Grootscheeps défilé tot slot van geslaagde oefening „Mars" Suriname gaat zich er bovenop werken Langdurige oefening met veel beweeglijkheid De rechter en de voetbalpool U blijft opgewekt en onvermoeibaar met de heertijk Naar wij vernemen: Hechtenis en geldboeten Spaanse paarden tegengehouden Tienjarenplan en Dienstbode bestal haar mevrouw BEURSOVERZICHT Scheepsberichten V (Van onze verslaggever) In Meppel werd Woensdagmiddag de tiendaagse oefening „Mars" beëindigd met een dèfilè van 7000 officieren en man schappen van verschillende wapens en 700 voertuigen voor de Commandant strijdkrachten te velde, generaal-majoor A. T. C. Opsomer. Dit was een indrukwekkend besluit van een oefening, waarover door hoofdofficieren van het Amerikaanse en Neder landse leger met grote waardering werd gesproken. Zo goed waren de resultaten na een wat stroef begin gedurende de eerste dagen, dat zowel chef-staf kolonel G. J. Ie Fevre de Montigny, als de Amerikaanse adviseur kolonel R. L. Hawkin, met vertrouwen de deelneming van de 31e Regimentsgeveehts- groep aan de intergeallieerde manoeuvres in September in West-Duitsland tegemoet zagen. Het was de jongens aan te zien, dat zij een zware tiendaagse ope ratie in hun benen hadden zitten en derhalve kon het défilé niets van een parade hebben. Maar dat deed niets af aan de waardering voor hun buitengewone prestaties. De blauwe troepen, die hun op mars in het zuiden van Noord- Brabant waren begonnen hadden dezelfde richting gevolgd van de geallieerde opmars omstreeks het einde van de oorlog. Telkens weer moesten rode weerstanden worden overwonnen, moesten pa rachutisten bruggen onbeschadigd in handen krijgen, moesten rivier overgangen worden gemaakt, tot Woensdag in Havelte de oefening eindigde. De oefening had langer dan we voorheen in Nederland gewend waren, geduurd, omdat uit erva ring is gebleken, dat elke oefe ning stroef op gang komt. Daar na worden de resultaten iedere dag beter, zoals ook nu weer was gebleken. Bovendien was deze oefening zeer beweeglijk gemaakt om de staven te pressen voort durend in actie te zijn. Het ging hier om een zware oefening, waarbij vele moeilijkheden over wonnen moesten worden. Maar, zo zeide chef staf kolo nel le Fèvre de Montigny na af loop. de oefening is volledig ge slaagd. Het doel, een goede voor oefening voor de Brits-Franse manoeuvres in September, is in derdaad bereikt. Hij zag de ge vechtsgroep met vertrouwen aan deze manoeuvres deelnemen, waar zij geen slecht figuur zal slaan. Het is opmerkelijk, dat na drie dagen vertraagde opmars, de troep prachtig op gang kwam en vooral in de drie laatste dagen bijzondere prestaties leverde. De Blauwen toonden, ondanks de zware organisatorische eisen ver bonden aan de leiding van een 28 km lange colonne, zich volko men berekend voor de hun op gelegde taken. Toch, zo deelde kolonel le Fèvre de Montigny ons mede, levert de materiële uitrusting nog enkele moeilijk heden op. De Amerikaanse kolonel Haw kins bevestigde de mening van zijn Nederlandse collega. Deze ervaren hoofdofficier kon zich het bezwaar van kolonel le Fèvre begrijpen, want in de krijgskunde had nog nooit een commandant zich tevreden getoond over het beschikbaar gestelde materiaal. Hij prees voorts de omgang tus- Advertentie) sen de officieren en minderen in het Nederlandse leger. Hij achtte de oefening, de omstandigheden in aanmerking genomen, volko men geslaagd. Défilé Anderhalf uur was er nodig om de 9 km lange troep te zien voorbij trekken. Zij bestond uit drie infanterie-bataljons, onder delen van de L.S.K., een compag nie zware miltrailleurs, pantser- afweer, zware tanks, lichte lucht doelartillerie, veldartillerie en lichte tanks. De kapel van R.I. Jan Willem Fris» en de kapel van het regiment geneeskundige troepen speelden onder het voor bij trekken marsmuziek. De be langstelling van de zijde van het publiek was zeer groot en op de eretribune hadden o.m. plaats genomen ged. majoor A. T. C. Opsomer, commandant strijd krachten te velde, generaal-ma- jooor H. J. J. Dürst Britt, bevel hebber 4e militaire afd., generaal- majoor C. D. Toet, bevelhebber 2e militaire afd., de Commissaris sen der Koningin van Overijsel en Drente ir. J. B. Ridder de van der Schueren en mr. J. Cramer, de burgemeester van Meppel en enige burgemeesters van omlig gende plaatsen, drie Amerikaanse militaire adviseurs onder leiding van kolonel R. L. Hawkins en kolonel B. M. P. v. Griethuysen, commandant van de 31ste regi men tsgevechtstroep. „ertrUsemte vierde de heer Hommerson, welbekend van de kermis. Woens dag onder grote belangstelling zijn 60ste verjaardag; wordt er gewerkt aan de plan nen om in Rotterdam een zeer moderne kankerkliniek te stich ten; hebben enige particulieren een bedrag beschikbaar gesteld aan de gemeente Rotterdam, bestemd om in slechte toestand verkeren de woningen te verbeteren; komt de heer B. N. Chakra- varty 46 jaar, gehuwd en twee kinderen, binnenkort naar Neder land als ambassadeur van India; is een begin gemaakt met de restauratie van hotel D eWereld te Wageningen, waar op 5 Mei 1944 von Blaskowitz voor gene raal Crerar en Prins Bernhard capituleerde; werd het Nederlandse 114 ton metende schip „Tietie" te Go thenburg in Zweden in beslag genomen na een aanvaring met een Zweeds jacht; ligt het in de bedoeling van de V.E.R.O.N. in September te Rot terdam experimentele televisie uitzendingen te beginnen. ROTTERDAM In het begin van dit jaar heeft de politie in verschillende plaatsen van ons land invallen gedaan bij lieden, die betrokken waren bij de zgn. voetbalpools. Gistermorgen stond een aantal van hen terecht voor het kantongerecht te Rotterdam, verdacht van overtreding van de Loterijwet 1905. In de eerste plaats stonden twee verdachten terecht, die zich hadden bezig gehouden met de „little wood", een pool, die werk te met de uitslagen van de En gelse „league". De ene verdachte, van der H., drukker te Rotter dam, had van een zekere B. op dracht gekregen een aantal for mulieren te drukken, die be stemd waren om bij de pools te gebruiken. Mr. H. van Buuren, ambtenaar O.M., meende dat verdachte zich aan een strafbaar feit had schul dig gemaakt en dit is in de juris prudentie aanvaard. In de grote arbeidscentra vindt men het „poolende" publiek en dit publiek speelt op grove wijze mee in dit bedrijf. In de nacht van 2 op 3 Februari, toen de invallen zijn gedaan, had men versteld ge staan, aldus mr. van Buuren, van de grote aantallen coupures van f 10.en f 25.Het is een kwaad volgens de objectieve be schouwing van de justitie en daarom is op grote schaal inge grepen. Hij eiste tenslotte tegen B. een hechtenis van twee weken en tegen van der H., de drukker, een geldboete van f 100.subs, een maand hechtenis en een vw. hechtenis van een maand met een proeftijd van 2 jaar. B. werd conform deze eis ver oordeeld, maar op 31 Augustus a.s. zal de kantonrechter, mr. F. A. Nelemans, uitspraak doen in de zaak tegen de drukker. Daarna kwam de „strang" aan de orde. Ook dit is een pool, die met de uitslagen van de „league" werkt. Hiervoor waren vier verdach ten opgeroepen. Tegen hen wer den straffen geëist, variërende van een maand hechtenis tot een geldboete van f 50.subsidiair twee weken hechtenis, alsmede een voorwaardelijke hechtenis van een maand en een proeftijd van twee jaar. Tenslotte waren 16 verdachten opgeroepen voor de Nederlandse pool, de „Hollandia", maar slechts zes van hen waren verschenen. Een van hen, die ook moest getuigen, werd ter terechtzitting ingesloten, omdat hij onder ede een andere verklaring aflegde dan voor de politie en verdacht van meineed zal hij voor de offi cier van justitie worden geleid. Tegen de overige vijftien ver dachten werden straffen gevraagd variërend van twee maanden hechtenis tot een geldboete van f 20.subs, acht dagen. In de zaak tegen een dezer ver dachten zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen op 31 Augustus. De overige vijftien ver dachten werden conform de eis veroordeeld. (Advertentie) ...om op te knappen! NEDERLANDER WILDE GELD ZIEN BAYONNE. Van Zondag j.l. tot Woensdag is een verzegelde spoorwagon met tien paarden, die voor het Spaanse leger be stemd waren, vastgehouden in Bayonne in de Franse Pyreneeën. De paarden, die tezamen enige millioenen Franse francs waard zijn, hadden in Dublin aan con- coursen-hippique deelgenomen en waren onderweg naar Spanje. De wagon werd in Bayonne door de plaatselijke politie op een zijspoor gezet en verzegeld, om dat een agent van een Neder landse paardenhandelaar, H. J. A. Castelijns, verzocht had de paar den in beslag te nemen voor zij Spanje binnen konden komen. Castelijns, een leverancier van het Spaanse leger, had verklaard, dat dit leger hem zes millioen Franse francs schuldig was. Als betaling van deze schuld eiste hij de tien paarden op. Een Franse rechtbank heeft gisteren echter beslist dat de paarden aan het Spaanse leger toebehoorden en toestemming ge geven het transport voort te zet ten. Inderdaad is gebleken dat de paarden reeds aan het Spaanse leger toebehoorden. SURINAME, dat m het Koninkrijk der Nederlanden altijd het stiefkind is geweest, ontwaakt uit de apathie en maakt zich op de weg te betreden, die moet leiden naar een bestaan, dat niet getekend blijft door armoede en verwaarlozing. Ontsluiting Met behulp van Nederlandse en buitenlandse experts is een tienjarenplan opgesteld, dat weer uiteenvalt in deelplannen. Vijf honderd millioen Nederlandse guldens zullen in deze deelplan nen worden gestoken, ten dele gefourneerd door de Herstelbank te Washington. Aan de Herstelbank is tevoren gerapporteerd, welke specifieke moeilijkheden Suriname oplevert. Dat zijn b.v. het voortdurende tekort op de betalingsbalans, het lage inkomen per hoofd der be volking, de geringe dichtheid der bevolking, het gebrek aan vak lieden en de geringe afzetmoge lijkheden in het binnenland. Export en industrie Het eerste doel van het tien jarenplan is de export aan te vatten, maar daarvoor moet in dustrie gevestigd worden. Een industrie echter, die weinig ar beidskrachten nodig heeft. Voor industrievestiging is echter de aanwezigheid van energiebron nen een noodzaak. De landsregering overweegt een combinatieplan, waardoor 't land minder afhankelijk zal worden van de dure import van steenkool en olie. De Surinamerivier zal worden voorzien van een stuw, die de waterkracht levert voor een aluminium-industrie, die op haar beurt weer voorwaarde moet zijn voor een rendabele exploi tatie van het krachtwerk. Door het ontstaan van een groot stuw meer wordt tevens de mogelijk heid geopend het houtrijke bin nenland te ontsluiten. Nóg een voordeel van dit plan is de mo gelijkheid tot betere bevloeiing van landbouwbedrijven. Er is voorts een plan de hout- voorraad van Suriname, omvat tende een hoeveelheid van zestig millioen kubieke meter rondhout, op een meer doeltreffende wijze aan te boren. Bovendien bevin den zich -in het binnenland voor iaden kyaniet, kaolien, klei, glas- zand en ijzererts, die nog nage noeg niet zijn aangetast. Een deelplan „Landelijke Op bouw" streeft er naar, door een modernisering van het platteland het juiste sociaal-econimische kli maat voor de nieuwe koers van het land te scheppen. De sociale opbouw houdt met dit landelijke plan nauw verband. Tenslotte ligt het ook in de bedoeling de thans nog geïsoleerde gebieden door een perfectionnering van water-, land- en luchtwegen met elkaar te verbinden. SCHERVEN EN EEN SCHOT BREDA. In de nacht van Woens dag op Donderdag, na het sluiten van de café's en de kermis te Oosterhout, kreeg een groep men sen, groot circa 40 man, op de Tilburgseweg te Oosterhout on enigheid. Zij vernielden de gevel en de ruiten van een aldaar ge legen café. De vrouw van de caféhouder kreeg het hierdoor zo op haar zenuwen, dat zij een revolver, welke in haar bezit was doch waarvoor geen vergunning was afgegeven, te voorschijn haalde en hiermede op de ruzie makers schoot. Een andere vrouw liep hierbij een schot in haar rechterbovénbeen op en moest in het ziekenhuis worden opgeno men. De vrouw van de caféhou der werd in verzekerde bewaring gesteld. De politie onderzoekt de zaak. „SCOOTERS" VOOR DE WEGENWACHT Over enige dagen zul len de nieuwe „scoo ters" met zijspan, die in Nederland werden gebouwd, speciaal ten behoeve van de Wegen wacht van de ANWB, op de wegen verschij nen. Den Haag heeft de primeur van dit nieuwe vervoermiddel. Deze automobilist wil er wel iets meer van weten. JEUGDFESTIVAL BERLIJN, Aug. 1951. (Van een speciale ver slaggever) Nu de communisten de kapita listische gewoonte heb ben overgenomen, om hun internationale fees ten en demonstraties „festival' te noemen, heb ik een deel van mijn vacantie vrijwillig opge offerd, om eens, zonder oogkleppen, te zien, wat er van was! Ik heb mee gereisd met de zending groenten, die Nederland zomaar cadeau deed aan W e s t-Berlijn, waar dui zenden en duizenden knalrode jeugdfestival- lers een goed heenkomen gezocht hadden, omdat zij van de holle frazen, welke hen in de Ooste lijke sector werden voor gezet, niet leven konden. Dat was waarlijk: stenen voor brood. Men heeft hier aanvankelijk in be voegde kringen gedacht, dat er met de Nederland se tuinbouw iets niet pluis was. Vanwaar de plotselinge liefde van de mannen van Groen en Engelbertink c.s. voor jeugdige communisten? ik zei, dat we in Neder land nog niet in Ame rika waren en dat men bij ons nog zo iets kan doen, zonder al te veel risico te lopen. Ik zei ook, dat dit zuiver een kwestie van waar huma nisme was. gelijk inder tijd de zendingen van wijlen Deterding, toen Duitsland groeniten te kort had en wij een over compleet, maar het al leen 'n kwestie van cen ten was, die door 'n mil lioen of tien of zo van Sir Henry werd opgelost O, zeiden ze toen. Bo vendien was de gehele zending volkomen in de stijl. Er waren knalrode tomaten en de kleur al leen was al geschikt, om de festivallende jonge lui in extase te brengen voor het rood van de Nederlandse vlag. Dan was er kool. Men heeft er van de Oostelijke sector van gemaakt, dat wij die lui een kool wil den stoven, want er is prompt na de voedering der dieren door de be vriende pers van ge maakt, dat men in West- Berlijn de van het Oosten komenden wilde vergiftigen. Vandaar na tuurlijk de typhus in 'n paar barakken aan het Oostfront. Die typhus was er, want het heeft zelfs in de „Waarheid" gestaan! Ik vernam ech ter uit betrouwbare bron, dat er geen sprake van kan zijn, dat dit 'n gevolg is geweest van de kool uit de Langen- dijk, want zo zijn ze daar niet en bovendien, er was, schrik niet. een hele voorraad Chinese kool bij, die dan ook, om in de stijl van Korea te blijven, vr ij willig was beschikbaar gesteld. In het Geestmerambacht redeneerden ze zo: of die kool nou opgegeten wordt door de Noord hollandse koeien of door het stemvee van Grotewohl, dat maakt in de grond der zaak wei nig verschilDe uit werking van. de Ooste lijke propaganda scheen over het algemeen ave rechts te wezen. Men heeft hier sterk de in druk, dat het feest een succes voor het Westen was, meer dan voor het Oosten. Verschillende leidende figuren, die volgens sommige waar nemers meer „lijdende" figuren waren, gaven te kennen, dat de herbe wapening van West- Duitsland oorlog bete kenen zou. Dit werd gezegd aan het slot van een vrede smars! Toen in de onderlinge discus sies hier en daar even onschuldig als moedig gevraagd werd, waarom Oost-Duitsland dan be wapende, werd er ge zegd, dat dit een Ameri kaans-Angelsaksische leugen was. Slechts fluis terend opperde men hier en daar de vraag, hoe het dan zat met de tanks en de mortieren van de Volkspolitie en de solda ten van het leger van Paulussen, maar de dis cussie-leider zei, dat dit allemaal bekeerden wa ren. Nou, toen dorst nie mand meer te zeggen, dat er in West-Duitsland ook al millioenen be keerd waren, maar op 'n andere manier en in 'n andere richting! Verder was er iets met boeken. Er is een Oost-Duits wit boek uitgekomen, dat vol staat met agressie verhaaltjes van „roof zuchtige imperialisten en oorlogsmisdadigers", maar er zijn ook andere boeken, die nogal sen satie hebben verwekt. Zij waren naar het Oos ten gesmokkeld door 'n verpleegster van het fes tival, die dezef littera tuur over de waarheid van en in het Westen een openbaring vond en dacht, dat ze daar haar kampgenoten een plei- zier mee deed. Maar dat pakte verkeerd uit en DE COMMUNISTEN houden er van, de jeugd te benutten voor hun propaganda. Daarom komt Paul de Groot, die heel groot en heel oud is, bijna nooit in de Kam.er, wanneer deze vergadert en daarom deden kinderen van zes jaar mee aan het jeugdfestival in. Oost-Berlijn, waar ze negen uur lang marcheerden zonder te eten; ze moesten verder het vredes- manifest tekenen, ook al konden ze amper schrijven. Het heette daar officieel „Weltfestspielen der Jugend und Stu denten", maar het geheel was eigenlijk, politiek gezien, een studentengrap, zij het een gevaarlijke. De opzet was: kleur bekennen en grenzen afbakenen. Dat gebeurde op een manier, welke de organisatoren niet hadden verwacht. Het rood was bij zeer vele deelnemers niet was-echt en het werd weer eens bewezen, dat tegenover het kunstmatig houden van grenzen de natuur sterker is dan de leer. Wij geven in deze rubriek een speciale reportage van een zeer bijzondere medewerker. het scheelde maar een haar of de jongedame was gepakt, nu ligt ze, van uitputting en door gestane angst in een ziekenhuis.... in West- Berlijn! Dit is dan alle maal, om te bewijzen, dat het rode festival een groot succes was. De knalrode kranten staan er vol van. Doch de waarheid, de echte dan wel te verstaan, is in aantocht! DE TAAL In de berichten over de bovengenoemde zus ter, die van Oost naar West moest vluchten, terwille van haar veilig heid en lijfsbehoud, le zen wij, dat ze naar een ziekenhuis in West-Ber- lijn is „teruggevlucht". En in een officieel com munique uit Den Haag over de rede van Soe- karno staat, zomaar, als de gewoonste zaak van de wereld, daar waar men bedoelt te zeggen „van de zijde" van Ne derland „zijdens" Nederland. Dat is sterk! Hoe bestaat het! DEPORTATIES De Sovjet-Unie en haar satellieten onder haar druk, zijn doende een groot plan van de portaties achter het IJzeren Gordijn te vol voeren. Doel: nieuwe werkkrachten voor de Russen en bestrijding van de oppositie! Dat gaat natuurlijk met de nodige dwang gepaard. De gedwongen wegzen dingen in Hongarije en de drama's met de Griek se kinderen waren er al het voorbeeld van. Toch moeten we oppassen, dat we ons in het Westen niet laten aansteken door deze gevaarlijke bacil! Zouden wij niet Nederlandse soldaten le geren in Duitsland en Britse militairen in Ne derland huisvesten? Dat is ook al zoiets, daar be gint het meef En wordt in een officieel rapport van de Ver. Naties niet gesproken over de „noodzaak" om 50 mil lioen mensen uit Euro pa te emigreren?? Pas op, als emigratie zo als nóódzaak wordt aanbe volen, dan zou van emi gratie naar deportatie wel eens „slechts één stap" kunnen zijn. FLATER De Dag van de Vreug de in (of op) „Avifauna" heeft heel wat stof tot praten gegeven. Pater Wesseling heeft zich een paar dagen voor deze dag geweerd, met te zeg gen, dat de vreugde ook gebaseerd was op de tekst van de Mis van de dag (Maria ten Hemelopne ming), uit de introitus: „Gaudeamus', Laten we verheugd zijnLaat nou die Mis sinds lang veranderd zijn. er is een geheel nieuw Misformu lier voor deze verhoogde Mariadag gemaakt en zo luidt de introitus nu, zo als men weet: „Signum magnum"„Een groot teken". Dat had de pa ter moeten weten AS GE MAAR LEUT HET. Dat zeggen ze in Bra bant, met Carnaval. Dat is te zeggen, ik weet het van horen zeggen. (Nou, zeg!) De bakkersknecht uit Leuth, die een serie boerderijen in brand stak, in de Ooypolder bij Nijmegen, moet daaraan gedacht hebben, toen hij die fikjes maakte. „Wéér brand in Leuth", zeiden de kranten. En wij dach ten: weer leut in de brand. As ge maar leut het. Maar de Ooyse boe ren vonden het niet leu tig en de jongen zit er nu mee. DE ANTWOORDMAN Dat vond ik nou een aardige rubriek van de Avro, als die wel wat geheimzinnige Antwoord man tweemaal in de week de gekste vragen zo prompt beantwoord de. Eerlijk gezegd, heb ik er de propaganda nooit zo uit geproefd, hetgeen een gevaar zou kunnen zijn. Omdat de Avro erg geheimzinnig deed met de Sdentiteit van de „man", kregen de mede delingen van de „Volks krant" over deze zaak 'n beetje het karakter van een onthulling. De ECA trok zich terug. De Ant woordman zei, met een historisch woord: J'y suis, j'y reste, ik ben d'r en ik blijf. Die krant, zei die, och, daar wordt morgen een bokking in gepakt. Waarop de krant de volgende dag ant woordde, met een vraag: Wat doet men met esm oude Avro-gids? Prettig wel, die vlotte discussies! BAARN De kranten vertellen het en dus is het waar: Baarn wordt centrum van geluidsindustrie. Dat zit 'm natuurlijk in het feit, dat in Baarn sinds een jaar alweer een jaar! het Vorming instituut van de Katho lieke Volkspartij ge sticht is. „De industrie houdt zich bezig met het vervaardigen van ge luidsdragers", lees ik in het bericht. Nou, dat is precies wat meneer Al- bering met zijn kasteel bedoelt f Wie daar ge vormd wordeq, moeten het goede geluid, de ge zonde leer en de gezon de gedachten van de ka tholieke staatkunde, uit dragen. Goed gevonden van die krant, en het was geen eens een KVP blad. DE RODE NEUS Altijd gedacht, dat mensen met een rode neus van hun gezicht lieten lezen, dat ze graag al te graag, aan de bor rel waren. Een Brits me disch tijdschrift heeft ons uit de droom geholpen. Die rode neus komt van thee, koffie en bit tere chocolade. Dus mo gen we mensen met rode neuzen nooit meer le lijk daarop aankijken. Hoogstens mag je zeg gen: daar heb je weer zo'n thee-neus, om niet te zeggen, zo'n bittere chocolade-neus. HAAGSE POST Wij hebben gemeld, dat meneer Justus Meyer in de Haagse Post iels heel lelijks heeft geschreven over de katholieken. Jus tus heeft dat ingetrok ken. Openlijk „amende honorable", heet dat. De redactie heeft er nu het hare bijgedaan. Zij vond het publiceren van dergelijke uitdruk kingen ,,'t rose blad on waardig, ons weekblad is nu van rose rood gewor den", schrijft ze, rood van schaamte. Misschien is het iets te sarcastisch om helemaal geméénd te zijn, maar we waarderen het toch. Al verandert het natuurlijk niets aan de oude stelling van pa ter Stoks: „De Haagse Post, géén roomse kost"! MAAR MET VOLLEDIGE BUIT GEGREPEN Dinsdagmiddag kwam een me vrouw, die in de van Eeghen- straat te Amsterdam woont, tot de onaangename ontdekking dat de dienstbode met de noorderzon was vertrokken en bovendien juwelen, sieraden en kleren tot een waarde van bijkans f 12.000 vermist waren. De conclusie was dat de dienstbode deze goederen gestolen had; een conclusie die juist bleek. Het meisje 22 jaar oud en afkomstig uit 's-Gravenhage is namelijk Woensdagmiddag in Den Haag aangehouden toen zij trachtte het gestolen goed o.m. een met brillianten bezet dames horloge en een parelcollier - aan de man te brengen. De Amsterdamse politie had reeds direct het vermoeden, dat de dienstbode niet in Amsterdam zou blijven. Daar kende zij nie mand. Eerder was te denken dat zij naar Rotterdam of Den Haag, steden in de omgeving van haar woonplaats, zou gaan. De Haagse politie doorzocht reeds Dinsdag avond diverse hotelletjes. Woens dagmiddag werd zij gewaar schuwd, dat een meisje waarde volle sieraden te koop aanbood. De buit had het meisje nog in zijn geheel bij zich. Slechts twee zakdoekjes worden gemist. KANUNNIK DESSAIN AAN HARTAANVAL OVERLEDEN De Belgische Voetbalbond heeft een zwaar verlies geleden door 't heengaan van zijn voorzitter Ka nunnik Dessain die gisteren overleden. Verleden week had zijn ge zondheid, als gevolg van een hartaanval al reden tot onge rustheid gegeven. Gistermiddag kwam de smartelijke tijding dat de voorzitter van de Belgische Voethalbond, aan een nieuwe hartaanval is overleden. NED. DRAVERSPLOEG VOOR BELGIË (OSTENDE) De Nederlanse draversploeg, voor de wedstrijd BelgiëNeder land, welke Zondag 2 September a.s .te Ostende wordt gehouden, zal de volgende paarden omvat ten: 3-jarigen: Postduif je G. Prinses Zora en Petti Casindra, 4-jarigen: Olga Pluto, Oviedo A en O Nelly Zora, 5-jarigen: Nel ly Gregor, Norbert M en Narcisco van Zora. Als reservepaarden zijn aange wezen: voor de 3-jarigen: Petu lance K, 4-jarigen: Or de Casin dra, 5-jarigen Niekie B H. PRIJSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM. 23 Aug. In min dere mate dan gisteren stond van daag de beleggingsmarkt in het middelpunt der belangstelling van de Amsterdamse Beurs. De koersdaling is gisteren zeer ge voelig geweest en heeft alge meen de aandacht gevestigd op het zo actuele vraagstuk van het rente niveau, dat gisteren, blij kens het laagterecord van de staffellening 1947, tot 4 pet. is gestegen. Vandaag zette de inzin king zich niet verder voort. Op het lage niveau kwamen dek kingsaankopen te voorschijn, zo dat Nederlandse Staatsfondsen licht in herstel waren en zich ook in het verdere verloop vrij goed wisten te handhaven. De staffel lening werd gedaan van 81 tot 81 5/8 en de investeringen van 85 3/8 tot 86 1/8. Dientengevolge traden de dollarleningen, die ter beurze verhandeld worden, van daag eveneens minder sterk op de voorgrond. Wel vormde zich weer een open hoek in de 4 pet. dollarlendng Philips en was de stemming goed prijshoudend op 105 1/8 tot 105 5/8, maar er scheen minder om te gaan dan op de vorige dagen. De 3 'A pet. dollars Philips liepen op tot 102%. Ne derlandse dollarleningen prijs houdend. Het belangrijke internationale nieuws, zoals het afgebroken overleg inzake de Perzische olie en het verbreken van de bespre kingen over Korea, had op de beurs geen rechtstreekse uitwer king. Internationale Fondsen ble ken tenslotte echter toch ietwat gedrukt, maar van belangrijke verliezen was geen sprake. Zowel kon olie als Unilever en Philips noteerden iets beneden 't vorige niveau. De affaire was zeer dun gezaaid. Amsterdam rubber werd m eerste tape op 104, drie procent boven gisteren, genoteerd, een niveau dat later niet gehandhaafd kon blijven. Overigens had de markt een weinig belangrijk ver loop. Scheepvaartpapieren bleven ongewijzigd en het agio voor Amerikaanse fondsen handhaaf de zich op circa 16 1/4 procent. Aandelen van den Bergh Jur- gens werden vernomen op circa 274. Veel verandering kwam er tegen het sluiten van de markt niet meer, zodat een zeer rustige, merendeels prijshoudende stem ming, gehandhaafd bleef. Ceram 23 te Marseille, Lawak 23 te Kuweit, Molenkerk 23 Free town verw., Overijsel 24 Brisba ne verw., Stad Haarlem 23 te CasablancaStentor 23 te A'dam, Teiresias verw.jp. 23 Gibraltar, Aalsdijk 22 te Galveston, Blom- mersdijk 22 te Boston, Callisto 22 v. New Orleans, Elmina 23 te A'dam Gooiland 22 te Bremen, Katwijk 23 te Zaandam, Klipfon tein 23 v. Hamburg, Overijsel 22 Sydney-R'dam, Almdijk 23 te Bremen, Alphacca te Santos verw., Celebes 23 te Genua, Poe- lau Laut 20 te Singapore, Prins Frederik Willem 16 te Chiczo, Pr. Maurits 19 te Montreal, Roepat 20 te Belawan, Soestdijk 22 van Baltimore-New Orleans, Alchiba p. 22 Fernando Noronha, Arends- dijk p. 22 kp. San Roque, Ceram 22 v. Genua-Marseille, Gaaster- land 22 te Santos, Groote Beer 22 ISO m. Z.W. Flores-W. Trinidad, Kieldrecht 22 v. Aden, Lawak 23 Kuweit verw., Mapia 22 v. Sura- baja-Belawan, Meliskerk 22 te Kosseir, Muiaerker't 23 te Ant werpen, Prins Alexander 22 van Antwerpen-Hamburg, Raki 22 te Penang, Salawati 22 v. Makasar- Semarang Stad Arnhem p. 22 Fi- nisterre, Stad Dordrecht 22 van Gibraltar, Teucer 22 te Portswet- tenham verw.. Utrecht 22 van Penang-Pt. Swettenham, Willem Ruys 22 v. Singapove-Belawan. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3