Vijftig Korea-vrijwilligers Nederland teruggekeerd in Nieuw voorstel van Stokes met ultimatum Nederlandsetroepen niet naar Lingen (Duitsland) Verongelukte jacht Xexaio door Enkhuizers geborgen DAGBLAD VOOR ALKMAAR Mossadeq vraagt uitstel Langer dienen: hoger soldij? Vermoeidkauwgom-malend en weinig spraakzaam Britse regering bijeen Nederlandse groenten en fruit voor Olympische Spelen Van slachtoffers geen spoor EN OMGEVING NHD Korea-vrijwilligers weer thuis Ontsnapte gevangene gepakt Lichting 1950 II zwaait 1 Februari af Vier nieuwe kampen Pseudo-vogelpest weer actief Nieuw protest van de communisten Britse voorraden bij Ned. vliegvelden 50-000 kg cadeau Lek van 48 cm. Regen jassen weer gereed houden! Nieuw Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; hl alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbenk HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 22 Augustus 1951 46e Jaargang No. 12251 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, iel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Bij zijn 40-jarig jubileum op de Hoornse lappenmarkt, werd koopman N. Deegen door burgemeester mr. B. R. Canneman namens de gemeente gelukgewenst. Naast de burge meester de heer P. Schouten, hoofdbestuurslid van de vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel, wethouder J. D. Casius, gemeentesecretaris mr. J. H. Peeman en de algemeen marktmeester de heer D. Dell. Maandagavond is één van de twee gevangenen, die een dag of tien geleden uit het Huis van Bewaring aan de Amstelveense- weg te Amsterdam ontvluchtten, opnieuw gepakt. De man bleek in Amsterdam te zijn ondergedoken en wandelde Maandag rustig in de Staalstraat, waar hij door een rechercheur werd herkend en gearresteerd. Het is de koopman Vierstra uit Utrecht. Zijn „maat", een accoun tant uit Utrecht, bevindt zich naar alle waarschijnlijkheid in Frank rijk. De dienstplichtigen van de lichting 1950II blijven zestien maanden onder de wapenen en zullen dus op 1 Februari a.s. af zwaaien. Voor hun terugkeer naar de burgermaatschappij hebben de mannen van de uit deze lichting gevormde 31ste regimentsge vechtsgroep nog een zwaar oefen programma te verwerken. Zij zullen de volgende maand deel nemen aan intergeallieerde ma noeuvres iri de Britse zóne van West-Duitsland en direct daarop aan manoeuvres in de Franse zóne. TEHERAN Richard Stokes, de leider van de Britse delegatie bij de oliebesprekingen, heeft zijn uit acht punten bestaande voorstel ingetrokken en vervangen door een nieuw voorstel, volgens hetwelk het gehele Britse personeel van de raffinaderij te Abadan onder leiding van een Engelsman gesteld zal wor den, die op zijn beurt onder Perzische controle zou staan. In verband met de langere llchtingsduur wordt overwogen om de soldij van de dienstplich tigen bij de landmacht iets te verhogen. Indien deze verhoging door gang vindt, zal de toeslag op de soldij waarschijnlijk niet direct worden uitbetaald aan de solda ten, doch gebruikt worden om allerlei fondsen te verkrijgen, waaruit bijzondere aanschaffin gen, die de soldaat het leven in de militaire dienst kunnen ver aangenamen, betaald zullen wor den. In ieder geval zal er op de begroting van Oorlog meer wor den uitgetrokken voor de mili taire tehuizen. Verder zullen de soldaten een aantal vaktechnische cursussen kunnen volgen, die be doeld zijn om hun de teruggang naar de burgermaatschappij te vergemakkelijken. Naast deze van overheidswege voorbereide steun, zullen de soldaten mis schien ook van particuliere zijde geholpen worden bij het veraan genamen van hun langere dienst tijd. De mogelijkheid bestaat, dat de Demobilisatieraad, zij het in enigszins gewijzigde vorm, zich met de bundeling van het parti culier initiatief in dezen zal be lasten. VERDI-HERDENKING La Forza del Destino In het kader van de Verdi- herdenking 1951 is de VARA voornemens een volledige uitvoe ring in concertvorm te geven van Verdi's weinig gespeelde opera „La Forza del Destino" (De macht van het noodlot). Deze eerste speciale radio-uitvoering in Nederland zal plaats vinden op Maandagavond 3 September a.s. in het Concertgebouw te Am sterdam. De eerste twee actes zullen die avond rechtstreeks worden uitgezonden van 20.15 21.35 uur. De derde en vierde ac te zullen worden opgenomen ter uitzending op Woensdag 5 Sept. tussen 21.45 x 23.00 uur. Voor deze Verdi-opera is het de VARA gelukt een zestal voor aanstaande Italiaanse solisten en een Italiaanse dirigent van for maat te engageren. (Van onze verslaggever) SCHIPHOL Een Hkkelfje vermoeid van de tiendaagse reis TokioAmsterdam of nog van een jaar zwaarste front dienst? stonden gisteravond vijftig teruggekeerde Korea- vrijwilligers zo uit de K.L.M.-Constellation „Amsterdam" voor de douane, onder de stalen binten van de ontvangsthal. Wat bleek, kauwgom-kauwend en weinig spraakzaam. scheiding van president Truman voor allerhoogste dapperheid. Die onderscheiding zit daar niet voor niets Hoengsong, weet u maar de jongens zelf Het zit er op voor deze jon gens in hun tropenuniform en nog vannacht zijn ze naar huis gegaan met een vrij reisbiljet voor een maand, een voorschot op hun „katje" en een tiental kubieke centimeters serum tegen in- en uitheemse epidemieën. „We goane pleite", zei een lange schrale Mokummer. Het zat er op. Eindelijk. Nog eens terug? Niet graag meer, was de algemene opinie. Zij hebben de hitte van de dag gedragen. Op de rechter borst zak droegen ze de dubbele onder- VLIEGTUIC UITGEBRAND NA NOODLANDING Een „Percival-proctor" van de Waarnemersschool op Gilze Rij en heeft Maandagmiddag als gé- volg van het ontstaan van een brandje in de motor op 'n wei land in Nieuwerkerk aan de IJsel een noodlanding moeten maken. De drie inzittenden, een ser geant-vlieger, een sergeant-tele grafist en een leerling telegra fist konden zonder enig letsel 't toestel, dat geheel uitbrandde, verlaten. Enige tijd geleden is in Den Haag officieel medegedeeld, dat er met Engelse autoriteiten onder handelingen werden gevoerd over de legering en oefening van een Nederlandse regimentsgevechts groep in West-Duitsland (het plan Lingen). Bij informatie naar de stand van deze onderhande lingen werd gistermiddag van bevoegde zijde in Den Haag Zowel onder de pluimveestapel van de landbouwer W. Homan te Hooghalen, gem. Beilen, als bij die van de heer P. Limmen te Heemskerk en die van de heer J. van het Ende te Wezep (gem. Oldebroek) is pseudo-vogelpest geconstateerd. Ook is een ver dacht geval waargenomen op het bedrijf van de pluimveehouder D. Koele in de buurtschap Veld- buurt onder Wezep. In Beilen zijn 200 en in Heemskerk 12 kippen vernietigd; in Wezep werden 150 dieren ingespoten. medegedeeld, dat de kwestie van de oefengelegenheid in Duitsland op het ogenblik zeer onduidelijk is. „Het is thans zo goed als zeker, dat er geen Nederlandse troepen in Duitsland gelegerd zullen wor den. Wel bestaat nog de mogelijk heid, dat Nederlandse troepen in West-Duitsland zullen kunnen oefenen. In verband hiermede worden de zomerkampen te Stroe en Oir- schot thans voor winterlegering in gereedheid gebracht. Verder worden er op vier plaatsen in ons land nieuwe gebouwencom plexen opgetrokken, die elk aan 3000 militairen onderdak zullen verschaffen. Deze nieuwe legerruimte zal vóór 1 Januari 1952 gereed zijn. De nieuwe legerkampen krijgen dezelfde indeling als het kamp bij Stroe. „Oranje" vol naar Indonesië Het m.s. „Oranje" zal Donder dag 23 Augustus naar Indonesië vertrekken. Het schip is geheel volgeboekt. Tot de passagiers behoort de Sultan van Kutei. In Southamp ton zal de sultan van Johore aan boord gaan. n°g- praten ér niet meer over. Brons Vier van hen droegen nog een extra onderscheiding. De Ame rikaanse „Bronze Star" voor ka pitein Hooijer zeer jong, streepsnorretje, half gedesinteres seerd, behalve toen hij een poli tieman opzij veegde om zijn moe der een zoen te geven sergeant van Triesscheyn uit Olst en ser geant van Munnik. Het Neder landse Bronzen Kruis voor sol daat Buddingh. De Constellation had intussen het hele comité van ontvangst nagenoeg in z'n hemd gezet door bijna een uur te vroeg te arri veren. Staatssecretaris Moorman, kapitein-luitenant ter zee Baron van Boetzelaer, generaal-majoor Lagas en overste Vis, die resp. als yertegenwoordigers van de regering, H.M. de Koningin, de Chef van de Generale Staf en de Inspecteur-Generaal, Z.K.H. Prins Bernhard aanwezig zouden zijn, kwamen eerst, toen de hele troep bij de dokter zat. Dat zitten bij de dokter duurde lang. Buiten stonden de familie leden geduldig in de kou te wach ten. Een jong vrouwtje voerde, dwars door de glazen afscher ming en onder het half dichtge knepen oog van een wat soepeler agent, het eerste gesprek met haar man, een vierkante para chutist. Het was over elven, twee uur na de aankomst, toen de adjudant van Hare Majesteit, kapitein-lui tenant ter zee Baron van Boetze laer, de mannen namens de Ko ningin welkom kon heten. En voor het aangetreden detachement sprak ook Staatssecretaris Moor man. Hij betuigde het respect van de regering. „U hebt opdrachten uitgevoerd, die normaal niet aan mensen worden gegeven...." Rest per boot Dit waren de eerste vijftig, de rest eveneens op 6 Augustus uit het front teruggenomen volgt per boot. Een paar dagen naar het Demobilisatiecentrum en dan; demobilisatie dl bijtekenen. „Wat ga je nou doen?" „Zal ik wel zien. Zal wel weer weg gaan. Hier valt zo weinig te beginnen. Nederland is voor deze jongens niet zo groot meer. WASHINGTON CONFEREERT MET MOSKOU In Washington zijn Dinsdag middag de besprekingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie over vergoeding voor de goederen, die de Sovjet-Unie in de tweede we reldoorlog krachtens de Leen- en Pachtwet heeft ontvangen, her vat. Deze besprekingen waren in Mei afgebroken. Het initiatief tot hervatting is uitgegaan van de Sovjet-Unie. Stokes verklaarde Dinsdag avond dat hii de Perzische rege ring tot Woensdagmiddag de tiid gegeven had om dit voorstel te aanvaarden en dat, indien de Per zen niet zouden toestemmen, et voor hem niets anders zou over- 'bliiven dan naar huis te gaan Indien Mossadeq Woensdag zijn voorstel zou aanvaarden, zou Stokes trachten de discussie over andere aangelegenheden te heropenen. De Britse staf in Abadan had eenparig geweigerd aan het werk te blijven indien de Perzische regering zou blijven staan op „onmogelijke arbeids en beheers- voorwaarden". Het was, aldus Stokes, een feit, dat er geen be tere staf in de wereld bestond. Indien deze staf voor Perzië ver loren zou gaan, zou hij niet ver vangen kunnen worden en zou de olie niet kunnen vloeien. Inmiddels heeft Mossadeq aan Stokes verlenging van de op Woensdagmiddag gestelde termijn verzocht. Mossadeq zal vandaag verslag uitbrengen aan een gemeenschap pelijke zitting van de beide ka mers van het parlement. Harriman heeft Dinsdagavond de tekst gepubliceerd van een brief van tweeduizend woorden aan Mossadeq, waarin hij een overzicht geeft van de gebeurte nissen sinds hij vijf weken gele den te Teheran aankwam. Regering en volk van Amerika honen van harte, aldus deze TOKIO Het hoofd van de Noord-Koreaanse afvaardiging naar de besprekingen te Kae- song, generaal Nam II, heeft er Woensdag over geklaagd, dat ge allieerde vliegtuigen tussen Kae- song en Pjongjang op 19 Aug. een jeep van de communistische delegatie hadden vernietigd. De klacht werd schriftelijk via verbindingsofficieren bii admi raal Joy ingediend. Volgens een verklaring van de V.N. „trachtten de Noordelijken een jeep langs de binnenweg van Pjongjang naar Kaesong te stu ren zonder dit aan te kondigen". brief, dat de no einzen tot het vinden van een regeling zullen worden voortgezet en dat de ern stige gevolgen van een misluk king zullen worden afgewend. Van Perzische zijde is de tekst gepubliceerd van de briefwisse ling tussen Mossadeq en Stokes. LONDEN. Het Britse kabi net is Dinsdagavond bijeen ge komen om te spreken over de ontwikkeling in de Perzische olie kwestie. Behalve de ministers waren ook aanwezig luchtmaar- schalk Sir John. Slessor chef van de luchtmachtstaf, en Sir Wil liam Frazer, voorzitter van de Anglo-Iranian Oil Company. Men meent te weten, dat de ministers de politiek bespraken die Engeland zal volgen ingeval van een geheel afbreken van de Perzisch-Britse besprekingen als mede de plannen, die reeds eer der zijn gemaakt om het leven van Britse onderdanen in Per zië te beschermen. 's-GRAVENHAGE. Naar wij van gezaghebbende zijde verne men worden er in het kader van een intergeallieerd plan voor de bezetting en verdediging van vliegvelden in West-Europa be paalde voorzieningen getroffen voor het opslaan van Britse voor raden op verscheidene plaatsen in Nederland. Deze voorzieningen vereisen geen grote nieuwe bouw werken. Behalve de R.A.F. zullen ook andere landen in geval van nood de helpende hand reiken bij het bezetten en verdedigen van Nederlandse vliegvelden. „ZUIDERKRUIS" NAAR NIEUW-ZEELAND Zaterdag zal de „Zuiderkruis" met 810 emigranten naar Nieuw- Zeeland vertrekken. Dit is de eerste reis van een Nederlands emigrantenschip dat uitsluitend emigranten voor N.-Zeeland ver voert, Er bestaat voor deze reis in N.-Zeeland grote belangstel ling. In verband hiermede zal de Hoge Commissaris van N.-Zee land te Londen, de heer M. Jor dan, bij dit vertrek aanwezig zijn evenals de Britse ambassadeur in ons land. Van Ned. zijde zal o.m. de Staatssecretaris van Sociale Zaken mr. dr. H. A. van Rhijn 't vertrek bijwonen. ,De „Zuiderkruis" kiest de kort ste route via het Panamakanaal. Het schip wordt 27 Sept in Wel lington verwacht. DEN HAAG. Naar het A.N.P. verneemt heeft ou verzoek van het Nederlandsch Olvmniselt Co mité het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen zich bereid verklaard. 50.000 kg groenten en fruit ten geschenke aan te bieden aan de meer dan 5000 athleten. die tiidens de Olvmnische Snelen. welke het volgend iaar te Hel sinki worden gehouden in de Fin se hoofdstad verbliiven. Het Nederlandse geschenk zal in de volgende zomer met sche pen van Finse rederijen naar Hel sinki worden vervoerd. De dis tributie in de Finse hoofdstad zal door de vier grote Finse coöpera ties gratis geschieden. De verpak king van de groenten en het fruit geschiedt door enkele ex porteurs. aangesloten bij de Algem. Bond van Nederlandse Groenten- en Fruit-exporteurs, die zakelijke relaties met Finland onderhouden. Op 30 Augustus a.s. zal het ge schenk op symbolische wijze aan de Finse instanties worden aan geboden. De Chef de Mission van de Nederlandse Olympische ploeg, de heer K. J. J. Lotsy en de secretaris van het Neder landsch Olympisch Comité, dr. J. N. van den Houten zullen tijdens een receptie ten huize van de Nederlandse gezant in Finland, de heer A. J. T. van der Vlugt, een grote mand overhandigen aan de Finse regeringsautoriteiten en een delegatie van het organisatie comité der Olympische Spelen, onder wie zich ook de president, de heer E. von Frenckell bevindt. De mand zal een soort hoorn van overvloed zijn, speciaal op gemaakt met tomaten, bonen, druiven, perziken, appels en pe ren. De K.L.M. zal dit symboli sche geschenk naar Helsinki ver voeren. Door de samenwerking van het N.O.C. en het Centraal Bureau zal Nederland een prach tig gebaar maken tegenover het Fins Olympisch Comité in het algemeen en de internationale sportwereld in het bijzonder. Gisteren werd te Bakkum de nieuwe parochiekerk door Mgr. Huibers geconsacreerd. Onze foto toont rechts het ogenblik waarop het wierookoffer wordt gebracht op de hoeken van het altaar, terwijl de opname links de Bisschop van Haarlem toont, terwijl hij voor parochianen en genodigden de Pontificale H. Mis celebreert. (Eigen foto) ENKHUIZEN. Gistermiddag is het jacht „Xexaio", dat Zondag morgen nabij de vuurtoren „De Ven" verongelukte en waarbij drie van de vijf opvarenden ver dronken, door een aantal Enk huizers geborgen. Op de voor malige Scheepswerf te Enkhuizen is het jacht boven water geko men en hier bleek, dat het een lek vertoonde van 48 cm lengte. Allereerst voer om 1 uur in de middag de reddingboot van de N.Z.H.R.M. de „v. d. Sluijs" de haven uit, om de plek des onheils af te dreggen. JBehoudens enkele kledingstukken werd er echter niets gevonden. Ondertussen was de „Vereniging I" van de fa. de Bruijn, een beurtvaartschip met een vrij sterke lier, tezamen met de „R.P. 74", de sleepboot van de Rijkswaterpolitie, bij het ge zonken jacht aangekomen. Twee uur heeft men nodig gehad om het gezonken jacht, aan de touwen te bevestigen, waarna het boven de waterspiegel langs de „Vereniging" werd gebonden en zo werd overgebracht naar de terreinen der Bruna N.V., v.h. de Scheepswerf. Een bok bracht het jacht boven water en depo neerde het op de kant. Al direct werd een lek gecon stateerd in het voorste gedeelte van de boot. ongeveer 20 cm van de „kim". Het was een scheur, die begon met enige krassen en toen tussen twee spanten in liep. De totale lengte was 48 cm met een middellijn van 11 cm. De bodem van het jacht bestond alleen uit multiplex, d.i. vijf la gen triplex op elkaar, ter dikte van 1 cm. Omtrent de oorzaak van het lek geraken tast men nog vol komen in het duister, maar het staat vrijwel vast dat het jacht op een zich onder water bevindend voorwerp is gestoten en reeds direct water maakte. Doordat het vooronder door twee deurtjes is afgesloten en de kajuit ook weer gescheiden is door het achterdek, heeft men veel te laat ontdekt dat er water aan boord kwam. Toen men trachtte het lek te vinden, was dit al niet meer mogelijk, van daar dat dit 10 meter lange jacht zo snel is gezonken. Terwijl men zinkende was heeft men aan stuurboord gevaren, getuige de stand van het fokketouw. Niets gevonden Eenmaal op het droge, heeft men de inhoud van het jacht ge ïnspecteerd. De zwemvesten, die, volgens inwoners van Steenwijk, aanwezig moesten zijn, werden niet gevonden, evenmin als de twee operatiebrillen van dr. de Bok, die hij in zijn kleren had zitten. Tijdens de berging waren tal van personen aanwezig, w.o. wethouder Kofman, havenmees ter Poorta en dr. v. d. Heide. Op de wal toonde burgemeester Admiraal ook zijn belangstelling. Van de drie slachtoffers ont breekt thans nog elk spoor. United Press fotografeerde een „actual kidnap" op de grens van de Amerikaanse en Russische zóne in Berlijn. Oost-Duitse politie ranselt een „blauwhemd" lid van de Freie Deutsche Jugend die ge vlucht was, af en sleept hem over de grens terug in de Rus sische sector. (Van onze weerkundige medewerker) Al was het gisteren dan ook vrij goed weer, toch wil het met het echte zomerweer nog steeds niet vlotten. Hoe schraal we tot nu toe zijn bedeeld met zomerse dagen, speciaal het Noorden, blijkt uit het feit, dat er bv. op het vliegveld Èelde deze zomer slechts drie zijn genoteerd tegen veertien normaal. Het zonnige weer van gisteren hadden we te danken aan 't feit, dat we juist tussen twee fronten-systemen in lagen. Zo lag een front over Duits land, dat in Limburg nogal wat bewolking veroorzaakte. Van belang voor het verdere weer is echter helaas een front dat gisteren Ierland alweer regen bracht. Dit front neemt weliswaar in betekenis af maar heeft de pogingen om ons land te be reiken nog niet opgegeven. Vandaag kan het ons dan ook beïnvloeden hetgeen ons opnieuw de regenjassen zal doen aantrekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1