Zeepkist- en autoped renners heersten in het Sportpark Bloemencorso geslaagd feest Plannen tot samenvoeging van een aantal gemeenten Spannende sportmiddag voor Alkmaarse jeugd „Knutselklas" bij V. en D. AGENDA Zeilwedstrijden Alkmaarder Meer Weekoverzicht veilingen Langedijk Rapport van Provinciale Commissie Van grote betekenis voor ons gewest Bergens hoogtijdag Om de jeugdschaaktitel Spannende partijen met verlies voor Noordelijken PAGINA 2 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 ALKMAAR. In het kader van de vacantie-actie „De jeugd van de straat", uit welk initiatie! ook „Jongensstad" is geboren, is Woensdagmiddag een grote race verreden voor autoped- rijders en bestuurders van eigen-gemaakte vierwielige karretjes, welke vehikels tegenwoordig de weinig romantische naam van „zeepkisten" dragen. Dit in schrille tegenstelling tot de heus niet minder spor tieve, maar heel wat geriefii.jker eh sneller „vliegende hoiian- ders", die wij na de oorlog he laas niet meer hebben gezien. Daarentegen heeft de autoped een gezonde technische ontwik keling doorgemaakt en de door snee-autoped, op kogellagers en luchtbanden, die vandaag de dag op straat verschijnt is dan ook een zeer gerieflijk en uitermate handig vervoermiddel voor de jeugd, zelfs geschikt voor de sintelbaan, naar wij bemerkten. Echte wedstrijd Het was dan ook een „echte" wedstrijd, die de ruim 1100, meestal jongere, bezoekers van het Gemeentelijk Sportpark Woensdagmiddag kregen voor gezet. Met een starter en een finish, met tijd-controleurs en een reporter. Vooral deze laatste, wachtmeester Col jee. een voor aanstaande figuur bi.i „echte" motorwedstrijden, wist aan de.ze wedstrijden door zijn kostelijke reportage allure te geven. Hij sprak de jeugd door de loud speaker aan met „Dames en He ren". verzocht de „heren ren ners" hun plaatsen in te nemen, maakte het „publiek" op de prestaties der jeugdige renners attent en deelde bij de pauze mede dat de restauratie geopend was „waar U snoep kunt kopen". Ging het bij de jongsten, van 79 jaar. nog wat stroef, we za gen zelfs twee jochies die moe derziel alleen op hun stepjes het hele sportpark rondreden, nadat ze de finish al lang gepasseerd waren, de ouderen hadden van dit wedstrijd-werk blijkbaar meer kaas gegeten en brachten het er keurig af. De zeepkisten, waarbij toevalligerwijze geen enkele zeepkist, wel een sinaas- appelkist en verschillende aar dige wagentjes te zien waren, compleet met reminstallatie en vering, waren natuurlijk het meest aantrekkelijk. Er moest een helper bij iedere bestuurder mee en het noodlot wilde dat die helper, in de praktijk de aanduwer zich eer» ongeluk moest lopen terwijl de bestuur der nonchalant de huldebetui gingen van het publiek in ont vangst placht te nemen alhoe wel zijn aandeel in de race slechts bestond in het rustig in BEDRIJFSSPORTAVOND ALKMAAR. Op het knusse Alkmaarterrein aan de Wester- weg dat door de zware buien van des morgens in niet al te beste staat was, werd gisteravond een handbalwedstrijd gespeeld tussen actieve speelsters uit de bedrijfs- handbalverenigingen en de Hand balvereniging Vrone. Het was een aardige ontmoe ting, waarin de dames van de be drijfsvereniging zegevierden met 41 en deze overwinning was verdiend ook. Daarna werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen een elftal uit het Alkmaarse bedrijfsvoetbal en dat der Alkmaarse Politie. Dat is een pittige wedstrijd ge worden, waarin de doelpunten duur waren. Voor de rust waren de bedrijfsvoetballers wel iets sterker en zij slaagden er in de leiding te nemen, toen de doel man der politiemannen de bal niet klemvast kon krijgen. Toch hebben de politiespelers eenmaal een zeer mooie kans gehad om nog voor de pauze de gelijkmaker te scoren. Dat was toen de links buiten de bal goed voorzette, waardoor de rechtsbuiten een vrije kans kreeg, doch juist naast schoot. Na de hervatting kwamen de politiemannen flink opzetten, maar hoe zij zich ook inspanden, de verdiende gelijkmaker bleef achterwege. Nieuwe garnizoenscommandant ALKMAAR. Tot garnizoens commandant van het garnizoen Alkmaar is benoemd de Lt. Kol. van de Generale Staf, G. Dijk stra. Het commando is per 1 Aug. j.l. aanvaard. zijn karretje gaan zitten afwach ten hoe hard zijn helper wel kon lopen en duwen. Na afloop van de enerverende wedstrijden werd aan alle deel nemers een reep chocolade uit gereikt, beschikbaar gesteld door een milde gever die onbekend wenste te blijven. De prijzen be stonden uit boekenbonnen, zak lantaarns en doosjes sigaretten, (zoals ze bi.j Ringers worden ge maakt er» dus ongevaarlijk). Ook waren er nog een paar boeken beschikbaar. De uitslagen Autoped 100 m. I Junioren (7- 9 jaar). 1, Adri Huisman, 2. Greetje Rol (de enige deelneem ster), 3. Tonny de Hoop. II Junioren (10-12 jaar). 1. Bram den Engelsman, 2. Herman de Waard. 3. Jaap Huisman. III. Senioren (12 j. en ouder). 1. Arie Visser. 2. Rein Langedijk, 3. Jan Zonneveld. Zeepkisten races. 1. Dick Selie, 2. Hans van Straten, 3. Jan Greu- ter. Aan de winnaars van iedere serie werden bovendien nog door de directeur van het Sport park, de heer de Munk, bloemen aangeboden (waarvan de mees ten in de armen van de respec tievelijke mama's belandden) waarmede de „heren renners", naar sportief gebruik hun ere rondje maakten Het was een kostelijke middag, waarvan ve len, ook ouderen, genoten heb ben. AANBESTEDING SCHILDERWERK ENZ. HANDELSSCHOOL-R.L.W.S. ALKMAAR Door de direc teur van Openbare Werken werd gister aanbesteed het glas-, be- I hang- en schilderwerk van de te I bouwen Handelsschool an nex Rijkslandbouwwinterschool. twee conciërgewoningen en een transformatorgebouwtje; er wa ren 33 biljetten ingekomen; inge schreven werd in massa of in per celen, resp. de beide scholen, 2 x een conciërgewoning en het transformatorhuisje; de bedragen tussen haakjes betreffende per celen afzonderlijk. Ingeschreven was als volgt; C. J. M. van Kampen, Am sterdam f 1.977 (11.500, 665, 685, 127); J. Kamps, Heerhugowaard f 15.939 (13.071, 857, 921, 90); S. Kuipers, Leeuwarden, f 16.896 (14.999. 869, 869, 59); J. G. Ver laat, Kamerik (Utr.) f 16.998 (15.148, 850, 850, 150); J. Lan- gendijk en Zn., Alkmaar f 17.783 (15.923, 910, 890, 60); D. de Vries, Alkmaar f 17.884 (15.753, 970, 990, 171); Schottens Schildersbe drijf, Alkmaar f 18002; Firma P. Hoeve, Dirkshorn f 18.026; S. Hot tentot, Santpoort f 18.333 (16.323, 990, 930, 90); L. Nijman en Zn., Alkmaar f18.505 (16.425, 1000. 900, 180); Firma H. Ooms, Am sterdam, f 18.866 (16.235, 1198, 35); M. Koomen, Grootebroek f 18.74..30; A. Slootstra, Ooster- Blokker f 18.778 (17.428, 600, 600, 150); Firma S. Koster en Zn., Alkmaar f 19.000 (16.171, 960, 70); Firma J. Bart en Zn., Alk maar, f 19.000 (16.171, 960, 960, 70); Firma J. Bart en Zn., Zaan dam f 19.009; Th. de Visser en Zn., Alkmaar f 19.182 (16.000, 825, 1040, 277); G. Groot, Haren karspel f 19.373; W. Zoet en Zn., Amsterdam f 19.622 (18.230, 650, 650, 92); A. Breed, Heerhugo waard f 19.900 (17.700, 1000, 1000, 200); Van Homelen,, Boxtel f 20.500 (18.250, 1050, 1050, 250); J. Vreeker, Alkmaar f 20.981 (17.582, 1500, 1500, 400); W. van der Heijde, Waalwijk f 22.051 (19.942,'923, 923, 263): G. Bour gogne, Harmeien f 23.004 (20.777, 1075, 1033, 119); F. Gottmer. Am sterdam f 23.587 (21.260, 858.50, 858.50, 110); F. J. Oosterom, Amsterdam f 44.220; C. J. Schip per, Alkmaar f 24.365; J. Visser, Amsterdam f 24.500; E. Nij man en Co.. Alkmaar f 24.734; Firma J. Scholtz, Amsterdam f 25.600: W. Külman, Amsterdam f 25.900; W. Hoebe, Alkmaar f 27.300; Firma Th. Blankendaal en Zoon, Heemskerk f 27.400. 16 T/M 25 AUGUSTUS ALKMAAR. De directie van V. D. zal van 16 tot en met 25 Augustus op de eerste etage van haar winkelbedrijf een z.g. „knutselklas" inrichten, bedoeld voor de jeugd tussen 7 en 14 jaar, die hier onderricht ontvangt in verven, tekenen, boetseren en figuren plakken. Tevens zullen in deze „vakken" wedstrijden worden gehouden waarvoor fraaie prijzen zijn uitgeloofd. Ook bui ten het wedstrijdverband kunnen de kinderen aan de lessen deel nemen. Opgaven daartoe kunnen vóór 14 Augustus worden gedaan. Per dag worden vier lessen ge geven van 5 kwartier op de hoe- denafdeling eerste etage, tussen 10 en 12.30 uur en tussen 2 en 4.30 uur. Bij de lessen wordt 't systeem gevolgd, dat bij Ad Pieters op zijn „Werkschuit" te Amsterdam in zwang is, waar hij geregeld kinderen op cursus heeft. Men gaat van de veronder stelling uit, dat elk kind een zekere mate van artistiek talent bezit. Eerst wordt onderzocht, door middel van vrije oefeningen, welke richting het kind uit zich- zelve uitgaat. De leermeester zal zich er dan op toeleggen, in die richting het kind verder te ont wikkelen en te bekwamen. Met dit soort onderwijs had Ad Pie ters al belangrijke resultaten ge boekt. Aan zijn werkschuit wor den zelfs geestelijk onvolwaar dige kinderen tot een verrassende mate van bekwaamheid opge voerd. De lessen daar worden ge geven door academisch geschool den. Een van hen, de kunstschil der L. Schatz, zal de kinderen in Alkmaar les komen geven. Vooral de ouders worden op dit soort onderwijs attent gemaakt. Want het staat vast, dat er zelfs al resultaten kunnen worden ge boekt en vooruitgang bij de kin deren in de onderscheiden vak ken te bespeuren valt, al hebben zij slechts een enkele week van de lessen genoten. Al zou het er maar om gaan, de sluimerende talenten wakker te roepen bij de kinderen, dan is er al veel ge wonnen. Heeft het kind eenmaal ontdekt, dat het in bepaald op zicht iets presteren kan, zal het uit zichzelf wel verdere pogingen ondernemen, zich te bekwamen en naar middelen daartoe uit te zien. Tevens schept men hierdoor een goede vrijetijdsbesteding en men houdt de kinderen van de straat. Er zal een kleine tentoon stelling worden gehouden van de werkstukjes van kinderen uit Amsterdam. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de adverten tie in het nunmmer van gisteren. Viering 40-jarig professiefeest Eerw. Zusters Celestina en Imelda ALKMAAR Gisteren heeft de Eerw. Zuster Celestina, werk zaam óp de ziekenzaal van de mannenafdeling van de Pius Stichting haar veertig jarig professiefeest gevierd. De dag werd begonnen met een gezongen H. Mis, gecelebreerd door Rector J. H. van den Hoek, die tevens de feestpredikatie hield. Des middags werd de receptie druk bezocht, waarop o.a. de Hoog Eerw. Heer Deken J. Th. Jacobs, de Z. E. Heer Pastoor G. L. Bink horst O.P. en het Bestuur van de Pius Stichting aanwezig waren. De dag werd besloten met een Plechtig Lof. wederom gecele breerd door 'Rector v. d. Hoek. Tevens vierde de Eerw. Zuster Imelda,, werkzaam op de Interne Kliniek van het St. Elisabeth Zie kenhuis haar 40 jarig Professie feest. Door Prof. Wennings, waarn. Rector, werd de Gez. H. Mis opgedragen. Het feest werd in intieme Kring gevierd. Des avonds een Plechtig Lof, waar na het R.K. Harmonie- en Fan farecorps St. Caecilia de Jubila- resse een serenade bracht. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend werd aangetroffen een middelmatig grote hond (langharige, zwart bruine teef) en een zwart kort- harig hondje met halsband. Staart gecoupeerd. Inspecteur C. Ver- wer, Baanstraat, Alkmaar. BIOSCOPEN: Rex: Voor deliger per dozijn, a.l.; Cinema: Lord Wanhoop, a.l.; Harmonie: Met eervol ontslag, 14 jaar; Victoria: Opium voor Cairo, 14 jr. Voorstellingen: 20 uur; 's middags Rex ook om 14.30 uur. KCB-BERGEN: Leun. 17 Augustus te 17.30 uur: Tentoonstelling Schilde rijen, aquarellen en teke ningen van Thijs Sterk; schilderijen van Cees Boendermaker; beeld houwwerk van J. W. Ra- decker, edelsmeedwerk v. Marijcke Visser. Opening hedenmiddag 4 uur: Geopend: 1012.30, 14.30 17.30 en 19.30—22 uur. APOTHEKEN: Na heden avond 6 u. is voor spoed gevallen geopend apo theek Wanna-Ritsevoort Ritsevoort 5; apotheker: Mej. C. Kamphuys. 25, 26, 27 EN 28 AUGUSTUS ALKMAAR. Op 25, 26, 27 en 28 Augustus zullen de Zaan- landse Zeilvereniging, de Zeil vereniging De Onderlinge, de Zeil- en Watersportvereniging Uitgeest en de Alkmaarse Roei en Zeilvereniging op het Alk maarder Meer nationale zeilwed strijden organiseren. Alle wed strijden worden gehouden onder de nieuwe officiële reglementen van 1951. Voor iedere klasse met vijf of meer inschrijvingen zal naast de gewone dagprijzen een fraaie hoofdprijs beschikbaar worden gesteld. Tevens zullen in enige klassen bijzonder mooie wisselprijzen worden uitgeloofd. Op Zaterdag 25 Augustus vertrekt om zes uur een sleepboot van de Noordelijke ingang van de sluis Nieuwe Meer. Deze vertrekt om zeven uur van de Sixhaven en om negen uur van de Jachthaven Z.Z.V. naar het Alkmaarder Meer. Na afloop van de wed strijden is er sleepgelegenheid terug naar de Nieuwe Meer via de Sixhaven. Er is de gehele dag een regelmatige verbinding tus sen Akersloot en het eiland. Tus sen Alkmaar, Akersloot en Uit geest bestaat een regelmatige busdienst, welke in de program ma's, die wij binnenkort zullen publiceren, zal zijn opgenomen. Het trefpunt voor alle zeilers des avonds na de wedstrijden is in de Jachthaven Akersloot. Hier worden om negen uur de prijzen uitgereikt en daarna kan er een gezellig dansje worden gemaakt. Na iedere wedstrijddag dus een avond van gezellig samenzijn. D.A.W.-TREKKERS WEER THUIS ALKMAAR. Gisteravond ar riveerde een 18-tal D.A.W.-ers behouden op het Canadaplein te Alkmaar, na een trektocht van 12 dagen door ons land. Gebruind en nog stralend van de mooie da gen, die zij op hun fietstocht be leefden, kwamen zij even over achten bij de Overdekte aan, waar zij door de ouders werden begroet. Na een hartelijk afscheid van hun leiders, mw. en dh. Van Es, gingen zij, iets weemoedig, dat dit deel van de vacantie weer achter de rug was, huistoe. Op hun tocht deden zij o.a. Winterswijk aan, waar de inter land polowedstrijd HollandBel gië werd bijgewoond en het weekeind daaraanvolgend waren zij op de Nationale Kampioen schappen te Sittard. Dat minstens eenmaal per dag een zwembad werd opgezocht behoeven wij eigenlijk niet te vermelden! 40-jarig professiefeest Eerw. Zuster Willibalda ALKMAAR De Eerw. Zuster Willibalda (in de wereld A. Doo- deman) in Alkmaar een bekende figuur, vóór zij omstreeks 1930 naar Delft vertrok, waar zij als hoofdzuster werkzaam is op de operatiezaal van het St. Hippoly- tusziekenhuis werkte zij in gelijke functie op de operatiezaal van hi St. ElisaPethziekenhuis zal Zondag a.s. temidden van haar familieleden haar veertigjarig professiefeest vieren. Zondagmid dag wordt daar gelegenheid gege ven tot feliciteren. HET KAASSTAD-TOURNOOI Van de „Alkmaarse Boys" ALKMAAR. Het vorige jaar door de Alkmaarse Boys voor de eerste maal georganiseerde „Kaasstad-tournooi, dat sportief en ook financieel geslaagd is ge weest, zal ook dit jaar wederom worden georganiseerd. Aan dit tweede Kaasstad-tour nooi, dat gehouden wordt op 19 en 26 Augustus, zullen deelnemen H.R.C., T.O.G., Watergraafsmeer en de organiserende vereniging. Het is de bedoeling van het bestuur van de Alkmaarse Boys dit tournooi zo levendig mogelijk te houden door roulerende tegen standers. Voor de eerste dag ziet het programma er als volgt uit: H.R.C.—-T.O.G. en Alkm. Boys Watergraafsmeer. Het beloven spannende wedstrijden te worden welke zonder twijfel belangstel ling zullen trekken. De verwach tingen van de Boys voor het nieuwe seizoen zijn hoog gespan nen. In het Boyskamp was men vol goede moed, temeer daar de op komst bij de training onder lei ding van de heer Meinders de verwachtingen verre had over troffen. Wanneer van de A groep 95 pet. der spelers op de verplich te avond komt en op de niet ver plichte avond 75 pet. en dat van de B groep 80 pet. der spelers de training bezoekt, dan geloven we, dat het bestuur met een gerecht vaardigd optimisme goede ver wachtingen voor het nieuwe sei zoen mag koesteren BROEK OP LANGEDIJK De aardappelprijzen ziin de afgelopen week weer goed op peil gebleven. De aanvoeren nemen iéts af. De belangstelling voor export is iets verflauwd door de vrij grote hoe veelheden zieken, die hier en daar in de quarantaine-partijen worden aangetroffen. Verscheide ne handelaren lijden hierdoor aanzienlijke schade. Het zal in het belang van de telers zijn, om maatregelen te treffen, dat de handel in de toekomst niet alleen dit risico moet dragen. De telers zullen meer zorg aan hun product besteden als zij ook een deel van het risico te dragen krijgen. Blanke eerstelingen noteerden 11 tot 12 cent, grove 10 tot 11 en drielingen 6 tot 9 cent. Blanke eigenheimers konden eveneens 11 tot 12 cent maken en de blauwe waren ongeveer een cent lager. De slabonenprijs is vrij sterk ge daald, waarschijnlijk onder in vloed van de sluiting van de Duitse grens- Woensdag 8 Augus tus daalde te Broek op Langedijk de prijs tot beneden 30 cent. Bie ten A noteerden 8 tot 9 cent, dus ook iets lager. In de koolsoorten was de stem ming slecht. Niettegenstaande de kleine aanvoeren kon de maTkt niet alles opnemen. De vraag voor Duitsland was reeds vóór het slui ten van de grens bijna weggeval len. Enkele partijtjes kleine rode kool maakten nog wat meer dan de min. prijs, met 5-70 als hoogste notering. Voor gele kool bestaat nog waf vraag voor de legers in Duitsland, echter niet voldoende om doordraai te voorkomen. Ook van de witte kool kon slechts wei nig meer geplaatst worden. Het resultaat was dat verscheidene wagons kool voor veevoeder wer den verkocht, waarvoor 30 tot 40 cent per 100 kg werd betaald. Beste bloemkool kon nog ruim een kwartje opbrengen, de min- fere kwaliteit gingen voor 17 a 18 cent van de hand. Tweede soort kon met moeite verkocht worden. De pootaardappelveiling te Broek op Langedijk kon niet doorgaan; de tuinders hebben nog geen lust hun oogst voor een prijs af te staan, die beneden hun taxatie ligt. Intussen blijken de voorraden vrij groot. Werk opgedragen ALKMAAR. Het maken van de opritten voor de nieuwe Friese Brug is door de Rijkswaterstaat gegund aan de Fa. A. Waterlan- der te Oudehaske, die met drie honderd achtenvijftig duizend zes honderd gulden (f 358.600. op één na de laagste inschrijver was. J. GALEMA OVERLEDEN ALKMAAR. In de ouderdom van 75 jaar is alhier overleden de heer J. Galema, die van 1924 tot 1941 ieraar Engels was aan de Rijks HBS alhier. De ter- aarde bestelling vindt morgen plaats op de Algemene Begraaf- laats, 2 uur vanaf het sterfhuis, assaulaan 34. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. NOORD-WESTELIJKE WIND Wisselende bewolking met enke le plaatselijke buien. Overwegend matige wind tussen Noord en West- Gematigde temperaturen. (Advertentie) f1 N: VERKEERSONGEVALLEN ALKMAAR. Gisterenmid dag om 2 uur is op de Laat een 16-jarige wielrjjdster in aanraking gekomen met het linkerachter- portier van een luxe wagen, dat pardoes werd opengegooid. Zij liep aan haar rechtervoet een wonde van 10 cm op, alsmede een bloeduitstorting. Op de Stenen Brug botste een wielrjjdster tegen een motor rijder op, omdat zij geen voor rang aan de motorrijder had ver leend. Haar was het uitzicht be lemmerd door een auto, welke daar geparkeerd stond. Beide voertuigen werden beschadigd. Op de hoek van de Pater nosterstraat en de Dubbele Buurt reed een bromfietsrijder, die een rijwiel op zijn nek droeg, tegen een motorrijder, die uit de ver boden rijrichting van de'Dubbele Buurt kwam aangereden. De mo torrijder was een Zweed, die ter plaatse niet bekend was. De an der liep een snijwond op boven het rechteroog, welke door dr. Degenaar moest worden gehecht. Ook liep hij schaafwonden op. De beide rijwielen werden be schadigd. De motorrijder was doorgereden, toen de politie ar riveerde. BRIDGE-DRIVE BURGERBRUG De stand van de bridge-competitie na de derde ronde: A-lijn: 1. Fam. Joh. C. Bruin 60.74%. 2. A. v. d. Vlies-Vries man 57.41. 3. Fam. Geensen 56.61. 4. Fam. G. Appel 52.60. 5. J. G. Bruin-A. Boll 52,38. 6. Fam. G. Rademaker 52.38. 7. Joh. Dapper- 5. Schilder 50.58. 8. P. Bosman- P OH 4Q 7*3 B-lijn: 1. W. Boontjes-T. Wa tertor 48.89. 2. Mej. A. Bruin-G. Visser 48.17. 3. J. de Groot-J. Eriks 46.13. 4. Fam. K. de Groot 45.57. 5. Mevr. Ott-J. Bregman 45.00. 6. Gebr. Nanne 44.25. 7. J. Visser-J. Raven 42.06. 8. J. de Beurs-B. Schilder 39.68. Gisteren hebben de Noordhol- iandse burgemeesters het tweede rannort ontvangen van de Pro vinciale Commissie ter bestude- ri<-~ van de gemeentelijke inde ling. De commissie komt tot de conclusie, dat samenvoeging van een aantal gemeenten gewenst is in het belang van de bevol king. omdat talriike maatschan- neliike vraagstukken alleen dan lot een onlossing kunnen worden gebracht. Uit de voorstellen van de com missie komen de volgende aan bevelingen naar voren. Het Noordelijk deel van Cal- lantsoog moet bij Den Helder worden gevoegd; Callantsoog zal als zelfstandige gemeente ver dwijnen en behalve aan Den Helder zijn grondgebied afstaan aan Zijpe en Anna Paulowna. Anna Paulowna en de Wierin- gerwaard moeten, aldus de com missie, tot een nieuwe gemeente worden samengevoegd onder de naam Wieringerwaard. Als de plannen doorgang zul len vinden, wordt Schagen uit gebreid met Haringhuizen, Valk oog en St. Maarten. Niedorp zal dan de naam zijn waaronder wordt verstaan de samenvoeging van Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Winkel, Bar- singerhorn, met uitzondering van de noordelijke Waardpolder en Haringhuizen. Harenkarspel, Warmenhuizen en het zuidelijke deel van St. Maarten zullen de gemeefite Noord-Geestmerambacht dienen te vormen. In Heer-Hugowaard denkt men zich ook opname van de ge meente Oterleek. De Langedijk, Koedijk, St. Pancras en noordelijk Oudorp behoren te worden samengevoegd tot een gemeente onder de naam Zuid-Geestmerambacht. Indien ooit het rapport zal worden verwezenlijkt, krijgt de gemeente Hoorn een grens-her- ziening. De grens wordt dan ge vormd door de Waadsloot, de Oostermelksloot en een sloot in het noordelijk verlengde daarvan; de noordgrens door de Kromme Leek, een sloot op plm. 100 meter ten oosten van het Keern. een sloot in het westelijk verlengde van de Wijzend en de Wijzend zelf; de oostgrens door sloten in het noordelijk verlengde van het noordwest-zuidoost lopende deel van de IJsselmeerdijk beoosten Hoorn, De grens in het IJsselmeer behoeft geen wijziging van bete kenis. Naar het oordeel van de com missie moeten de sremcenten Westwoud. Hooekarsnel. Groote broek en Bovenkarsnel (West woud met uitzondering van de bouwine langs Zwaagdiik en de buurtschan Oudiiki worden sa mengevoegd tot één gemeente: De Streek. Als nieuwe gemeente Bangert heeft de commissie zich gedacht de samenvoeging van Zwaag, Blokker, Schellinkhout en Oudijk. Als de gemeente Hem stelt men zich voor de vereniging van Venhuizen en Wijdenes. Een nieuwe gemeente Obdam moet worden gevormd uit Ob dam, Hensbroek met Spierdijk, het deel van Ursem binnen de Westfriese ringdijk en de Berkmeer. Hoogwoud, Opmeer, de weste lijke delen der gemeente Abbe- BERGEN. Het moet de organisatoren van het Bloemen corso te Bergen wel enkele benauwde ogenblikken bezorgd hebben, toen het gistermorgen zo'n noodweer was boven Bergen en het zelfs 'n uur voor het corso zou beginnen nog regende. Men laat zich echter in Bergen niet zo gauw uit het veld slaan en gistermiddag is dan ook weer eens ge bleken, dat de optimisten het winnen. Onder stralende zonne schijn, die het bloemenfeest tot een kleurenfeest maakte, trok het traditionele bloemencorso van Bergen driemaal rond de Hertenkamp en overal stond het publiek in dichte rijen ervan te genieten. zonder kleurige Paasfantasie van de Berger Sportvereniging. In „Bloemenmand" waren de ver houdingen wat zoek, hetgeen jammer was; het was meer mand dan bloemen. De Winteridylle van de BYV was uitbundig met bloemen verzorgd, doch wat stijf van uitvoei'ing; de Poppenkraam was o.i. te veel poppen en te weinig bloemen; in een bloemen corso moet nu eenmaal bloemen nummer één zijn. De gymnas tiekvereniging DIO kwam met n aardige groep voor de dag, die de Aikmaare Kaasmarkt voor stelde. doch die ook te weinig bloemen verwerkt had, om in de eerste prijzen te kunnen val len. In de grote nummers van de Vrije groepen kon de Oogstwa gen ons het meest bekoren; dit nummer getuigde althans méér van toewijding en goede smaak dan het lawaaierige nummer met de van vettigheid glimmende Surinamers, welk nummer bo vendien niet vrij was van het element reclame, dat door de VVV, waar het anderen betrof, geweerd werd. Wij vernamen al thans van een Alkmaarse bloe mist, die met een goed nummer wilde komen, dat zijn nummer niet geaccepteerd werd, omdat er iets van reclame in stak. Was dat ook niet het geval met de overigens gedistingeerd-versier- de auto, de enigste in deze ru briek? In de kleine nummers van de Vrije Groepen werd aan Winter pret terecht de 1ste prijs toege kend, ofschoon de Indianen van de Kinderen Proot een niet min der aardig nummer brachten. In de rubriek Paren vormde het nummer van P. Hopman Jr. de vrolijke noot; dat van N. Vol kers was echter beter verzorgd en ging terecht met de 1ste prijs strijken. In de rubriek Enkelingen zal niemand aan de Zeester de eerste prijs betwist hebben. De organi satie verliep dank zij de algeme ne medewerking zoals men dat in Bergen gewend is, uitstekend. Terecht bracht de voorzitter van de VVV, de heer J. Roggeveen bjj de prijsuitreiking dank aan alle medewerkers; hij constateer de met trots, dat het bloemen corso weer geslaagd mocht he ten. De jury kende de prijzen als volgt toe: Verenigingsnummers: le prijs Bergens Mannenkoor met „Pop penkraam" en Brandweer met „Rode Haan"; 2e prijs a BIJV met „Winteridylle; 2b BSV met Paasfantasie; 2c Be Quick met 'n Half uur later dan was aan gekondigd hetgeen voor het staand publiek nu niet bepaald prettig was begon 't spul. Na enkele herauten opende Bergens Harmonie voor 't eerst in uniform bij het corso de fleurige stoet. De Harmonie komt niet alleen uiterlijk beter voor de dag nu, ook in muzikaal opzicht heeft het corps gewon nen. Dan volgden de grote num mers, die direct de aandacht trokken. Had men deze niet be ter aan het eind kunnen plaat sen, dan had er althans enige climax in het geheel geweest. Nu kwam na een aantal flinke grote nummers nog een groter aantal kleinere, die wel aardig waren, maar die nu eenmaal niet zorg den voor een climax. In de verenigingsnummers stak de Rode Haan van de Brandweer, wat artistieke op vatting en bloemenelement be treft ver uit boven alle andere nummers; dan ftwam o.i. de bij kerk en Sijbekarspel, alsmede het noordelijk deel van de ge meente Spanbroek moeten al dus 't plan tot één gemeente: Hoogwoud, worden samengevoegd Onder de naam Berkhout be horen te worden verenigd de ge meenten Berkhout, Avenhorn, Oudendijk, het gedeelte Lutje Schardam vf'n de gemeente Beets het tot Avenhorn behorende deel van de polder Mijzen, het deel van de polder Grote Waal dat be hoort onder Berkhout en Spier dijk. Voorgesteld wordt de vorming van een nieuwe gemeente Mid- woud, uit de Bennemeer, Twisk. Opperdoes, Oostwoud, Hauwert, Midwoud en Benningbroek. Wadwaai, Wognum, Nibbix- woud en De Wijzend behoren naar mening van de commissie tot één gemeente onder de naam Wognum te worden samenge voegd. Wanneer we tenslotte nog ver melden dat naar wordt voorge steld Enkhuizen de buurt Oos- terdijk aan Andijk zal afstaan, Wervershoof eveneens een klein stukje grondgebied met ongeveer 120 bewoners aan Andijk ver liest, waartegenover uitbreiding met ruim 400 zielen staat door toevoeging van gedeelten Nib- bixwoud, Westwoud en Hoogkar- spel, dan blijkt wel overduidelijk hoe wijd de strekking is van de plannen, waarover het laatste woord nog niet gesproken is Bloemenmand; 3e prijs a Vrou wenkoor; 3b Bond van Platte landsvrouwen; 3c BAV; 4a Tafel- tennisver. De Merletten; 4b R.K. Gymn. Ver. DIO; troostprijzen Koorver. Bergen, Chr. Gem. Koor, Bergens Kinderkoor en Paal 33. Vrije groepen: le prijs M. Woi- ski; 2e pr. mevr. N. Bruin Schoenmaker met „Zomerland!" 3e pr. M. Veldt met Oogstwagen, 4de pr. S. Schouten met „Aapje". Vrije groepen (klein nummer): 1. Kinderen Stolp en Zwart- met Winterpret; 2e kinderen Proot met „Drie Platvoet-Indianen"; 3e C. Sijpheer met De Zondaar; 4e kinderen Meijer en Kloek met Koningin, elfen en kabou ter. Paren: 1. N. Volkens met Boer Jaap en z'n vrouw: 2. kinderen Diesfeldt met Kinderservies; 3. kinderen P. Hopman Jr. met; „Het leven is mooi", 4. H. v. d. Grijspaarde met „Wapen van Bergen"; 5. kinderen Kluitman en v. Herwijnen met Moeder's parapluie. Enkelingen: 1. Thijs Kroon met Zeester; 2a. K. Koster met Gele Trui; 2b N. de Graan met: Op de woelige baren; 3a, 3b en 5. kinderen Binnenwijzend; 4. J. A. v. Houten. De overigen kregen alle een troostprijs. Versierde auto: C. Nieuwland, lste prijs. 's Avonds maakten velen nog van de gelegenheid gebruik de fraaie nummers in het Van Ree- nenpark onder feestelijke ver lichting te bewonderen, waarbij Bergens Harmonie voor de mu zikale opluistering zorgde. (Speciale correspondentie) Rotterdam Drie ronden van de wedstrijden om het nationaal jeugdkampioenschap schaken ziin thans achter de rug. Vooral de derde en vierde ronde brachten verrassingen, al was het alleen maar de onverwachte nederlaag van de Noord-Hollandse kam pioen W. Geus uit Den Helder. In groep A bracht de eerste ronde overwinningen voor v. d- Wolk uit Eindhoven tegen J. K. Harms uit Nieuwwolda, terwijl J. Minnèn uit Noordwolde wéinig medelijden toonde met z'n streek genoot A. Tiistra uit Leeuwar den. Groep B was rijk aan sensaties. In een uitstekende partij kreeg W. Geus uit Den Helder een ge wonnen positie tegen van Bem- melen, maar een onbegrijpelijke combinatie, gevolgd door een 2e blunder deed de kansen keren- Op het nippertje wist de Noord- Hollandse kampioen nog remise uit een „dolle" stelling te tove ren. Voor de tweede ronde eindig de de partij Harmsvan Minnen na felle strijd in remise, 'n Ener verende partjj was die tussen v.d. Wolk en van de Pol, die ogen schijnlijk in het voordeel van de eerstgenoemde dreigde uit te lo pen. maar toch tenslotte even eens met remise eindigde Tii stra boekte de tweede nederlaag in successie. Thans tegen de Rui ter, die een sterk schaker blijkt te zijn. Dé grote verrassing van de 3e ronde kwam uit de partij Harms- van de Pol. Harm? kwam schitte rend als overwinnaar te voor schijn. v-d. Kolk zegevierde we derom, evenals de Ruiter over Tiistra en v. Minnen. Een zwarte ronde voor Frieslan boppe! W.J. Geus en v. Bemmelen ge ven glkaar in groep B weinig toe- Geus moest het in de tweede ron de opnemen tegen Beurskens. Hij kreeg belangrijk voordeel en winst was een kwestie van tijd. Die tijd was kort, want op de 19e zet werd Beurskens mat gezet. v. Bemmelen won op onverdiende manier van de Zeeuw Smallegan- ge. De laatste had stellig remise verdiend. Ook in de derde ronde lieten Geus en van Bemmelen elkaar niet los. Geus liet ener giek spel zien tegen een der fa vorieten. de sterke Rotterdam mer Versnel Op de 19e dachten velen Geus te zien verliezen, doch een fijne tegenzet liet zien. dat dit slechts schijn was. Vijf zetten verder zette Geus ziin ri vaal schaak-mat! v. Bemmelen won eveneens fraai van Beurs kens. Van de vierde ronde was slechts de uitslag van de partij Geus Staal bekend. De Nieuwedieper verloor verrassend in 16 zetten. Handbal Adelbert 1-A.O.G. 2 52 EGMOND-BINNEN Van zelfsprekend ontbrak de hand bal niet op het programma van de feestweek. Maandagavond j.l. gingen de dames van Adelbert met haar daartoe uitgenodigde tegenstanders van A.O.G. onder begeleiding van het tamboer corps van „Eensgezindheid", in ootocht naar het sportveld, waar zij voor het talriike publiek een aardige, spannende wedstrijd ten beste gaven. Aanvankelijk ging het spel ge lijk od en bracht geen der par tijen het tot een goaltje. Adel bert kwam echter het eerst aan de beurt, hetwelk A.O.G. zich niet liet welgevallen en haar rechtsbuiten maakte gelijk. Tot de rust bleef de stand 11. Na de thee laaide de strijd fel op en de midvoor van Adelbert scoorde voor de tweede maal. Niet lang daarna bracht de rechts binnen van A.O.G. met „een ju weel van oen goal", de stand op 22. Een toegewezen penal- tv werd door Adelbert op spor tieve wijze genomen. De links binnen van Adelbert wist nog tot drmaiaal toe bet doel te vinden zonder dat de Alkmaarse meisries tot bet zelfde in staat waren. Met 52 in het voordeel van Adelbert kwam het einde van deze span nende. sportief gespeelde match. De leiding was bij Mej. Gre Ruiter in goede handen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2