Ons Nationale Huis is omgeven door een mist van problemen Scheepsramp op de Noordzee kostte reeds zes Noren het leven Opnieuw harde noten voor minister Lieftinck U.S.-onderscheidingen voor zes Korea-vrijwilligers Pastoor neemt ontslag GEVAERT Gebrek aan inzicht Eerste Kamer over belastingen Vrachtboot „Bess" kon niet meer gered worden De nieuwe Mis Een groot teken Kroniek en kritiek De huurverhoging Naar wij vernemen: De z.g. verschijningen van Heroldsbach Scheepsberichten (Van onze parlementaire redacteur) DE EERSTE KAMER heeft de afgelopen week de nota inzake een vernieuwing van ons onderwijs bijna uitbundig geprezen. De oor zaak hiervan moet men op de eerste plaats zoeken in dt* inhoud van de nota zelf. De maatschappij is grondig van karakter ver anderd. Zij is andere en hogere eisen gaan stellen en wanneer het plan-Rutten nu de geesten aan het denken zet om ons onderwijs aan die gewijzigde eisen aan te passen, dan verdient zulks onge twijfeld speciale waardering. Toch kan er voor deze bizondèrc ontvangst ook meer algemene reden geweest zijn. Deze nota opent weer eens perspectief, er wordt een weg en een doel getoond en waar dit uitzicht de laatste tijd aan alle kanten van ons nationale huis ontbreekt, laat het zich ook uit dien hoofde verklaren, dat deze weer wat moed gevende opening aller aandacht had. Want hoe staan de zaken? Vóór Ko^a zagen wij vanuit Neder land tot aan de einder van een volledige liberalisatie van het internationale handelsverkeer. En ook was er het uitzicht op de wereldmarkten waarop wij de vruchten van een verhoogde pro ductie (mede als gevolg van gro tere investeringen) zouden kun nen afzetten. De gewijzigde inter nationale verhoudingen hebben dit uitzicht echter bekort. Werd er van meet af aan wel rekening mee gehouden dat een vrijer han delsverkeer althans de eerste tijd voor Nederland niet enkel voor delig zou zijn, door Korea is het nadeel nu veel groter geworden dan toen kon worden vermoed. De Nederlandse ondernemingen poogden met abnormaal grote aankopen in het buitenland, nog voor de bui binnen te komen, maar daardoor zakte de verhou ding tussen hetgeen wij uitgaven en verdienden dan ook volkomen scheef. Dit temeer omdat wij de grondstoffen voor de artikelen, die wjj uitvoeren ook duurder moesten kopen; een prijsstijging die in concurrentie met andere landen niet volledig kon wor den doorberekend. Maar ook het uitzicht op de markten waar wij een verhoogde productie zouden moeten afzet ten, is veel beperkter geworden. De grondstoffen werden niet al leen duur maar ook schaars. En voorzover er nog mogelijkheden zouden blijven, zijn wij nu door onze verminderde inkomsten wel gedwongen ons niet allieen de eigen consumptie te beperken, maar ook de investeringen die moeten dienen om nieuwe fa brieken te bouwen en uit Re breiden. Maatregelen voldoende De regering heeft zoals bekend uit dit alles de noodzakelijke consequenties getrokken. Óns levenspeil is met 5 pet. verlaagd en de belastingverhogingen die deze week de Eerste Kamer zul len passeren, dienen mede om mogelijkheden af te remmen, die tot voor kort zelfs noodzakelijk werden geacht, maar die nu moe ten worden teruggeduwd naar een verlaagd evenwicht tussen uitgaven en inkomsten. Het wets ontwerp „Toezicht op het cre- dietwezen" dat na het reces bij de Tweede Kamer in behande ling komt, past eveneens in dit kader. Indien wij de zekerheid had den dat deze maatregelen vol doende zouden zijn, om ons toch weer enig uitzicht te verschaffen dan ware althans een nieuw hou vast verkregen. Maar ook die ze kerheid is er nog niet. De regering heeft de afgelopen week de me- H. Werenfridus De naam Werenfridus leeft onder ons voort in 't Noord- Hollandse dorp Wervershoof (Werenfridushoeve), van- waaruit hij vooral heeft ge werkt voor de bekering van ons vaderland. Een Workum- se pastoor uit het einde van de 17e eeuw, die jarenlang bewaker was geweest van zijn gebeente in het Gelder se Huissen, bracht zijn ver ering over naar Friesland en stelde zijn statie onder zijn bescherming. Er zijn dus zeer bijzondere banden, die de bevolking uit deze gewes ten binden met de H. We renfridus. Brengen wij van daag aan hem een eresaluut en vragen wij vooral dat door zijn voorspraak het be keringswerk in onze streken moge bloeien. IN DESERTO dedeling gekregen, dat de E. B. U. het Nederlandse crediet met slechts 25 millioen zal verhogen. Dat is zeer beduidend minder dan waarop gerekend was en nu rijst de vraag of deze kleine ver hoging wel voldoende zal zijn om ons met de bovengenoemde maat regelen, waarvan het effect ech ter eerst later kan blijken, over het dieptepunt heen te helpen. Mocht dit niet zo zijn dan zou de regering gedwongen kunnen wor den om het uitzicht nog beperk ter te maken door een schutting van nieuwe invoerbeperkingen te plaatsen voor de weg, die naar een algehele vrijmaking van het handelsverkeer scheen te voeTen. Maar een dergelijke maatregel zou waarschijnlijk tót gevolg heb ben dat ook andere landen een schutting voor onze uitvoer gin gen aanbrengen; schuttingen die SP haar beurt het uitzicht zouden benemen op de afzetmarkten die wij tot voor kort zelfs in grote mate dachten te kunnen benutten- Zelfs het uitzicht op de Benelux zou ons op die manier ontnomen worden. Juist omdat deze vragen na de karige beslissing van de E-B.U. rijzen hebben wij het betreurd dat de regering dat bericht van een weinig of niets zeggend com mentaar heeft voorzien. Hierdoor worden de nevels nog onnodig dichter. Andere nevelen Dit onbehaaglijke gevoel om in een door dikke mist omsloten huis te wonen wordt ook nog door andere feiten versterkj. Het be richt over de verhoging van de kolenprijzen heeft onrust en ver warring gewekt. Waarom zo zei de heer de Bruyn de afgelopen week in de Eerste Kamer, heeft de Regering toch niet vooraf over leg gepleegd zodat al meteen dui delijk kon worden of de gevolgen hiervan nog al dan niet kunnen woTden opgevangen. Wij maken ons daarover geen illusies maar dan weet ons volk tenminste waar het aan toe is. Over de invoering van de werk loosheidsverzekering is een com missie-Tinbergen niet tot een be sluit kunnen komen. Thans zal de S.E.R. zich in zijn geheel moeten uitspreken of zij nog perspectief ziet. En tenslotte was er de afge lopen week de behandeling van de begroting van „Uniezaken en Overzeese Rijksdelen" die nog eens duidelijk maakte dat ook vanuit deze hoeken van ons natio nale huis het uitzicht gesluierd is. Wat zal er worden van het Unie statuut? Bjj de RTC scheen een nieuwe weg open te komen maar ook deze weg wordt nu door mist aan het oog onttrokken, een mist waaruit prof. Supomo. die over herziening komt spreken weldrate voorschijn zal treden. Over nieuw Guinea hebben wij de nevelen ge legd van onze eigen onmacht en de weg naar het koninkrijk nieu we stijl vervaagd door al te tijd rovende voorbereidingen voor een nieuwe R.T.C.-West en de grove fout van het uitschakelen van Suriname bii de beslissing over een belangrijke wijziging in haar defensie. Een duidelijke en krachtige troonrede zal volgende maand hard nodig zijn om ons volk weer uitzicht en houvast te geven. 's-GRAVENHAGE. De Eerste Kamer heeft gisteravond gelegenheid gekregen het hare te zeggen over de belasting verhogingen, die het mogelijk moeten maken de extra-defensie- lasten te dragen.. In onze grootste industriestad van het Zuiden, Eindhoven, wordt een nieuw stadhuis ge bouwd. Een der vleugels van dit nieuwe bouwwerk is zo goed als gereed. 's-GRAVENHAGE. Hoewel in het binnenland weinig te merken is geweest van het noodweer, dat Zondagnacht op de Noordzee heeft gewoed, zijn verschillende schepen in grote moeilijkheden geraakt. In minstens één geval, dat n.l. van het Noorse schip ,,Bess", waarover wij gisteren reeds iets meldden, hebben deze moeilijkheden tot een ramp geleid. anker uitwerpen. Na het bedaren van de zee kon het schip echter op eigen kracht de reis vervolgen. Het schip zette koers naar Ham burg. De heer Molenaar (V.V.D.) wil de niet op de gevraagde f 250 millioen afdingen, maar hij ging .niet accoord met de wijze, waaróp de Minister zich voorstelt dit be drag bijeen te krijgen. Bezwaren uitte spr. tegen het feit, dat de Minister geblokkeerde gelden op nieuw in circulatie heeft gebracht en voorts tegen het binnenlands in omloop brengen van buiten landse leningsgelden. De heer Pollema (C.H.U.) noemde het een „hachelijk avon tuur" ons land thans een defen sie-uitgave op te leggen van an derhalf milliard. Hij vond, dat de belastingen uitgaan boven het- PRIjSRECELINC TARWE OOGST 1951 's-GRAVENHAGE. De Stich ting voor de Landbouw deelt mede, dat bij een richtprijs van f 24.25 per 100 kg voor inlandse tarwe oogst 1951 een oplopende prijsschaal zal worden ingevoerd, welke in Augustus 1951 aan vangt met f 0.80 beneden genoem de richtprijs en in April 1952 eindigt met f 0.80 per 100 kg daar boven. Dit betekent, dat het bedrijf schap er met de daarvoor ten dienste staande middelen naar zal streven, dat de telers in de hier na te noemen maanden de daarbij genoemde prijzen zullen kunnen maken voor tarwe van gezonde doorsneekwaliteit met een vocht gehalte van 17 pet. bij levering franco pakhuis handelaar. 1951: Augstus f23.45. Septem ber f23.65, October f23.85, No vember f 24.05, December f 24.25. 1952: Januari f24.45, Februari f 24.65, Maart f 24.85, April f 25.05, Mei f 25.05. KRIJGSGEVANGENEN REEDS IN OOST-BERLIJN BERLIJN (A.F.P.). De 67 uit Rusland terugkerende Nederlan ders zijn gistermiddag in Oost- Berlijn aangekomen, tegelijk met vijftien Fransen. geen financieel draaglijk is, om dat zij de zo noodzakelijke reser ves aantasten. De heer Regout (K.V.P.), die al betoogd had, dat er teveel ach terstand is ontstaan in de vast stelling van de belastingopbrengst toonde zich ook geïrriteerd over het stellen van de portefeuille- kwestie dat de Minister in de Tweede Kamer had gedaan om zijn zin doorgedreven te krijgen. Hij vond, dat de Minister wel wat hoog van de toren geblazen had en betoogde, dat een groot deel van zijn fractie met name be zwaar had tegen de compensatie- politiek van de Minister bij het ontwerp-verhoging van de ven nootschapsbelasting. De debatten gaan hedenochtend verder. De „Bess" lag ongeveer 120 mijl ten noorden van Den Helder mét zware slagzij. De bemanning had zich toen al in veiligheid trachten te brengen door in de boten te gaan. Gisterochtend kon den noch de te hulp gesnelde schepen, noch de van Valkenburg opgestegen Sea-otter het schip ontdekken. Later op de dag werden luiken drijvend aangetroffen. Een Noors vliegtuig ontdekte om kwart over zeven een reddingboot. Een Duit se treiler nam uit deze boot acht overlevenden van de Noor aan boord. Onder deze mensen be vond zich ook de gezagvoerder van de „Bess". Ook een vrouw werd opgepikt. Een Deense visser nam acht dode Noren aan boord. De „Bess" telde 38 koppen. "Het Costa-Ricaanse schip „Car- rena", metende 4000 ton, van Rotterdam op weg naar Narvik, kwam voor de Noord-Duitse kust in moeilijkheden en moest het Advertentie 's-GRAVENHAGE. Op 10 Augustus j.l. zijn door de com mandant van de tweede Amerikaanse infanterie-divisie onder scheidingen uitgereikt aan zes leden van het Nederlands detachement Verenigde Naties. De Silver Star hebben ontvan gen de luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout uit den Haag, de majoor G. N. Tack uit Hilversum en de eerste luitenant C. Monterie uit den Haag. De bronzen ster ontvingen de kapitein C. J. van der Sluys uit den Haag, de kapitein T. de Haan uit Leeuwarden en de sergeant der eerste klasse J. J. Sonke uit Driebergen. Het onderscheidingsteken van de „Unit Citation", op 10 Mei j.l. toegekend aan het gehele deta chement, werd op 9 Augustus j.l. officieel uitgereikt door generaal James van Fleet. Dit teken wordt gedragen op de rechter borstzak. NIEUW REVALIDATIE CENTRUM Met de bouw van het nieuwe revalidatie centrum „De Hoog straat" te Leersum worden de plannen van de Raad voor Herstel van Arbeids geschiktheid, het ad- vies-college van de regering inzake reva lidatie, voor een be langrijk deel verwe zenlijkt. Wanneer de bouw is voltooid, zal „De Hoogstraat" het centrale in hoofdzaak medische centrum worden voor het ge deelte van ons land benoorden de rivieren, naast de „St. Maartens-kliniek" te Nijmegen voor het Zuiden des lands. „De Hoogstraat" is gelegen tussen Doorn en Leersum. Opname van de nieuwe vleugels van het gebouw, die hun voltooiing naderen. Rechts op de voorgrond nog een deel van het bestaande gebouw. De baton is effen blauw met een rand van goud. Op deze baton zullen de leden van het Neder landse detachement een tweede ereteken dragen in de vorm van een lauwertakje, omdat het deta chement de onderscheiding in feite tweemaal heeft verdiend. De „Unit Citation" is namelijk niet alleen toegekend aan ons deta chement, maar ook aan de gehele tweede Amerikaanse infanterie divisie, waarbij het Nederlandse bataljon is ingedeeld. RAAD VAN VAKCENTRALEN ZENDT TELEGRAM AMSTERDAM. De Raad van Vakcentralen heeft een telegram gestuurd aan de ministerraad waarin hij zegt kennis te hebben genomen van de wijziging van 2 Augustus van de beschikking bij dragen Woningwctbouw 1950. De Raad stelt vast aldus het telegram dat de consequentie van deze wijziging betekent een huurverhoging voor nieuwe wo ningwetwoningen en voor reeds gebouwde woningwetwoningen waarvan de definitieve financie ring nog geregeld moet worden. Deze huurverhoging zal volgens de Raad vergaande gevolgen heb ben voor de loon- en prijspolitiek. De Raad verzoekt derhalve de Raad van Ministers dringend op korte termijn een onderhoud toe te staan, teneinde de maatregel en haar gevolgen nader te be spreken. 13-jarige jongen voor ogen van zijn vader overreden (Van onze correspondent) UDENHOUT. Op de grote verkeersweg TilburgDen Bosch is Zondagmiddag het dertienjarig zoontje van de familie Verhappen uit Roosendaal voor de ogen van zijn vader onder een auto gelopen en vrijwel op slag gedood. De „Insulinde" is gistermiddag uit Oostmahorn uitgevaren naar de Engelsmanplaat, waar een Zoutkamper visser was gestrand. Een andere Zoutkamper zou bij hoog water trachten het schip vlot te slepen. vierde gisteren de gepensionnecr- de brigadier van politie, G. Brink man, Amsterdams eerste verkeers agent zijn 80ste verjaardag werd Zaterdag de geruchtmaken de mishandelingszaak-de Neve te Malang tot 23 Aug. verdaagd, om dat niet kon worden vastgesteld, dat de dood van Effendi Hanafi door de mishadelingen was ver oorzaakt. heeft de Ned.-Indische Officieren- vereniging een gedenkboek uit gegeven van het Korps Beroeps officieren van het K.N.I.L. over 1940—1950... HEROLDSBACH, (K.N.P.). Onmiddelliik nadat de H. Congre gatie van het H. Officie in de laatste week van Juli de vcr- schiinintren te Herolsbach als ..vals" en „niet van bovennatuur lijke aard" had bestemneld. heeft de nastoor van dit Duitse dornie bii de bisschon van Bam- bere. Mer. Dr. Josef Otto Kolb. ziin ontslag ingediend. Dezer dagen is bekend gewor den, dat Mgr. Kolb het ontslag van pastoor Johann Gailer heeft aanvaard en in afwachting van de benoeming van een opvolger een plaatsvervanger voor de pa rochieherder heeft geïnstalleerd. Zoals reeds eerder werd gemeld, wordt het plaatsje Heroldsbach sedert de herfst van 1949 over stroomd door op sensatie beluste „pelgrims". Deze nieuwsgierigen komen uit alle delen van Duits land, uit Zwitserland, Frankrijk en Oostenrijk, om de beweerde verschijningen van de H. Maagd te aanschouwen. In 1949 ontstond er in het dorp grote beroering door de beweringen van een ne gental meisjes van 11 tot 18 jaar, die verkondigden, dat de H. Maagd aan hen was verschenen op een plek in de nabijgelegen bossen. Direct ontstond er een grote toeloop van pelgrims. De massa-suggestie heeft thans ech ter zodanige vormen aangenomen dat het H. Officie gemeend heeft te moeten ingrijpen. Zelfs pries ters uit Duitsland en Zwitser- VOOR HET FEEST VAN MARIA TEN HEMELOPNEMING WIJ MOGEN er aan herinneren, dat voor het feest van Maria Ten Hemelopneming, dat morgen, voor het eerst sinds de Dogmaverkla ring d.d. 1 November j.l., gevierd wordt, een nieuw misformulier is samengesteld. De Introitus is thans ontleend aan de Apocalyps, 12 1. „Een groot teken verscheen er aan de hemel, een vrouw, om kleed met de zon, de maan, onder haar voeten, en een krans van twaalf sterren op het hoofd". Er is een nieuwe collecta, die ver meldt, dat de onbevlekte Maagd en Moeder van Gods Zoon, met lichaam en ziel in de hemelse glorie is opgenomen. Het epistel is niet meer dat van de bekende woorden uit het Boek der Wijs heid, die de Kerk op Maria toe past, maar uit het boek Judith, de lofrede van de Joden op Ju dith, die haar volk bevrijdde uit de macht van Holofernes. De Kerk legt ons deze woorden in de mond, om Maria te loven, die mèt en in Jezus, de mensheid be vrijdde uit de macht van de dui vel. Het evangelie is niet meer dat van Martha en Maria, welke laatste het beste deel verkoren had, maar nu uit Lucas I, 41-50, het verhaal van het bezoek van Maria aan haar nicht Elisabeth, die Maria's waardigheid en uit verkiezing erkende, welke wij nu opnieuw bevestigd zien in Haar opneming in de Hemel. Verschil lende gebeden hebben voorts een nieuwe tekst gekregen. Voor wie gewend is, de Mis met de priester te volgen, de ideale manier, om de Mis bij te wonen, beter gezegd, mee te vieren, zullen de bekende drie-cents-boekjes van de Bron van Christelijke Geest, van de N.V. Gooi en Sticht, uitkomst bieden. S. land hadden zich laten verleiden tot deelneming aan een bede vaart naar de plaats der „ver schijningen". De gelovigen, die voortgaan Heroldsbach als bede vaartsoord te bezoeken, zal in het vervolg deelneming aan de H. Communie worden geweigerd. De priesters, die dezelfde fout begaan, worden eveneens met zware kerkelijke straffen be dreigd. Men wacht in Heroldsbach nu met spanning het verdere ver loop der gebeurtenissen af. Mis schien zal een nieuwe parochie herder uitkomst brengen? Het lijkt alsof Larry Schwan- ser, lid van de Madin Square Boys' Club, in New York, zon der vleugels ver boven de da ken der wolkenkrabbers vliegt. Met behulp van een spring plank doet hij gymnastiek oefeningen, op het dak van zijn huis. (Vervolg van pag. 1) „van de christelijke waardering van het lichaam, als tempel van de H. Geest, tegenover de toe nemende heidense verafgoding van het vlees, benevens de altijd nuttige herinnering aan de dog ma's betreffende het leven hier namaals". En anderhalf jaar later kon men in de Bulle van de Dog maverklaring lezen, hoe de H. Vader als éen van de geestelijke voordelen van deze grote gebeur tenis, herinnerde aan de verheven bestemming van ziel en lichaam, waaraan vooral in deze tijd aan dacht moet worden besteed, nu materialisme en het daaruit vol gende zedelijke verval de licht baak der deugd dreigen te over spoelen en door het uitlokken van twist dreigen een oorzaak te wor den van dood en verderf". Moge de nieuw-verheerlijkte Heilige Moeder van God, Moeder ook der Kerk, de Kerk bescher men in deze dagen en bidden om ons blijvend te verlossen van alle gevaren, zoals het ook geschreven staat onder Haar beeltenis in de kapel der Verschijningen van Parijs: „O, Maria, zónder zonden ontvangen, bidt voor ons, die onze toevlucht tot U nemen". Vreugde of verdriet? (Sm.). Er is een en ander te doen over de manier, waarop het weekblad „Karakter", dat door verschillende banden nauw verbonden is aan de beweging van Pater Wesseling Cs.s.R. „Dit is leven", op Woensdag 15 Augus tus a.s. feestdag van Maria Ten Hemelopneming in „Avifauna" een Dag der Vreugde organiseert voor alle Katholieke jongeren, die daar belangstelling voor heb ben. Hoewel toegegeven kan worden, dat de oorspronkelijke aankondigingen erg „modern" klonken en de combinatie van kermis- en muziekconcours-en tourage met een herdenking van het Maria-feest, te meer feeste lijk, nademaal het de eerste vie ring na de beroemde Dogma-ver klaring is, een beetje circusach tige indruk kon maken hoe wel, zeggen wij, dit alles het ge val is, geloven wij toch dat de enkele Katholieke bladen, die nogal zware critiek h loben ge oefend op dit plan, ronduit ge zegd de zaken een beetje te conservatief bekijken. De beweging van Pater Wesse ling, die geheel achter dit plan staat, en het tijdschrift „Karak ter" dat de Katholieke jongeren tracht wakker te maken, hebben een gelijk doel: zij propageren 'n liefhebbend en levend Christen dom, een levend, werkend Ge lóóf, en dat alles is warempel geen overdaad in deze tijd. Het is niet gemakkelijk gebleken de jeugd van tegenwoordig te grij pen en dus is het verklaarbaar dat moderne mensen in een mo derne beweging in woord en ge schrift hun geestelijke lasso's werpen in moderne trant. Wij kunnen het ook vatten dat men sen met of zonder oude pruiken, hun hoofd schudden over zoveel „jeugdige" vermetelheid. Wij ne men ook aan, dat er door zulk soort critiek altijd andere dingen heenkruisen, die feitelijk met de kwestie waar het om gaat, niets te maken hebben. Wij vinden dat pater Wesseling nogal wat hard van stapel gelopen is, toen hij Zaterdagavond in zijn gebruike lijk praatje tegen de critici van wal stak, waarbij hij „de pers" wel wat al te gemakkelijk over een kam scheerde. En wij hopen dit, dat de vreugde Woensdag niet vergald zal worden door het verdriet van een wat zure cri tiek. En verder: als pater Wes seling c.s. nog eens wat met „de pers", en dat zal dan wel de Ka tholieke pers zijn, te „verhap stukken" hebben, over „afspra ken om een of ander actueel pro bleem centraal te stellen", dat zij zich dan tot de bevoegde instan ties wenden, die voor redacioneel beleid verantwoordelijk zijn. Dus: vreugde! (Sm.). Stof voor een artikel op een ander gebied raadplegend, ontmoetten wij juist dezer aagen een prachtige beschouwing van pater dr. L. Monden S.J. te Leu ven, in het tijdschrift „Streven" van November 1947, over de „Mens der Vreugde". Het is de leeslredenaars, cüe morgen op „Avifauna" pogen de aarde met de hemel te verbinden, als op het lijf geschreven! Wij ontlenen'er, samenvattend enige gedachten aan, van betekenis ook voor men sen, die niet naar Alphen aan de Rijn kunnen gaan morgen! Vreugde is geen zellstandige ver overing, maar steeas neerslag en weerklank van iets anders. Het heeft geen zin, door genietingen van buiten af de vreugde gelei delijk tot de kern van ue' ziel te laten doordringen. (Wat een heerlijke zin voor de critici, om uit zijn verband gerukt benut te worden!). Slechts vanuit de in nerlijke kern zal de vreugde ge leidelijk kunnen uitdeinen. De vreugde-capaciteit van ieder mens is verschillend. Zij is af hankelijk van allerlei persoon lijke mogelijkheden en talenten. Karakter en omstandigheden, ge beurtenissen en ervaringen, ont moetingen en eenzaamneid, zijn er op van invloed. In de eigen klank van zijn vreugde open baart de mens wellicht het diepst van ,>.,n wezen. Het gehalte van zijn unjdschap geeft net gehalte weer van zijn leven. „De mens :s waard, wat zijn lach waard is." Elke mens heeft de vreugde die hij verdient! Iemand tot vreugde opvoeden, kan alleen betekenen, hem in alles te helpen, geheel en onverminderd zichzelf te zijn. Slechts daar kan vreugde zijn waar het leven opgevat wordt als een roeping, als een gesprek met üods lietde. Alleen het aanvaar- den van 't leven als een godde lijke roeping kan alles in 's men sen bestaan tot vreugde maken. Rn wat aldus voor elk persoon geldt, is ook waar voor de ge meenschap. Ook zij kan de blij vende, onverstoorbare vreugde eeist kennen, als zij niet langer een wild dooreenkrioelen bluft van individuele belangen, een verward door elkaar schreeuwen VaÏL fi'"ien en een -iacht °P <>n- genietingen, maar ook haar bestaan als een roeping aan vaardt, als het vervullen van een taak in trouw en liefde, als een dienst van God. En, dat mag er dan tot eer van de dag van mor- werden bijgevoegd, wat pa- ter Monden aan het slot zegt: „Deze beschrijving van de mens jI: vreugde is niets anders dan de beschrijving van de christen, léven" ZUn geloof be- Ampenan p. 12 n.m Gibraltar; Amsielvaart 11 v. A'dam te New Orleans; Billiton 13 v. Djakarta- Singapore; Esso Rotterdam, (T) Aruba-R'dam p. 13 Wight; Gaas- terkerk 13 Tenerijfe verw.; Gooiland 11 v. Las Palmas; Hel der 11 te LondenKota Gede verw p. 13 kp. St. Vincent; Prins Frederik Hendrik 18 v. Chicago te R'dam verw.; Raki 13 v. Co- lombo-Belawan; Roepat 13 v. Singapore-Ptswettenham; Rotti 13 Djakarta verw.; Zuiderkruis 13 180 m. W. ten Z. Scillys; Cro- nenburg 12 v. IJmuiden te Bil bao; Indrapoera 14 v. Djakarta te R'dam; ïttersum verm. 15 v. New Orlcans-Nederland; Noor- dam p. 12 Scillys; Stad Maassluis 13 v. Lulea te Emden; Volendam 12 840 m. O. ten N. Belle Isle; Amstelstad 12 v. R'dam te Phila delphia; Kota Gede 17 (21 u.) R'dam verw.; Limburg 9 te Houston; Marken 12 v. Montreal te R'dam; Phrontis 13 v. Port Said; Rondo 13 v. Port Said-Mar seille; Samarinda p. 13 Point de Galle-Adev.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3