Noordhollandse katholieke clubs starten met veel vertrouwen de week Puzzle EEN OPLEIDING voor Maatschappelijk Werk De voorgestelde nieuwe gemeentelijke indeling MET DE COMPETITIE VOOR DE DEUR Nuchterebestuursleden Gesloten seszoem t In de kop van Noord-Holland en West-Friesland ZAKEN PAND DANSEN Schilders AUTO- RIISCHOOL |ac. F. Koelemey Nette bediende Rectificatie! Dit moet zijn 0.87! VERKEERSBERICHT GRATIS KOPEN Poorter, Mient 6-8, Alkmaar E. H. B. O. Nieuwe cursus ~CTTRTÜ s Cem. Administr. Alkmaar Woningruil Kermis Oudkarspel grote danstent PASSER DOZEN voor de scholen THEO GROOTHUIZEN PAGINA 5 (Van onze sportredacteur) Over twee weken begint voor de meeste verenigingen de compe titie weer. Weken achtereen zullen honderden supporters naar de velden trekken en in hetzelfde tijdsbestek krijgen de voetbal lers gelegenheid volop van hun sport te genieten. U en wij zijn natuurlijk benieuwd hoe onze katholieke clubs zelf over het nieu we seizoen denken. We zijn eens bij enkele verenigingen op be zoek geweest en wat ons opviel? Over het algemeen veel enthou siasme en een uitstekende geest onder de leden. Bij Meervogels konden we natuurlijk moeilijk vragen wat er zoal in het gesloten seizoen bereikt was. Want de kranige ploeg uit Akersloot had bijna de gehele zomer nodig om zich de fel begeerde plaats in de KNVB te verwerven. Een eervolle plaats in de nieuwe omgeving en we zijn al heel blii verzekerde men ons. Maar, zo voegde men er di rect aan toe: „Voor de toekomst z;jn we niet bang, want we heb ben een goede jeugd". De trai ning kan helaas niet zo serieus aangepakt worden als men zelf wel wilde. Niek v. d. Eng, de doelman, die sportleider in Indo nesië was, verzorgde tot aller te vredenheid de training, maar 'n „echte" trainer blijft nog een van de vurigste wensen. En ver gissen we ons niet, dan komt er spoedig een. Het elftal zal waar schijnlijk iets anders zijn dan in de vorige competitie, maar de verwachting is, dat het aan sterkte zal winnen. Moreel is prima Al hebben we het vorig sei zoen niet zo'n best figuur gesla gen. het moreel van de ploeg is prima, zo verzekerde ons de se cretaris van St. Bavo. Maar, zo voegde deze er onmiddellijk aan toe, „onze supporters zouden eens niet zo wispelturig zijn". Als er gewonnen wordt is er niets aan de hand, maar als er verloren wordt.... De rest weet U zelf ook wel. Inderdaad, dat is jammer, want een flinke sup porters-schare, die voor z'n club door het vuur gaat, is een sti mulans voor de spelers. En voor het nieuwe seizoen. Er is flink getraind onder leiding van de Hoornse trainer Jaap Haring en St. Bavo hoopt dan ook een be tere positie op de ranglijst in te nemen dan het vorig seizoen. Een plaatsje in de middenmoot rekenen we op. Alleen is het jammer, dat onze keeper in mi litaire dienst is en hij dus niet elke Zondag kan overkomen, terwijl de spil in November emi greert. Maar St. Bavo is vol goe de moed. Geen kampioensillus'i s Als we moeten afgaan op de resultaten van de vorige compe titie. dan is H.S.V. een van de favorieten voor de titel, zo ver telde ons de secretaris van St. George. Wij hebben tenminste geen kampioensaspiraties. Mid denvoor Joop Duin is naar Vo- lendam vertrokken en we zullen Floris, die een knietje heeft op gelopen. ook al moeten missen. Maar een plaats in de midden moot kunnen we toch wel halen, was de conclusie van de heer Groot. Er is flink getraind en wie kon komen was present. Over de indeling zijn we ook al niet ontevreden. De afstanden zijn korter geworden en de an dere afdeling lijkt op het eerste gezicht ook zwaarder. Alleen vinder» de Spierdiikers het aan tal clubs wel wat te veel. Zes en twintig wedstrijden, het is nogal wat,, vooral als het weer zo vaak regent als in het vorig seizoen. Dan wordt het hartje zomer voor we klaar zijn en dat is te erg. U ziet het ook St. George heeft geeri reden tot pessimisme. Weer hogerop? Geel Zwart in 't Zand heeft een seizoen achter de rug. dat men niet licht vergeten zal. Eer» totaal onverwachte degradatie was er het gevolg van, maar de Geelzwarten, die on'der leiding van voorzitter Truyman vast en zeker van plan zijn in de kortst mogelijke tijd het verloren ter rein te herwinnen zien alweer een goede toekomst in het ver schiet. En dat kan ook niet an ders met het prima jeugdmate- riaal, dat men heeft. Ook in het eerste begint de jeugd nu door te dringen en de ze verjonging zal er toe bijdra ger». dat men dit seizoen in de tweede klasse geducht rekening zal dienen te houden met de Zandtemers. Er zijn „kwaaie" concurrenten, zeker, maar de routine in de eerste klasse'opge daan. zal een stevig woordje meespreken. Optimisme heerst dus in de Geelzwarte kamp, een optimisme, dat ook al gegrond vest is op de goede resultaten in de oefenwedstrijden bereikt. Ondanks de tegenslag U zult natuurlijk proberen het verloren terrein zo spoedig mo gelijk te herwinnen, vroegen we aan voorzitter Pronk van West friezen. We verwachtten 'n spon taan ja, maar voorzitter Pronk vond dat een miskenning van de krachten der andere ploegen. De geest is goed, ondanks de tegen slag voegde de heer Pronk er aan toe en ik ber» tevreden over mijn jongens. We starten dus met voile moed. Bovendien is er, vooral de laatste weken serieus getraind. Alleen is het jammer voor de Zwaagse ploeg, dat Jaap Koning naar Canada vertrok ken is, want dat betekent 'n ver zwakking van de achterhoede. In dg oefenwedstrijd zijn enkele nieuwelingen geprobeerd, maar het succes was niet volkomen. Van de jeugd hebben de West friezen goede verwachtingen en vooral als de kas het toelaat, dat er weer een trainer wordt aan gesteld, zal het wel loslopen, al dus voorzitter Pronk. Hoopvol gestemd Zo op de cijfers en uitslagen beschouwd heeft de Helderse WGW-ploeg het er in het vorige voetbalseizoen niet zo bijster GEEN ZWARTE GEZICHTEN Bekijken we de resultaten van het vorig seizoen, dan hebben de Katholieke clubs zich kranig geweerd. Daar om waren we benieuwd naar de verwachtingen voor het nieuwe seizoen en we heb ben enkele willekeurig ge kozen clubs eens bezocht. De overige verenigingen zul len zich kunnen indenken dat het onmogelijk is om alle Katholieke clubs te be zoeken, terwijl bovendien te veel plaatsruimte ge vraagd zou moeten worden. Dus geen zwarte gezichten. Geen enkele club behoeft van ons ook maar enige an tipathie te verwachten. Eer der het tegendeel is waar! goed afgebracht. Dit moge zo zijn, doch moreel zijn er nog ver schillende winstpunten behaald. Men heeft nl. de goede inzichten gekregen, om het eerste elftal aan een grondige revisie te on derwerpen. Spelers die hun ver diensten voor WGW I ruim schoots hebben bewezen, zullen in het komende seizoen worden vervangen door jongere krach ten. Weliswaar betekent dit 'n ex periment, waarover bij het begin van het seizoen nog moeilijk iets definitiefs kan worden gezegd, doch de nieuwe geest die over het elftal is vaardig geworden zal zijn uitwerking in geen geval missen. Verschillende clubs in de af deling zijn oude bekenden van 't vorig jaar, men weet onderde- hand hun kracht, hem sterke en zwakke zijde. Maar er zijn ook nieuwe namen gekomen, namen waarmede niet valt te spotten. De spelers van het eerste zullen daarom onmiddellijk flink moe ten aanpakken en proberen te beginnen met de eerste ontmoe ting zoveel mogelijk winst punten te verzamelen. De ontwikkeling van het maatschappelijk leven in de laatste halve eeuw is ook op de wijze, waarop hulp wordt geboden aan de in nood verkerende medemens van grote invloed geweest. Deze hulpverlening draagt thans niet alleen meer het karakter van leniging, maar is uitgegroeid tot maatschappelijk werk, waaron der dan verstaan wordt het geheel van maatregelen, gericht op het weer zelfstandig maken van de hulpbehoevende. Deze gewij zigde doelstelling kan niet worden verwezenlijkt zonder een ver antwoorde opleiding van hen, die in het maatschappelijk werk zijn ingeschakeld. Hoe belangrijk een warm so ciaal gevoel voor de medemens ook is voor een vruchtbaar maatschappelijk werk, dit ele ment is niet meer van alleen be palende betekenis, maar kan pas dan tot zijn recht komen, wan neer het tot draagvlak dient van een veelzijdige en grondige ken nis van de mens en zijn proble men, en van de wijze, waarop geholpen kan worden. Het maat schappelijk werk van vandaag moet dus. wil het slagen, wel een sterk wetenschappelijk ka rakter hebben. De opleiding voor het maat schappelijk werk kan worden verkregen op een dagschool voor Maatschappelijk Werk. Aange zien deze scholen niet in de be hoefte aan geschoolde maat schappelijke werkers konden en kunnen voorzier», en ook dik wijls om sociale en financiële redenen niet bezocht kunnen worden, is door samenwerking van de meest representatieve in stellingen en organisaties op het terrein van het maatschappelijk werk, t.w. de Vereniging van Directeuren van Gem. Diensten voor Sociale Zorg, de Ver. van Secretarissen van Sociale Ra den, het Rijksarbeidsbureau, de Vereniging voor Maatschappe lijk Werk er» de diverse vakorga nisaties, in 1939 opgericht de Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Werkers gev. te Haarlem. Kleine Houtweg 18. Deze stelt zich ten doel door het geven van mondelinge avond cursussen (in zeer bijzondere gevallen schriftelijk-mondelinge cursussen) personen, die reèds practisch werkzaam zijn in het maatsch. werk of die zich voor een functie bij het maatsch. werk willen bekwamen in de gelegenheid te stellen een scho ling en vorming voor dit werk te verwerven, die aan hoog ge stelde eisen voldoet. Het leerplan van deze cursus sen bestaat uit de volgende vak ken: Economie, Sociologie, Psy chologie, Geestelijke Stromin gen, Alg. Wetskennis Arbeids recht, Staatsinrichting, Werk- gelegenheidspolitiek (met als onderdelen: arbeidsvoorziening, beroepskeuze-voorlichting, be roepsclassificatie, vakontwikke ling, industrievestiging enz.), Maatschappelijk Werk (onderde len: maatschappelijke zorg, woe kerbestrijding, reclassering, kin derbescherming) en Maatschap pelijk Werk in Ondernemingen. 'Tijdens het tweede cursus gedeelte wordt gelegenheid ge geven tot specialisatie. Voor het verkrijgen van na dere inlichtingen omtrent de op leiding van fle Stichting worde verwezen naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Bevolkingsonderzoek begin November ST. PANCRAS In ons de zer dagen gepubliceerd bericht omtrent het bevolkingsonder zoek der inwoners op t.b.c. stond vermeld dat genoemd onderzoek zal plaats hebben in de eerste helft van September, dit moet zijn in de eerste helft van No vember. Weggelopen ST. PANCRAS De Postcom- mandant der Rijkspolitie bericht ons, dat dezer dagen is weggelo pen of meegenomen een grijze jachthond met lange bruine orer*. Deze wordt sinds Zondag ver mist. Inlichtingen bij de Post- commandant der Rijkspolitie te St. Pancras, Bovenweg 97, telef. 521 K ,2267. H a ndbal -aeti viteiten ST. PANCRAS Door de sport vereniging „Vrone" is voor Zon dag 26 Augustus en Zondag 2 September a.s. 'n handbal-tour- nooi georganiseerd op het sport terrein alhier. Het programma voor 26 Aug. is als volgt. A. 1 uur: CSVBOns Genoegen, B. 2 uur SDLN.-Niedorp, C. 3 uur: VroneDTS, D. 4 uur: AVA—CSV a. Voor 2 September a.s.: 1 uur: winnaar Awinnaar B, 2 uur: (terrein B) winnaar C winnaar D, 2 uur: (terrein A) heren AVA heren VI. en Vaardig. 3 uur: dames Vrone 1dames CSV 1, 4 uur: verliezerverliezer 5 uur: winnaars-winnaar. Voor de eerste priis is een wis selbeker beschikbaar gesteld. De overige drie prijzen bestaan uit medailles. STEEDS VLUGGER VOORUIT HEERHUGOW AARD-NOORD. Het bestuur der Harddraverij vereniging „Steeds Vlugger Voor uit" te Heerhugowaard-Noord or ganiseert op Zondag 26 Aug. a.s. een Harddraverij voor alle paar den, op het land van de heer K. Oudeman. De deelnemers kunnen zich opgeven tot en met Don derdag 23 Aug. a.s. bij het be stuur, Paardesportliefhebbers, houdt dus deze Zondag vrij, want men verwacht een flinke deel name. zodat het wel de moeite waard zal ziin deze draverij bij te wonen. Nadere mededelingen zullen nog volgen. Burgerlijke Stand PURMKREND Geboren: Hen drik zv H Meijer en G C E Peek: Klaas zv K Schoenmaker en C Buttijjger; Jan E zv H Lescrau- waet en A de Waal, te Landsmeer; Geertruida M Adv N Jonker en M G Ceeüe; Antonetta CdvJW Douwsma en M Hogetoorn te Monnickendam- Ondertrouwd: Theodorus H de Wolf 34 j. en Johanna Ellenber ger 24 j.; Johannes T Konijn 25 j- te Beemster en Maria G van Gel deren 24 j.; Dirk Potgiesser 23 j. te Wormer en Sjoerderika M de Graaf 22 j. Getrouwd: Cornells J Vermeu len 26 j. en Catharina G Stam 22 j. te Beemster; Dirk Wals 27 i. te Zaandam en Wilhelmina C Takkenherg 27 j. N.K.j.B. in de sport TUITJENHORN Het is de moeite waard om te vermelden, welke sportgebeurtenissen er bij de jongerenbeweging op stapel staan. Allereerst de sportdag vo.or junioren en senioren van eigen parochie. De gebruikelijke afstan den zullen verlopen woTden, voorts hoog- en verspringen en touwtrekken. Tot slot zal een handbalwedstrijd gehouden wor den. Elke jongeman vanaf 17 jaar en elke jongen beneden 15 jaar is welkom en kan zich opgeven één uur vóót de aanvangstijd, welke is gesteld op 1 uur n.m- Deze sportdag wordt gehouden op Zon dag 19 Aug. op het Hollandia- terrein. Verder organiseert de NKJB weer een „Ronde van Tuitjen- horn". Dit wordt de 3e in suc cessie. Deze Ronde wordt zo langzamerhand traditioneel. De Ronde wordt gehouden Zaterdag avond 25 Aug- om 7 uur. De af stand bedraagt 3200 meter en heeft als begin- en eindpunt het Verenigingsgebouw. Elke hard loper uit de Kop van Noordhol land is welkom, indien hij niet behoort tot de A klasse- De eer sten die over de eindstreep gaan, wachten mooie prijzen. Herbegraven WAARLAND. Het stoffelijk overschot van wijlen Jacobus Kramer, die in 1944 in Duitsland is overleden, is naar ons land vervoerd en is momenteel in Amersfoort. Binnenkort zal het stoffelijk overschot op het R. K. Kerkhof alhier worden herbe graven. We gaan dan vandaag toch maar het gesloten seizoen in, al is het dan met bloedend hart. We vermoedden wél, dat de belang stelling voor de puzzle in de zo mermaanden zou dalen een da ling, evenredig aan de stijging der interesse voor de zomergenoegens. Daar echter de daling tot dus ver lang niet zo sterk was als we wel verwachtten, heeft de prijs- puzzle toch nog een flink eind in de zomer doorgespoord. Nu bleef er een moeilijkheid. Er zijn nl. zeer veel abonné's, vooral zij, die in ziekenhuizen en sanatoria verblijven, die ons ge vraagd hebben de puzzle in de zomermaanden niet stop te zetten. Voor hen speciaal geven wij in het prijspuzzle-loze tijdperk iedere week tocji een opgave- voor-de-tijdpassering. Aan deze opgave zijn echter geen prijzen verbonden. De laatste prijswinnaars van het afgelopen seizoen zijn: 1. P. C. Roozekrans, Boschweg 57, Zand NH; 2. P. Horio, H 13, De Weere; 3- Mevr. de Git, Fon tein Verschuurlaan 3 Heiloo; 4. Jac. Kaandorp, Oudegracht 35, Alkmaar; 5. J. E. Ursem, Wast 41 rd. Hoorn. Nummerpuzzle In de gemeenteraad van Hei stede was er lang eri breed over gepraat of het gemeentepersoneel dat in de buitendienst was en dat in nieuwe uniformen was ge stoken, nu in het vervolg ook voorzien moest zijn van kraag nummers. De meerderheid van de ge meenteraad was er tenslotte voor geweest, zodat het personeel dat buitendienst had, zoals de poli tie en de gemeentereiniging in het vervolg kraagnummers zou dragen. Terwille van de eenvoud in de administratie zou er bij de nummering geen rekening worden gehouden met de verschillende diensten, zodat de ambtenaren genummerd werden volgens een regelmatig opklimmende rij ge tallen. Nu was in het gemeente magazijn nog een groot aantal emaille nummerplaatjes, elk plaat je was voorzien van een cijfer en bovendien van twee gaatjes welke het bevestigen op de kraag mogelijk, maakten. Van elk cijfer was een gros aanwezig, dus 144 plaatjes met een cijfer 1 144 plaatjes met een cijfer 2 en zo voort tot 144 plaatjes met een ci.ifer 0. Elke ambtenaar kreeg slechts één npmmer. De ambte naar die nummer 1 was, kreeg dus op zijn kraag een plaatje met het cijfer 1, Zo waren er bij gevolg negen ambtenaren die ieder slechts een cijferplaatje droegen. Ambtenaar „nummer 10" kreeg op zijn kraag naast elkaar een cij fer 1 en een cijfer 0 genaaid én zo voort, Wanneer wij nu aanne men, dat er bij het aanbrengen van dg kraagnummers begonnen wordt met nummer 1 en er geen nummers worden overgeslagen. hoeveel ambtenaren konden dan op de beschreven wijze van een nummer worden voorzien en van welk cijfer was de voorraad het eerste uitgeput? OPLOSSING VORIGE WEEK Toespraak, reparatie, verliezen, regenboog, Friesland collectie, overschot, inzamelen, permament, accordeon, Hollywood, omgekeerd, parlement. Op de middelste verticale rij ontstaat: PRINSES MARYKE. Voor, .Collectie" werden ook goed gerekend „opbrengst" en „collecten". Con Zelo-nieuws WAARLAND Hebben we Woensdag jl. kunnen genieten van 'n schitterend geslaagd tour- nooi van ons eerste elftal, nu is de beurt aan 't tweede elftal, dat Dirkshorn 2 VZV 3 en Hollandia 3 op bezoek krijgt. Het programma voor Zondag 19 Aug. luidt als volgt: Dirkshorn IICon-Zelo II 12.45 uur; VZV 3Hollandia III 2 uur; Verliezersronde 3.30 uur; Win naarsronde 4.45 uut. De prijzen zijn: le prtis 'n ver zilverd sportbekertje; 2e priis 'n verzilverde lauwertak; 3e priis 'n medaille. Overige wedstriiden Zondag 19 Aug. VZV 4Con Zelo 3 aanv. 2.30 uur; VZV Jun.—-Con Zelo Jun. 1 uur. gevraagd, zo spoedig mo gelijk. Schildersbedrijf DIRKMAAT, Sportlaan, Heerhugowaard. Vanaf heden kan een kraamverpleegster weer verplegingen aannemen, onverschillig waar. Br. letter D. - Boekhandel Thomas, Bergen N.H. Makerij van huiskamer lampen etc. in kop N.-H. zoekt VERTEGENWOOR DIGERS of MEDE WERKERS Eventueel ook zelf win keliers. Br. onder no. 11806A, bur. v. d. blad. Te kp. 2 st. Am. grenen balken, 15 x 25, lang 10 mtr. M. Brink, Spierdijk C 65. Te kp. BI. Eigenhei mers, puik. J. Beers, Jn. Glijnisweg 40, Heerhugo waard Zd. Het tweede deel van het rap port van de provinciale commis sie ter bestudering van de ge meentelijke indeling van Noord Holland behandelt, uitsluitend de kon van Noord Holland en West friesland. De Commissie conclu deert tot onheffine van twee gemeenten in de kon. waarvan dan nog 6 gemeenten zullen overblijven, n.l. Texel. Den Hel der. Wierineen. Wierineermeer, Wierineerwaard en Ziiue. Van de 42 gemeenten in Westfries land wordt geadviseerd er 30 on te heffen of met anderen samen te voegen, waarvoor dan 18 ge meenten in de plaats komen. De gemeentenamen Heerhugo waard, Obdam, Berkhout, Hoog woud, Wognum, Midwoud. Me demblik, Wervershoof, Andijk, Enkhuizen, Hoorn en Schagen blijven bestaan, terwijl nieuwe namen zijn: Zuid-Geestmeram- bacht, Noord-Geestmerambacht, de Streek, Bangert, Hem en Nie- dorp. Of een en ander ooit zal ge beuren ,is een vraag, waarover in eerste instantie Ged. Staten zich zullen hebben te beraden. Vervolgens of de Regering be reid zal zijn om eventuele voor stellen in een wetsontwerp aan hanging te maken en tenslotte of de Volksvertegenwoordiging bereid zal zijn ze te aanvaarden. Intussen geloof ik wel dat in di verse gemeenteraden en onder de burgers der diverse gemeen ten een „gesprek" over deze aangelegenheid zal ontstaan en het lijkt daarom goed enige toe lichting op dit rapport te geven. In de kop van Noord Holland blijven in het voorstel der Com missie de gemeenten Texel, Wie- ringen en Wieringermeer onge wijzigd. De gemeente Den Hel der eveneens, behoudens toe voeging van een klein deel van Callantsoog (253 inwoners wor den Helderse ingezetenen). Het overige deel van Callants oog wordt bij Zijpe gevoegd. De gemeenten Anna-Paulowna en Wieringerwaard worden, met behoud van de laatstgenoemde gemeentenaam samengevoegd. Aan deze gemeente wordt tevens nog toegeoegd het Noordelijk deel van de Waardpolder f 165 inwoners). Het dorp Kolhorn blijft bij Barsingerhorn. welke gemeente echter eveneens wordt opgeheven. Doch hier komen wij reeds op Westfries terrein. Het lijkt mij voor een goed overzicht practisch een korte be schrijving te geven van elke nieuwe gemeente. Aan de Gemeente Schagen worden toegevoegd de dorpen Haringhuizen, Valkoog en St. Maarten en naaste omgeving. Schagen zal hierdoor 5368 inwo ners gaan tellen. De cijfers van inwoners zijn (dit geldt voor alle cijfers die genoemd worden) die van de volkstelling op 1 Juni 1947. Het resterende (dus grootste) deel der gemeente Barsinger horn wordt met de gemeenten Winkel Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp samen de nieuwe ge meente Niedorp. Het deel van Harenkarspel, gelegen ten Oos ten van de spoorlijn, wordt Onlangs kwam het pro vinciale rapport uit over de voorgesteld nieuwe indeling van de gemeenten in de Kpp van Noord-Holland en West- Friesland, een indeling, die tot samenvoeging van een groot aantal gemeenten moet leiden. Een zeer des kundige medewerker geeft in bijgaand artikel zijn visie on deze zaak, die niet alleen de besturen der gemeenten, maar ook de overige ingeze tenen moet aanspreken. eveneens bij deze gemeente ge voegd .benevens enige ver spreide percelen der gemeente Hoogwoud aan de Langereis. De nieuwe gemeente zal 7896 inwo ners tellen. Harenkarspel staat een klein deel af aan straks te noemen ge meenten en vormt met War- menhuizen en het resterende (grootste) deel van Sint Maarten de nieuwe gemeente Noord- Geestmerambacht. Aantal inwo ners 6869. Onder de nieuwe ge meente Zuid-Geestmerambacht zullen ressorteren de gemeente Langedijk (behoudens het deel ten Oosten van de ringvaart. Koedijk, een grensrechttrekking aan het Noordeinde van Oud karspel (40 inwoners), Sint Pancras en de zgn. Nollen onder de gemeente Oudorp (317 inw.) Deze dan wel zeer uitgestrekte gemeente zal 12.309 inwoners tellen. De gemeente Heerhugowaard verliest de Berkmeer. Aan deze gemeente wordt toegevoegd alles wat van de gemeente Langedijk beoosten de ringvaart ligt. f222 inw.), kleine stukjes van Sint Pancras, Oudorp en Hensbroek (samen 50 inwoners), het dorp (dus niet de gemeente) Oterleek (286 inw.) en het Verlaat (156 inw.). waardoor deze gemeente op 6817 inw. komt. De nieuwe gemeente Obdam wordt gevormd door Obdam, Hensbroek en Ursem (behou dens wat van deze gemeente in de Hijzerkoog en in de Schermer ligt). Een stukje van Ursem (60 inw.) verhuist naar Berkhout. De nieuwe gemeente krijgt ver volgens de, Berkmeer van Op meer en óók Spierdijk voor zo ver het de gemeenten Span broek (406 inw.) en Berkhout (616 ihw.) betreft. Obdam zal hierna 5805 inwoners tellen. De huidige gemeente Berk hout .die Spierdijk verliest en bovendien een stukje bij de Hulk aan Hoorn (60 inw.) zal met de gemeenten Avenhorn (behou dens de Nijzerkoog) en Ouden dijk de ni'euwe gemeente Berk hout uitmaken. Er komt nog 'n stukje bij van Beets (42 inw.) en het deel van de Zuidermeer, dat thans tot Spanbroek behoort en zal 4829 inw. tellen. De nieuwe gemeente Hoogwoud is in het algemeen een samen voeging van de huidige gemeente met Spanbroek, Opmeer, Abbe- kerk en Si.ibekarspel, na de aderlatingen die deze reeds heb ben ondergaan, welke ik voor Spanbroek en Opmeer reeds vermeldde. Spanbroek moet Wadway aan Wognum afstaan. Sijbekarspel de Wijzend aan Wognum en Oost-Benningbroek aan Midwoud. Dan zal het aan tal inwoners van de nieuwe ge meente 6647 zijn. Nadat de nieuwe gemeente Wognum de Zwaagdijk (173 inw). aan de Bangert heeft af gestaan, is dit in hoofdzaak een samenvoeging met Nibbixwoud. Echter zullen eerst ook van laatstgenoemde gemeente 525 inw. (Hauwert) naar Midwoud gaan en 223 (de Zwaagdijk) naar Bangert. Toegevoegd wordt het deel van Wadway, thans tot Spanbroek behorende, alsmede de Wijzend onder Sijbekarspel en Midwoud. Het aantal inwo ners der nieuwe gemeente zal 3775 bedragen. De gemeente Medemblik zal nagenoeg ongewijzigd blijven. Na afstand van bovengenoemd deel aan Wognum, zal de nieuwe gemeente Midwoud een samen voeging zijn met Twisk en Op perdoes .Echter wordt nog toe gevoegd Hauwert en Oost-Ben ningbroek (zie boven) en kleine delen van Abbekerk en Wervers- hoof (Hauwert). Inwonertal 4220. Dc nieuwe gemeente Bangert ziet er aldus uit: samengevoegd worden Zwaag (beh. een klein deel, o.a. „Avondlicht" aan Hoorn), Blokker (behoudens 180 inw. aan Hoorn en 40 aan Heiti) en Schellinkhout. Toegevoegd wordt van Westwcud. de Oudiik en de Zwaagdijk, alsmede de Zwaagdijk onder Wognum en Nibbixwoud. Deze nieuwe ge meente zal 5894 inwoners tellen. De gemeente Hoorn blijft zich zelf, behoudens de reeds bespro ken kleine toevoegingen van Blokker, Zwaag en Berkhout. Zielental 14.274. De nieuwe gemeente Hem wordt gevormd door het huidige Venhuizen en de gemeente Wij- denes. Toegevoegd wordt de Hout van Hoogkarspel en kleine delen van Blokker en Westwoud. Inwoners: 4611. Omtrent de nieuwe gemeente De Streek, waarin Bovenkarspel en Westwoud zullen worden sa mengevoegd. houde men in het oog de aftrek van de reeds ver melde delen van de twee laatst genoemde gemeenten. Na deze aftrek zal de nieuwe gemeente 11.437 zielen tellen. Enkhuizen blijft na afstand van een deel aan de Oosterdijk (140 inw.) aan Andiik, ongewij zigd. Inwoners: 10.242. Behoudens bovengenoemde toevoeging, alsmede een klein stuk van Wervershoof (120 inw.) blijft ook Andijk ongewijzigd. Inwoners: 4783. Tenslotte Wervershoof. Deze nieuwe gemeente verkrijgt van Hoogkarspel de Zwaagdijk, klei ne delen van Nibbixwoud en Westwoud en.... 1 huis van Medemblik. Het moet Hauwert 23 inw.) aan Midwoud afstaan. Inwonertal 4325. Uiteraard zou over dit lijvige rapport zeer veel te zeggen zijn, met name de wijzigingen in de begrenzingen en de historische en andere beweegredenen die de commissie er toe geleid hebben de voorstellen te doen in de geest waarin zij thans worden gedaan. Voorshands was onze bedoeling slechts de factor bevolking aan een onderzoek te onderwerpen. In een vervolgartikel zullen wij met name onder de ogen zien de wijzigingen, die, als gevolg van dit voorstel- de verhoudingen t.a.v. de godsdienstige richtingen in de gemeenten zullen onder gaan, met name die tussen ka tholieken en niet-katholieken. Gr. Gevr. bij middenstander weduwnaar, met 4 kind., NETTE R.K. HUIS HOUDSTER, tuss. 35—40 jaar. Huwelijk niet uit- gesl. Br. no. 9493, bur. van dit blad. Te koop 15.000 kg best gewonnen HOOI, staande aan de ruiter. C. Bart, Nw. Niedorp, B 86. v. d. Woudestraat 9 Telefoon 4996 Gevraagd: Fa DE WIJS en BROERS Alkmaar, Ritsevoort 43 In de adv. HILCK- MANN van gister staat abusievelijk vermeld grote wa feldoeken 0.08. Ingaande 19 Augustus a.s. worden de ritten W 7 en W 9, tussen Haarlem en Alkmaar 10 MINUTEN VERVROEGD. Rit W 2, Velsen-Haarlcm, wordt eveneens 10 MINU TEN VERVROEGD. Aanvullingsbladen verkrijgbaar vanaf 17 Augustus a.s. DE DIRECTIE UIT DE HAND TE KOOP: op prima stand te Hoorn, met vrije poort. Front breedte plm. 7 meter, diep plm. 25 meter. Brieven onder no. 9488, bureau van dit blad. Opleiding waterschaps administratie Bij voldoende deelname vangt vanwege de Ver eniging v. Noordhollandse Waterschappen 'n nieuwe i cursus aan ter opleiding voor het Unie-diploma voor waterschapsadmi nistratie. - Aanmelding vóór 1 September a.s. bij J. W. Boersma, Kenne- merstraatweg 13, Alk maar. Plaatst Doeltreffers 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 27, 28 Augustus. Te koop wegens plaats ruimte HANDMAAIMACHINE damesfiets en z. g. a. n. haard bij Wed. G. Dek ker, Ruiterstraat U 123, Ursem. Te koop 140 beste Jonge HENNEN, Red Island, prima kwaliteit, bjj Jac. Weel, Dorpsstraat 135, Hensbroek. KATH. NAT. BOND VOOR ALKMAAR in E.H.B.O. Aanvang be gin September. Pers. aanm. op 5 Sept. a.s. v. 8 tot 9.30 in het gebouw Scheteldoekshaven. Schriftel. bij W. Dudink. Heerenwee 29, Oudorp. Aangifte van leerlingen vóór 1 September a.s. bij de leider: S. MARWITZ, Mauritskade 12, Alkmaar Wegens vertrek wordt in A'dam in bedrijf zijnd gerenomm. CONFECTIE ATELIER m. inv., mach. en 175 m2. bedrijfsruim te ter overname aangeb. Br. no. 9480. Bur. vd bl. Gevr.: Ruime woning, omg. Alkmaar-Heiloo, op prima stand. Aangeb.: Vrije, étage woning m. slaapétage be staande uit 2 kamers in een, 3 slp.k. keuken, bad kamer, bale. Huurprijs f 45.75 p. mod. Br. V. BEKEMA, v. d. Mey- destraat 34, R'dam. UrMWMWWW'M 19, 20 en 21 AUGUSTUS Gedurende de kermis in de achter café Schilderman Muziek „THE RHYTHM BOYS" o.l.v. Ger Vreeling Stalling voor rijwielen A. SCHILDERMAN Verdronk enoord 121 Platte Stenenbrug

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5