Gro S Dood oud-burgemeester Van Reenen zwaar verlies Lanc Een halve eeuw vereniging voor bijenteelt in Zijpe ALKMAAR EN OMSTREKEN Vandaag en morgen Kerm is-drayeri jen AGENDA BERGEN TREURT Randers 1 RKAFC 1 VI blijft opq onver moei met de hc Naar wi PAGINA 2 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 PAARDENSPORT ALKMAAR. De Paarden sportvereniging „Vooruit!" heef», voor Zaterdag en Zondag weer een buitengewoon mooi program ma samengesteld, zodat men als het weer gunstig is, een record aantal bezoekers kan verwach ten. Zaterdag zijn er vijf lange- baancourses, waaronder een se riedraverij, met paarden als Ma rine Spencer. Mary Reynolds, Leidstar en veie anderen, die n felle strijd kunnen waarborgen. Wanneer de piqueur K. Kra mer weer hersteld zal zijn zal Olympia S beide dagen zeer hoge ogen gooien naar een eerste prijs; ook achten wij onze Alkmaarse piqueur Roel van Wieringen in staat een eerste prijs te behalen. Zondag staan zeven langebaan- draverijen op het programma, waaronder een monte-course. Guy Hanover, onder de man ge reden, zal niet ver van een over winning af zijn. De race om de grote kermisprijs alleen al is een bezoek aan het Sportpark waard. Het lijkt wel een kampioens wedstrijd waar paarden aan de start verschijnen als Mc Heny, Nellie Gregor. Lord Heny, Karei Pluto. Olga Pluto, Juno Vita, Leo Axkit, Juggler, etc. Hier volgen onze tips voor Zaterdag: Draaimolenprijs, afst. 2040 M.: 1. Olympia S; 2. Oefening; 3. Op- vegor; Outsider Partout. Zweefmolenprijs, afst. 2040 M.: 1. Nando O; 2. Nellie O; 3. Olivia Havilland. Scooterprijs, afst. 1740 M.: 1. Marv Reynolds; 2. Martine Spen cer; *3. Max van Bongershof. Cake Walkprijs. afst. 2340 M.: 1. Narciso G; 2. Nelson; 3. Menno Dynamic. Achtbaanprijs. afst. 2040 M.. 1. Persimmon; 2. Petite Casindra; Paula B. H.; outsider Paul Spencer. Voor Zondag: Vrolijk radprijs, afst. 2040 M.. 1. Olympia S; 2. Oefening; 3. Op- veger; outsider Paul Spencer. Kop van Jutprijs, afst 2340 M.. 1. Mcnno Dynamic: 2. Nelson, .-s. Karei Ploto; outsider Mc Heny. Turkse Radprijs. afst. 2040 M.: 1. Nanda O; 2. Phéréniee: 3. Ose- morgan; outsider Larrikin Caterpillerprijs, afst. 2340 M.. 1. Martine Spencer; 2. Our Bonm B; 3. Oscar Major. Grote Kermisprijs, afst. 2340 M: 1. Nellie Gregor; 2. Olga Pluto; 3. Karei Pluto; outsider JUfiippodromeprijs, afst. 2040 M.: t Guv Hanover; 2. Kentucky King; '3. Matador. Carousselprijs. afst. 3000 M-. 1. Lady Zora; 2. Meerkol S; 3. king Scott. WIJZIGING KERMISPROCRAMMA GULDEN VLIES ALkMAAR In de reeks to neelvoorstellingen van het Gul den Vlies, die wij dezer dagen aankondigden, (is vwor wat be treft de opvoeringen van het Amsterdams Toneelgezelschap op Maandag-, Dinsdag-en Woens dagavond eent wijziging geko men. Maandag- en Dinsdagavond wordt namelijk door genoemd gezelschap opgevoerd het gees tige blijspel „Zij kregen wat ze wilden" met Louis Saalborn, Marie Hamel. Carla deRaet en Paul Huf in de hoofdrollen. Woensdagavond 29 Augustus wordt er dan een reürisc gege ven van het veelbesproken en actuele stuk van de Nederlandse auteur Maurits Dekker „De we reld heeft geen wachtkamer met als hoofdrolspelers Jo Stern- helm en Robert de Vries. Speldjesdag R.K. Vervoerpersoneel ALKMAAR De op Zondag 19 Augustus bii de R.K. Kerken te Alkmaar gehouden speldjes- dag ten bate van het herstel lingsoord voor R.K. Vervoer personeel „Mgr. Mutsaerts" heeft opgebracht f482.81. Alhoewel dit ruim f50.— minder is dan vorig jaar zijn de organisatoren, ge zien da (tijdsomstandigheden, met deze opbrengst best tevre den. Openings- en sluitingsuren Alkmaarse kermis De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat de openings- en sluitingsuren van de kermis, die van Zaterdag 25 Augustus tot en met Zondag 2 September a.s. zal worden ge houden, als volgt zijn vastgesteld: Zaterdag 25 Aug. van 14 u. tot 1 u. des nachts; Zondag 26 Aug. van 20 u. tot 1 u. des nachts; Maandag 27 Aug. van 16 u. tot 1 des nachts; Dinsdag 28 Aug. van 16 u. tot 1 u. des nachts: Woensdag 29 Aug. van 14 u. tot 1 u. des nachts; Donderdag 30 Aug. van 16 u. tot 1 u. des nachts Vrijaag 31 Aug. van 11 u. tot 1 u. des nachts: Zaterdag 1 Sept. van 14 u. tot 2 u. des nachts; Zondag 2 Sept. van 20 u, tot 2 u. des nachts. Het sluitingsuur voor vergun- nings- en verlofslocallteiten is tijdens de kermis bepaald op: Zaterdag 25 Aug. tot en met Vrjjdag 31 Aug. 1951, 1 uur des nachts. Zaterdag 1 en Zondag 2 Sept. 1951, 2 uur des nachts. Winkelsluiting tijdens de ker mis: Gedurende de dagen waarop de kermis wordt gehouden zijn de bepalingen betreffende slui tingsuren volgens de Winkelslui tingswet 1930 NIET van kracht. BUSDIENST TONEELBEZOEKERS ALKMAAR Zoals wij dezer dagen reeds meldden zal de Naco N.V. een late bus laten lo pen naar Heiloo en naar St. Pan- cras en de Langedijk t/m Oud karspel voor schouwburgbezoe kers uit deze plaatsen. Het ligt in de bedoeling deze bussen 's avonds vanaf de on middellijke nabijheid van het Gulden Vlies te laten vertrek ken. Zij, die van deze nieuwe en zeer te waarderen service ge bruik wensen te maken dienen zich drie dagen voor de te be zoeken voorstelling aan ,,'t Gul den Vlies" op te geven. RANDERS TERUG fN EIGEN HOME ALKMAAR Renders, dat de vorige Competitie gedwongen was haar wedstrijden te spelen op een van de velden aan de Overdie, is er in geslaagd weer de beschikking te krijgen over haar oude veld in het Ooievaars nest. De toestand waarin dit veld verkeerde liet echter veel te wensen over. Hierin moest verandering komen en er is ver andering in gekomen. Geheel met eigen krachten en onder de bezielende leiding van de Voor zitter is er elke avond aan ge werkt en de resultaten zijn niet uitgebleven. Een nieuw afwate ringsysteem is aangelegd, een afrastering om het terrein en stntelpaden verschenen. Hleclhte stukken in het speelveld werden verbeterd en de kleedkamers van binnen eri van buiten on derhanden genomen. Randers is nu in staat haar publiek naar be horen te ontvangen en dit dank zij de energie van een aantal mensen, die toonden wat zii voor hun vereniging voelden. Zondag a.s. opent Randers haar poorten met eer» wedstrijd tegen haar oude rivaal R.K. A.F.C. 1. Dc wedstrijden tussen beide verenigingen hebben altijd een bijzondere aantrekkings kracht gehad en wij twijfelen niet of ook Zondagmiddag zal het bii Randers niet aan belang stelling ontbreken THEATER PITTORESQUE MECANIQUE met een nieuw programma ALKMAAR De broer van de bekende Circusdirecteur Jos Mullens, de heer C L. Mullens verschijnt dit jaar wederom op de Alkmaarse Kermis met zijn „Theatre Pittoresque Mecha- nique", dat Zaterdagavond om acht uur een aanvang maakt met de uitvoering van eer» ge heel nieuw programma, dat nog geen Alkmaarder ooit heeft ge zien. Hij brengt een voortreffe lijk programma dat men op een kermis zeker niet zou vei'- wachten. Er zijn bijzondere prestaties te zien van een aantal trapeze-werkers, parterre acro baten maken ongelooflijke toe- rent, Hongaarse en Spaanse dan seressen treden op, er is oen mu zikale virtuoos en last but not least het optreden van Mr. San tos, die een nummertje even- wichftsaerobatiek weggeeft, dat de toeschouwer met klimmende verbazing vervult. Het interieur van de tent is keurig verzorgd en het toneel met de kleurige décors en coulissen doet het uit stekend. Het theater staat op de Paardenmarkt. Het volledige programma kan men vinden in de advertentie, elders in dit nummer. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN ALKMAAR Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemene kennis dat dit jaar voor dc herijk van ma ten en gewichten in deze ge- meente zitting zal Worden ge- I houden in het gebouw van dé I Stichting „Sociale werkplaats" Luttik Oudorp 11, en wel op I Maandag 3 September van 10 12 uur voor de verkopers van 1 nieuwe maten en gewichten, van 1316 uur voor apothekers, goud- en zilversmeden. Dinsdag 4, Woensdag 5, Don derdag 6 en Vrijdag 7 Septem ber van 912 cn 1316 uur voor apothekers, goud en zilversme den en voor de bezitters van grote partijen. Maandag 10, Dinsdag 11, Woensdag 12, Donderdag 13, Vrijdag 14 Maandag 17, Dinsdag 18. Woensdag 19, Donderdag 20, Vrijdag 21, Maandag 24 en Dins dag 25 September van 912 en van 13—16 uur voor hen, die eên oproep briefje hebben ontvan gen Woensdag 26 en Donderdag 27 September van 912 en 13-16 uur, voor hen die geen oproep- briefje hebben ontvangen. De maten er» gewichten die nen syhoon, droog en roestvrij te worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden; de ijzeren maten moeten van bin nen en van buiten geverfd 4in. koperen gewichten afgewassen ei» ook de gaten gereinigd; ijze ren gewichten mogen niet ge potlood zijn, doch roestvrij ge maakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie. De maten en gewichten moe ten vóór 1 October 1952 gestem peld zijn met de letter t. Bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, be staat nog gelegenheid maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Amsterdam elke werkdag van 9 54—'15% uur (uitgezonderd Zaterdag). De maten er» gewichten welke zijn gestempeld met een afkeu- ringsmerk zullen niet in win kels enz. mogen worden terug gebracht. Ten bate van 's Rijks schat kist moet betaald worden voor het onderzoek der maten en ge wichten (keurloon) en voor het justeren der gewichten (justeer- loon). De miligramgcwichten kunnen niet op de herljkzltting. maar alleen aan het ijkkantoor herijkt worden. (De gezegelde enve loppen, afgegeven bii de vorige verificatie moet met de gewich ten franco per post worden op gezonden, daar de gewichten an ders aan de eisen gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, ter wijl een postbewijs tot een be drag, overeenkomende met de som van 20 Cent voor elk ge wicht moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook np postrekening nr. 507438 van Ijkkantoor Am sterdam worden gestort). STRAFZAAK AANGEHOUDEN ALKMAAR De Meervou dige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank heeft de zaak tegen de Limburger W. V., die zich schuldig had ge maakt aan diefstal van sigaren en siervoorwerpen, aangehou den. De man heeft Dinsdag terecht gestaan doch de Rechtbank ver wees de stukken naar de rech tercommissaris om nadere gege vens over verdachte in te kun nen winnen en eer* psychiatrisch rapport óver hem uit te laten brengen. KANTONRECHTER BEeDIGD In een buitengewone zitting van de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank. onder voorzit terschap van Mr. J. Krabbe, is Donderdagmorgen de burge meester van Texel, de Edelacht bare Heer C. Koning, beëdigd als kantonrechter-plaatsvervan- ger te Den Helder, Nadat de eedsformule was voorgelezen legde de nieuwe functionaris de eed af in de handen van Mr. J. Krabbe die de heer Koning, mede namens de Rechtbank, ge luk wenste met diens benoeming. VERHOCINC GAS- EN ELECTRICITEIT ALKMAAR. In verband met de wederom gestegen kolenprij- zen stellen B. en W. van Alk maar de raad voor om de prijs van gas en electriciteit met in gang van September met 1 cent per kwh. of per m3 te verhogen. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR Ingekomen: A. J. Schemkes, R.K., van Wierin gen naar Kennemerstraatweg 168; G. M. Schrama, R.K. van Amsterdam naar Van Everdinge- straat 18; G. Th. Mak, R.K. van Ursem naar Ritsevoort 19; M. A. Burgering, R.K., van Bergen naar Westerweg 52; C. W. P. Nijhuis, R.K., van Deventer naar Westerweg 310; N. Jongejans- van Alfen van Bergen naar Hoe- verkade 1; A. T. Koning, van Schagen naar Kennemerstraat weg 2; Th. v. d. Meer en echt genote van Heerhugowaard naar A. van Burenstraat 29; A. Nobel- Oudendijk, van Hensbroek naar Zuiderkruisstraat 5; W. Regeling van Amsterdam naar Emmastraat 01; A. Swakman van Harenkar spel naar Kanisstraat 10; A. Bur gers van Den Haag naar Wilhel- minalaan 11; J. D. van Eeuwijk en echtgenote van Amsterdam naar Limmerhoek 11; M. van Zon-Mathia, R.K., van Duisburg- Hamborn (Dl.) naar Ropjeskuil 38; G. E. Smit van Warnsveid n. Emmastraat 52; J. H. Versluys- Tak van Bloemendaal naar Ju- hana van Stolberglaan 16; Tr. Blom-Kant, van Heiloo naar Nieuwpoortslaan 7; J. C. Pelgrim echtgenote en kinderen, R.K,, van Barsingerhorn naar Houtha- venstraat^42; P. A. A. Hensel- mans R.K. van Langedijk naar Scharloo 15; K. Lolang-van den Worm, R.K., van Beverwijk naar Friese weg 2; T. J. A. Loogman en echtgenote, R.K., van Haarlem naar Speenkruidstraat 3; E. Kre- mer, van Amsterdam naar Scher- merweg 58: A. A. de Munk, R.K., van Voorschoten naar St. Jo- sephstraat 14; G. Bakker van Leiden naar Font. Versehuir- straat 20; A. Fielmich, echtgenote en kinderen van Schagen naar Nic. Beetskade 65; M. C, M. v. d. Fluit, R.K., van Amsterdam naar van Everdingenstraat 18; J. G. Ormel van Groningen naar Ber- gerweg 47; G. C. Sloof, echtge note en kinderen van Sint Maar ten naar Anna van Burenstraat 21; A. M. Smit, R.K. van Oude Niedorp naar Stationsweg 16; H. Peters, echtgenote en kinderen van Zaandam naar Asterstraat 11; Wed. Geelhoed-Kasijem, van Bandoeng naar Priesewég 2; D. Nebbeling. en echtgenote van Utrecht naar Nieuwpoortslaan 96; C. Pauw van Hilversum naar Rembrandtstraat 59; G. Postma van Dantumadeel naar Pr. Juli- analaan 14; G. J. Schinkel van Amsterdam naar Hulststraat 10; J. Bakker, van Langedijk naar Clarissenbuurt 51; I. F. M. van Beek, R.K., van Amersfoort naar Nassaulaan 9; W. Peperkamp, R.K., van Katwijk naar Eikelen bergstraat 70; R. J. Schouten, echtgenote en kinderen R.K., n. Overdiestraat 11; A. C. de Graaf- Zwaan, van Naarden naar Hout- til 38; E. J de Vries-Enthoven, R.K.. van Mijdrecht naar Kenne merstraatweg 125; J. Sneekes, R.K. van Amsterdam naar Eerste Landdwarsstraat 1; T. Bakker, echtgenote en kinderen van Oost- jaun naar Kennemerstraatweg 89; J. Goossens-v. d. Berg van Egmond Binnen naar Zuider kruisstraat 2: N. A. M. Böttger van Amsterdam naar Huigbrou- werstraat 7; J. Busscher, van Hoogeveen naar Liefdelaan 19; E. Eggen van Arnhem naar Brouwerstraat 9; C. M. A. Beyer- Kaarsmaker van Aruba (Ned. Antillen) naar Costerstraat 7; A. M. Keysper-Koning, R.K., van P„uc*orp naar Zuiderkruisstraat 12; C. Koopman, R.K., van Den Bosch naar Baansingel 67; G. Kuiper van Oudorp naar P. A. de Langeplein 10; G. Laan van Smallingerland, Drachten, naar Steynstraat 41; C. Poelman van Beverwijk naar Pr. Julianalaan 14; Wed. A. Masin-Braun, R.IC, van Langedijk naar Langestraat 22; K. A. van Beest, echtgenote en kinderen, R.K. van Schoorl naar Oudorperdijkje 41; Tr. de Boorder van Schoorl naar Boe zemsingel 69; J. A. T. H. Versluys van Texel naar Juliana van Stol berglaan 16; W. P. Fisscher, R.K. van Heiloo naar Nieuwlander- singel 15; W. L. Chapel, R.K. van Den Haag naar Noorderkade 71; P. J. Bierman, echtgenote en kind van Langedijk naar Wester weg 81; E. Th. De'geling, R.K. van Hoorn naar N. G. Piersonstraat 48 A; J. F. van Leeuwenstijn v. Langedijk naar Stationsweg 96; R. L. de Martelaere, R.K. van Oudenbosch naar Brouwerstraat 8; Tr. Rijnders, van Beverwijk naar Kennemerpark 10; M. C. Smid van Vlissingen naar Omval 47; J. Stam van Tandjong Pan- dan (Indonesië) naar Leliestraat 8; T. Stam van Tandjong Pandan naar Leliestraat 8; Wed. M. M. Seket-Adriaansz, van Bergen n. Waerdendelstr. 7; J. C. van Baar- sen-Kuiper, R.K. van Bergen naar Watermanstraat 12 A; H. Kutschera, R.K, van Bergen n. Nassaulaan 45; M. E. v. d. Nieu- wenhoff, van Bergen naar Lin- denlaan 121; W. C. J. F. Romeijn van Zaandam naar Dahliastraat 12; W. Slepieka R.K., van Ber gen naar Nassaulaan 45; M. Th, Smakman, R.K,, van Anna Pau- lowna naar Langestraat 5; L. G. Tamis, R.K. van Amsterdam n. Luttik Oudorp 23; H. Vallandt, R.K. van Bergen naar Nassaulaan 45; A. Dekker van Vlissingen n. Bleekerskade 32; C. Driebergen, van Zuilen naar Brouwerstraat 18; H. J. Heijjer van Eijgelshoven naar Molenbuurt 31; E, M. L, Koch, R.K. van Bergen naar Nassauplein 11; H. Kahlman-Tier van Amsterdam naar Eerste Ka belstraat 27; A. J, Bloothoofd, R.K. van Hilleaom naar Heren- I straat 2; P. Nobel, van Nieuwe I Niedorp naar Zuiderkruisstraat 5. BIOSCOPEN; REX: Lilli Mariene, alle leeft. VICTORIA Abbott en Coetello op de Uni versiteit, alle leeft. HARMONIE: Vier in een jeep, 14 jaar; CINEMA: Dolle leeft. Woensdag, alle Voorstellinge 8 uur: REX ook om 2.30 uur. APOTHEKEN: Voor de spoedgevallen is vanaf he denavond 6 uur geopend Apotheek Hartong van Ark Langestraat 1, apo theker J, v. d. Mark. BERGEN Openluchttheater 8 uur: Berto Pasuka en zijn Negerballet. D£ NIEUWE PLANNEN VAN HILCKMANN ALKMAAR Zoals we reeds eerder in het kort hebben mede gedeeld, heeft de firma Hilck- mann de tegenover haar reeds jaren gevestigde zaak in manu facturen er»z., in de Langestraat. aangekocht. In dit pand dreef voorheen zovele jaren Mevr. de Frenne haar zaak in sigaren, si garetten en tabakken. De firma Hilckmann laat er seen gras over groeien en geeft, middels een advertentie in dit nummer, een kijkje op zijn plan nen. Hilckmann wordt zijn eigen overbuur in een nieuwe speciaal zaak voor japonnen, mantels, re genmantels en kinderconfectie. De vakken van de bestaande manufacturenzaak künnen be langrijk worden uitgebreid. Daar bedrijfsruimte voor de overvolle zaak thans een eerste vereiste is. wordt van Zaterdag a.s. des morgens 9 uur af, een grote verbouwingsopruiming ge houden, die voor de huismoe ders tal van verrassingen zal bieden. Kermis in 't Wapen van Heemskerk ALKMAAR Het kermis- programma in het Wapen van Heemskerk vermeldt dit jaar weer een reeks van feestelijke avonden die worden verzorgd door het in Alkmaar zo popu laire dans- en show-orkest „de Familie Kok". Maandagavond is er een besloten dans-avond voor leden van de K.A.J, en Donder dagavond voor leden van de L.T.J. Leraar Gymnasium ALKMAAR. B. en W. stel len de raad voor om voor de cur sus 19511952 tijdelijk de heer Chr. D. van Dam te benoemen tot leraar aardrijkskunde aan het Murmelliusgymnasium te Alk- Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren; Elisa beth H„ dochter van P. Kramer en W. Klinkhouwers; Maria H. P., dochter van W. Groothuizen en J. P. Bruisten. Gehuwd: Franciscus Kunst en Elisabeth J. M. Engeln. Ondertrouwd: Johan G. van Roemburg en Aaltje A. Verrijp; Klaas S. Sluiis en Jannetje H. Schouten: Willem Borsten Gretha E. Smit; Antoon J. Kersten en Grietje Scheffel; IJsbrand J. Ter- maat en Catharina M. Admiraal; Wilhelmus P. van den Bosch en Adriana Akse: Theodorus M. van Tongeren en Maria C. Mors; Jose- phus E, Buijs en Elisabeth Vrij- link HET STRAND OF Nog twee en een halve dag en de schatgravers van Egmond die de vorige week Zondag zo lelijk de kous op de kop kregen en letterlijk de wind van voren kunnen Zondag a.s. naar hartelust hun schade inha len, Iedereen weet, dat het grote schatsraversfeest, dat m het water is gevallen, met evenveel „tam-tam (zoals men dat pleegt te noemen) Zondag a.s. van 2 tot 5 uur, op het strand van Egmond aan Zee doorgang zal vinden, onder dezelfde condities als vorige week. Het bestuur van de Alk maarse St Vincentiusvereni- ging hoopt, dat de goud koorts alien nog stevig te pakken zal hebben, zodat geen kermis in staat zal zijn, hen van dat feest weg te trekken. Trouwens de ker mis of het strandde keuze lijkt ons niet zo moei lijk AANRIJDING ALKMAAR. Gistermiddag om 2 uur is een aanrijding ont staan tussen een gesloten bestel wagen en een personenauto op de gevaarlijke hoek Oudegracht Zilverstraat. De bestelwagen reed over de Oudegracht in de richting van de Schelphoek. Rechts uit de Zilverstraat naderde, met 'n snel heid van 40 KM per uur een per sonenwagen. De bestelauto rem de krachtig, doch de chauffeur kon niet voorkomen dat er een botsing ontstond. Beide wagens werden beschadigd, proces-ver baal van de gebeurtenis werd op gemaakt. DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West) Dokter van der Meer te West woud, tel. K 2286355. Dokter de Vries te Benning- broek, tel. K 2299—251. Dokter Wajon te Spanbroek, •tel. K 2263—215. Berkheut-Avenhorn Dokter van der Linden te Berk hout, tel. K 2295—264. Tafeltennistournooi in Bergen BERGEN Door de Tafelten nisvereniging „De Merletten" wordt op Zondag 9 September in de dancing van Duinvermaak te Bergen een tafeltennis-tour- nooi gehouden, waaraan vele af delingen van de Nederlandse Tafeltennis Bond zullen deelne men. Het tournooi, waarvoor ze ker veel belangstelling zal wor den opgebracht, gezien het feit dat deze sport meer en meer po pulair wordt, begint om 9.30 's morgens. Het hoogtepunt van de dag vormen de finales, die om omstreeks vijf uur in de middag verspeeld zullen worden. BERGEN. Na een ziekbed van slechts enkele dagen, sinds Maandag was hij buiten bewustzijn, is de heer j. van Reenen, oud-burgemeester van Bergen, geheel onverwachts, Woensdag middag om 4 uur zacht en kalm in de leeftijd van 92 jaar overleden, ten huize „Kranenburgh" waar hij 69 jaar woonde. Zaterdag om 3 uur zal de begrafenis plaats vinden. Bergen heeft zeer veel verlo ren aan deze fijngevoelige mi levendige man, die samen met zijn echtgenote. Bergen en Ber gen aan Zee opbouwde en tot grote bloei bracht. HU heeft door zijn geweldige energie, vooruitzien en voortvarendheid, het dorp tot de mooiste plaats van Kennemerland doen wor den. 38 Jaar lang van 1885 1923. heeft hij zijn dorp in wijs heid en beleid bestierd. De laatste jaren werden zijn krachten steeds minder en be reikte hii slechts na zeer veel moeite zijn geliefde werkplaats aan het „Oude Hof", waar hij jarenlang zijn liefhebberij, het timmeren, met grote voldoening beoefende. Overal ging zijn belangstel ling naar uit. Hij was tot aan zijn overlijden beschermheer van Bergens Harmonie, die hem in Juni, in het nieuwe uniform nog een aubade bracht, welke hii buiten in een stoel met zeer veel genoegen aanhoorde. Ook bracht hij nog een bezoek aan het bloemencorso, dat tevens zijn laatste vertoon in het open baar was. 50 Jaar was hij voor zitter van de polders van Ber gen en direct betrokken bii de Bouw-expl. Mii te Bergen aan Zee. In 1852 kwam de familie van Reenen naar Bergen en vestigde zich op het „Oude Hof", waar Jacob, hun eerste zoon op 8 April 1859 werd geboren. Thuis ontving hij de eerste beginselen van het onderwijs en hij be zocht de H.B.S. in Alkmaar. In 1882 trad hij in het huwelijk met Maria Amaiia Dorothea Vólter. Op 24 jarige leeftijd werd hij benoemd tot secretaris, om 2 jaar later het burgemeesters ambt te aanvaarden. Hij ont plooide direct zijn activiteit en liet het geheel onbeschermde duinterrein met een oppervlakte van 200 H.A. met helm beplan ten, door Klaas Min met zijn zeven zonen. In 1902 legde hii de eerste steen voor het huidige raadhuis, waarvan nog een inte ressante foto bestaat. Door zijn vooruitziende blik, Bergen groot te maken kwam vooral door zijn toedoe™ in 1905 de tramverbin ding Alkmaar-Bergen tot stand. Samen met zijn echtgenote her schiep hii de terreinen bii de Gevonden en verloren voorwerpen BERGEN Gevonden: pop model kat); kaart van Bergen NH; capuchon (blauw-rood); groene alpinomuts; muntbiljet f 2.50; gouden damespolshorloge; gekleurde hoofddoek met zwarte rand; sleutel (loper); geel lede ren damesportemonnaie met in houd; rozenkrans; shagdoosje; groene hoofddoek met rode en gele blokken; sleuteltje; zinken drinkkopje; groot model Kodak in lederen etui; rode portemon- naie met inhoud; vulpotlood, merk „Emroi'; badtasje met in houd; bruine langharige hond; brons bruin-gevlamde vulpen „Parker"; muntbiljet f 1. BERGEN AAN ZEE Gevon den: kinderbril; damesvest, rood groen-zwart gestreept. BERGEN Verloren: hondje, zwart met bruin gevlekt; rond aamesregenhoeüje; zilveren vul potlood; rode damesportemon naie met drukknop; lichtrood kin- dervest, waarop bloemmotieven geborduurd; bruin lederen porte feuille met inhoud; Maroccaanse damesportemonnaie met druk knop; mondorgel in doosje, merk Tosca; gummi-popje, gekleed in rose overgooiertje en wit truitje; blauw windjack; zilveren vulpot lood zonder clips; bruin lederen portemonnaie inh. sleutels aan ring, papiertje met adres: paarse vulpen met gouden pen en clips; rijwiel, achtergebleven bij Ber- dos-terrein; zonnebril, beige mon tuur; donkerblauwe wollen zwem broek met lichtblauwe handdoek; 1 paar bruine kinderschoentjes m. gespjes; blauw kinderjasje met witte stippen; 2 bankbiljetten v. f 10.en 2 muntbiljetten van f 1; 2 konijnen (wit en wit met zw.); groene plastic kindercape; gele wollen hoofddoek; pakje, inh. knot katoen, bruine ceintuur, 1 meter rose haarlint; 2 kinder rackets, merk „Match en Bla- cat"; rode autoped op luchtban den, achterband lek; zilveren vulpotlood; wit vilten zakje waarin wit tasje, inh. 2 zakdoek jes; witte rijwieltas (dubbel); lichtbruine portefeuille inh. zie kenfondsformulier, busabonne ment, kampkaarten en foto's; rood gebreid dameszwempak; broche, verguld met wapen van Luxem burg; bruine damesportemonnaie. inh. 2 muntbiljetten van f 1—, Engels muntstuk eh buskaartje; grote zwarte hond; grijs gebreid kindervestje rood en groen om- gehaakt, wol; badtas inh. 2 bad pakken, 4 zwembroeken, 2 bad mutsen en 2 handdoeken; grijs damesvest met ritssluiting; 2 groene badhanddoeken; broche (kaasdragertjes)jongensslipover, donkerblauw; zijden sjaal, blauw groen met bloemmotieven. BERGEN AAN ZEE Verlo- iren: damesbadpak; iportemon- naie inh. f 50.sigarenaanste ker; blauwe portemonnaie f 5.—; bruine jongensschoen; plastic groene regenjas met capuchon. Nationale Atletiekwedstrijden Rijkspolitie Op Woensdag 29 Augustus zul len op het sportpark Watervliet te Velsen nationale athletiekwed strijden der Rijkspolitie gehouden worden. Ruim 100 athleten van de Rijkspolitie uit het gehele land zullen aan de wedstrijden om het landskampioenschap deelnemen. De wedstrijden die worden geor ganiseerd door de Rijkspolitie Sportvereniging in het gewest Amsterdam beginnen des mor gens óm kwart voor twaalf. „Franschman" tot vruchtbaar land en bouwde de boerderij „de Franschman". die gelijk met de weg in 1906 gereed kwam. Ook kon toen de eerste tram zij het dan door paarden getrokken, gaan rijden. In 1908 kon de eer ste stoomtram doorrijden naar Bergen aan Zee, Maar hij ging voort en ontsloot in 1909 de 5 k.m. lange waterleiding naar Bergen aan Zee. In 1929 ontving hij eer» harde slag door het overlijden van ziin geliefde vrouw, met wie hii zo veel tot stand bracht. Op 15 April 1923 legde hii ziin ambt neer en kon nog véle jaren ge nieten van een welbesteed leven doch bleef medeleven met zijn Bergenaren en zii met hem. Bergen lijdt een groot ver lies. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. IETS KOELER Vanavond en vannacht veel bewolking en tijdelijk enige regen. Morgen overdag wis selend bewolkt en overwe gend droog weer. Matige en nu en dan vrij krachtige wind fjissen Zuid en West. Iets koeler dan vandaag. Advertentie ZONDAG a.s. 26 AUGUSTUS: Aanvang 2.30. Terrein: OOYEVAARSNEST Entrée f 0.35, kinderen f 0.10. Leden en donateurs toegang op vertoon van kaarten. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR: Rex: „Lilli Mariene" (alle leeft.); Cinema American: „Dolle Woensdag" (alle leeft.); Harmonie: ,,Vier in een jeep" (14 jr.); Victoria: „Abbott en Costello op de Universiteit" (alle leeft.). SCHAGEN: Royal: „De Hyena's van de weg" (18 jaar). De in het „Wanen van Ziine" gehouden ledenvergadering ter gelegenheid van het 50-iarig be staan van de vereniging voor bil - enteelt in Ziine cn omgeving trok veel meer belangstelling dan men had durven honen. Haastigliik moesten nog tientallen stoelen worden biieezet. zodat iedere vier kante decimeter van de zaal benut werd. Voorzitter P. Vries uit Haren karspel sprak het openingswoord. Hierin richtte hij zich in het bij zonder tot B. en W. van Zijpe, het hoofdbestuurslid de heer Ter burg, de specialisten van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, af gevaardigden van zusterverenigin gen enz. en bracht dank aan de schenkers van de talrijke bloem stukken die de zaal een zo echt feestelijk cachet gaven. Secretaris Ligthart van Scha- gerbrug las de notulen van de op richtingsvergadering, voor welke in menig opzicht interessant wa ren. Zo werd evenals nu, betoogd dat in Zijpe en omgeving minstens even goede honing en was gewon nen kon worden als waar ook in ons landje en men propageerde destijds het houden van bijen vooral aan de landarbeiders als bron van neven-inkomsten en dientengevolge als een zaak van algemeen gewicht. Van de eerste bestuursleden, de heren C. Hooij, de Vries, Roozen- daal, van Leveren en Thomas is niemand meer in leven. Voorzitter eerde hun nagedachtenis met een posthume hulde voor hun baan brekend werk. Van de oude garde zijn nog in leven Ligthart, sedert talloze jaren de volijverige secre taris van de vereniging, en de heer P. Rens, die beiden de im kerij in Noordholland hoogst be langrijke diensten hebben bewie- zen. Zo heeft de heer Ligthart honingkasten ontworpen en ge bouwd in de tijd dat vaiwel nog iedereen met korven werkte. De vereniging Zijpe en Omstr., eens het grootste gedeelte van Noordholland omvattend, werd de bakermat van een groot aantal nieuwe verenigingen van bijen houders, doch is ondanks al die aderlatingen bloeiend en kernge zond gebleven. Het hoofdbestuurslid ten Brug ge bood een bloemstuk aan na mens de afd. Heiloo en huldigde de vereniging Zijpe als een der voortrekkers in den lande, die de bijenhouders samenbundelde in n tijd dat haast nog niemand aan organisatie dacht en nog pas se dert kort een landelijke en enige provinciale verenigingen waren opgericht, Van de pioniers uit die dagen noemde hij de heer Ligthart als de laatste der Mohikanen die per soonlijk zijn schouders gezet had onder' de oprichting van diverse andere verenigingen in zn pro vincie o.a. ook van Heiloo, dat thans 126 leden telt. In de laatste halve eeuw is de kennis omtrent het leven van de bijen met spron- gen omhoog gegaan. Zelfs kun nen wii thans hun gebarentaal lezen en daaruit b.v. precies de afstand opmaken waar voedsel is te vinden. Daardoor is de bijen- DE HEER MERZ GEPENSIONNEERD BERGEN Wegens het be reiken van de pensioen-gerech tigde leeftijd is de heer J. C. Merz, wonende te Uitgeest, die de laatste jaren onderwijzer was aan de St. Adelbertusschool i»l- hier, dezer dagen met pensioen gegaan. De heer Merz is gedurende 45 jaar bij het R.K. Onderwijs werkzaam geweest waarvan 35 jaar aan de R.K. School te Uit geest. Ook buiten schoolverband was de heer Merz een actief man. Hii is o.a. jarenlang lid geweest van de R.K. Staatspartij, waarin hii plaatselijke en ook geweste lijke functies heeft bekleed. Ook is de heer Merz geruime tijd voorzitter van het Oranje comité te Uitgeest geweest. Nationale zeilwedstrijden AKERSLOOT. Op 25, 26, 27 en 28 Augustus a.s. zullen natio nale zeilwedstrijden worden ge houden op het Alkmaardermeer, welke wedstrijden worden geor ganiseerd door de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging de Zaan- landse Roei- en Zeilvereniging, de Zaanlandse Onderlinge en de Zeilvereniging van Uitgeest. Gedurende deze dagen zullen verschillende wedstrijden worden gehouden zowel voor klasse-boten als voor niet geklasseerden. 's Avonds zal er in de Jacht haven gelegenheid worden gege ven om te dansen, terwijl de grote show-band uit Den Haag, bestaande uit 8 personen, voor de muziek zal zorgen. maatschappij voor onze mensen de interessantste dierenhuishou- ding geworden, waarvan het be studeren en gadeslaan een bron van voortdurend genoegen blijft, zelfs als het houden van bijen geen winst meer oplevert. Burge meester Breebaart constateerde in een geestig betoog dat de ver eniging voor bijenhouders intens leeft, ook al timmert ze hoege naamd niet aan de weg, In het imkersvak is de liefde voor de natuur en economisch in zicht een zeer gélukkig harmo nieus samengaan, terwijl de bij enmaatschappij zelve ons mensen ten voorbeeld strekt. Na het officiële gedeelte van de feestavond werden alle aanwezi gen onthaald op beschuit met honing en koffie. Deskundigen van het bijenhuis te Wageningen verzorgden ver volgens een vertoning van een allerboeiendste documentaire filmwerk „Van Immen en im kers" dat in kleurige, welge- monteerde beelden de geheimen van het bijenleven ontsluierd. Welk een geduld en vaardigheid moet de cineast gehad hebben om te midden van een wrieme lende bijenhoop een eierleggende Koningin op de korrel te kunnen nemen, of de ontwikkeling en groei van de larve en de geboor te van Koninginnen, werkbijen en darren. Even boeiend was net hoofdstuk van honing en stuif meel, het bouwen van de was- raten en het vullen van die raten met honing door de werkbijen, gefotografeerd. De drukke be drijvigheid op de honing- en bijenmarkten van Veenendaal en Eerbeek gaven enig inzicht van de economische betekenis van de bijenhouderij, terwijl enpassant de voedingswaarde van honing nog even werd gedemonstreerd: 500 gram honing staat gelijk aan 1250 gram vlees, 21 eieren of drie flessen melk. Vooral door deze film werd het voor leden en belangstellenden van de jubilerende vereniging een onvergetelijke feestavond, welke wellicht de allerbeste pro paganda tengevolge zal hebben die de imkers maar kunnen wen sen. SPORT EN MISSIE HEERHUGOWAARD. Zuid. Twee weken geleden moest de missiewedstrijd ten bate van de missie van Pater Smit wegens minder gunstige weersomstandig heden worden afgelast. A.s. Zondag zal deze wedstrijd worden gespeeld op het gemeen te sportterrein te Heerhugowaard Een elftal bestaande uit stu denten van verschillende missie huizen zal de strijd aanbinden tegen SVW 1. We weten dat dit studenten elftal een zeer sterk team is, waaraan SVW de handen vol zal hebben. Er wordt om 3 uur begonnen en we weten dat de parochianen van St. Dionysius in grote getale naar het Gem. Sportterrein zul len komen om hun offertje te brengen voor de missie van hun priesterzoon Pater Smit, die reeds 11 jaar in de Congo heeft doorge bracht en nu met vaeantie in Holland is. Een missie kost geld veel geld en het zou daar om een pracht resultaat zijn als Pater Smit a.s. Zondag een aar dig sommetje geld in handen kreeg. Over een half jaar gaat Pater Smit weer naar zijn missie terug en hij hoopt dan met uw hulp zowel geestelijk als stoffe lijk zijn zware arbeid in de mis sie wèer te beginnen. Parochianen van St. Dionysius Pater Smit rekent op U. Burgerlijke Stand AKERSLOOT. Geboren: Maria E. dv Th. Kos en A. Ruiter. Ondertrouwd: Pieter de Geus 19 jaar en Gré Kleen 20 jaar te Beemster; Adrianus A. Krom 28 jaar en Johanna M. v. d. Eng 27 jaar te Uitgeest; Jacoblis Mienes 33 jaar en Maria Greis 33 jaar te 'Gladbach (Duitsland), weduwe van Theodor M. J. Coenen. Ingekomen: Johanna M. Pek van Hengelo naar Woude 500; Wilhelmina Broersen van Heem stede naar Buurtweg 53; Eize Schotanus van Hilversum naar Koningsweg 168; Gerardus C. Laamens en gezin van Voorburg naar Pontweg 341a; Albertus A. de Ruiter en gezin van Amster dam naar Kerkplein 07: Anna M. Kerssens van Beverwijk naar Hoogegeest 41; Anna M. Velze- boer van Noordw;jk naar Kerk- laan 265; Gerarda M. E. v. Vliet van Bergen naar Kerklaan 267; Johanna E. Blom van Apeldoorn naar Julianaweg 226. Vertrokken: Theodora Buur van Raadhuisweg 186 naar Ber gen; Jan Meijer en gezin van Raadhuisweg 189 naar Limmen; Jannij Broekhuis van Kogerpol- der 444 naar Graft; Paulus Schoon van Startingerweg 118 naar Cas- tricum. In Me „Mars" b schappen Commanda Opsomer. waarover landse leg waren de eerste da; Montigny met vertroi groep aan West-Duits Het was dat zij een ratie in hun en derhalve van een par deed niets voor hun bi De blauwe mars in he Brabant wa dezelfde ric geallieerde einde van weer moeste worden over rachutisten in handen overgangen Woensdag eindigde. De oefenir voorheen waren, gedu ring is geb! ning stroef na worden dag beter, gebleken, oefening ze om de sta' durend in hier om waarbij vele wonnen mo< Maar, zo nel le Fèvre loop, de oef< slaagd. Het oefening vo manoeuvres derdaad ben vechtsgroep deze manoeu zij geen sle< Het is opir dagen verti troep prachti vooral in de bijzondere pi Blauwen to< zware organi bonden aan 28 km lange men bereker gelegde take kolonel le ons mede, uitrusting n< heden op. De Amerik kins bevestif zijn Nederla ervaren hoo het bezwaar begrijpen, w. had nog noe zich tevrede beschikbaar Hij prees vo f A vierde de welbekend va dag onder i zijn 60ste ve wordt er g( nen om in 1 moderne kan ten; hebben enij bedrag besch de gemeente om in slechte de woningen komt de h varty 46 ja kinderen, bini land als amb is een begi restauratie v; te Wageninge 1944 von Bla raai Crerar capituleerde; werd het l1 metende schi thenburg in genomen na een Zweeds ligt het in V.E.R.O.N. in terdam expe uitzendingen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2