mm Nieuw Communistische jeugd verleent Stalin de titel „FUEHRER" Rusland neemt aan conferentie over Japanse vredesverdrag deel Sovjet-spionnen „tieren als veldmuizen" in West-Duitsland )T/«25Aog. Nagneel DAGBLAD VOOR ALKMAAR Een groot teken Misdaad Grote verrassing gewekt te Washington Meesten zijn amateurs LENDAM j Vl arken) b. Vennen 5 ïfterdam en Haag IG-ZAC ELUWE s correctie j gebied EN OMGEVING Maar het Kremlin zal niet spoedig een tweede Festivalorganiseren bij boerderijbranden Mgr. Stepinac gedeporteerd? Waar bevinden zich de legers een Autobus reed klein meer in Géén krant Ex-Volkspolizist te Amsterdam Zakbijbel hield geweerkogel tegen Nieuwe commandant Korea-detachement Een ton brood per parachute De voorstellen van Stokes Reuzenvliegtuig sloeg te pletter Zevende Jamboree gesloten Het „mysterie" en de portefeuille 13 Aug. 30000 kg erstelingen 11 :enh. 10.70, blau- 11.50, peentjes •n 1010.80, drie- I, 90000 kg rode 11000 kg gele 1500 kg witte tg uien 17.70 lieten 9.4010.70, ien 32.50—38.20, 39.10, 1100 stuks .10—48.80. Ï.RWOUDE. ppelen, eerstelin- 10; grote 9,90 9,70; kriel 4,50 stelingen f 10,90 mers 9,8011,00; imers 10,2011; leerlanders 9,20; ikool A 35,00; A2 2000 kg kroten 6,50: 6000 kg 2600 kg gele 1000 kg rode kool kg witte kool Aug. Vroege 1,40—13.30, rode -12.50, blauwe 1.50, slabonen A 3, yellow appel :r 2450, suiker- ly victoria 719. 10—10, B 5.80— 156, rode bessen ssen 29, bosselde- ;n 16—33 komk. 1120, morellen bosuien 1011, snijbonen 36— -15, rabarber 6 136, zilveruien a 1963, rode 11 Aug. 16000 10.20—11.60, 2600 -11.30, 150 kg kg rode schot gr. dd. 12.40, 2500 kg 10, 1500 kg gele >ene 6, 750 kg lverdriel 28, zil- kg bieten I 9.10 -9.10, III 4.20, grof 25.40—34.40 itek 21.80, bom- 5200 kg slabo- kg, 200 kg krui- D kg yellow 21-36 aardappelen 29 we eigenheimers ke knolbieten 6.70—7.10: 4000 drielingen 3500 kg slabo- NCOSTUUMS, :LS ENiAPOtwr. j iLKMAAR 1, tel. 2160 Woensdag onze aire trip naar 0 oud-Hollandse J 3 a.h. IJselmeer. :k 9 uur, terug uur. Reiskosten p.p. »en (Dinsdag) J dagtocht ïsdag dagtocht t over de nderdag naar erg-Montferland 5 5ISBUREAU iar, Voordam 5, ef. 4839 >1 namelijk uit ergens in de r op apegapen ïtroffen maag- Willem echter :ind en wierp het al gezien, apen, bood hij iet kon weer- !oys 7 gevoet- strafschop die iTillems strak- :n de eigenaar kop tegen de bons gepaard n het zwijgen en daar stond laar temidden Abonnementsprijs I 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Dinsdag 14 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12245 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 een groot teken verscheen er aan de hemel, een vrouw „m" kleed met de zon, de maan onder en een krans van twaalf sterren op het hoofd" zo luidt in de nieuwe misliturgie van het feest van Maria ten He melopneming het Introitus-gebed ontleend aan het Boek der Open baring van Joannes. Zo staat Maria ook afgebeeld in de kapel der Verschijningen in Parijs, waar de Heilige Maagd verscheen aan Catherine Labouré in 1830. Boven het tabernakel, in de Kapel van het moederhuis van de „Zusters van Liefde" van Sint Vincentius, welke schuil gaat, als ondergedoken in de wereldstad, prijkt het witte beeld der Lieve Vrouw, op wier hoofd de kroon van twaalf sterren. Uit haar ge opende handen schieten stralen bundels naar beneden, glinste rend van kristal, zinnebeeld van de genadestroom, die wordt uit gestort over allen, die hier in vertrouwen komen bidden. Een groot teken, Maria, ideaal beeld van de Kerk, dat is van de verloste mensheid, en met te gro ter hartstocht als het ware ver eren wij Haar, vooral nu morgen, voor het eerst sinds de roemrijke Dogma-verklaring van 1 Novem ber j.l., het feest van Haar Ten Hemelopneming met letterlijk vernieuwde liturgische luister, wordt gevierd. Het Dogma, d.w.z. dat het in de goddelijke openbaring besloten ligt, en dus door iedereen in ge loof moet worden aanvaard „dat de Onbevlekte Moeder van God, de Allerzaligste Maagd Maria, na het beëindigen van Haar aardse levensloop, met ziel en lichaam in de hemel werd opgenomen", ver leent nieuwe glorie en groter glans aan dit aloude Mariafeest, dat stellig zeer bijzonder in deze tijd de gedachten van de ernstige christen richt op het doel van de Verlossing en op het aandeel dat Maria daarin gehad heeft. Haar verlossing, zo wonderbaar begon nen in de Onbevlekte Ontvange nis, is door de nu bevestigde He melopneming voltooid. En zo „staren wij' ook morgen „in de geopende hemel, waar, mèt de broeders en zusters, die met hun zielen reeds staan voor de troon van God en het Lam, naar wij nu weten, met de volste ze- zerheid van ons geloof, de al- heilige, onze Moeder Maria, daar reeds is verheerlijkt met ziel èn lichaam". De Heilige Vader, die in de Bulle van de Dogmaverklaring herhaaldelijk op het verband tus sen de Onbevlekte Ontvangenis en de lichamelijke Ten Hemel opneming wijst, en dus op de band tussen Christus en Maria in het grote Verlossingswerk, noemt tal van argumenten en overwe gingen van heiligen en godgeleer den, en niet minder steunplaatsen uit de H. Schrift. En in zijn ency cliek „Mystici Corporis", over de Kerk als het mystieke lichaam van Christus, heeft de Paus a.h. w. in een „beknopte Marialeer", tot slot het aandeel van Maria in het werk der Verlossing neerge legd: „Zü was het ,die vrij van persoonlijke smet en erfzonde, altijd ten nauwste met haar Zoon verbonden, diezelfde Zoon, teza men met het brandoffer van haar moederlijke rechten, en haar moederlijke liefde, als een nieuwe Eva, voor alle kinderen van Adam, door Adams droeve val besmet en bezoedeld, aan de He melse Vader opdroeg en daardoor werd Zjj, die naar haar lichaam Moeder was van ons Hoofd, naar de geest, op een droeve en tevens glorieuze rechtsgrond, Moeder van al Zijn Ledematen" In de Bulle beschrijft de Hei lige Vader vooral de band tussen de Zoon en de Moeder „in de strijd tegen de helse vijand, die, zoals was voorspeld in het boek Genesis, zou leiden tot een alge hele overwinning op de zonde en de dood, twee wonden, die altijd gezamenlijk worden vermeld in de brieven van de Apostel der Heidenen". Onder de vele titels, waarop het gelovige volk Maria vereert, is vooral de laatste jaren ook in ons land zeer bijzonder op de voorgrond getreden die van „Ma ria middelares van alle genaden". De uitdeling van de genaden is allereerst natuurlijk het werk van Christus als God. Maar, schrijft pater dr. S. Tromp S.J. in een beschouwing over „De Zending van Maria en het ge heimenis der Kerk", zoals Chris tus' heilige en glorieuze wonden een onophoudelijk smeekgebed zijn bij de Vader, zo zijn Maria's verheerlijkt lichaam, de schoot die Jezus droeg, de borsten die Hem voedden, de handen die Hem streelden, de armen die Hem koesterden, een eeuwigdurend smeekgebed tot de Zoon". „Een groot teken" aan de he mel, de Heilige Maria, van ouds her, èn de verklaring van het nieuwe Dogma ter harer ere! Reeds in Januari 1949 had pater Rahner S.J. in het Zwitserse Tijd schrift „Oriëntierung" geschreven over de dringend nodige uitdruk king in het te verwachten Dogma, (Zie vervolg pag. 3.) BERLIJN (A.P.). De leiders van de communistische vrije jeugdorganisatie (F.D.J.) hebben Stalin openlijk hun „Führer" genoemd. Zij verklaarden dit in een telegram, dat ondertekend zou zijn door 4.145.839 jonge Duitsers. De Oost-Berlijnse communisten hebben vandaag de dag gewijd aan de herdenking van de tachtigste verjaardag van Karl Liebknecht, een van de Duitse communistische „martelaren". Gisteren is de invasie van de Oost-Duitse communistische jon geren in West-Berlijn opnieuw begonnen, na de grote vredes- parade van Zondag in Oost-Ber- lijn, waarbij heel wat pijnlijke voeten opgelopen werden. Gisteren was er een nieuwe, schitterende verleiding: opening van de Amerikaanse televisie ten toonstelling, iets nieuws voor de West-Berlijners. Er is zowel kleu ren- als witzwart televisie. Volgens schatting van de jeugd leiders in West-Berlijn hebben in de afgelopen week 500.000 com munistische jongeren uit de Oos telijke zone kans gezien naar het Westen te komen, de hindernis sen, die hen door Oostelijke poli tie in de weg gelegd werden ten spijt. Van dit aantal werd aan de helft ongeveer een vrije warme maaltijd uitgereikt. In officiële rapporten wordt be kend gemaakt, dat 1590 van hen om politiek asyl verzocht hebben, waarvan meer dan 500 tijdens het weekeinde. Er werden er echter maar 50 geaccepteerd. De West- Berlijnse politie staat namelijk op NIJMEGEN. Burgemeester mr. P. M. A. Sassen van Ubber- gen-Beek zeide rekening te hou den met de mogelijkheid dat er met betrekking tot de boerderij- branden in Leuth en Erlekom misdaad in het spel is. Vast is komen te staan, dat de tweede en derde brand niet ver oorzaakt kunnen zijn door het overwaaien van vonken, daar de wind een andere richting had dan die waarin de vonken in dat ge val zouden zijn gewaaid. De schade wordt geschat op f200.000.—. ROME (Ass. Press) Maar schalk Tito heeft gisteren laten weten, dat hij overweegt om Mgr. Stepinac, de Aartsbisschop van Zagreb, te deporteren. Tito heeft aan Senator Moody meegedeeld, dat er spoedig iets gedaan zou worden in zake Mgr. Stepinac. Hij maakte het duide lijk, dat de gevangengeomen pre laat voor hem een blok aan het been was geworden. Senator Moody vertelde, dat hij er bij de maarschalk op aan gedrongen had Mgr. Stepinac vrij te laten. Tito zei, dat indien hij dit zou doen en zou toestaan, dat Mgr. Stepinac hoofd van de katholieke hiërarchie in Joego slavië zou worden, hij „Rusland in de kaart zou spelen". MANNETJESMUS ALS PLEEGVADER NUNSPEET. In Hierden, na bij Harderwijk, verdween plotse ling een zwaluw-ouderpaar uit een nest met drie jonge zwalu wen. Een mannetjesmus merkte de hongerende kleintjes op en nam de zorg voor de zwaluw weesjes op zich. Zij voelen zich best bij deze pleegvader, die re gelmatig voedsel komt aandragen. het standpunt, dat een ieder, die zonder gevaar naar huis kan te rugkeren zulks moet doen. De massale excursie naar het Westen die burgemeester van West-Berlijn Ernst Reuter, er toe bracht het communistische festi val een groot succes voor de vrije wereld te noemen bracht de vraag naar voren of het Kremlin het zou aandurven nogmaals een dergelijk groot festival in Oost- Berlijn in elkaar te zetten. IN KAESONG MOENSAN (Ass. Press). Op de wapenstilstandsconferentie in Kaesong is gisteren opnieuw 1 uur en 20 minuten tevergeefs gespro ken om een oplossing te vinden voor het geschil over een buffer zone in Korea. De twee delegaties konden zelfs geen overeenstemming bereiken over de vraag, waar hun legers zijn. Het verschil van mening over de huidige frontlijn kwam aan het licht, toen vice-admiraal Tur ner Joy een kaart op tafel bracht waarop de verschillen in opvat ting over de loop van het front in het centrum en aan de flanken waren aangegeven. 37 DODEN BOLZANO (Reuter). In het Venostadal, in Noord-Italië, is een autobus in een klein meer te water geraakt. Nader wordt gemeld, dat 37 personen zijn omgekomen. Slechts één vrouw kon gered worden. Zij wist op het laatste ogenblik uit een raam te klimmen. Onder de omgekomenen bevinden zich Italianen en buitenlanders. PARIJS BEREIDT ZICH VOOR OP DE UNO- VERGADERING De zesde zitting van de Verenigde Naties in algemene verga dering zal op 6 No vember a.s. te Pa rijs geopend wor den. Dit zal de tweede keer zijn, dat Frankrijk de vergadering van de Verenigde Naties ontvangt. De verga dering zal opnieuw gehouden worden in het paleis de Chaillot. Om vol doende ruimte t.c krijgen worden thans enige tijde lijke gebouwen na bij het Paleis de Chaillot opgericht Overzicht van de tijdelijke gebouwen rond het Paleis de Chaillot met op de voorgrond de rust van de vijver in de tuin van het Paleis. Wegens de feestdag van Maria Ten Hemelopneming verschijnt onze krant morgen niet. Onze bureaux zullen die dag gesloten zijn. AMSTERDAM. In de Mos- terdpotsteeg te Amsterdam werd Zaterdagavond door een surveil lerend agent van politie een man aangetroffen, die een overigens natuurlijke handeling verrichtte, welke echter bij politieverorde ning verboden is. De man gaf voor Limburger te zijn en Jan Visser te heten. Na een nauw keurig onderzoek bleek de man Wulf te heten en een vluchteling uit Oost-Duitsland te zijn. In Rostock was hij sportleider van de „Volkspolizei" geweest. Hij werkte sinds 1 Augustus als dokwerker in de Amsterdamse haven. Hij had zich als Zwitser uitgegeven. WASHINGTON (Reuter-A.F.P.)Hef Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat de Sowjet- Unie de uitnodiging om de conferentie over het Japanse vredes verdrag bij te wonen, heeft aanvaard. De conferentie zal op 4 Sep tember te San Francisco beginnen. Waarnemers in Washington zijn zeer verrast, dat de Sowjet-Unie heeft toegestemd aan de conferen tie te San Francisco deel te ne men zonder dat communistisch China deelneemt. De vraag doet zich voor, aldus de waarnemers, of de Russen van plan zijn de besprekingen te hin deren en het de delegaties onmo gelijk te maken het voorgenomen doel te bereiken. FRANKFORT (Reuter. Het Amerikaanse leger heeft in het laatste half jaar in West-Duitsland een kleine zestig Sowjet- Russische en Tsjechoslowaakse spionnen berecht en gevangen gezet. De jacht wordt nog steeds voortgezet, ter beveiliging van het apparaat der bezettingstroepen, met Neurenberg als centrum. In Neurenberg worden voor de Amerikaanse bezettingsrechtban ken twee a drie spionnageproces- sen per week gevoerd, waarbij dikwijls vier a vijf beschuldigden tegelijk verschijnen. Een op de drie beschuldigden is een vrouw. Beschuldigden hebben bekend de Russen en de Tsjechoslowaken gegevens verstrekt te hebben over Amerikaanse wapens, troepen posities, voorraadplaatsen en agenten van de contraspionnage- dienst. Overigens verklaren leden van de Amerikaanse geheime dienst, dat nog honderden communisti sche agenten in West-Duitsland werkzaam zijn, ofschoon de mees ten van hen slechts op amateur achtige wijze zouden optreden en wel onder druk van bedreiging met maatregelen tegen familie leden. NIET GEK VOOR EEN KLEINE JONGEN Dit is de tienjarige Frank O'Keefe uit Winthrop in Massa chusetts, die trots is op de kabeljauw van 38 pond, die hij op zijn eerste vistocht gevangen heeft. Het „Nieuwsblad van de Duitse soldaten" heeft de Verenigde Sta ten gecritiseerd om hun „slappe houding tegenover de communis tische spionnage". Volgens dit blad zijn in West-Duitsland naar schatting meer dan vijftig com munistische front-organisaties openlijk werkzaam. Ook in an dere Duitse persorganen wordt herhaaldelijk verklaard, dat de communistische agenten „tieren als veldmuizen" in de West-Duitse republiek. MCCOOK, Nebraska (Ass. Press) Soldaat William Lepper had verhalen gehoord over zakbijbel tjes die het leven van soldaten redden, maar hij had nooit ge droomd, dat hem dit zou gebeu ren. Zijn grootmoeder gaf hem toen hij onder dienst ging een Nieuw Testament met een ondoordring bare kaft. Voor Lepper naar Korea vertrok, zond hij het naar huis terug, maar nam in de plaats een ingenaaide editie mee. On langs werd hij door een vijande lijke kogel geraakt, welke in zijn Bijbel bleef steken. Nu heeft zijn moeder hem de editie met de ondoordringbare kaft gezonden. 's-GRAVENHAGE. Het ligt in de bedoeling, zo vernemen wij van officiële zijde, tot comman dant van het Nederlands detache ment in Korea te benoemen ma joor Christan, thans chef staf van de koninklijke landmacht op Nieuw Guinea. Majoor Christan is onderweg naar Nederland. Men neemt aan, dat het eerste geschilpunt zal zijn de toelating van communistisch China. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede,' dat de Sowjet-delegatie geleid zal worden door Gromyko, waarne mend minister van Buitenlandse Zaken. Tevens heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken bekend gemaakt, dat een derde, herzien ontwerp voor een Japans vredesverdrag, dat Maan dag is gereed gekomen, reeds on der de belanghebbende regerin gen rondgaat. De plannen zijn, dat de confe rentie van 4 tot 9 September zal duren en de ondertekenaars slechts verklaringen over het ver drag zullen afleggen. Er is in dit tijdbestek geen ruimte voor de batten over grondbeginselen. DUEBENDORF (Zwitserland) (A.P.). De Zwitserse lucht macht heeft gisteren per para chute een ton brood laten zakken in de Calance-vallei in Zuidoost Zwitserland voor de dorpen die door de overstromingen van ver leden week geïsoleerd zijn. De wegen zijn versperd door aardverschuivingen en de brug gen zijn kapot. Indien het weer zulks toelaat zullen vandaag meer brood en andere voedingsmiddelen per parachute neergelaten worden. ROEMEENSE GENERAALS TER DOOD VEROORDEELD LONDEN (A.P.). Vier Roe menen onder wie een voormalig bevelhebber van de luchtmacht zijn gisteren ter dood veroordeeld onder beschuldiging van hoogver raad en spionnage ten gunste van Amerika en Engeland. PERZEN GLIMLACHTEN TEHERAN (Reuter) Richard Stokes heeft gisteren de Perzen een plan tot beëindiging van het oliegeschil overhandigd. De Perzen glimlachten bij het verlaten van de vergadering die 80 minuten geduurd heeft. In het voorstel van Stokes er kent de Britse regering het prin cipe der olie-nationalisatie. „In de tweede plaats, aldus Stokes, zal de Anglo-Iranian in Perzië ophouden te bestaan. Haar activa zullen tegen vergoeding aan de Perzische regering worden overgedragen". „In de derde plaats zien wij allen de noodzakelijkheid in van eerlijke samenwerking om tot een doelmatige productie en afzet te komen". SEATTLE (Reuter). Een vier-motorig vliegtuig is tegen een heuvel in het zuidelijk deel van de industriële wijk van Seattle (staat Washington) te pletter gevallen en in brand ge vlogen. Gebouwen in de nabijheid van het ongeluk vatten vlam door rondvliegende stukken van het brandende wrak. Volgens niet-bevestigde berich ten is het verongelukte vliegtuig een B-50 bommenwerper, een ver beterd model van het B-29 super fort uit de oorlog. Tenminste negen personen zijn omgekomen van wie er zes tot de bemanning van het vliegtuig en drie tot de omwonenden behoor den. BAD ISCHL (A.P.). In Bad Ischl is gisteren de zevende We reld-Jamboree gesloten. Voor de laatste maal kwamen de zeventien duizend verkenners uit 47 landen, die aan het kamp hadden deelgenomen bijeen. De Oostenrijkse padvinders hadden op het demonstratieter rein een 13 meter hoge houten toren opgericht, versierd met de groene Jamboreevlag. Nadat men het Jamboree-lied had gezongen werden er 350 dui ven losgelaten. 's-GRAVENHAGE. Zondag is nog de portefeuille, inhoudende enkele duizenden guldens en toe behorende aan mr. J. A. Burger, door een Scheveningse visser ge vonden, die haar deponeerde op het Haagse politiebureau. Mr. Burger had geen aangifte gedaan. Scheveningse kinderen hebben het grootste gedeelte van de losse wrakstukken van 't jacht „Caro" naar huis gesleept, want de strandvonder heeft het wrak „vrij gegeven", nadat hij ambtshalve de belangrijkste stukken in beslag had genomen. OPNIEUW INVALLEN IN HAAGSE SPEELCLUBS Dè Haagse recherche heeft Za terdag j.l. omstreeks het midder nachtelijk uur wederom invallen gedaan in zes speelclubs in Sche- veningen en den Haag. Het ver moeden bestond, namelijk, dat in deze clubs, ondanks de waarschu wing van de Officier van Justitie nog roulette of baccarat werd ge speeld. Dit bleek echter niet het geval te zijn. De politie trof in elk dezer clubs slechts enkele per sonen aan, die een kaartje legden of alleen maar zaten te praten. Er werden geen verdere maat regelen genomen en niemand werd aan een nader verhoor on derworpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1