Burgemeester van Surabaja toont zich voorstander van dictatuur Nederlandse jongens brachten een bezoek aan Amerika Ruw weer veroorzaakte veel schade op de vierde dag WIE RAADT DE UITSLAG? Werkzaamheden bij Harderwijk vorderen gestaag Frankrijk's toestand hopeloos Van Alle Dag Met de huidige democratie is het land niet gediend Dader roofoverval Purmer in arrest? Zeilwedstrijden Alkmaarder Meer Wisselprijs door Alkmaar veroverd 1. ZAP-Oudesluis 2. VZV-Texel 3. Succes-RK AFC 4. Zouaven-De RiiP 5. St. George-VVW DE SPELREGELS eerste prijs tweede prijs en drie nriizen van 5,00 ƒ2,50 ƒ1,00 De Zuid-Oost-Polder Bezichtiging van grote steden en vliegtuigcenira Buitenlands overzicht WOENSDAG 29 AUGUSTUS 195) PAGINA 3 De burgemeester van Surabaja, Dnl Arnowo, zeide in een onder houd met Pi Aneta, dat hij het goed achtte, dat de gemeenteraad v»n Surabaja niet meer bijeen komt. „Aan een volksvertegen woordigend lichaam waarin de vertegenwoordigers van de ver schillende partijen er op uit zijn eikaar het leven so zuur moge lijk te maken, heeft men immers niets", aldus de burgemeester. Zonder gemeenteraad kan veel meer worden bereikt. Onder de gegeven omstandigheden zeide de burgemeester niet bevreesd te zijn er van beschuldigd te worden, on democratisch te zijn. Met de hui dige vorm van democratie is het land stellig niet gediend, zeide hij. „De partijen beweren wel, dat er zonder de volksvertegen woordigende raden een gezags vacuüm zou ontstaan, doch ik geef de verzekering, dat het op het ogenblik juist andersom is. De partijen zeggen wel te strijden voor ae belangen van het volk, doch de practijk leert, dat haar daden in geen enkel opzicht overeenstemmen met deze hoog dravende woorden. Neem bijvoor beeld de moeilijkheden met de riistvoorziening. Gen van de par tijen is tot nu toe bij mij gekomen om te spreken over dit probleem, dat toch van het allergrootste be lang is voot de bevolking". De burgemeester vervolgde met te zeggen, dat hij op dit ogenblik voorstander is van een krachtig eenhoofdig bestuur. Op de vraag of hii daarmee wilde zeggen voor stander te ziin van een dictatuur, antwoordde hij: „Inderdaad, al thans op dit ogenblik, een krach tig eenhoofdig bestuur zal het volk van Indonesië moeten voor bereiden op de invoering van de ware democratie". „Neem biivoorbeeld", zo ver volgde de burgemeester, „de Onthoofding van Joannes de Doper Als schuilnaam voor deze da gelijkse opwekking in uw krant koos ik: In deserto, de naam, waarmede Joannes de Doper wiens feestdag we van daag vieren, zichzelf aanduidt: Stem van een roepende in de woestiin. Ofschoon ik zo links en rechts gehoord heb, dat deze stukjes nog wel gelezen, ja zelfs gewaardeerd worden, ben ik bang, dat de geestelijke strekking wel eens op de ach tergrond raakt, zodat miin stem wordt die van een roe pende in de woestijn. „We hebben zoveel te onthouden, zo verzekerde mij eens een oprecht christen, „dat kan er heus niet meer bij." Jammer, want evenals in de prediking van Joannes gaat het ons niet om de uiteenzetting, maar om het doel: door dit alles tot heiligheid te geraken, zodat wij het Iepen en de kracht, die wij bij Christus hebben geput, in anderen kunnen overstorten. (Pius XII in „Mente Nostrae"). kwestie van de wilde occupatie en de kwestie van de aniemtarieven. Had de Overheid tijdig krachtig maatregelen genomen, dan zou den deze problemen niet tot een chaos hebben geleid". „Sommigen willen ons land verkopen aan een andere mo gendheid. Zij willen niet inzien, dat die andere mogendheid in het geheel geen goede bedoelingen met Indonesië heeft. Dit is ook wel gebleken bij de rijstmoeilijk- heden, die zich thans voordoen. Die moeilijkheden worden voor een groot deel veroorzaakt door dergelijke individuen. Het is zelfs niet uitgesloten, dat zij zelfs nu nog de sleutelposities in het rijst- drama bezetten". „DE WIJDE WORMER" IN FEESTKLEED AMSTERDAM Vrijdag a.s. worden te Wijdewormer de drie daagse feesten geopend ter vie ring van het 325-jarig bestaan van het waterschap „De Wijde Wormer". Er zijn tentoonstellin gen voor vee, land-, tuin. en ooftbouw, bloemen, huisvlijt en industrie. Naast kinder- er» volksspelen staan voetbal- en korfbalwedstrijden alsmede een demonstratiemiddag van de lan delijke ruitersport op het pro gramma. De volksspelen omvatten o.m. een nationale wedstrijd in het ringsteken op motorrijwielen met duo-dame. In de avonduren zullen muziek, toneel cabaret en dans elkaar afwisselen. Naar het Vrije Volk meldt is Zondag te Koedijk gearresteerd de 58-jarige naaimachine-repera- teur R.D. die verdacht wordt de dader te zijn van de roofoverval in de Purmer, waarbll zoais men zich zal herinneren de 79-jaricjc Pieter Laan werd gedood, terwijl zijn beide zusters Neellje en Su zanne ernstig werden mishan deld. Dc arrestant werd Zondag ge confronteerd met de 73-jarige Suzanne Laan die hem ogenblik kelijk als de dader aanwees. Al eerder had Suzanne Laan een nauwkeurig signalement van de dader gegeven. De rijkspolitic had reeds sterke aanwijzingen tegen R.D. die in Koed'jk, waar hij de laatste ja ren woonde, minder gunstig be kend stond. D. verdiende zijn brood met het repareren van naaimachines, waarvoor hij tot ver in de omtrek met de fiets verschillende dorpen bezocht. Doordat hii nogal op grote voet leefde en bekend stond als een ruw persoon die nogal eens dronk, trok hii in het rustige Koedijk bijzonder de aandacht. ALKMAAR. De zeilwedstrij den op het Alkmaarder Meer zijn achter de rug. Mooi weer hebben de zeilers helemaal niet gehad. Gisteren was het weer zo ruw, dat talrijke deelnemers niet aan de start durfden te verschijnen. Sommigen sloegen in het woeste water om, anderen verspeelden hun masten; J. Alberda (Regen- bogenklasse) wiens papieren zo goed stonden, dat hij voor de hoofdprijs in aanmerking kwam verspeelde op het laatste nipper tje die kans. omdat zijn zeil door de wind stukaereten werd. Nu verviel de hoofdprijs van de Re- genbogenklasse aan L. de Wit, die gisteren als eerste de finish Tïfl iqpptdp De prijsuitreiking werd bijge woond door de burgemesters met hun echtgenoten van een aantal Zaanse gemeenten: Zaandam, Wormerveer, Koog aan de Zaan, Assendelft Krommenie, Jisp, en Uitgeest: de burgemeester van Koog aan de Zaan, de heer R. van Anker, reikte aan de Alk maarder H. Kirkenier (Valleen- klasse A) de wisselprijs uit, die door de Zaanse gemeenten, Aker sloot en Alkmaar beschikbaar was gesteld. .Nadat de heer B. Scheerman de zeilers met hun sucessen had ge feliciteerd, sprak de burgemeester van Akersloot over het doorzet- tingsvermorgen van de onderne mende Zaankanters, die hun on dernemingslust hadden versterkt, door geregeld de zeilsport te be oefenen. Hier volgen de uitslagen. Regenbogen: 1. L. de Wit, de Brasem, Anne Marie 18 pnt.; 2. Mr. C. Walig ZZV, Woelwater, 12 nnt. Hoofdprijs, prijs '4045, glas-mozaiktriptiek, gesticht als aandenken aan de in de laatste wereldoorlog gevallen zeilers, voor L. de Wit met Anne Marie met 79 punten. In Noordholland begint weer de voetbalcompetitie door vrijwel alle vierde klassers binnen de lijnen te brengen. Een reden te over dus om meteen flink van wal te steken met de eerste voetbalprijsvraag in dit seizoen. Hoe zullen de krachtsverhoudingen thans zijn. Dit is een vraag, die niet alleen wij ons gesteld hebben, maar natuurlijk al onze lezers, die hun hart verpand hebben aan de voetbal. In deze eerste prijsvraag komt het er maar op aan, wie het bij het rechte eind zal hebben. Hü of zij, die meent rustig te kunnen voortborduren op de resultaten van het afgelopen seizoen of degene, die reken* op verrassingen. Laten we daarom uw geduld niet langer op de proet stellen Hier volgt onze eerste reeks van vijf. We willen nog wel verklappen dat ze zorgvuldg zijn uitgezocht. Wij rekenen tenminste invullen\ uitslag Naam: Adres: Woonplaats: (Hier afknippen) 1 Achter de namen van de clubs de cijfers plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist. 2 Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden. De enveloppe niet dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „voetbalprijsvraag" daarmee bespaart U ons veel werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. Draken: 1. S. Bakker, ARZV, Windekind 21 pnt.; 2. P. Poorter, ARZV, Luchtloper 15 pnt; 3. Vis ser, ARZV, Rau, 11 pnt.; 4. H. Verduyn, de Kaag, Kortenaer 8 ont Hoofdprijs: G. van Wijk, de Kaag met Puzzle ii met 102 pnt. 16 m2 (onderling): Hoofdprijs Zilveren Olifant, R. Langenberg, ZO met Quick Quick Slow met 36 punten. 12 m2 klasse A: 1. Jac. Kraan, de Brasem Mustang 18 pnt. 2. D. van Zaanen, HND, Overijer 12 pnt.; 3. A. t. Leeman, de Kaag, Dinges 10 pnt. Hoofprijs Jac. Kraan, de Brasem met Mustang met 82 punten. Pampusklasse: 1. J. Sievert, de Kaag, Windkind 15 pnt. Oiympiajollen A. Hoofdprijs L. P. H. Gerhards, de Koenen, met Dynamite, 36 pnt. 12 m2 klasse B: 1. B. Kraan, de Brasem, Hurricane, 15 pnt. Hoofdprijs dezelfde met 57 pnt. Oiympiajollen: Hoofdprijs: H. Sleeswiik, Loosdrecht met Thun- derjet met 61 pnt. Valkenklasse A: 1. H. Kirke nier, ARZV 't Spul 21 pnt.; 2. S. v. d. Meer, ARZV Trewes 15 pnt.; 3. J. Keijzer, ARZV Piraat 11 pnt. 4. H. Smit, ZO, Windveer 8 pnt. Hoofdprijs: wisselprijs beschik baar gesteld door de gemeenten Zaandam, Alkmaar, Akersloot, Uitgeest, Koog aan de Zaan en Wormerveer, H. Kirkenier, ARZV met 't Spul met 90 pnt. Vrijheidsklasse: 1. G. R. Free, de Kaag, Ouveltje 15 pnt. Hoofd prijs: dezelfde met 58 punten. 12 Voets jollen A: 1. J. N. Huis ken, Loosdrecht, Trixi, 20 pnt., 2. H. J. Holtrop, Tecumsch, met 14 pnt., 3. G. de Vries Lentsch, de Schinkel, Cormoran, 10 pnt; 4. F. Brinkman, de Kaag, Moby Dick, 7 pnt. Hoofdprijs: G. de Vries Lentsch, de Schinkel met Cormo ran met 68 pnt. 12 Voets jollen B: 1. H. F. van Waveren, HWN 't Wavertje 20 pnt. 2. mej. H. Holtrop, HJC Zil vermeeuw 14 pnt.; 3. mej. A. Manger. ZZV, Garnaal 10 pnt.; 4. H. de Jong, ZZV, Boogie 7 pnt. Hoofdprijs: Velthuijsprijs Zilveren Molen: H. F. van Waveren, HWN Den Helder mte 't Wavertje met 79 punten. Eenheidsklasse A: Hoofdprijs: B. J. Prins, ZO met Aegir met Jac. Swart, ZO met Argus 63 pnt. Eenheidsklasse B.: Hoofdprijs 44 punten. HARDERWIJK EN DE ZUID-OOST POLDER Sedert enige maanden is men ook van Harderwijk uit be gonnen met de werken ten behoeve van de Zuid-Oost Polder. De aanleg van een dijk, dwars voor de Harderwijkse haven en loodrecht op de vaargeul, welke zich daarin be vindt, vordert uitstekend, dank zij het feit, dat op de Harder- wijkerbank slechts ongeveer een meter water staat en de ondergrond keihard is. Wie met de Harderwijkerboot tegenwoordig de overtocht over de voormalige Zuiderzee van Amsterdam naar de vroegere Hanzestad waagt, zal verbaasd staan over de vorderingen, die gemaakt zijn bij de aanleg van de dijken, die 3traks de Zuidoostpolder tegen de aanvallen van het water zullen moeten beschermen. Op vier plaatsen is men na de staking ijverig in de weer. Men werkt naar elkaar toe om de pol der die een oppervlakte van 54.000 ha krijgt, droog te leggen. De belangrijkste vorderingen worden wel gemaakt in de buurt van Harderwijk, waar ae ia. van Zanen en v. d. Hoeven een stuk dijk moeten opleveren, dat 23 km lang is. Er zijn daar bij Harderwijk heel wat moeilijk heden te overwinnen. De dijk wordt hier namelijk dwars voor de haven aangelegd en staat loodrecht op de vaargeul, welke zich voor de Harderwijker haven bevindt. Deze vaargeul, gemaakt op initiatief van wijlen de heer E. de Herder, oende de haven weer voor het hoogstnoodzake- Dezer da eren zette een toestel van de Amerikaanse luchtmacht de wielen aan de grond op Schip hol. Zo op 't eerste eezicht niets biizonders voor de buitenstaan der. Maar de insrewiiden. die naar Schinhol waren srekomen om de inzittenden te verwelkomen, wisten beter Want met het toe stel kwamen mee een viiftal luchtvaart-enthousiasten, die een reis van drie weken in de Veren. Staten hadden gemaakt. zulks on uitnodiging van de Civil Air Pa trol. Het waren: J. Wentink uit Zeist: J. Hummel uit Groningen; H. Heus uit Ruurlo: M. Sturhoofd uit Laren en K. Groothof uit Heerlen. Onder hen waren drie zweefvliegers en twee model bouwers. Tevens «ineen als lei ders mee: drs. F. Ledehoer en de Iuit.-vlieger D. J. Rokx van de vliegbasis Woensdrecht. die be reidwillig ons een en ander ver telde. In het kader van de uitwisse, iing brachten de vijf Nederlandse jongelui met nog eenzelfde groep van 13 andere landen een bezoek aan de C.A.P., terwijl tegelijker- lijd in ieder der deelnemende lan den een vijftal jongelui van de CAP eveneens een bezoek brach ten. Op 28 Juli startte het gezel schap naar Frankfurt, waar men bleef tot Zondagmiddag. Vandaar ging de reis, met de deelnemers uit de andere Europese landen, die daar eveneens waren samen gekomen, per Constellation via de Azoren naar Washington, waar de jongelui een grootse ontvangst te beurt viel en waar de „groten" ter begroeting aanwezig waren, o.a. de generaal Spaatz, Lucas V. Beau, de commandant van de CAP, de militaire attache's en consuls der deelnemende landen. In Washington, waar de jon gens ook door de burgemeester officieel werden ontvangen, kre gen ze een paar dagen gelegen heid om eens een kijkje te nemen in deze millioenenstad, waarna Donderdag in sportvliegtuigen van de CAP vertrokken werd naar Detroit, waar juist de grote feesten plaats vonden ter gele genheid van het 250-jarig bestaan van deze stad. Iedere groep der deelnemende landen kreeg een staat als gast heer aangewezen en zo was voor de Nederlanders aangewezen de Staat Michigan, waar zeer veel Nederlanders zijn gevestigd en men dus met velen van hen in aanraking is geweest. Verblijf te Detroit. Ter gelegenheid van het 250- jarig bestaan van Detroit had 't stadsbestuur een grote zware legpenning laten slaan met de beeltenis van Antoine de Lamo- the Cadillac, stichter van Detroit, die door het stadsbestuur ook aan de Nederlanders werd uit gereikt. De feestelijkheden in Detroit waren fantastisch en hebben een grote indruk ge maakt. Vanzelf werd ook een bezoek gebracht aan de reusach tige fabrieken van Ford, waar gemiddeld iedere 55 seconden 'n complete rijklare auto de lopen de band verlaat. Ook de stichting van H. Ford, „Greenfield Village werd met een bezoek vereerd. Voorts ging de reis naar Grand Rapids, waar de fabrieken van Lear werden béziehtigd. Hier worden instrumenten voor vlieg tuigen vervaardigd. De volgende dag ging het naar Muskegon, waar eveneens vele Nederlanders zich hebben gevestigd en waar men gelegenheid kreeg een be zoek te brengen aan het plaatse lijke dagblad de „Muskegon Chronicle". New-York. Vandaar naar New-York, waar bij avond een tochtje werd ge maakt boven de stad en waar de jongens werden ondergebracht in Hotel Astor. Ook het beroemde hoogste gebouw van New-York, Empire State Building kon niet worden overgeslagen. En dan brak langzamerhand de tijd aan, dat men afscheid moest gaan nemen. Maar vóór het ver trek hebben toch nog de deelne mers der 15 bezoekende landen de man gekozen, die in het jaar het meest had gepresteerd op luchtvaartgebied, de zgn. air-man of the vear. De gelukkige was majoor E. Yeager, de Amerikaan, die als eerste over de geluids snelheid is gevlogen met een Bell-X-l. Van New-York, via de Azoren en midden-Engeland kwamen alle deelnemers weer in Frankfort, vanwaar onze jongens nog stra lend van genot over deze heer lijke vacantiereis op Schiphol het vaderland weer betraden. De mogelijkheid is niet uitge sloten. dat volgend jaar een vijf tal andere jongelui in de gelegen heid zal worden gesteld deze mooie, interessante reis eveneens te maken. lijke vervoer te water, een ver voer, dat dreigde te worden af gesneden door een zandplaat, „De Knar" genoemd. De nieuwe dijk. die nu wordt aangelegd, zou het gevaar voor afsluiting weer acuut doen worden. Om dit nu te vermij dep, laat men in de dijk een opening over de gehele breedte van de vaargeul. Later, als de diik klaar is, wordt aan de buitenzijde van de dijk een nieuwe vaargeul ge baggerd en dan kan het gat ge dicht worden. Met het baggeren van die nieuwe vaargeul is men inmiddels reeds begonnen. Daar deze vaargeul langs de nieuwe diik van de Zuidoostpol der komt te liggen, zou ze spoe dig verzanden (de oude vaar geul heeft geen diiken). Het plan is nu te zijner tijd de Wester- havenpier tot diep water, half weg Flevostad, dat op pl.m. 22 kilometer afstand van Harder wijk komt te liggen, door te trekken. Zodoende zal de nieuwe vaar geul aan de oostzijde de dijk en aan de westzijde de Pier tot flanken krijgen. Dezelfde zandbank die voor Harderwijk al zoveel moeilijk heden heeft veroorzaakt, blijkt, ook zijn goeüe zijden te hebben In de omgeving van Flevostad, namelijk waar de bodem veen achtig is, worden de werkzaam heden enorm vertraagd door het noodzakelijke graven van een diepe vaargeul, voordat men het dijklichaam kan gaan opbouwen. Voor Harderwijk daarentegen heeft mer» daar geen last van en de dijk vordert daardoor uitste kend. Het zand wordt zomaar in zee gestort tussen dijken van kei- leem. terwijl het middenlichaam van de dijk met zand wordt op gevuld. Grote drukte bij Harderwijk In en om Harderwijk is het natuurlijk een komen en gaan van belang. Aan de walkant is een geheel dorp van barakken en woonketen ontstaan. Iets verder ziet men een speciale werkhaven. waarin o.a. een oude Alkmaar Packetboot is ingericht als woonkeet en slaapgelegen heid voor de polderwerkers en houtvlechters uit Werkendam en Siiedrecht. Voorts liggen daar Gisteren is de Franse Kamer begonnen met het zo spannende debat over de schoolstrijd en reeds bij de eerste aanval door de socialisten bleek, hoe daar het oude anticlericalisme nog een alles overwegende rol speelt, waarbij niet alleen de democratie maar ook de hoogste rechten en vrijheden van het Franse volk op het spel worden gezet. Reeds bij dit eerste debat bleek op een verbijsterende wijze, hoe het oude adagium „liever Turks dan Paaps" ook bij de Franse socialisten nog als hoogste poli tiek beginsel geldt en herhaal delijk zag men hoe de socialisten door hun anti-godsdienstige ge voelens gedreven, alle scheidings lijnen overtraden en in de armen vielen van hun doodsvijanden, maar ook de doodsvijanden van alle democratie, nl. de commu nisten. En zich steeds verder ver wijderden van de katholieke pro gressieven, georganiseerd in de M.R.P., met wie zij nog maar enkele weken geleden een coali tie hebben aangegaan, ten einde op die wijze de groepen van uiterst rechts en uiterst links te verslaap. Trouwens, het was de laatste weken reeds duidelijk gebleken, dat de nieuwe verkiezingswet, die „de derde macht" in Frankrijk de groepering van de demo cratische partijen een kunst matige meerderheid moest ge ven, een danige mislukking is geworden. De kiezers, die beloofd was, dat wanneer zij aan deze derde macht hun stem gaven, zij verzekerd konden zijn van een sterke en stabiele regeringsmeer derheid, zijn door de socialisten niet minder dan ernstig bedrogen. Want toen die meerderheid be reikt was, weigerden de socialis ten de verantwoordelijkheid voor een regering te dragen. Zij heb ben toen het weinig verheffende politieke spel tenslotte gespeeld, dat zij zich wel accoord verklaar den, de regering Pleven en haar program te steunen, maar zij wilden, gezien de verschillende onaangename maatregelen, welke ook dit kabinet moest treffen om Frankrijk financieel gezond te maken en de verplichtingen te vervullen, welke de deelname aan het Atlantisch Pact voorschreef, geen regeringsverantwoordelijk heid dragen. Zij stemden wel voor de regering, maar wilden geen ministers leveren. Dat met deze weinig faire steun, waarbij zij zich tenslotte alle vrijheid voorhielden tegenover het ka binet, dit slechts een zeer wankel bestaan kon voeren, wat in deze ernstige internationale periode weinig minder dan een ramp is, iaat zich gemakkelijk begrijpen. De moeilijkheden hebben zich dan ook niet laten wachten. Nu de regering Pleven de belofte aan de kiezers heeft gedaan, om een einde te maken aan de politiek rampzalige en uit een oogpunt van recht niet langer te hand haven schoolstrijd, zijn de socia listen, in nauwe samenwerking met de communisten, een felle strijd tegen het kabinet begon nen, welke zelfs ontaardt in een minderwaardige parlementaire obstructie, waarin vooral de communisten weer glorifiëren. Nadat de vorige week op die wijze reeds een tweetai dagen van de kostbare parlementaire tijd zijn verbeuzeld met obstruc tieve debatten over ordekwesties, zijn gisteren dan de eigenlijke debatten begonnen met urenlange redevoeringen, waarin het oude anti-clericalisme, dat in de eerste decennia van deze eeuw Frankrijk zo teisterde, weer opgeld deed. Wie gedacht mocht hebben, dat de ervaringen gedurende de be zetting, toen de katholieken in het verzet naast de socialisten zo broederlijk samengingen, blijven de resultaten van verzoening zouden hebben opgeleverd, wordt in deze verwachtingen ernstig teleurgesteld. Het anti-clericalis me is bij de Franse socialisten weer ten volle herleefd, terwijl de katholieken daarvoor aller minst aanleiding hebben gegeven. Wat zij nu 6 jaar na de bevrij ding vragen voor de godsdienstige opvoeding van hun kinderen, is wel het uiterste minimum en heeft met een financiële gelijk stelling nog weinig te maken. Toch voeren de socialisten hier tegen een fel verzet en gaan ze weer samenwerken met de com munisten, tegen hun democrati sche vrienden als een Schuman, Bidault e.a„ die in en na de oor log trouw met hen hebben sa mengewerkt, ook tegen het com munistische gevaar. Het is een staaltje droeve po litiek en diep beschamend voor het socialisme. Wat de politieke gevolgen van dit alles zullen zijn voor het politiek opnieuw ver zwakte Frankrijk, is nog niet te zeggen. Waarschijnlijk zal de re- gering-Pleven in de schoolstrijd met behulp van de 121 Gaulisti- sche Kamerleden wei de meer derheid behalen. En daarmee zijn bestaan weer enige tijd rekken. Maar er zal dan een scherpe te genstelling geslagen zijn tussen de groepen van de democratische Derde macht, welke weinig of geen regeerkracht meer zal be zitten. En de regering Pleven en haar opvolgers zullen alleen kun nen regeren bij de gratie van de Gaulisten. Dat dit spoedig een onhoudbare positie zal worden en de Franse invloed internationaal tot een minimum zal reduceren, ligt voor de hand. Het hopeloze daarbij is, dat aan deze toestand ook nog moeilijk een einde kan worden gemaakt. Een ontbinding van dit machteloze parlement met een nieuw beroep op de kiezers, zou misschien 'n oplossing zijn, maar volgens de na-oorlogse Grondwet kan dit pas over 18 maanden en de regering moet driemaal ach tereen een nederlaag hebben in het parlement. Intussen stijgen de moeilijk heden met de dag. De begroting 1951 is nog niet behandeld, de prijzen stijgen. Ar- beidsmoeilijkheden staan voor de deur, belangrijke beslissingen op internationaal gebied moeten ge nomen worden, maar Frankrijk heeft opnieuw een parlement en een regering, welke niet tot rege ren in staat zijn. De socialisten dragen wel een zware en weinig benijdenswaardige verantwoorde lijkheid. grote aken en vaartuigen, die basaltstenen, puin, rijshout en Koreaans stro lossen. Vlugge sleepbootjes trekken de zwaar beladen bakken puin en zelfs vlechtwerken naar de dijk in wording toe. Tussen- de diik en de kust zal een strook water overblijven van ÏVz kilometer. In dit boezem water zullen later de gemalen het water uit de nieuwe zuid oostpolder spuien en verder zal het dienst doen om de verdro ging van de Veluwe tegen te gaan, terwijl ook de scheepvaart van Amsterdam naar de Veluwe- havens erdoor zal gaan. Tussen de djjk en de kust is een verbindingsdijk geprojec teerd, waarin sluizen komen. Over deze dijk zal men in de toekomst Flevostad kunnen be reiken. Zo verricht Nederland weer een groot werk, een werk, waar op men tegenover het buitenland terecht trots is, er» waarop de belangstelling van heel datzelfde buitenland dan ook is gevestigd. Ten Noorden van Harderwijk werkt men hard aan de toe komst. een toekomst, waarin de zuidoostpolder een belangrijke plaats zal innemen. De dijk. die nu gebouwd wordt, zal deze pol der omsluiten via Harderwiik— KampenUrkFlevostad en weer terug naar Harderwijk. PROTESTANTISME OP ZIJN SMALST De geschiedenis met de oude historische Sint Geertekerk in Utrecht heeft ons weer eens kennis doen maken, wat we zou den kunnen noemen, het protes tantisme op zijn smalst. Want de houding hier door de Utrechtse protestanten aangenomen ver schilt niet veel van de Delftse, die een oude historische klooster tuin op het Prinsehof niet wil den afstaan voor de opvoering van een middeleeuws mysterie spel „Elckerlyck" omdat dit een katholieke strekking had. Alle soorten openluchtspelen mochten daar vertoond worden, maar een met een kath. strekking was con trabande. Dergelijke overwegin gen, welke toch wel heel weinig in overeenstemming zijn met de zo geroemde geloofsverdraag- zaamheid, hebben nu ook in Utrecht weer een weinig ver heffende rol gespeeld bij de pro testantse actie, rond de oude St. Geertenkerk. Deze oude katho lieke kerk, duidelijk zichtbaar voor de kath. eredienst gebouwd, en als historisch bouwwerk van grote waarde, verkeerde in de laatste jaren in een zeer verval len toestand. Wanneer niet spoe dig ingegrepen werd, zou instor ting onvermijdelijk zijn. De Ned. Herv. gemeente, thans eigenares se van het gebouw, beweerde geen geld beschikbaar te hebben voor de restauratie en om nu de kerk te behoeden voor algeheel verval vroeg in 1943 het toenma lige NSB-gemeentebestuur van Utrecht het gebouw in eigendom te mogen bezitten en zonder ver zet van de toenmalige kerkvoog den werd het gebouw gemeente eigendom. De gemeente begon on middellijk met de restauratie en zocht een bestemming. Eerst toen in 1948 de Utrechtse katholieken zich bereid verklaarden het ge bouw te kopen en in te richten voor studentenkerk, kwamen de Utrechtse kerkvoogden in ver zet, omdat zij niet wilden, dat deze oude kath. kerk weer aan de katholieken terugkwam. Toen de gemeente Utrecht niet bereid bleek voor dit bekrompen ver zet te wijken, heeft men een an dere weg ingeslagen en gebruik gemaakt van de situatie, dat het in 1943 een NSB-stadsbestuur was, dat de kerk voor de gemeen te had overgenomen. Men heeft nl. de Raad voor Rechtsherstel in de arm genomen, welke NSB- besluiten, die in strijd zijn met de wet of met het Ned. rechts gevoel kan vernietigen. Deze Raad van Rechtsherstel heeft nu dezer dagen een beslissing geno men en inderdaad de aankoop van 1943 door de gemeente Utrecht vernietigd, waardoor de St. Geertekerk weer aan de Utrechtse protestantse gemeente komt. Maar dit vonnis heeft voor de Utrechtse protestanten een be denkelijk staartje, want de zege blijkt vrij duur bekocht te zijn, zo duur zelfs, dat hel „Handels blad" zich reeds afvraagt, of de Prot. Utrechtse gemeente finan cieel wei in staat is, om deze overwinning te financieren. Im mers het prot. kerkbestuur, waar aan de kerk binnen 14 dagen door het gemeentebestuur moet worden teruggegeven, moet aan de gemeente een schadeloosstel ling betalen van f 18.729, met een rente berekend van 5 pet. jaars ingaande 1 Januari 1944, wat bijna f 7000,rente is. Maar met deze f 25000,is men er nog lang niet. Want tevens is het kerkbestuur verplicht aan de ge meente Utrecht te betalen een som van f 75,per maand, sinds het gebouw door de Arrondisse mentsrechtbank te Utrecht aan de gemeente is overgeschreven. Het gebouw is n.l. in 1944 ont eigend bij vonnis van de recht bank te Utrecht, omdat de eige naresse. het prot. kerkbestuur, het waardevolle historische ge bouw, dat op de monumenten lijst stond, liet vervallen. Deze f 75,per maand behelst een vergoeding voor de hulpmateria len, die na de overdracht in de kerk voor restauratie zijn aange bracht en dit betekent een ver goeding van 67 maanden of 67 maal f 75,dus ruim f 5000, En daarnaast moeten nog de on derhoudskosten betaald worden, door de gemeente Utrecht, sinds de overdracht aan de restauratie van de kerk besteed. Dit bedrag moet nog worden opgemaakt door deskundigen en wordt tus sen de 30 en 40.000 gld. geschat. De Ned. Herv. gemeente moet dus haar anti-roomse gevoelens, die haar in deze affaire zulke lelijke parten hebben gespeeld, wel Heel duur betalen. Zij krijgt nu voor heel veel geld deze oude roomse kerk terug, waaraan ze nog heel wat tenkoste moet leggen en die zij voor haar eredienst niet nodig heeft. Want de kerk werd. al vóór de overdracht aan de ge meente Utrecht, reeds jaren niet meer gebruikt. Het is dus wel 'n heel dure overwinning en men meent reeds in Utrecht, dat de prijs van deze overwinning zó duur is, dat ze voor de kerk voogdij niet te betalen zal ziin. Ja, ja, zo komt Boontje om zijn loontje! J.H.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5