Nieuuu Roden verwachten hervatting van onderhandeling te Kaesong Britten en Perzen hopen nog op regeling van de oliekwestie Een gevluchte spion vertelt Stokes brengt vandaag in Londen verslag uit Expresse-treinen bij Metz in botsing gekomen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Mars defileerde Truman spreekt van maskerade Een fonds voor migratie Aanslag op koning Faroek? Acht doden, veert gewonden Katholieke kerken in Polen zijn iedere Zondag overvol rr Minder woningen in aanbouw Sukarno's rede en Suporno's missie Nationalisatie van kolenmijnen Britse kern blijft in Abadan Averecht-s bluswerk Ministersconferentie Represailles tegen Tsjecho-Slowakije Onrust In Albanië In quarantaine Honderd gulden boete geëist Bus reed weg zonder passagiers w Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET PEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Vrijdag 24 Augustns 1951 46e Jaargang No. 12255 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52, teL 2046. (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 KINDEREN VAN HUN TIJD Het zijn. wel echt kin deren van hun tijd, de achtjarige Susan Byron Brown en de vierjarige John Richards die reeds op zo jeugdige leeftijd een grote belangstelling aan de dag leggen voor een model van 'n super sonische straaljager van de Marine. Het vlieg tuigje is een onderdeel van de tentoonstelling voor techniek, die op het ogenblik in de Nw. ruinbouwhal, Westmin ster, in Londen wordt gehouden. MOENSAN, 24 Aug. (A.P.). De communisten hebben gisteren op abrupte wijze de wapenstilstandsbesprekingen af gebroken, maar daarna laten verstaan, dat zij verwachten, dat de conferentie in de naaste toekomst hervat zal worden. Voor het afbreken van de conferentie werd aangevoerd, dat de geallieerden de rode afgevaardigden „proberen te vermoorden". Generaal Ridgway. de opper- zet na ontvangst van een bevre- bevelhebber der geallieerden, 11 1 1 heeft de rode" aantijgingen van de hand gewezen met de opmer king, dat zii een doorgestoken kaart zijn. President Truman heeft ge zegd, dat de communistische be wering, dat een geallieerd vlieg tuig Kaesong heeft gebombar deerd „een maskarade" is. Hij voegde er aan toe, dat z'n regering niet wist wat het doel hiervan was en of dit betekende, dat een einde was gekomen aan de onderhandelingen over 'n wa penstilstand op Korea. Op zijn wekelijkse pers-confe rentie verklaarde de president tevens, te vertrouwen, dat uit eindelijk een regeling kon wor den gevonden voor het Anglo- Iraanse oliegeschil. De communistische comman danten op Korea hebben gister avond generaal Kidgway laten weten dat zij de wapenstil standsonderhandelingen „per 23 Augustus als geschorst" be schouwen. Maar het N.-Koreaanse radio station te Pjongjang heeft om geroepen, dat de communistische generaals hopen, dat de bespre kingen kunnen worden voortge- 's-GRAVENHAGE. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in Juni 1951 5340 nieuwe woningen vol tooid. In Juni 1950 werden 3904 woningen opgeleverd. In Juni kwamen gereed in Gro ningen 233, Friesland 126, Drente 184, Overijsel 255, Noord-Holland (excl. Amsterdam) 573, N.O. Pol der 120 woningen. In Juni j.l. werd een aanvang gemaakt met de bouw van 2140 woningen (in Juni 1950: 6921). Daar er belangrijk meer wonin gen gereed kwamen dan het aan tal, waaraan werd begonnen, daalde het aantal in aanbouw zijnde woningen wederom aan zienlijk, nl. van 50.506 aan het van Mei 1951 tot 47.305 aan het eind van Juni. GENEVE 23 Aug. (Ass. Press) David A. Morse, directeur- generaal van de I.I>Ó. (Interna tional Labour Organisation) heeft vandaag gezegd, dat hij op de as. migratieconferentie te Napels zal voorstellen een internationaal fonds te stichten om de migratie van 200.000 Europese arbeiders per jaar mogelijk te maken- Morse onthulde dit plan in een rede tot de ECOSOC, welke thans besprekingen voert over de fi nanciering van de verplaatsing van duizenden Europeanen naar landen, waar zij werk kunnen vinden. De raad behandelt een rapport, waarin aanbevolen wordt een soeciaal internationaal fonds O" te richten voor de financierinvan de migratie en waarin voorgesteld wordt, dat uit dit fonds leningen en schenkingen worden gedaan aan regerings- en scmiregerings- lichamen. digend antwoord van de com mandant der V.N. Ambassadeurs van zestien lan den, die troepen hebben op Ko rea, zijn in Washington op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken in een speciale zitting bijeengekomen in ver band met de afgebroken wapen- stilstandsonderhandelingen in de stad Kaesong. Zij confereerden met de Ame rikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk. De autoriteiten van de V.N. waren gisteren gedeprimeerd door het afbreken van de be standsbesprekingen. Zij drukten echter de hoop uit, dat de breuk niet van blijvende aard zal zijn. Een woordvoerder van Trygve Lie. heeft gezegd, dat de V.N. het incident „met de grootste be zorgdheid" gadeslaan. YAMIN: „NEDERLAND STIJFHOOFDIG" DJAKARTA (Aneta). Het bericht nit Den Haag, dat de Nederlandse regering aan de rege ring van Indonesië toelichting heeft gevraagd op de rede van president Sukarno van 17 Aug., werd Donderdag in de wandel gangen van het Indonesische par lement druk besproken. Vele leden van het parlement waren niet optimistisch gestemd over de missie van prof. Supomo. De heer Yamin, lid van de staats commissie voor het in herbeschou wing nemen van de Nederlands- Indonesische overeenkomsten, verklaarde, dat de rede van Su karno voldoende duidelijk is. „Dat zij gebruikt moet worden als basis en doel voor de bespre kingen tussen Nederland en In donesië, dat zij overeenstemt met de wil van het volk, namelijk, dat de Unie dient te worden op geheven en dat West-Irian bjj de Republiek Indonesië dient te worden gevoegd". De heer Yamin, die het betreurde, dat de taak van prof. Supomo niet voldoende duidelijk is voor het volk en het parlement, zeide, dat de vragen van Nederland om toelichting „irreëel en niet diplomatiek" zijn. „Zij wekken de indruk van stijf hoofdigheid. Nederland neemt zo doende stappen, vooraleer de Indonesische regering stappen ge nomen heeft om de kwestie door middel van onderhandelingen op te lossen". 5-jarig kind vermist Sedert 21 Augustus jL des na middags vier uur wordt de 5- jarige Aart Sander Theodorus van Beusekom vermist. Het jon getje noemt zichzelf „Prikkie". Het kind is klein voor zijn leeftijd, heeft lichtblond haar, donker bruine ogen en is tenger gebouwd. Het draagt een lichtgrijs truitje met korte mouwen, en beige wollen broekje met zgn. galgen, geblokte sportkousen en gele sandalen. De fungerend chef van de Am sterdamse kinderpolitie ontvangt gaarne inlichtingen die tot de opsporing zouden kunnen leiden. DOOR MIJNWERKERS GEWENST LUXEMBURG. De Interna tionale Mijnwerkersbond, welke Donderdag zijn 35ste congres te Luxemburg heeft beëindigd, heeft i besloten een campagne te voeren voor de verbetering van de le vensstandaard van de mijnwer- kers in de onvoldoende ontwik kelde gebieden. De door de West-Duitse dele gatie ingediende resolutie, volgens welke nationalisatie van de kolen mijnen in politiek en econo misch opzicht een noodzakelijk heid is, werd eveneens aanvaard. Voor deze kwestie is een spe ciale commissie met een bestuurs- comité ingesteld. NEDERLANDSE LEDEN UNIEHOF NAAR DJAKARTA 's-GRAVENHAGE. Op 29 Aug. vertrekken naar Indonesië de Ne derlandse leden van het Unie-hof van arbitrage, prof. dr. L. J. C. Beaufort, mr. dr. J. Donner en dr. M. J. Prinsen, en de griffier mr. M. J. C. Reyers, met het oog op een te Djakarta te hou den zitting van het Unie-hof, in zake de uitkeringen krachtens de slotrehabilitatie-ordonnantie en de algemene oorlogs-ongevallen- regeling. Prof. G. de Grooth, hoogleraar te Leiden, zal het Nederlandse standpunt verdedigen; hij zal op 31 Augustus vergezeld van een of meerdere deskundigen, naar Djakarta vertrekken. LONDEN (A.P.). Groot-Brittannië heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de Britse olie-technici Abadan voor onbepaalde tijd zullen bezetten. Met oorlogsschepen op slechts 60 km afstand en vliegtuigbases in het naburige Irak waarschuwden de Britten Perzië, dat zij de noodzakelijke maatregelen zullen nemen om de levens van de Britse onderdanen te beschermen als de regering van Teheran in dit opzicht in gebreke bleef. De leider van de Britse dele gatie, Richard Stokes, is ijlings per vliegtuig naar Londen ver trokken om verslag uit te bren gen aan het kabinet. Averell Harriman, president Truman's speciale afgevaardigde, vertrekt Vrijdagavond om twaalf uur via Belgrado, waar hij misschien Tito zal bezoeken, en Londen naar Washington. Een kern (300 Britten) van de A.I.O.C.-staf heeft opdracht ge kregen in Abadan te blijven „om gereed te zijn de werkzaamheden van de maatschappij voort te zet ten als de Perzische regering hen hiertoe in staat stelt". Ongeveer 300 technici En gelsen, Indiërs en Pakistani zijn van de meer afgelegen olie velden teruggeroepen om Maan dag naar huis teruggezonden te worden. Stokes, die hedenmorgen om 8 uur in Londen wordt verwacht, waar hij in een speciale zitting van het Britse kabinet verslag zal BRUSSEL (AP) Een gehele garage raakte hfer vandaag in brand, toen twee monteurs ben zine uitgoten over een branden de auto. De monteurs haalden 'n auto uit elkaar, waarvan de mo tor plotseling vlam vatte. De ene monteur pakte snel een naast hem staand blik en stortte dat leeg boven de brand. De andere monteur volgde dat voorbeeld en goot eveneens een blik leeg. On gelukkigerwijs bevatten beide blikken benzine De garage werd zwaar bescha digd. De twee monteurs zijn met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd. Meer verkeersongevallen in Amsterdam Het aantal verkeersongevallen in Amsterdam is, in vergelijking met het vorige jaar, met ongeveer tien procent gestegen, aldus het rapport van het bureau van sta tistiek dei gemeente Amsterdam. In de periode van Januari tot en met Juli van dit jaar kwamen 41 personen ten gevolge van ver keersongevallen om het leven. In 1950 bedroeg dit aantal over de zelfde periode 25. Het totaal aan tal slachtoffers was over boven genoemde maanden 1749 (1540 in het tijdvak 1950). uitbrengen, sprak de hoon uit, dat de oliebesprekingen tussen Perzië en Groot-Brittannië zullen worden hervat. Zijn vertrek en het afbreken van de besprekingen stellen Mossadeq tegenover ernstige eco nomische en politieke problemen. Kazem Hassibi, de onderstaats secretaris voor financiën en tech nisch adviseur van de Perzische parlementaire olieraad, gaf Groot Brittannië de schuld voor het af breken van de besprekingen. „Indien de Britten voortgaan hun tankers uit Abadan weg te houden en op die wijze druk op Perzië uit te oefenen, zal er een communistische opstand komen, die geheel Perzië en de naburige landen in vlam zal zetten", aldus Hassibi ten overstaan van de pers. „Ik hoop, dat Groot-Brittannië nieuwe mensen met nieuwe denkbeelden zal sturen en dat de besprekingen binnenkort zullen worden hervat". WASHINGTON, 23 Aug (AP). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Ache- son maakt voorlopige plannen om hier op 10 September bijeen te komen met de Britse en Fran se minister van Buitenlandse Zaken, om Duitse vraagstukken en andere belangrijke kwesties die verband houden met de koude oorlog de revue te laten passe ren. WASHINGTON, 23 Aug. (AP). Het Congres heeft vandaag aan president Truman ter goed keuring een resolutie toegezon den, waarin gevraagd wordt, dat de v.S. de handel met Tsjecho- Slowakije zullen stopzetten, tot dat de correspondent van A.P. William Oatis is vrijgelaten. De resolutie is reeds door het Huis van Afgevaardigden en de Senaat aangenomen. De Republikeinse senator Wil liam Knowland wil nog een stapje verder gaan en de diplo matieke betrekkingen met Tsje- cho Slowakije verbreken. CANNES. (Ass. Press). De Franse nolitie sDeurt naar twee Eervntenaren. die van nlan zou den ziin een aanslag te doen on Koning Faroek. De politie heeft een anoniem briefje ontvangen, waarin gezegd werd, dat twee Egyptenaren in het geheim de Zwitserse grens waren overgestoken en op de Franse Middellandse zeekust wa ren aangekomen. Zij werden in het briefje met name genoemd. De Egyptenaren zouden lid zijn van een Egyptische politieke groep, die tegen de koning is ge kant. De lijfwacht van Koning Fa roek is versterkt, aldus de politie. Wanneer de Koning thans de speellokalen aan de Rivièra be zoekt, is hij omringd door 30 Egyptenaren en vier Fransen. METZ (Oost-Frankrijk)24 Aug. (Reuter). De expresse treinen Parijs-Saarbruecken en Bazel-Amsterdam zijn nabij Metz, in Oost-Frankrijk, in botsing gekomen; acht passa giers zijn om het leven geko men, terwijl veertig anderen ernstig werden gewond. De sneltrein BrusselBazel die te 20.45 uur van Brussel vertrekt om de volgende ochtend te 7.25 uur te Bazel aan te komen, is Vrijdagochtend vier uur tussen de stations Sarny-Sur Nied en Re- milly ontspoord. De sneltrein Pa rijsSaarbruecken, die te 22.50 uur van Parijs vertrekt en de vol- stige onrust heerst.' gende ochtend te 5.48 u. te Saar bruecken moet aankomen, reed op de ontspoorde trein in. De sneltrein, die te 0.45 uur uit Bazel naar Brussel vertrekt, waar hij te tien uur 's morgens moet aankomen, is wegens het ongeval omgeleid en heeft drie uur ver traging, aldus Belga. (A.P.) Het Russische pers bureau Tass meldt Donderdag, dat in Albanië 9 personen ter dood veroordeeld zijn wegens samenzwering voor omverwer ping van de regering. Acht an deren kregen gevangenisstraffen. Het bericht van Tass is de eer ste bevestiging van de recente geruchten, dat er in Albanië ern- DE NIEUWE P.N.E.M.-CENTRALE AAN DE AMER De werkzaamheden aan de nieuwe centrale van de P.N.E.M. aan de Amer, waarvan de op richting van grote be tekenis is voor de elec- triciteitsvoorziening van Brabant, vlotten goed. Overzicht van de stand van de werkzaamhe den. Op de voorgrond de kraanbaan voor de aanvoer van de brand stof. BERLIJN (KLN.P.) Onder de deelnemers aan het communisti sche internationale jeugdfestival, die in West-Berlijn een veilig asyl hebben gezocht en ook gevonden, bevindt zich een jonge Poolse onderwijzer. Uit zijn verklaringen bleek, dat hij door de rode machthebbers in Polen was aangewezen als spion met de speciale taak de katholieke geestelijkheid oplettend gade te slaan. festival ongewenste invloeden van het Westen zouden ondergaan. De 800 gedelegeerden der Pool se jeugdorganisaties alsmede de ongeveer 2500 leden van ver schillende culturele ensembles waren tevoren door de leiding met grote zorg uitgezocht. Een week vóór hun vertrek naar Ber lijn moesten zij in quarantaine gaan. Hiertoe werden zij in een speciaal kamp opgenomen, waar zij een intensieve onderrichting ontvingen. Zij werden gewaar schuwd voor elk persoonlijk con tact met de Berlijnse bevolking en voor gesprekken zonder ge tuigen. Over de stelselmatige vervol ging van de godsdienst door de communistische regering in Polen deelde de gevluchte onderwijzer De man vluchtte echter naar het Westen. Hij vertelde van de voorzorgsmaatregelen, die waren getroffen om te voorkomen, dat de jeugdige deelnemers aan het TEGEN HEETGEBAKERDE HOOFDCOMMISSARIS 's-HERTOGENBOSCH. Voor de Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch stond gisteren wegens mishandeling terecht de hoofdcommissaris van politie te Eindhoven, B. van der W„ die op 12 Juli j.l. te Eindhoven de procuratiehouder van de Nuts- spaarbank aldaar, de W., in een opwelling van drift een bloed neus had geslagen. De W. werd in de rug aange reden door het zoontje van de hoofdcommissaris. De W. sloeg naar de jongen, doch raakte hem nauwelijks. De knaap fietste rus tig door. Dit voorval ziende stoof mede, dat deze strijd met open lijke en geheime middelen wordt gevoerd en op gelijke wijze de Katholieke en de Protestantse Kerk geldt. Bij al hun haat tegen de gods dienst hebben de rode machtheb bers het tot nog toe zoveel mo gelijk willen vermijden, de Ka tholieke Kerk al te openlijk aan te vallen, omdat zij weten, dat het Poolse volk nog steeds met zijn gehele hart aan de godsdienst van zijn vaderen is gehecht. De katholieke kerken zijn steeds overvol, en bijna elke Zon dag trekt het gelovige volk in plechtige processie naar buiten, teneinde de zegen des Hemels over hun ongelukkige vaderland en de vervolgde priesters af te smeken. De communisten, aldus besloot de gevluchte Pool zijn medede lingen, zijn tot nu toe er niet in geslaagd de stichting van een aan de willekeur van de volks- democratische staat onderworpen nationale Poolse Kerk te verwe zenlijken. VREEMDELINGENPOLITIE SCHAFTE RAAD AMSTERDAM. Een touring car uit Krefeld (Duitsland) bracht dezer dagen een gezelschap Duitse tonristen in Amsterdam. In de bus zaten ook vier dames, die deden wat iedere rechtgeaarde vreemdeling in Amsterdam doet, zij maakten een rondvaart door de grachten. Na afloop gingen zij informeren wanneer de bus de „thuisreis" zou aanvaarden, maarde bus was weg. Weggereden zonder de vier dames. Goede raad was duur en niet alleen goede raad. Het logies en het treinkaartje naar huis ook en de dames hadden geen geld. In het hoofdbureau van politie is een dienst, die met alle problemen van vreemdelin gen weg weet, de vreemdelingen politie. Daar kwamen de dames tenslotte terecht. Voor nachtlogies de hoofdcommissaris in uniformniet in een cel maar in een naar de W. en sloeg de man, die zijn zoon „bedreigde" een bloed neus, waarop v. d. W. zijn naam en functie kenbaar maakte. De substituut-officier van jus titie, mr. J. J. M. Domy, achtte de eenvoudige mishandeling be wezen en eiste een geldboete van f 100.subs. 30 dagen hechtenis. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. tehuis voor vrouwen werd ge zorgd en bovendien werd via het Duitse consulaat-generaal geld gekregen voor de terugreis per trein. Nu heeft de chef van de vreem delingendienst een vriendelijke briefkaart uit Krefeld ontvangen met een hartelijk bedankje voor de goede zorgen. Een pluim op een uniformpet

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1