Nieuw Ridgway roept de Roden op: „Hervat de besprekingen" Generaal van Fleet optimistisch - PT-%., Communistische klacht Strijd in Korea desnoods met geestdrift hervat en eisen verworpen Maandagen voor Kerstmis en Nieuwjaar vrije dagen? DAGBLAD VOOR ALKMAAR Belasting doeleinden a* Stormschool blijft Uitbreiding Atlantisch Pact Stichting van de Arbeid zegt ja Sneltreinen in botsing Bliksem treft kruitfabriek EN OMGEVING U r. Defensie-studie centrum opgericht Vliegtuigramp eist 48 doden Gen. Maj. Warringa volgt Sitsen op Motorrijtuigen belasting verhoogd Overwerk ter compensatie Uitkeringen Noodwet-Drees Indonesië naar San Francisco Besprekingen Nederland-lndonesië zijn begonnen Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per adftie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 25 Augustus 1951 46e jaargang No. 12254 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 NOG ALTIJD ACTUEEL is de strijdvraag, in hoeverre de Staat tot „nivellering" der inkomsten door middel van de belastingen ?!a§. .overgaan, of, zoals minister Lieftmck het in de Tweede Ka mer bij de grote belastingdebat ten in Juli uitdrukte, in hoeverre het de Staat geoorloofd is, bij de staatsbegroting z.g. overdrachten van inkomen te benutten, nl. door de staatsinkomsten (uit de be lastingen, red.) aan te wenden, „om compensaties tot stand te brengen in bepaalde inkomens sectoren, die wegens de werking van de maatschappelijke krach ten niet aan hun trek komen." De minister is daar ook nog ver der op in gegaan. Prof. Romme heeft er nu in de „Volkskrant" (van 3 Aug. 1.1.) op gewezen, dat het niet meer aan gaat, deze methode af te wijzen als alleen-maar socialistische dog matiek, of, gelijk „Trouw" deed, als een ..socialistisch grapje". Prof. Romme is van oordeel, dat het niet langer aangaat, de be doelde methode van minister Lieftinck enkel als socialistisch te beschouwen en dus te ver werpen. Hij haalt er prof. mag. J. F. A. Weve O.P. bij aan, die in 1950 op Studiedagen van de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg in het bijzonder aan deze kwestie een beschouwing heeft gewijd. Deze hoogleraar betoogde o.a., dat in de bijzondere omstandig heden als naoorlogse ontwrich ting, het hanteren van belastin gen ten dienste ener actieve eco nomische of sociale politiek „vrij algemeen en zonder veel discus sie wordt aanvaard". Er zijn stel lig nog mensen, die van deze stelling wat zullen opkijken. Hen mogen wy o.a. in herinnering brengen, dat mr. F. Teulings, toen nog geen minister, op de lande lijke Kaderdagen van de K.V.P. in Rolduc in 1949, van de aan vaarding van die stelling wèl heeft blijk gegeven. Hier gaat het intussen over de „bijzondere omstandigheden als naoorlogse ontwrichting". Mag die methode nu ook worden toe gepast „in meer normale tijden". Mag m.a.w. de overheid stééds haar belastingpolitiek voeren met het doel, de sociale verhoudingen te beïnvloeden door verschuivin gen in de verdeling van het maatschappelijke vermogen en inkomen? Prof. Weve beant woordde ook deze vraag beves tigend. Hij meent, dat het ook de taak van de Overheid is- tot een eventueel bewust ingrijpen in de eigendomsverhoudingen met het doel, deze ten goede te wij zigen, haax belastingpolitiek te gebruiken. Het algemeen welzijn is beslissend! Wij zouden er wel de aandacht op willen vestigen, dat de gezag hebbende woorden van een man als magister Weve door de Katho lieke Volkspartij ernstig die nen te worden overwogen. Door de Partij, menen wjj. Natuur lijk moet de Fractie in de Twee de Kamer en ook die in de Eerste! bij haar beleid reke ning houden met de algemeen- erkende belasting opvattingen „nieuwe stijl", en zij is dus, in de gegeven omstandigheden, verant woord geweest, toen zij, ook op de genoemde motieven, de be- lastingontwerpen van de regering (niet alleen van prof. Lieftmck dus) steunde. Maar, niet alleen de Fractie en niet alleen schrijvers, hoe bevoegd ook, moeten, nu al, het laatste woord spreken in de andere kwestie, in hoeverre het ge noemde principe van belasting politiek ook in normale tijden kan worden toegepast. Die nor male tijden zullen toch ééns wel weer eens komen! Daarom gelo ven wij, dat de Partij-als-zodanig zich daarover moet uitspreken. Ook, omdat er, in de huidige om standigheden en voor de naaste toekomst, méér aan vast zit. De Partij is, als wij het wel hebben, doende een nieuw Beginselpro gram te ontwerpen, d.w.z. na te gaan, in hoeverre het oude Alge meen Staatkundig Program van 1936, herziening of aanvulling be hoeft. Ook staat er een nieuw Urgentieprogram voor de Kamer verkiezingen van 1952 op stapel. Bij deze gelegenheden zal aan het hier besproken punt aandacht moeten worden geschonken. Want waar blijft toch nog al tijd het woord van Leo Kill, in „Rerum Novarum", aangehaald en bevestigd in „Quadragesimo An no" van 1931, dat de Staat niet het recht heeft, om door buiten sporige belastingen het particu lier bezit uit te puttenZe ker, de Staat mag en moet zelfs de uitoefening van het eigendomsrecht regelen, en met het algemeen welzijn in overeen stemming brengen, maar juist de laatste tijd wordt er allerwege de aandacht voor gevraagd, dat tot dat algemeen welzijn ook behoort de handhaving der redelijke sociale zekerheid op een ver antwoorde financiële grondslag. Wij denken aan de inleiding, de debatten en de resolutie van het Partij-congres van 1949 en aan de artikelen in het Katholiek Staatkundig Maandschrift van JuliAugustus 1950, enz.! Wij denken ook aan de behandeling van het Industrialisatievraagstuk op het Partijcongres van 1948 en de stelling, dat de „hoge, sterk progressieve belasting op het in komen de arbeids- en onderne- merslust remt" enz Wij willen maar zeggen, dat wanneer men wel eens betoogt, dat er niet voldoende onderwer pen meer zouden zijn voor een COHRgSPONOINCE Dat het de Posterijen wel eens niet gemak kelijk wordt gemaakt, moge blijken uit de adressering van de hier afgedrukte prent briefkaart uit Canada. Maar puzzle's oplos- 5 - c Grj sen kunnen ze bij de P.T.T. wel. Nadat men in Amsterdam de plaatsnaam had ont cijferd, kivam de kaart in Harlingen terecht. Hier loste men met bekwame spoed de rebus verder op en bezorgde de kaart op het adres waar ze zijn moest, in een dorpje in de om geving. r 1 p s t>. r>' -I i i OM an (A.P.). Associated Press heeft op het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger in Korea een exclusief inter view gehad met luitenant-generaal James van Fleet. Hij ver klaarde, dat de strijdkrachten van de Ver. Naties opgewassen zijn tegen elke nieuwe communistische aanval, zelfs indien de roden meer manschappen, meer tanks, meer kanonnen en meer vliegtuigen zouden gebruiken dan zij ooit tevoren in Korea gedaan hebben. De geallieerde strijdkrachten hebben de rust van de 61 dagen wapenstilstandsbesprekingen ge bruikt voor grondige oefening. Indien de strijd op grote schaal hervat moet worden, dan zal dit door de geallieerde troepen met geestdrift gebeuren. De roden hebben zware slagen te incasseren gehad en beschik ken niet over voldoende onderdak en voedsel voor een nieuwe win- tercampagne. Binnen een week zal de com munistische luchtmacht zwaar be knot zijn als gevolg van de krach tige geallieerde tegenstand en de omstandigheid, dat de commu nisten de verliezen en de bescha- OPHEFFINGSPLANNEN VAN DE BAAN ROOSENDAAL. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn na een persoonlijk bezoek van de minister van Oorlog, ir. Staf, aan Roosendaal de even tuele plannen tot opheffing van het corps commandotroepen de finitief van de baan. Enige tijd geleden circuleerde het bericht in de pers, dat de Stormschool, waar de opleiding van nieuwe commando's plaats vindt, als zodanig zou worden opgeheven en na de voltooiing van de opleiding van de huidige derde compagnie zou men geen verdere commando's meer vor men. De indruk, welke de trai ning en de geest van het corps in Roosendaal op de minister hebben gemaakt en de uitste kende mening er over van de Engelsen en Amerikanen, heb ben een dergelijk plan, zo het al ernstig werd overwogen, thans definitief afgewend. ONS STORINGSHOEKjE (Van onze weerkundige medewerker) Gelukkig is het met 't weer de afgelopen dagen nogal meegevallen. Ook gisteren was het vrij zonnig en warm en noteerde Twente zelfs 'n temperatuur van 25 graden. Voor het weekend is sterk afwisselend weer te ver wachten. Vandaag nog zullen we onder de invloed komen van een brug tmn hoge luchtdruk die een storing, bij Engeland gelegen, volgt, maar bij Ierland is alweer een zeer actieve en diepe depressie gesignaleerd, die met minder goede voorne mens naar het Oosten trekt. Volgens het KNMI bestaat de mogelijkheid dat het front van deze storing ons van nacht kan bereiken, hetgeen met enige regen gepaard zal gaan. Is dit inderdaad het geval, dan zal het morgen meevallen, hoewel het koe ler zal zim met meer wind dan de afgelopen dagen. Be reikt het front ons later, dan kan morgen overdag ook enige regen vallen. Een beet je geluk hebben we hierbij dus nodig. Partijcongres, het probleem van de belastingdoeleinden en wat daar allemaal aan vast zit, zeer actueel aan de orde ware te stel len, om de Partij-als-zodanig haar woordje in deze te laten mee spreken. digingen niet snel genoeg kun nen herstellen. Op de vraag, of de strijdkrach ten van de Ver. Naties in staat moeten worden geacht de roden een grotere nederlaag te bezor gen dan vroeger, antwoordde de generaal: „Dat weet ik niet. Ik wil alleen maar zeggen, dat wij graag zullen zien dat ons die kans geboden wordt". 's-GRAVENHAGE. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de minis ter van Oorlog en Marine, na overleg met zijn betrokken ambt genoten, besloten in Nederland een defensiestudiecentrum op te richten, waar hogere ambtenaren, opper-, vlag- en hoofdofficieren, alsmede niet-ambtelijke personen, die op economisch of sociaal ter rein betrokken zijn bij de lands- defensie, zullen worden voorbe reid voor het bezetten van lei dende functies in die organen, welke belast zijn met de voorbe reiding en zo nodig de uitvoering van de landsdefensie. Tot direc teur wordt benoemd luit.-generaal Calmeijer. OAKLAND (Californië) (A.P.). Gistermorgen is een DC-6-toestel van de United Airlines, met 42 passagiers en een bemanning van 6 koppen, nabij Decoto, Zuid Ala meda, op de top van een heuvel, neergestort en geëxplodeerd. Alle inzittenden kwamen om het leven. (Van onze correspondent) Generaal-majoor J. G. War ringa zal generaal-majoor J. Sit sen eerlang opvolgen als com mandant van de derde militaire afdeling, zo vernemen wij. Zoals onlangs reeds gemeld, zal generaal-majoor Sitsen bin nenkort de dienst met pensioen verlaten. Generaal-majoor Warringa is momenteel sous-chef van de ge nerale staf, een functie welke hy deelt met kolonel F. v. Dun, welke laatste, naar wij vernemen, straks als sous-chef deze taak alleen zal vervullen. Zowel generaal-majoor Sitsen en generaal-majoor Warringa als kolonel v. Dun zijn vooraan staande katholieken. MET GRIEKENLAND EN TURKIJE LONDEN (A.P.). Van welin gelichte zijde wordt vernomen, dat de raad van plaatsvervangers van het Noord-Atlantisch Pakt het vrijwel eens is geworden over de politieke noodzaak Griekenland en Turkije tot het Pakt toe te i laten. 's-GRAVENHAGE. Naar het ministerie van financiën mede deelt zal de wet tot verhoging van de motorrijtuigenbelasting met ingang van 1 September 1951 in werking treden. Op die datum treedt eveneens in werking de wet tot wijziging van de omzetbelasting, met uit zondering evenwel van de ver hoging van het tarief van 15 tot 30 pet voor de levering en de invoer van zuivere eau de cologne. TOKIO. Generaal Ridgway heeft de noordelijken en de Chinezen vandaag medegedeeld: „Als u bereid bent de schor sing van de wapenstilstandsbesprekingen te beëindigen, zal ik mijn afgevaardigden last geven uw afgevaardigden te ont moeten". Tezelfder tijd verwierp Ridgway de communistische klacht en eisen over schending van de neutrale zone. Ridgway noemt de communis tische beschuldigingen „vals en ongerijmd" en „klaarblijkelijk vervaardigd voor eigen verdachte bedoelingen". De verklaring, gericht aan de Chinese en Noord-Koreaanse opperbevelhebbers, zegt, dat de laatste beweerde schending (het bombardement van 22 Augustus) nog meer dan voorgaande bewe ringen bedoeld is als propaganda. De beschuldigingen worden als „kwaadaardige valsheden, geheel zonder feitelijke grond", verwor pen. Gisterochtend had Radio-Pe- king de tekst van een in het Engels gestelde boodschap der communistische bevelhebbers in Korea aan generaal Ridgway om geroepen, waarin wordt verklaard UTRECHT (KNP). Bij de vaststelling van de collectieve snipperdagen voor dit jaar zal al verscheidene malen de vraag naar voren zijn gekomen: „Hoe gaat het met de twee Maan dagen 24 en 31 December?" In het algemeen voelen de arbeiders er weinig voor twee snipperdagen daarvoor te be waren, terwijl anderzijds er veel voor te zeggen is de fabrieken op die dagen gesloten te houden. Naar aanleiding van een aan tal bij het Ministerie van Sociale Zaken binnengekomen verzoeken heeft de Dir.-Gen. v. d. Arbeid la ten weten, dat hij bereid is 'n al gemene vergunning te verlenen, waarbij het aan fabrieken, die hun bedrijf op Maandag 24 Dec. en Maandag 31 Dec. willen slui ten, mogelijk wordt gemaakt de daardoor verlette uren door over werk in te halen. De grens der inhaaltijd moet zijn gelegen tus sen 1 October 1951 en 1 April 1952. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft aan de van overheidswege voorgestelde rege ling reeds zijn goedkeuring ge hecht. Een desbetreffende alge mene vergunning van de Direc teur-Generaal van de Arbeid mag derhalve binnenkort worden ver wacht. Voor de fabrieken, die met een normale dagploeg werken, zal voor elk der verzuimde dagen 24 en 31 December een tijdvak van ten hoogste 20 dagen worden gesteld, waarbinnen het verlet van de betreffende verzuimdag wordt ingehaald met ten hoogste 1 uur werktijdverlenging boven de als normale werktijd geldende arbeidsdag. De Stichting van de Arbeid heeft er voorts bij de Directeur- Generaal van de Arbeid op aan gedrongen nog eens te willen onderzoeken, of ook niet voor fabrieken, waar een 2-ploegen- dienst bestaat, een algemene ver gunning kan worden gegeven om de verlette uren in te halen. De Directeur-Generaal van de Arbeid heeft echter reeds laten weten, dat het waarschijnlijk niet moge lijk zal zijn zulks in een alge mene vergunning te regelen. Bij het werken in 2 ploegen dient derhalve in het voorkomende ge val een individuele vergunning te worden aangevraagd. dat „strijdkrachten der verbonde nen opzettelijk hebben gepoogd de delegatie der communisten in Kaesong te vermoorden", hetgeen zou zijn geschied „enige uren voordat de besprekingen werden afgebroken". 20 DODEN, 40 GEWONDEN METZ. Vrijdagochtend heeft zich in de buurt van Metz een ernstig spoorwegongeluk voorge daan. De sneltrein Frankfort- Parijs, waarin zich Franse en Amerikaanse militairen bevon den, werd door een signaal op gehouden. Spoorwegarbeiders pro beerden met lichtseinen en met vuurwerk de sneltrein Bazel- Calais, die achter de opgehouden sneltrein naderde, tot stilstand te brengen. Zij slaagden hier echter niet in. Met een snelheid van 90 km per uur reed de trein van Bazel naar Calais op het achterste ge deelte van de stilstaande trein in. De bagagewagen en twee rijtui gen van de sneltrein Frankfort- Parijs werden totaal vernield. Tot dusver is bekend, dat er 20 personen om het leven gekomen zijn en dat er 40 gewonden zijn. De slachtoffers, merendeels Fran se militairen, bevonden zich in de trein van Frankfort naar Parijs. BOULDER (Colorado). Vrij dagmiddag is de bliksem in een kruitfabriek ten westen van Boulder (Colorado) geslagen, tengevolge waarvan ongeveer 30 personen om het leven kwamen. Een ander bericht spreekt van 11 doden en vele gewonden. LUCHTVAART OVEREENKOMST AUSTRALIE-NEDERLAND Weekdienst op Sydney 's-GRAVENHAGE. Tussen de Nederlandse en Australische luchtvaartdelegatie is overeen stemming bereikt over het we derzijds luchtverkeer, voor de diensten tussen Nederland en Australië en West-Nieuw-Guinea en West-Nieuw-Guinea en Aus tralisch Nieuw-Guinea. De KLM is voornemens via Nieuw-Guinea een weekdienst op Sydney te ope nen. VOOR BELGEN EN NEDERLANDERS Die personen van Belgische of Nederlandse nationaliteit, die in het genot zijn van een invalidi- teitsrente en weduwenrente of een ouderdomsrente ingevolge de Nederlandse Invaliditeitswet, kun nen voortaan in aanmerking ko men voor een uitkering ingevolge de noodwet-Drees, ook als zij niet zes jaar achtereen in Nederland hebben gewoond. Een en ander is geschied op grond van het Nederlands-Belgi sche wederkerigheidsverdrag in zake sociale verzekering van 29 Augustus 1947. De maatregel heeft terugwer kende kracht tot 1 October 1949 Belanghebbenden kunnen zicb voor de uitkering wenden tot de Raad van Arbeid, waarbij hun verzekering krachtens de Inva liditeitswet loopt. DJAKARTA (A.P.). Indo nesië heeft gisteravond besloten een delegatie af te vaardigen naar de conferentie over het Ja panse vredesverdrag te San Fran cisco. De delegatie zal onder leiding staan van de minister van bui tenlandse zaken, Achmad Soe- bardjo. Van de gebeurtenissen in San Francisco zal afhangen of Indo nesië het verdrag al dan niet zal ondertekenen. 's-GRAVENHAGE. Wij ver nemen van officiële zijde, dat prof. Supomo gistermiddag door de minister van buitenlandse za ken en de minister voor unie zaken is ontvangen, teneinde een officiële boodschap van zijn rege ring over te brengen. Professor Supomo deelde mede, dat de politiek van het kabinet-Sukiman er op gericht is de wijziging van het Uniestatuut door een ander verdrag tot stand te brengen op basis van zakehjke motieven, met de bedoeling de verhouding tus- sen Nederland en Indonesië ge zond te maken. Namens de Indo nesische regering sprak professor Supomo de hoop uit, dat een oplossing zou kunnen worden ge vonden, los van sentimenten. Op grond van de door professor Supomo gegeven uiteenzetting zijn derhalve thans de bespre kingen begonnen, zo vernemen wij. EEN KWART MILLIOEN SCHADE IN DE OOYPOLDER NIJMEGEN. Naar aanleiding van de branden in de Ooypolder vernemen wij nog dat alle hooi schuren, verbrande hooischelven waren verzekerd. Het verzekerde bedrag dekt de huidige waarde evenwel niet meer. Deskundigen hebben de waarde van het ver brande geschat op een kwart mil- lioen gulden. Voor het begin van de winter hopen de slachtoffers van de branden in de Ooypolder hun verloren schuren te hebben herbouwd. TREINRAMP BIJ METZ De sneltrein Bazél- Calais is bij het verlaten van het station Sanry-sur- Nidd, nabij Metz, in botsing gekomen met de expresse Frankfort-Parijs. Deze laatste trein, die vertraging had en waarin zich hoofdzakelijk mili tairen bevonden, reed zeer langzaam Foto toont de rava ge op de plaats van het onheil. (Telefoto ANP)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1