ARIE VAN VLIET EN REG HARRIS de sprint-favorieten in Milaan Titanenstrijd Holland-Friesland eindigde in gelijk aantal punten A „BANDJIR OVER JAVA Jan Derksen en Patterson de grootste concurrenten De Kaag" zegevierde in de Valken-clubwedstrijd Hunze-vieren Spaarne-ocht boekten g lanzende zege's Vlucht in de nacht" I H ijzelendoorn bij amateurs? RADIO Sneek-week is ten einde fl 8 Wij zijn uit de brand Internationaal damesroeien Twee hoofdprijzen voor Nederland! Ons nieuwe feuilleton door E. J. Rath VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 j (Vsn onze speciale verslaggever) MILAAN, Donderdag Zoals in de internationale voetbal wereld het Londense Wembley-stadion het symbool is van het hoogst bereikbare en van de kostbaarste triomph, xo ver zinnebeeldt de Vigorelli-baan te Milaan de snelste piste ter wereld he tsummum aan kwaliteiten in de wielerwereld. Op het gepolitoerde dennenhout van dit semi-openlucht Sport paleis aan de noordrand der grootste Noord-Italiaanse industrie stad vestigden Maurice Archambaud en Fausto Coppi hun uur records, trotse getuigenissen van hun rennerscapaciteiten en levende bewijzen van de hoge kwaliteiten van deze baan. De wielerprogramma's op Vigorelli evenaren de sportmiddagen van het Parijse Pare des Princes, wanneer men let op de namen der deelnemers; zij overtreffen de kwaliteit der Franse wed strijden. Deze wielerbaan, het Wembley der baanrenners, is dit jaar de uitverkoren plaats voor de strijd om de witte truien met de zeven kleurige banden, de traditionele en veelbegeerde beloningen voor de sterkste sprinters, achtervolgers en stayers ter wereld. die slechts te vergelijken is met een Moeskops, een Ellengaard of een Michard, zal dit jaar op Vi gorelli niet present zijn. De wet, die spreekt van een tijd van ko men en een tijd van gaan, geldt ook in de wielerwereld. Poeske beoefent de wielersport niet meer. Van het viertal, dat jaren lang de absolute hegemonie had in de zuivere sprint, ontbreekt daarenboven Tot Gerardin. In de voorwedstrijden welke moesten beslissen over de samenstelling van de Franse ploeg voor Milaan, bleef hij te ver beneden de maat die men vaststelde voor de ver tegenwoordigers in de strijd om de hoogste wielereer ter wereld. Arie van Vliet en Jan Derksen zijn de twee overgeblevenen van het sprintkwartet, dat twee klas sen boven alle overige beoefena ren van de loutere snelheidssport uitschitterde. Twee anderen hebben zich ech ter opgewerkt naar dezelfde hoog te. Ge kent hen: Reginald Harris, de immer ietwat Hautain glim lachende Engelsman en Sydney Patterson, een joviale Australiër, die twee jaar geleden te Kopen hagen sprintkampioen werd der amateurs, vorig jaar te Luik met evenveel bravour de wereldtitel achtervolging wegkaapte voor de Italiaanse temporenners als Gan- dini en Messina en die sinds enige maanden in de beroepsklasse de evenwaardige is geworden van Harris, van Vliet en Derksen. Verrassingen zijn mogelijk Meteen hebt ge dus het viertal, dat volgens de wet der logica voorbestemd is voor de halve fi nales en daarna de eindstrijd op Zondagmiddag a.s. Natuurlijk be tekent dit niet, dat we in Milaan verrassingen uitgesloten achten. De Italiaan Ghella bijv. of de Deen Schandorf en de Belg Gos- selin, wellicht ook de Fransen Senfftleben en Verdeun, zij kun nen voor surprises zorgen. Nog verder wikkend en wegend achten we Harris, die de twee voorgaande jaren beslist de beste was, en van Vliet het meest be kwam voor de finale. Verder gaan we niet. We zouden kunnen voortborduren over de zenuwcri sis waaraan van Vliet steevast ten offer valt zodra de finale in het zicht is, maar we zouden bijv. ook kunnen wijzen op de meester lijke wijze waarop diezelfde van Vliet onlangs in de Amsterdam, se Grand Prix Harris versloeg. Jan Hijzelendoorn? Een minder omlijnd beeld schenkt de deelnemerslijst van het sprintkampioenschap voor amateurs. De jongere garde treedt veel minder vaak dan de professionals in het strijdperk, althans op internationaal plan, Een Saelens en een Maertens b.v. konden in de afgelopen winter op de Belgische banen de overwin ningen eenvoudigweg niet bij- Vijf shirts zal Monsieur Achille Joinard, de president van de In ternationale Wielerorganisatie, de UCI, a.s. Zondag, Maandag en Dinsdag in de ereloge van Vigo relli uitreiken. Vijf witte truien, die als magische krachten werken op 175 renners uit meer dan 25 landen. De Tour de France moge aan energie het honderdvoudige opeisen van hetgeen van een can: didaat voor een regenboogtrui wordt gevergd, BordeauxParijs blijve het epos in de wielersport, vast staat, dat geen enkele wed strijd een zuiverder beeld geeft van de krachtsverhoudingen tus sen de wielerlanden en van de persoonlijke capaciteiten der deel nemers dan het wereldkampioen- schap „Een regenboogtrui verkoop je niet", zei Arie van Vliet ons op de beruchte Juni-middag in 1947, toen in het Pare des Princes dui zenden hete Fransen de taak der jurv wilden overnemen in de sprintfinale Scheirens—Gerardin. Daar stonden twee vrienden te genover elkaar, die in de winter- tournees langs de Europese wie lerbanen zo nodig een mixture bereidden van sport qp zaken manschap. Antwerpen laat je deze keer maar aan mij, jouw beurt komt morgen wel in Zu rich, of volgende week in Parijs. Maar deze ene keer in het jaar wordt het definitief uitge vochten. Vier candidaten Intussen, en wij zijn daarmee gekomen aan de onvermijdelijke prognose, de Belgische topsprinter, ZATERDAG 25 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. mu ziek, 8.00 Nieuws en weerberich ten, 8.18 Orgelspel, 8.40 Gram. muziek (9.309.35 Waterstan den»), 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie, 10.05 Morgen- Wijding, 10.20 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.30 Gram. muziek. 12.30 Land en tuinfoouwmededelimgen, 12.33 Hawaiianmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muziek, 13.45 Gram. muziek 14.00 Voor de jeugd, 14.20 Fanfarecorps, 14.40 Neder landse liederen, 15.00 Boekbe spreking, 15.15 Accordeonorkest en solist, 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.00 Gram. muziek, 16.30 Sportpraatje, 16.45 Kamerorkest, 17.30 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Vara- varia, 18.20 Metropole-orkest, 18.45 Gram. muziek. 19.00 Artis tieke staalkaart, 19.30 „Passe partout", causerie, 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd causerie, 19.55 „Deze week", cau serie, 20.00 Nieuws, 20.05 Actua liteiten, 20.15 Gram. muziek, 21.00 „Let op uw tellen", 21.15 Tirolermuziek, 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Instrumen taal sextet en soliste, 22.30 „On der de pannen", hoorspel 22.50 Gram. muziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Orgelspel, 23.30—24.00 Gram. muziek. i HILVERSUM, II 298 m. 7.0024.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Koorzang, 7.45 Mor gengebed en liturgische kalen der, 8.00 Nieuws en weerberich ten, 8.15 Gam. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw, 9.35 Viool en piano, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gram. muziek, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gram. muziek, 11.50 „Als de ziele luistert", 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek, 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Lich te muziek, 14.00 Instrumentaal septet, 14.20 Pianoduq, 14.40 Tiroler muziek, 15.10 Kroniek van letteren en kunsten, 15.45 Gram. muziek, 16.30 ,De schoon heid van het Gregoriaans", 17.00 Voor de jeugd, 18.0O Pianorecital, 18.15 Actualiteiten, 18.25 Gram. muziek, 19.00 Nieuws, 19.15 ..Dit is leven", 19.21 Actualiteiten, 19.27 Gram. muziek, 19.52 Jour nalistiek weekoverzicht, 20.00 Nieuws, 20.05 Gram. muziek, 20.15 Lichtbaken, 20.40 „Steek eens op, heren, de feestpeuk", 21.50 Sport, 22.00 Operette muziek, 22.30 „Wij luiden de Zondag in!", 23.00 Nieuws, 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Maastichts Stedelijk Orkest. SN EEK, Kolmeersland, Donderdagmiddag De rust na zes dagen zeilen keerde gisteravond weer aan het Snekermeer, toen na binnenkomst van de laatste wedstrijdschepen de Hol landse gasten onder luid getoeter in lange slepen stadwaarts keerden. Welnu, ook Donderdagmorgen namen Oppenhuizen en Alberda Hofland voor hun rekening, terwijl Marten Hen driks met van der Velde in duel kwam. dergsma (Holland) wist vrij te komen en nam de leiding, doch op de verschillende kruisrakken veranderde de stand nog al eens. Na menige loef- partij, waarbij de een de ander niet losliet, wisten de Hollan ders toch de eerste plaats te behouden. Alberda en Oppenhui zen bleven op de tweede en derde plaats. Zowel Holland als Friesland hebben evenveel punten, n.l. 36,1. Bij gelijk aantal punten win nen de gasten, zodat de wissel beker ditmaal mee naar Holland ging. En terecht. Bij de groepswedstrijden val ken werd eveneens fel gestreden Reinard Mulder finishte het eerst voor KZV Sneek. Th. van Helvert als tweede voor de Kaag, terwijl Elan van F, van der Meu- len, Leeuwarden die voor Snow White van Tromp voer, als derde voor SZC doorging. Daar Zuiderbaan met Whippet als vierde voor de Kaag doorging was daarmee het pleit beslecht in het voordeel van de Kaag. De puntenstand na 2 wedstrij den was: de Kaag 611/10 punt, KZV Sneek 51 1/10; SZC 38 pnt. Mede door het mooie weer startten' bij de open wedstrijden een groot aantal schepen, doch kwamen er weinig spannende races voor. Bij de 30 m2 klasse werd Herman Geveke gedisqua- lificeerd waardoor A. Vollema met Swealtsje winnaar werd. Al- beda en de Bruiser van Van der Sluis (St. H. van der Wey) leg den bij de regenbooggroepen be slag op de eerste prijs. Hofland en Van der Velde bezetten in de groepen de tweede plaatsen. Mo lenaar van Grouw voerde zijn Maple Leaf in de 22 m2 ter over winning daarbij Porte Allegre van Schaap Deersum de eerste neder laag in deze Sneekweek toedie nende. De overwinning van G. Koldijk Kampen in de pampusklasse kwam eveneens onverwacht, zo dat Bakker met Weerhaan nu met de tweede plaats genoegen moest nemen. Rieks Helder en Fokke Jansma kwamen noemaals teren elkaar in het veld in de 16 m2 klasse eroeo 1, Het werd weer dezelfde aan komst als Woensdag .zodat Jans ma in Helder toch ziin meerdere moet erkennen. Veeter kon het niet verder breneen dan derde. In de tweede groep wist W. Visser van Paterswolde en de keer verder dan de tweede plaats had gebracht. W. van der Zee Groningen werd weer eerste bij de B.M.-ers ge- Groninger crack Jaap Helder zich te houden. Bij de 4 groepen B-ers waren winnaars Michel de Ruyter van W. J. van Balen, Irnsum. Hannie van J. Veldstra Leeuwarden, Cas- parone van G. K. de Vries, Sap- emeer en Arran Crest van Th. ieringa, Sneek. Mevr. C. Joustra-Van Gooi te Amsterdam voerde Fram in de eerste groep valken ter overwin ning voor kampioen Firette van Reinard Mulder die met de twee de plaats genoegen moest nemen. Belde valkjes lagen een stuk voor op 't andere veld. In de volgende groep was het Accipiter van J. C. Lichtenauer Rotterdam die met de zegekroon ging strijken voor Lapsus van Th. van Helvert, Leiden. Jan Douma van Oppenhuizen ging voor Atsma als eerste door de finish in de schouwenklasse, terwijl de „Mustang" van Kraan Oude Wetering voor de zoveelste keer weer eerste werd. Th. de Kool Amsterdam was tweede. Het was voor Kraan zeer teleurstel lend dat hem de hoofdprijs ont- pe W: ging daar niet alle dagen dezelfde broer aan het stuur had gezeten. Waartegen protest was ingediend en welk protest werd toegewe zen. Zodat nu de hoofdprijs kwam aan de Kool die het geen enkele volgd door Prins Heerenveen met Rapid 2. Andere winnaars Bij de vrijheidsklasse kregen we geheel nieuwe winnaars nl. Rivaal van Simons Amsterdam als eerste en Sindbad van J. de Boer Sneek als tweede. Bos was met Paddeltje weer nummer één in de Olympia jollen Jelles Overveen werd tweede. In de 12 voets jollen voerde G. de Vries Lentsch te Amsterdam zijn Cormoran voor de derde achter eenvolgende maal als eerste over de winlijn voor Sinbad van mej. H. Mulder Landweer. K. van Ommen welke eergis teren geklopt werd, was de laat ste dag weer onbedreigd eerste in de Larkenklasse met Wetter- lus, ook een vaste tweede win naar als tweede. J .J. Woortman Groningen won in de jeugdklasse met Billy. Het is ditmaal een week ge weest zoals we in geen jaren hebben meegemaakt. Een week, welke in alle opzichten slaagde. - „Winnaars hoofdprijzen 30 m2 Tj. Geveke Leeuwarden stuurm. in Emmy. Regenbogen: John Hofland in Beneventum te Rotterdam. 22 m2 H. R. Schaap met Porto Allegre te Deersum. Pampusjachten H. Bakker Sneek met Weerhaan. 16 m2 A. Rieks Helder, Paterswolde met Peer less. 16 m2 klasse B. Jan Dijk, Groningen met Stella Maris. Valkjachten, Th. van Helvert, Leiden met Lapsus. Schouwen F. F. Atsma met Meerkol. Sharpies Th. de Kool Amsterdam met Waterman. B.M.-ers W. van der Zee, Groningen met Pinquin. Vrij heidsklasse U. de Vries te Grouw met Zilvermeeuw. Olympiajollen H. Bos Groningen met Paddeltje. 12 Voets jollen G. de Vrie sentsch Amsterdam met Cormoran. Larken K. van Ommen Gronin gen met Indra. Jeugdklasse G. J. en J .G. Mulder Groningen met Annie. Wisselprijzen De Linthorst Homanbokaal aan geboden door de commissaris der Koningin van Friesland verzeild in de 22 m2 klasse voor de beste prestatie over 2 dagen (Woens- dasr en Donderdag) viel ten deel aan T. Molenaar te Grouw met Schaap celiik stond, doch daar Molenaar de laatste dag winnaar werd. was dit doorslaggevend. De Andrae beker kwam defini tief in bezit van de heer Alber da met Aleri die deze tronhee nn tweemaal had gewonnen en defi nitief eigenaar werd. Jubileumpriis Door de heer H. P. Linthorst Homan was een fraai wandbord beschikbaar gesteld als jubileum- prijs, welke verzeild werd in de 30 m2 klasse. A. Vollema Grouw die zowel Woensdag als Donderdag won, kreeg dit fraaie bord. houden, maar hun tegenstanders waren daarbij in hoofdzaak ren ners die over een „eindschot" be schikten, geen zuivere sprinters dus. Van de Duitsers, Denen en Luxemburgers raakten buiten de landsgrenzen helemaal niets be kend. En het is daarom prettig te kunnen vaststellen dat een Ne derlandse kampioen, Hijzelen doorn, in het buitenland enige overwinningen behaalde, die wel enig houvast bieden. Nu Verdeun de wereldkampioen van vorig jaar, naar de beroepsklasse is overgestapt, nu Patterson opge klommen is naar het rijtje der groten en nu ook de Engelsman Bannister afwezig is, zijn de kan sen van de Amsterdammer sterk gestegen. We durven hem zelfs een vaste troef te noemen voor de eindstrijd, al herinneren we ons van vorig jaar een Italiaan met de naam Sacchi, die ook deze keer present zal zijn. Over het wereldkampioenschap' achtervolging, dat Maandag bij de amateurs en Dinsdag bij de be roepsrenners wordt beslist, als mede over de kans der stayers spreken we morgen onze vooruit zichten uit. Advertentie Lucifers-actie Lucifersactie - Lucifers-actie 3 „Lucifers-actie" Minderbroeders klooster, Wilhelmina- weg 13, Woerden. Als U onze lucifers brandt. Koop daarom 'n pakje als ze U worden aangeboden. Een dubbeltje is voor U geen onoverkome lijke uitgave en wij zijn er blij mee. Het Missie-college werd door oorlogs brand verwoest. Door de brand van lucifers wordt het weer opgebouwd. 5* K Lucifers-actie - Lucifersactie Lucifers-actie Met de tegenstanders van het damesroeien ..elders in 't land" hebben de Nederlandse vertegen woordigsters on de internationa le roeiwedstriiden te Macon het duizendkonois'e publiek en de honderden roei-exnerts in vuur en vlam gezet. Twee Nederlandse overwinningen op de vier num mers. Eén voor de uitstekende Groningse vier met stuurvrouw van ..De Hunze" één voor de acht. van ..De Snaarne". In hart- veroverende stiil. met een élan, die ontembaar leek. bevochten deze twee kranige Nederlandse nioeeen aan de vooravond van de Euronese kampioenschappen de zege. Het resultaat van deze over winningen? In de eerste plaats de door de Nederlandse Roeibond PRINS BERNHARD NAAR BELGIË VERTROKKEN Z. K. H. Prins Bernhard is naar le Zoute (België) vertrok ken, alwaar hij als chef d'equipe van de Nederlandse ploeg zal deelnemen aan een driedaags in ternationaal concours hippique. H.M. Koningin Juliana vertoeft met de prinsesjes enige dagen op het Paleis het Loo. ZWEDEN BESTELT SCHOENEN IN NEDERLAND 's GRAVENHAGE. Zweden heeft een belangrijke exportorder bij de Ned. schoenindustrie ge plaatst. Het betreft hier 60.000 paar damesschoenen die door de N.V. Ned. Schoen- en Lederfa- brieken Bata in Best op korte termijn gefabriceerd en geleverd zullen worden. beschikbaar gestelde Zilveren Molen en voorts de door Presi dent Auriol geschonken Sevres- vaas. Met Frankrijk deed Neder land evenveel aanspraak op de kostbare vaas en goede en char mante gastvrouwen als de Fran- Caises zijn, werd deze aan Neder land beschikbaar gesteld. Slechts één teleurstelling lever den de dames wedstrijden voor de Nederlanders op. Dat was de vierde plaats voor Agnes Reuter in het skinummer. Twee Fran- Saises, Janine Tabuis en Huguette Leys bezetten de eerste twee plaatsen. Zwaarbevochten was vooral de zege van de Groningse meisjes. Van het begin tot het einde werd hevige strijd gevoerd met de Deense ploeg, maar juist het overwicht aan soepele techniek en gedurfde tactiek bracht de meisjes uit de Noordelijke uni versiteitsstad de zege. Op het laatste eind groeide de voorsprong zelfs tot bijna een lengte. Geheel onverwacht, maar met des te meer vreugde, moest de overwinning van de Haarlemse ploeg gevierd worden. Gestart in een haast onbegrijpelijk hoog tempo in glanzende techniek uit gevoerd bevocht de „Spaarne- acht" reeds in het begin de over winning. Direct kregen de Ne derlandse meisjes 'n voorsprong, die naarmate de finish in zicht kwam steeds uitgroeide. Sociale ambtenaren bij D.U.W. 's GRAVENHAGE. In de radio rubriek verklaring en toelich ting" zal vandaag te 19.15 uur via de zender Hilversum 2 een vraaggesprek worden uitgezonden over de taak van aan te stellen sociale ambtenaren bij de DUW. LEO BROEKSMIT, de schrijver van ons nieuwe feuilleton „Bandjir over Java", dat wij vanaf morgen publiceren, is in Neder land en België bekend geworden door zijn korte verhalen en novellen, die altijd een actuele achtergrond hebben. Vaak zijn z'n verhalen geromantiseerde reportages, waar uit men, meelevend met de lotgevallen van de hoofdpersonen, tevens een inzicht krijgt in de toestanden der landen en volken, waar die verhalen zich afspelen. „Bandjir over Java" maakt hierop geen uitzondering. Het is een roman, die de ontwikkelingsgang van Indonesië tot ach tergrond heeft. Mèt de hoofdpersonen, de idealist Oemar Kerto, de ervaren bestuurs ambtenaar Verhagen en de Nederlandse militairen, beleeft men de gebeurtenissen, die wij in de afgelopen jaren alleen vanuit onze gezichtshoek hier hebben kunnen zien. Toch is het een roman gebleven, de eerste roman, die het Indië van de jaren 1938 tot 1951 als achtergrond heeft. VOORWOORD VAN DE SCHRIJVER MIJN NIEUWE BOEK „Bandjir over Java", dat Uw dagblad in de komende maanden als feuilleton zal publiceren, is een roman en geen politieke beschouwing. Het is een roman en ik hoop vurig, dat de hoofdpersonen van die roman voor u zullen gaan leven, zoals ze voor mij gingen leven in de maanden, dat ik hun lotgevallen, hun liefde en hun haat, hun vreugden en hun ellende al schrijvende mee leefde, meebeleefde tot het eind, dat zo ko men móest, omdat het nu eenmaal 's levens loop was. Niet ik heb deze levens zo geleid. Toen Oemar Kerto in Leiden studeerde en Hetty Verhagen leerde kennen; toen hij haar in Ba tavia weerzag en haar vader ging waarderen, toen stond hun levenslot vast en zou ik dit niet hebben kunnen veranderen, ook al had ik dat gewild. Maar ik wilde het ook niet. Ik wilde hun leven beschrijven en niet het in een vooraf bepaalde richting dwingen. Ik had geen rich ting bepaald. Verhagen bleek een goede Nederlander en Van der Graaf een minder waardig mens; Kerto was een oprechte natio nalist en zijn Javaanse chef werd een corrupt politicus. Aan de huidkleur kent men de mens niet.. En wanneer men dan tóch respect voelt voor de trouw, de plichtsbetrachting en de moed, die Nederlanders mét en zónder uniform daar gaven, dan is dat gevoel goed en eerlijk, juist omdat het gegroeid is uit het leven zelf. LEO BROEKSMIT 24 AUGUSTUS: H. Apostel Bartholomeus Deze apostel, die er niet voor terugschrok om voor Jezus' naam levend gevild te worden, leert ons, dat de ware volgeling van Christus zijn kruis moet opnemen iedere dag. Hij weet, dat het vaak velen zeer moeilijk is en daarom juicht hij het toe, dat God in Zijn liefde en barmhartigheid toelaat dat aan velen het „achtste sacrament" van het lijden wordt toegediend. „Want lij den en nood voeren meer zielen naar God, dan alle apostelen en predikers teza men", zo getuigde hij. Zien wij, die onder het kruis van ziekte of materiële ellende gebukt gaan, dat ook zo in? Wat een troost toch ligt er in de gedachte, dat wij met Christus moeten lijden om met Hem verheerlijkt te worden! (Rom 8. 17). IN DESERTO REÜNIE KATH REISVERENIGING Voor alle deelnemers aan de reizen der Kath. Reisvereniging. die dit jaar door de afd. Alk maar zijn ondernomen, alsmede voor belangstellenden in het werk van de Kath. Reisvereni ging in ons land wordt er in „Boschlust" te Zeist op Zondag 9 September a.s. een grote reünie gehouden. Er is een korte ver gadering, waarin het werk er» de resultaten, verbonden aan de deze zomer ondernomen activi teiten der Kath. Reisvereniging nader worden toegelicht. Voorts is er een gemeenschappelijke koffiemaaltijd terwijl er tevens nog tochten in de omgeving van Zeist, bekend door ziin natuur schoon en gunstige ligging, zul len worden gehouden. Spoedige opgave is gewenst bij de heer C. F. de Munk, Stations plein-hoek Spoorstraat (sigaren zaak) te Alkmaar, die ook alle gevraagde inlichtingen ver strekt. Hulpactie voor India AMSTERDAM. Men schrijft ons: Op 29 Augustus a.s. vertrekt het s.s. „Indian Endeavour" van Rotterdam naar Calcutta. Aan boord bevindt zich een eerste zending levensmiddelen, bijeen gebracht door giften van het Ne derlandse volk, ter leniging van de grote nood in de hongergebie- den van India. In enkele honderden gemeen ten van ons land zijn reeds plaatselijke comité's „Helpt hon gerend India" opgericht, voor de verkoop van voedselbonnen. De opbrengst van deze voedselbon nen is bestemd voor de aankoop van volgende zendingen levens middelen. Het comité „Hulpactie India", gevormd door de Nederlandse Jeugd Gemeenschap en de ver eniging „Nederland-India" doet een dringend beroep op alle land genoten om door aankoop van deze voedselbonnen spoedig een tweede zending mogelijk te ma ken. Faillissementen ALKMAAR. De nalaten schap van S. C. L. J. Spierenburg gewoond hebbende te Alkmaar, Nic. Bêetskade 65; Rechter-com- missaris: Mr. J. N. Alblas, Cura tor: Mr. Dr. C. Berkhouwer. K. Bakker, van beroep sla ger, Schagen, Markt E 118; Rechtercommissaris Mr. J. Krab be, Curator Mr. H. Lesterhuis. Mevr. C. D. de Bruyn, we duwe van H. Jansen, zonder be roep, Alkmaar, Juliana van Stol berglaan 16; tevens haar minder jarige zoon H. Jansen z.b. adres idem, Rechtercommissaris Mr. R. v. d. Wall-Bake, Curator: Mr. A. W. L. Boudam. FEUILLETON 110. „Dat zou waarschijnlijk ook helpen", gaf hij toe. „Wel haast zeker dunkt me, als niemand het testament betwist. Maar als er geprocedeerd werd, er» er stond een geschreven testament tegen over. ik durf er eigenlijk niet veel van te zeggen, 't Is een ge val, waar geen precedent voor bestaan, voor zover ik weet. Als ik u nu alleen mag laten, ga ik mijn boeken eens nasnuffelen. 't, Is een heel bijzonder geval nooit zoiets meegemaakt!" Toen Harvey Nesbit de kamer verlaten had, keek ik Mary aan en riep ik opgewonden uit: „Nu moet Vinton maar eens zier», wat hij tegen je begint! Het testament, dat hii heeft is het laatste niet!" Zii knikte werktuigelijk en begon met een briefopener te spelen, die op tafel lag. „Begrijp je 't niet?" ging ik gejaagd voort. „Je hebt een wa pen Ik brak de zin af. Mary scheen nauwelijks naar mij'te luisteren. Was zij 't piet met mil eens, of interesseerde het testament haar niet? Zij keek naar mij op, met verwijt in haar ogen. „Mary!" riep ik uit. „Wat is er?" „Ik dacht aan dat hele testa ment niet meer", zei ze met een trillende stem. „Wat kan 't me schelen? Ik stond te denken, of je 't werkelijk meendewat je zei. Met een sprong was ik bij haar, maar wat ik ook gedaan zou hebben, het gebeurde niet. Majoor Nesbit kwam de kamer binnen. „De kranten uit de stad ziin net aangekomen," zei hij. „Ik dacht: misschian willen de schip breukelingen ze even inzien." Ik nam de kranten aan, niet bepaald dankbaar of vriendelijk. Het ergerde me diep, dat het niet gebeurd was, wat ik gedaan zou hebben. Mary stond met de brief opener te spelen. Ze had een kleur. Om majoor Nesbit althans enige voldoening te geven keek ik op de eerste bladzijde van een der kranten, er» toen viel mijn oog op een bericht onder het hoofdje Baltimore. Ik kwam er toe, het te lezen, doordat ik een naam zag staan: en terwijl ik las, verliet majoor Nesbit de kamer. Ik las dit: In de tuin van een landgoed nabij onze stad behorende tot de nalatenschap van wijlen Rufus Jennings, is gisteravond het Hik gevonden van een man, die vol gens de papieren, op zijn per soon gevonden, Robert Vinton schijnt te heten. In het hoofd van de verslagene werd een ko- gelwonde ontdekt, en nabij het Hik lag een zware dienstrevolver in het gras. In zijn hand had hij een klein zakpistool Het huis van wijlen de heer Jennings staat alleen op een groot terrein. De naaste buren, die nog op vrij grote afstand wo nen, hebben niets gezien, maar getuigden later wel, dat zii in het begin van de avond een aantal schoten hadden gehoord, snel achtereen afgevuurd. Dit hebben zij meegedeeld aan de politié die naar het toneel van de misdaad of het ongeluk werd geroepen door eer» telefonische waarschu wing van een onbekende, die men nog niet op het spoor is. Toen de politie kwam, was er noch in huis, noch in de tuinen iemand te vinden, buiten de overledene. De nasporingen ziin begonnen, om uit te maken, of Vinton ver moord is of de hand aan zichzelf heeft geslagen." Vinton was dood! In één flits van de geest meende ik de oplos sing te zien van het raadsel, waarvoor de politie nu stond. Vinton was met de limousine te ruggekeerd en had ons met het vliegtuig zien ontsnappenhii was de eerste, die ons achter volgde, Lazarro en Purvis waren hem komen helpen, en een kogel door een van hen beiden afge schoten, op het vliegtuig, had Vinton in het hoofd getroffen. Toen hadden zijn compagnons de vlucht genomenEn de poli tic had Vinton's papieren óók het testament! „Van Vinton zul je geen last meer hebben, Mary". zei ik, mijn stem zoveel mogelijk beheersend, terwijl ik haar de krant toereikte. I'» ngzaam las zij het bericht. Toer» boog zii haar hoofd en bleef roerloos staan. Ik liep door de kamer heen en weer, en keek naar haar maar ik wilde haar niet storen in haar gepeins. Ein delijk sloeg ze haar ogen op en zag ze mii aan. „Nu hoeven we ons geen zorg meer te makenover die tes tamenten", zei ik. „En over je vader ook niet." Ze glimlachte me flauwtjes toe en liep naar eeni der ramen. Daar bleef ze in de zonneschijn staan. Ik was te verbaasd door de zon derlinge opeenvolging van ge beurtenissen, om iets te doen tot ze haar hoofd omwendde en me aankeek, met iets droefgees tigs in haar ogen. Ik liep naar haar toe. „Ik kan geen enkel precedent vinden" zei de stem van Nesbit junior achter me. ,,'t Is een merkwaardig geval!" Nu was het welletjes. Ik keek hem aan met smeken de blik en maakte een gebaar. Hij begreep het, knikte tegen me en» verliet met vlugge stappen de kamer. De deur deed hij duide lijk hoorbaar achter zich dicht. Ik zei: „Nu, Mary." en ik sloeg mijn arm om haar heen en trek haar naar me toe. ,,'t Zal tijd WOrden". fluisterde zij, met haar gezicht tegen mijn schouder en haar jonge blanke armen om miin hals. EINDE

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5