: w. 12.40, pl. 3.80. 1.90 2.40. Kampioenschap van Neder land 800 meter-baan: Eerste serie: 1. Kriemhilde. 2. Pretty Polly. Tot.: w. 4.10, pl. 1.90, 1.60. Tweede serie: 1. Lord van Fre sena, 2. Nestor B. Tot.: w. 7.90. pl. 5.30. 5.50. Derde serie: 1. Opveger 2. Or de Casindra. Tot.: w. 3.00. pl. 1.30, 1.30. 2. Vierde serie: 1. Leidstar. Leo Mc. Greyor. Tot.: w. 2.00, pl. 1.60. 4.90. Vijfde serie: 1. Louis F H Ludwina. Tot.: w. 2.90 pl. 1.40. 1.20. Finale: 1. Opveger, 2. Leidstar, 3. Kriemhilde Tot.: w. 2.90. pl. 1.60. 2.20 Totale omzet: 9693.50 KORFBAL GOES. Onder grote belang stelling werd te Goes de korfbal wedstrijd gespeeld tussen het Nederlands B-twaalftal en het Engelse A-team. Zowel in de aanval als in de verdediging wa ren de Nederlanders superieur. Bij het spel der Engelsen was evenwel vooruitgang te bespeu ren, want het veldwerk was zeker niet slecht. Na twintig minuten spelen werd het eerste doelpunt ge scoord door Van der Pieterman van Z.K.C. en niet lang daarna zorgde dezelfde speler voor het tweede doelpunt (20). Vervolgens scoorden Van den Heuvel (P.S.V.), mej. N. Smits (P.S.V.) en G. Joling (Vitesse) voor de rust, waardoor de Neder landers een 50 voorsprong na men. Toer» er na de hervatting twin tig minuten was gespeeld, begon het zo hevig te regenen, dat de wedstrijd moest worden onder broken .Na deze periode ver hoogde Terpstra van V.K.C. de stand tot 60. Met deze score kwam het einde. R.K.A.V.I.C. NAAR DERDE KLASSE DE Door een 41 overwinning van R.K.A.V.I.C. op Bloemendaal is het eerstgenoemde club gelukt de promotiestrijd in de vierde klasse KNVB in haar voordeel te beslechten. R.K.A.V.I.C. promo veert door deze overwinning naar de derde klasse. NEDERLANDS GESCHENK VOOR NIEUWE U.N.O.-CEBOUWEN In New York zijn plannen ge vormd om van Nederlandse zijde te komen tot het aanbieden van een geschenk voor het nieuwe gebouwencomplex van de UNO in New York City. Voor de totstandkoming van dit geschenk, dat in de vorm van een beeldhouwwerk zal worden uitgevoerd, heeft het hoofd der Nederlandse delegatie bij de UNO de heer D. J. von Baliuseck, de bemiddeling van Kunst en be drijf" ingeroepen. WASSENAAR De uitslagen van de rennen te Duindigt lui den: Bloemenpriis. 1700 m: 1. Prince Albert 2. Dicky, 3. Young Saida. Tot.:' w. 4.60, pl. 2.20, 2.20. 3.60, kopp. 31.70, cov. 9.00. Lucas Bolsprijs, 2700 meter: 1. Noordwester, 2. Tosto 3. Tsatli. Tot.: w. 3.80, pL 1.50, 1.20, kopp. 2.70, cov. 3.50. Grote sprinters handicap. 1350 meter: 1. Kamila. 2. Marjoletta, 3. Rivalite. Tot.: w. 5.30, pl. 3.50, 5.10. kopp. 24.90, cov 9.50. Derby P-prijs, 2400 meter, voor 3-jarige: 1. Pearl Spencer, 2. Postduifje G.. 3. Prinses Zora. Tot.: w. 4.40, pl. 1.30. 1.30, 1.60, kopp. 9.50. cov. 8.20. De Duindigt-bloemenzeeprijs. 2100 meter: 1. Kentucky's Queen B, 2. Olga Pluto. 3. Notekraker S. Tot.: w. 8.00, pl. 2.20. 1.80, kopp. 9.80 cov. 2.40. Bloemenkoninginneprijs, 2460 meter: 1, Lee Axworthy, 2. Nora Belwin, 3. Louise de la Maive B. Tot.: w. 4.60, pl. 1.50. 1.50 1.60, kopp. 5.20. cov. 5.80. Gladiolenprijs. 2480 meter, voor paarden welke nog geen 4000.- hebben gewonnen: 1. Our Bonni B. 2. Nevada L 3. Oviedo A. Tot.: w. 2.40, pl. 1.40. 1.80, 2.20, kopp. 3.00, cov. 4.40. Productendraverii 1300 meter, Staking landarbeider* in Neder-Saksen HANNOVER. 4 Aug. Reuter. Meer dan 12.000 landarbeiders van 232 grote boerderijen in Ne der-Saksen hebben Zaterdag het werk neergelegd teneinde hun eisen inzake loonsverhoging kracht bij te zetten. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 4 Aug. Op de Veemarkt te Utrecht werden he den aangevoerd in totaal 3822 stuks vee (runderen 534, vette kalveren 35, graskalveren 70, nuchtere kalveren 276, schapen 586, lammeren 276, varkens 629 (zeugen) en biggen 1370, bokken en geiten 46 stuks). De prijzen varieerden voor: Stieren van 400 tot 675, kalf- vaarzen van 650 tot 875, gras kalveren van 140 tot 275, nuch tere kalveren van 35 tot 60 gul den, pinken van 350 tot 475, melkkoeien van 625 tot 875, kalf- koeien van 650 tot 910. voor 2-jarige Nederlandse heng sten en merriën: 1, Qui Hollan- dia G. 2. Quick Star, 3. Queen Bess. Tot,: w. 4.20 (stal), pl. 2.00, 4.90. 2.50, kopp. 51.60 cov. 23.20. Totale omzet: 107.082. Stanlev en Livingstone hebben elkaar ontmoet. Nee, niet in liet brandende hart van Afrika, maar op het hypermoderne vliegveld van New York. Stanley sprak ook geen woorden in de geest van: „Mr. Livingstone, I presume?" Want deze Stanley kon geen woord uitbrengen. Het was n.l. een middelgrote olifant, luisterend naar de naam van de beroemde ontdekkingsreiziger. Hij had per „Vlie gende Hollander' over de halve aardbol gevlogen en werd bij aan komst uit 't vliegtuig geleid door een dicrenoppasser, die toevallig John. Livingstone heette. De „emancipatie" van het dier heeft in onze tiid een hoogtepunt bereikt- Hele drommen oerwoud bewoners trekken met het mo dernste vervoermiddel van het ene deel der aarde naar het an dere. Handelaren, dierentuinen, en circussen zijn geregelde afne mers en het vliegtuig is door zijn snelheid het aangewezen vervoermiddel. Er is wel iets veranderd sedert de twintiger jaren, toen op een goede dag op het Rotterdamse vliegveld Waalhaven een KLM- Fokkervliegtuigje vertrok naar Parijs, met als enige passagier de befaamde Nico in, een pracht van een fokstier. Een sensatie, die werd meegeleefd door enkele honderden samengestroomde boe ren, die. toen het dier eenmaal aan de horizon was verdwenen hun verdriet over dit „riskante experiment" bij een Hollandse borrel trachtten te vergeten. Een jaar geleden vloog 'n stier vergezeld door elf koeien, per Vliegende Hollander van Kopen hagen naar de koninklijke stal len te Athene en het werd als 'n heel gewoon vluchtje beschouwd. Allerlei soorten dieren vullen tegenwoordig de ruimen van de vrachtvliegtuigen, van parasol- mieren tot olifanten. Uiterste zorg De luchtvaartmaatschappij, die dit niet gemakkelijke vervoer succesrijk en zonder schade wil doen verlopen, moet hieraan de uiterste zorg besteden. De dieren zijn gevoelig voor tocht, ze moe ten op tijd en het juiste voedsel ontvangen, ze moeten goed be huisd zijn, enz. Vandaar dat de KLM, die al enkele jaren geleden een speciale handleiding voor 't dierenvervoer samenstelde, kort geleden een oproep plaatste voor dierenstewards. Zij, die liefde voor en kennis van dieren beza ten en die bovendien physiek aan de eisen voldeden, konden solliciteren. Het resultaat was 'n grote stroom brieven. Zes wer den er uitgekozen voor dit bij zondere beroep. Ze kregen de kans zich met behulp van advie zen van dierenexperts verder te bekwamen en thans zijn zij om beurten heer en meester in een vliegende dierentuin. Een van hen viel het onlangs op, dat in één hok een vijftigtal aapjes mis troostig zaten te kijken, zonder voedsel aan te raken. Hij nam ze tijdens de vlucht stuk voor stuk op de arm en voederde ze „En óf ze later wilden eten", vertel de deze oppasser trots na aan- ATHLET1EK- WEDSTRIJDEN BELG1E- NEDERLAND Zondagmiddag wer den op het terrein van Beerschot hij Antwerpen atle tiekwedstrijden tus sen Belgische en Nederlandse ploe gen gehouden. Foto rechts toont de fi nale van de 100 m. V.l.n.r. Th. Saat, J. Kleyn, J. ham mers, A. Gosset 'België), F. Cappoen (België), R. van (Gestel België). Foto links toont Wim Slijkhuis (no. 3), die met enkele millimeters zijn tegenstander, de Belg F. Herman (no. 2) op de 1500 meter verslaat. komst op het vliegveld Schiphol. De KLM is thans begonnen aan dierenvluchten op weten schappelijke basis. Dezer dagen vertrok een Skymaster met vier renpaarden in door de luchtvaart maatschappij voor dit vervoer ontworpen boxen naar New York. Aan boord bevond zich Dr. N. C. W. Hesse, docent in de veeartse nijkunde aan de universiteit van Utrecht. Hij is door de KLM aan gezocht om het vervoer van paar den door de lucht aan een nauw gezet onderzoek te onderwerpen. Op grond van zijn bevindingen, zal Dr. Hesse aan de' KLM een wetenschappelijk verslag uitbren gen. Het ligt in de bedoeling dat hij binnenkort tijdens 'n vlucht met apen, tijgers, slangen, vo gels enz. een zelfde onderzoek zal doen. Vervoer van vissen Een ander onderzoek zal ge schieden om vast te stellen hoe het vervoer van tropische vissen het beste kan geschieden- De KLM heeft zich in verbinding ge steld met een bekende handelaar in tropische vissen, die in de loop der tijden nauwkeurig aanteke ning heeft gehouden van alle om standigheden, die het vervoer van deze dieTen kunnen beïnvloe den. Het ligt in de bedoeling, dat het vervoer van de vissen dooi de lucht van het begin tot het einde van de reis wordt nagegaan. Er zijn n.l. verschillende omstan digheden, welke nog niet bekend zijn. Een van -de vragen is biiv. „wordt een vis luchtziek?" Men is het hierover n.l. nog niet eens. Binnenkort zal de KLM proeven nemen met het vervoeren van levende vis in half met water gevulde, speciaal ontworpen plas tic zakken. Teven-s is de KLM be zig om, oP "rond van de opgeda ne ervaringen en met steun van dierenexperts, vogel-, en apen hokken te ontwerpen, speciaal geschikt uoor luchtvervoer. Eind 1951 modern gebouw Tegen het eind van het jaar zal osS Schip'hol 'n modern vracht gebouw gereed komen. Hierin zal een speciaal „dierenhotel" wor den ondergebracht voor de uit alle delen van de wereld aange voerde dieren, die op doorreis zijn naar een verdere bestem ming. Eveneens nieuw is een vinding van de befaamde oud-KLM-vhe- ger Baon Sillevis. De ontwerper van de handige, opvouwbare laadbrug, die zeer onlangs werd gebruikt, toen een Engelse auto en een KLM-vliegtuig een reis oni de wereld in 22 dagen maak ten, heeft nu een ander werkstuk afgeleverd. Jjet is een aan boord van de betreffende Vliegende Hollander te gebruikenoli fantentoilet. Een tegenwoordig zeker niet overbodig gebleken attribuut heeft hiermede ziin in trede in deze tak van de lucht vaart gedaan. Het begrip service is wel diep geworteld bij de KLM. A'DAMSE WIELERBAAN WAS TE KORT Eerst thans is gebleken, dat de wielerbaan van het Olympisch Stadion te Amsterdam geen 500 meter, maar slechts 494 meter lang is. Tijdens de kampioen schappen van j.l. Zondag is dit euvel gecorrigeerd door de ren ners, die op de 5 km. moesten uitkomen, 55 meter voor de eigenlijke startlijn los te laten. Maar wat te denken van alle kampioenschappen, die op, deze baan tot dusverre met geflatteer de tijden zijn behaald? Daaron der zijn zelfs en niet zo wei nig wereldkampioenschappen. BIJ MOTORONGEVAL OVERLEDEN Bij Dinxperloo is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een mo torrijwiel tegen een telefoonpaal gebotst. De bestuurder, de 27- iarige ongehuwde L. uit Breden- broek werd gedood. De twee duo passagiers licht gewond. MOTORRIJDER VERONGELUKT De reserve 2e luitenant H. A. M. van Hoof van de vliegbasis Twenthe is bij een motor-ongeval dodelijk verongelukt. De luitenant Van Hoof was 24 jaar oud en werd in 1949 bij "de luchtvaart benoemd. militaire Vertegenwoordigers van een groep van twaalf Poolse spoorweg arbeiders, die onlangs met een officiële missie in België aan kwamen, hebben nu in een verklaring, welke door het secre tariaat van het I.V.V.V. is gepubliceerd, uiteengezet, waarom zij weigeren naar hun land terug te keren zo lang het huidige communistische regime daar aan het bewind is. Zij waren er in geslaagd Polen te verlaten door hun pasfoto's op een collectief paspoort aan te brengen- dat de Poolse autoritei ten hadden uitgeschreven voor een groep van uitgelezen com munisten, die naar een werkplaats te Courtrai in België Zbuden worden gezonden met locomotie ven, welke gerepareerd moesten worden. Dit werd in orde ge maakt met medewerking van de adjunct-directeur van het spoor weg-depót in Polen. Deze func tionaris was in naam lid van de communistische partij, maar zoals zovele Poolse communisten in het geheim een tegenstan der van het regime. Vier leden van de groep waren in Polen reeds gearresteerd ge weest voor het luisteren naar de uitzendingen van de B.B.C. en voor het onderdak verlenen aan leden van een ondergrondse anti communistische organisatie. Zij hadden vernomen, dat zij weer gearresteerd en overgebracht zou den worden naar een dwangarbei derskamp, dat speciaal bedoeld is voor anti-communistisch spoor wegpersoneel. Dit kamp, gelegen te Legionow bij Warschau, telde op het ogenblik zo vermeldden de vluchtelingen plm. 2500 ge vangen genomen Poolse spoor wegmensen. Voortdurende dreiging- Sprekende over de omstandig heden, waaronder bij de Poolse spoorwegen wordt gewerkt, ver meldden zij de geweldige druk. welke er op de arbeiders op het werk wordt uitgeoefend. Ge dwongen Zondagsarbeid en het opleggen van taken welke dik wijls onmogelijk waren uit te voeren in verband met het ge brek aan materiaal, verzwaarden de arbeid nog. Schieten de arbei ders tekort, zijn zij niet in staat het hun opgedragen werk uit te voeren, dan worden zij niet tegenstaande dat zij gehandicapt worden door materiaaltekort zwaar gestraft, in sommige ge vallen met gevangenisstraf. Zeven leden van de gevluchte groep zijn naar Frankrijk gegaan; de vijf Polen, die nu in België zijn, hopen in staat gesteld te worden te emigreren en werk te vinden in een van de landen, welke tot het Britse Gemenebest behoren. Intussen smaken zij het genoegen te gaan en te staan waar zij willen en vrijuit te spre ken zonder gevaar te lopen door de geheime politie to worden aangebracht. Zolang het huidige communistische Poolse regime standhoudt, zo 2eiden de vluch telingen, zullen wij nooit naar i ons geboorteland terugkeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5