Nieuw Perzische regering verwerpt voorstellen van Britse delegatie Laten communisten eerste eis vallen-* West-Duitsland staat voor financiële crisis McCloy temidden van Oost-Duitse jeugd Moskou zal reeks voorstellen in San Francisco indienen DAGBLAD VOOR ALKMAAR Hoeksteen Geen waarborgen voor einde van overheersing der Engelsen Pest in Syrië Alkmaar 7 eeuwen stad Ik heb hoopvolle boodschap Maar het verdrag aanvaarden menen Westerse diplomaten EN OMGEVING Britse bases in Nederland Perzen zijn geen inboorlingen DE CONFERENTIE IN KAESONG Breedtegraad geen bufferzone Duitsland weldra in Atlantisch Pact? Geen rapport over Mac Arthur In herfst staking van betalingen? HET VREDESVERDRAG MET JAPAN Huis beknot economische hulp Aanslaq op Tito Weekend met kans op enige regen Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Ad verten tie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederf. C red ie tb ank Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 18 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12248 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VERSCHILLENDE MANIEREN zijn er, om de ware vreugde te zoeken, te vinden en dan te beleven. De een zoekt het in een abonnement op eén bepaald weekblad, de ander in een iet wat verwarde, en dus moderne redevoering, de derde in critiek op alles en nog wat, de vierde in een mooi boek, de vijfde in 'n retraite, de zesde in een rijke kinderschaar enz. enz. En zijn dus véle mogelijkheden van en voor ware vreugde en dat zou men kunnen vergeten, als men hoort, hoe luidruchtig en bijzon der één bepaalde vorm als de „al leen-zaligmakende" soms wordt aangepreekt. Het, is echter nog altijd zo, dat de bron van veel grote en waar achtige vreugde het gezin is. Het christelijke gezin is het eer ste opvoedingsinstituut, ook voor de gezonde vreugde in het leven. School en jeugdbeweging met tegenwoordig vooral de nadruk op de „beweging", zijn voor de ouders zeer nuttige hulpinstitu ten bij de opvoedende taak, maar dat alles veronderstelt toch, dat het gezin zelf zijn roeping beseft en vervult. Niettemin is de jeugdbeweging in haar ver schillende vormen en acties noodzakelijk en Paus Pius is dan ook van mening, dat de Katho lieke jeugdbeweging moet hel pen bewerken dat er zal zijn „een heilige jeugd, dat wil zeg gen, een eerbiedige jeugd, e#- biedig ten opzichte van de ouders eerbied voor de geeste lijke en burgerlijke overheid, eerbied voor een ieder dié mens is, ook voor de tegenstander." Ook van de vreugde is het ge zin de hoeksteen, althans het ge zin. waarvan Christus de Hoeksteen is. Er is reden, daarop nog weer eens de aandacht te vestigen, nu de Katholieke Ac tie in ons land het Jaarprogram ma 19511952 geheel in het te ken van „Christus, Hoeksteen van het Gezin", geplaatst heeft. Dit betekent, dat de K.A. in het nieuwe werkjaar, dat met Sep tember a.s. begint, het christelijk gezin, om eens een modern woord te gebruiken, „centraal stelt". En als het goed is, moet het dus zo zijn, dat de Katholieke Actie- comité's en de verschillende so ciale organisaties hun stof voor activiteiten in de eerste plaats ontlenen aan de rijke punten van dit jaarprogram dat sterk aan knoopt aan dé oproep van ons Hoogwaardig Episcopaat, gericht tot priesters en leken-apostelen (en dit laatste zijn wij allen!) „om bij hun acties in de aller eerste plaats te ijveren voor de opbouw en het behoud van het goede gezin". De commissie voor het Jaar program zegt in zijn verantwoor ding van het program („Actio Catholica" 1951, aflevering 5), dat de keuze van het motto voor het komende werkseizoen, nl. „Christus, Hoeksteen van het Gezin" gebaseerd is o.a. op de mening van het Episcopaat in zijn Vastenbrief van dit rjaar, waarin het zijn bezorgdheid uit over de tekorten in de voorbe reiding op het huwelijk, over het schenden van de huwelijkswet ten, over het gebrek aan gods dienstig leven binnen het gezin, over de onjuiste verhouding in zake de opvoeding, over de we reldse geest in de Katholieke gezinnen, kortom over al die fac toren ,die de heiligheid van het huwelijk schade berokkenen." Deze factoren zijn geen op zich zelf staande verschijnselen, maar komen voort uit een veel dieper liggend gebrek, dat de bisschop pen van Amerika aanduidden met „wereldsgezindheid en ma terialisme". Dit ondermijnt de geestelijke basis van het huwe lijk, tengevolge waarvan de oor sprong ervan slechts wordt be perkt tot een uitvinding van mensen. Dit is een fundamentele fout: de mens moet terugkeren tot de eerbiediging van de verheven huwelijksvorm, zoals God die zelf gewild heeft en ingesteld. Welk een ideaal van vreugde ook, in het heilige huwelijk, in het christelijk gezin, waarvan Chris tus de Hoeksteen is. Deze kerngedachte van het Jaarprogram, kerngedachte ook van 't christendom, wordt aller eerst belicht in een theologische beschouwing over Christus als de Hoeksteen, door dr. A. H. Maltha O. P., waarna de hoofd redacteur van „Actio Catholica" mgr. A. M. Jansen die gedachte toepast op huwelijk en gezin", om het fundament voor de hu welijks- en gezinsopbouw te leg gen op de Schepper en Christus Jezus, onze Heer. Daarover in bijzonderheden uitweidend, geeft hij o.a. deze actualiteit, die bijzonder bezin ning waard is: „Veel gehuwden kunnen en durven niet meer de komst van een nieuwe wereld burger zien als een hemelge schenk en wij zijn ons diep be wust van de zware offers, die van vele gehuwden gevraagd v/orden, tengevolge van wantoe standen (woningnood!), sociale moeilijkheden, financiële zwarig heden e.a. Wij hebben diep me delijden met hen en haar, omdat het geloof in Gods Voorzienig heid door hun omgeving zo ont zaglijk bemoeilijkt wordt, en het is in vele gevallen verklaarbaar, al blijft het daarom toch diep tragisch, dat gehuwden tot ver keerde practijken overgaan." Met name voor de sociale orga nisaties ligt er een breed werk terrein, om de door haar m dit verband tot nu toe gevoerde ac ties te verdiepen en te verbre den. Dat zou een prachtige actie zijn, als uitwerking van het Jaarprogram 19511952 Wil het werk voor herstel van huwelijk en gezin slagen, aan moet men uitgaan van „het God delijk plan", van de positieve grondslagen, die in het motto van het Jaarprogram zijn samenge- De Brits-Nederlandse bespre kingen in Den Haag over het ves tigen van Britse bases in Neder land zijn gisteravond beëindigd, zo meldde Reuter uit Londen. De Engelse generaal Chilton zou ge lijke voorstellen hebben gedaan als destijds in België, om te ge raken tot de bouw van kampen in het raam van het Noord- Atlantisch Verdrag. Van Nederlandse officiële zijde werd echter kenbaar gemaakt, dat men de berichten uit Londen allesbehalve kon onderschrijven en werd verwezen naar een ver klaring, die minisetr Staf op 2 Aug. bij het defensiedebat in de Eerste Kamer aflegde, dat „de vliegvelden, waarom óók onze bondgenoten gevraagd hebben in Nederland zullen worden aange legd'" Mevrouw Maclean naar Frankrijk LONDEN, 17 Aug. (A.F.,r.,i. Mevrouw Maclean, de echtgenote van een van de twee Britse di plomaten, lie sinds Mei spoor loos verdwenen zijn, is Vrijdag voor een vacantie van een maand naar Frankrijk vertrokken. De reis zou in verband staan met nasporingen. In een uitzending van radio-Teheran, speciaal bestemd voor Engeland, werd gisteravond medegedeeld, dat de Britse voor stellen, die Stokes aan de Perzen had voorgelegd, tot regeling van de oliekwestie tussen Engeland en Perzië, voor de regering van Perzië niet aanvaardbaar zijn. Er werd te kennen gegeven, dat de voorstellen van de Engelse delegatie in strijd zijn met de formulering van de wet op de olienationalisatie. In wezen zou aan de overheersing van Engeland geen einde komen, wanneer de voorstellen werden aanvaard. In de voor Engeland bestemde uitzending wordt gezed, dat „de op 13 Augustus door minister Sto kes ingediende voorstellen voor de Perzische regering niet aan vaardbaar zijn, omdat zelfs bij een oppervlakkige studie blijkt, dat de Britse kapitalisten niet het verlangen van Iran om zich zelf te bevrijden van het imperia listische juk aanvaarden". „De voorstellen zouden de prak tijken, die zij reeds een halve eeuw in het land bedrijven, in stand houden", aldus radio- Teheran. Strijdig met nationali- satiewet. „De voorstellen zijn strijdig met de formulering van de wet op de MOENSAN, 17 Aug. (A.P.). De communisten hebben vandaag laten blijken, dat zij misschien bereid zijn niet langer vast te houden aan hun eis, dat de buf ferzone langs de 38e breedtegraad gevestigd moet worden. Dit kon opgemaakt worden uit een uitzending van radio Peking, waarin gezegd werd, dat lt. gen. Nam II, het hoofd van de com munistische delegatie, gisteren op de wapenstilstandsconferentie verklaard had: Wij willen de 38ste breedte graad demarcatielijn maken, maar het is mogelijk deze lijn aan de hand van de huidige militaire toestand te wijzigen om de gede militariseerde zone voor beide partijen verdedigbaar te maken, indien de geallieerde eisen nood zakelijk en redelijk zijn. Te Kaesong heeft de communis tische delegatie zich tot nu toe niet zo verzoenend uitgelaten. Vandaag kwam de nieuw inge stelde subcommissie voor de buf ferzone voor het eerst bijeen. Verklaring V.N. De Verenigde Naties hebben via radiostations van Tokio een ver klaring doen omroepen over de wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong. Hierin wordt o.m. ge zegd, dat de geallieerde leger leiding bereid is aan het West- Koreaanse front concessies te doen „in ruil voor gebied dat zij, bij ANKARA, 17 Aug. (A.F.P.). Met het oog op een pestepidemie in Syrië heeft Turkije bijzondere sanitaire maatregelen aan de Sy- rischTurkse grens getroffen. Een vijf kilometer brede zone wordt voortdurend ontsmet en alle reizigers, die Turkije bin nenkomen worden nauwkeurig onderzocht vat: belangrijke dingen worden er in gezegd over de inhoud van de encycliek „Casti Connubii" van Z. H. Paus Pius XI, die men niet ongelezen zal mogen laten. In de loon van het werkjaar zal de Katholieke Actie stuk voor stuk de belangrijke practische vraagstukken uitvoerig toelich ten, welke nu reeds een voor lopige behandeling vinden in 'n aantal andere artikelen. Men zal er veel stof in vinden nu al, en straks dus nog meer om ver schillende punten Ttader zelfstan dig uit te werken. De vacanties naderen hun ein de, straks roept alom het werk weer. Moge het velen, met vreugde, met de ware vreugde in Christus, bereid vinden! een slagen der besprekingen, ten Noorden van de 38ste breedte graad zou verwerven". „De geallieerde legerleiding", aldus de verklaring, „heeft her haaldelijk uiting gegeven aan haar bereidheid om een redelijke oplossing te bespreken, doch het is volkomen duidelijk dat de com munisten de oorlog willen verlen gen, daar zij op een militaire con ferentie politieke vraagstukken willen oplossen". 53 NEDERLANDERS UIT RUSLAND TERUG Gistermiddag zijn in Oldenzaal 53 Nederlanders aangekomen uit Rusland. Zij werden in autobus sen vervoerd en voor onderzoek naar het kamp Amersfoort ge transporteerd. VERKLARING VAN MC CLOY WASHINGTON, 16 Aug. (A.P.). John Mccloy heeft vandaag het Congres meegedeeld, dat hij van mening is, dat West-Duitsland tot het Atlantische Pact zal toe treden. De Amerikaanse hoge commis saris voor Duitsland heeft de sub commissie voor de toewijzing van gelden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een verkla ring toegestuurd, waarin ver klaard wordt, dat Duitsland zijn eisen voor een onafhankelijk le ger zal laten varen. Mccloy haakte het duidelijk, dat de geallieerden zich met kracht tegen een dergelijke onaf hankelijke strijdmacht zullen ver zetten. Hij voegde hieraan toe: „Ik ge loof, dat de overgrote meerder heid van het Duitse volk en de regering van de Bondsrepubliek zich ook verzetten tegen de her oprichting van het oude Duitse leger met zijn speciale positie in de Duitse staat'. WASHINGTON, 17 Aug. (Reu ter). De Amerikaanse senaats commissie, die enige tijd geleden een onderzoek heeft ingesteld naar aanleiding van het ontslag van generaal MacArthur, heeft Vrijdag besloten geen rapport over dit onderzoek op te stellen. De stemmenverhouding was twin tig tegen drie. De voorzitter van de commissie de democraat Richard Russell, verklaarde tegenover verslagge vers, dat de meerderheid van me ning was, dat ieder rapport over het ontslag van MacArthur op dit moment slechts „een verbitterde controverse zou doen herleven op een critiek moment in de Ko reaanse vredesonderhandelingen". olienationalisatie. Minister Stokes verwacht dat het Iraanse volk het monopolie voor de verkoop zal geven aan de voormalige Anglo-Iraanse oliemaatschappij, die een halve eeuw lang van het Iraanse volk politieke en econo mische slaven heeft gemaakt", al dus de radio. Britten niet onder Perzen werken. Tot slot werd verklaard, dat uit de voorstellen van Stokes gecon cludeerd kan worden, dat het Britse personeel niet onder Per zen wil werken. „De Britten wil len hun meesterschap voortzetten en de Perzen als Afrikaanse in boorlingen behandelen", aldus de verklaring. Geen besprekingen te Washington. In bevoegde Amerikaanse krin gen spreekt men het Perzische persbericht tegen, als zou premier Mossadeq zich in geval van een mislukken van de olieconferentie te Teheran zich met Harriman naar Washington begeven om de .oliekwestie met president Tru man te bespreken. Betoging in Teheran. Ongeveer 200 leden van de be weging trachtten een anti-Britse betoging te houden bij de moskee van de Sjah, waar de vroegere premier Razmara door een lid van de „Fedayan Islam" in Maart j.l. werd doodgeschoten. De auto riteiten hadden de demonstratie verboden en politiemannen be waakten de toegangsweg tot de moskee. Toen zij hun weg ver sperd zagen, wierpen de betogers hun vlaggen weg en trokken messen. De politie dreef hen met knuppels uiteen. Twaalf perso nen werden gearresteerd, onder wie twee of drie moellahs (ge- loofsleraren). 9 personen werden gewond. Over drie jaar om precies te zijn in Juni 1954 zal Alkmaar zeven eeuwen stad zijn. Een his torisch feit, dat allicht aanleiding zal zijn tot het organiseren van feestelijkheden. In tegenstelling met degenen, die het nu nog niet de tijd vinden, om daar nu al aan te denken, zijn wij van me ning, dat reeds nu voorbereidin gen moeten worden getroffen, om ter gelegenheid van dit ze vende eeuwfeest Alkmaar in het centrum van de belangstelling te plaatsen. Het organiseren van grote feesten en originele attrac ties vereist nu eenmaal een lang durige voorbereiding. Ook zal er geld op tafel moeten komen, om deze festiviteiten te kunnen fi nancieren. De gemeente zal daarbij die nen vóór te gaan en wij zouden het daarom niet overbodig vin den, als er op de begrotingen, die ons nog resten voor dit 7de eeuwfeest en dat zijn er drie een behoorlijk bedrag (wat dacht u van 'n halve ton per jaar?) werd gereserveerd als bij drage van de gemeente in de kosten van dit 7e eeuwfeest. Voorts lijkt het ons dienstig, dat er niet te lang gewacht wordt met het formeren van eep comité van voorbereiding voor deze feesten- een comité, dat zich alvast kan gaan bezinnen op de plannen en de mogelijk heden tot uitvoering daarvan. BONN, 17 Aug (Reuter). Naar de West-Duitse minister van Financiën, Sehaeffer, vandaag mededeelde bestaat er ernstig gevaar, dat de schatkist van de Bondsrepubliek in de komende herfst wegens een tekort aan liquide middelen de betalingen zal moeten staken. Hij zeide, dat de bezettings- kosten en de buitengewone so ciale lasten, waaronder West- Duitsland als gevolg van de toe vloed van vluchtelingen uit het Oosten en de vele pensioenen ge bukt gaat, meer zijn dan de schat kist kan dragen zonder hulp van buitenaf. De kansen om in het buitenland een lening te plaatsen zijn zeer gering en het is zo goed als onmogelijk in het eigen land geld te lenen. Heffing van nieuwe belastingen wordt door de regering onmoge lijk geacht en de vakbonden heb ben gewaarschuwd, dat verhoging van de omzetbelasting op ver- bruiksgoederen de enige belas ting, waarover de regering recht streekse zeggenschap heeft zou leiden tot talrijke eisen voor loonsverhoging, aldus minister Sehaeffer. BERLIJN, 17 Aug. (A.P.). De Amerikaanse hoge commissa ris John J. Maccloy heeft zich vandaag begeven tussen de Oost- Duitse jeugd die gedeserteerd is van het Oost-Berlijnse festival en heeft vragen gesteld en beant woord. Onder daverend gejuich verliet hij later de bijeenkomst. De commissaris was bijeen met honderden blauwhemden die naar het Amerikaanse radiostation (Rias) gekomen waren. Geduren de twee uren onderhield hij zich met hen. De jongelui bombardeerden Mccloy met scherpe vragen cp politiek gebied, waaruit bleek dat hun door de communisten veel in het hoofd gehamerd was maar dat zij niet overtuigd waren. De meesten van hen wilden meer weten over de Duitse een heid en de vooruitzichten daarop. Mccloy deelde hen mee: „Ik heb een werkelijk hoop volle boodschap voor jullie. Ik weet niet wanneer het zal gebeu ren, maar het Westen is er op voorbereid allen die de vrijheid wensen te helpen. Ik kan niet zeggen wanneer deze hele ge schiedenis ineen zal storten en het volk zijn verstand zal krij gen (in het Oosten) maar wij zijn van plan alles te doen wat wij kunnen om de vrijheid te her stellen niet alleen in een deel van Duitsland, maar voor jullie allemaal, vertrouw daar maar op". MOSKOU, 17 Aug (A.P.). Rusland heeff vandaag duidelijk te kennen gegeven dat het van plan is nieuwe voorstellen in te dienen voor ee japans vredesverdrag wanneer de volgende maand de conferentie in San Francisco begint. Dit gaat recht rn tegen het standpunt van de Amerikaanse regering. Alle bladen en alle radio-sta tions hebben vandaag een offi ciële bekendmaking gepubliceerd, dat niet alleen een delegatie naar San Francisco zou gaan, maar dat „voorstellen zouden worden inge diend". In de Amerikaanse nota aan Rusland werd gezegd, „dat de conferentie van San Francisco geen conferentie is om onderhan delingen over vredesvoorwaarden te heropenen. Deze conferentie, aldus de nota, is bedoeld ter vol tooiing en ondertekening van het verdrag. Rusland is klaarblijkelijk vast besloten de voorstellen in te die nen, wat Amerika daarvan ook moge zeggen. Een aantal waarnemers hier geloven dat de Sowjet-delegatie, die onder leiding van Gromyko staat, talrijke bezwaren naar vo ren zal brengen tegen het voor gestelde ontwerp en dat het er veel tegen te zeggen zal hebben. Toch aanvaarden? «.Desniettegenstaande gejoven een aantal diplomaten hier nat Rus land ondanks de vele bezwaren die het naar voren zal brengen, het verdrag zal aanvaarden. Toelating Chinezen. Waarnemers hebben ook met belangstelling aangestipt, dat alle bladen een volle pagina gewijd hebben aan de verklaring van de Chinese communistische minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai, dat de conferentie van San Francisco ilegaal zal zijn zonder de aanwezigheid van afgevaar digden van de regering van Pe king. De Russen hebben van het be gin af het standpunt ingenomen, dat de Chinezen een van de be langrijkste partijen op de con ferentie zouden zijn. DE FRANSE SCHOOLKWESTIE PARIJS, 17 Aug. (Reuter). De nieuwe Franse regering-PIe- ven heeft Vrijdag op haar eerste vergadering een geste ten gunste van de katholieke scholen gedaan, een poging om de strijd tussen katholieken en anti-katholieken te sussen, die volgende week het bestaan van de regering in het parlement kan gaan bedreigen. De -ministers besloten het be drag, dat wordt gereserveerd om leerlingen van lagere scholen in staat te stellen middelbaar onder wijs te volgen, bijna te verdubbe len. Voor het eerst is hierbij de mogelijkheid open gelaten, dat ook leerlingen van bijzondere lagere scholen voor een beurs in aanmerking komen. Achterhaald ALKMAAR Door de Haar lemse politie is aldaar een 24-j. Haarlemmer aangehouden, die zich te Alkmaar had schuldig ge maakt aan verduistering van een som geld en een bakfiets. Hij is naar Alkmaar overgebracht en na verhoor ingesloten. WASHINGTON, 17 Aug. Reuter Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de door de regering aangevraagde gelden voor economische hulpverlening aan Europa met een bedrag van 350 millioen Dollar beknot. Men staat op het punt Duits land een actieve bijdrage tot de verdediging van het Westen te vragen, zo zeide hij, doch door verzwaring van de belastingdruk voor het betalen van de bezet,- tingskosten zou het psychologi sche klimaat worden bedorven, dat voor' het leveren van een defensiebijdrage vereist is. Vol gens Sehaeffer zouden de geallieer den zonder vermindering van hun troepensterkte en zonder beper king van de werkzaamheden der hoge commissie hun uitgaven in West-Duitsland zeer aanzienlijk kunnen besnoeien. KROATISCHE BOER LEGDE LANDMIJN ROME, 17 Aug. (Reuter). Joegoslavische vluchtelingen heb ben bij hun aankomst in de Brits- Amerikaanse zone van Triëst meegedeeld, dat maarschalk Tito in het begin van deze maand ter nauwernood aan een moordaan slag is ontsnapt. Een Kroatische boer had op een weg in de omgeving van de Golf van Medolino ten Zuiden van Pola een landmijn gelegd, kort voordat Tito in de nacht van 1 op 2 Augustus deze weg zou pas seren. De mijn was echter door de politie ontdekt. De Kroaat was ter dood veroordeeld, welk von nis later evenwel gewijzigd was in levenslange gevangenisstraf. (Van onze weerkundige medewerker). Zoals reeds verwacht» was heeft het hoge drukgebied ons de afgelopen paar dagen wat beter weer bezorgd, hoewel het ondanks de zonneschijn nog niet be paald warm te noemen was. Dit hoog werd echter ge volgd door een zwak front. Van meer invloed echter was voor ons land de ont wikkeling van een kleine storing voor onze kust die gisteren over het midden van ons land trok en er de oorzaak van was, dat zelfs plaatselijk onweersbuien ge meld werden. Hoe zijn nu de vooruit zichten voor het weekend? Al zijn deze nog enigszins onzeker, toch moet men er wel op rekenen dat ons enige regen te wachten staat. Hoewel n.l. een nieuw hogedrukgebied vanaf de Golf van Biscaje het weer bij ons tijdelijk zal gaan beïnvloeden toch is de de pressie-activiteit op de At lantische Oceaan dermate, dat van een nieuwe bedrei ging van het weer geduren de het weekend mag wor den gesproken. Daar het bijbehorende frontensysteem mogelijk morgen ons land zal berei ken. Op aanhouden van het vrij wisselende weer met nu en dan enige regen moet dan ook worden gerekend, waarbij zomerse temperatu ren helaas nog zullen uit blijven. De schat op het Egmondse strand is hegraven. Hier zijn twee stoere mannen gedekt door het duister hezig de kist met de honderd gulden onder het Egmondse zand te stoppen. Zondagmiddag is de jacht vrij. Dan kan ieder, die wil, het afgepaalde strand afzoeken naar de kist met zijn kostbare lading, die 30 cm onder het zand ligt verborgen en met de blote handen moet worden opgegraven. Men zie ons artikel elders in dit nummer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1