Gerrit Schulte weer favoriet voor de achtervolaingstitel SF®IT Er besloot geen mooier geluid dan het plassen van de riemen KANKER, wat en wanneer is ss hel eigenlijk er gevaar bij? Gerechlvaordigcl optimisme bij de katholieke verenigingen De patiënt kan er over oordelen niet Overal uitstekend moreel Wereldkampioenschappen Milaan Te zwaar voor Hugo Kohl et? in het kort Nederlandse roeiers stelden teleur Een visser is geen dichter, maar Steendoodhangt de voorn maar pas dan op MET DE COMPETITIE VOOR DE DEUR (II) Slechts abnormale groei 30 a 40 mille verduisterd ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 ii u vi La PAGINA 7 NEDERLANDSE WIELRENNERS NAAR MILAAN VERTROKKEN Een aantal Nederlandse wielrenners, dat deel zal nemen aan de kam pioenschappen te Milaan is Vrijdagmorgen 24 Augustus van Schiphol vertrokken. Even voor het vertrek, van links naar rechts: J. Pronk, A. van Vliet, J. Heijze- lendoorn, D. Bessem, directeur van 't Olym pisch Stadion te Am sterdam, J. D. Viruly, tweede voorzitter van de Nederlandse wiel- ren-unie, mevr. Pronk en J. Derksen. (II) (Van onze speciale verslaggever) De evolutie in de wielersport heeft er toe geleid, dat het onderdeel achtervolging, dat lange jaren slechts een spectaculair bijnummertje was op de programma's der wielersportpaleizen, thans als een volwaardige specialiteit wordt beschouwd. Op de Vigorellibaan te Milaan zullen ook ditmaal de amateurs en professionals, respectievelijk over 4 en 5 km, een afmattend gevecht leveren om de regenboogtrui. Afmattend vooral, omdat de poursuite is een strijd van een renner tegen twee tegen standers: de man aan de overzijde van de baan en het uurwerk. Het gaat er niet uitsluitend om de voorgeschreven afstand eerder te hebbe.i afgelegd te hebben dan zijn rivaal, het element tijd speelt een bijna even belangrijke rol, vooral in de wanhopig lange collectie series, welke de eindstrijd voorafgaan. Ook dit jaar is het nummer weer zo, dat velen zich geroepen achtten om Maandagavond (bij amateurs) en Dinsdag (professio nals) naar de ereloge te stappen om daar plechtig de witte trui en de gouden medaille in ont vangst te nemen, maar dat slechts weinigen een serieuze kans maken op de hoogste on derscheiding. Om sneller te ko men tot samenstelling van het kleine veld, renners voor de be slissende ontmoetingen is daar om bepaald, dat de tijden, ge maakt in de series en herkansin gen, mede zullen gelden als se lectie-middel. Voor een Schulte, een Bevilac- ciua, een Koblet en een Gillen moge dit geen bezwaar vormen, het zal voor het merendeel der candidaten zaak zijn niet alleen scherp de tegenstander in de ga ten te houden doch zij zullen zich in elke rit dienen te reali seren, dat een achtervolging in weze een race tegen het horloge is. Betekent dit enerzijds een maximum aan spanning in het voortournooi, dat vandaag en Zondag ter afwisseling van de sprintwedstrijden wordt afge werkt, aan de andere kant waarborgt deze bepaling een zuiver beeld van de krachtsver houdingen. Dubbele taak voor Hugo Koblet Men herinnert zich van de vo rige kampioenschappen ongetwij feld nog de incidenten, die de achtervolgingsfinale Bevilacqua van Est vergezelden. De geruch ten over het „medicijntje dat de Italiaan zou hebben ingenom- men alvorens de strijd aan te Vinken is winnaar geworden van de voorwedstrijden om het schaakkampioenschap van Ne derland. Met hem zullen Baren- dregt, Bouwmeester, Stumpers en van Steenis het volgend jaar mogen uitkomen in de finale van de wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland. Op de universitaire sport week in Luxemburg werd Ne derland tweede in het hockey- tournooi, eveneens tweede op de 4x100 meter halve finale, terwijl onze landgenoten de volleybal wedstrijd tegen Luxemburg met 31 verloren. De mand met groenten en fruit, symbool van het Neder landse geschenk aan de athleten op de Olympische Spelen in '52 zal Dinsdagavond op Schiphol worden overgedragen aan 't be stuur van het NOC. Voor de Amerikaanse televisie zullen op namen worden gemaakt. De Nederlander Rijks jr. werd gisteren op het springcon cours in Le Zoute met Romani- chel eerste voor de bekende Britse ruiter Kol. Llewellyn met het wereldberoemde paard Fox- hunter. Met Master werd Riiks vijfde. Prins Bern-hard kon zich niet voor de barrage klasseren. Geen enkele Ned. ploeg, noch van Mesdag, is er is geslaagd op de eerste dag van de Europe se roeikampioenschappen recht streeks tot de finale door te drin gen. Van Mesdag werd in de skiff in de eerste heat tweede achter de Engelsman Fox. In de vier zonder stuurman werd de Laga-ploeg derde in de derde heat, terwijl de gecombineerde Njord-Willem III vier met stuur man achter Italië de tweede plaats bezette in de tweede heat. De Lagaijacht bracht het even eens niet verder dan de tweede plaats na Denemarken in de 2de heat van de achtriemsgieken. binden met de Sint Willibrorde- naar doen nu nog de ronde te meer daar Bevilacque na het drama van Luik slechts zelden een bevestiging leverde van de opperheerschappij in poursuite- wereldje. Desondanks, de Itali aanse oud-onderwijzer wenst op Vigorelli zijn tweede regenboog trui te veroveren. Een legertje kopstukken zullen het hem lastig maken: de Zwitser Hugo Koblet vorig jaar uitgeschakeld door Wim van Est, de Fransman Matteoli enonze Gerrit Schulte die na het behalen van de Nederlandse titel toch maar besloten heeft de reis naar Mi laan te maken. Hij rekent daarbij ongetwijfeld op de omstandigheden, dat Hugo Koblet, die Zwitserland ook zal vertegenwoordigen in het we reldkampioenschap op de weg te Varese, zich op tweeërlei wijze moet trainen: voor het precisie werk van de poursuite en voor het gevecht op het circuit der drie valleien. Voor de Tour de France-win- naar, die over zijn hoogtepunt heen schijnt te zijn, zal vooral de achtervolging een zwaar karwei betekenen en een Schulte m vorm achten we dan ook alles zins in staat een betere plaats te behalen dan de Zwitser. Bij de amateurs In de amateurscategorie is een overzicht niet te verkrijgen daar de jongeren te weinig internatio naal contact hebben gehad. De Haarlemmer Visser, een verheu gende openbaring uit de jongste nationale kampioenschappen, zal de Rood-Wit-Blauwe kleuren verdedigen. Of hij tegen de Ita lianen Gandini en Messina en te gen de Belgen Glorieux en Jochums, om enige der be kendste amateur-achtervolgers te noemen opgewassen zal zijn, een vraag waarvan we de beant woording nog niet op ons willen nemen. Lesueur: stayerfavoriet Het regenboogshirt voor de stayers zal eerst Dinsdagavond uitgereikt worden, maar op het snelle hout van de Vigorelli-piste zullen heden. Zondag en Maan dag de motoren ronken in groe pen van zes. Dat de wereldkampioen Raoul Lesueur, wiens machtige tempo wapen vooral op de zomerbanen (Vigorelli meet ruim 397 m.) schrik zaait onder zijn rivalen, de meest serieuze candidaat is voor de titel (het zou zijn derde wereldkampioenschap zijn) staat buiten kijf. Het jolige Belgje Verschuren, de ijverige Zwitser Besson, het Italiaanse titelhoudertje Frogio van 1946 en 1949, de Duitse ve teraan Lohman, noch de onge - twijfeld talentvolle Nederlander Jan Pronk, zijn wanneer het er werkelijk op aan komt, opgewas sen tegen Lesueur. De zon heeft nog de schuch terheid, waarmee de dageraad aan de horizon verschijnt, is nog een bron van pril, blank licht, dat teder het nachtelijk duister overhaalt om plaats te maken voor de nieuwe dag, als de eer lijke sportvisser van wal steekt. Hij heeft de behagelijkheid van andere, even goede genoegens. Er is geen mooier geluid ter we reld dan het plassen van de rie- Niet meer om de honger uit zijn duplexwoning met rijksgoed keuring te weren. En als er dan steeds maar weer lieden zijn, die achter de horretjes van hun wanbegrip blijven zeuren „wat daar nou in 's hemelsnaam aan is, zo'n hele dag naar zo'n dobber turen", dan haalt de visser in vredesnaam maar zijn schouders op. Vertel die stakkerds nou eens van de geneugten, die alleen al liggen in dat uitvaren bij zonsopgang, snappen zij veel; alleen als ze een keer zouden meegaan mis- men in de rimpelloze spiegel van schien dat ze zich dan bekeer- wijd water. Het is alsof nimphen op kristallen balschoentjes een menuet dansen op die gladde watervloer. Er is nog geen ander geluid. Zelfs het oeverriet zwijgt en de vogels zeilen geluidloos door de vroege morgen. De schip pers, die een paar uur later voor volop deining zullen zorgen, liggen nog onder zeil. Zo'n mor genstond is klinkklaar goud En een visser is geen dichter, soms is een dichter wel een visser, maar als hij in dat vroege uur de riemen even laat rusten, ervaart hij een pure vreugde, die bijna niet meer van deze wereld is. Ver voor hem uit een blanke zonneschijf als een onbetaalbaar godsgeschenk, aan alle zijden een groene haag van licht gebogen riet en rondom de boot het hel dere water. En van de gestrekte riemen druipt dan zuiver zilver, alsof het uit de smeltkroes ge heven pollepels waren, dunne druppels, die tinkelen als tafel belletjes door zachte vrouwen hand geroerd. Plots kan dan, met brutaal ge weld en bruusk lawijt, daaruit een aalscholver opduiken, een grove vogel die ook al vroeg op jacht is, of kletst een forse voorn van jongensachtig jolijt zijn vle zige flanken op de waterspiegel, dat het galmt in het rond. Even wijkt dan de stilte van deze nieuwe scheppingsdag. En de visser vat weer zijn riemen en roeit zielsgelukkig fluitend naar een goeie stek Een visser is geen dichter. Hij gaat met de prozaische waterlaar zen aan en in een costuum, dat uit het burgerleven stamt en daar is afgedankt, op jacht. Hij heeft zijn deeg zorgvuldig naar eigen recept gekneed en zijn nylonli.jnen van scherpe haken naar eigen smaak voorzien. Vele eeuwen geleden visten zijn voorouders uit zaak, uit de drift tot voortbe staan, die God in de mensen schiep. En wat ons van die drift in deze dagen van atoombommen en televisie rest, is nog sterk genoeg om de man op jacht te drijven, voor zijn plezier. den, maar ze zijn te lebbekakkig om het warme bed, broeiwarm in de zomer, voor een avontuur met hengel en haspel in de waagschaal te werpen. „Zo vroeg op? Mij niet gezien". Het zij zo. Diepe zucht En de zon stijgt hoger en op die beste plaats van de vorige keer stamp je de palen in de zompige bodem. Dat lawaai over het water of er ik weet niet-wat- onderduikt, maar dat doet de stilte, want een boot vastleggen is een onopvallend en geen luid ruchtig karwei. En even later zit de visser. Hij slaakt een diepe zucht, zo zat van genoegen, dat geen opiumschuiver hem die na zou kunnen doen. En hij peilt de diepte, maakt zijn hengel gereed en geeft zich dan over aan het genot van een beste morgensigaar. Want een visser is geen dichter, die van dromen kan leven en wat mooi is kan allemaal heel prachtig zijn, maar is alleen een voorn in de boot ook een goed sigaartje, een wit broodje, vers als de dag, met een hard ei belegd, koffie in de thermosfles eneen neutje tegen de koude voeten, als de lucht soms eens mocht gaan be trekken. Tenslotte is de visser een hele dag van huis, en dan begint dat turen naar dat dob bertje. Op zo'n schaarse, mooie, zo mermorgen, als ik vorige week trof. beleef je dan het avontuur. De boot had ik gemeerd kort onder het riet en de onontbeer lijke rust was daarna terug gekeerd. Langzaam liet ik mijn ogen langs de dampige horizon glijden, de zon begon aan warmte te winnen en de hengel lag licht in de zorgeloze hand. Toen ik even „tuurde" zag ik het eerste leven, een nauwelijks gewaar te worden rilling van de slanke witte pen die zo'n drie centimeter boven het water uit stak. Zo'n rilling voelt de echte visser. Dat zit hem nog in dat eeu wenoude Instinct, zeggen kenners van de mens en dat zal wel zo zijn, want onbewust voel je, dat er vis in aantocht is Kijk maar. Een fel stootje, nog een en weg, wèg is de dob ber. Tegelijkertijd staat dan het dunne topeind als een boog ge spannen, je rug was immers al gerecht en iedere zenuw ten aan val gereed. Beet hebben en dat rukje met je pols, dat de vis zo noodlottig wordt, dat is een ge heel. En de voorn want zo grillig en fel weerspannig maar overigens niet van lange duur, schiet heen en weer op twee meter diep om los te komen van de haak. Een kort, hevig gevecht. De vreugde van de visser, een eeuwenoud plezier. Gut neen juffrouw, die dieren bescherming van u komt hier niet aan te pas. Een vlijmscherp haakje door een hoornachtige koudbloedige vissenbek, geen spikkeltje bloed juffrouw en vaak minder pijn, dan uw schoot hondje lijdt, als het diertje iets aan de darmen heeft, .u weet wel, vanwege de zoete hapjes.... Topeind danst Dat topeinde danst verend bo ven de vangstverwachting en de visser wint, door ervaring wijs geworden, langzaam aan ruimte zonder het zichzelf gecomman deerd te hebben, is hij gaan staan, louter zijn opwinding in de hitte van het gevecht en zijn ogen trachten bijna het, nu woelige water voor de boot binnen te dringen om te weten Zo grijpt hij ook met de linker hand het gereed liggende schep net, want op het gevoel weet hij dit nodig te hebben. En op drie meter van de boot heeft de voorn zich spoedig kijk, kijk, een heel mooi beestje in alle benardigheid naar het oppervlak laten slepen, nog weerbarstig even maar dan in eens steendood aan de haak han gend. Maar pas dan op. Als dat schepnet eronder gaaten de rechterhand het topeind wat laat zakkenpas dan opeen forse slag van de staart en deze laatste sprong, die vertwijfelde poging, is voor de voorn menig maal succesvol. Hij roetst de vrijheid van het wijde water, zijn domein, in, en de visser blijft met gehavend tuig in de handen onthutst staan. Pas dan dus op. En geef hem geen kans. Behendig scheppen en net voor dat laatste verweer zoals ik in alle bescheidenheid, vrienden deze voorn binnen boord bracht het was een goed begin. En de zon steeg steeds ho ger, er kwamen wat witte wolken aan de hemel en in het riet rit selde wat koele wind. En boven de boot vloog een zomermeeuw, afgunstig krijsend, toen ik de zilveren vangst in het leefnet liet glijden. Mensen wat een sport (Door Dr. Else Pereira-d'Oliveira) AMSTERDAM Waf is eigenlijk kanker? Een gezwel, dat als barre nood- „hoogst gevaarlijk", maar ook als „zeer goedaardig" gekwali ficeerd kan worden. Maar dat is tenslotte geen nieuws. Hoe ontstaat het kankergezwel? Dit is een proces, zo interessant, dat het de moeite waard is er wat meer over te vernemen. Wij vervolgen onze tocht door N.-Holland langs enkele kath. clubs, die met de competitie in zicht, of ijverig het programma bestuderen, of mef spanning de resultaten van de oefenwed strijden afwachten, of die bezig zijn de puntjes op de laatste trainingsavonden nog eens extra op de „i" te zetten. Maar met dat ale nadert de competitie. Begint weer de sportieve strijd om de puntjes, leeft bij enkele ploegen de hoop op een kampioenschap en hebben de zwakkeren zich vast voorgenomen niet op de onderste plaats te eindigen. Over de laatste plaats maken de ploegen, die we bezochten, zich geen zorg, beter gezegd, ze willen er eenvoudigweg niet van horen, want de geest is goed. Overal waar we kwamen, de spelers hebben iets voor elkaar over. Zeevogels uit Egmond aan de Hoef, ongelukkigerwijs naar de Afdeling verwezen, treurt niet meer om de degradatie. De enige gedachte is: zo spoedig mogelijk weer hogerop. Vooral de spelers blaken van enthousiasme; het bestuur is iets gematigder. Eén groot winstpunt boekten de Zee vogels. Er werd trouw en serieus getraind, met als resultaat een technische vooruitgang. In de oefenwedstrijden bleek dit al. Er werd beter gevoetbald, dan in het vorig seizoen. De ploeg zelf is iets gewijzigd. Eén speler moest worden vervangen, terwijl ook nog een omzetting heeft plaats gevonden. Het was een verbete ring. De terugkomst van de ge broeders de Waard betekende een flinke steun en ook wat be treft de reservesen de jeugd heeft Zeevogels goede hoop. Beter voorbereid De indeling voor ons is niet zo zwaar als het vorig jaar en de uitbreiding van het aantal ploe gen zint ons ook wel, vertelde de secretaris van de jubilerende „D e Zouave n". Dat er hard ge werkt moet worden om zich te handhaven weten de Lutjebroe- kers, maar één groot voordeel is er. De Zouaven komen beter in het veld dan het vorig seizoen, toen door de terreinmisère prac tised niet getraind kon worden. En daarom verwacht men betere prestaties. Als de twee eerste (thuis)-wedstrijden gewonnen worden zal dat een grote mentale steun zijn. Wat het materiaal be treft. Er zijn zeker zestien spe lers, die een kans maken op een plaats in het eerste elftal en ook het tweede elftal heeft aan kracht gewonnen. Zou 't nu gaan? In Schagen is S.R.C. de laatste weken ook tot volle activiteit te ruggekeerd. De trainingsavonden worden weer druk bezocht en de groenhemden beginnen zich lang zaam te herstellen van de morele slag, die het overlijden van hun onvergetelijke secretaris en eer ste elftalspeler Flip Berkvens hen had toegebracht. Zondag in het tournooi van RKEDO komen de Schagenaars aan de start met een elftal, dat waarschijnlijk wel niet zo heel veel zal afwijken van dat, waarmee de competitie zal wor den aangevangen. Een competitie, die men met vertrouwen tege moet ziet en waarin men hoopt weer een goed figuur te slaan. Maar de groenhemden zijn er evenzeer van overtuigd, dat alle zeilen aan de mast zullen moeten worden gezet, want de concur rentie zal zeer groot zijn. Als nu de blessures van enkele „prominenten" maar voor de 9e September genezen zijn, dan maar dat wilde voorzitter Bon- genaar nog niet uitspreken. Twee maal nummer twee worden, ter wijl men er al half en half op had gerekend kampioen te zullen worden. Men is in de Marktplaats voorzichtig geworden! Twee kampioenen? Bij Z.A.P., dat traint onder de zelfde trainer als hun Schager collega's, die we net een beurt hebben gegeven, is de stemming ook niet slecht. Verleden jaar een op 't nipper tje ontgaan kampioenschap, een derde elftal, dat eindelijk uit de vierde klas vandaan kwam en een tweede, dat vlak achter de kam pioen eindigde in de res. 2e klas se. Ook het komende seizoen hoopt men op successen, al zal het schap. ontbreken van C. Kuijs op het eerste wel even van invloed zijn. Op aanvoerder Neijens is een nieuw beroep gedaan, zodat men in het komende seizoen weer on der aanvoering van deze doorge winterde, geroutineerde crack zal pogen Texel ditmaal de loef af te steken. Van het tweede wordt heel wat verwacht en o.i. moet dat ook kunnen. Ook bij Z.A.P. dus optimisme, hetgeen met de prachtige kern van jonge goede spelers niet zo verwonderlijk is. De eerste wedstrijd. Het spreekt vanzelf, aldus ver telde de voorzitter van R.K.A.F.C. dat alles in het werk zal worden gesteld om in de nieuwe compe titie een zo goed mogelijk resul taat te bereiken. Daarvoor is en wordt serieus en onder goede lei ding getraind. Maar boven alles wordt de grootste waarde gehecht aan een goede en sportieve geest in de vereniging. En deze geest is bij R.K.A.F.C. ir) al haar geledin gen aanwezig, de verschillende verbeteringen aan het terrein, aangebracht door de eigen leden, zijn daarvan een sprekend bewijs Wat de indeling betreft, de af deling waarin R.K.A.F.C. uitkomt achtte de voorzitter niet bepaald licht en de eerste wedstrijd voor de nieuwe competitie uit tegen Succes stelt het eerste elftal reeds dadelijk voor een zware opgave. WEDUWE UIT HAAR HUIS GEZET PURMEREND Te Purmerend is gisteren een weduwe met haar twee kinderen uit haar woning gezet. Het vorig jaar had een buurman het pand, waarin de weduwe met nog een andere fa milie woonde, gekocht en van de kantonrechter toestemming ge- kregen dit voor zijn zaak in te richten. De bewoners werd nog een half jaar uitstel gegeven, doch in die tijd. slaagde slechts de familie D- erin 'n andere wo ning te vinden. De weduwe S. met haar twee kinderen stond gisteren op straat. De gemeente heeft echter bemiddeling verleend en over enige dagen zal ook dit gezin een woning worden toege wezen. Naar de burgemeester van Pur merend ons mededeelde valt deze uitzetting onder het civiele pro cesrecht, waarbij het economische belang zwaarder heeft gewogen, dan het particuliere belang. Een gemeentebestuur heeft in 'n der gelijke zaak geen enkele zeggen- Wellicht weet u, dat het men selijk lichaam is opgebouwd uit cellen, kleine hompjes, samen gesteld uit een waterige stof, pro toplasms. Cellen zijn zo klein, dat ze slechts onder een micros coop onderscheiden kunnen wor den. Ze ontstaan door deling. De mens b.v. begint zijn bestaan als één enkele cel. Die cel splitst zich in tweeën, deze twee cellen split sen zich opnieuw en zo maar voort. Uit deze milliarden cellen worden de organen en het been- derengestel gevormd en ook wanneer de mens allang volwas sen is, zorgt de celdeling zij 't aanzienlijk trager dan in het be gin voor de vervanging van het versleten weefsel. De kern. Aanzienlijk trager. Hier ligt de kern van de kwaal, die wij „kan ker" noemen. Want een kanker gezwel stoort zich allerminst aan de gang van zaken in het weef sel, dat hem omringt. Een kan kergezwel bestaat uiteraard ook uit cellen. Maar cellen, die zich gedragen als zéér jonge, z.g. onrijpa cellen. Het kenmerk van onrijpe cellen. Het kenmerk van kinderen geheel zijn opgebouwd R. K. NED. HANDBALBOND DISTRICT NOORD Naar wij vernemen zal de inde ling voor de volgende competitie van de R.K.N.H.B. nog al sterk afwijken van de afdeling van het vorig jaar. Om de kracht van de elftallen per afdeling wat gelijkwaardiger te maken en daardoor het tech nisch peil van de verenigingen op te voeren is overgegaan tot het instellen van een Districts Hoofd klasse. Ook de indelingen van de ove rige klassen lijken ons op het eer ste gezicht van meer gelijke kracht dan het vorig jaar, zodat een alleszins scannend verloop van de competitie te verwachten is. De indelingen zijn als volgt: Hoofdklasse: FSA, DWO, WGW, VIO, DTS, VZV, TOP, DVO. le klas: Con Brio, DOS, Geel zwart, Blauwe Reigers, Hugo Girls, K.S.V., Strandvogels, Vlie- gens Vlug. 2e klas: TOP 2, Con Zelo. VIOS, St. Victor, Hugo Girls 2, VZV 2, FSA 2, DOS 2. 3e klas: Con Zelo 2, St. Victor 2, VIOS 2, Vliegens Vlug 2, WGW 2, Geel Zwart 2. Junioren: Afd. A: Vliegens Vlug a, Vlie gens Vlug b, WGW a, Geel Zwart a, DWO a, Con Zelo a. Afd. B: Hugo Girls a, VZV a, Con Zelo b, KSV a, FSA a. Afd. C: DVO a, Strandvogels a, Blauwe Reigers a, DTS a, DOS a, VIO a. Op verzoek delen wij aan be langhebbenden mee, dat Zondag a.s. de scheidsrechtersdag in Hoorn niet doorgaat. Deze is uit gesteld tot in October. is, dat zij zeer snel groeien, of beter: delen. Dat zou helemaal niets bijzonders Zijn en ook in het geheel niet schaden, als.... het omringende weefsel daar re kening mee kon houden. En dat kan het niet! Bij een volwassene nl. verloopt de celdeling immers trager. D.e cel. die een kankergezwel gaat vormen deelt zich dus enorm snel. Er ontstaat door de opeen- hoDins- van cellen on een nlek. waar er helemaal geen behoefte aan bestaat, een knobbeltie. een stanel cellen, die te snel gegroeid is. En dit proces gaat door. En dat is kanker. Gevaarlijk? Och, dat ligt eraan. Als het gezwel toevallig geen or gaan in de weg zit, dat beslist nodig is om in leven te blijven, dan loopt het met het gevaar nog al los. Maar daarover kan de pa tiënt zelf niet oordelen. Dat moet de arts doen. En de arts kan waarschuwen voor een werkelijk gevaar: dat nl. het gezwel een bloedvat bereikt, waardoor de snel-delende onrijpe cellen. de kanker-kiemen, in de bloed stroom komen en door het hele lichaam vervoerd worden. Is het zover gekomen met de kanker patiënt) dan is er geen kruid meer voor hem gewassen. Hier blijkt dus, van hoe groot belang het is een dokter te raadplegen. Een echte. Let wel: een dokter, een echte. Er zijn tal vanamateurs, die zich op de kankerbestrijding heb ben geworpen. En met resulta ten. Wat voor resultaten? Wel, dat gezwellen na een be paalde behandeling (behandeling, zei u?) niet verder blijken te groeien. Dit wordt dan als een hele bijzonderheid vermeld, ter wijl niet aan de patiënt wordt medegedeeld, dat die groei zonder enige behandeling waarschijnlijk óók wel opgehouden zou zijn. De leek weet immers niet, dat er verschillende soorten kanker zijn, vele soorten, die zeer langzaam groeien en die de patiënt in het algemeen in een uitstekende con ditie laten. Hoewel.er is nooit een kankercel, een cel dus, die onrijper is dan haar omgeving en die zich daardoor in sneller tem po vermenigvuldigt, die met die groei zal ophouden. Maar het is wel bekend, dat er soorten zijn, die tien jaar en langer rustig REGERING CHARTERT EXTRA EMIGRANTENSCHIP ROTTERDAM. De regering heeft het s.s. „Volendam" van de Holland Amerika lijn gecharterd voor een extra reis naar Canada met ongeveer 1500 Nederlandse emigranten, aanvangende op 2 October. De „Rijndam" en de ..Veen- dam", die resp. op 9 en 27 No vember a.s. naar New York ver trekken. zullen via Halifax gaan en met ieder schip zullen dan nogmaals ongeveer 200 emigran ten meereizen. KANKER Een schrikbeeld en niet geheel ten onrechte. Dr. Pe- reira geeft in het neven staande artikel een inzicht in het ziektebeeld van deze kwaal. Een inzicht, dat in deze dagen bedoeld is om de activiteit van het Konin gin Wilhelminafonds te on dersteunen méér dona teurs.... en dat tegelij kertijd in staat is veel on gegronde vrees weg te ne men en veel vooroordelen de pas af te snijden. Mocht het nodig_ zijn de arts, en hij alléén, kan U helpen. groeien, zonder „aanstoot" te geven. „Genezen." Die rustige soorten brengen de fabeltjes van schier-wonderbaar- lijke genezingen door allerlei kwakzalvers in omloop. In wer kelijkheid is er niets genezen. Erger: de patiënt is in de waan gebracht, dat hij niets meer te vrezen heeft en zal zeker niet naar de dokter gaan hoewel hij wellicht juist nü nog te ge nezen is. Hij wordt dus dubbel bezwendeld. Hoe is kanker te genezen? Voorlopig alleen door operatief ingrijpen. Het gezwel, de samen- hoping van onrijpe, snel-delende cellen, moeten worden weggeno men en daarmede is de kiem van alle ellende verwijderd. Mits.... de cellen al niet in de bloedbaan gekomen zijn. Daarom: op tijd laten behandelen! Alleen als de kankercel en alle uit haar delin gen te voorschijn komende cellen verdwenen zijn. hetzij door ope ratie, bestralingen of in de toe komst misschien door bepaalde chemische stoffen, die snel-delen de cellen onbeschadigd blijven, dan alleen kunnen wij zeggen, dat de kanker in dat geval geheel is genezen. VERTEGENWOORDIGER IN ARREST GESTELD De rijkspolitie te Leende heeft de vertegenwoordiger Th. S. al daar gearresteerd, verdacht van verduistering van. naar men aanneemt, een bedrag van 35000 a 40.000 gulden. S. was vertegenwoordiger van een aantal graanhandelaren, o.a. van de fa. Ceres te Rotterdam. De centrale controledienst is op het spoor van een aantal door S. gepleegde overtredingen geko men. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN 24 Aug. Te Leiden ter veemarkt aangevoerd Vrij dag 24 Aug.: 5 fokstieren, i0 slachtstieren, 60 kalf- en melk koeien 650950, handel stug. 119 varekoeien 550—850, stug: 220 vette koeien 750—1030 per kg 2.202.80, handel goed; 10 pin ken 275—400, traag; 20 graskal veren 130240, traag, vette kal veren 35, 42 nuchtere slachtkal- veren 3565. zeer traag; 5 fok- kalveren 7090. zeer traag: 100 vette schapen 90120, slepend; 691 weideschapen 105140 goed, 1000 vette lammeren 85100 goed; 26 zeugen, 517 schrammen 60110 vlug, 646 biggen 4060, stug; 1 paard, 2 veulens, 24 bok- ker» en geiten 1545. handel ma tig. Kaasmarkt: Totale aanvoer 3325, Goudse zware kaas 245; aantal partijen 79. handel goed, Goudse kaas le srt 225323, id. 2e srt 218224 Leidse kaas le srt 208—211. 7 partijen, handel lui.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7