HARREVEID" HERREZEN Zal Stokes nog eens Labour's eerste katholieke premier zijn? St. Moartens' schat door piratenaeest geborgen? Attlee kon bijna niet meer ontkomen aan algemene verkiezingen Katholieke vakschool voor verwaarloosde kind T.U.C. bekroonde Sevan's actie B.K.C. bevocht op 't nippertje gelijkspel (3—3) tegen ZAP. Een gmot debater 8 September officiële opening Naar wij vernemen: Wit-Zwarten leidden met 3-0 KATHOLIEKE STEM UIT ENGELAND Wichelroede bracht geen redding Drie Oostenrijkse kinderen stierven MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 Op 14 Januari 1948 werd de R. K. Vakschool „Harreveld" te Lichtenvoorde, een Internaat voor verpleging van voogdij- en regeringspupillen, beheerd door de centrale vereniging voor kinderbescherming in de bisdommen Utrecht en Haarlem, door een brand getroffen. Niet minder dan de helft van het grote gebouwencomplex ging verloren. Slechts de linkervleugel, waarin zich tevens de kapel bevond, bleef gespaard, ofschoon hier wel ernstige waterschade ontstond. De Broeders van de Congre gatie van O. L. Vrouw van Zever» Smarten te Voorhout, aan wie de leiding van het internaat was toevertrouwd bleven ech ter niet bii de pakken neerzitten. Zii namen de opbouwwerkzaam- heden spoedig op energieke wijze ter hand en thans, ruim 2 jaar later, is men met de weder opbouw practlsch gereed. Op 8 September a.s. zal de officiële in gebruikneming van het nieu we gedeelte verricht worden door de Minister van Justitie. Tevens zal dan het 40 jarig be staan van de inrichting worden gevierd. 2000 Jongens ontvingen vakscholihg Niet minder dan 2000 ver waarloosde jongens ontvinger» te Harreveld in de loop der jaren een gedegen vakopleiding en sociale vorming, die hen weer geschikt maakte voor een be hoorlijke positie in de maat schappij. Naar schatting is on geveer 70 procent van deze jon gens goed terecht gekomen. Ernstige moeilijkheden zijn de broeders echter in de thans af gesloten periode niet gespaard gebleven. Op 5 September 1944 werd het internaat door de Duitsers gevorderd ten behoeve van de Wchrmacht. Er was geen andere mogelijkheid dan de jon gens met de eerste gelegenheid naar huis te sturen. Twee maan den lang bood de vakschool huis vesting aan eerduizendtal Duit se soldaten. Daarna kwam het in gebruik bij het Roode Kruis en werd het gebouw ingericht als noodziekenhuis. _o.m. ten be hoeve van de geëvacueerde pa tiënten van het ziekenhuis te Arnhem en het sanatorium te Zevenaar. De brand Na de bevrijding kon het ge bouwen complex, dat inyde be zettingstijd verschillende be schadigingen had opgelopen, vooral wat het interieur betrof, weer door de jongens worden betrokken. Nauwelijks was ech ter de inrichting van de vak school weer hersteld of „Harre veld" werd opnieuw door een ramp getroffen. Op 14 Januari 1948 des avonds omstreeks 9.00 uur brak op een der verdiepin gen van het hoofdgebouw ten gevolge van een kortsluiting brand uit. In een oogwenk stond het middengedeelte in lichter laaie. De slaapzalen waar de jongste bewoners van het inter naat zich reeds ter ruste had den begeven, moesten in allerijl worden ontruimd. Nimmer was de goede geest onder de jongens van „Harreveld" zo duidelijk aan de dag getreden als in dat rampzalige uur. Met een bewon derenswaardig plichtsbesef ga ven de oudere jongens hun uiterste krachten om hun jon gere huisgenoten, die zich aan vankelijk niet bewust waren van het dreigende gevaar, in veiligheid te brengen en van de inventaris te redden wat er van te redden viel. Niet een van de jongens maakte van de gelegen heid misbruik om er tussen uit te "aan. Allen werkten tot het laatst mee aan het reddingswerk. Helaas kon niet worden voor komen, dat de helft van het gebouwencomplex door de brand werd verwoest. 27 AUGUSTUS: H. Jozef Calesanctius Toen Jozef Calesanctius op 92-jarige leeftijd in 1648 te Rome stierf, bekende hij, dat hij nog veel langer leven nodig had om een heilige te worden. Iedere dag, ieder uur, iedere minuut, zo zeide hij, is tijd om voor God te werken. Vacantie in het gees telijk leven is nu eenmaal onbekend. Deze tijd denkt er zeker anders over. Er ko men in deze Augustusmaand heel weinigen naar de Mis en als men naar de reden van dit wegblijven vraagt, dan zegt men verwonderd: Kapelaan het is vacantie. Godsdienstige verenigingen kunnen volgens de besturen niet vergaderen, want het is vacantie. De verzorging van het geestelijk leven wordt in de Augustusmaand stopgezet. Kwam de oude heilige Jozef Calesanctius nog maar eens terug om ons van het tegen deel te overtuigen. IN DESERTO De jongens van de lagere school, ongeveer 100 in getal, moesten in verband met het te kort aan slaapruimto, tijdelijk gehuisvest worden in een leeg staand militair kamp te Eiber- gei». De herbouw van het ver brande gedeelte werd echter onder leiding van de Oldenzaalse architect Clemens Hardeman spoedig begonnen en is thans zo goed als gereed. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het schilderwerk in de les lokalen. Het gehele gebouw is inmiddels reeds weer door de jongens betrokken. Thans modern ingericht De inrichting van de nieuwe slaapzalen, recreatievertrekken en leslokalen is uiterst modern. Alles ziet er even fris en helder uit en voldoet aan alle eiser» van de hygiëne. Overal treft men toiletgelegenheden aan en op oen der verdiepingen bevindt zich een ruime bad- en douche inrichting. Do aankleding van de recreatiezalen is bijzonder smaakvol geschied. De fraaie lambrizeringen, kasten en een groot deel van het overigs meu bilair zijn door de leerlingen in eigen werkplaats vervaardigd, terwijl uitstekende muurschilde ringen en schilderijen de wand sieren. „Harreveld" kan thans in alle opzichten met andere in richtingen wedijveren. Het is eet» van de grootste internaten voor de verpleging van rege- ringS- en voogdijpupillen en neemt ten aanzien van de ver scheidenheid harer opleidings mogelijkheden een unieke plaats in onder de Nederlandse kinder- beschermingsiPternaten. Het vakonderwijs Onder regeringspupillen wor den verstaan, de kinderen die na in aanraking te zijn geweest met de strafrechter ter beschikking zijn gesteld van de regering, terwijl de andere groep bestaat uit minderjarigen, die om een of andere reden uit de ouderlijke macht zijn ontzet of ontheven. Er zijn thans op de R.K. Vak school niet minder dan 270 re- gerings- en voogdijpupillen. Zij staan onder leiding van een 35- tal broeders en een klein aantal leken. Tevens zijn aan de school thans verbonden een psycholoog en psychiater. De jongens ontvangen naast buitengewoon lager onderwijs, dat geheel aan de leerlingen is aangepast, vakonderwijs. Daarnaast wordt hen ruim schoots gelegenheid geboden tot het beoefenen van eigen liefheb berijen, die variëren van het verzamelen van sigarenbandjes tot het bespelen van een of an der muziekinstrument. Er zijn verder voetbal-, turn-, tafelten nis- en Wandelclubs, want sport schept kameraadschad hardt en ontwikkelt het lichaam en is een uitstekend „afreagerend" middel. „Verplichte sport" staat dan ook elke dag op het pro gramma, tot zwemmen toe. Het internaat vormt met zijn grote boerderij, drukkerij, we verij, en de vele werkplaatsen ALS DE STUURMAN AAN HET BAKKEN SLAAT VLAARDINGEN Zaterdag avond is brand uitgebroken aan boord van de kustvaarder May- Star" van de Rotterdamse Kust vaartcentrale, liggende te Vlaar- dingcn. De brand, die in de kom buis, waarin zich een oliestook- fornuis bevond, woedde, kon vrij spoedig worden geblust. De stuurman had wat aardappelen opgezet om te bakken en was daarna in gesprek geraakt. Toen hij in de kombuis terugkeerde, stond deze in lichterlaaie. BRAND WOEDDE IN LAMPEN-MAGAZIJN TILBURG Zaterdagmorgen is in Tilburg brand uitgebroken in een opslagplaats van gloei lampen. In de opslagplaats lagen grote partijen gloeilampen opge slagen, bestemd voor de export. Enige honderden dozen konden naar buiten worden gebracht. Het in veiligheid gebrachte aan tal bedroeg evenwel niet meer dan 10 pet. van de aanwezige voorraad. De schade bedraagt enige tonnen. een wereldje op zich. Er ver schijnt een eigen krant „De Kaars" samengesteld en ge-, drukt door de jongens zelf. Ver der beschikt men over een uit stekend mandoline orkest, ter- Wijl momenteel naast de bestaan de sportvelden een zwembassin wordt aangelegd, dat tevens dienst zal doem als brandvijver. Hoog bezoek Op Woensdag 8 September zal-, zoals reeds werd opgemerkt, het herbouwde gedeelte van de R.K. Vakschool „Harreveld" door Zijne Excellentie de Minister van Justitie officiëel worden ge opend. Op die dag Wordt dan te vens het veertigjarig bestaan van de inrichting gevierd. De feeste lijkheden, welke ongeveer de gehele dag in beslag zullen ne men, worden o.m. bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink, coadjutor van Z. Em. Kardinaal Aartsbisschop van Utrecht de Commissaris der Ko ningin ifl de provincie Gelder land en Prof. Mr. D. van Eek, hoogleraar aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen, die tevens de feestrede zal uitspreken. r (Van onze correspondent) LONDEN. Als Clement Affjee en andere Labour-ministers nog enige hoop koesterden dat algemene verkiezingen in Enge land nog lang konden uitblijven, dan hebben de vakverenigingen het hem thans toch wel heel erg moeilijk gemaakt om bij deze waan te blijven. „We moeten kampen tegen de Tories en tegen de ontevreden Bevanieten" plachten de ministers onder elkaar te zeggen, „maar we hebben tenminste steun van de vak beweging". En zolang deze steun gegarandeerd was, meenden Clement Attlee en Herbert Morrison dat se voor de stembus strijd een beter getij zouden kunnen uitkiezen dan het najaar 1951. Maar Transporthouse, zetel van het machtig Trade Union Congres, heeft Downingstreet en de minis ter onaangenaam verrast en dat nog wel tijdens de parlementaire vacantie. Ocht millioen arbeiders, die onder de schutse van het T.U.C. leven, weten nu uit de mond van hun sociale voorman nen dat het tijd geworden is om met looneisen te gaan schermen. Onder de gegeven omstandighe den past zulk een actie echter meer de oppositie dan een rege ringspartij. Vandaar dat de basis waarop Attlee's troon staat, aan het wankelen is en zelfs Britten die, met alle respect voor Chur chill, niet geloven in de idealen der conservatieven, erkennen nu dat het voor Labour tijd wordt om de koffers in Downingstreet en de ministeries in te pakken. Zo ziet het er nog uit, dat de onderstaatssecretaris gelijk krijgt, die Zondag in zijn kiesdistrict verzekerde dat het in de minis terraad over de parlementsontbin- ding nog fifty-fifty is, doch dat de stroming welke de oppositie be geert, nog wel dit jaar haar zin zal krijgen. Reeeren wordt moeilijk Waarschijnlijk heeft het T.U.C. Attlee in de steek gelaten om zelf niet de greep op de acht millioen leden te verliezen. Deze komen Donderdag a.s. te Brus sel de Ministers van Financiën, Ec. Zaken en Buitenlandse Han del van de Bencluxlanden bij een heeft een Amsterdammer bij de politie aangifte gedaan van vermissing van f 3500.Voor spel tot vermissing: ettelijke bor rels, spelletje „mijn en dijn" en een fikse vechtpartij mag de benoeming verwacht worden van de gepensionneerde gen.-majoor P. Scholten (van het (K.N.I.L.) tot hoofdleider van de Ambonezenkampen. is thans 60 pet. van onze in voer uit de EJ5.U.-landen geli beraliseerd. Uitbreiding van de liberalisatie is nog niet te ver wachten kan het meenemen van een huis naar Australië niet aanbe volen worden. Je weet immers nooit tevoren, in wat voor kli maat je precies terecht komt komt in Ermelo een nieuw mi litair kamp van 23 h.a Bouwkos ten: 8 millioen, accommodatie voor 3000 man. Begin 1951 ge reed grote vakbeweging is er tot op heden steeds in geslaagd de eisen tot meer salaris, als zijnde niet opportuun, af te raden. Thans heeft ze zichzelf echter zelf aan het hoofd van de ontevredenen gesteld. Insiders van het doen en laten bij Labour menen, dat dit geen toeval is: ze zien het als een nieuw symptoon dat de partijlei ding in de oppositie wil gaan, mogelijk zelfs thans met instem ming van de regering. De eisen van het T.U.C. zijn niet mis: tien procents loonsver hoging, prijsbeheersing en zo no dig subsidies op het levensmidde len-pakket. Volgende maand in Blackpool, waar het grote jaar lijkse congres van de vakbeweging zal worden gehouden, moet aan deze eisen kracht worden bijgezet. Het partijcongres is de daarop volgende maand zal dan mot an ders kunnen doen dan de leuze van het T.U.C. tot de strijdkreet van de Labourpartij te maken. Dan wordt regeren voor Attlee wel heel moeilijk. Wat Bevan niet lukte, beproeft dus de vakbewe ging nu met meer kans op succes. Niemand beter dan de eerste mi nister begrijpt, dat daardoor de ster van zijn grote tegenstander in de partij gelijk met die van Winston aan het rijzen is. Slechts iets dat op een wonder gelijkt kan verhoeden, dat achter het tijdperk van AttleeBevin CripDS nu definitief een punt wordt gezet. ZAP heeft zich Zondagmiddag niet laten imponeren door het derde-klasserschap van BKC. In een wedstrijd, die in de beste ver standhouding werd gespeeld, wer den vele kansen gemist. Toch geeft de uitslag, 33, de verhou ding juist weer. In de eerste helft gaven de Wit-zwarten de toon aan en wisten vooral profijt te trekken van de slechte samen werking tussen de BKC-backs en de doelman. Met een straffe wind in de rug begon ZAP direct enkele goede aanvallen op te bouwen en na 8 minuten spelen was het T. v. d- Berg, die na een goede voorzet van de midhalf zijn club de lei ding gaf. Dezelfde speler ver- groottg even later de voorsprong tot 2—0, toen doelman IJsselsteyn een corner onvoldoende weg werkte. Weer was het ZAP dat een fout van de BKC-verdediging met 'n doelpunt afstrafte. Door hard te rugspelen van van Teulingen, stuitte de bal tegen de lat en uit de scrimmage voor het BKC-doel zag Neyens een gaatje vrij om tussen vele benen door de stand op 30 te brengen. Voor de rust werd het nog 31 toen door hard handig aanvallen van Rezelman BKC een strafschop kreeg, die Okkerse dankbaar benutte. Na de TUNNELWERK BIJ VELSEN WORDT HERVAT De werkaamheden aan de tun nel bij Velsen zullen naar de KNAC verneemt nog dit jaar worden hervat. In de eerstvol gende jaren zullen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, aanzienlijk grotere bedragen dan de voor 1951 beschikbaar ge stelde f 2,5 millioen aan dit bouwwerk worden besteed. Minister Albregts naar FF 's GRAVENHAGE. Op uit nodiging van het bestuur van de tentoonstelling FF te Enschede zal de minister zonder porte feuille prof. dr. A. H. M. Albregts Woensdag 29 Augustus a.s. een bezoek brengen aan de tentoon stelling. rust warp.n de BKC-ers even ster ker maar de voorhoede was te weinig productief om dit over wicht in doelpunten om te. zetten. Het duurde wel een half uur voordat Buning er in slaagde door te breken en het tweede BKC- doelpunt te maken. De gelijkmaker kwam nog kort voor het einde. Een hard schot van Teulingen werd door Tim mer van r'chting veranderd en zo moest Kuys ditmaal onverdiend het hoofd buigen. (door Graaf M de la Bedoyere) Een van de Engelse katholieke bladen heeft onlangs nadrukkelijk de vraag gestéld: zal mr. Stokes Labour-premier worden? Mr. Stokes staat bekend als een onverschrokken katholiek, die in 't Lagerhuis altijd vecht voor de katholieke zaak en talrijke malen voor een of ander katholiek gehoor optrad. Als katholiek gedraagt hij zich in het openbare leven vrij uitzonderlijk. Gedurende vele jaren hebben carrière-makende katholieken er naar gestreefd in het openbare leven hun godsdienstige over tuiging op de achtergrond te houden, misschien omdat de Engelsman altijd tamelijk zelfbewust is in zijn godsdienstige overtuigingen, misschien wegens de zeer lange periode van geloofsvervolging. Deze ongelukkige tendenz is de laatste jaren minder markant geworden, maar Dick Stokes, zoals hij alom bekend staat, is het opwekkend voorbeeld van een katholiek in het openbaar leven, die er positief behagen in schept openlijk voor zijn geloof uit te komen. Dit alles In aanmerking geno men heeft zijn zeer snelle pro motie van tien jaren op de ach tergrond blbven tot Minister van Publieke Werken, vervolgens Lord Geheim Zegelbewaarder en ook belast met het Ministerie voor Grondstoffen, een verras sende verandering teweeg ge bracht in het katholieke open bare leven. Nog opmerkelijker was de uit verkiezing van mr. Stokes als Brits woordvoerder en onderhan delaar op internationale confe renties van vitaal belang, 20als die over de grondstöffenvoorzie- ning en vooral die over de bui tengewoon belangrijke Perzische kwestie. Zulk een vooraanstaande plaats is voor een katholiek zonder enig precedent, sinds de regering van Koningin Mary niet voorgekomen. Na jarenlang boos aangekekon te zijn wegens zijn onafhanke lijke opvattingen heeft Dick Sto kes plotseling veel katholiek vooroordeel en voorzichtigheid radicaal opgeruimd. En het Is zeer belangrijk en verkwikkend zich te realiseren, dat tenslotte de meest uitgesproken en moe dige katholiek van allen tot nooit gehoorde hoogten van politieke macht en invloed is opgeklom men. Zakenman. Dick Stokes is zijn leven lang een succesvol en schitterend za kenman geweest en hij heeft zijn succes bereikt in weerwil van zijn geneigdheid de geest van de katholieke sociale leer ten volle bij zijn werk en tegenover zijn employé's toe te passen. Over zijn bekwaamheid kan daarom geen twijfel bestaan. En dit is te be langrijker in zoverre werkelijk bekwame zakenlieden in Labour- kringen zeer zeldzaam zijn. Ter zelfder tijd is hij een geboren leider, besluitvaardig, onvermoei baar en in het bezit van grote persoonlijke charme. Zijn bitter ste politieke opponenten zijn vaak zijn beste persoonlijke vrienden. Al deze kwaliteiten typeren hem als de man, die een groot deel van de weifelende burger lijke kiezers met de Labourpartij zou kunnen verzoenen. En het staat vast, dat onder zijn leiding Labour vele economische proble men, welke op het moment maar zo zo worden behandeld, veel ef ficiënter zou aanpakken. Maar hoe staan de kansen ten aanzien van een spoedige keuze van een eerste katholieke Pre mier in Engeland? De sterkste factor tegen dit gebeuren ligt in het feit, dat de Labourpartij in zich de strekking draagt te worden geleid door groepen, met oude gerenommeer de leiders aan het hoofd, zoals Herbert Morrison en Aneurin Bevan. Bovendien behoort Stokes noch tot de vakbeweging-sector in de partij, noch tot de intellec tuele vleugel, zoals Gaitskell. Hij is een eenzame figuur, gepromo veerd wegens zijn unieke ver diensten, wiens gematigd socia lisme gevoed wordt door katho lieke beginselen, welke in de party slecht begrepen en waar schijnlijk verdacht zijn. Aan de andere kant is mr, Attlee zelf een premier, die even min voortkomt uit de erkende en vertrouwde rijen, waaruit La bour haar krachten put. Hij be zit een zeldzame gave voor het verzoenen van scherpe tegen stellingen. Dit moge niet waar zijn van Stokes, maar indien Labour in tengewoon persoonlijke bekwaam heid nodig heeft, bovendien een man, die de middenklassen kan aantrekken en hen vertrouwen geven, het feit van Stokes' onaf hankelijkheid, zou op hom de klaarblijkelijke keuze bij com promis kunnen doen vailen. Dit zou vooral waarschijnlijk* zijn, indien Labour de eerstvol gende algemene verkiezingen verliest en Stokes vaardigheid krijgt als een van de opvallende figuren van de oppositie. Hij is een schitterend en vurig debater, is voor niets bang en in de partij, de man om zlln tegen standers heel gauw raar te doen opkijken. Zijn stem en zijn om vang reeds geven hem een „prac". Ongeveer een jaar geleden ver telde Stokes mij, dat het hem niet zou verbazen indien do To ries de eerstvolgende verkiezin gen zouden winnen, maar hij voorspelde dat, als zij wonnen, zij bij een volgende algemene verkiezing binnen een jaar zou den worden verslagen. Indien zijn zienswijze juist blijkt te zijn, zou het kunnen ge beuren, dat een jaar daarna de oppositie Dick Stokes zoveel „prae" in de partij zal geven, dat zij hem kiest als de opvolger van de toekomst een leider van bul- Clement Attlee. Door V.V.V. St. Maartenszee, een der jongste maar wellicht ook meest enthousiaste V.V.V.'s uit het Noorderkwartier, was voor Zondag een enerverend evenement met mysterieus tintje georganiseerd, nl. schatgraven. Wegens het slechte weer kon het feest niet doorgaan, maar desondanks is het een enerveren- der en mysterieuzer gebeurtenis geworden dan de organisatoren maar hebben durven dromen. HEIDE OP NOORD VELUWE BLOEIT NUNSPEET De heide op de Noord-Veluwe staat thans in volle bloei. Duizenden toeristen gaan deze kleurenpracht bekijken. Vooral in de omgeving van El- speet is de heide zeer mooi. Zaterdagnacht klokke twaalf en pikkedonker is de piratenschat, bestaande uit 50 gulden aan zil vergeld, geborgen in drie houten kisten, heimelijk en ongezien voor onbevoegden begraven in het strand. Vlakbij bruiste de bran ding en enkele rakelings over vliegende nachtvogels accentueer den de sinistere sfeer van het nachtelijk bedrijf. De verstoppers vergewisten zich er degelijk van of de kisten met de schat behoor lijk onder het zand zaten en kon den later huiswaarts tijgen met het zelfbewuste gevoel dat alles safe was. Hoe safe, dat zou wel dra blijken. Zondagmorgen had het er alle schijn van dat het strandfeest naar weiis zou kunnen slagen. Er wa ren al enkele vroege bezoekers en er woei een heerlijke zoele zomerwind. Maar tegen 12 uur begon het kouder te worden en de wind nam weldra aanzienlijk in kracht toe. En toen om onge veer twee uur de eerste aarzelen de regendroppels vielen waren er weliswaar nog wel enige strand- bezoekers, doch naar het inzicht van de organisatoren toch te wei nig om het festijn te doen slagen. Men besloot 't dus af te gelasten en zou de kisten na overleg met de verstoppers zelf gaan opgra ven. Ja, men had het goed begrepen: zoveel meter van de zoveelste duintop in de richting van de zee recht voor paal zoveel. Gewapend met schoppen en ander graaftuig zou men de schat even vlug gaan bergen, want de lucht begon ver ontrustende dingen te voorspellen Na vijf minuten graven géén kist. Na een kwartier graven nog geen kist. Ja, na een uur confereren en weer proberen waren alle drie kisten nog precies waar ze moes ten zijn: ergens in het strand. De vertwijfeld gravende verstoppers kregen weldra assistentie van de weinige strandbezoekers, en ver volgens ook van alle verdere le den van het VVV-bestuur. Er wero gewerkt dat de stukken er van al vlogen, zo zelfs dat men om 6 uur.in wanhoop om een wichelroede uit ging, want de schat was en bleef onvindbaar. In het geprangd gemoed steeg een zucht van verlichting toen de man met de wichelroede „con tact" kreeg. Weer kwamen de schoppen in actie, om tenslotte op zakmes dat tevoorschijn kwam. De zaken gingen vooruit. Neen 't was nog zo gek niet om die wi chelroede-man op te halen. On verdroten werd voortgezocht. Nu eens kwam er dit en dan weer dat uit het mooie witte zand te voorschijn, maar de schat niet. En toen het duister inviel borg een groep doodvermoeide mannen de schoppen maar op. Want het is voorzeker eenvoudiger om in het duister een schat te verbergen dan terug te vinden. Zo rust dan de schat van Sint Maarten, vermoedelijk beveiligd door de geest der legendarische piraten, tot dit moment nog steeds in 't strand van St. Maartenszee. Wie er lust in heeft hem op te graven: hli grave, en hij behoeft daarvoor gécn inleggeld te beta len. Want verstoppers die zich blijkbaar in het duister niet feil loos hebben georiënteerd, die heb ben de moed opgegeven. DOOR NOODLOTTIGE VERGISSING VAN ARTS WENEN (Reuter) De leiding der Weense politie heeft medege deeld, dat zeven Oostenrijkse be ambten van de „Welzijnsorgani satie" („Welfare") voor Oosten rijk, waaronder een dokter, in staat van beschuldiging zullen worden gesteld wegens „het in gevaar brengen van anderer le ven door onachtzaamheid". Zij worden verantwoordelijk éesteld voor het sterven van drie ostenrijkse kinderen en het ernstig ziek worden van veertien anderen. De kinderen hadden „Fortedol',' een sterk geconcentreerd Zweeds preparaat, dat gebruikt wordt voor het aanvullen van een te kort aan vitamine D, in veel te sterke dosis gekregen, doordat de beklaagden dit geneesmiddel ver ward hadden met levertraan. Zij hadden de kinderen dagelijks le- een levensgrote 100 pet. zuivere pels vol van dit medicijn gegeven, keisteen te stoten. Nogmaals ge probeerd. En jawel hoor, weer contact. Nu was het een prima terwijl „Fortedol" slechts in een dosis van enkele druppels per dag mag worden toegediend. LEGE CONFERENTIE GEBOUWEN De huizen in Kaesonq, die qebruikt werden voor de con ferentie over een wa penstilstand, in een typisch Chinese stijl qebouwd, zullen waar schijnlijk voorlopiq leeq blijven. De confe renties zijn opge schort, daar de com munisten op 23 Aug. hebben medegedeeld, dat de besprekingen afgelopen zijn. Zij be schuldigen de strijd krachten van de Ver enigde Naties ervan, de neutrale conferen tie-zone te hebben ge bombardeerd. Ameri kaanse autoriteiten kwalificeren deze uit lating als „in strijd met d"e waarheid r.n fantastisch".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5