Nakomelingen van Nederlandse schipbreukelingen in Pacific Amerika moet een beter begrip krijgen van onze militaire inspanning Uitspraak marineraad ongeval met „Evertsen" Regeringsnota aan de Tweede Kamer over de Noordoostpolder Vlucht in de nacht" Wat betekent de inschakeling van Spanje? RADIO Nalatigheid van officieren Boerderijschuur door brand verwoest Vervroegde uitgifte van los land in pacht BEURSOVERZICHT Na driehonderd jaar door matroos ontdekt door EJ. Rath DINSDAG 7 AUGUSTUS 195Ï (Van onze parlementaire redacteur) BIJ EEN ZAAK, die door meerderen gezamenlijk wordt aange pakt, blijkt meestal na enige tijd dat het heel wat moeilijker is om vol te houden dan te beginnen. Dit zou men ook kunnen zeggen van de Atlantische samenwerking. Minister Staf heeft de afgelopen week, bij de defensie-debatten in de Eerste Kamer, bepaalde Amerikaanse uitlatingen trachten te vergoeilijken, die suggereren, dat het met onze militaire inspanning nog maar slecht gesteld zou zijn. Het is voor Amerika niet altijd even een voudig, zo zei de bewindsman van „Oorlog" en „Marine" om de problemen van een land als het onze te begrijpen. Het moet voor de Ver. Staten, voor wie de oorlog in Korea een veel bloediger werkelijkheid is dan voor ons, en waar zoveel groter sommen uit de zakken van de belastingbetalers ten behoeve van de vrije wereld moeten ko men, inderdaad wel eens niet eenvoudig zijn om onze ogen schijnlijk zoveel kleinere offers toch in de juiste orde van grootte te zien. Ook daar is verzet tegen een nog yerder gaande belasting druk en juist dezer dagen werd de regering nog in het Congres tegengeworpen, dat ook Amerika niet in staat is om de zorg voor de hele wereld op zich te nemen. Uitlatingen als deze hebben tot gevolg, dat de Amerikaanse openbare mening critischer en ongeduldiger wordt ten aanzien van de offers, die Europa zich zelf getroost. Dat ook Nederland wel zou kunnen klagen, omdat het met de wapenleveranties niet al te best vlot, is bij dit debat openlijk gezegd, maar ook hier geldt, dat Amerika onderwijl ook zelf nog moeilijkheden met de omschakeling van vredes- op oor logsindustrie heeft en daarnaast verbruikt de oorlog in Korea een enorme hoeveelheid materiaal. Met feiten overtuigen. Dit begrip opbrengende zou den wij desondanks toch gaarne hebben gezien, dat minister Staf iets verder was gegaan dan hij nu deed. Wel merkte hij op, dat Nederland geen gelegenheid on benut mag laten om het begrip van Amerika te vergroten, maar hij verzuimde om de daad bij het woord te voegen door nog eens een grondig overzicht te geven van de militaire inspanningen die wij ons getroosten en van de uiterst moeilijke omstandigheden waaronder dit gebeurt. Juist in deze dagen voelen wij immers sterk hoezeer wij aan de grenzen van het mogelijke zijn gekomen. In hoge nood heeft Ne derland bij de Europese Beta lingsunie om een vergroot crediet aangeklopt, maar het resultaat is maar uiterst gering geweest. De extra 25 millioen zullen drup pels op een gloeiende plaat zijn en zij laten de moeilijke vraag, welke verder ingrijpende maat- WOENSDAG 8 AUGUSTUS '51 HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 u. VARA, 10.00 VPRO. 10.20 uu- VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7,18 Gra- mofoonm.; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 „Tussen 2 plaat jes gezegd"; 8.50 Voor de huis vrouw; 900 Gramofoonm.; (9-30- 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Lees in de va- cantie een boek", causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonmuz.; 10.35 Voor de huisvrouw; 11.00 Gramofoonm.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinibouwmedede- lingen: 12-33 Voor het platteland; 12.38 Gramofoonm.; 12.55 Kalen der; 13.00 «Nieuws; 13.15 Dans muziek; 13-50^ïramofoonm.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Gramo- foonmuziek; 15.00 Voor de jeugd; 15.30 Pianorecital; 15.40 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17 00 Gramofoonm.; 17.25 Idem; 17.45 Regeringsuitzending: prof dr. R. van Dijk: „De Chinese volksplan ting in Kalimanten Barat"; 18 00 Nieuws; 18.15 Accordeonmuziek; 18.45 „Kunnen Christenen en Hu manisten politiek samenwerken?" causerie: 19.00 u- Instrumentaal kwartet. VPRO: 19.30 Voor de jeugd- VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Po litiek overzicht; 2015 Omroepor kest; 20.45 „Tussen zes en tien", hoorspel; 22.15 Gramofoonmuz.; 22.45 „Lichaam en gezondheid", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 2400 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7-30 Gramofoon muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8-00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 u. Gramofoonm.; 9 00 Voor de zie ken; 9.30 Gramofoonm; 10-30 -ur Morgendienst; 11.00 Lichte muz.; 11-30 Gramofoonm.; 12.00 So praan en piano; 12.30 Land- en tuimbouwmededelingen; 12.33 u. Vocaal Dubbelkwartet; 13.00 uur Nieuws; 13.15 Militaire reporta ge: 13.20 Banjomuz.; 13-50 Gra mofoonm.; 14.45 Voor de meis jes; 15.00 Gramofoonmuz.; 16.15 Voor de jeugd; 17 20 Gramofoon muziek; 17.30 Lichte muz.; 18.00 Koorzang; 1830 Harpmuz.; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19-15 Instrumentaal Septet; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 u. Commentaar op de werkzaamhe den van de „International Con vention of Evangelicals"; 20.15 u- Gramofoonm-; 20.25 Metropole orkest en solist; 21.00 „Wapen kunde", causerie; 21.15 Omroep orkest en soüst; 22.10 Gramofoon muziek: 22-20 Wereld-Jamboree; 22.30 Manncnkwartet; 22.45 uur Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. regelen nodig worden om tot een sluitende betalingsbalans te ge raken, volledig open. Wij weten wel, dat de Ameri kaanse regering met moeilijkhe den als deze voldoende bekend is, maar beter dan zij kunnen wij zelf trachten duidelijk te maken, dat ons offer in orde van grootte toch wel degelijk naast haar offer mag staan. De stemming van de Ameri kaanse openbare mening blijft in elk geval ook voor de naaste toe komst van groot gewicht. Wij zeiden reeds, dat ook voor de At lantische samenwerking geldt, dat het moeilijker is om vol te hou den dan te beginnen. Na de eerste wereldoorlog heeft Amerika zich een tiid lane sterk met de Euronese problemen be zie eehouden, maar de desillusie van Wilson sleente tenslotte heel Amerika mee. Men moet niet zee een. dat een dereeliike ontwikke- line nu niet meer moeeliik zou ziin. ook thans ziin er in Amerika weer krachtr - aan het werk. die een andere koers zouden willen varen en eerst bii de nieuwe nre- sideritsverkieaineen kan hliiken hoe sterk deze krachten in feite ziin. Inschakeling van Spanje. Vooral om deze reden valt het dan ook te betreuhen, dat de in schakeling van Spanje bij de Europese verdediging in Europa zelf niet allerwege begrip ont moet. Frankrijk en Engeland struikelen over politieke bezwa ren, terwijl het voor Europa toch gaat om „zijn of niet zijn". Be langrijker ware de zekerheid te krijgen dat deze inschakeling in elk geval niet betekent, dat de Amerikaanse strategie met deze inschakeling van Spanje eigen wegen gaat. Dat Amerika er re kening mee wil houden, dat Euro pa geheel bezet zou kunnen wor den en dat zij voor dat uiterste geval Spanje als uitvalspoort wil gebruiken, kan geen bedenking ontmoeten. Maar het maakt het voor het lot van Europa wel enorm veel uit of hierbij inder daad de klemtoon ligt op „in het uiterste geval". In dit vlak ligt de bezorgde vraag, die bij dit debat gesteld werd over een verplaatsing van de Amerikaanse belangstelling van de Noordzee naar de Middel landse Zee. Bij vragen als deze weet men al vooruit, dat het ministerieel antwoord geen vol ledige bevrediging zal kunnen schenken. Het zal er vooral om gaan in het kader van de Atlan tische verbondenheid te blijven aantonen, dat het zin heeft om Europa, ook in eerste aanleg, als geheel te verdedigen. Maar hier komen wij weer op ons uitgangspunt terug: Amerika kan die overtuiging slechts krij gen, wanneer niets wordt nage laten om er zowel de regering als de openbare mening van te over tuigen, dat in de Europese lan den, dus ook hier, de ernstige en eensgezinde wil bestaat om voor die verdediging ook zelf zware offers te brengen. Nederland brengt die eensge zinde bereidheid op. Dit debat, waarbij alle partijen de nood zakelijkheid van een diensttijd verlenging tot 20 maanden on derschreven, was hiervan weer een bewijs. En hiermede werd tegelijk ook nog eens weer aan getoond, dat men in deze tijd over de wenselijkheid van een breed samengestelde regering zeker niet licht moet denken. Zoals men zich zal herinneren, is Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" op 9 Aug. 1950, kort nadat het schip zich in de Ko reaanse wateren ij de vloot der Verenigde Naties had gevoegd, aan de Zuidwest kust van Korea met een vaart van 20 mijl op een rif gelopen. Dit ongeval veroorzaakte aanzienlijke schade: het voorketelruim en enige compartimenten liepen onder water. Te hulp geschoten Engelse tor- pedobootjagers, later 'n Ameri kaanse sleepboot hebben 't schip uit zijn benarde positie bevrijd en het naaT Sasebo in Japan ge sleept. Doordat de schade daar niet ge heel verholpen kon worden dat is uiteindelijk in Hongkong gebeurd heeft het geruime tiid geduurd, voordat de „Evertsen zich weer bij de vloot der V.N. heeft kunnen voegen. Gezien de aard en omvang van het ongeval heeft de marineraad een onderzoek gelast. In dit on derzoek is uitspraak gedaan. Op grond van het rapport van 'n En gelse Raad van Onderzoek en op verklaringen van de verantwoor delijke officieren, is de Marine raad van oordeel, dat noch de commandant, de lt. ter zee der le klasse D. J- van D-, noch de navi- gatie-officier, de lt. ter zee der 2e klasse O. van der G., die tijdens het ongeval officier van de wacht was, zich rekenschap hebben ge geven van het feit, dat door een zig-zagbeweging de generale koers van het schip Noordelijker kwam te liggen dan de tevoren door ltz. v. d- G. in kaart gezette koerslijn. Peilingen, die het ge vaar hadden kunnen aantonen, zhn de laatste drie kwartier voor het ongeluk niet gemaakt. Commandant onvoldoende attent De raad meent, dat de comman dant van de „Evertsen" het ver wijt treft, dat hij zich bij het be studeren van de kaart alvorens de brug te verlaten onvoldoende rekenschap heeft gegeven van de gevaarsmogeiijkneden, die de voorgenomen koers in verband met de bevolen zig-zag-beweging voor het schip opleverde. De ramp is echter voor 't over grote deel te wijten aan de ver- KAMPEERDERS J?E DUPE HOLLUM. Een zoontje van de veehouder P. Bahrif te Hol- lum op Ameland was Zondag namiddag met een vriendje op 't hooi in de schuur van zijn vadér aan het spelen geweest. Plotse ling zagen de knapen ,dat vlam men uit het hooi sloegen. Daar er verder niemand in de boerde rij aanwezig was, haalden ande ren direct het meubilair uit net woongedeelte, zodat, toen de brandweer op het terrein ver scheen, dit gedeelte reeds geheel ontruimd was. Door krachtig in grijpen kon het woongedeelte behouden blijven, maar de schuur ging geheel in vlammen op, met een hoeveelheid hooi van naar schatting 66 wagens. Zoals overal op het eiland, la- Ben ook in deze boerderij tal van kampeerders, die hun hebben en houden door het vuur zagen ver teerd. De schade hierdoor ver oorzaakt wordt geschat op f 15Ü0. De schuur, eigendom van de be- woner, was verzekerd. Maandag- ochtend omstreeks vijf uur kon de brandweer geheel inrukken. De oorzaak is hoogstwaarschijn lijk gelegen in hooibroei. waarlozing van de navigatie door de officier van de wacht, aldus oordeelt de raad. De onderge schikte officier van de wacht, de ltz der 2e klasse D. L. van der B. acht de raad niet verantwoorde lijk voor het ongeval, al ontveinst de raad zich niet, zo zegt het ar rest dat deze officier uitermate weinig belangstelling voor de na vigatie heeft getoond. De raad, zo besluit het arrest, waardeert 't dat ltz van der G. geen enkele poging heeft gedaan de aanspra kelijkheid voor zijn fout te ver ontschuldigen. NIEUW OFFENSIEF DER VIETMINH OP KOMST? HONGKONG, 6 Aug. (Reuter). Volgens de leider van de „vriendschapsdelegatie" der Viet- minh" naar China, aldus radio- Peking, bereidende strijdkrach ten der Vietminh een algemeen tegenoffensief in Indo-China voor. Sinds het begin .van de ..volksbevriidingsoorlog in Indo- China" hadden de Franse strijd krachten 175.000 man verloren. SCHACHT HAD ONDERHOUD MET PREMIER SUKIMAN PARIJS. 6 Ahg. (AFP). Radio-Djakarta heeft medege deeld, dat Hjalmar Schacht, die kortgeleden te Djakarta is aan gekomen, hedenochtend een on- derhohd van een uur heeft gehad met de Indonesische minister president. dr. Sukiman, en de minister van buitenlandse zaken, Subardjo. MILITAIRE BEGROTING DER V.S. AANVAARD WASHINGTON, 6 Aug. (Reu ter). De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft haar goedkeuring gehecht aan de mil. begroting van 56.062.405.890 doilar. Truman had voor de finanrie- ring van de defensie in het jaar, dat 30 Juni 1952 eindigt, 1,542.608.500 dollar meer ge vraagd. DE „VLIEGENDE DRIEHOEK" Door A. V. Hoe and Co. Ltd. is een nieuw type vliegtuig ont worpen, dat de naam kreeg van Avro Delta 707 B oftewel „De vliegende driehoek". Het vliegtuig kan starten met een snel heid van ongeveer 630 m. en landen met een snelheid van ongeveer 720 m., terwijl dan een parachute aan de staart van het vlieg tuig dienst doet als rem. Vliegtuigexperts geloven, dat de delta- vorm in de toekomst voor grote, zowel als voor kleine vliegtuigen gebruikt zal worden. Toch is dit toestel niet bedoeld als proto-type van het toekomstige gevechtsvliegtuig. Het is een voorbeeld voor het bouwen van grote bommenwerpers, militaire transportvlieg tuigen en verkeersvliegtuigen van hetzelfde model. Ter gelegenheid van de mondelinge behandeling van de be groting van inkomsten en uitgaven van 't Zuiderzeefonds dienst jaar 1951, in de Tweede Kamer heeft de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat bij de beantwoording van de sprekers verschillende toezeggingen gedaan tot een nader onderzoek, overweging of inlichting van de Kamer. Ter voldoening hieraan heeft de huidige bewindsman een nota aan de Tweede Kamer aangeboden. Hieraan is het volgende ontleend: 13 der Zuiderzeesteunwet geldt 'n aantal normen voor levensonder houd, voor onderscheiden catego rieën en tevens verschillend voor belanghebbenden, jonger dan 65 jaar, en voor ouderen. De normen voor levensonder houd voor de eersten (die, jonger dan 65 jaar) zijn sedert 1937 ver hoogd met percentages, wisselen de tussen 35 en 91 pet., en in geld uitgedrukt met f 7,per week voor eigenaren van scheeps werven en daarmede gelijkgestel- den, met f 10,voor de overige belanghebbenden en met f 5, voor de ongehuwden. Deze ver hoging met bepaalde bedragen op onderscheiden normen leidde uiteraard tot ongelijkheid in de percentages der verhoging- Voor belanghebbenden van 65 jaar en ouder zijn in 1948 de nor men niet verder verhoogd: de verhoging bedroeg hier sedert 1937 van 20 tot 27 pet. Deze nor- In het algemeen kan worden gezegd, dat loslandverpachting in de Noordoostpolder, waar dit toe laatbaar is, zoveel mogelijk wordt toegepast. In het centrale deel van de Noordoostpolder lenen zich de gronden minder goed voor uitgifte als land gedurende een periode van meer dan één jaar. Indien daar nl. de verpachting voor langer dan één jaar zou gel den, zou hierdoor een enigszins aaneengesloten bouw en uitgifte van boerderijen te zeer worden bemoeilijkt. In de Oostelijke randgebieden echter woTdt los grasland voor drie jaar (of kor ter) verpacht aan landbouwers (met gemengde of grasbedrüven) in het aangTemfende oude land. In de rest van de polder wordt telkenjare een grote oppervlakte zaaiklaar land voor akkerbouw voor één jaar verpacht aan gega- digen, zowel in als buiten de Noordoostpolder woonachtig: dit land wordt gebruikt-voor de teelt van vlas, bieten en aardappelen. Ook een aantal Friese gardeniers wordt telkenjare in staat gesteld aardappelland in de Noordoost polder te pachten. Centraal houden van de jacht In de Noordoostpolder heeft de staat het jachtrecht aan zichzelf gehouden, waardoor de mogelijk heid wordt geschapen ten aanzien hiervan regelend op te treden. De wildstand en de beheersing hier van vórmen een brokje cultuur, dat zo het al onbelangrijk moge schijnen toch een wezenlijk onderdeel is van het leven in ieder gezond landbouwgebied. Het scheppen van goede toestan den op "het gebied van welstand en d® jacht behoort dus bii de taak van de opbouw van de pol der en zijn gemeenschap. Deze taak is niet behoorlijk uit te voe ren, indien elke pachter de jacht op de bii hem in gebruik zijnde gronden zou mogen uitoefenen. Waarschijnlijk als gevolg van het feit, dat de nieuwe Polderbe woners zich vaak niet onbelang rijke uitgaven hebben moeten ge troosten om hun bedrijf te begin nen, was er aanvankelijk bij hen weinig belangstelling voor deel name aan jachtcombinaties. On langs heeft zich echter wel be langstelling in deze richting ge openbaard en hebben zich enkele pachters aangemeld als gegadig den voor een jachtperceel. Veestallen op akkerbouw bedrijven De voornaamste reden, dat bij de akkerbouwbedrüven in de Noordoostpolder geen rekening is gehouden met veestalling, is van financiële aard: veestallen zijn duur om te bouwen. De voor de bouw van bedrijven toegestane gelden laten dan ook geen ruim te voor de inrichting van veestal len op akkerbouwbedrijven, van wege het Rijk. Dit betekent ech ter allerminst, dat de pachter van een akkerbouwbedrijf geen toestemming zou krijgen om zelf de gewenste stallen te laten bou- De Zuiderzeesteunwet Voor de toepassing van artikel men lagen in zeer vele gevallen iets hoger dan de voor deze per sonen in de noodwet ouderdoms voorziening in uitzicht gestelde maximale uitkeringen, onder an dere als gevolg van de indeling in gemeenteklassen. Door de bepa ling, opgenomen in artikel 9 van het Koninklijk besluit inzake geldelijke tegemoetkomingen, is bereikt, dat de belanghebbende boven de hem toegekende uitke ring ingevolge de noodwet ouder domsvoorziening tenminste een tegemoetkoming ingevolge de Zuiderzeesteunwet ontvangt van f 2,50 per week, althans indien hij zonder die uitkering ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening ook voor een geldelijke tegemoet koming in aanmerking zou komen. Voor alle belanghebbenden geldt voorts, dat de hun ver leende geldelijke tegemoetkoming ingevolge de Zuiderzeesteunwet ten hoogste kan bedragen het be drag aan inkomsten, dat hun door de afsluiting van de Zuiderzee wordt (geacht wordt te zijn) ont trokken. Deze bedragen liggen in het algemeen lager dan de nor men. voor levensonderhoud ge steld. Vandaar, dat in vele geval len de norm geen praktische be tekenis meer heeft bij de beschou wing van het bedrag, dat aan een belanghebbende wordt toegekend- Op de toegekende bedragen wordt sedert 1 Januari 1950 5 pet. en se dert 10 September 1950 10 pet. uitbetaald. Hiermede is het belang van de „norm", vergeleken met de uitkering, nog verder op achtergrond geraakt. AMSTERDAM 6 Aug. De nieuwe week werd ter beurze zeer kalm ingezet De maakt bood een verlaten aanblik, de handel was gering en de fluctuaties ble ven beperkt. Behalve een enkel- maatschappij bericht (KVA, Ja- vasche Bank. Hollandsche Kunst zijde Industrie) is er dit weekend niets geweest, wat een stimulans voor de beurs vormde. Het onver anderde 6 pet. dividend der HVA werd meer voor kennisgeving aangenomen dan dat het ajs een mee- of tegenvaller werd uitge legd. In certificaten Javasche Bank waarvoor door de Indonesi sche regering een bod is gedaan van 120 pet., mocht ook vandaag nog ge ennotering tot stand ko men. Als adviesprijs werd ge noemd 115 a 120 .pet. Hoewel ge zien de laatste notering van circa 75 pet. dit aanbod niet onaantrek kelijk schijnt, meent de beurs dat de intrinsieke waarde der- aande len veel hoger ligt dan 120 pet. De aandelenmarkt had nage noeg een prijshoudend verloop, waarbij tegen slot iets hogere koersen werden vernomen, zodat deze dag hier en daar met kleine winsten werd afgesloten. Zo ble ven Olies NV 290% (289). Oude aandelen Philips 167 (165). Uni lever daarentegen verloor circa twee punten. Aandelen AKU en HK1 onveranderd op resp- 173 en 142%. Ook de scheepvaartmarkt was zeer stil en sloot goed prijs houdend met uitzondering van aandelen Scheepvaart Unie, die ruim twee punten moesten prijs geven. Aandelen Amsterdam Rubber trokken aanvankelijk iets aan, maar keerden tegen slot weer op hun uitgangspunt terug en bleven 102 1/4 (102 3/4). Certificaten Deli Maatschappij noteerden on veranderd 79%. De beleggings- markt hield zich voor de guldens- leningen vrijwel op peil- De 4 pet. Philips daJlarlening was op 104 3/4 een fractie luier, en ook houdend met uitzondering van de overige dollarleningen sloten met minimale verliezen. De Ame rikaanse sector was vast. Het kolentekort in Europa GENEVE. 6 Aug. (Reuter). De economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties schat, dat bet Europese kolen- tekort in de laatste drie maanden van dit jaar een sedert de oor log ongekende omvang van 11% millioen ton zal bereiken. Europa zal in deze periode waarschijn lijk 9 millioen ton steenkool en 2% millioen ton cokes tekort ko men. Dit tekort is ongeveer tien maai zo groot als het tekort in de overeenkomstige periode van 1950. AMNESTIE IN JAPAN TOKIO, 6 Aug. (Reuter). Maandag heeft het bezettings hoofdkwartier van generaal Ridg- way in Tokio het opheffen van beperkingen goedgekeurd, die aan 13.904 Japanse politieke en financiële leiders uit de oorlog de waren opgelegd in de na-oorlog- se democratiseringscampagne. In het zuidelijke deel van Oce- anië tussen de 50ste en 60ste breedtegraad moet het eiland lig gen, over wier vergeten bewo ners de Engelse matroos Chan nelworth in de Nieuw-Zeelandse havenstad Dunedin zulke won derbaarlijke dingen weet te ver tellen. Mike Channelworth kwam drie weken geleden in Dunedin aan, als schipbreukeling uit de laatste oorlog: zijn vrachtboot was ein de 1943 door een Japanse duik boot voor Nieuw-Zeeland getor pedeerd. Door zeestromingen en wind dreef het reddingsvlot zuid oostwaarts. Na een wekenlange hongerkuur raakten de schip breukelingen in een storm, waar door de twee lijdensgezellen van Channelwvrth overboord spoel den. Slechts Channelworth werd gered en kwam op het eenzame strand van een hem onbekend eiland terecht. Zijn verhalen, die hij hierover later in Dunedin deed, klinken zeer ongeloofwaardig. Door contact met de bewoners die hij daar aantrof, had hij een onbekende merkwaardige taal geleerd, die, naar later in Dune din bleek, een oud-Hollands dia lect was. Channelworth sprak dit dialect zo parfcet als hii nooit uit de beste leerboeken had kun nen leren. Zijn verhaal luidde als volgt: Bii het zoeken naar voedsel op het eiland, kwam hij bii een door steile rotseni omgeven binnenzee, waarboven dichte dampwolken hingen, afkomstig van een hete vulkanische bron. Door de damp wolken heen hoorde hij mense lijke stemmen, maar kreeg bii zijn roepen geer» antwoord. Aan de andere oever van het meer trof hij een onherbergzaam land schap aan dat hem aan Noor wegen herinnerde. Maar tot zijn grote verbazing vond hij daar ook een nederzetting, bestaande uit blokhutten, wier blanke be woners vol verbazing hem aan staarden. Zii droegen ouderwet se kleding, de mannen kniebroe ken en dikke kousen de vrou wen zeer lange rokken en bei-> den hadden lang, ongeknipt naar. Hun taal verstond Channel worth aanvankelijk niet, maar later bleek dat de eilandbewo ners nakomelingen waren van de bemanning van een Hollandse zeilschip uit 1680 of 1690, dat daar gestrand was. Men toonde hem nog het wrak van het oude schóp cj» meerdere voorwerpen uit die tijd. De matroos werd door de twee en zeventig bewoners vriendelijk ontvangen en verpleegd. Er kwa men echter wel eens onenig heden tijdens het gesprek als namelijk Channelworth mede delingen wilde doen over de uit vindingen van deze tijd, zoals radio, vliegtuig en stoomboot. Deze mensen immers hadden sedert 300 jaar geen contact met de modern geworden wereld ge had. Het leven bii hen was nog zeer patriarchaal: de oudste man was opperhoofd die des Zondags uit de Bijbel moest voorlezen. Channelworth trachtte hen over te haleni om een vlot te bouwen en gezamenlijk naar Australië te zeilen, maar de gemeente besloot te blijven waar zii was. Channel worth trok later op eigen ge legenheid en risico van het eiland weg en kwam op het Campbell-eiland. vanwaar men hem naar Dunedin transporteer de. In deze plaats wilder» avon tuurlijke lieden gaarne een tocht naar het raadselachtige eiland maken. maar Channelworth zwijgt als men hem vraagt over de plaats van dit wonderlijk oord. Haagse jongen vermist Sinds Zaterdagavond wordt van een schip, dat bij de meel fabriek in de Maashaven te Rot terdam lag, de negenjarige Freddie Verhagen vermist, wo nende in de Binckhorststraat in Den Haag. De Nederlandse verfexport in 1950 In 1950 heeft de Nederlandse verfindustrie zeven en half mil lioen kilogram verf uitgevoerd naar dertig landen. Deze export vertegenwoordigde een bedrag van zestien en een kwart mil lioen gulden (een millioen gul den meer dan in 1949). FEUILLETON 96. De bandieten haddén niét alleen mijn kompas geruïneerd, maar de scherpschutterskunst van Vin- ton of Purvis had ons bovendien een gedeelte van de kostbare brandstof ontroofd; hoeveel, dat kon allee» de tiid leren. Maar we mochten nog blij zijn hoe licht hadden wli ttiet een va» beiden getroffen kunnen wor den! Of, wat even erg was hoe makkelijk had zo'n kogel een der vitale delen van d« machine kunnen rake»! Het werd tiid, dat we op de grond kwamen. Nog scherper aan te voren speurde ik naar open plekken beneden. De ver mindering van mogelijke vlieg- afstand, die de kogel in de tank ons had berokkend, kon ons noodlottig worden, als het ter rein, waar we overheen vlogen, zo ongeschikt bleef voor een landing. Ik dacht er niet aan, het meisje ongerust te maken door iets uit te laten over mijn be zorgdheid, maar ik twijfelde er geen ogenblik aan, of haar ge dachten volgden dezelfde weg als de mijne. Zij begreep heel goed, hoe we er voor stonden, ook al sprak ik er niet over. Ook zii zweeg zij hernam haar vroegere houding, met haar kin boven de rand van de cockpit en bleef naar beneden zitten sta ren. Zo vlogen we een paar minu ten door. Ik zat al te overwegen, welke maatregelen ik zou kun nen nemen als de benzine op was en wij landen moésten, hoe dan ook, ai was het in de bomen. Maar toen hoorde ik haar een kreet slaken. Zij wees naar beneden. Ik rek te mijn hals en volgde de rich ting die haar vinger aanduidde. Daar waren geen zwarte bossen, maar wat was er dan wel? Het leek alsof het oppervlak der aarde verdwenen was. Ik zag niets dan leegte, ofof iets, dat gelijkenis vertoonde met de hemel boven ons, met dit ver schil dat er geen sterren in ston den. Waren we zo ver gestegen, zonder dat ik het gemerkt had? Dat kon niet. Zéker niet zo ver, dat de omtrekken der dingen be neden ons onzichtbaar zouden zijn. Ik keek opzij een raadpleeg de de barograaf. Die stond als te voren, op honderdvijftig meter. Nu keek ik rond. en overal be neden ons werd ik hetzelfde egale, vormloze oppervak ge waar. Was het misschien water? Dan had zich de sterrenhemel er in moeten weerspiegelen. En ik Jcon me niet berinneren dat er zo'n uitgestrekt watervlak be stond, zo dicht bii Baltimore, aan de westkant. Maar water of niet, het strekte zich beneden ons uit zover het oog in het duister maar zien kon. Ik begreep er niets van. Ik liet de machine geleidelijk dalen en keek onderwijl beurtelings naar de barograaf, die getrouw de ver schillen in hoogte aangaf en naar het zonderlinge verschijnsel on der ons. Honderddertig, honderd tien, honderd meterNog steeds onderscheidde ik niets. Het leek, of de aardbol was weg gezonken. Nog lager dan maar.... tot negentig tachtig meter.... Ik mocht turen wat ik wou, geen boom en geen heuvel kon ik ont dekken, geen lichtere of donkere plekken, niets. Ik keek naar het fii-mament om mijn leisterren te zien, maar ik vond ze niet meer. Erger nog: alle sterren waren van de hemel verdwenen! Eindelijk werkten er andere zintuigen: ik werd me bewust van een kille klamheid op mijn wangen, en de kou drong door mijn dunne jas heen Toen be greep ik het. We zaten in de mist! Op de barograaf gekeken... nauwelijks zeventig meter. Dat was te gevaarlijk, Stijgen en snel! Op een hoogte van honderd meter kon ik flauwtjes witte plekken om ons hem onder scheiden; ik steeg verder, hon derdtien, honderdtwintig.... Nu waren we er boven uit er was weer een firmament, en ik zag mijn sterrendriehoek voor me. Ik bleef klimmen, tot we op ons oude peil van honderdviiftig meter waren; daar hield ik de machine, horizontaal voortdrij vend. Beneden ons hadden we een ondoorgrondelijke dikte van nachtelijke nevel. We hoefden niet meer te kijken: van de aar de was er niets te zien. Het was geen prettige toestand nacht mist, een onbekende streek, een twijfelachtige voor raad benzine en geen kompas! Ik keek onwillekeurig naar Mary die ik, naar het scheen, van de wal in de sloot had geholpen. Toevallig keek zij op hetzelfde moment naar mij op en ze gaf mij een kort knikje, alsof ze zeg gen wou: ik begrijp er alles van. Maar haar gezicht stond rustig, niet het flauwste spoortje van angst was er in te bekennen. Zou ik haar nog uiteenzetten, hoe we er voor stonden? Ik had het woord mist nog niet ge noemd. Maar ik twijfelde, of het nodig was. Zij had ook naar be neden en naar de hemel ge keken. En ik was er van over tuigd, dat zij de waarheid be greep, toen ze mij toeriep: „Altijd nog beter dan Vinton!" Gelukkig, zij nam het kalm op. Wat hield zij zich kranig! Ik had nergens tiid voor, zelfs niet om veel na te denken, want de be diening van de machine nam me geheel in beslag; maar ik wist, in die ene seconde, dat me nu pas een kijkje was gegeven op het ware karakter van dat meis je. Haar geestkracht was nog on gebroken, ondanks de herhaalde, onbarmhartige aanvallen van die lange man, die onze kwade genius was. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5